Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 7:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
συνεργασια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ


και καπου εδω αρχιζει και εξαφανιζεται το μελλον μας....καλυτερα να δωσεις αλλη μια φορα 100 ευρω για να ερθεις να ψηφισεις παρα να πανε τον μισθο μας 100 ευρω....προσωπικα εχω αρχισει και σκεφτομαι και την δραχμη...αν ο μισθος μας παει στα 180 ευρω που ειχε ζητησει η τροικα δεν θα εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα απο το να παμε στην δραχμη...δεν υπαρχει αλλη διεξοδος απο το μνημονιο που λενε..επαναδιαπραγματευση και βλακειες..δεν ειναι ετσι ευκολο..εχετε δει πως εχουν καταληξει οι χωρες που εχουν πετρελαια και λοιπα...τριτοκοσμικη θα γινουμε..δεν ξερω ποιο ειναι το καταλληλοτερο κομμα για να κυβερνησει παντως σιγουρα νδ-πασοκ δεν ειναι...και αν κυβερνησουν αυτοι τοτε απλα δεν υπαρχει αυριο για μας...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 8:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικα βαρεθηκα να ακουω Ελληνες να προτιμουν τη δραχμη, η εστω το οποιοδηποτε εγχωριο νομισμα απο το ευρω. Ποιος σας εχει πει καλοι μου ανθρωποι οτι με τη δραχμη θα ειναι καλυτερα;; Οταν δεν βρηκατε δουλεια σε μια χωρα εντος ευρωπαικης ενωσης με ξενα κεφαλαια και εταιριες να κυκλοφορουν (εστω και αυτες οι λιγες που επιβιωνουν) θα βρειτε μετα που ολες οι εταιριες θα φυγουν απο την Ελλαδα η θα κλεισουν;; Που ο δημοσιος τομεας θα γινει μισος μεσα σε μια μερα γιατι δεν θα εχει να πληρωσει τιποτα. Γενικοτερα αυτη τη στιγμη ο κατωτατος μισθος ειναι στα 500 ευρω. Αυτα τα περι 180 ειναι επιοικως αστεια. Ακομη και σημερα μετα τις μειωσεις εχουμε ψηλοτερο χαμηλο μισθο απο την Πορτογαλια και την Ισπανια. Ισως και απο αλλους. Τι να κανουμε ομως ρε παιδια;; Οταν εισαι ανειδικευτος δεν θα βγαζεις και λεφτα. Ετσι ειναι η ζωη. Δεν μπορουμε να εχουμε νομους που θα σιγουρευουν οτι οκοι θα πληρωνονται αδρα ασχετως καταρτισης...

Ο συριζα αν επιμεινει να πει στους ευρωπαιους αυτα που λεει σε εμας (που δεν νομιζω) χρεοκοπουμε. Αμα γουσταρετε με γεια σας με χαρα σας. Βαρεθηκα να προσπαθ ω να πεισω ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν για το αυτονοητο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 9:40 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σύνηθες ερώτημα και τα επιχειρήματα των υποστηρικτών της δραχμής:

Παράθεση:
Με την δραχμή η ανταγωνιστικότητά μας θα είναι υψηλότερη σε προϊόντα πρωτογενούς παραγωγής και τουρισμού που είναι και η <<βαριά>> μας βιομηχανία. Το ευρώ βολεύει παραγωγικές χώρες όπως η Γερμανία που ούτως ή άλλως είχε ισχυρό νόμισμα και πριν την ύπαρξη του ευρώ. Στη δική μας περίπτωση βολεύει τις φθηνές εισαγωγές αλλά στις εξαγωγές μας, όσες υπάρχουν και στις μελλοντικές, δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα ανταγωνιστικότητας. Δεν γίνεται να μας δανείζουν λεφτά και εμείς να τα χρησιμοποιούμε για φθηνές εισαγωγές και στην ουσία να σαμποτάρουμε την δική μας παραγωγή καθιστώντας τη μη ανταγωνιστική πριν την ύπαρξή της.


Μερικές προβλέψεις/απαντήσεις για τη μετάβαση στη δραχμή:

Παράθεση:
- Το νέο νόμισμα θα υποτιμηθεί άμεσα ίσως και 50%, δηλαδή, όλοι θα γίνουμε πολύ φτωχότεροι.
- Τα χρέη όλα θα παραμείνουν σε ευρώ και πολλές επιχειρήσεις θα χρεωκοπήσουν.
- Το οτι θα γίνουμε ανταγωνιστικοί είναι μύθος, γιατί σχεδόν όλα τα προϊόντα χρειάζονται εισαγώμενες πρώτες ύλες και εργαλεία για να παραχθούν.
- Με την απόφαση επιστροφής στην δραχμή θα δούμε ξεχασμένες σκηνές ροκ, με τους καταθέτες να πολιορκουν τις τράπεζες και μαζική φυγή κεφαλαίων στο εξωτερικό.
- Το γεωπολιτικό ενδιαφέρον για την χώρα ως οικονομική πύλη εισόδου στην ΕΕ θα μηδενιστεί. Η χώρα θα περιθωριοποιηθεί πολιτικά.


Παράθεση:
Υπάρχουν πολλά υπέρ και πολλά κατά στο ερώτημα αυτό αν το πιάσουμε απο την οικονομική πλευρά. Είμαι σίγουρος ότι και η δραχμή έχει τα καλά της.

ΑΛΛΑ

Η ιδέα ότι ο εκάστοτε πρωθυπουργός, η για να το θέσω καλύτερα το πελατειακό κομματικό σύστημα, θα μπορεί να τυπώνει δραχμούλες στον Χολαργό μου ακυρώνει κάθε πλεονέκτημα τις ανεξάρτητης νομισματικής πολιτικής

Για μένα η επιστροφή στην Δραχμή σημαίνει επιστροφή στο παρελθόν και παραμονή του πελατειακού κράτους.


Μερικά άρθρα με ανάλυση περί της δραχμής:
Όσο πιο γρήγορα αποφασίσει η Ελλάδα να φύγει από το ευρώ, τόσο το καλύτερο
Γιατί η επιστροφή στη δραχμή θα είναι καταστροφική...
Τι γίνεται με την μετάβαση στη δραχμή;

Και μια "μετωπική" σύγκρουση μεταξύ δύο υποστηρικτών της δραχμής και του ευρώ.
Δραχμή ή Ευρώ ;

Άρθρο για τις αντικειμενικές δυσκολίες μετάβασης στη δραχμή.
Οι δυσκολίες της επιστροφής στη δραχμή
Οι δυσκολίες της επιστροφής στη δραχμή
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 9:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Οταν εισαι ανειδικευτος δεν θα βγαζεις και λεφτα. Ετσι ειναι η ζωη. Δεν μπορουμε να εχουμε νομους που θα σιγουρευουν οτι οκοι θα πληρωνονται αδρα ασχετως καταρτισης...


Συμφωνω μαζι σου αλλα πιστευω συμφωνεις οτι πρεπει και να υπαρχε ενα κρατος προνοιας που να μπορει αυτος ο ανθρωπος να ζησει αξιοπρεπως. Wink

Deykalionas17 έγραψε:
Αμα γουσταρετε με γεια σας με χαρα σας. Βαρεθηκα να προσπαθ ω να πεισω ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν για το αυτονοητο..


Το αυτονοητο ειναι αυτο που θελει η πλειοψηφια του λαου.

Ειμαστε πειραματοζωα το χουν παραδεχτει ευρωπαιοι το χει παραδεχτει και ο ιδιος ο παπανδρεου.

Για το καλο της ευρωπης δεν θελω ουτε να θυσιαστει ο λαος μου ουτε κανενας αλλος λαος.Ειμαστε ισοτιμα στην ευρωπη μεσα οπως ολοι δεν μπορω να ακουω δηλωσεις οπως τυπου Σοιμπλε που ειναι σε αναπηρικο καροτσι λογω της μαφιας που του την φυτεψε,αρα ποιος ξερει τι σκατανθρωπος ειναι,να ακουω απειλες προσβολες για την χωρα μου και να με απειλουν καθε τρεις και λιγο.

Ειμαστε ευρωπαικη ενωση οχι ευρωπαικη τοκογλυφια.

Αρκετα με τις φαπες που εχουμε φαει τοσο καιρο σαν λαος.Πρεπει επιτελους να σηκωσουμε αναστημα και να δειξουμε οτι υπαρχουμε.

Στην ζωη υπαρχουν πολλα προβληματα αλλα πολλες περισσοτερες λυσεις.Σου λεω ενα μεγαλο ΝΑΙ οπως φανταζομαι και οι περισσοτεροι οτι θελω να μεινω στην ευρωπαικη ενωση αλλα ως ισοτιμο μελος και οχι ως πειραματοζωο υποτιθεται μπηκαμε για μια καλυτερη ζωη οπως ολοι οι λαοι.[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 10:23 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Συμφωνω μαζι σου αλλα πιστευω συμφωνεις οτι πρεπει και να υπαρχε ενα κρατος προνοιας που να μπορει αυτος ο ανθρωπος να ζησει αξιοπρεπως. Wink


Πολύ πολύ σωστή τοποθέτηση. Γιατί όμως κανένας δεν ασχολείται με αυτό και το ρίξαν όλοι στα μνημόνια; Γιατί ναι ή όχι στο μνημόνιο ή στο ευρώ, πρόνοια δεν κερδίζει κανένας.

Παράθεση:
Το αυτονοητο ειναι αυτο που θελει η πλειοψηφια του λαου.


Και τι είναι αυτό; Γιατί δε βγαίνει άκρη. Κι αν το πάμε στα ποσοστά, ένα μεγάλο κομμάτι του λαού θέλει να πλακώσουμε στο ξύλο τους μετανάστες.

Παράθεση:
Για το καλο της ευρωπης δεν θελω ουτε να θυσιαστει ο λαος μου ουτε κανενας αλλος λαος.Ειμαστε ισοτιμα στην ευρωπη μεσα οπως ολοι δεν μπορω να ακουω δηλωσεις οπως τυπου Σοιμπλε που ειναι σε αναπηρικο καροτσι λογω της μαφιας που του την φυτεψε,αρα ποιος ξερει τι σκατανθρωπος ειναι,να ακουω απειλες προσβολες για την χωρα μου και να με απειλουν καθε τρεις και λιγο.

Ειμαστε ευρωπαικη ενωση οχι ευρωπαικη τοκογλυφια.

Αρκετα με τις φαπες που εχουμε φαει τοσο καιρο σαν λαος.Πρεπει επιτελους να σηκωσουμε αναστημα και να δειξουμε οτι υπαρχουμε.


Όπα όπα. Ας δούμε με ψυχραιμία και αντικειμενικότητα κάποια πράγματα.
Όταν παίρναμε τα πακέτα ανάπτυξης το 80 και τα κάναμε παροχές (προσλήψεις επί προσλήψεων, επιδόματα, υψηλές συντάξεις, υψηλούς μισθούς) λεφτά υπήρχαν και δε μας ένοιαζε τίποτα. Καλός ο Ντελόρ και η ευρώπη.
Όταν παίρναμε μετά τα ΕΣΠΑ, όλα καλά, η Ευρώπη τα σπάει, λεφτά υπάρχουν.
Όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις με λίγα λόγια τι κάνανε; "Έχω έλλειμα 200μύρια, τσιμπάω ένα δάνειο". Ο λαός τι έλεγε για αυτά τόσα χρόνια; "Μπράβο στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, δουλεύουμε, βγάζουμε λεφτά, όλα καλά".
Τότε η Ευρώπη δε μας έφταιγε. Για την ακρίβεια, δεν ξέραμε καν τι δάνει παίρναμε σαν κρατος.
Ξαφνικά λοιπόν, έρχεται η παγκόσμια οικονομική κρίση. Και φυσικά πιάνει και την Ευρώπη. Και φυσικά πιάνει κι εμάς. Είδαν λοιπόν οι δανειστές μας ότι δε θα πάρουν δεκάρα από μας έτσι όπως πάνε. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Λοιπόν, για ποιες φάπες μιλάμε; Το κράτος ήταν εικόνα της κοινωνίας, όπου οι οικογένειες έπαιρναν το ένα δάνειο πίσω από το άλλο, για να πληρώσουν το προηγούμενο. Και τώρα βγαίνουν και γκρινιάζουν ότι δε βγαίνουν που πήραν 5 δάνεια έκαστος. Ε πώς θα βγεις ρε φίλος; Εμείς δηλαδή που κάναμε 30 χρόνια οικονομία για να βάλουμε στην άκρη 5 φράγκα, θα πρέπει να τα δώσουμε σε σένα που έκανες μεγάλη ζωή με δανεικά; Ε όχι ρε φίλε, να κάτσεις να υποστείς τις συνέπειες τώρα. Το ίδιο είναι και με το κράτος. Πίναμε και τρώγαμε με τα δανεικά της Ευρώπης, με πρώτους και καλύτερους τους πολιτικούς, και τώρα ζητάμε και τα ρέστα.

Το ΣΥΡΙΖΑ που θέλει να χρησιμοποιήσει τις καταθέσεις των τραπεζών, να κάτσει να χρησιμοποιήσει τα λεφτά του κόμματος, που τσέπωσε το μισό μύριο 4 μέρες πριν τις εκλογές, και άλλα τόσα από την αρχή της χρονιάς, για να πηγαίνει από γραφείο σε γραφείο και να πίνει πορτοκαλάδες ο Αλέξης, θυμιατίζοντας τη διερευνητική εντολή και διασύροντας τον θεσμό τον ίδιο. Δεν είδα κάποιο βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ να μη δέχεται τον μισθό του βουλευτή (κοντά στα 10χιλιάρικα μηνιαίως αν δεν κάνω λάθος), ούτε καν να αντιτίθεται σε αυτό.
Η μόνιμη καραμέλα ότι άλλοι ήταν στην εξουσία δε μου λέει τίποτα, έχουν καβαντζώσει τις βουλευτικές συντάξεις, τον βουλευτικό μισθό και την καρέκλα και το παίζουν ψευτοεπαναστάτες. Ο Κουράκης που δεν ξέρει τι έχει, βγαίνει και μιλάει για ανακατανομή του πλούτου, αυτός πότε έδωσε λεφτά στον λαό;

Λόγια, λόγια, λόγια, σιχάθηκα πια. Αλλά βλέπω ότι ο λαός εξακολουθεί να θέλει χάιδεμα στα αυτιά. Πρώτη φορά νιώθω τόσο εκνευρισμένος και συνάμα απογοητευμένος. Καλά να πάθουμε.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 10:38 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:


Παράθεση:
Το αυτονοητο ειναι αυτο που θελει η πλειοψηφια του λαου.


Και τι είναι αυτό; Γιατί δε βγαίνει άκρη. Κι αν το πάμε στα ποσοστά, ένα μεγάλο κομμάτι του λαού θέλει να πλακώσουμε στο ξύλο τους μετανάστες.



Γιωργο δεν υπονοησα για κανενα λογο με την φραση μου το εκλογικο αποτελεσμα.Το ειπα καθαρα σαν δικη μου αποψη και δεν βασιστηκε καθολου πανω στις ημερες που ζουμε. Wink

Gpower2 έγραψε:


Όπα όπα. Ας δούμε με ψυχραιμία και αντικειμενικότητα κάποια πράγματα.
Όταν παίρναμε τα πακέτα ανάπτυξης το 80 και τα κάναμε παροχές (προσλήψεις επί προσλήψεων, επιδόματα, υψηλές συντάξεις, υψηλούς μισθούς) λεφτά υπήρχαν και δε μας ένοιαζε τίποτα. Καλός ο Ντελόρ και η ευρώπη.
Όταν παίρναμε μετά τα ΕΣΠΑ, όλα καλά, η Ευρώπη τα σπάει, λεφτά υπάρχουν.
Όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις με λίγα λόγια τι κάνανε; "Έχω έλλειμα 200μύρια, τσιμπάω ένα δάνειο". Ο λαός τι έλεγε για αυτά τόσα χρόνια; "Μπράβο στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, δουλεύουμε, βγάζουμε λεφτά, όλα καλά".
Τότε η Ευρώπη δε μας έφταιγε. Για την ακρίβεια, δεν ξέραμε καν τι δάνει παίρναμε σαν κρατος.
Ξαφνικά λοιπόν, έρχεται η παγκόσμια οικονομική κρίση. Και φυσικά πιάνει και την Ευρώπη. Και φυσικά πιάνει κι εμάς. Είδαν λοιπόν οι δανειστές μας ότι δε θα πάρουν δεκάρα από μας έτσι όπως πάνε. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Λοιπόν, για ποιες φάπες μιλάμε; Το κράτος ήταν εικόνα της κοινωνίας, όπου οι οικογένειες έπαιρναν το ένα δάνειο πίσω από το άλλο, για να πληρώσουν το προηγούμενο. Και τώρα βγαίνουν και γκρινιάζουν ότι δε βγαίνουν που πήραν 5 δάνεια έκαστος. Ε πώς θα βγεις ρε φίλος; Εμείς δηλαδή που κάναμε 30 χρόνια οικονομία για να βάλουμε στην άκρη 5 φράγκα, θα πρέπει να τα δώσουμε σε σένα που έκανες μεγάλη ζωή με δανεικά; Ε όχι ρε φίλε, να κάτσεις να υποστείς τις συνέπειες τώρα. Το ίδιο είναι και με το κράτος. Πίναμε και τρώγαμε με τα δανεικά της Ευρώπης, με πρώτους και καλύτερους τους πολιτικούς, και τώρα ζητάμε και τα ρέστα.



Δεν διαφωνω πανω σε αυτο ουτε ειπα οτι τα πληρωνουμε χωρις λογο και αιτια και οτι ειμαστε τα θυματα. Αλλα αλλο αυτο και αλλο το να γινομαστε πειραματοζωο και να μας απειλουνε καθε τρεις και λιγο με τετοιο ειδους δηλωσεις.

Δηλωσεις μπαροζο

Δηλωσεις Σοιμπλε

υπουργος εξωτερικων γερμανια

Συγγνωμη αλλα η Ευρωπη αναφερεται σε ισοτιμα κρατη-μελη ακομα και ενα να μην εγκρινει μια αποφαση τοτε η αποφαση δεν ισχυει.Επισης προστατευει τα ανθρωπινα δικαιωματα και σεβεται τα συνταγματα καθε χωρας.

Εγω δεν βλεπω πουθενα ισοτιμια.
Δεν ακουω πουθενα για ισοτιμια αλλα για απειλες και κλαμπ.
Δεν ακουω πουθενα για την κοινωνια και την συνοχη της χωρας αφου τοσο πολυ θελουν να μας προστατευσουν.
Δεν βλεπω πουθενα να δειχνουν σεβασμο στο συνταγμα μας με τις πραξεις τους.

Το μονο που εβλεπα τοσο καιρο ηταν μια γερμανο-γαλλικη συμφωνια του αποφασιζουμε και διαταζουμε και τωρα με τον ολαντ η γερμανια να πουλαει τρελα και στην γαλλια.

Συγγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι ισοτιμια σε καμια περιπτωση.

Εγω θελω να πληρωσουμε αλλα οχι και βασανιστηρια και ψυχολογικο πολεμο σε ενα λαο αυτο ειναι απανθρωπο για μενα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 12:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύεις ότι παλιότερα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο; Μας θεωρούσαν ποτέ ίσους οι βόρειες χώρες; Όταν πήγαιναν μετανάστες στη Γερμανία από την Ελλάδα, μας θεωρούσαν όπως εμείς τώρα τους Πακιστανούς.

Απλά τώρα αποφασίσαμε κι εμείς να τα κοιτάμε. Μην ξεχνάς ότι το internet ουσιαστικά εξαπλώθηκε τα τελευταία 5 χρόνια και ω του θαύματος, αρχίσαμε όλοι να μαθαίνουμε για την εξωτερική πολιτική και τις δηλώσεις των μεγαλοστελεχών του εξωτερικού. Ξέραμε για το ΔΝΤ; Ξέραμε για την ΕΚΤ; Ξέραμε για την ΕΕ;

Θέλω να καταλήξω ότι μια ζωή είμαστε τα τσουτσέκια της Ευρώπης. Ας κοιτάξουμε όμως λίγο και τα εσωτερικά μας, γιατί αν εσωτερικά είμαστε τόσο χάλια όσο τώρα, δε θα μας δουν ποτέ σαν ίσους. Όπως κάνουμε κι εμείς για τα υπόλοιπα Βαλκάνια. Λίγο αυτοκριτική δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Και ένα άρθρο-μαρτυρία που μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον:
Αφήστε μας να δουλέψουμε ΡΕ!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 3:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιταξτε και εγω θα ηθελα να το πιστεψω οτι δεν ειναι το θεμα μνημονιο-αντιμνημονιο αλλα με κατι τετοιες δηλωσεις απλα επιβεβαιωνομαι...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112860254

Σοβαρα τωρα, ειδε κανεις να φερνει η λιτοτητα αναπτυξη; Δηλαδη μιλαμε για το ακρον αωτον του οξυμωρου! Αν αυτο θελουν ας γυρισουμε και στη δραχμη! Στην ουσια αυτο που λεει παραπανω ειναι η επιβεβαιωση ολων των προηγουμενων ποστ μου!

Λιτοτητα ή ατακτη χρεοκοπια. Δηλαδη, Ελεγχομενη χρεοκοπια ή ατακτη χρεοκοπια. Σοβαρα αυτο ειναι το διλημμα μας; Δραχμη σε δεκα χρονια ή δραχμη τωρα; Ο Ελληνας ξερει τις λαμογιες του, πχ δε νομιζω οτι κανενας απο εδω μεσα εντυπωσιαστηκε με τις μαιμου συνταξεις και επιδοματα. Το θεμα πλεον ειναι να σταματησει να ψηφιζει με βαση το συμφερον του αλλα βαση προγραμματος και αξιοπιστιας και αμα δει οτι τα εκανε σκατα να του ριχνει ακυρο στις επομενες εκλογες, ας ελπισουμε ομως οτι δε θα μας τυχει κι αλλος γιωργακης στη πορεια!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 3:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Deykalionas17 έγραψε:
Οταν εισαι ανειδικευτος δεν θα βγαζεις και λεφτα. Ετσι ειναι η ζωη. Δεν μπορουμε να εχουμε νομους που θα σιγουρευουν οτι οκοι θα πληρωνονται αδρα ασχετως καταρτισης...


Συμφωνω μαζι σου αλλα πιστευω συμφωνεις οτι πρεπει και να υπαρχε ενα κρατος προνοιας που να μπορει αυτος ο ανθρωπος να ζησει αξιοπρεπως. Wink


Συμφωνώ απόλυτα. Δεν το αμφισβητώ καθόλου. Αλλά αυτό που λες δεν έχει να κάνει με το μνημόνιο. Επειδή οι πολιτικάρες μας τα έριξαν όλα στο μνημόνιο, δεν σημαίνει ότι έχουνε και δίκιο. Μπορούνε ενώ τρέχει το μνημόνιο (με την προυπόθεση ότι παρθούν και κάποια μέτρα που δεν αφορούν περικοπές μισθών, συντάξεων και επιδομάτων, αλλά τη φοροδιαφυγή, τα κλειστά επαγγέλματα, τις αποκρατικοποιήσεις, κλείσιμο δημόσιων οργανισμών και η λίστα τείνει στο άπειρο) να εξοικονομήσουμε χρήματα και να αναπτύξουμε τις παροχές πρόνοιας.

devilmanson έγραψε:
Το αυτονοητο ειναι αυτο που θελει η πλειοψηφια του λαου.


Με συγχωρείς αλλά ο λαός δεν είναι στη ψυχολογική κατάσταση να ψηφίσει. Γιατί για εμένα οι εκλογές είχαν ώς εξής:

35% είπαν: Στα π@π@ρια μου τι θα γίνει με τη χώρα. Δεν πάω να ψηφίσω. Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτοί οι 35% αν δεν είχαν σοβαρούς λόγους υγείας πίσω από την αποχή τους δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα να εκφέρουν ΚΑΜΙΑ άποψη για την πολιτική που θα ασκηθεί από την επόμενη κυβέρνηση. Αν προκύψει δηλαδή.

Από το υπόλοιπο 65% που μας έκανε την τιμή να πάει να ψηφίσει εγώ κατάλαβα τα εξής:

10,6% (Αν. Έλληνες) ψήφισαν σαν κλασικοί Ελληνάρες. Τα γλεντάω όλα κάνω ότι γουστάρω. Αποδέχομαι όσα χρέη θέλω και θα μείνω και στην Ευρώπη και θα συνεχίσω να τρώω από τα Ευρωπαικά κονδύλια. Μπράβο τους. Μαγκιά.

16,8% (ΣΥ.ΡΙΖ.Α) ψήφισαν κάτι παρόμοιο αλλά πιο αριστερό για να πάνε και οι ψηφοφόροι του ΠΑ.ΣΟ.Κ κάπου. Παρ'ότι βέβαια ο Τσίπρας έπραξε ένα από τα μεγαλύτερα ψέματα/κωλοτούμπες που έχω δει ποτέ στην πολιτική σκηνή όσο εγώ τουλάχιστον ασχολούμαι. Με τον προεκλογικό φιλοευρωπαισμό, που μετεκλογικά εξαυλώθηκε. Χτες πάλι τα άλλαξε και στην επιστολή του στο εξωτερικό έκανε το γατάκι. Αν δεν είναι αυτός ο ορισμός του ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑ τότε ποιος στο καλό είναι;

18,9% (Ν.Δ) + 13,2% (ΠΑ.ΣΟ.Κ) ψήφισαν κλασικά πράγματα. Παλιές αγάπες, τάχα ψήφος για σταθερό κράτος κλπ κλπ κλπ...

8,5% (Κ.Κ.Ε) ψήφισε κλασικά κομμουνισμό. Μεγάλο θέμα αυτό. Άλλη πηγή μεγάλης ντροπής για το εκλογικό σώμα.

7% (Χ.Α) ψήφισε φασίστες, νεοναζιστές, εθνικιστές, γενικότερα αγράμματους τούμπανους που πάνε και τα σπάνε με κάθε ευκαιρία.

Τα υπόλοιπα ποσοστά μικρότερων κομμάτων δεν μπαίνω στη διαδικασία να τα κρίνω.

Με βάση τα παραπάνω επέτρεψέ μου να αμφισβητήσω την ικανότητα του κόσμου να χρησιμοποιεί την ψήφο του προς όφελος της χώρας. Άλλωστε ο "σοφός" λαός το 1920 (90 χρόνια πριν όχι πολύ παλιά δηλαδή) κατάφερε με τη σοφία του να φέρει την Ελλάδα από τις πιο ένδοξες στιγμές της ιστορίας της σε μία από τις τραγικότερες της. Για όσους ενδιαφέρονται να δουν τι εννοώ ας πατήσουν το spoiler καθώς είναι άσχετο με το θέμα μας.

Εν ολίγοις, αν δεν είχαν γίνει εκείνες οι εκλογές θα είμασταν σίγουρα μια δυνατή χώρα ισάξια των περισσότερων ευρωπαικών, για να μην πω μία από τις σημαντικές δυνάμεις της ευρώπης και όχι τα γατάκια που είμαστε σήμερα.
Αυτά για τη "λαική εντολή" τρομάρα μας. Προσωπικά απογοητεύτηκα από την εντολή του λαού. Ήταν η ψήφος του κακομαθημένου παιδιού που του πήραν το γλειφιτζούρι.

devilmanson έγραψε:
Εγω δεν βλεπω πουθενα ισοτιμια.
Δεν ακουω πουθενα για ισοτιμια αλλα για απειλες και κλαμπ.
Δεν ακουω πουθενα για την κοινωνια και την συνοχη της χωρας αφου τοσο πολυ θελουν να μας προστατευσουν.
Δεν βλεπω πουθενα να δειχνουν σεβασμο στο συνταγμα μας με τις πραξεις τους.


Εμείς συμπεριφερόμαστε ισότιμα στους πακιστανούς; Γιατί αν πας στο εξωτερικό θα συνειδητοποιήσεις ότι ζούμε στο Πακιστάν της Ευρώπης. Με ΔΙΚΗ μας ευθύνη. Από εκεί και πέρα την ισοτιμία και τον σεβασμό τα κερδίζεις. Δεν τα απαιτείς και δεν τα θεωρείς δεδομένα. Για σκεφτείτε ήρεμα και νηφάλια. Θα σεβόσασταν την Ελλάδα αν είσασταν Ολλανδοί, Γάλλοι, Φινλανδοί ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο; Εγώ προσωπικά όχι. Γιατί να μας σεβαστούνε; Επειδή είμαστε οι δημιουργοί της δημοκρατίας και του ευρωπαικού πολιτισμού; Αυτά είναι αηδίες. Όταν εμείς οι ίδιοι είμαστε αγράμματοι και ανιστόρητοι και δεν ξέρουμε την ιστορία μας, δεν μπορούμε να απαιτούμε από άλλους να μας σεβαστούν γι'αυτήν. Και πέρα από την ιστορία μας και τους προγόνους και τα δικά τους επιτεύγματα, δεν έχουμε τίποτα άλλο άξιο σεβασμού στη χώρα αυτή. Ίσως πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων για να μην παρεξηγηθεί και κανένας.

Πρέπει να έγραψα το μεγαλύτερο post που έχω γράψει ποτέ. Πρέπει να γράφω πάνω από μια ώρα. Αλλά πιστεύω έβγαλα σε ένα μεγάλο βαθμό αυτά που ήθελα να πω.

@Gpower2: George, τι να σου πω ρε μαν. Συμφωνούμε απόλυτα. Έχεις τον άπειρο σεβασμό από εμένα. Όχι ότι δεν τον είχες ήδη, αλλά άλλος ένας λόγος είναι αυτά που λέμε εδώ. Μακάρι και άλλοι άνθρωποι να σκέφτονταν σαν εσένα. Μακάρι πραγματικά. Θα ζούσαμε σε μία πολύ καλύτερη χώρα. Και μακάρι και άλλοι άνθρωποι να πιστέψουν στην προσπάθεια του Τζήμερου και να λέει και αυτός αλήθειες και όχι λόγια του αέρα. Είναι η μόνη μας ελπίδα. Τζήμερος 4 ever!

Για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν τις θέσεις του Τζήμερου και γενικότερα της δημιουργίας ξανά ορίστε: http://www.dimiourgiaxana.gr/index.php/oi-theseis-mas
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 6:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα λινκ που εδωσες της Καθημερινης... της ανεξαρτητης αυτης εφημεριδας... Whistling
και μου αρεσε μετα που ελεγες για τα δικα μου λινκ... τεσπα σε αντιθεση με ολα αυτα σου παραθετω τα παρακατω...

http://elegr.gr/details.php?id=10

Και γενικοτερα σαν αρθρα αν ειναι προτιμω να τα διαβαζω απο εδω...
http://elegr.gr/list.php?id=2

τα θεωρω τουλαχιστον πιο ανεξαρτητα! Επισης θα σας πω να δειτε τα ντοκιματερ
http://www.youtube.com/watch?v=K0K2CvCxdtg
http://www.youtube.com/watch?v=ZMa8DoEgWeI&feature=relmfu
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την warlock στις Παρ Μάι 11, 2012 6:58 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 6:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Warlock, είναι αστείο αυτό που λες. Λες την καθημερινή μη ανεξάρτητη εφημερίδα και παραθέτεις links από ένα site που έχει το όνομα της πολιτικής άποψης που υποστηρίζεις. Σαν να λες ότι περιμένεις να διαβάσουμε άρθρα Για τον Ολυμπιακό στην εφημερίδα Πρωταθλητής. Άσε μας ρε μαν. Έλεος. Άλλωστε η παράταξη που υποστηρίζεις έχει εκφραστεί και δεν συζητάει με κανέναν. Συνεχίζει τις μαλαγανιές του. Τι μας παραθέτεις λινκς. Για να πιστούμε για το επαχθές του χρέους;;;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 7:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι εχεις δικιο... η Καθημερινη ειναι ανεξαρτητη και εγκυρη! Εγω δεν ειπα κατι τετοιο για αντικειμενικοτητα, ειπα τι προτιμαω να διαβαζω, οσο για "το κομμα μου" δε θα κατσω να κανω αντιπαραθεση για κανενα κομμα και δεν προκειται να στηριξω κανενα πολιτικο, ουτε να δικαιολογησω!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 29


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 7:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί στην Ελλάδα η Γερμανία βάζει το μεγαλύτερο επιτόκιο από τις άλλες χώρες που έχει δανείσει;(Έλλειψη ισοτιμίας προς την Ελλάδα) Η πολεμική αποζημίωση που μας οφείλει η Γερμανία από τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο που ήταν το μισό χρέος που χρωστούσαμε το 2009 αν θυμάμαι καλά; Γιατί εμείς να τηρούμε τις συμφωνίες και αυτοί όχι; Άρα κάτι προφανώς παίζει....Δεν λέω ότι οι Ελλήνες δεν φταίνε και πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες του αλλά και οι άλλοι δεν είναι εντάξει (και μάλιστα δεν το παραδέχονται για την αποζημίωση)...Τι έγινε; Όταν χρωστάμε κάτι το ξεχνάμε ή κάνουμε ότι το ξέχναμε γιατί έτσι μας βολεύει;(Aναφέρομαι προς τους Γερμανούς)...Άρα ο καθένας δρα με το συμφέρον του...και έτσι εμείς πρέπει να δράσουμε με το συμφέρον του ελληνικού λαού...πολύ απλά να κάνουμε διαγραφή του χρέους μας....γιατί όχι; Η Αργεντινή πώς επιβίωσε και μάλιστα έχει συνέλθει...η Ισλανδία που διέγραψε ορισμένα πράγματα που αφορά τα χρέη της; Άρα πρέπει και η Ελλάδα, κατά την γνώμη μου, να ξεκινήσει από το μηδέν και πιστεύω πως θα τα κάταφερει...τόσους πολέμους και κατοχές έχει περάσει και στέκεται ακόμα.....δεν νομίζω αυτό να την πτοήσει...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 9:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:


devilmanson έγραψε:
Εγω δεν βλεπω πουθενα ισοτιμια.
Δεν ακουω πουθενα για ισοτιμια αλλα για απειλες και κλαμπ.
Δεν ακουω πουθενα για την κοινωνια και την συνοχη της χωρας αφου τοσο πολυ θελουν να μας προστατευσουν.
Δεν βλεπω πουθενα να δειχνουν σεβασμο στο συνταγμα μας με τις πραξεις τους.


Εμείς συμπεριφερόμαστε ισότιμα στους πακιστανούς; Γιατί αν πας στο εξωτερικό θα συνειδητοποιήσεις ότι ζούμε στο Πακιστάν της Ευρώπης. Με ΔΙΚΗ μας ευθύνη. Από εκεί και πέρα την ισοτιμία και τον σεβασμό τα κερδίζεις. Δεν τα απαιτείς και δεν τα θεωρείς δεδομένα. Για σκεφτείτε ήρεμα και νηφάλια. Θα σεβόσασταν την Ελλάδα αν είσασταν Ολλανδοί, Γάλλοι, Φινλανδοί ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο; Εγώ προσωπικά όχι. Γιατί να μας σεβαστούνε; Επειδή είμαστε οι δημιουργοί της δημοκρατίας και του ευρωπαικού πολιτισμού; Αυτά είναι αηδίες. Όταν εμείς οι ίδιοι είμαστε αγράμματοι και ανιστόρητοι και δεν ξέρουμε την ιστορία μας, δεν μπορούμε να απαιτούμε από άλλους να μας σεβαστούν γι'αυτήν. Και πέρα από την ιστορία μας και τους προγόνους και τα δικά τους επιτεύγματα, δεν έχουμε τίποτα άλλο άξιο σεβασμού στη χώρα αυτή. Ίσως πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων για να μην παρεξηγηθεί και κανένας.



Παρη απο το συγκεκριμενο quote με εβγαλες να καταλαβω οτι κρυβεις μεγαλη ηττοπαθεια και γενικα οτι ντρεπεσαι οτι εισαι Ελληνας.Αν κανω λαθος σου ζητω συγγνωμη.

Απλα θα σου απαντησω οτι η ευρωπη σε αυτα τα θεσμικα πλαισια δημιουργηθηκε για να ειμαστε ολοι ισοι.Τωρα το οτι καναμε και συνεχιζουμε να κανουμε λαθη οκ να το δεχτω οπως ειπα πιο πανω φταιξαμε και τα τραβαμε.

Αλλα εγω δεν βλεπω ουτε την στοιχειωδη αντιμετωπιση απο τους ευρωπαιους και κυριως την Γερμανια μια χωρα που δεν διακατεχει και την καλυτερη ιστορια στην ευρωπη και ειναι σε πολλα ατομα σχεδον αντιπαθητικια.

Το να γυρναει εμενα και να μου λεει η Μερκελ ξεκαθαρα κιολας οτι σε τιμωρω για παραδειγματισμο αν πραγματι σε κανει να το ανεχεσε αυτο καταλαβαινεις οτι ολες οι συζητησεις που καναμε ως τωρα και τα σεναρια περι μνημονιου αντιμνημονιου και δραχμη-ευρω και ολα τα παρακατω απλα ειναι λογια του αερα γιατι σκοπος τους τοτε δεν ειναι να μας σωσουν αλλα να μας τιμωρησουν κατα τα λεγομενα τους οποτε αργα η γρηγορα οταν ικανοποιηθουν θα μας πεταξουν σαν πεταμενες λεμονοκουπες.

Καλο ειναι να εχουμε χαμηλο κεφαλι και να μην πουλαμε μαγκιες αλλα οχι να αποδεχτουμε και την ξεφτιλα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 11, 2012 9:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου φαίνεται πρέπει να γίνει επειγόντως πολιτικό podcast.

Τι ηττοπάθειες είναι αυτές ρε;;;;;;

Διάβασε Πάρι αγορίνα μου τι λέει ΓΕΡΜΑΝΟΣ καθηγητής του London School of Economics (κορυφαίο οικονομικό παν/μιο της Ευρώπης).

http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8631

Το έχω βρει και στα Γερμανικά. Εδώ στην Ελβετία έχω αρκετούς Γερμανούς συναδέλφους. Όποτε τόλμησαν να μου πουν κάτι, τους το έδειξα κι από τότε δεν έχουν ξαναμιλήσει για οικονομική κρίση κι Ελλάδα. Μούγκαααα!
Γυαλόχαρτο στα μούτρα τους.
Έχω κι άλλα ωραία, αλλά δεν έχω χρόνο να γράφω. Μάλλον με βλέπω να επιστρέφω με πολιτικό podcast.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 12 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00982 seconds with 5 queries