Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Βοήθεια: Αναλυτικός Οδηγός Χρήσης Mkv Αρχείων Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 24, 2006 8:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκίμασε και πες για να δώσουμε την απάντηση στο Forum για τους επόμενους χρήστες που θα ψάχνουν Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 05 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 25, 2006 9:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pontikaki δεν ξερω αν βρηκες λυση,αν ναι,πες το να παιρνουμε θαρρος και εμεις...λοιπον hatebreed ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες σου για virtualdubmod που δινεις αναλυτικα και στο ποντικακι στο topic αυτο και αφου πατησω αποθηκευση (για plawres προσπαθω εγω) μου βγαζει το virualdubmod status και εκει τρωει ενα τρελο κολλημα στο progress 6 μπαρες ενω οι χρονοι τρεχουν κανονικα και δεν γινεται τιποτα...κανω κατι λαθος ...πλζ help Sad
_________________
NAI ΣΤΟΝ ΧΑΒΑΛΕ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ
H Γλυκήτητα Νικά Τη Σκληρότητα

Dancing with my Loneliness
AtsouBaloi
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 25, 2006 10:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις διάβασα αυτό το topic και είδα ότι γίνεται ένας χαμός. Έψαξα στο anidb.info και για το συγκεκριμένο έχει ένα mkv, της Anime-Eternal.
Το αρχείο περιέχει το video σε μορφή XviD, δύο audio streams (Ogg Vorbis) και ένα subtitle stream (πιθανότατα ASS/SSA, σίγουρα όχι srt, αλλιώς το VirtualDub δε θα σου έβγαζε πρόβλημα).
Προτείνω να κάνεις extract όλα τα streams από το mkv και στη συνέχεια να διαλέξεις ένα από τα δύο audio streams (φαντάζομαι το γιαπωνέζικο) και να το μετατρέψεις σε mp3 ή σε wav (το Nero έχει τέτοιες δυνατότητες και υπάρχουν άπειρα προγράμματα που το κάνουν αυτό).
Στη συνέχεια κάνεις mux τον ήχο και το βίντεο με το VirtualDub και έχεις ένα avi χωρίς υπότιτλους. Αν οι υπότιτλοί σους είναι ASS/SSA θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα (π.χ. Aegisub) για να τους μετατρέψεις σε srt. Αν πάλι είναι vobsub τότε νομίζω ότι μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις κατευθείαν. Βασικά δες με το πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις μετατροπή τι είδους αρχεία παίρνει ως είσοδο.
Δεν ξέρω αν βοήθησα. Δοκίμασε αυτά και τα ξαναλέμε.

Υ.Γ. Btw, πολύ ωραίο το banner που έφτιαξες για το Ergo Proxy. Worthy
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 25, 2006 10:13 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΚΥΡΟ
αφου εφαγα τα νιατα μου για να το πετυχω μωλις τωρα τα καταφερα...
αφου εγκατεστησα το mkvextract που προτεινε ο rath και σε συνδυασμο με τις οδηγιες για virtualdubmod του xhatebreedx εφτασα στο ποθουμενο..
Thumb 2 Up χιλια ευχαριστω rath,xhatebreed αλλα και pontikaki για τη δημιουργια του topic Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy
_________________
NAI ΣΤΟΝ ΧΑΒΑΛΕ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ
H Γλυκήτητα Νικά Τη Σκληρότητα

Dancing with my Loneliness
AtsouBaloi
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 25, 2006 8:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pontikaki έγραψε:
Αλίμονο! Έχω φάει τον κόσμο όλο. Μπορεί να έχει γίνει καμιά "ιστορία" με τα codecs...Δοκίμασα και αυτά της Matroska και κάποια που μου έδωσε ο Hatebreed.
(Άβυσσος η ψυχή του PCιού!...Μηχανάκια του διαβόλου!!! Evil or Very Mad )

Μου έχει μείνει μόνο μία επιλογή...να το δοκιμάσω στο PC ενός φίλου, που θεωρητικώς το έχει καταφέρει με άλλα αντίστοιχα mkv απ' ότι μου είπε.

Θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα με το avi, και θα σας πω.


Λοιπον pontikaki στειλε μου το mkv της ταινιας μεσω ΕΛΤΑ να στο κανω dvd για να μην κοπιαζεσαι αλλο.
Μολις το κανω, θα αναφερω εδω περα τι ακριβως εκανα, για να ξερεις και συ και οι υπολοιποι που θελουν να μαθουν. (αν και εχει ειπωθει η διαδικασια)
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 29 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 117
Τοποθεσία: Here, There & Everywhere

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 25, 2006 9:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

raziel666 έγραψε:
Μόλις διάβασα αυτό το topic και είδα ότι γίνεται ένας χαμός. Έψαξα στο anidb.info και για το συγκεκριμένο έχει ένα mkv, της Anime-Eternal.
Το αρχείο περιέχει το video σε μορφή XviD, δύο audio streams (Ogg Vorbis) και ένα subtitle stream (πιθανότατα ASS/SSA, σίγουρα όχι srt, αλλιώς το VirtualDub δε θα σου έβγαζε πρόβλημα).
Προτείνω να κάνεις extract όλα τα streams από το mkv και στη συνέχεια να διαλέξεις ένα από τα δύο audio streams (φαντάζομαι το γιαπωνέζικο) και να το μετατρέψεις σε mp3 ή σε wav (το Nero έχει τέτοιες δυνατότητες και υπάρχουν άπειρα προγράμματα που το κάνουν αυτό).
Στη συνέχεια κάνεις mux τον ήχο και το βίντεο με το VirtualDub και έχεις ένα avi χωρίς υπότιτλους. Αν οι υπότιτλοί σους είναι ASS/SSA θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα (π.χ. Aegisub) για να τους μετατρέψεις σε srt. Αν πάλι είναι vobsub τότε νομίζω ότι μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις κατευθείαν. Βασικά δες με το πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις μετατροπή τι είδους αρχεία παίρνει ως είσοδο.
Δεν ξέρω αν βοήθησα. Δοκίμασε αυτά και τα ξαναλέμε.

Υ.Γ. Btw, πολύ ωραίο το banner που έφτιαξες για το Ergo Proxy. Worthy



Να και κάτι που δεν έκανα ακόμη...να μετατρέψω τα ogg σε wav...θα κάνω ένα τεστάρισμα πριν από την ολοκληρωτική "καταστροφή"! Thumbs UP

To δοκίμασα και με επιτυχία -επιτέλους- έχω ήχο στην ταινία μου...δυστυχώς δεν παύω να αντιμετωπίζω προβλήματα με τον συγχρονισμό της εικόνας...Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτή τη μικρή τελευταία δυσκολία;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 29 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 117
Τοποθεσία: Here, There & Everywhere

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 26, 2006 6:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από πολλές προσπάθειες, αίμα δάκρυα και ιδρώτα και με τη βοήθεια του avi mux GUI, είμαι σε ένα πολύ καλό δρόμο προς την επιτυχία. Θα σας γράψω λεπτομέρειες το απογευματάκι, να κάνω και το Burn σε DVD και αν όλα πάνε ομαλά, θα σας πω βήμα βήμα τις κινήσεις.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 26, 2006 8:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συχαριτήρια και επιτέλους! περιμένουμε να δούμε Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 29 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 117
Τοποθεσία: Here, There & Everywhere

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 26, 2006 6:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γι' αρχή, δούλεψα με το Avi mux GUI, ανοίγοντας το αρχικό mkv που μόλις κατέβασα με το Torrent Client μου.
To ανοίγω και το σώζω σαν δεύτερο mkv αρχείο. (Θεωρητικώς, το Avi mux Gui, κάνει συγχρονισμό του video με τον ήχο.) (Σαν MKV2 π.χ.)

Το υπάρχον mkv που έφτιαξα μέσω Avi mux λοιπόν, το σπάω σε κομμάτια με το Mkv Extract Gui. Σώζει χώρια: ένα avi αρχείο, 2 ogg, και 2 subs.

Ανοίγω στη συνέχεια VirtualDubMod. Φέρνω το avi μου και στο stream list τα ogg που υπάρχουν ήδη(αν όχι τα κάνω add). Δε δίνω σημασία στους υπότιτλους.
Κάνω Save As, Avi, Direct Stream Copy και σε λίγη ώρα έχω ένα avi με 2 dub!

Τέλος, τρέχω το ConvertX to DVD και τοποθετώ μέσα από το μενού File, τους δύο υπότιτλούς μου. Convert....και τώρα σε λιγάκι περιμένω εναγωνίως τα αποτελέσματα!

Πάντως, έκανα preview και μέχρι στιγμής, όλα πάνε κατ' ευχήν!!! Thumb 2 Up

Τέλεια! Όλα δούλεψαν τέλεια!!!
Αν έχει κάποιος άλλος κάτι να προσθέσει πάνω στα mkv αρχεία και το πώς αλλιώς μπορούν να επεξεργαστούν, ας το γράψει!
Ύποθέτω πως και για το Plawres Sanshiro πάνω κάτω θέλει την ίδια διαδικασία!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 06 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 23, 2006 12:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To convertx to DVD den uparxei sto url pou edwses hatebreed... Sad mporei kapoios na to ksana kanei upload?? vasika k na pou kapoios pws na to "agorasw" kala tha einai...to programma vriskete Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 23, 2006 8:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://apps.katz.ws/search/convertxtodvd Thumbs UP
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 06 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2006 1:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanei sunexeia failure Crying or Very sad
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 8:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

General #0
Format : Matroska
File size : 233 MiB
PlayTime : 24mn 21s
Bit rate : 1340 Kbps
Encoded date : UTC 2004-07-16 06:21:09
Writing application : mkvmerge v0.8.6 built on Mar 13 2004 13:20:26
Writing library : libebml v0.6.4 + libmatroska v0.6.3

Video #0
Codec : DivX 5
Family : MPEG-4
Width : 640
Height : 352
Aspect ratio : 16/9
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24
Language : English

Audio #0
Codec : AAC LC-SBR
Info : AAC Low Complexity with Spectral Band Replication
Channel(s) : 6 channels
Sampling rate : 44 KHz
Language : English

Audio #1
Codec : AAC LC-SBR
Info : AAC Low Complexity with Spectral Band Replication
Channel(s) : 6 channels
Sampling rate : 44 KHz
Language : Japanese

Text #0
Codec : UTF-8
Info : UTF-8 Plain Text
Language : English

Text #1
Codec : VobSub
Info : The same subtitle format used on DVDs
Language : English



To virtualdubmod δεν μου αναγνωρίζει τα aac και δεν έχω ήχο... Επίσης δεν μου το ανοιγει και πρεπει μεσω mkvexract να το σπασω σε video-ήχο-subs... Με άλλα λόγια, ΠΩΣ θα κάνω το ρημάδι το virtualdub να δεχτεί τα aac; Evil or Very Mad
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 01, 2006 7:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκίμασε με το Combined Community Codec Pack
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 01, 2006 9:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω του deliopoulos, δεν θέλω να αλλάξω τα codec και να γίνει κανά Conflict όπως συνήθως και να τρέχω... Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος το virtualdub να ανοίξει aac?
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02196 seconds with 5 queries