Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 15 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 13


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 4:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για τον λογο ομως που οι (νεοι) ελληνες ψηφισαν την Χ.Α. και οχι πχ το αλλο ακρο δηλαδη Κ.Κ.Ε. προφανως και δεν θα νοιαξει κανεναν?? το μονο που θα μας νοιαξει ειναι οτι μπηκανε στην βουλη και οχι το γιατι μπηκανε ειδικα απο τη στιγμη που οπως λετε ξεραμε ολοι τι ειναι.. εμενα αυτο ειναι που μου φαινεται πολυ χειροτερο .. και κατι ακομα ωραιος ο γιωργακης.. εκανε οτι εκανε τωρα ας τον βαλουμε και υπουργο για να μην πεινασει κιολας το παιδι.. κατα τα αλλα μας φταινε αλλοι και αλλοι..
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 6:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xristofo24 έγραψε:
για τον λογο ομως που οι (νεοι) ελληνες ψηφισαν την Χ.Α. και οχι πχ το αλλο ακρο δηλαδη Κ.Κ.Ε. προφανως και δεν θα νοιαξει κανεναν??

Καταρχάς, δεν ξέρω πολλούς νέους(οκ, ξέρω δύο) που να ψήφισε χ.α. Κατά δεύτερον, δεν είναι ανάγκη να ψηφίσεις Κ.Κ. αν είσαι του άλλου άκρου. Υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές αριστερές επιλογές. Δεν πιστεύω τόσο ό,τι οι νεολαία στράψηκε στη χ.α. αλλά ότι 1) όσοι ψήφιζαν ΛΑΟΣ το πήγαν ακόμα πιο πέρα με τη ΧΑ και 2) πολλοί τύποι στη περιφέρεια ψήφισαν ΧΑ γιατί νομίζουν ότι οι πακιστανοί κάθονται και μας δέρνουνε και όχι ότι παλεύουν να επιβιώσουν. Πολλά παιδιά από επαρχία μου έχουν πει ότι έχουν γνωστούς ή συγγενείς που θα ψηφίσουν χ.α. Δε σας κάνει εντύπωση ότι η χρυση αυγη δε συγκέντρωσε τόσο μεγάλα ποσοστά στην περιφέρεια της αθηνας όσο στην επαρχία;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 7:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το "αστείο" με την ΧΑ είναι ότι παίζει να το ψήφισαν εντελώς ερήμην και όχι συνειδητοποιημένα. Θέλω να πιστεύω πως αυτό το τραγελαφικό αποτέλεσμα προέκυψε, διότι μια μερίδα των ψηφοφόρων τρόλλαρε στις εκλογές ψηφίζοντας ένα κόμμα που δεν περίμενε κανείς να βγει.
Βέβαια δεν αποκλείω ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ να στήριξαν μαζικά την ΧΑ, αλλά αυτούς τους θεωρώ καμμένα χαρτιά. Δεν ξέρω αν αυτή η μερίδα είναι σε θέση να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ πατριωτισμού - εθνικισμού - φασισμού.

Περιττό να αναφέρω πως δεν πίστευα στα μάτια μου όταν είδα τα πρώτα αποτελέσματα να σχηματίζονται. Ελπίζω στον δεύτερο γύρο να σοβαρευτούν όσοι ψήφισαν φασιστικό κόμμα να μπει στη βουλή.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 7:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:
Δε σας κάνει εντύπωση ότι η χρυση αυγη δε συγκέντρωσε τόσο μεγάλα ποσοστά στην περιφέρεια της αθηνας όσο στην επαρχία;


Λαθος κανεις. μονο στη Β' Αθηνων(6,71) ηταν χαμηλοτερα απο αλλες περιοχες. Στα υπολοιπα συγκεντρωσε τα μεγαλυτερα.

Τα μεγαλυτερα ποσοστα της χρυσης αυγης:
Α' Αθηνων: 8,78(25.616)
Α' Πειραιως: 8,88(10.935)
Β' Πειραιως: 9,49(17.164)
Αττικη: 9,69(31.916)
Αργολιδος: 9,90(6.232)
κορινθιας: 11,98(11.299)
Λακωνιας: 10,19(5.912)

Β' Αθηνων: 6,71(68.694)

Geutella έγραψε:
Δεν ξέρω αν αυτή η μερίδα είναι σε θέση να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ πατριωτισμού - εθνικισμού - φασισμού.


οχι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 7:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά η μιζέρια μας δεν έχει όριο:
Ακραία η ΧΑ. Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συνιστώσες πιο ακραίες από τη ΧΑ (κουκουλοφόροι κτλ). Κανείς δεν ενοχλήθηκε όμως.
Το ΚΚΕ στη διαδικτυακή πήγε και δήλωσε ότι αν ποτέ κυβερνήσει δεν θα ξαναγίνουν εκλογές στην Ελλάδα με τέτοιο τρόπο. Καμία αντίδραση.
Σας κυβερνούσε επί 2 χρόνια ένας Τζέφρυ Μινέικο, αλλοδαπός πράκτορας γνωστών ξένων συμφερόντων κι αποδεδειγμένα άτομο χαμηλού IQ, και ουδέποτε δεν είδα να σκίζετε τα ιμάτια σας παρά μόνο όταν σας πήραν και τα σώβρακα και μας άφησαν όλους απένταρους.
Όσο χρήσιμο ή άχρηστο ειναι το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή (κατά τη γνώμη μου χρήσιμα και τα δύο ως ένα βαθμό), αλλά τόσο χρήσιμη ή άχρηστη είναι και η ΧΑ.
Δημοκρατία σημαίνει να ακούγονται όλοι. Ακόμα και οι ακραίοι.
Απλά τα πράγματα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 8:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ήρεμαααααααααααα
τώρα ό,τι έγινε έγινε.
δεν υπάρχει νόημα να ανάβουν τα αίματα.
και προσωπικά δεν μου αρέσει να προσπαθεί ο οποιοσδήποτε να πείσει τον οποιονδήποτε για το πόσο δίκιο ή άδικο έχει όσον αφορά στις πολιτικές του απόψεις. υποτίθεται ότι η πολιτική άποψη δημιουργείται μετά από εσωτερική αναζήτηση και σκέψη.
πολύ σωστά, όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται στη δημοκρατία.


αλλά λέγε τώρα Gpano, με ποιο ψευδώνυμο γράφεις στον Ιστό Ε? Razz
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 8:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανένα αίμα δεν ανάβει.
Απλά μην κολλάμε σε λεπτομέρειες.
Στόχος είναι να βγούμε από την καταστροφή όσο γίνεται πιο γρήγορα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 8:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως κωμικά διάβασα κάπου, ο λόγος που κάποιοι ψήφισαν την ΧΑ, είναι ώστε να μπουν οι χρυσαυγίτες στη Βουλή και να δείρουν όλους τους υπόλοιπους βουλευτές. xD

Πιστεύω πως φασιστικά κόμματα δεν μπορούν να κάνουν διάλογο ούτε μέσα στη Βουλή, ούτε πουθενά.

Όσο για το αν είναι επικίνδυνη η ακραία συνιστώσα/τάση του ΣΥΡΙΖΑ, πιστεύω πως κοροϊδευόμαστε. Αλίμονο αν θεωρούμε πως οι γνωστοί-άγνωστοι που ουσιαστικά συμπορεύονται με τις δυνάμεις καταστολής που δεν τους συλλαμβάνουν ποτέ και έχουν παρακρατικό ρόλο, είναι συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ.
Εγώ προσωπικά θεωρώ πως η επικρατέστερη τάση του ΣΥΡΙΖΑ είναι αρκετά ήπια και συντηρητική θα έλεγα. Ιδεολογική θεωρώ πολύ πιο σωστή την τάση του Λαφαζάνη, παρά του φιλοευρωπαϊκού Τσίπρα.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 8:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν διαφωνώ στους παρακρατικούς κουκουλοφόρους, αλλά έχει κι ο ΣΥΡΙΖΑ πολλούς δικούς του.
Όσο για την ΧΑ θα "χαρώ" πολύ να τη δω να δέρνει μερικούς εκεί μέσα είναι αλήθεια.

Το πρόβλημα μας επαναλαμβάνω δεν είναι η Χρυσή Αυγή και οι ακραίοι του ΣΥΡΙΖΑ.
Το πρόβλημα είναι οι δυνάμεις κατοχής και το μνημόνιο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 8:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση που άναψε περισσότερο μετά τις εκλογές.

Βλέπω έναν ενθουσιασμό τόσο από οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ, όσο και από "οπαδούς" του Καμμένου. Μιλάνε όλοι για λαϊκές εντολές, για ανεστραμμένη τάση κλπ.

Καταρχήν, ξεχνάτε την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποχή! Ποσοστό 35%! Στις πιο κρίσιμες εκλογές της μεταπολίτευσης, είναι απίστευτο το ποσοστό. Το πρώτο μήνυμα λοιπόν για μένα είναι ότι ο κόσμος έχει ξεπεράσει το στάδιο της αγανάκτησης και της οργής και έχει περάσει στο στάδιο της παραίτησης. Ενδεικτικά, ας δούμε τα "πραγματικά ποσοστά" των πρώτων κομμάτων:

ΝΔ (18,85%) => 11,98% (1.192.054)
ΣΥΡΙΖΑ (16,78%) => 10,67% (1.061.265)
ΠΑΣΟΚ (13,18%) => 8,38% (833.529)
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ (10,60%) => 6,74% (670.596)
ΚΚΕ (8,48%) => 5,39% (536.072)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (6,97%) => 4,43% (440.894)
ΔΗΜΑΡ (6,11%) => 3,88% (386.116)

Δεύτερον, το ποστό των κομμάτων που δεν μπήκαν στη βουλή έφτασε στο εντυπωσιακό 19,03%! Δηλαδή, περίπου το 1/5 των πολιτών που τελικά πήγαν και ψήφισαν δεν έχει έκφραση στη βουλή! Να βγάλουμε λοιπόν ακόμα ένα ενδιαφέρον ποσοστό; Πόσοι από τους πολίτες δεν έχουν επηρεάσει τη βουλή που προέκυψε;
Σύνολο εκλογικού σώματος: 9949401
Ψήφισαν: 6476751
Ψήφοι εκτός βουλής: 1203578
9949401-6476751+1203578 = 4676228
Ποσοστό πολιτών που απείχαν ή η ψήφος τους δεν επηρέασε τη βουλή: 47%

Δηλαδή, η βουλή αυτή τη στγιμή αποτελείται από βουλευτές που αποφάσισε μόλις το 53% των πολιτών της Ελλάδας!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ;

Ας σταματήσουμε να τρώμε επιτέλους κουτόχορτο κι ας ερμηνεύσουμε λίγο μόνοι μας τα αποτελέσματα. Δε χρειαζόμαστε τα κανάλια να μας πασάρουν έτοιμες ερμηνείες.

Όσον αφορά τη Χρυσή Αυγή. Θα σταθώ στις δηλώσεις του gpanos:

gpanos έγραψε:
Αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συνιστώσες πιο ακραίες από τη ΧΑ (κουκουλοφόροι κτλ).


Τι εννοείς πιο ακραίες; Το πιο ακραίο που κάνουν οι κουκουλοφόροι είναι να καίνε και να σπάνε ακίνητη περιουσία. Οι Χρυσαυγίτες ΣΠΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ! Δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά; Δεν τίθεται καν θέμα υποκειμενικότητας εδώ πέρα, μιας και μιλάμε για σύγκριση ανθρώπινων αγαθών και υλικών.

gpanos έγραψε:
Το ΚΚΕ στη διαδικτυακή πήγε και δήλωσε ότι αν ποτέ κυβερνήσει δεν θα ξαναγίνουν εκλογές στην Ελλάδα με τέτοιο τρόπο.


Αυτό δε μου λέει πραγματικά τίποτα, γιατί δεν αναφέρεις τον τρόπο που θέλει το ΚΚΕ. Αν θέλει να καταργήσει το τραγικό bonus των 50 εδρών και το ηλίθιο ποσοστό του 3% για είσοδο στη βουλή, εγώ συμφωνώ κι επαυξάνω.

gpanos έγραψε:
Σας κυβερνούσε επί 2 χρόνια ένας Τζέφρυ Μινέικο, αλλοδαπός πράκτορας γνωστών ξένων συμφερόντων κι αποδεδειγμένα άτομο χαμηλού IQ, και ουδέποτε δεν είδα να σκίζετε τα ιμάτια σας παρά μόνο όταν σας πήραν και τα σώβρακα και μας άφησαν όλους απένταρους.


Αφού δεν ήσουν εδώ, πώς το ξέρεις αυτό; Από τα ΜΜΕ που όλοι συμφωνούμε ότι προβάλλουν ότι θέλουν; Από τους πρώτους μήνες του ΓΑΠ τραβάμε τα κοτσίδια μας με αυτά που έκανε.

gpanos έγραψε:
Όσο χρήσιμο ή άχρηστο ειναι το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή (κατά τη γνώμη μου χρήσιμα και τα δύο ως ένα βαθμό), αλλά τόσο χρήσιμη ή άχρηστη είναι και η ΧΑ.


Το βίντεο της συνέντευξης του Μιχαλολιάκου με τα pitbull δίπλα του το είδες; Την απαίτηση να σηκωθούν όρθιοι οι δημοσιογράφοι την είδες; Ε μην τρελαθούμε τώρα, το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ δεν έχουν κάνει ποτέ τέτοια πράγματα.

gpanos έγραψε:
Δημοκρατία σημαίνει να ακούγονται όλοι. Ακόμα και οι ακραίοι.


Εκεί βρίσκεται και ο προβληματισμός μας. Ότι αυξήθηκε τόσο πολύ το ποσοστό των ακραίων στην κοινωνία.

Όσον αφορά τον Τσίπρα, προσωπικά τον αντιπαθώ όσο δεν πάει. Θυμάμαι όταν πρωτοεμφανίστηκε σαν υποψήφιος δήμαρχος. Νέος, φρέσκος και "αμόλυντος". Είχα χαρεί τόσο πολύ τότε που είδα επιτέλους ένα νέο πολιτικό πρόσωπο στο προσκήνιο. Είχα πειστεί μάλιστα τότε, ότι ίσως να είναι διαφορετικός. Μέχρι που ανέλαβε πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν έχω ακούσει τόσο ξύλινη γλώσσα από έναν τόσο νέο άνθρωπο. Οι απόψεις του; Όπου φυσάει ο άνεμος. Τελικά αποδείχθηκε όντως διαφορετικός: είναι ο πρώτος αριστερός εδώ και χρόνια, που θέλει να έχει εξουσία. Και για να το κάνει αυτό, επιστράτευσε ότι είχε και δεν είχε. Ανοίγματα σε αναρχικούς, ανοίγματα σε κεντρώους, ανοίγματα παντού.
Αλλά το αποκορύφωμα, ήταν στα επεισόδια πριν 2 χρόνια που κάηκε η έγγυος στην Τράπεζα. Βγήκε το τέρας και η πρώτη δήλωση που έκανε ήταν ότι κακώς κατηγορούν τον ΣΥΡΙΖΑ ότι τα οργάνωσε αυτά." Στα @@ μας ρε φίλε για το κ@λοκόμμα σου! Χάθηκαν 2 ανθρώπινες ζωές, η μία μάλιστα ακόμα αγέννητη, και η πρώτη σου κουβέντα είναι να προστατέψεις τις μικροκομματικές σου βλέψεις; Και φυσικά για τον Μιχαλολιάκο τρέξανε να βρούνε ότι έχει ροζ ξενοδοχείο στο όνομά του, με ρεσεωιονίστα αλοδαπό, αλλά τις "αμαρτίες" του Τσίπρα τις βάλαμε στο μπαουλάκι μας. Fuck Yeah!

Ο Κουβέλης, ενώ μου ήταν πολύ συμπαθής στην αρχή, ήπιων τόνων, καθαρών απόψεων και σκέψεων, τελικά στην πορεία μου τα χάλασε. Καλέ μου Deykalionas17, μην κρυβόμαστε, πολιτικάντικες κωλοτουμπίτσες ήταν όλα αυτά. Ακόμα μου είναι συμπαθής, αλλά έχει πέσει πολύ στα μάτια μου. Αποκορύφωμα, η εισαγωγή των παλιών ΠΑΣΟΚων στο κόμμα και στα ψηφοδέλτια λίγο πριν τις εκλογές.

Για τον δε Καμμένο, αυτή η επιμονή του και αυτές και οι τραβηγμένες δηλώσεις του "με δοσίλογους και προδότες δε μιλάω", "μόνο νεκρός θα συνεργαστώ μαζί τους" και άλλα ωραία, έχουν καταντήσει μια αηδία και μισή. Εκεί που πραγματικά μου ήρθε εμετός, ήταν δηλώσεις του στη Θεσσαλονίκη, όπου άρχισε να γκαρίζει "γίναμε πιο ανεξάρτητοι! Πιο Έλληνες!". Πώς θα γίνεις πιο Έλληνας και πιο ανεξάρτητος; Καθαρή απόδειξη για μένα, του πόσο πραγματικά παλαιοκομματικός είναι.

Τέλος, θα μείνω στον Τζήμερο, ο οποίος πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει, άλλωστε γι' αυτό τον ψήφισα, ο οποίος έφτασε χαλαρά το 2,15%! Αν είχε λίγο χρόνο ακόμα να επισκεφθεί την επαρχία, πιστεύω ότι το 3% το είχε πιάσει χαλαρά. Αν και η αλήθεια είναι ότι όταν τον έβαλαν σε στούντιο με τους μεγαλοκαρχαρίες (λέγε με Παυλόπουλο) δεν μπόρεσε να σταθεί, μιας και φαίνεται ότι δεν έχει συνηθίσει αυτό το περιβάλλον.

Και κλείνω, λέγοντας σε όλους να σκεφτούν επιτέλους λίγο out of the box!

Υ.Γ.
Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις, αλλά και δικές μου ερμηνείες, που δε βασίζονται σε κανένα blog ή site ή εφημερίδα/κανάλι/ραδιόφωνο. Αν θέλετε να βρίσετε κάποιον, βρίστε εμένα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 9:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ό,τι αφορά εμένα:

1) Δεν έχουν χτυπήσει κι ανθρώπους οι κουκουλοφόροι;
Ασε μας ρε gp2. Το ίδιο χάλι με τη Χρυσή Αυγή είναι. Τουλάχιστον η ΧΑ αναλαμβάνει και την ευθύνη των πράξεων της.

2) Δεν ήμουν και τα 2 χρόνια στην Ελλάδα, αλλά απο Σεπτ 2010 - Νοέμβριο 2011 ήμουν. Και ξέρω ότι παρόλο που τραβούσατε τις κοτσίδες σας όπως λες δεν είδα να σκίζεται κανα καλτσόν.

3) Ίσως να μην κατάλαβα τι εννοούσε το ΚΚΕ, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν θέλει γενικά τέτοιου τύπου εκλογές κι όχι μονο σε ό,τι αφορά το σύστημα.

4) δεν είπα ποτέ ότι δεν ειναι καραγκιοζιλίκια όσα έκανε στη συνέντευξη τύπου ο αρχηγός της ΧΑ.


Αυτά τα περί ΧΑ.

Αν ήμουν Ελλάδα δεν θα ψήφιζα πάντως ΧΑ, αλλά δεν προβληματίζομαι καθόλου για το ποσοστό της. Στην Ελβετία ή στην Γερμανία αν συνέβαιναν αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, η εδώ ΧΑ θα έπαιρνε 25%. Οπότε κανένας προβληματισμός χωρίς να το θεωρώ βέβαια και ευχάριστο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 9:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα συγγνωμη θελω να εκφραστω και εγω γιατι αναψαν τα αιματα!!! Twisted Evil Twisted Evil Razz Razz

Συγγωνμη ρε παιδια αλλα αυτα περι κουκουλοφορων βαρεθηκα να τα ακουω απο το στομα του Παγκαλου και του βενιζελου και του καθε πασοκου....Δλδ τα ατομα αυτα τα εχετε σε τοσο τρομερη υποληψη μην τρελαθουμε κιολας...

Αρχισαμε το καταγορητηριο περι κουκουλοφορων αμεσως στον συριζα,που ειναι οι αποδειξεις?Τα λογια των λαμογιων? Μην γελοιοποιουμαστε τωρα...Και εγω πολυ ευκολα και με πολυ καλες πληροφοριες πιο εγκυρες απο αυτους που ξερω οτι μου λεει την αληθεια...Δηλωνω την προβοκατσια της αστυνομιας που εκανε το πασοκ και ΝΔ τα 2-4 τελευταια χρονια καθε φορα που γινονταν επεισοδια...

Απο τις στιγμη που δεν εχω ομως αποδειξει δεν θα σταθω εκει ουτε χαρακτηριζω καποιους,οπως το κανετε εσεις τωρα, οταν δεν εχετε τουλαχιστον σοβαρες ενδειξεις,και δεν θεωρω καθολου σοβαρη ενδειξη της δηλωσεις πολιτικων και ειδικα τετοιων πολιτικων.


Οσον αφορα ναι κακα τα ψεματα και με συζητησεις που κανω τριγυρω το ισχυροτερο μυνημα που βγηκε απο αυτην την εκλογικη αναμετρηση ειναι οτι τον δικομματισμο τον σιχαθηκε ολος ο κοσμος...Και ναι το καταχαρηκα που βγηκε ο τσιπρας αλλα θα χαιρομουν και αν ηταν οποιοδηποτε αλλος,και αν γινονταν εκλογες θα τον ψηφιζα για να τον ενισχυσω πιο πολυ,οπως σκεφτονται να κανουν το ιδιο τωρα με τον συριζα.

Η αποχη κατα τι δικια μου γνωμη οπως ειπε και ο Γιωργος ναι εκφραζει παραιτηση,παραιτηση ομως σε τι? Στο οτι βγαινουν μια ζωη τα ιδια 2 κομματα.Για να δουμε τωρα που το πιθανοτερο ειναι να ξαναγινουν εκλογες?

Επιτελους ας ξεκολλησουμε λιγο και ας καταλαβουμε οτι σε αυτην την βουλη το διακυδευμα ειναι πιο θα μας κυβερνησει και πως θα αλλαξει αυτη η κατασταση παρα το ποιος θα πει την γνωμη ως αντιπολιτευση.

Κανεις δεν ειδα να αναφερει ,αν κανω λαθος σορρυ,

Οτι στην βουλη μπηκαν 2 μνημονικα κομματα και αλλα 5 αντιμνημονιακα

πασοκ-ΝΔ πηραν ουτε 100 εδρες στην βουλη,χωρις το μπονους.

Ξερετε τι σημαινει αυτο?Τι θελει η πλειοψηφια του κοσμου?Και βλεπω εξαιτιας του τραγικου εκλογικου νομου να περνει εντολη για κυβερνηση κομμα μνημονιακο λογω του μπονους...Αυτην την γραμμη εδωσε ο λαος?

Ο κοσμος θελει να δει κατι το διαφορετικο κατι νεο κατι οχι δοκιμασμενο ποια!Οποιος θελει το καταλαβαινει οποιος θελει βαζει παροπιδες και συνεχιζει... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 10:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ ένα θέλω να πω. Από όσα είδα τις τελευταίες ημέρες αν κάποιος μπορεί όντως να αλλάξει κάτι είναι ο Τζήμερος. Ο τύπος είναι ρισπέκτ. Είναι ο πρώτος που μιλάει για αλλαγή θεσμών, για αλλαγή συντάγματος, για αλλαγή του πολιτικού σκηνικού και κυριότερα με φρέσκους ανθρώπους και μυαλά και πέρα από κομματικές αγκιλώσεις και ταμπέλες ( αριστερά, δεξιά κλπ). Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να τύχει αποδοχής γιατί μπορεί να φέρει κάτι καινούργιο στη χώρα.

Όσο για τον Κουβέλη συνεχίζω να διαφωνώ. Ίσως κάνω λάθος αλλά πιστεύω ότι ακόμα και αν συνεργαστεί με ΠΑΣΟΚ, ΝΔ δεν θα με έχει απογοητεύσει. Αρκεί όταν και να γίνει κυβέρνηση να συμβάλλει στην αλλαγή κάποιων πολιτικών και στην επίσπευση άλλων. Θέλω να πω ότι η πράξη αυτή καθέ αυτή δεν με νοιάζει αν και εφόσον το αποτέλεσμα είναι θετικό για τη χώρα. Όσο για τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κανένας τους (εν γνώση τους και του Κουβέλη) δεν εξελέγησαν, διότι μπήκαν είτε στο ψηφοδέλτιο επικρατείας είτε σε μονοεδρικες περιφέρειες. Επομένως δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για την επιλογή τους. Εμένα αυτό με πείθει.

Άντε ας πω άλλη μία ατάκα. Κι εγώ όπως και όλοι χαίρομαι που είδα ότι τουλάχιστον δεν είμαστε ζόμπι σαν λαός. Ρίξαμε τον δικομματισμό. Όσο και αν οι παππούδες μας δεν το ήθελαν αυτό. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι όλοι μας πολιτικοί είναι πάνω κάτω για τον π3ο το ξέραμε. Οπότε το γεγονός οτι δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον Τσίπρα είναι λογικό. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Θα μπορούσαμε να είχαμε ψηφήσει ΚΚΕ Θεός φυλάξει. Στη Γαλλία η Λεπέν με την αντίσοιχα ΧΑ πήρε 18%. Οπότε για τα τόσα προβλήματα στο κέντρο των πόλεων με τους μετανάστες, καθώς και τα οικονομικά προβλήματα και την πολύ χαμηλού επιπέδου παιδεία μας, τα ποσοστά της είναι σε νορμάλ επίπεδα. Υπομονή και ηρεμία πάνω από όλα και όχι τσακωμοί. Μια ζωή αυτό που κατέστρεφε τους Έλληνες ήταν ότι τρωγόμασταν μεταξύ μας. Έχουμε χίλιους κινδύνους να αντιμετωπίσουμε. Ας μην τσακωνόμαστε κιόλας καθώς τους αντιμετωπίζουμε.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 11:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Συγγωνμη ρε παιδια αλλα αυτα περι κουκουλοφορων βαρεθηκα να τα ακουω απο το στομα του Παγκαλου και του βενιζελου και του καθε πασοκου....Δλδ τα ατομα αυτα τα εχετε σε τοσο τρομερη υποληψη μην τρελαθουμε κιολας...


Με ξέρεις πολύ καλά για να με θεωρείς τόσο αφελή ώστε να βασίζομαι απλά στις δηλώσεις τέτοιων πολιτικών. Αν ήσουν στο πανεπιστήμιο τον καιρό που ξεφύτρωσε ο Τσίπρας, θα έβλεπες τις ακροαριστερές παρατάξεις να συγχωνεύονται στον ΣΥΡΙΖΑ. Και προσωπικά μου του έχουν δηλώσει γνωστοί μου που ανήκαν σε τέτοιες παρατάξεις. Δε σου λέω ότι είναι όλοι κουκουλοφόροι. Απλά έκανε το άνοιγμά του κι άφησε ανοιχτές τις πόρτες και σε αυτούς.

Κι εξάλλου, μόνος του το είπε πριν λίγες ώρες, ότι θα πάει σε όλα τα κόμματα της αριστεράς, συμπεριλαμβανομένου και της άκρας αριστεράς, ασχέτως που δεν μπήκαν στη βουλή και δεν μπορούν να τον βοηθήσουν στον σχηματισμό κυβέρνησης. Ε, μην εθελοτυφλούμε τώρα...

devilmanson έγραψε:
Δηλωνω την προβοκατσια της αστυνομιας που εκανε το πασοκ και ΝΔ τα 2-4 τελευταια χρονια καθε φορα που γινονταν επεισοδια...


Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Έχεις τις πηγές σου για τα προβοκάτσια του δικομματισμού, σύμφωνοι. Αλλά όπως έχω ξαναπεί, το νόμισμα έχει δύο πλευρές. Κοινώς, κατά τη γνώμη μου, και οι δύο έχουν τη φωλιά τους λερωμένη σε αυτό το θέμα.

devilmanson έγραψε:
Απο τις στιγμη που δεν εχω ομως αποδειξει δεν θα σταθω εκει ουτε χαρακτηριζω καποιους,οπως το κανετε εσεις τωρα, οταν δεν εχετε τουλαχιστον σοβαρες ενδειξεις,και δεν θεωρω καθολου σοβαρη ενδειξη της δηλωσεις πολιτικων και ειδικα τετοιων πολιτικων.


Πιστεύω ότι σε κάλυψα με τα παραπάνω. Μιλάω καθαρά από προσωπικά βιώματα και όχι από δηλώσεις που ακούγονται από διάφορους, με εξαίρεση τις δηλώσεις του ίδιου του Τσίπρα, για τον οποίο και εκφέρω γνώμη.

devilmanson έγραψε:
Ο κοσμος θελει να δει κατι το διαφορετικο κατι νεο κατι οχι δοκιμασμενο ποια!Οποιος θελει το καταλαβαινει οποιος θελει βαζει παροπιδες και συνεχιζει...


Δε θυμάμαι στα τόσα ποστ σε αυτό το thread, να βγήκε έστω κι ένας που να στήριξε τα δύο παραδοσιακά κόμματα. Αυτό φάνηκε και στις κάλπες, τα δύο κόμματα είναι παρελθόν.
Ωστόσο, μην αγνοείτε το γεγονός ότι πολλοί λόγω αντίδρασης ψήφισαν επίτηδες κόμματα που δεν τους εκφράζουν, μόνο και μόνο για να μην πάρουν ποσοστά τα παλιά. Πώς πιστεύετε ότι θα αντιδράσουν σε περίπτωση νέων εκλογών, έχοντας δει πια τα αποτελέσματα;
Εγώ ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε πρόβλεψη κι εκτίμηση. Πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί και από τις αντιδράσεις από το εξωτερικό. Αν δεν έρθουν λεφτά δηλαδή και έχουμε στάσεις πληρωμών, νομίζω ότι εκεί πιθανότατα να έχουμε μια συσπείρωση στα κόμματα του μνημονίου. Αν δε γίνει κάτι από έξω, πιθανότατα να μην έχουμε μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τώρα, αλλά μπορεί να μειωθεί το ποσοστό των μικρών κομμάτων.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 07, 2012 11:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Με ξέρεις πολύ καλά για να με θεωρείς τόσο αφελή ώστε να βασίζομαι απλά στις δηλώσεις τέτοιων πολιτικών. Αν ήσουν στο πανεπιστήμιο τον καιρό που ξεφύτρωσε ο Τσίπρας, θα έβλεπες τις ακροαριστερές παρατάξεις να συγχωνεύονται στον ΣΥΡΙΖΑ. Και προσωπικά μου του έχουν δηλώσει γνωστοί μου που ανήκαν σε τέτοιες παρατάξεις. Δε σου λέω ότι είναι όλοι κουκουλοφόροι. Απλά έκανε το άνοιγμά του κι άφησε ανοιχτές τις πόρτες και σε αυτούς.

Κι εξάλλου, μόνος του το είπε πριν λίγες ώρες, ότι θα πάει σε όλα τα κόμματα της αριστεράς, συμπεριλαμβανομένου και της άκρας αριστεράς, ασχέτως που δεν μπήκαν στη βουλή και δεν μπορούν να τον βοηθήσουν στον σχηματισμό κυβέρνησης. Ε, μην εθελοτυφλούμε τώρα...


Γιωργο sorry απλα επειδη το ακουω δεξια και αριστερα αυτο επρεπε καπου να το εκφρασω γιατι οι περρισοτεροι αυτο κανουν,ολο αυτο δεν πηγαινε σε σενα απλα εσυ μου εδωσες το πατημα ωστε να πω και γω την γνωμη μου σε οσους πιστευουν και πατανε σε τετοιεσ δηλωσεις! Wink

Gpower2 έγραψε:
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Έχεις τις πηγές σου για τα προβοκάτσια του δικομματισμού, σύμφωνοι. Αλλά όπως έχω ξαναπεί, το νόμισμα έχει δύο πλευρές. Κοινώς, κατά τη γνώμη μου, και οι δύο έχουν τη φωλιά τους λερωμένη σε αυτό το θέμα.


Αυτο ακριβως θελω να πω και εγω απλα οπως το βλεπεις εσυ ελπιζω να το βλεπουν ολοι οτι εχει 2 οψεις το νομισμα!

Gpower2 έγραψε:
Δε θυμάμαι στα τόσα ποστ σε αυτό το thread, να βγήκε έστω κι ένας που να στήριξε τα δύο παραδοσιακά κόμματα. Αυτό φάνηκε και στις κάλπες, τα δύο κόμματα είναι παρελθόν.
Ωστόσο, μην αγνοείτε το γεγονός ότι πολλοί λόγω αντίδρασης ψήφισαν επίτηδες κόμματα που δεν τους εκφράζουν, μόνο και μόνο για να μην πάρουν ποσοστά τα παλιά. Πώς πιστεύετε ότι θα αντιδράσουν σε περίπτωση νέων εκλογών, έχοντας δει πια τα αποτελέσματα;
Εγώ ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε πρόβλεψη κι εκτίμηση. Πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί και από τις αντιδράσεις από το εξωτερικό. Αν δεν έρθουν λεφτά δηλαδή και έχουμε στάσεις πληρωμών, νομίζω ότι εκεί πιθανότατα να έχουμε μια συσπείρωση στα κόμματα του μνημονίου. Αν δε γίνει κάτι από έξω, πιθανότατα να μην έχουμε μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τώρα, αλλά μπορεί να μειωθεί το ποσοστό των μικρών κομμάτων.


Ειναι το μονο κομματι που θα διαφωνησω σε καποια σημεια! Razz

Βλεπω πολυ γκρινια και πολυ απελπισια απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα,γκρινιαζαμε τοσα χρονια για τον δικκοματισμο γκρινιαζαμε για τα 2 χρονια που ο ελληνας παει απο το κακο στο χειροτερο,γκρινιαζαμε οτι δεν θα αλλαξει ποτε τπτ.

Και ενω παει κατι να γινει βλεπω παλι γκρινια τριγυρω.

Δεν λεω προς θεου οτι ο τσιπρας ή οτι ο καθε τσιπρας παπαρηγα κουβελης ειναι οι εθνοσωτηρες του εθνους αλλα ας δουμε μια φορα κατι διαφορετικο ας το στηριξουμε.Τοσα χρονια ζουμε σε ενα φαυλο κυκλο εξαιτιας των παλαιων γενεων και τωρα κατι παει να αλλαξει ας του δωσουμε μια ευκαιρια μπας και δουμε κατι διαφορετικο και μετα τους κατακρινουμε...

Ενταξει οπως και εγω και οι περισσοτεροι εχουμε πικραθει οσον αφορα την εισοδο της χρυσης αυγης και εγω μεσα σ αυτους ειμαι αλλα μεχρι εκει το καταλαβαινω.



Παράθεση:
Πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί και από τις αντιδράσεις από το εξωτερικό. Αν δεν έρθουν λεφτά δηλαδή και έχουμε στάσεις πληρωμών, νομίζω ότι εκεί πιθανότατα να έχουμε μια συσπείρωση στα κόμματα του μνημονίου. Αν δε γίνει κάτι από έξω, πιθανότατα να μην έχουμε μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τώρα, αλλά μπορεί να μειωθεί το ποσοστό των μικρών κομμάτων.


Το ακουω 2 χρονια αυτο τοσο πολυ πια μας αγαπανε και δεν θελουνε να μας χασουν φαγαν το χειροτερο χαστουκι και αντι να αντιδρασουν απλα μιλανε διακριτικα...Τι αλλο θελουν να δουν λοιπον για να μας διωξουν αφου αυτη η απειλη ειναι στο τραπεζι? Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 10 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01608 seconds with 5 queries