Log in Username Password
Log me on automatically each visit    
Register
Register
Log in to check your private messages
Log in to check your private messages
AnimeClipse Forum Index » Manga

Berserk Greek Project Goto page 1, 2, 3, 4  Next
View previous topic :: View next topic  
Author Message

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 2:50 am
Post subject: Berserk Greek Project
Reply with quote

Για οσους δεν εχουν διαβασει, η μαλλον καλυτερα, για οσους δεν διαβαζουν το Berserk (μεταξυ αυτων και εγω), ισως να αναρωτιουνται ποιο θεωρειται το καλυτερο manga ολων των εποχων που εχει δημοσιευτει μεχρι στιγμης. Αν ομως το ξεκινησουν, κατα πασα πιθανοτητα να καταληξουν στο οτι το Berserk ειναι το καλυτερο (η ενα απ'τα καλυτερα) manga ολων των εποχων.

Πανω σε αυτην την πεποιθηση βασιστηκε και ο φιλος Eru (μεταφραστης επεισοδιων στο Bleach και Death Note project), μεταφραζοντας αυτοβουλως το πρωτο chapter αυτου του τεραστιου manga.

Η μεταφραση βασιστηκε σε release των κυριαρχων στο Berserk μεταφραστων, Band of the Hawks η αλλιως Hawks.

Αν και δεν ειναι πρεπον να βαζεις μεταφραση πανω σε ηδη ετοιμο scanlation, ομως τα απαραιτητα credits εχουν αποτυπωθει, και μην ξεχναμε, δεν επωφελειται ο Eru κατι απο αυτο, παρα προσφερει εθελοντικα και με μερακι την ελληνικη εκδοχη του manga.

Αφου διαβασετε και πορωθειτε (οπως πορωθηκα και γω - εις αντιθεση με το anime, που το ειχα θεωρησει μετριο), θα θελαμε να διατυπωσετε οποιεσηποτε παρατηρησεις-επισημανσεις πανω σε ολα τα θεματα της μεταφρασης η του editing, και περισσοτερο, να εκφρασετε εδω την επιθυμια σας οσοι θελετε να συμμετασχετε στο Project μεταφρασης του project, ουτως ωστε να μεταφραστουν οσο πιο περισσοτερα chapters ειναι δυνατον.

Σημαντικο: Λογω ακραιων σκηνων βιας και γυμνου, προτεινεται η απαγορευση της προβολης του manga σε ατομα κατω των 13ων

http://www.gigasize.com/get.php/454717/Berserkgr001.rar

Υ.Γ. Για την προβολη του manga στον Η/Υ σας, προτεινω το Comic Rack ( http://comicrack.cyolito.com/files/ComicRackSetup.exe ), οπου προαπατειται η εγκατασταση του Microsoft .NET Framework Version 2.0 ( http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en ),

Αλλιως, μπορειτε να το δειτε με το γνωστοτερο CDisplay ( http://cdisplay.techknight.com/setup.zip )
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
pik
Παιδί

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 11:23 am
Post subject:
Reply with quote

Αν δεν εχει πολυ δυσκολα αγγλικα για μεταφραση ειμαι μεσα Thumbs UP

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 3:07 pm
Post subject:
Reply with quote

Σκοπεβα να ξεκηνισω να μεταβραζω τακτικα το bleach με το που τελιοσει η εξεταστικη, μα η εξεταστικη δεν εχει καλα καλα αρχοσει ακομα, οποτε ειμαι standby για την ωρα. Θα ημουν μεσα αν δεν ειχα το ανγχος με την εξεταστικη... Sad

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 3:15 pm
Post subject:
Reply with quote

Παιδιά είμαι διαθέσιμος για μετάφραση από αγγλικά στα ελληνικά.. Στείλτε μου PM αν με θελετε στο project για μεταφραστή. Ήθελα εδώ και καιρό να μπορέσω βάλω και γω ένα λιθαράκι σε αυτή την πραγματικά καταπληκτική δουλειά που γίνεται από όλους σε αυτό το site.

Υ.Γ. : Οι γνώσεις μου των αγγλικών είναι τέλειες γιατί πήγαινα σε αγγλικό σχολείο στο εξωτερικό. Θα χαρώ να με δεχτείτε. Περιμένω νέα.
Back to top
View user's profile Send private message

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 4:00 pm
Post subject:
Reply with quote

Και εγώ μέσα για την μετάφραση.
Αν είναι στείλ'τε μου pm,ή ένα demo να δείτε αν σας κάνω! Wink
Back to top

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 8:07 pm
Post subject:
Reply with quote

Μπραβο ρε παιδια.Το Berserk σιγουρα ενα απο τα καλυτερα manga ολων των εποχων.Respect.Τι να πω...τα εχει ολα στην κυριολεξια.Αν δεν ειχα διαφορα με το σχολειο θα ημουν μεσα... Sad
Back to top

Post Posted: Thu Mar 01, 2007 11:59 pm
Post subject:
Reply with quote

Παιδιά κι εγώ μέσα για τη μετάφραση! Πρώτη φορά το διαβάζω και φαίνεται πολύ καλό! Πολύ καλή η πρωτοβουλία! Ίσως έτσι να αρχίσει και μια προσπάθεια για μετάφραση manga γενικότερα που είναι πολύ παρεξηγημένη μορφή τέχνης (ακόμα πολλοί συνδέουν τη λέξη manga με πορνογραφικό υλικό). Είμαι μέσα και για άλλα projects αν υπάρξουν εθελοντές!

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger

Post Posted: Fri Mar 02, 2007 2:37 pm
Post subject:
Reply with quote

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠ'ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΨΛΘΒ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧς ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ... ΕΧς ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΑΝΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΛΗΨΗ ΑΠΟΚΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.. ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΕΡΙΚΑ ΤΕΥΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ "HAWKS" ΚΑΙ ΑΠΟ "EVIL GENIUS"..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail

Post Posted: Fri Mar 02, 2007 4:46 pm
Post subject:
Reply with quote

παίδες είμαι και εγώ μέσα!
Back to top

Post Posted: Sun Mar 04, 2007 5:12 pm
Post subject: 32 volume? :O
Reply with quote

Για να καταλαβω.. θα προσπαθησετε να μεταφρασετε και τα 32 volume του manga? Πολυ δουλεια μαγκες και περιορισμενος ο χωρος σε καθε bubble για να γινει στα ελληνικα. Γνωμη μου αλλα θα δυσκολευτειτε. Καλο κουραγιο... αν θελετε help εχω ολο το manga αλλα οχι πολυ ελευθερο χρονο

Post Posted: Mon Mar 05, 2007 2:27 pm
Post subject:
Reply with quote

Εγώ πρώτη φορά το διάβασα και μου άρεσε αρκετά,αν μπορώ με κάποιο τρόπο να βοηθήσω στην μετάφραση του,let me know Rolling Eyes
Back to top

Post Posted: Mon Mar 05, 2007 10:25 pm
Post subject:
Reply with quote

Με ιδιαιτερη χαρα, σας παρουσιαζουμε το δευτερο μεταφρασμενο στα ελληνικα chapter απο τον Eru Respekt Worthy

Για τον λογο οτι ο eru δεν εχει προσβαση απ'το σπιτι, θα ολοκληρωσει και το 3ο chapter, οπου σημαινει το τελευταιο για το πρωτο volume, και επειτα θα στειλουμε demo σε οσους απο σας εκδηλωσατε ενδιαφερον για μεταφραση.

Σημαντικο: Θα δωθει προτεραιοτητα σε οσους κατεχουν ελαχιστες εστω γνωσεις απο το Photoshop.

Καλη αναγνωση Thumbs UP

http://www.gigasize.com/get.php/476484/Berserkgr002.rar
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
pik
Παιδί

Post Posted: Mon Mar 05, 2007 11:09 pm
Post subject:
Reply with quote

ΑΑΑΑ Δεν το ειχατε πει αυτο ξερω λιγο photoshop λογο τησ σχολης μου (πληροφορηκη τεε) Thumb 2 Up Thumb 2 Up

Post Posted: Mon Mar 05, 2007 11:56 pm
Post subject:
Reply with quote

Πολύ καλή ιδέα το demo, εγώ προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά με photoshop αλλά κυρίως με επεξεργασία εικόνας και όχι τόσο με typesetting, οπότε αρχίζω από τώρα την εξάσκηση για να είμαι έτοιμος Razz

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger

Post Posted: Tue Mar 06, 2007 8:59 pm
Post subject:
Reply with quote

Eπειδή είμαι λίγο σκράπας περί Photoshop και γενικά περί επεξεργασίας εικόνας μπορεί καποιος να μου πεί τα βασικά που χρειαζεται να ξέρω?ή έστω ενα site που να έχει κανένα οδηγό για το πως γίνεται ενα scanlation?
Back to top
Post new topic     Reply to topic     AnimeClipse Forum Index » Manga All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum