Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Dragonball Absalon
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2013 1:10 am
Τίτλος: Dragonball Absalon
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόκειται για νέο fanmade sequel του dragonball,πως σας φαίνεται(για fanmade... :P)

_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2013 1:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Akira Toriyama σταμάτησε το Dragonball όταν είδε ότι κάνει ανακύκλωση την ίδια και την ίδια ιστορία. Ένας νέος εχθρός (συνήθως από το διάστημα), με έναν μαγικό τρόπο δυνατότερος από όλους τους υπόλοιπους, που στην διαδικασία να τον νικήσουν γίνονται όλοι δυνατότεροι.

Αρχικός στόχος του Toriyama ήταν να σταματήσει μετά την μάχη με τον Freeza. Ωστόσο, οι εταιρείες παραγωγής τον πίεσαν. Και έτσι εμπνεύστηκε άλλο ένα arc, αυτή τη φορά με έναν εχθρό στην ίδια τη Γη, τον Cell. Στόχος ήταν να τελειώσει σε αυτό το arc, αλλά και πάλι μετά από πιέσεις, συμφώνησε να κάνει μια τελευταία ανακύκλωση την ίδια ιστορία, φέρνοντας πάλι κάποιον κακό από το διάστημα, τον Buu. Κάπου εκεί το Dragonball κατ' εμέ έχασε την πλοκή του, και άρχισαν να γίνονται όλων των ειδών τα αλλόκοτα πράγματα.

Τελικά ο Toriyama άφησε ανοιχτό το τέλος της σειράς, πιθανόν για όποιον θα είχε κάποια νέα έμπνευση. Η Toei έκανε μια αποτυχημένη αντιγραφή του πρώτου Dragonball και του Dragonball Z, με μικρές παραλλαγές, την οποία ονόμασε Dragonball GT. Το μοτίβο ήταν πάντα ίδιο. Βρίσκουμε έναν νέο εχθρό, δυνατότερο απ' όλους, και ανεβάζουμε τα power levels ως το άπειρο. Και μάλιστα με ένα τέλος που δεν βγάζει νόημα και είναι διφορούμενο (μήπως, αν το δούμε καλύτερα, ο Goku πεθαίνει; αλλά με πιο novel τρόπο, όχι με τον κλασσικό τρόπο που όλοι πεθαίνουν και ξανανασταίνονται στο Dragonball)

Οι πωρωμένοι fans ωστόσο ποτέ δεν θα παραμείνουν ικανοποιημένοι αν δεν δουν μια never-ending ιστορία, που να φτάνει μέχρι Super Saiyan επιπέδου over 9000. Έτσι, τα fan-fiction που κυκλοφόρησαν στο internet μετά το GT ήταν εκατοντάδες. Είτε σε κείμενο, είτε με εικόνες (όπως ο SSJ5, από το υποτιθέμενο Dragonball AF), είτε ακόμα και με πρόχειρα video.

Το video που αναφέρεις δεν αποτελεί εξαίρεση. Πάλι ασχολείται με το αέναο ερώτημα των fans: "Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει ένας Super Saiyan;". Το μόνο που βρίσκω διαφορετικό είναι τα γραφικά. Πιθανόν να είναι μακράν το καλύτερα σχεδιασμένο fan-made sequel που έχω δει ως τώρα. Αν και πάλι, υπολείπεται κατά πολύ ακόμα για να γίνει πιστευτό ότι είναι Official. Όσο για την πλοκή, είναι πολύ κοινότυπη, κλασσική και πεζή. Έχω διαβάσει sequels με πολύ μεγαλύτερη έμπνευση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2013 2:24 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο που εχω να πω για fan made ειναι οτι αυτο αγγιζει τα ορια του anime... αν ημουν πιο μικρος με φανταζομαι πορωμενο αλλα στην ηλικια που ειμαι απλα δεν μπορεσα να το δω ολο αλλα μ αρεσε...Αν πιασει τους βλεπω να τους τσεπωνει η bandai και μην το γελαμε καθολου!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2013 3:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι πως έχει καταντήσει λίγο αηδία κάθε χρόνο η ίδια ιστορία,σαν να προσπαθεί να αναπαύθει εν ειρήνη και να μην το αφήνουν.
Είναι όμως από τις πρώτες προσπάθειες που έχω δει από ερασιτέχνες και το αποτέλεσμα μπορώ να πω πως δεν με άφησε αδιάφορο.
Από ότι διάβασα σκοπεύουν να κάνουν τρία επεισόδια.
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2013 1:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

Αρχικός στόχος του Toriyama ήταν να σταματήσει μετά την μάχη με τον Freeza. [...]


Αυτό δεν ισχύει... απόλυτα δηλαδή. Όντως ήθελε να σταματήσει μετά τον Freezer, όμως σκεφτόταν να το λήξει ακόμα πιο πριν. Η συγκεκριμένη φάση πρέπει να ήταν η 4η - 5η φορά που είχε κατά νου να το σταματήσει, όμως όπως και τις προηγούμενες φορές, έτσι κι εδώ, άκουσε τους fans και το συνέχισε.

Το συγκεκριμένο fanmade, με μια πρόχειρη ματιά, παίζει να είναι το πιο καλοφτιαγμένο animation που έχω δει. Θα το έχω κατά νου κι ελπίζω να το συνεχίσουν.

Από την άλλη, τα πρωτεία σε manga / κόμικ πηγαίνουν στο Dragonball Multiverse, με το manga adaptation του Dragonball AF να ακολουθεί. Ρίξτε τους μια ματιά.

Dragonball Multiverse
Dragonball AF - Δείτε εικόνες εδώ
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2013 6:25 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και ελαφρώς off-topic, μόλις διάβασα το Dragonball Multiverse που ανέφερες. Και θα συμφωνήσω πως είναι ό,τι καλύτερο fanmade έχω δει μέχρι σήμερα. Τόσο η σχεδίαση όσο και η ιστορία μοιάζουν πολύ σαν να είναι βγαλμένα από το κανονικό Dragonball.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2013 1:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H αληθεια ειναι και εγω χθες το βραδυ ειπα να το κοιταξω και με επιασε το ενδιαφερον,αν και οχι προτοτυπο μοτιβο παραληλα συμπαντα,παρολα αυτα με κινησε το ενδιαφερον γιατι παντα προσελκυει το ενδιαφερον αυτο το στορυ!

Αν και με μπερδευε απο συνηθεια στα μανγκα να διαβαζω απο τα δεξια προς τα αριστερα!!! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01576 seconds with 5 queries