Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Αναπαραγωγή σε DVD+DivX Stand Alone (Φέτα) Player
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 17 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2007 6:14 pm
Τίτλος: Αναπαραγωγή σε DVD+DivX Stand Alone (Φέτα) Player
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(Συγγνώμη, που κάνω διπλό post για το ίδιο θέμα, αλλά ο gpower2 , είπε πως η ερώτηση είναι περισσότερο θέμα "Υποστήριξης" και εγώ δεν ξέρω πως να κάνω delete το πρώτο μου Post :-( Έχει την καλοσύνη να το κάνει για μένα κανένας admin?)

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το να μετατρέψω τα επεισόδια του Death Note για να γίνονται αναπαραγωγή από Stand-Alone DVD player, ο οποίος υποστηρίζει DivX; Θέλω δηλαδή να μετατρέψω τα αρχεία .mp4 σε κάτι που να είναι αναπαραγώγιμο από το DivX (φέτα) Player μου.

Το παράξενο είναι πάντως ότι ακόμα και από τα πρώτα 4 επεισόδια (μορφής .avi) το DVD μηχάνημά μου παίζει μόνο τον ήχο... Αυτό φυσικά συμβαίνει και με τα υπόλοιπα (μορφής .mp4).

Διαθέτω Yamada 6700 DivX-DVD Player. (Δεν δοκίμασα στο Creative Zen W μου)

Σε τι φορμάτ λέτε να τα μετατρέψω για να παίζουν; Αξίζει κάτι τέτοιο ή θα έχω πολύ μεγάλες απώλειες ποιότητας;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :-)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!! Καλά ρε παιδιά, τι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά έχει γίνει με τη μετάφραση; !!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Arkassa στις Πεμ Ιούν 21, 2007 5:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2007 7:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα φιλε, αν και δεν το χω δοκιμασει, μαλλον ειναι επιπονο για να μετατρεψεις mp4 σε vob η avi.
Οπως και να χει, δοκιμασε τα προγραμματα της λιστας αυτης
http://www.videohelp.com/tools?listuser=&orderby=Rating&s=35#35 και ολο και κατι θα βρεις.
Επισης να ξες οτι το video codec ειναι H.264, γιαυτο και ακους μονο ηχο στην φετα σου (που στα πρωτα 4 ειναι Mp3).
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2007 10:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arkassa έγραψε:
(Συγγνώμη, που κάνω διπλό post για το ίδιο θέμα, αλλά ο gplayer2, είπε πως η ερώτηση είναι περισσότερο θέμα "Υποστήριξης" και εγώ δεν ξέρω πως να κάνω delete το πρώτο μου Post :-( Έχει την καλοσύνη να το κάνει για μένα κανένας admin?)


Διαμαρτύρομαι έντονα για την αλλοίωση του ονόματός μου (ξανά) Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Μα καλά, τόσο δύσκολο nick έχω; Razz

Για να σοβαρευτώ τώρα, σου είχα απαντήσει και σου είχα στείλει κάποια λινκ με παρόμοια threads. Απότι φαίνεται δεν πρέπει να τα διάβασες, ή απλά δεν τα κατάλαβες! Razz

Anyway, θα ξαναπώ κάποια βασικά, η φέτα που λές ότι έχεις υποστηρίζει MPEG4 αλλά συγκεκριμένα profile ρυθμίσεων. Το H264 που χρησιμοποιείται στο Death Note είναι σε πιο υψηλό προφίλ ρυθμίσεων από αυτά που υποστηρίζουν οι επιτραπέζιες φέτες.

Οπότε θεωρητικά μπορείς να μετατρέψεις τα H264 αρχεία σε XviD ή DivX σε συμβατό προφίλ και να τα παίξει μια χαρά η φέτα σου. Όμως οι απώλειες που θα έχεις στην ποιότητα, θα είναι κάτι παραπάνω από αισθητές. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, μπορείς να τα μετατρέψεις σε μορφή MPEG2 που είναι το native format των DVD players, και να έχεις την λιγότερη δυνατή πτώση στην ποιότητα, θυσιάζοντας όμως τον αποθηκευτικό χώρο, καθώς σε κάθε δίσκο DVD θα πρέπει να βάζεις 6-8 επεισόδια το πολύ.

Προγράμματα για τέτοιες μετατροπές υπάρχουν πολλά, με βασικότερο και ευκολότερο το ConvertXtoDVD.

Ελπίζω να σε κατατόπισα περισσότερο τώρα, ότι απορίες έχεις ρώτα, αλλά πρώτα διάβασε και λίγο περί του θέματος Wink

Αυτά, καλά κουράγια με τις μετατροπές! big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 17 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2007 5:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω και τους δύο για τις απαντήσεις σας και να ζητήσω συγγνώμη από εσένα GPOWER2, για το λάθος με το ψευδώνυμό σου. Πραγματικά δεν είχα καταλάβει με την πρώτη απάντησή σου, αλλά αφού δοκίμασα μερικά από τα προγράμματα (και μου πήρε αιώνες) είδα, όπως μου είπατε, ότι έχω όντως μεγάλη απώλεια στην ποιότητα. Είναι γεγονός ότι δεν έχω καθόλου γνώσεις από video Codecs, αλλά δυστυχώς και ελάχιστο χρόνο... ή καλύτερα υπομονή, για να ασχοληθώ εις βάθος με το θέμα. Βασικά το Death Note μου το ζήτησε να του το κατεβάσω ο κολλητός μου στην Ελλάδα, ο οποίος δεν έχει δυνατότητα να το βλέπει στον υπολογιστή του. Έτσι είχαμε κάνει και πέρυσι με το Futurama. Ελπίζω να μην ακουστώ πολύ άσχετος, αν ομολογήσω ότι δεν είχα ξανακατεβάσει mp4!... Για να λέω την αλήθεια δεν είχα ξαναδεί mp4, χεχεχε...

Κλείνοντας να πω ότι είναι το δεύτερο Anime που βλέπω (το πρώτο ήταν πέρυσι το Hellsing) και μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Δεν ξέρω ποιον να πρωτοευχαριστήσω και σε ποιον πρέπει να πω ότι η δουλειά που κάνετε είναι καταπληκτική!!! Μου φαίνεται πολύ φανταστικό (και συνάμα δεν καταλαβαίνω πώς στο καλό το κάνετε) που σε μερικές σκηνές εμφανίζεται πάνω στην εικόνα γραμμένη κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, όπως στο καλό να 'ναι η μετάφραση στα ελληνικά των ιαπωνικών ιδεογραμμάτων!!!

Ευχαριστώ και πάλι :-)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2007 6:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arkassa έγραψε:
Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω και τους δύο για τις απαντήσεις σας και να ζητήσω συγγνώμη από εσένα GPOWER2, για το λάθος με το ψευδώνυμό σου.


No worries dude... Cool

Arkassa έγραψε:

Είναι γεγονός ότι δεν έχω καθόλου γνώσεις από video Codecs, αλλά δυστυχώς και ελάχιστο χρόνο... ή καλύτερα υπομονή, για να ασχοληθώ εις βάθος με το θέμα.


Αν θές ρίξε μια ματιά στο Playback FAQ του site όπου αναφέρονται κάποιες βασικές έννοιες για τα αρχεία βίντεο με σχετικά απλά λόγια. Πιστεύω ότι είναι μια καλή αρχή για κάποιον πρωτάρη σε αυτά τα θέματα.

Arkassa έγραψε:
Μου φαίνεται πολύ φανταστικό (και συνάμα δεν καταλαβαίνω πώς στο καλό το κάνετε) που σε μερικές σκηνές εμφανίζεται πάνω στην εικόνα γραμμένη κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, όπως στο καλό να 'ναι η μετάφραση στα ελληνικά των ιαπωνικών ιδεογραμμάτων!!!


Ναναι καλά το AegiSub, αλλά και τα παιδιά που κάτσανε και το μάθανε και κάνουν πραγματικά θαύματα με το typesetting (στοιχειοθέτηση) !
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01198 seconds with 5 queries