Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Εnhancing/Upscalling
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 03 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 03, 2010 1:06 pm
Τίτλος: Εnhancing/Upscalling
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα καλησπερα σας Cool

Λοιπον εχω καποιες αποριες και ευελπιστω να με βοηθησετε (ισως πολυλογισω και γινω κουραστικος Wink )

Προλογος: Εχω ασχοληθει με encodings επι εποχη divx, xvid αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με mkvs γιατι δεν προλαβαινω. Οσο αναφορα τα animes//animations ειμαι λιγο κα...μενος με την ποιοτητα και παντα κανω μια ερευνα σε κατι που μου αρεσει κατεβαζοντας δειγματα απο πολλα fαnsub groups και επιλεγοντας το καλυτερο. Rolling Eyes

1)Συγκεκριμενα μου αρεσε παρα πολυ η δουλεια που εχετε κανει με το Dragonball kai . Its just awesome!!! Επι αυτου λοιπον, βλεπω οτι η quality δεν ειναι απλα καλυτερη , ειναι BY FAR Laughing Laughing Laughing Επειδη λοιπον διαθετω την κριτικη ικανοτητα , μπορω και παρατηρω οτι δεν εχετε απλα υποτιτλισει ενα raw, αλλα εχετε 'πειραξει' την ποιοτητα την αναλυσης και των χρωματων προς το καλυτερο βεβαια. (Αυτο το πειραγμα μου θυμιζει ενα tool, option που εχει το ACDSEE , σορυ δεν θυμαμαι atm πως το λενε. Anyway, αυτο βελτιωνει την ποιοτητα των χρωματων των εικονων χωρις την υπερβολικη χρηση του βεβαια.)
Η ερωτηση μου ειναι ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε (και σαφως ποιο ειναι πιο καλο) για την δημιουργια HQ ΜΚVs και πως φτιαξατε την παραπανω σειρα συμφωνα με τα λεγομενα μου τοσο καλη (ποιοτικα-εαν υφισταται το παραπανω 'πειραγμα' με το οποιο γινεται λειανση των χρωματων)

2)Το upscalling ενος dvd σε 720 αλλαζει μονο το resizing η και την ποιοτητα? Εαν ναι, αξιζει? (Θα ηθελα να το δοκιμασω για προσωπικη χρηση εχοντας στην διαθεση μου untouched dvds-οχι animes)

Αυτα!!! Σορυ εαν εγινα κουραστικος αλλα θελω να καταλαβαιτε ακριβως τι ζηταω και να μου δωσετε μια σαφη απαντηση για εχω απευθυνθει σε πολλα sites ελληνικα και ξενα αλλα πα..ρια Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 03, 2010 1:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν, σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! big smile

Σχετικά με τις απορίες σου, αν είχες ασχοληθεί παλιότερα με DVD ripping, υποθέτω ότι θα είχες ακούσει περί VFAPI και αργότερα με avisynth. Το avisynth είναι αυτό που χρησιμοποιούμε κι εμείς, το οποίο είναι ένας frameserver με πολύ δυνατές δυνατότητες scripting και επεκτάσιμο με plugins.

Ουσιαστικά αυτό είναι λοιπόν το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για την επεξεργασία της εικόνας που κάνουμε σε όλα τα project.

Όσον αφορά το upscaling, μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις μπορεί να φέρει καλό αποτέλεσμα και γενικά αποφεύγεται καθώς δεν έχει νόημα να γίνεται.

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχει νόημα να γράψω αυτή τη στιγμή, αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο, just shoot! Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 13 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Ar(u)gyroupoli

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 03, 2010 1:24 pm
Τίτλος: Re: Εnhancing//Upscalling
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kerochan έγραψε:
Βασικα καλησπερα σας Cool

Λοιπον εχω καποιες αποριες και ευελπιστω να με βοηθησετε (ισως πολυλογισω και γινω κουραστικος Wink )

Προλογος: Εχω ασχοληθει με encodings επι εποχη divx, xvid αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με mkvs γιατι δεν προλαβαινω. Οσο αναφορα τα animes//animations ειμαι λιγο κα...μενος με την ποιοτητα και παντα κανω μια ερευνα σε κατι που μου αρεσει κατεβαζοντας δειγματα απο πολλα fαnsub groups και επιλεγοντας το καλυτερο. Rolling Eyes

1)Συγκεκριμενα μου αρεσε παρα πολυ η δουλεια που εχετε κανει με το Dragonball kai . Its just awesome!!! Επι αυτου λοιπον, βλεπω οτι η quality δεν ειναι απλα καλυτερη , ειναι BY FAR Laughing Laughing Laughing Επειδη λοιπον διαθετω την κριτικη ικανοτητα , μπορω και παρατηρω οτι δεν εχετε απλα υποτιτλισει ενα raw, αλλα εχετε 'πειραξει' την ποιοτητα την αναλυσης και των χρωματων προς το καλυτερο βεβαια. (Αυτο το πειραγμα μου θυμιζει ενα tool, option που εχει το ACDSEE , σορυ δεν θυμαμαι atm πως το λενε. Anyway, αυτο βελτιωνει την ποιοτητα των χρωματων των εικονων χωρις την υπερβολικη χρηση του βεβαια.)
Η ερωτηση μου ειναι ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε (και σαφως ποιο ειναι πιο καλο) για την δημιουργια HQ ΜΚVs και πως φτιαξατε την παραπανω σειρα συμφωνα με τα λεγομενα μου τοσο καλη (ποιοτικα-εαν υφισταται το παραπανω 'πειραγμα' με το οποιο γινεται λειανση των χρωματων)

2)Το upscalling ενος dvd σε 720 αλλαζει μονο το resizing η και την ποιοτητα? Εαν ναι, αξιζει? (Θα ηθελα να το δοκιμασω για προσωπικη χρηση εχοντας στην διαθεση μου untouched dvds-οχι animes)

Αυτα!!! Σορυ εαν εγινα κουραστικος αλλα θελω να καταλαβαιτε ακριβως τι ζηταω και να μου δωσετε μια σαφη απαντηση για εχω απευθυνθει σε πολλα sites ελληνικα και ξενα αλλα πα..ρια Thumb 2 Up


Από ό,τι ξέρω η AC είναι αντίθετη με τη χρήση όποιων φίλτρων, εκτός από ειδικές περιπτώσεις, κυρίως σε παλιότερα releases.
Το upscaling το βρίσκω άχρηστο λόγω αύξησης του filesize χωρίς ορατό κέρδος στην ποιότητα, στα anime τουλάχιστον.
Δες αυτό το thread και καλό είναι να συνεχίσεις εκεί τις ερωτήσεις σου.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01433 seconds with 5 queries