Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Ελληνικός στρατός και συναφι!!! Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 15, 2010 11:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rasraziel έγραψε:
^^ Μου κάνει εντύπωση πως υπερασπίζονται όλοι το στρατό αφού υπηρετήσουν. Πριν πάνε έχουν εντελώς άλλη άποψη. Αλλά αφού τελειώσουν, προκειμένου να μην είναι αδικία για αυτούς, θέλουν να χωθούμε και εμείς οι υπόλοιποι...



δεν ειναι καθολου ετσι....το αντιθετο ισχυει....εμενα απο την στιγμη που μπηκα και τελειωσα μου φτανει....δεν με ενδιαφερει ποσο θα κανουν οι υπολοιποι...εγω εκανα 10 μηνες...ειχα και παιδια που εκαναν και 6μηνο και στα μεσα της δικιας μου θητειας αυτοι απολυθηκαν...παραδειγμα τωρα που μπηκε ο ξαδερφος μου στρατο του λεω μακαρι να πεσει κιαλλο η θητεια να κανει οσο το δυνατον λιγοτερο.....οσο για αυτο που λες οτι πριν μπουμε εχουμε εντελως αλλη αποψη για τον στρατο πολυ απλα τυχαιο???δεν νομιζω....μπες και θα το δεις και μονος σου....οκ ο αλλος υπηρετησε πολεμικο ναυτικο μουσειο...και μενα μου την εσπασε γιατι εφτασα μεχρι και φλωρινα εγω...αλλα τι να κανεις.....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 24, 2011 11:24 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά σας χαιρετω, ο παππους, παω να γίνω νέος. Μπαίνω αυριο Αυλώνα. Τα ξαναλέμε σε καμια άδεια.

Την power armor θα την αφήσω σπίτι. Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 24, 2011 11:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλη θητεία φίλε μου και μη μασάς μία! Thumbs UP
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 24, 2011 2:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Trelometallo, αν θες να σου βγει οικονομικά ο στρατός, δήλωσε Κύπρο.
250 ευρώ το μήνα μισθός, τσιγάρα με 50 λεπτά το πακέτο, φαγητό 10 φορές καλύτερο από της Ελλάδας, ζεστό νερό πάντα.

Και όταν παλιώσεις κάνεις ζωάρα. Από πρώτο χέρι στα λέω. 313 ΕΣΣΟ, Σύνταγμα, ΕΛΔΥΚ.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 25, 2011 10:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

317 Δ1 εδώ.
Καλή αρχή φίλε trelometallo!
Για ΕΛΔΥΚ δεν ξέρω σίγουρα. Έχει νομίζω και άσχημα στρατόπεδα που δεν έχουν και τόσο καλές ανέσεις, το αντίθετο μάλιστα.
Ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος τα ταξί έχουν τιμές Αγγλίας... Κοινώς απλησίαστες. Αλλά rasraziel αυτά τα ξέρεις καλύτερα αλλά το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος έχει ή όχι να αφήσει "κάτι" πίσω ώστε να μην το δει για καιρό ή όχι.
Βέβαια συχνά δεν μπορείς να το αποφύγεις έτσι και αλλιώς (σε 60 από τους 200 του Ρεθύμνου τους ήρθε ένδειξή με μόνο τους 10 να έχουν δηλώσει κιόλας για Κύπρο).
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 25, 2011 11:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ'αρχάς ταξί εκεί δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις. Η ΕΛΔΥΚ μισθώνει πούλμαν που σε πάνε στη πόλη στην έξοδο και σε παίρνουν στην επιστροφή.

Όλα τα στρατόπεδα εκεί είναι ίδια, και περνάς δύσκολα όσο είσαι νέος (αγγαρείες, λάτζα, δύσκολες υπηρεσίες). Όταν μπει καινούρια σειρά, οι ρόλοι αντιστρέφονται. Είναι ένα πολύ δίκαιο σύστημα.

Και φυσικά στις άδειες είσαι Αθήνα σε 1 ώρα και 20 λεπτά με το αεροπλάνο που στο πληρώνει ο στρατός. Για ρώτα τον κακομοίρη που πήγε Έβρο πόσες ώρες θέλει να γυρίσει σπίτι του σε άδεια...
Στην Ελλάδα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πρωινό ψωμί με μαρμελάδα...
Κυπρο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μπουγάτσα ή τυρόπιτα ή σπανακόπιτα ή κουλούρι ή μηλόπιτα.

Έχει πολλά καλά ακόμα τα οποία βαριέμαι να τα γράψω τώρα. ΑΝ ενδιαφέρεσαι, θα στα στείλω σε PM. Δεν υπάρχει όμως άνθρωπος που πήγε ΕΛΔΥΚ και το μετάνιωσε....
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 42
Τοποθεσία: Holy Island

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 12:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ να σου πω την αλήθεια, όσους γνώρισα από ΕΛΔΥΚ ήταν λίγο χαζεμένοι.. δεν ξέρω αν ήταν από πριν ή αν έγιναν μετά την Κύπρο.. πάντως εκεί ξέρω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό το "παλιός - νέος" ..και στον επαναπατρισμό τους ήταν όλοι κάπως... (καθόντουσαν μόνοι τους και ψιθυρίζανε αυτό το πράγμα με τα κουνάβια και την άδεια...) Τώρα με τις άδειες και τα αεροπλάνα.. πόσα σου πληρώνει ο στρατός? 2? άντε 3..
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 1:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αργύρη, γιωτόμπαλα θα βρεις παντού, δεν έχει σχέση η ΕΛΔΥΚ.

Και ναι, σου πληρώνει 2 αεροπλάνα. Πάρε δύο 15άρες άδειες και είσαι άρχοντας. Στην Ελλάδα που σου πληρώνουν μόνο επίγεια μέσα, θες 7-8 ώρες να γυρίσεις Αθήνα από Εβρο με το τρένο. Ουσιαστικά στη Κύπρο είσαι πιο κοντά στο σπίτι σου.

Και το παλιός-νέος, ναι, υπάρχει εκεί, αλλά όταν γίνεις εσύ παλιός σταματάς να κάνεις καθαριότητες, λάτζα, σημαία. Κάνεις μόνο πρώτο και δεύτερο νούμερο από υπηρεσίες. Το βλέπω δίκαιο να κουραστείς 3 μήνες και μετά να είσαι βασιλιάς τους υπόλοιπους 3.

Και το φαγητό που έτρωγα στην Ελλάδα (μπαγιάτικη πίτσα, κρύα μακαρόνια κλπ) δεν θα τα δεις εκεί.

Εκεί μέχρι μπύρα πίνεις της Κυριακές, παγωτό nirvana ή πάστες σοκολάτα για επιδόρπιο, σαλάτα του Σεφ, κοτόπουλο πανέ, γιουβαρλάκια και πολλά άλλα καλά...

Και φίλε δεν είναι προτιμότερο να παίρνεις 250 ευρώ, παρά 8,62; Να μην επιβαρύνεις την οικογένεια σου;

♫♫♫Είναι λίγα τα βράδυα κουνάβια, και εσείς μετράτε ακόμα μέρες για την άδεια...♫♫

Εδώ είσαι άδικος. Κάθε σώμα στον Ελ. Στρατό βγάζει τα συνθήματά του...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 42
Τοποθεσία: Holy Island

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 1:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαχαχ μπράβο, έτσι πήγαινε! Razz Δεν ξέρω ρε, βασικά εσύ που πήγες θα τα ξέρεις καλύτερα.. δλδ παίζει όντως να ήταν κομπλέ.. αλλά αυτό το παλιός-νέος μου κάθεται πολύ στραβά.. δεν μπορεί ένα 17χρονο να σε τρέχει επειδή έτυχε να μπει στρατό πρώτος από εσένα! ..και απ την άλλη, όλοι αυτοί που φωνάζουν επειδή τους πήρανε Κύπρο χωρίς να δηλώσουνε και τρέχουν να βγάλουν χαρτιά ότι έχουν πρόβλημα με αεροπλάνα ή πάνε σε δικαστήρια (θυμάσαι πριν 1 χρόνο με τον πιτσιρικά που έτρεχε στον αρχηγό του ΓΕΣ να βρει το δίκιο του.. και βρήκε τη δίκη του!) είναι προκατειλημένοι?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 1:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο στρατό δεν υπάρχουν ηλικίες, πρώτον, δεύτερον στην Κύπρο δεν σε τρέχουν οι παλιοί, αλλά ο επιλοχίας των "παλιών", ο οποίος έχει περάσει ΛΥΒ και έχει βαθμό δεκανέα. Ηλικιακά είναι περίπου στα 25. Τους υπόλοιπους τους γράφεις στα @@ σου.

Όσον αφορά αυτούς που τρέχανε να βγάλουνε να βγάλουν χαρτιά ότι έχουν πρόβλημα, έχω να πω ότι είναι απλά μαμάκηδες.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 5:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω την αλήθεια δεν είχα πολλούς δικούς μου που να πήγαν Κύπρο (ο τελευταίος των Μοϊκανών βλέπεις στα 29 και...) και ο ένας από αυτούς που πήγε μου κλαιγόταν όχι για κρύα νέρα μέσα στο χειμώνα, όχι για ξυπνήματα μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα χωρίς λόγο και δεν ξέρω γω τι άλλο... ήταν βέβαια λίγο ζιζάνιο ο ίδιος οπότε παίζει και να τα προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του... HaHa
Πάντως γενικά πιστεύω ότι αν πας μεγάλος στρατό και χαλαρός δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Εμένα καλά μου έκατσε αλλά δεν θα με χαλούσε και αλλιώς... Wink
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 26, 2011 7:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArgirisXP έγραψε:
χαχαχ μπράβο, έτσι πήγαινε! Razz Δεν ξέρω ρε, βασικά εσύ που πήγες θα τα ξέρεις καλύτερα.. δλδ παίζει όντως να ήταν κομπλέ.. αλλά αυτό το παλιός-νέος μου κάθεται πολύ στραβά.. δεν μπορεί ένα 17χρονο να σε τρέχει επειδή έτυχε να μπει στρατό πρώτος από εσένα! ..και απ την άλλη, όλοι αυτοί που φωνάζουν επειδή τους πήρανε Κύπρο χωρίς να δηλώσουνε και τρέχουν να βγάλουν χαρτιά ότι έχουν πρόβλημα με αεροπλάνα ή πάνε σε δικαστήρια (θυμάσαι πριν 1 χρόνο με τον πιτσιρικά που έτρεχε στον αρχηγό του ΓΕΣ να βρει το δίκιο του.. και βρήκε τη δίκη του!) είναι προκατειλημένοι?



Συμφωνό με το rasraziel δεν υπάρχουν ηλικίες...παρά μόνο αξιοματικοί που μοιρίζουν νέο αίμα και θέλουν να τους κάνουν να λιώσουν ... Υπάρχουν 2 ειδών αξιοματικών : Οι καλοί και αυτοί που είναι πορωμένοι με τον στρατό ...
Έκανα την θυτεία μου στο Πολεμικό Ναυτικό (να μου πεις ρε φίλε εντάξει τι μας λες τώρα) σας πληροφορώ ότι δεν είχα κανένα βίσμα για να πάω και έτσι επειδή δεν είχα κανένα βίσμα με έστειλαν στη Κω... 10 ώρες (πάλι καλα γιατί με τα παλιά πλοία έκαναν 18 ώρες) και από εκεί στη Λέρο σε ένα παρατηριτήριο με ραντάρ, είμασταν 5 ναύτες και εννοείτε σαν νέος θα κάνω αγγαρίες, αλλά δεν έκανα με γ......αν στις αγγαρίες και όλοι ήταν κοντά στην ηλικία μου (19 όταν πήγα) και μετά αφού πέρασε ο καιρός και ήρθαν νέοι, λιγό πριν είχε έρθει πανω ο προϊστάμενός μας (ο μεγάλος ήταν στην κω και κάποιος έπρεπε να διευθύνει εκεί πάνω αντιθέτος που δεν πάταγε) μας είπε "Παιδιά, τώρα σε 2 ώρες θα έρθουν οι νέοι άφηστε τους να κάτσουν σήμερα και από αύριο κανονικά βάρδια στο ραντάρ αρκετές αγγαρίες" . Και αν δεν το κάναμε εμείς αυτό το έκανα οι αξιοματικοί που είχαμε εκεί πανώ. Αυτό σταμάτησε όμως μετά απο την σειρά Β γιατι πήραν μετάθεση 3 αξιοματικοί και έμεινε 1 και ήρθε από μετάθεση άλλος ένας αλλά εμείς τα ξέραμε εκεί πάνω οπότε έκανε ότι του λέγαμε... Βέβαια λέω πάλι καλά που κατάφερα και απολύθηκα...γιατί εκεί πάνω τα πράγματα ήταν πολύ τεντομένα αν κάναμε βλακεία στη βαρδια είχαμε να κάνουμε με πολλά κεφάλια...!!!

Tzolis έγραψε:
Πάντως γενικά πιστεύω ότι αν πας μεγάλος στρατό και χαλαρός δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Εμένα καλά μου έκατσε αλλά δεν θα με χαλούσε και αλλιώς... Wink


Η δικιά μου γνώμη είναι να πας μικρός ... Γιατί μεγάλος μπορεί να έχεις βρει μια δουλεία και να έχεις βάλει την ζωή σου σε μια σειρά και έρχετε και το καθήκον και σε βγάζει από αυτή τη σειρά...βέβαια αν σπουδάζεις, εντάξει δεν θα κόψεις τις σπουδές σου για να πας σε αυτό...αλλά γνώμη μου είναι μόλις τελειώνει κάποιος με τις σπουδές με την μία να πάει στρατό και μετά να ψάξει τι θα κάνει ... γιατί είναι έτσι το σύστσημα και δεν γίνετε να αλλάξει..!!
_________________
Τα Wallpapers μου

Μy Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 27, 2011 4:54 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θα διαφωνίσω για το θέμα ηλικία και δουλειά. Το λέω για την περίπτωση που τελικά έτσι το φέρουν τα πράγματα και κάποιος πάει μεγάλος ότι ΤΟΤΕ δεν θα του φανουν βουνό.
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Σελίδα 13 από 13

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01659 seconds with 5 queries