Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική

BLOOD STAIN CHILD
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 1
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:17 pm
Τίτλος: BLOOD STAIN CHILD
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος




Oι BLOOD STAIN CHILD , είναι ενα συγκρότημα από την Οσάκα ,που συνδυάζει επιτυχημένα το μελωδικό death metal με στοιχεία από trance και techno. Με εντυπωσιακή εμφάνιση και έντονο πειραματισμό, με ήχους που θυμίζουν In Flames, Dark Tranquillity, Children of Bodom, Soilwork και άλλα αντίστοιχα ευρωπαϊκά σχήματα, έχουν καταφέρει να αποκτήσουν ένα αξιοσέβαστο διεθνές fanbase και να κυκλοφορήσουν μέχρι στιγμής τέσσερα album με τελευταίο το Mozaiq, το οποίο και περιέχει το ιδιαίτερα δημοφιλές κομμάτι "Freedom".

Για το βίντεο-κλιπ του Freedom, συνεργάστηκαν με το στούντιο GONZO, γνωστό ,μεταξύ άλλων ,για τα άνιμε Hellsing, Final Fantasy: Unlimited, Full Metal Panic!, Samurai 7 , Basilisk, Trinity Blood, Speedgrapher, Rosario+Vampire καθώς επίσης και για το βιντεο-κλίπ των Linkin Park με τίτλο Breaking the Habit.

Δηλώνουν λάτρεις των Luna Sea και έχουν διασκευάσει το κομμάτι τους με τίτλο "True Blue"

Βιογραφία
http://www.jame-world.com/gr/database-artist.php?id=572

http://www.bloodstainchild.com/
www.myspace.com/bloodstainchildmusic
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να δηλώσω fan και είναι πραγματικά ενδιαφέρον μπάντα. Με χάλασε λίγο η τόση ευρωπαϊκή δυτική τους επιροή αλλά το ξεπέρασα γρήγορα! Κάνα καλό καθαρό ebμ Ιαπωνικό συγκρότημα γνωρίζεις να υπάρχει;
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Cougar στις Τρι Μάρ 17, 2009 4:42 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:49 pm
Τίτλος: Re: BLOOD STAIN CHILD
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

somnium_in_tenebris έγραψε:
καθώς επίσης και για το βιντεο-κλίπ των Linkin Park με τίτλο Breaking the Habit.


κραταω το πιο σημαντικο... Cool

να δουμε τι λενε και αυτοι....η αληθεια ειναι οτι δεν πολυακουω ιαπονεζικα συγκροτηματα επειδη απλα δεν ξερω κανενα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 11:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτεινω Galneryus ( japanese power metal )
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 9:14 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar έγραψε:
Να δηλώσω fan και είναι πραγματικά ενδιαφέρον μπάντα. Με χάλασε λίγο η τόση ευρωπαϊκή δυτική τους επιροή αλλά το ξεπέρασα γρήγορα! Κάνα καλό καθαρό emb Ιαπωνικό συγκρότημα γνωρίζεις να υπάρχει;


Sugoi cougar! Eτσι ετσι! ολοι fans!
btw μηπως εννοεις ΕΒΜ?
Εγω παντως δεν ξερω καποιο "καθαρο" συγκροτημα. Αλλωστε και γενικοτερα στην παγκοσμια σκηνη εχω την αισθηση οτι οι ΕΒΜ παραγωγες εχουν τεραστια πτωση.... βασικα τωρα και καλα εχουν μεταλλαχθει σε darkwave/darksynth κτλ κυριως για εμπορικους λογους κατα τη γνωμη μου.
Ενα συγκροτημα που θα σου προτεινα, το οποιο δυστυχως το εμαθα και γω πολυ αργα, ειναι οι ΒLOOD. Και εχουν και μερικα CD με ηλεκτρονικα remix που πιστευω θα σου αρεσουν πολυ.

Σιγουρα παντως η Somnium θα ξερει πολλα παραπανω... Περιμενουμε την αποψη της.


Να πω την αληθεια δεν περιμενα να απαντησει κανενας σε αυτο το τοπικ... μπραβο μπραβο! χαιρομαι για το μουσικο επιπεδο του forum μας.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 1
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 3:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kι εγώ γενικώς προτιμώ τα συγκροτήματα που έχουν πιο έντονο το ιαπωνικό στοιχείο, ή μάλλον το υβριδικό στοιχείο του visual (που είναι τόσο δυτικό όσο και ιαπωνικό), ωστόσο οι BLOOD STAIN CHILD με κέρδισαν με το πακέτο που έχουν να παρουσιάσουν, καθώς επίσης και με τα ηλεκτρονικά στοιχεία που ενσωματώνουν.

Έντονο επίσης είναι και το προσφιλές σε όλους μας otaku στοιχείοCool , μιας και ο κιθαρίστας και βασικός συνθέτης της μπάντας, RYU, είναι, εκτός των άλλων, δεινός cosplayer και φανατικός του Gundam, Ghost in the Shell κλπ Εξ' ου υποθέτω και η συνεργασία με τη GONZO big smile

@Cougar Οι ιάπωνες δεν το πολυσυνηθίζουν να παράγουν "καθαρά" μουσικά είδη, είναι γνωστοί περισσότερο για τον πειραματισμό τους...Ωστόσο, συγκροτήματα κοντά στο EBM, synth pop με λίγο industrial θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν τα εξής

GPKISM:
www.myspace.com/gpkism

Όπως είπε και ο digitaltracker, οι τελευταίες δουλειές των BLOOD (αν και προσωπικά μου αρέσουν και οι παλιότερες, βλέπε I remember you, The Funeral for Humanity, Maria)
www.myspace.com/bloodofficial

Οι Schwarz Stein, που προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου παλιά συγκροτήματα.

Επίσης σε λίγο πιο industrial μ'αρέσουν οι 2 Bullet
www.myspace.com/2bullet

Τέλος για όσους δε φοβούνται το σκοτάδι , προτείνω τους Velvet Eden, συγκρότημα που πλέον έχει διαλυθεί ωστόσο υπήρξε ορόσημο για την visual σκηνή και μουσικούς όπως οι Schwarz Stein, ο Kozi (ex-Malice Mizer) και πολλοί άλλοι. Προτείνω το τραγούδι "La Fin".


Υ.Γ. Galneryus = <3
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 4:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Lol το γά**** το ebm, τώρα το είδα dt! Με έχουν λαλήσει τα σκοπέτα δεν φταίω ο άμοιρος... Thumb 2 Up Βασικά να σου πω την αλήθεια dt δεν με νοιάζει και πολύ για την νέα σκηνή του ebm, εγώ είμαι κολλημένος στους παλιούς ακόμα που ακούω πολλά χρόνια από πιτσιρικάς (πες με Neurotic Fish, VNV, project pitchfork, Covenant κλπ...) με κάποιες λιγοστές εξαιρέσεις βέβαια καινούργιων συγκροτημάτων (πχ God Module)! Για μένα τα lyrics παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτού του είδους τα τραγούδια... *offtopic end*

Τhnx για τις προτάσεις παιδιά, θα ρίξω ένα αφτί και θα σας πω απόψεις! Thumbs UP

edit: Ο ήχος των Blood είναι πάρα πολύ καλός (κρίμα που δεν ξέρω τι λένε.. big smile )
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Miskatonic University


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 7:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης Cougar θα σου πρότεινα και τους Aural Vampire για κάτι σε πιό electro αλλά πραγματικά θεωρώ οτι δέν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των ελάχιστων group της Ιαπωνίας με καθιερωμένες μπάντες στο χώρο του ebm όπως αυτές που προανέφερες. Και αυτό γιατί κατα ένα περίεργο τρόπο τα είδη αυτά δέν ''προχώρησαν'' στην Ιαπωνία όπως στην Δυτική Ευρώπη. Πάντως οι Blood Stain Child και οι Blood θεωρώ οτι είναι πολύ αξιόλογα group για αυτό που παίζουν.


Υ.Γ offtopic ο καινούργιος δίσκος των project pitchfork τα σπάει!Thumb 2 Up
_________________
''We shall dive down through black abysses....
and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever''
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 27 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 1
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 18, 2009 12:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@cougar Οι BLOOD έχουν πάντα σχεδόν μετάφραση των στίχων τους σε ειδικό ένθετο του booklet, οπότε αν βρεις κάποιο cd ή ψάξεις στο νετ σίγουρα θα βρεις μεταφράσεις.

επίσης: Neurotic Fish, VNV Nation, Hocico, Apoptygma Berzerk, Namnabulu FTW~ <3

@clergyman Η αλήθεια είναι πως η σκηνή μέχρι πολύ πρόσφατα (2007-8) ήταν underground ως εκεί που δεν πάει , ενώ τα αντίστοιχα event μάζευαν ελάχιστο έως και καθόλου κόσμο. Απο το 2008 ωστόσο, "πήρε τα πάνω της" και υπάρχει αρκετή κίνηση και στους μουσικούς κύκλους αλλά και στις διοργανώσεις και τα πάρτυ. Όλα τα παραπάνω τα επιβεβαίωσα ιδίοις όμμασιν τα προηγούμενα χρόνια ._.

Εν ολίγοις, ενώ η δύση ανακαλύπτει το Visual , οι Ιάπωνες ανακαλύπτουν το Industrial , to EBM και το cyber ντύσιμο xD

Toυς BLOOD STAIN CHILD τους είχαμε κάνει και παρουσίαση στο Japan&Anime Party που έγινε στην Αθήνα στις 31/1/09 Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 10:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λέω εγώ τώρα... αν δηλαδή υπήρχε κάποιος που να γούσταρε μια μέρα να παίξει ebm/industrial/visual, θα μπορούσε να δέσει Δυτικά και Ιαπωνικά συγκροτήματα σε ένα balanced σχετικά πρόγραμμα; Ή τα μεν Ιαπωνικά θα έκαναν μπαμ απ' το χιλιόμετρο (μουσικά πάντα, όχι λόγω γλώσσας);
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 1
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 2:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνήθως όταν οι δυτικοί επιχειρούν να παίξουν Visual, ακούγεται περισσότερο σαν τρομακτική παρωδία, αν κρίνω από τα συγκροτήματα που βγαίνουν κατά καιρούς. Συνήθως δε μπορούν να το υποστηρίξουν ή το αποδίδουν με τρόπο που το είδος δεν διακρίνεται καν. Αν μιλήσω δε για την εμφάνιση των συγκροτημάτων αυτών...απαντάται συχνά το look "beaten-up tranvestite" ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι που το προσεγγίζουν με επιτυχία.

Τα παραπάνω οφείλονται νομίζω αφενός στο ότι τα άτομα που το επιχειρούν δεν μπορούν να υποστηρίξουν το είδος αυτό, αφετέρου γιατί οι Ιάπωνες γενικώς κινούνται σε "περίεργες" κλίμακες και τραγουδάνε σε ακόμα πιο "περίεργες" και με άλλη τεχνοτροπία. Δηλαδή πιστεύω πως πρέπει να σου έχει γίνει βίωμα η μουσική αυτή για να μπορέσεις να προσεγγίσεις κάποια αυθεντικά στοιχεία της και να τα αναπαράγεις.

Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο δύσκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο να παίξει κάποιος δυτικός μουσική με στοιχεία ιαπωνικά. Κανείς δεν πρόκειται να σε κατακρίνει για τυχόν πειραματισμούς, η τέχνη είναι ελεύθερη, οπότε go for it ^^
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 8:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar έγραψε:
Lol το γά**** το ebm, τώρα το είδα dt! Με έχουν λαλήσει τα σκοπέτα δεν φταίω ο άμοιρος... Thumb 2 Up Βασικά να σου πω την αλήθεια dt δεν με νοιάζει και πολύ για την νέα σκηνή του ebm, εγώ είμαι κολλημένος στους παλιούς ακόμα που ακούω πολλά χρόνια από πιτσιρικάς (πες με Neurotic Fish, VNV, project pitchfork, Covenant κλπ...) με κάποιες λιγοστές εξαιρέσεις βέβαια καινούργιων συγκροτημάτων (πχ God Module)! Για μένα τα lyrics παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτού του είδους τα τραγούδια... *offtopic end*

Τhnx για τις προτάσεις παιδιά, θα ρίξω ένα αφτί και θα σας πω απόψεις! Thumbs UP

edit: Ο ήχος των Blood είναι πάρα πολύ καλός (κρίμα που δεν ξέρω τι λένε.. big smile )


[offtopic]
Koυραγιο αγορινα μου! Τα περασα και γω περυσι με... jmusic στο σκοπετο! lol
Ετσι ετσι VNV Nation και Covenant... βαλε και FRONT 242... ξεραϊλα ΕΒΜ [/offtopic]

Oσο για τους στιχους των BLOOD... ειναι epic... rest assured.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00923 seconds with 5 queries