Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Σοβαρό πρόβλημα στο Pc Τ_Τ Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 6:24 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



@Zero:

Μου έλυσες μια απορία με το παράδειγμα του κλειδιού... Όχι δεν είναι Prescott, ούτε πιάνει τόσο μεγάλες θερμοκρασίες.

@Cougar:

1. Χμ.. Τώρα που το κοίταξα βαθιά μέσα, θέλει ένα λεπτομερές 48ωρο καθάρισμα...

2. Τα πυκνωτάκια είναι όλα καθαρά και χωρίς υγρά, στη θέση τους.

3. Το CPU δεν πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες... Σίγουρα αξίζει τον κόπο να τον καθαρίσω; Πολύ πρόσφατα έβαλα νέα ψύκτα και ανεμιστήρα, με ολοκαίνουρια εργοστασιακή κόλλα... Παρόλ' αυτά το πρόβλημα συνέχισε ακάθεκτο.

4. Ρίξε μια ματιά στο διπλανό σχηματάκι και πες μου κατά πόσο είναι σωστές οι τάσεις... Έχουν μια διαφοροποίηση η αλήθεια είναι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ανησυχητικό...

5. Format; Γκούχου γκούχου... Μέχρι να καταφέρω να ξαναστήσω όλα τα Progs μου, εκ των οποίων το 30% οι εγκαταστάσεις είναι σε άγνωστο μέρος, θα περάσει κανένα εξάμηνο...

6. Τους έχω δοκιμάσει αμφότερους... Τα ίδια.

7. Memtest : Αυτή είναι επίσης μια καλή ιδέα που θα εφαρμόσω.

8. Χμ... Out of question να το πετάξω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 6:54 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό με τις τάσεις είναι λίγο περίεργο αλλά προσωπικά θα πρότεινα αρχικά το 48ώρο καθάρισμα Razz Razz . Έχω δει υπολογιστή να μην δίνει εικόνα επειδή η κάρτα γραφικών είχε 1 δάχτυλο σκόνη και μόλις ξεσκονίστηκε δούλευε σαν καινούρια. Η σκόνη εκτός του ότι λειτουργεί σαν μόνωση και κρατά θερμοκρασία, ενίοτε βραχυκυκλώνει και την motherboard. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 4:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχοντας δει πολλά τα τελευταία χρόνια, και πολλά πολλά περισσότερα τους τελευταίους 3 μήνες στο στρατό, η σκόνη είναι σίγουρα μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας. Συμβολή αγαπητέ Λευτέρη, βγάλε ΟΛΕΣ τις συσκευές, καθάρισέ τες μία μία πολύ προσεκτικά, και μετά πιάσε το κουτί. Το καλύτερο είναι μια ηλεκτρική σκούπα με ανάποδο αέρα, ειδικά στο τροφοδοτικό βοηθάει πολύ καθώς θα το δεις να βγάζει σκόνη που ούτε το φανταζόσουν. Ιδιαίτερη βάση να δώσεις στις θύρες των συσκευών και στα ανεμιστήρια.
Επίσης, οι τάσεις του τροφοδοτικού σου έχουν αρκετούτσικο σφάλμα, ειδικά στα 3.3, οπότε ξανασύνδεσε κάπως καλύτερα τις συσκευές, έτσι ώστε κάθε υποδοχή του τροφοδοτικού να πηγαίνει σε μία ή δύο συσκευές το πολύ. Απέφευγε όσο το δυνατόν μούφες και προεκτάσεις καθώς ρίχνουν σε πολλές περιπτώσεις την τάση.

Αν και πάλι έχεις πρόβλημα, τότε καλύτερα να το ανεχτείς μέχρι να πάρεις καινούριο πισί!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 10:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rath έγραψε:
Αυτό με τις τάσεις είναι λίγο περίεργο αλλά προσωπικά θα πρότεινα αρχικά το 48ώρο καθάρισμα Razz Razz


Laughing Laughing Laughing οπότε οινόπνευμα , μπατονέτες και καλό καθάρισμα..... HaHa HaHa HaHa
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 13 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 45
Τοποθεσία: Αθήνα-Μεσολόγγι

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 1:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα με τον μικρό υπολογιστή μου (στην αρχή αργούσε--->κόλλαγε--->restart) και έκανα τα πάντα για να αποκλείσω το θέμα software/ιοί, τελικά ανακάλυψα ότι ο υπεύθηνος ήταν η μητρική, που άρχισε να βαράει ντάγλες! Την άλλαξα και ησύχασα.
Το θέμα είναι ότι το έπαθε από τις απότομες μεταπτώσεις του ρεύματος, σε συνδυασμό με το όχι και πάρα πολύ καλό ομολογουμένως τροφοδοτικό που φόραγε. Έτσι με την αγορά ενός ups και καινούριου τροφοδοτικού (καλού αυτή τη φορά εννοείται), μαζί με τη μητρική, λύθηκαν τα προβλήματα και πλέον εδώ και 2 χρόνια δουλεύω απροβλημάτιστα Thumbs UP

Για κοιτάξτε και αυτό το ενδεχόμενο
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 11:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανα λοιπόν τον πύργο μου βίδες, και άρχισα το πολύωρο σχολαστικό καθάρισμα... Και επειδή έχω ανοιχτό πύργο χωρίς καπάκι, η σκόνη είχε διεισδύσει μέχρι και βαθειά μέσα στα slots. Όσο δε για το τροφοδοτικό... παρόλο που έχω ανοίξει τα τροφοδοτικά πολλών φίλων για καθάρισμα, στο δικό μου με έκπληξη διαπίστωσα ότι είχε ακόμα το αυτοκολλητάκι της εγγύησης, μετά από 6 χρόνια...



Μετά λοιπόν από ένα 4ωρο, σύντομο πλην σχολαστικό καθάρισμα, τα επανασυνέθεσα όλα. Και μετά από 3 ώρες Warcraft, και παρόλο που ανέβασα την RAM από 266 στα 333, το pc δουλεύει ακόμα μια χαρά! Βέβαια το τεστ του χρόνου θα δείξει καλύτερα αποτελέσματα, αν όντως δε θα ξανακρασάρει.

Η σύγκριση πριν και μετά τον καθαρισμό. Υπήρξε μια αλλαγή τάσεων, παρόλο που η συνδεσμολογία είναι σχεδόν πανομοιότυπη... Όπως επίσης αυξήθηκαν οι στροφές του ανεμιστήρα του CPU ελαφρώς.

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 11:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε guys,

πάρτε ένα mac να ησυχάσετε!

Αυτή τη στιγμή έχω αυτό (το λευκό)




Αλλά σύντομα θα φάει σουτ και ο desktop, λόγω αυτού εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 12:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αχ mac...... σκεφτόμουνα για ένα air....
αν πάρεις desktop όμως δεν θα έχεις την χαρά να βάζεις το χέρι σου...κάπου Twisted Evil Twisted Evil

@left
μπορείς να δώσεις μία εικόνα από το εσωτερικό???

υ.γ: ακόμα σου κολλάει?????


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ZERO_SEQUENCE στις Σαβ Απρ 05, 2008 12:36 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 521
Τοποθεσία: Βόρεια

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 12:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar έγραψε:

3)και βάλε καινούργια στρόση arctic silver.

Ερώτηση: Που την βρίσκουμε.Κάθε πότε περίπου χρειάζεται νέα στρώση?Κανένα photo tutorial είναι ευπρόσδεκτο καθώς δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και δεν είναι να παίζουμε κορώνα γράμματα την cpu μας..
_________________


.::My Cartoon List::.


BUGGY IS BACK!!!OP FTW!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 12:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

.::Rey::. έγραψε:
Cougar έγραψε:

3)και βάλε καινούργια στρόση arctic silver.

Ερώτηση: Που την βρίσκουμε.Κάθε πότε περίπου χρειάζεται νέα στρώση?Κανένα photo tutorial είναι ευπρόσδεκτο καθώς δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και δεν είναι να παίζουμε κορώνα γράμματα την cpu μας..


Εξαρτάται κάθε πότε αλλάζεις ψύκτρα ή άμα δεις ότι ανεβάζει θερμοκρασία και δεν φταίει ούτε η μητρική ούτε η σκόνη ούτε η ψύκτρα....javascript:emoticon('^_^
swetdrop την βρίσκεις παντού.... αλλά γιατί θες να αλλάξεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 521
Τοποθεσία: Βόρεια

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 1:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZERO_SEQUENCE έγραψε:
.::Rey::. έγραψε:
Cougar έγραψε:

3)και βάλε καινούργια στρόση arctic silver.

Ερώτηση: Που την βρίσκουμε.Κάθε πότε περίπου χρειάζεται νέα στρώση?Κανένα photo tutorial είναι ευπρόσδεκτο καθώς δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και δεν είναι να παίζουμε κορώνα γράμματα την cpu μας..


Εξαρτάται κάθε πότε αλλάζεις ψύκτρα ή άμα δεις ότι ανεβάζει θερμοκρασία και δεν φταίει ούτε η μητρική ούτε η σκόνη ούτε η ψύκτρα....javascript:emoticon('^_^
swetdrop την βρίσκεις παντού.... αλλά γιατί θες να αλλάξεις?

Γιατί έχει περάσει μια τετραετία και..
Και μια φορά που είχα αφαιρέσει την ψύκτρα για να καθαρίσω λίγο είδα μάλλον τα απομεινάρια αυτής της κόλλας.Άρα μια ανανέωση ίσως να την χρειάζεται.Δεν έχω προβλήματα με θερμοκρασίες αλλά κακό δεν κάνει.Απλά το ψιλοφοβάμαι.Πόση ποσότητα πρέπει να βάλω, τι κόλλες κυκλοφορούν στην αγορά ect..Παντελής άγνοια.
_________________


.::My Cartoon List::.


BUGGY IS BACK!!!OP FTW!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 1:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@.::Rey::.
Για κόλλες που κυκλοφορούν δεν ξέρω και πολλά να σου πω, απλά ξέρω ότι υπάρχουν κόλλες σε μορφή μικρού σωληναρίου τύπου σύριγγας, είναι συνήθως γκρι (παλιά κυκλοφορούσαν και άσπρες), και βάζεις μια μικρή στρογγυλή σταγόνα στο κέντρο του επεξεργαστή, ώστε όταν καθήσει πάνω η ψύκτρα να πάει παντού, αλλά να μην ξεχειλίσει.

@Left64Vegeta
Καλό είναι να μην υπερχρονίζεις την μνήμη σου, γιατί από αυτό και μόνο μπορεί να δημιουργούνται κολλήματα αστοχίας στο υλικό και να κρασάρει στο άκυρο ο η/υ. Βέβαια αν δεις ότι πλέον δεν έχεις προβλήματα, τότε μπορείς και να τις αφήσεις υπερχρονισμένες.
Όσο για τροφοδοτικά, σκέψου τι έχω δει σε τροφοδοτικά κουτιών που πήγαν στην ύπαιθρο για άσκηση σε σκηνάκια και δεν είχαν να καθαριστούν για 5ετίες...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 2:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σίγουρα αυτή που πρότεινε ο cougar....
ο τρόπος είναι αυτός που αναφέρει ο φίλτατος gpower2 ...
επίσης μπορείς απλά να βάλεις μία μικρή ποσότητα να την απλώσεις με ένα κομμάτι χαρτόνι ή πλαστικό πάνω στον επεξεργαστή ώστε να είσαι 100% σίγουρος ότι θα πάει σε όλη την επιφάνεια και μετά βάλε την ψύκτρα..
την διαδικασία προτείνω να γίνει αφού έχεις αφαιρέσει την μητρική από το κουτί και ο επεξεργαστής να βρίσκεται πάνω στην μητρική...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 2:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Rey

Εγώ θα σου πρότεινα, ειδικά αφού την έχεις 4 χρόνια τώρα, να την αλλάξεις με μια καλύτερη. Αξίζει τον κόπο και το κόστος. Συνήθως η καινούρια ψύχτρα έχει μια στρώση θερμομονωτικής πάστας(η κόλλα που αναφέρθηκε) έτοιμη επάνω.

Αν πάλι είσαι ικανοποιημένος με την ψύκτρα που έχεις, καλώς.

Εγώ όταν άλλαξα ψύκτρα, δεν έβγαλα τη μητρική. Γύρισα το κουτί έτσι ώστε η μητρική να είναι οριζόντια. Αφαίρεσα την ψύκτρα, και χωρίς να βγάλω τον επεξεργαστή, με ένα πανάκι βουτηγμένο σε λίγο οινόπνευμα (ή ασετόνη αν έχεις) καθάρισα προσεχτικά την επιφάνεια του επεξεργαστή από τα απομεινάρια της πάστας.

Στη συνέχεια (αφού καθαρίσεις και την ψύκτρα αν χρειάζεται, από απομεινάρια) κάνεις ότι σου λέει ο Gpower, και ξαναβάζεις προσεκτικά την παλιά ψύκτρα,ώστε να πατήσει την πάστα, αν είναι δυνατόν με την πρώτη προσπάθεια και να "καθίσει καλά", να κάνει καλή επαφή.

Αλλιώς βάζεις την καινούρια σου ψύκτρα και είσαι πάλι οκ!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Melnibone


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 4:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, οι πάστες παίζουν σημαντικό ρόλο στην ψύξη του CPU.
Το χρονικό διάστημα που πρέπει να την ανανεώνεις είναι νομίζω κανένας χρόνος, βέβαια παίζουν ρόλο και οι θερμοκρασίες.
Δηλαδή αν έχει υψηλές θερμοκρασίες τότε η πάστα χάνει τις ιδιότητές της πιο γρήγορα.
Εγώ έχω βάλει την artic silver 5 που την προτείνει πολύς κόσμος.
Εδώ υπάρχει ένας οδηγός για την εφαρμογή της.
http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm

PS.Το όσο περισσότερη τόσο καλύτερα δεν ισχύει με τις πάστες. Υπερβολική δόση πάστας μπορεί και να σου κάψει το CPU σε περίπτωση που ξεχειλίσει.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01476 seconds with 5 queries