Log in Username Password
Log me on automatically each visit    
Register
Register
Log in to check your private messages
Log in to check your private messages
AnimeClipse Forum Index » Off-Topic

[POLL] Πως σας αρέσει να βλέπετε τα notes των επεισοδίων;
View previous topic :: View next topic  

Πως προτιμάτε να έχετε τα notes των επεισοδίων.
Σαν ένα αρχείο μαζί με το επεισόδιο
52%
 52%  [ 9 ]
Σαν ξεχωριστό αρχείο
47%
 47%  [ 8 ]
Total Votes : 17

Author Message

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 6:50 pm
Post subject: [POLL] Πως σας αρέσει να βλέπετε τα notes των επεισοδίων;
Reply with quote

Λοιπόν είχα την εξής απορία. Όταν βλέπετε ένα επεισόδιο από μία σειρά anime, τι σας αρέσει προτιμότερο, να υπάρχουν τα notes του εκάστοτε επεισοδίου ενσωματωμένα στην αρχή του (σαν πρόλογο ας πούμε) ή να υπάρχουν σαν δύο ξεχωριστά αρχεία;

Προσοχή όταν μιλάω για notes εννοώ spoiler-free όσων αφορά την ροή της σειράς.

Προσωπικά μου αρέσουν τα notes στην αρχή του επεισοδίου, νομίζω ότι έτσι είναι πιο "οργανωμένο" ένα επεισόδιο και δεν επικρατεί και χάος στον φάκελο με τα επεισόδια. Όσον αφορά το αν χάνονται κάποια kbps ποιότητας και αν είναι πολύ σημαντικό αυτό, δεν το γνωρίζω, γιαυτό έκανα το thread για να το συζητήσουμε αν γίνεται. Wink

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 7:02 pm
Post subject:
Reply with quote

Κοίτα εγώ πιστεύω ότι σε ένα project που έχει μεγάλη απαίτηση σε notes (δηλαδή κάτι εξειδικευμένο π.χ ένα ιατρικό anime, ένα με αεροπλάνα/αυτοκίνητα κλπ) θα προτιμούσα τα notes να μην είναι μέσα στο επεισόδιο, γιατί εκείνη την ώρα μπορεί να μην έχω καμία όρεξη να διαβάζω σημειώσεις ή μπορεί να ξέρω κάποιες από αυτές κλπ. Θα ήθελα να είναι κάπου ξεχωριστά. Και όχι αναγκαία μέσα στο επεισόδιο. Θα μπορούσε να είναι σε κάποιο thread του forum ειδικά διαμορφωμένο για αυτό το σκοπό ας πούμε.
Τώρα για ένα anime που δεν χρειάζεται πολλά πολλά και είναι αναγκαίες 2-3 διευκρηνισούλες σε 1-2 επεισόδια δεν πιστεύω να είχα πρόβλημα με την "εισαγωγή" τους στο ίδιο το επεισόδιο. Όσο για το θέμα της μείωσης της ποιότητας, δεν έχω ιδέα οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Αυτά πάνω κάτω από εμένα. big smile

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 7:26 pm
Post subject:
Reply with quote

.pdf, .doc ή κατι τετοιο οταν οι σημειωσεις ειναι πολλες και θα μου σπανε τα νευρα αν τις ςχω μεσα στο επεισοδιο...

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 7:41 pm
Post subject:
Reply with quote

Εμένα πάντως μου αρέσουν τα note διότι καταλαβαίνεις καλύτερα μερικές έννοιες! Αλλά το σπαστικό είναι ότι μερικές φορές δεν τα προλαβαίνω! αν είναι να τα βάζετε πχ σε στιγμές που δεν έχει διάλογο!

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 8:04 pm
Post subject:
Reply with quote

jimterwolv wrote:
Εμένα πάντως μου αρέσουν τα note διότι καταλαβαίνεις καλύτερα μερικές έννοιες! Αλλά το σπαστικό είναι ότι μερικές φορές δεν τα προλαβαίνω! αν είναι να τα βάζετε πχ σε στιγμές που δεν έχει διάλογο!

Όντως είναι σπαστικό αυτό. Εδώ όμως αναφέρομαι για notes τα οποία τοποθετούνται στην αρχή του επεισοδίου, πριν ξεκινήσει καν αυτό, με την μορφή βίντεο... Σαν να λέμε pdf αλλά ενσωματωμένο στο βίντεο, στην αρχή του!

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 8:10 pm
Post subject:
Reply with quote

Δε ψήφισα γιατί δεν είμαι σίγουρος.

To area 88 2004 έχει και ένα σκασμό αεροπλάνα μέσα και ένα κάρο ορολογίες. Δε ξέρω τι θα κάνω...

από τη μια είναι βλακεία να γεμίσεις ένα επεισόδιο με notes που όμως θα δουν σίγουρα όλοι,

από την άλλη άμα κάτσεις να φτιάξεις ολάκερο pdf με εικόνες επεξηγήσεις και λοιπά, ποιος θα το δει;

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 8:21 pm
Post subject:
Reply with quote

Εγώ θα προτιμούσα τέτοια notes να μπαίνουν σαν ξεχωριστό αρχείο και μετά αυτό να συνδέεται με τη λειτουργία orederes chapters του mkv, ώστε να υπάρχει η επιλογή ο χρήστης να τα προσπεράσει άμεσα. Θα μου πείτε, αν μπουν σαν chapter, πάλι μπορεί ο χρήστης να τα προσπεράσει, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστά, όπως πχ. στο Ergo Proxy.

Η λύση pdf και word δε μου πολυαρέσει, όπως και η αναφορά σε thread, καθώς απαιτεί σύνδεση στο ιντερνετ και γενικά το θεωρώ μπελαλίδικο.

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 9:28 pm
Post subject:
Reply with quote

Εμένα μου αρέσουν στο στυλ του Ergo Proxy(της AC εννοώ), αλλά ίσως ένα τέτοιο πρόσθετο βίντεο, μάλλον το προτιμώ ενσωματωμένο στο επεισόδιο, στην εισαγωγή (πριν το opening).

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 9:46 pm
Post subject:
Reply with quote

Και εμένα το PDF δεν μου πολύ αρέσει αλλά έχει το θετικό ότι έχει μικρο μέγεθος .Καλύτερα είναι σαν του Ergo Proxy σε ξεχωριστό αρχείο.Στην αρχή του επεισοδίου δεν θα μου άρεσαν.

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 10:52 pm
Post subject:
Reply with quote

Συμφωνώ κι εγώ για το Ergo Proxy style, μου άρεσε σαν ιδέα και τα διάβαζα κάθε φορά,
ενώ ήταν πιο εύκολο αν ξεχνούσα κάτι να ξέρω ότι ανοίγω 1 αρχείο και το βρίσκω με τη μία.
Να ψάχνεις σε βίντεο είναι μάλλον πιο μπελαλίδικο.

Post Posted: Sat Oct 17, 2009 11:05 pm
Post subject:
Reply with quote

Πιστευω 2 streams για υποτιτλους, ενα με notes κι ενα χωρις ειναι οτι το καλυτερο.
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Back to top

Post Posted: Fri Oct 23, 2009 9:53 am
Post subject:
Reply with quote

Συμφωνώ με το ξεχωριστό, ανεξαρτήτως μορφής.
Να μπορείς που χου να σταματάς το βίντεο και να τσεκάρεις σε άλλο αρχείο τι εστί "βομβίδιο" π.χ. μαζί και με κάποια εικόνα η οτιδήποτε άλλο συνοδευτικό το οποίο είχες ξεχάσει γιατί το είχες δει ας πούμε 5 επεισόδια πίσω.

Κάτι τέτοιο έκαναν και τα παιδιά στην AWMN με το Cowboy Bebop, όπου και ετοίμασαν δύο αρχεία .pdf με εικόνες και κείμενο για κάποιους όρους, ρίζες λέξεων ακόμη και φαγητά! I liked it

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Click here to see the hidden message (It might contain spoilers)
Back to top
Post new topic     Reply to topic     AnimeClipse Forum Index » Off-Topic All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum