Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Αγορά νέου Pc Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 83


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 1:00 am
Τίτλος: Αγορά νέου Pc
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας!Σκέφτομαι να αγοράσω νέο pc (για gaming) και θα ήθελα γνώμες σχετικά με την vga GTX680, τον Intel I7 3930K και την motherboard Asrock X79 Extreme9.Για αυτά τα πράγματα τι τροφοδοτικό θα συνιστούσατε?Επίσης αν έχει κάποιος στο νου του να προτείνει κάτι σε μια πιο συμφέρουσα οικονομική λύση αλλά εξίσου καλή θα με ικανοποιούσε ακόμα περισσότερο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! Thumb 2 Up
_________________
miki
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 9:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην, θεωρω οτι αφου παραθετεις τετοια κομματια, εχεις ενα γεναιο budget στην ακρη. Τι πρεπει να προσεξεις:

1-Intel i7 και gaming ειναι σπαταλη χρηματων. Τα games θελουν γρηγορους κι οχι πολλους πυρηνες. Οποτε i5.

2-Η GTX 680 δεν αξιζει τα λεφτα της καθοτι ειναι σε αποσταση αναπνοης απο την 670. Οποτε αν θες NVIDIA πας σε 670, σε AMD πας σε 7970.

3-Η Asrock βγαζει πολυ δυνατα και οικονομικα μοντελα πλεον. Ωστοσο εχει κολλησει στα 2 χρονια εγγυησης. Εγω προσωπικα προτεινω Gigabyte. καθοτι την εχω βαλει σε απειρα builds. Για τροφοδοτικο προτεινω Corsair TX(επισης πολυ δοκιμασμενο απο προσωπικη πειρα) η XFX Pro καθως και τα 2 ειναι Seasonic rebranded, με 5χρονια εγγυηση.

Συνολικα θα προτεινα τα εξης:

Intel 3570k
Gigabyte GTX 670 2GB
Gigabyte Z77X-D3H
Kingston HyperX 2x4GB, στα 1600mhz
Corsair TX 650W


Φυσικα μην τυχον και δεν παρεις SSD. Razz Προτιμησε κατι μεταξυ Samsung/Intel/Crucial/Plextor. Τωρα αν σου περισσεψει και κανα φραγκο τα δινεις σε μενα για καμια αναβαθμιση. Razz
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 83


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 2:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Απλά θέλω να βάλω καλά κομμάτια για να μην έχω κάποιο πρόβλημα τα επόμενα 3-4 χρόνια...Φυσικά και θα βάλω έναν SSD για τα Windows και έναν κανονικό για αποθήκευση.Ναι κι εγώ έλεγα για τροφοδοτικό 650W και είμαι μεταξύ Corsair & Be Quiet.Όσο για Ram σκεφτόμουν Kingston 4X2 στα 2400 Mhz. Thumb 2 Up Πάντως από προσωπικές εμπειρίες έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως στην τεχνολογία ό,τι πληρώνεις παίρνεις.... Razz
_________________
miki
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 2:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλως σου λεω πως να ξοδεψεις τα χρηματα λιγο στοχευμενα. Σε 4 χρονια οταν θα εχει "ψοφησει" σε ενα game o i5, ουτε ο i7 θα ανταπεξελθει. Επισης σε πολλα games, ο i7 λογω hyperthreading υπολειπεται ελαφρως, απο τον i5!!!

Αν θες οντως να δεις σημεια και τερατα στα FPS στα παιχνιδια, βαλε 2 x GTX 670 SLI που θα σκιζουν τα παντα για πολλα χρονια τωρα. Φυσικα σε τετοια περιπτωση θα πας σε 850w τροφοδοτικο.

Η γρηγορη ραμ θα σε βοηθησει μονο στα benchmarks και στις APU της AMD. Πηγαινε σε 2x4, να εχεις αδεια slot στη μητρικη για το μελλον.

Αληθεια ποσο budget μπορεις να διαθεσεις, με εβαλες σε περιεργεια... Razz
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 35


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 4:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα διαφωνήσω λίγο στο συχνότητα εναντίον πυρήνων. Μέχρι στιγμής, αν είχες 4 πυρήνες, ή έστω 2 με Hyper Threading, ήσουν ΟΚ. Οι διαφορές, ήταν ανάξιες λόγου. Σιγά σιγά όμως, θα αρχίσουν να αυξάνονται τα παιχνίδια που αγαπάνε πιο πολύ τους πολλούς πυρήνες.
Μετά, πάμε στο ζήτημα των socket. Η Intel, αλλάζει το socket 1155 το καλοκαίρι με νέο. Είναι τακτική της πλέον, να αλλάζει συχνά το low/mid-end socket. Η AMD αντίθετα, μένει σταθερά στο AM3+. Θα έλεγα οπότε, αν δεν έχεις λεφτά για socket 2011, να πας σε AMD και για επεξεργαστή, και για κάρτα γραφικών. Και ακόμα και αν έχεις λεφτά, πήγαινε πάλι σε AMD, και δώσε τα παραπάνω λεφτά για μεγάλο SSD.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 4:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ανεφερα τη συχνοτητα ως προβλημα. Το θεμα με τους επεξεργαστες της AMD εντοπιζεται στο χαμηλο IPC, και στη μεγαλη καταναλωση. Αυτο που λες, οτι τα παιχνιδια θα γινουν πιο multicore friendly, μακαρι, να αγιασει το στομα σου, αλλα το κακο ειναι πως παραμενει μια εκτιμηση. Η intel παραμενει κορυφη στα min FPS που ειναι κι αυτο που μετραει περισσοτερο στο gaming.

Ωστοσο οταν εν ετει 2011-12 βγαινει blockbuster game οπως το skyrim, και τρεχει σε 1-2 threads, δυστυχως και θα προτεινω intel. Το θεμα με το socket ειναι γνωστο, οτι τα αλλαζει σαν τα πουκαμισα.

Ωστοσο αν σκεφτεις οτι θα κανει την αναβαθμιση σε 2-3 χρονια παλι, οπου δε θα υπαρχει το AM3+, με DDR4, sata IV και νεες VGA, δεν φαινεται να σε ωφελει και τοσο η πολιτικη της AMD.

Σε AMD θα πηγαινα για ενα οικονομικο video rendering box, εκει χτυπαει στα ισια τον i7 και πολλες φορες βγαινει απο πανω.Για gaming με discrete gpu σε Intel γι αυτα που προαναφερα. Μην βαλω στην εξισωση και το Virtu MVP της Intel που σε απογειωνει στα FPS. Thumbs UP
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 35


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 5:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες λίγο εδώ.
Δεν είμαι κατά της Intel. Κάθε άλλο. Αλλά αν ο Kimi δεν θέλει να δώσει πολλά. ή να πιάσει το λεγόμενο sweet spot, η AMD είναι πολύ δελεαστική. Για την αναβάθμιση, απλά σου λέω ότι οι ΑΜ3+ μητρικές, για διάστημα ενός χρόνου, θα είναι πιο αναβαθμίσιμες. Επίσης, βρίσκεις πιο εύκολα AMD παλιότερων socket, παρά Intel. Kαι σε αυτούς κατεβαίνουν κιόλας οι τιμές.
Το Virtu καλό είναι, αλλά είναι προιόν τρίτης εταιρείας. Όπως και με τα Crossfire/SLI, παίζονται πολλά με το κάτα πόσο υποστηρίζεται από την εταιρεία που το φτιάχνει.
Παρ' όλα αυτά, αν δεν μας πει budget, τσάμπα συζητάμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 5:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντιστοιχα μπορω να σου παραθεσω αυτο:
http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-fx-pentium-apu-benchmark,3120-10.html
κι ενα σωρο ακομη αλλα links. Τωρα, το virtu mvp, το εχω στον υπολογιστη μου, θα εκπλαγεις ποσο σταθερο εχει γινει πλεον και παιζει σχεδον σε ολα τα mid-range και πανω μοντελα.

Τα περισσοτερα μπεντσο-site δυστυχως δε σου παραθετουν μετρησεις με minimum FPS. Κι εγω με AMD χερακι-χερακι πηγαινα, απο 2core, μετα σε 3core, 6core. Οποτε μονο intelακια δε με λες. Καπου εκει αρχισα να τρωω μπουκαλι στο Crossfire. Πηγα σε i7.

Παροτι δεν αυξηθηκαν τα ανωτατα FPS, τα min FPS εξυσαν τα 60, και εγιναν πιο σταθερα. Αυτο σε παιχνιδια οπως Battlefield 3, Witcher II και οταν σηκωνα server στο Minecraft. Αυτα απο προσωπικη εμπειρια.

Για να πω την αληθεια δεν καταλαβα ακομη προς τα που θελει να παει ο kimi η αν εχει κι αλλες αναγκες. Πες κι εσυ ρε kimi τι θες!
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 35


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 7:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το link που παρέθεσες, έχει τα APU, και τους προηγούμενης γενιάς FX. Οι νέοι FX (κωδικοί x3xx), έχουν πολύ καλύτερη απόδοση.
Το ragequit δεν είναι benchsite. Είναι site για το PC gaming. Ότι hardware παρουσιάζεται εκεί, παρουσιάζεται κρινόμενο για την απόδοση του στα παιχνίδια.
Μετά, το άρθρο του Tom γράφτηκε 1 χρόνο πριν. Τότε, το 1155, είχε 1,5 χρόνο ζωής μπροστά του. Και τότε, όντως, τα είχε σκατώσει η AMD με τους Bulldozer.
Αν το Virtu δουλέυει καλά, ΟΚ. Έχω όμως την εξής απορία. Όταν είναι ενεργό, τρώει μνήμη από την RAM, λόγω χρήσης της GPU του επεξεργαστή;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 8:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισης ομως λειπουν και οι καινουργιοι ivy απο το link, οποτε μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα για το τι παιζει και που βρισκεται γενικα καθε CPU.

Και τα παιχνιδια, αποτελουν ενα ειδος bench, απλως οχι με την αυστηρη μορφη του ορου. Γι αυτο εξαλλου και ο ορος gaming benchmark, και σου δειχνουν FPS απο in-game καταστασεις. Δεν εχω καποιο θεμα με το site, ισα ισα δεν το ηξερα και μου φανηκε πολυ καλο. Αναφερομουν γενικα σε site με μετρησεις για παιχνιδια.

Το virtu MVP θα σου εκμεταλευτει το ποσο της RAM, που εσυ θα ορισεις να ειναι dedicated για την igpu μεσα απο το bios και φυσικα τα 10-15mb για το ιδιο το service. Ωστοσο ακομα και 64mb να ορισεις, να δεσμευσει η igpu, και παλι θα παιξει μια χαρα.
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 83


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 8:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά budget έχω περίπου 2.000 ευρώ.Επίσης είμαι αντίθετος σε οτιδήποτε της AMD.Ναι μεν πολύ πιο φτηνή και συμφέρουσα αλλά υπολείπεται κατά πολύ σε σχέση με Ιntel.Επίσης γιατί μετά από 4 χρόνια π.χ. ο Ι7 3930k να μην μπορεί να ανταποκριθεί?!Το βρίσκω λίγο υπερβολή, τι ''τέρατα''-παιχνίδια μπορεί να βγουν?! Razz
_________________
miki
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 35


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2013 9:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η διαφωνία μου για Intel/AMD εστιάζει για το μεσαίο και χαμηλό μέρος της αγοράς.
Στο κορυφαίο, η ΑΜD δεν βγάζει πλέον επεξεργαστές.
Στις Κάρτες γραφικών, η Nvidia έχει την κορυφαία μονή GPU κάρτα, την GTX ΤΙΤΑΝ. Κάνει 1000$. Η αμέσως επόμενη, AMD 7970 GHz Edition, παέι γύρω στα 450€.
2.000€ μόνο η κεντρική μονάδα, ή με οθόνη, ηχεία, πληκτρολόγια, ποντίκια;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 83


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 01, 2013 12:09 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ότι η Nvidia 680gtx την πατάει την Ati 7970...Τα χρήματα χωρίς ηχεία-πληκτρολόγια κλπ (έχω κάποια πολύ καλά).Μόνο κεντρική μονάδα και οθόνη.
_________________
miki
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 35


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 01, 2013 2:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την απλή, όχι την Ghz Edition. αλλά την απλή την βρίσκεις 350€. Υπ' όψην, η GTX 680 είναι πιο ακριβή, και από τις 2.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 01, 2013 9:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kimi έγραψε:
Παιδιά budget έχω περίπου 2.000 ευρώ.Επίσης είμαι αντίθετος σε οτιδήποτε της AMD.Ναι μεν πολύ πιο φτηνή και συμφέρουσα αλλά υπολείπεται κατά πολύ σε σχέση με Ιntel.Επίσης γιατί μετά από 4 χρόνια π.χ. ο Ι7 3930k να μην μπορεί να ανταποκριθεί?!Το βρίσκω λίγο υπερβολή, τι ''τέρατα''-παιχνίδια μπορεί να βγουν?! Razz


Εχεις ξεφυγ... βεβαια και παλι δεν καταφερα να τον χωρεσω τον 3930k! Razz


_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01235 seconds with 5 queries