Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις

One Piece Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 3
Τοποθεσία: SaLoNiKa

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 13, 2007 10:52 pm
Τίτλος: One Piece
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Valte One Piece plzzzzzzzz!!!!!! big smile Epidi Katalaveno otiine diskolo na metafrazete pola episodia kai idika to one piece pou ine terastio toulaxiston prosthesesto stis sizitisis tou forum...Plz Pm me an tha to kanete. Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 14, 2007 3:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατά καιρούς έχω ακούσει άτομα να ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο (you know who you are Cool ), αλλά από το μέγεθος της σειράς και μόνο μάλλον αποθαρρύνεται κάποιος. Φυσικά, θα μπορούσε να συσταθεί μία ομάδα από άτομα που δεν συμμετέχουν πουθενά αλλού, αλλά και πάλι για μια σειρά που βρίσκεται κοντά στα 300 επεισόδια, χμμ...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 02 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: In a bar under the sea



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 14, 2007 3:54 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί μια ομάδα ατόμων που θα κάνει αυτό το project. Προσωπικά το θεωρώ από τα καλύτερα anime που έχω δει (όσο παιδικό και να φαίνεται εκ πρώτης όψεως).
_________________
http://www.pgworks.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 4
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 14, 2007 4:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι fan της σειράς, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι πολύ μεγάλη για subbing, για αυτό και αρκούμαι στους αγγλικούς υπότιτλους. Πάντως αρκετά καλή σειρά και αξίζει τον κόπο αλλά επαναλαμβάνω πολύ μεγάλη για project και για αυτό δεν περιμένω τίποτα. Μην ξεχνάμε όλοι, ότι τα παιδιά εδώ αφιερώνουν από τον ελεύθερο χρόνο τους χωρίς απολαβές, μόνο για το χόμπι τους και για να ευχαριστήσουν εμάς. Όμως σαν topic για συζήτηση είναι καλή ιδέα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 14, 2007 4:43 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα αρκεστώ να επαναλάβω την άποψη που είχα για το Dragonball Z όταν προτάθηκε σαν project πρόσφατα...

1. Τα επεισόδια είναι απείρως πολλά. Είναι αρκετά περισσότερα από όλα τα releases του AnimeClipse μαζί.

2. Το One Piece έχει κυκλοφορήσει μεταγλωττισμένο στην ελλάδα, πολλοί το έχουν συνηθίσει έτσι και δε θα τους αρέσει με υπότιτλους και ιαπωνικό ήχο.

3. Το One Piece έχει γίνει licenced στην Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 29 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 226
Τοποθεσία: Noir York City...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 14, 2007 3:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως τα σπαει.... Worthy Respekt Worthy Respekt ρε παιδια ομως υπαρχει τοπικ για το one piece....και ειναι και για παρα πολυ καιρο ''αχρησημοποιητο''! Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 511
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 16, 2007 11:09 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια για το one piece ακουσα οτι εχουν γινει μεταφρασεις στα ελληνικα!!δεν ξερω ακομα λεπτομερειες οταν μαθω σε καμια 10 μερες (γιατι λειπω τωρα θα κανω σχετικο ποστ στο σχεδον απενεργοποιημενο τοπικ του one piece οπως λεει και ο nestor Razz ) διαφορετικα αν δεν ισχυει κατι τετοιο θα αναλαβω την μεταφραση (αν βεβαια δεν εχουν προβλημα οι administrators οσον αφορα για το οτι το ανιμε αυτο ειναι licenced στην Ελλαδα) απο Μαϊο ομως γιατι τωρα δεν προλαβαινω με την καμια!και φυσικα θα χρειαστω βοηθεια για encoding κτλ Whistling
οποτε λιγακι υπομονη παιδια Thumbs UP
_________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 17, 2007 2:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλό ΑΝΙΜΕ. Έχει πολύ καλή ιστορία και τρομερούς χαρακτήρες.
Είμαι στο επεισόδιο 250κάτι και δεν το χω βαρεθεί ακόμα... Χαλαρά από
τα καλύτερα ΑΝΙΜΕ... Respekt

Αν αποφασιστεί να γίνει δουλειά από AnimeClipse θα ήθελα να συμμετάσχω και
γω... Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 26 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 92
Τοποθεσία: Stone City!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 18, 2007 11:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vouk έγραψε:
παιδια για το one piece ακουσα οτι εχουν γινει μεταφρασεις στα ελληνικα!!δεν ξερω ακομα λεπτομερειες οταν μαθω σε καμια 10 μερες (γιατι λειπω τωρα θα κανω σχετικο ποστ στο σχεδον απενεργοποιημενο τοπικ του one piece οπως λεει και ο nestor Razz ) διαφορετικα αν δεν ισχυει κατι τετοιο θα αναλαβω την μεταφραση (αν βεβαια δεν εχουν προβλημα οι administrators οσον αφορα για το οτι το ανιμε αυτο ειναι licenced στην Ελλαδα) απο Μαϊο ομως γιατι τωρα δεν προλαβαινω με την καμια!και φυσικα θα χρειαστω βοηθεια για encoding κτλ Whistling
οποτε λιγακι υπομονη παιδια Thumbs UP


ki egw mesa Cool
_________________


Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 181
Τοποθεσία: Netherlands


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 18, 2007 12:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimitrisasp έγραψε:
Πολύ καλό ΑΝΙΜΕ. Έχει πολύ καλή ιστορία και τρομερούς χαρακτήρες.
Είμαι στο επεισόδιο 250κάτι και δεν το χω βαρεθεί ακόμα... Χαλαρά από
τα καλύτερα ΑΝΙΜΕ... Respekt

Αν αποφασιστεί να γίνει δουλειά από AnimeClipse θα ήθελα να συμμετάσχω και
γω... Cool


Που να φτάσεις και στο 297 που είναι τώρα η σειρά! Ακόμα ποστάρεις? Mad Τρέχα να δεις one piece!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 15, 2007 6:25 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία και έτοιμο thread για μην δημιουργώ καινούργιο. big smile

Λοιπόν εξαιτίας ότι οι Vegapunk είναι "open source" fansubbers και δίνουν ελεύθερα τα Αγγλικά συγχρονισμένα scripts για μετάφραση (δηλαδή με λίγα λόγια εγώ χρησιμοποιώ μόνο το Aegisub) έχω φτιάξει Ελληνικά scripts για τα επεισόδια του One Piece 297 έως και 300.

Φυσικά πρόκειται για soft-subbed και δεν κάνω ξεχωριστό encode,καραόκε,typesetting κτλ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η Animeclipse δέχεται να αναλάβει το One Piece σαν project αλλά φυσικά μόνο για τα νέα επεισόδια. Πιο συγκεκριμένα για τα επεισόδια που έχουν βγάλει οι Vegapunk.

Θεωρώ ότι είναι μια καλή ευκαιρία να μεταφραστεί το One Piece στα Ελληνικά καθώς δύσκολα βρίσκεις fansubbing groups που δίνουν ελεύθερα τα scripts τους.

Ήδη οι Dattebayo-French καθώς και οι ADC-Italia χρησιμοποιούν τα scripts των Vegapunk για να μεταφράσουν το One Piece στις αντίστοιχες γλωσσες.

Ο μόνος περιορισμός (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) είναι να δώσει η AnimeClipse όλα τα απαιτούμενα credits για την δουλειά των Vegapunk.

http://www.vegapunk.com

Τέλος όσον αφορά το ότι το One Piece είναι Licensed στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα καθώς δεν πρόκειται να μεταφραστούν τα επεισόδια του One Piece που είχε αγοράσει το Alter (περίπου μέχρι το 150). Δεν είμαι νομικός για να ξέρω τις νομοθεσίες τέλεια αλλά υποθέτω ότι αυτό πρέπει να ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 15, 2007 6:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια που πηρες φιλε. Εχω δει την δουλεια σου και μου φανηκε εξαιρετικη.
Το θεμα ειναι οτι εχουμε παμπολλα ανοιχτα projects και ειναι λιγακι δυσκολο για ολες τις υπαρχουσες ομαδες, να αναλαβουν κατι επιπλεον.

Το προβλημα κυριως εγκειται στην δημιουργια καραοκε και typesettings, μιας και αυτα τα 2 απαιτουν αρκετο χρονο και προσπαθεια.

Παντως αν ενδιαφερεται κανεις να αναλαβει το κομματι αυτο, φυσικα και να ξεκινησουμε Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 15, 2007 8:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγκεκριμενα για το One Piece μιλησα με το Haruspex και στο anime.gr και θελουμε να το ξεκινησουμε. Δεν θα ηταν κακη ιδεα να τα ξεκινησουμε απο το #297 και μετα. Βεβαια δεν εχω ιδεα απο special effects, αν θελει καποιος να μας βοηθησει...καλοδεχουμενος. Ε, Θωμα τι λες? Δωσε μας καποιες οδηγιες για τα παραπερα βήματα, δεδομένου οτι κανουμε εμεις τη μεταφραση και το encoding.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 568
Τοποθεσία: The Weird




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 16, 2007 11:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη εχω τρεχαματα δεν μπορω να προσφερω κατι αλλο...
Aν θελετε θα μπορουσα να κανω μια προσπαθεια για karaoke.
_________________

.:: Gungrave Released By AC ::.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 16, 2007 2:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν εγώ θα συνεχίσω κανονικά να μεταφράζω τα Αγγλικά scripts, τουλάχιστον μέχρι να βαρεθώ. Αν κάποτε η AnimeClipse θελήσει να χρησιμοποιήσει τα scripts μου για να κάνει και την περαιτέρω δουλειά που χρειάζεται(encode,typesetting,karaoke κτλ.) για να είναι το project ολοκληρωμένο σαφώς και είναι ελεύθερη να την κάνει. Άλλωστε για αυτό είναι και "open-source" τα scripts. Από την στιγμή που αφήσετε τα credits όλα είναι οκ. Thumbs UP

Καλό είναι πάντως να έρθετε πρώτα σε συνεννόηση με τους Vegapunk αν αποφασιστεί να ξεκινήσει το project, όχι για να πάρετε την άδεια τους που από ότι ξέρω δεν χρειάζεται αλλά απλά για να μπείτε επίσημα στα fansubbing groups που συνεργάζονται με τους Vegapunk.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01066 seconds with 5 queries