Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 9:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

warlock έγραψε:
Στα λινκ που εδωσες της Καθημερινης... της ανεξαρτητης αυτης εφημεριδας... Whistling
και μου αρεσε μετα που ελεγες για τα δικα μου λινκ... τεσπα σε αντιθεση με ολα αυτα σου παραθετω τα παρακατω...


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνεις το κάθε τι που λέω προσωπικά. Μίλησα για λινκ σεναρίων συνομωσίας, και όχι για την πηγή τους ή και οτιδήποτε άλλο, και φυσικά όχι μόνο για σένα, αλλά και για τους υπόλοιπους που το κάνανε!
Για τα δε link από την Καθημερινή τι να σου πω... Έχω κάνει ποστ πόσα link κι εσύ κόλλησες σε δύο που έτυχαν να είναι από την Καθημερινή. Και μάλιστα στο ποστ που αναφέρω και λινκ με την αντίθετη από τη δική μου άποψη...
Φαίνεται τελικά πόσο αντικειμενικός είσαι επί του θέματος από αυτά που γράφεις και σχολιάζεις.

warlock έγραψε:
Σοβαρα αυτο ειναι το διλημμα μας; Δραχμη σε δεκα χρονια ή δραχμη τωρα;


Ακόμα κι έτσι αν είναι, η επιλογή δεν είναι προφανής; Τουλάχιστον εγώ θα προτιμούσα να έχω περιθώριο 10 χρόνια, ή να πέσω ομαλά σε μια κατάσταση, ή να προσπαθήσω να την αποτρέψω. Είναι πολλά τα 10 χρόνια και πολλά μπορούν να γίνουν. Ενώ με το τώρα, απλά καταδικάζεσαι. Νομίζω ότι είναι απλό και αντικειμενικό αυτό.

warlock έγραψε:
Επισης θα σας πω να δειτε τα ντοκιματερ
http://www.youtube.com/watch?v=K0K2CvCxdtg
http://www.youtube.com/watch?v=ZMa8DoEgWeI&feature=relmfu


Είδα με το ζόρι το debtocracy. Αν αυτό είναι ντοκιμαντέρ, εγώ είμαι αστροναύτης. Ντοκιμαντέρ σημαίνει να καταγράφω αντικειμενικά τα γεγονότα, όχι να τα χρωματίζω και να πετάω τα δικά μου σχόλια μέσα. Υπέροχη "αντικειμενική" δημοσιογραφία. Θα μπορούσε πράγματι να είναι ένα καταπληκτικό ντοκιμαντέρ με το υλικό που μάζεψαν, αλλά τελικά κατέληξε σαν ένα ελληνικό Zeitgeist...

Connor14 έγραψε:
Η πολεμική αποζημίωση που μας οφείλει η Γερμανία από τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο που ήταν το μισό χρέος που χρωστούσαμε το 2009 αν θυμάμαι καλά;


Έχω την αίσθηση ότι κάποια κυβέρνησή μας τους τα χάρισε...
Όντας ανιστόρητος δεν μπορώ να στηρίξω αυτά που λέω, ας ρίξει φως κάποιος γνώστης, γιατί με μια γρήγορη έρευνα δε βρήκα κάτι στο Google.

Connor14 έγραψε:
Η Αργεντινή πώς επιβίωσε και μάλιστα έχει συνέλθει...


Ποιος έχει συνέλθει; Διάβασε λίγο αυτό:
http://news247.gr/eidiseis/synentefxeis/h_krish_ths_argentinhs_mesa_apo_ta_matia_enos_argentinoy.1762140.html

Connor14 έγραψε:
η Ισλανδία που διέγραψε ορισμένα πράγματα που αφορά τα χρέη της;


Όμως πώς το έκανε αυτό; Έχοντας στιβαρή πολιτική θέληση, και καλά οργανωμένο εσωτερικό. Βλέπεις κάτι τέτοιο σε εμάς;

Όλοι χοντρικά στο ίδιο καταλήγουμε πάντως, όλοι θέλουμε να δούμε την Ελλάδα να είναι ανταγωνιστική και ισάξιη με τις μεγάλες ευρωπαικές δυνάμεις, ώστε να τις κοιτάει στα μάτια. Και αυτό γίνεται μόνο αν σαν κράτος εσωτερικά είμαστε καλά. Εκεί που διαφωνούμε, είναι στο πώς θα το κάνουμε αυτό.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 10:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Connor14 έγραψε:
Η πολεμική αποζημίωση που μας οφείλει η Γερμανία από τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο που ήταν το μισό χρέος που χρωστούσαμε το 2009 αν θυμάμαι καλά;


Έχω την αίσθηση ότι κάποια κυβέρνησή μας τους τα χάρισε...
Όντας ανιστόρητος δεν μπορώ να στηρίξω αυτά που λέω, ας ρίξει φως κάποιος γνώστης, γιατί με μια γρήγορη έρευνα δε βρήκα κάτι στο Google.


Δεν τα διεγραψαν απλως αν δεν κανω λαθος, δεν μπορει να γινει συμβιβασμος για τα δανεια που παιρνουμε.

*τονισμενο για να καταλαβουμε ποιος ζητησε τις αποζημειωσεις

Εδω ολη η αποφαση(στα αγγλικα):
http://www.protothema.gr/files/1/2012/02/03/16883.pdf
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 11:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
warlock έγραψε:
Στα λινκ που εδωσες της Καθημερινης... της ανεξαρτητης αυτης εφημεριδας... Whistling
και μου αρεσε μετα που ελεγες για τα δικα μου λινκ... τεσπα σε αντιθεση με ολα αυτα σου παραθετω τα παρακατω...


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνεις το κάθε τι που λέω προσωπικά. Μίλησα για λινκ σεναρίων συνομωσίας, και όχι για την πηγή τους ή και οτιδήποτε άλλο, και φυσικά όχι μόνο για σένα, αλλά και για τους υπόλοιπους που το κάνανε!
Για τα δε link από την Καθημερινή τι να σου πω... Έχω κάνει ποστ πόσα link κι εσύ κόλλησες σε δύο που έτυχαν να είναι από την Καθημερινή. Και μάλιστα στο ποστ που αναφέρω και λινκ με την αντίθετη από τη δική μου άποψη...
Φαίνεται τελικά πόσο αντικειμενικός είσαι επί του θέματος από αυτά που γράφεις και σχολιάζεις.


Καταρχην η αντικειμενικοτητα ειναι σχετικο πραγμα, το οτι δεν ημουν αντικειμενικος στο συγκεκριμενο τουλαχιστον οφειλω να το παραδεχτω. Τωρα αν θεωρεις οτι δεν ειμαι αντικειμενικος επειδη δε συμφωνω η εγραψα κατι που δε σε βρισκει συμφωνω δε νομιζω οτι με κανει μη αντικειμενικο.

Gpower2 έγραψε:
warlock έγραψε:
Σοβαρα αυτο ειναι το διλημμα μας; Δραχμη σε δεκα χρονια ή δραχμη τωρα;


Ακόμα κι έτσι αν είναι, η επιλογή δεν είναι προφανής; Τουλάχιστον εγώ θα προτιμούσα να έχω περιθώριο 10 χρόνια, ή να πέσω ομαλά σε μια κατάσταση, ή να προσπαθήσω να την αποτρέψω. Είναι πολλά τα 10 χρόνια και πολλά μπορούν να γίνουν. Ενώ με το τώρα, απλά καταδικάζεσαι. Νομίζω ότι είναι απλό και αντικειμενικό αυτό.


Αυτο θα με κανει να γραψω σεντονι, γιατι το κανετε αυτο ρε παιδια!Razz Αν επιμεινεις να γραψω τη δικη μου αποψη στο θεμα μπορει και να το κανω, παντως εννοειται οτι ειναι και αυτη μια σεβαστη αποψη... που δε παυει παλι να με βρισκει αντιθετο! Γιατι ως τοτε θα μας εχουν χρησιμοποιησει και θα μας εχουν πεταξει...


Gpower2 έγραψε:
warlock έγραψε:
Επισης θα σας πω να δειτε τα ντοκιματερ
http://www.youtube.com/watch?v=K0K2CvCxdtg
http://www.youtube.com/watch?v=ZMa8DoEgWeI&feature=relmfu


Είδα με το ζόρι το debtocracy. Αν αυτό είναι ντοκιμαντέρ, εγώ είμαι αστροναύτης. Ντοκιμαντέρ σημαίνει να καταγράφω αντικειμενικά τα γεγονότα, όχι να τα χρωματίζω και να πετάω τα δικά μου σχόλια μέσα. Υπέροχη "αντικειμενική" δημοσιογραφία. Θα μπορούσε πράγματι να είναι ένα καταπληκτικό ντοκιμαντέρ με το υλικό που μάζεψαν, αλλά τελικά κατέληξε σαν ένα ελληνικό Zeitgeist...


Κι ομως δε παυει να λεει αληθειες, αυτο δεν εχει καμια σημασια;

edit: Αληθεια ποσα ντοκιματερ εχεις δει να παρουσιαζουν και τις δυο πλευρες αλλωστε το η εννοια του ντοκιματερ και η σημασια του δεν οριζει να παρουσιαζει και τις δυο πλευρες αλλα πραγματικα γεγονοτα και αποδεικτικα στοιχεια! Αυτο ειναι ντοκιματερ!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2012 2:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TYIlIKnc6QY

Τρώτε κουτόχορτο, τρώτε κουτόχορτο....
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2012 3:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέταξες ένα βίντεο που λέει ότι η Γερμανία επωφελείται από το ευρώ και την κρίση. Ουάου, σπουδαία ανακάλυψη.

Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι τρώμε κουτόχορτο; Μάλλον εσύ δεν εννοείς να καταλάβεις τι λέμε ουσιαστικά όλοι εδώ μέσα.

Η Γερμανία ανθεί γιατί έχει βιομηχανία και γενικά παραγωγή. Εμείς τη διαλύσαμε ΜΟΝΟΙ μας, κανένας από έξω δε μας υποχρέωσε να διαλύσουμε τη βιομηχανία και τις βιοτεχνίες και τη γεωργική παραγωγή.
Τα χρηματοοικονομικά τερτίπια τα φέραμε μόνοι μας για να πληρώσουμε τις υπέρογκες συντάξεις (4.000€ μηνιαίως για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό συνταξοδοτούμενων των ΔΕΚΟ), υπέργοκους μισθούς (100.000€ ετησίως για στελέχη ΔΕΚΟ, βουλευτές), διπλές και τριπλές συντάξεις, μίζες από προμήθειες, δημιουργία οργανικών θέσεων χωρίς αντίκρισμα, γραφειοκρατία για την αναγκαστική ύπαρξη του "γρηγορόσημου", ανύπαρκτη μηχανογράφηση, ανεκπαίδευτους δημόσιους υπαλλήλους και φυσικά τα καταπληκτικά μας πολιτικά κόμματα.

Ναι, έχεις δίκιο, τρώμε κουτόχορτο. Οι Γερμανοί και οι Γάλλοι μας έφτασαν εδώ που φτάσαμε. Κι αυτά τα παραμύθια ότι είμαστε ο πιο σκληρά εργαζόμενος λαός, όποιος ψάχνει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ μελέτες, θα δει ότι ενώ πράγματι δουλεύουμε πάρα πολλές ώρες, στην ουσία δε δουλεύουμε, αφού είμαστε τελευταίοι στην παραγωγικότητα αυτών των ωρών. Κι ας μην κρυβόμαστε, το 8ωρο ελάχιστοι το τιμούν στην πραγματικότητα. Κι επειδή οι δουλειές δε βγαίνουν, καθόμαστε υπερωρίες για να μπορούμε μετά να γκρινιάζουμε ότι είμαστε αδικημένοι κι ότι δουλεύουμε 10ωρα. Για να το κάνω πιο λιανά, καθόμαστε 10ώρες για να βγάλουμε δουλειά που κανονικά βγαίνει σε 5-6ώρες.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2012 3:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα αγαπητέ δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Αλλά μάλλον εσύ δεν πιάνεις εγώ τι θέλω να πω.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε οι Πακιστανοί της Ευρώπης, όπως ειπώθηκε παραπάνω, ούτε το παθητικό της Ευρώπης όπως εμφανίζουν τα γερμανικά ΜΜΕ.
Κράτα αυτό λοιπόν.

Επίσης βρήκα κάτι εξίσου ενδιαφέρον σχετικά με την αθέτηση υποχρεώσεων αποπληρωμής του χρέους.

http://blog.olympos-tm.net/?p=668

Κράτα κι αυτό λοιπόν. (2 τα κρατούμενα)

Βάλε το γεγονός ότι:
Η Ελλάδα πριν την οικονομική κρίση, χώρα του ευρώ, με αξιολόγηση ΑΑΑ όπως και η Γερμανία δανείζοντας με επιτόκιο 3 και 4 φορές πάνω απο τους Γερμανούς.
Αυτό δεν είναι τοκογλυφία εις βάρος μας; (Πάντα με την ευθύνη των πολιτικών μας).
Υποτίθεται ότι είμαστε τα σύνορα της Ευρώπης και σταυροδρόμι 3 ηπείρων κι αντί να μας βοηθήσουν στη θωράκιση των συνόρων μας, μας πουλούσαν (γερμανικά) υποβρύχια που γέρνανε. Πάλι με την ευθύνη των πολιτικών μας (Ακης π.χ.)
Η κεντρική τράπεζα της Ελλάδος ή αλλιώς Τράπεζα της Ελλάδος συνδιαχειριστής της οικονομίας της χώρας μαζί με το Υπουργείο Οικονομικών (και κάποτε το υπουργείο εθνικής οικονομίας) είναι ΜΟΝΟ σε ποσοστό 6% ελληνική από τα τέλη της δεκαετίας του 1920 που δημιουργήθηκε.
Το υπόλοιπο 94% ανήκει στον Όμιλο Rotchild (γερμανοεβραϊκός) και στην πασίγνωστη JP Morgan.
Και άλλα πολλά που δεν έχω χρόνο να γράφω.

Τώρα για πες μου, λοιπόν, είναι συνυπεύθυνοι οι Γερμανοί πρωτίστως και οι κάποιοι άλλοι ακόμα για την κατάσταση στην Ελλάδα;; Συνυπεύθυνοι λέω, μαζί με τους πολιτικούς μας κι εμάς που τους στηρίζαμε φυσικά.

Αααα, για να μην αναφερθώ στις αποζημιώσεις και στο κατοχικό δάνειο που ακόμα χρωστάνε ή μήπως δεν διάβασες το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα;

Παραθέτω ξανά το λινκ.
http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8631
(Γερμανός καθηγητής του παγκοσμίου φήμης οικονομικού παν/μιου London School of Ecnomics).

Και για να μην ξεχάσω τα περί παραγωγής.
Μόνοι μας την διαλύσαμε απο το 81 και μετά (Ανδράς Μινέικο - Παπανδρέου τότε η πρωθυπουργάρα μας), αλλά πρέπει να ξέρεις ότι μεγάλο μέρος έγινε με εντολές της ΕΕ. Π.χ.
"δεν χρειάζεται να καλλιεργείτε ντομάτες στην Ελλάδα, σας καλύπτουμε απο την Ισπανία π.χ." και άλλα τέτοια ωραία.

Το όλο θέμα είναι να μας πάρουν τον τεράστιο ορυκτό μας πλούτο καθώς και κερδοφόρες επιχειρήσεις όπως η ΔΕΗ για πενταροδεκάρες.

Φταίμε που τους το επιτρέψαμε, αλλά όχι ότι έχουμε να κάνουμε με αθώες περιστερές.
Η Γερμανία άρχισε 3 παγκόσμιους πολέμους, επεκτατικούς.
Ο τελευταίος ειναι οικονομικός, αλλά παραμένει επεκτατικός.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2012 12:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη διαβασα πολλα νεα σημερα που ειναι να τα βρουνε μεταξυ τους,περιεργο, ειπα να τα γραψω ονομαστικα.

Spiegel εξοδος απο το ευρω αλλα συνεχισει ενος μερους της χρηματοδοτησης

Τρόικα: Εαν τα βρείτε, αλλάζουμε το μνημόνιο(να γελασω η να κλαψω)

Ο Σόιμπλε νέος πρόεδρος του Eurogroup;(ε αν το δω αυτο να χουμε και προεδρο γερμανο κ ειδικα αυτον θα αναθεωρησω πολυ την σταση μου περι παραμονης στο ευρω Twisted Evil Twisted Evil )
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 3:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic και θα ήθελα να σχολιάσω, αλλά: 1) είναι πολλά, 2) βαριέμαι και 3) ίσως φάω και κράξιμο.

Θα αρκεστώ σε μια πληροφορία που διάβασα μόλις:
Ο Τζήμερος ίσως μας τα χαλάσει και πάει με Ντόρα-Μάνο.
http://www.newsbeast.gr/politiki/ekloges2012/Arthro/350662/oristikopoiithike-i-sunergasia-bakogianni-manou/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 4:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Δημιουργία Ξανά είχε δηλώσει όταν πρωτοεμφανίστηκαν τα πρώτα σενάρια συνεργασίας το εξής:

http://www.dimiourgiaxana.gr/index.php/ta-nea-mas/ta-nea-mas/918-diapseusi-senarion-peri-synergasias

Θα είναι τρελή ήττα αν κάνει πισωγύρισμα τώρα. Σίγουρα θα χάσει μία ψήφο από μένα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 4:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Τζήμερος δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν έχει καμία ιδεολογική ομοιότητα με κανένα κόμμα, τουλάχιστον στα πλαίσια τι του πρέπει να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση... Οπότε δεν αγχώνομαι.

Στα δικά μας, ευτυχώς που συνεχίζει τις παπαριές ο Τσίπρας. Αν ξαναγίνουν εκλογές χωρίς να έχουμε φύγει μέχρι τότε από το ευρώ θα ξεμπερδεύουμε μια και καλή από δαύτον...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 5:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Ο Τζήμερος δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν έχει καμία ιδεολογική ομοιότητα με κανένα κόμμα, τουλάχιστον στα πλαίσια τι του πρέπει να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση... Οπότε δεν αγχώνομαι.

Στα δικά μας, ευτυχώς που συνεχίζει τις παπαριές ο Τσίπρας. Αν ξαναγίνουν εκλογές χωρίς να έχουμε φύγει μέχρι τότε από το ευρώ θα ξεμπερδεύουμε μια και καλή από δαύτον...


Παρη συγγνώμη αλλα αν θες να αναπαράγεις ότι λένε Βενιζέλος σαμαρας κουβελης και οποιοδήποτε μέσο μαζικής ενημέρωσης κανε το κανένα πρόβλημα.

Εγω ένα ξέρω ότι προεκλογικά έλεγε καμία συνεργασία στην συνέχιση του προγράμματος που δεν οδηγεί πουθενά.το τηρεί κ μαγκιά του για μένα γιατι είναι σταθερός κ δεν δούλεψε τον κόσμο εξου κ για αυτο ανεβαίνει ως πρώτο κόμμα.

Πλειοψηφία υπάρχει με ΠΑΣΟΚ νδ και ΔημΑρ τα ζουν βρει τι θέλουν το ΣΥΡΙΖΑ αν πραγματικά νοιάζονται αυτοί περισσότερο απο το Τσίπρα για την χώρα ας κάνουν πίσω στα μικροκομματικά τους συμφέροντα κ να κάνουν κυβέρνηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 6:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο αρκετά με τις προσβολές. Επειδή όλοι ξαφνικά γίνατε επαναστάτες όλοι οι άλλοι γίναμε χρυσόψαρα, ηλίθιοι και παπαγαλάκια των μεγάλων κομμάτων;; Εγώ ψήφισα Κουβέλη αλλά δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα. Το μόνο που με νοιάζει είναι να μην καταστραφεί η χώρα μου...

Εγώ δεν έχω χαρακτηρίζει κανένα. Κατακρίνω τον Τσίπρα και όχι εσένα. Αν έχεις ταυτιστεί τόσο πολύ με την πολιτική του ώστε να προσβάλεσαι εκ μέρους του, ίσως θα ήταν καλή επιλογή να γραφτείς στο κόμμα του... Αλλά τέτοιους χαρακτηρισμούς δεν δέχομαι. Φτάνει πια.

Τόσα χρόνια που όλοι βγάζατε λεφτά δεν σας ένοιαζε ο εκλογικός νόμος... Δεν σας ένοιαζαν τα σκάνδαλα... Δεν σας ένοιαζαν οι μίζες... Δεν σας ένοιαζαν οι μισθοί και τα επιδόματα των βουλευτών. Τώρα ξαφνικά σας ενοχλούν τόσο πολύ ώστε να ρισκάρετε την παραμονή της χώρας στην Ευρώπη; Την ειρήνη στον τόπο;; Ενοχληθήκατε τόσο πολύ που υποστηρίζετε κάποιον ο οποίος δεν ξέρει τι λένε οι βουλευτές του;; Που απειλεί με καταγγελία του μνημονίου, υποχρεωτικά δάνεια προς το κράτος, κρατικοποίηση τραπεζών, απαγόρευση εξαγωγής κεφαλαίων από το ελληνικό τραπεζικό σύστημα και ούτε θυμάμαι τι άλλο;; Κανονικά έπρεπε να γελάτε με αυτά τα πράγματα. Αγγίζουν τη γραφικότητα του ΚΚΕ οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ. γιατί νομίζετε ότι αν γίνουν όλα αυτά η χώρα θα πάει καλύτερα εε;;; Πλανάστε... Πού είναι ρε παλικάρια η ανάπτυξη σε όλα τα παραπάνω;; Που θα βρεθούν δουλειές;;; Με κάποιο μαγικό τρόπο φαντάζομαι...

Επειδή μία μεγάλη μερίδα ελλήνων βλακωδώς υπερχρεώθηκε την περίοδο των παχιών αγελάδων με δάνεια και τώρα είναι χρεωμένη μέχρι το λαιμό και πάει να χάσει τα σπίτια της και άλλη μια μεγάλη μερίδα έπαιρνε μισθούς διπλάσιους από ότι άξιζε και τώρα έχει χάσει τη βολή της πρέπει να φύγουμε από την Ευρώπη; Δηλαδή εμείς που ζήσαμε συνετά με λίγα τόσα χρόνια και σπουδάζουμε και δουλεύουμε θα ζούμε σε μια ουγκάντα επειδή τα κακομαθημένα ελληνόπουλα πείθονται από τον καθένα με το παραμικρό μόλις τους πάρουν το γλειφιτζούρι;;

Και αν ο Τσίπρας ήταν μάγκας θα είχε παραιτηθεί χρόνια τώρα από το μισθό των 6000 ευρώ τουλάχιστον. Από το βουλευτικό αυτοκίνητο. Το βουλευτικό κινητό. Θα είχε παραιτηθεί από την βουλευτική σύνταξη και θα πρότεινε πράγματα που θα σώσουνε τη χώρα και δεν θα έβαζε ψευτοδιλήμματα περί μνημονίου. Δεν θα μίλαγε με δύο γλώσσες εντός και εκτός χώρας και δεν θα νοιαζόταν για τους ψήφους του, αλλά για το μέλλον της χώρας. Θα έκανε κανένα βήμα πίσω και δεν θα έβαζε καθημερινά νέους όρους για να μπει στη κυβέρνηση λες και είναι καμία πριγκίπισσα. Και όταν γινόταν πρωθυπουργός να έσωζε τη χώρα. Ναι τότε θα ήταν μεγάλος μαγκάς. Τώρα είναι απλά μεγάλος μα....

Είναι αστείο να πιστεύετε ότι αυτά τα μέτρα θα μας πάνε μπροστά. Το τελευταίο βιβλίο οικονομικών να ανοίξετε θα καταλάβετε. Εκτός και αν και η επιστήμη της οικονομίας είναι κάλπικη υπέρ των μονοπολίων και της Ε.Ε από τα οποία θα μας σώσει ο Τσίπρας.

Και πότε θα καταλάβετε επιτέλους Χριστέ μου ότι το πρόβλημά μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 7:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Νίκο αρκετά με τις προσβολές.


Που σε προσβαλα? What..?

Παράθεση:
Εγώ δεν έχω χαρακτηρίζει κανένα. Κατακρίνω τον Τσίπρα και όχι εσένα. Αν έχεις ταυτιστεί τόσο πολύ με την πολιτική του ώστε να προσβάλεσαι εκ μέρους του, ίσως θα ήταν καλή επιλογή να γραφτείς στο κόμμα του... Αλλά τέτοιους χαρακτηρισμούς δεν δέχομαι. Φτάνει πια.


Νομιζεις οτι σε κατεκρινα?Η κατακραυγη μου ηταν προς τα μεσα αναπαραγωγης οχι προς εσενα.Απλα δεν μπορω να δεχτω σε καμια περιπτωση οτι για ολα τα κακα του κοσμου φταιει ενα κομμα που χωρις αυτο μια χαρα κυβερνηση γινεται συνταγματικα.Εχουν κανει τοσα και τοσα αντισυνταγματικα πραγματα σε αυτον τον τοπο και χαρακτηριζουμε τα νομιμα αντισυνταγματικα τωρα κ μη νομιμοποιημενα.Ξαφνικα για ολα τα κακα φταιει ο Τσιπρας ή ο Καμμενος οπως ακουω σημερα.Απο που κ ως που με πια λογικη????

Παράθεση:
Εγώ ψήφισα Κουβέλη αλλά δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα.


Ακουσες πουθενα να λεω οτι ο συριζα καλα κανει?Απλα ειπα αυτο που πραγματικα συμβαινει,ξαφνικα για ολα φταιει ενα κομμα που ειναι δευτερο και χαρακτηριζουν την κατασταση εκτακτως αναγκη.

Κατηγορουν τον συριζα για μικροκομματισμους.Θεωρεις οτι αυτο που λεει ο κουβελης και ο σαμαρας και ο βενιζελος οτι χωρις συριζα δεν κανουμε κυβερνηση ενω εχουν 168 βουλευτες δεν ειναι μικροκομματισμος?


Παράθεση:
Τώρα ξαφνικά σας ενοχλούν τόσο πολύ ώστε να ρισκάρετε την παραμονή της χώρας στην Ευρώπη; Την ειρήνη στον τόπο;; Ενοχληθήκατε τόσο πολύ που υποστηρίζετε κάποιον ο οποίος δεν ξέρει τι λένε οι βουλευτές του;; Που απειλεί με καταγγελία του μνημονίου, υποχρεωτικά δάνεια προς το κράτος, κρατικοποίηση τραπεζών, απαγόρευση εξαγωγής κεφαλαίων από το ελληνικό τραπεζικό σύστημα και ούτε θυμάμαι τι άλλο;; Κανονικά έπρεπε να γελάτε με αυτά τα πράγματα. Αγγίζουν τη γραφικότητα του ΚΚΕ οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ. γιατί νομίζετε ότι αν γίνουν όλα αυτά η χώρα θα πάει καλύτερα εε;;; Πλανάστε... Πού είναι ρε παλικάρια η ανάπτυξη σε όλα τα παραπάνω;; Που θα βρεθούν δουλειές;;; Με κάποιο μαγικό τρόπο φαντάζομαι...


Γνωμη σου σεβαστη αλλα εγω προσωπικα πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση και σε κανενα ακρο.

Παράθεση:
Επειδή μία μεγάλη μερίδα ελλήνων βλακωδώς υπερχρεώθηκε την περίοδο των παχιών αγελάδων με δάνεια και τώρα είναι χρεωμένη μέχρι το λαιμό και πάει να χάσει τα σπίτια της και άλλη μια μεγάλη μερίδα έπαιρνε μισθούς διπλάσιους από ότι άξιζε και τώρα έχει χάσει τη βολή της πρέπει να φύγουμε από την Ευρώπη; Δηλαδή εμείς που ζήσαμε συνετά με λίγα τόσα χρόνια και σπουδάζουμε και δουλεύουμε θα ζούμε σε μια ουγκάντα επειδή τα κακομαθημένα ελληνόπουλα πείθονται από τον καθένα με το παραμικρό μόλις τους πάρουν το γλειφιτζούρι;;


Πραγματικα πιστευεις οτι οι βολεμενοι εχουν χασει ολα αυτα που αναφερεις. 33% τον ελληνων μαλλον μια χαρα περναει.

Παράθεση:
Και αν ο Τσίπρας ήταν μάγκας θα είχε παραιτηθεί χρόνια τώρα από το μισθό των 6000 ευρώ τουλάχιστον. Από το βουλευτικό αυτοκίνητο. Το βουλευτικό κινητό. Θα είχε παραιτηθεί από την βουλευτική σύνταξη και θα πρότεινε πράγματα που θα σώσουνε τη χώρα και δεν θα έβαζε ψευτοδιλήμματα περί μνημονίου. Δεν θα μίλαγε με δύο γλώσσες εντός και εκτός χώρας και δεν θα νοιαζόταν για τους ψήφους του, αλλά για το μέλλον της χώρας. Θα έκανε κανένα βήμα πίσω και δεν θα έβαζε καθημερινά νέους όρους για να μπει στη κυβέρνηση λες και είναι καμία πριγκίπισσα. Και όταν γινόταν πρωθυπουργός να έσωζε τη χώρα. Ναι τότε θα ήταν μεγάλος μαγκάς. Τώρα είναι απλά μεγάλος μα....


Οπως σου εγραψα και στο δευτερο quote ολοι τα ιδια ειναι δεν απεχουν καθολου.

Παράθεση:
Είναι αστείο να πιστεύετε ότι αυτά τα μέτρα θα μας πάνε μπροστά. Το τελευταίο βιβλίο οικονομικών να ανοίξετε θα καταλάβετε. Εκτός και αν και η επιστήμη της οικονομίας είναι κάλπικη υπέρ των μονοπολίων και της Ε.Ε από τα οποία θα μας σώσει ο Τσίπρας.


Δεν ελπιζω οτι θα μας σωσει ο τσιπρας αλλα ουτε και τα ιδια λαμογια που κυβερνουσαν χρονια και βρισκονται ακομα στην βουλη.

Παράθεση:
Και πότε θα καταλάβετε επιτέλους Χριστέ μου ότι το πρόβλημά μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!


Ελπιζω να μην το λες για μενα αυτο το εχω αναλυσει σε πολλα ποστ μου εδω την αποψη μου για το μνημονιο.

EDIT

Kανω ενα edit γιατι βρηκα μια εικονα που την ποσταρε καποιος εδω απο αλλο μεσο και συμφωνο 99% μαζι του εκτος απο το τελευταιο του κομματι.

Αυτη ειναι η αποψη μου.Αν ενωθουν ολοι μαζι οπως εγινε στην φιλανδια οταν ξεσπασε και εκει οικονομικη κριση τοτε κατι μπορει να γινει σε αυτον τον τοπο.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την devilmanson στις Δευ Μάι 14, 2012 8:20 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 14, 2012 7:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Και πότε θα καταλάβετε επιτέλους Χριστέ μου ότι το πρόβλημά μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!

Συγγνώμη αλλά αυτό είναι κυρίως το πρόβλημα....αυτό μας έφερε στην κατάσταση που είμασε ή μάλλον οι ''υπογραφές'' πάνω σε αυτό...Μέσω αυτού οι ''δανειστές'' μας μάς επιβάλλονται και μας εκμεταλλεύονται.....γιατί τόσο κόσμος να ήταν στο Σύνταγμα πριν γίνει η υπογραφή του; Δεν γνωρίζω τι έχει υποσχεθεί η Μερκέλ τους προέδρους των μεγάλων κομμάτων για να το υπογράφουν με τόση μεγάλη θέληση. Αν βγαίνανε αυτοί πρόβλεπω σε 50 χρόνια να υπογράφαμε το δεκάτο μνήμονιο για να ξεπλήρωσουμε το πρώτο....
Αν δεν ήταν το μνημόνιο πιστεύω ότι δεν θα έπεφτε ο δικομματισμός και αποτελεί κατά την γνώμη μου η κυρία αίτια της οργής του λαού που κατάφερει να το ρίξει...Αυτά από μένα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 7:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μνημόνιο είναι το κύριο πρόβλημα!
1) Προσβάλουν την νοημοσύνη μας και μας εκμεταλλεύονται στο έπακρο.
2) Μας φέρονται σαν πειραματόζωα
3) Η μείωση των μισθών δεν βοηθάει στην ανάπτυξη , αντίθετα σπάει την αλυσίδα της οικονομίας! Είναι τυχαίο που οι Κ..ο Γερμανοί θέλουν να δημιουργήσουν επιχείρησης εκμετάλλευσης του ήλιου της Ελλάδας έτσι ώστε να μας πουλάει Ενέργεια με εργατικά χέρια που θα δουλεύουν κυριολεκτικά για μία φραντζόλα ψωμί.
4) Σύμφωνα με το βρετανικό δίκαιο που είναι μέσα στο μνημόνιο ,αν δεν έχεις να πληρώσεις θα γίνονται κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων.

Και ακούω συνέχεια , ( ποιος θα πληρώσει τους μισθούς και τις συντάξεις ) ?
Αν είναι να έχουμε το μνημόνιο το οποίο το πληρώνουμε με τόκο 6% για να πληρώνουμε παράλληλα τα χρέη των ''φίλων μας '' των γερμανών , Όχι , ας βγούμε από την Ευροζώνη (με χρεωκοπία) και ας γυρίσουμε στην Δραχμή! Βαρέθηκα να ακούω απειλές , μάλλον ήρθε η ώρα να δούνε ποιος είναι αυτός που έχει το δικαίωμα να απειλεί.
Και ιστορικά είναι αποδεδειγμένο ότι όταν η Ελλάδα δεν είχε δικό της νόμισμα χρεοκόπουσε.

ΥΓ. Λέγανε ότι θα μπούμε σε τροχεία ανάπτυξης το 2011 μετά το 2014 και τώρα το 2023 ! Όποιος θέλει να περιμένει μέχρι τότε για να διαπιστώσει αν θα υπάρχει ανάπτυξη ας το κάνει , εγώ δεν θα επικροτήσω με την σειρά μου την τελειωτική καταστροφή της χώρας !

ΥΓ2. EEEOOO ΠΆΡΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΌΝΙΟ ΚΑΙ ΦΎΓΕΤΕ ΑΠΌ 'ΔΩ Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 13 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.05175 seconds with 5 queries