Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

666 satan και θρησκεία (γενικότερα) Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσύ αγαπητέ μου πώς ακριβώς τα γνωρίζεις αυτά (περί πώλησης της ψυχής στο σατανά, κλπ.); Όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι, αυτά είναι φήμες, οι οποίες συμβάλλουν στην εμπορική προώθηση, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.

Άλλωστε, η σχέση του καθενός με τον Θεό που πιστεύει είναι προσωπική του υπόθεση και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπαίνει σε νόρμες για να φαίνεται καλός. Τρανό παράδειγμα το παπαδαριό μας, που μόνο ευσεβείς Χριστιανοί δεν είναι - μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας άλλα δείχνει...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ώπα!! Θεοκρατούμενα είναι τα κράτη που επικρατεί φονταμενταλισμός (βλέπε Ιράν) όπου η εκμετάλλευση του 95% του πλήθους που είναι αναλφάβητοι (ούτε καν αγράμματοι) από την ελίτ των μορφωμένων, βασίζεται στην πίστη σε κάποια θρησκεία...Η Ελλάδα δεν είναι θεοκρατούμενο κράτος.

εδω να παραδεχτω πως εκανα λαθος χρηση της λεξης θεοκρατουμενο, λεγοντας θεοκρατουμενο ηθελα να πω οτι ειμαστε οι μονοι που πραγματικα διατηρουμε στερεη(στην πλυοψηφια) μας την πυστη μας στο Θεο
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ultimatesayan στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:17 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ υπ'αυτή την έννοια και το Naruto το ίδιο δεν κάνει; Ο ένας το βάφτισε satan ο άλλος κιουμπι!
Και το κακό πάντα "πουλάει" γιατί πάντα θέλουμε να αντιδρούμε σε αυτό που θεωρείται πεπατημένη!
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η χρήση θρησκευτικών συμβόλων υπάρχει σε πολλά μάνγκα και άνιμε (ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το NGE) οπότε το 666satan δε μου φαίνεται κάτι καινούριο ή μοναδικό όσες αναφορές και να έχει.

Περιοριστείτε στη συζήτηση του μάνγκα και όχι στη γενικότητα της χρήσης θρησκευτικών συμβόλων γιατί λογικά θα προκύψουν flames.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αλήθεια, γιατί να σας ενοχλεί μια απλή απεικόνιση ενός σταυρού δίπλα στον δαίμονα, ενώ παρακολουθείτε με μεγάλη ευχαρίστηση anime που δείχνουν μάχες και σκοτωμούς?

που πήγαν τα "αγαπάτε αλλήλους" και "ου φονεύσεις" για σας που δηλώνετε ευσεβείς?

Confused
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 25 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 47
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Howl έγραψε:
Ρε συ υπ'αυτή την έννοια και το Naruto το ίδιο δεν κάνει; Ο ένας το βάφτισε satan ο άλλος κιουμπι!
Και το κακό πάντα "πουλάει" γιατί πάντα θέλουμε να αντιδρούμε σε αυτό που θεωρείται πεπατημένη!


Howl-sama άλλος ο σατανάς και άλλος ο κιούμπη...Κιούμπη(Fake) Σατανάς(True)Με βάση την χριστιανική θρησκεία...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρανό παράδειγμα το παπαδαριό μας, που μόνο ευσεβείς Χριστιανοί δεν είναι - μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας άλλα δείχνει...


να σου θυμησω πως οταν πας στην εκκλησια δεν τιμας τον παπα καθαυτου σαν προσωπο η σαν ατομο αλλα τιμας τον ιδιο το Θεο ο παπας ειναι απλος "η γεφυρα" για την εποικινωνια του ανθρωπου με το Θεο, οπωτε το τι κανει ο καθε παππας στην πρωσοπικη του ζωη δεν επηρεαζει το συνολο της εκκλησιας(δεν αναφερομαι σε ακρεες περηπτοσεις οπου παππαδες εμπλεκοντα σε παιδεραστιες και φονους) το κακο με αυτους τους παππαδες ειναι πως καποιος ανηδεος βλεποντας αυτους να κανουν οτι κανουν επηρεαζεται αρνητικα και απομακρηνεται απο την εκκλησια
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultimatesayan έγραψε:
εδω να παραδεχτω πως εκανα λαθος χρηση της λεξης θεοκρατουμενο, λεγοντας θεοκρατουμενο ηθελα να πω οτι ειμαστε οι μονοι που πραγματικα διατηρουμε στερεη(στην πλυοψηφια) μας την πυστη μας στο Θεο


Τύποις όλοι άγιοι είμαστε και όλοι δημοκράτες και φιλελεύθεροι και ανοιχτομυαλοι και και και και τόοοσα ωραία! Άλλο η σοβαρότητα και άλλο η σοβαροφάνεια! Κάτι το οποίο το ξεχνάμε καθημερινά!

Και ξαναπα, ειμαστε η χώρα της εκ των υστέρων υποκριτικής έκπληξης...Πέφτουμε απο τα σύννεφα μόλις κάτι γίνει εμφανές, άσχετα αν το ξέραμε απ' την αρχή!
Με τέτοιες γέφυρες εγώ πάντως λέω να μάθω κολύμπι...Δε θέλω αυτός που μου διδάσκει την ταπεινότητα ως τρόπο ζωής να οδηγεί γ@μώ τα αμάξια και στο ποίμνιό του να έρχονται γέροι και νέοι που ψάχνουν τα σκουπίδια για να φάνε και να ντυθούν.
Αν και νομίζω o sunday κάπου εδώ το έθεσε σωστά...Ας μην ξεκινήσουν flames...

Εδιτ: @ AnimeHotel το όνομα δε διαχωρίζει την αλήθεια από το ψέμα, το όνομα προσδιορίζει αυτό που θες να πεις και το πως θα το αποκαλείς

εδιτ2: @gpanos τζαστ ιν κέης
_________________
After all we are stardust...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Howl στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:33 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα γιατί να ξεκινήσουν flames σώνει και καλά;
Εγώ βλέπω μια πολύ ενδιαφέρουσα αντιπαράθεση απόψεων.
Παρακαλώ συνεχίστε....... Cool
Πάντα βέβαια στα πλαίσια του anime για να μην βγούμε off topic.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rezeero έγραψε:
αλήθεια, γιατί να σας ενοχλεί μια απλή απεικόνιση ενός σταυρού δίπλα στον δαίμονα, ενώ παρακολουθείτε με μεγάλη ευχαρίστηση anime που δείχνουν μάχες και σκοτωμούς?

που πήγαν τα "αγαπάτε αλλήλους" και "ου φονεύσεις" για σας που δηλώνετε ευσεβείς?

Confused


δεν λεω πως εγω ειμαι ο κυριος τελειος και θρησκος και anime θα δω που εχει σκοτωμους και καποιο θρυλερ που θα τυχει θα το παρακολουθησω ομως οταν γηνεται τοσω τρανταχτη προσβολη της θρησκειας μου ε τοτε πρεπει να αντιδρασω. φυσικα και ολα τα υπολοιπα anime ερχονται σε αντιθεση με το χριστιανισμο ομως δεν ξεπερνουν καποια λογικα ορια οπως κανει το 666 satan
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν δεν κάνω λάθος το thread λέγεται 666 satan και όχι "Τα θρησκευτικά σύμβολα στα μάνγκα/άνιμε/μουσική κλπ κλπ". Οπότε οποιαδήποτε αναφορά χωρίς συνοδεία παραδείγματος από το μάνγκα είναι άσχετη εντελώς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ ο ultimatesayan κάνει αναφορές στο manga btw...
Απλά αναπτύσσονται οι απαντήσεις. Καλό είναι να γίνεται πάντως η αναφορά, έχεις δίκαιο...
(Κρίμα που το βράδυ θα ξαναμπώ στην κουβέντα)

Εdit: Δεν κρατήθηκα!!

Τhere is no such thing as limits...

Από τη στιγμή που ζούμε στον οίκο ανοχής , δεν εννοώ τα σπίτια με τα κόκκινα φωτάκια (αν και σ'αυτά τό ίδιο ισχύει), όπου ανεχόμαστε τους άλλους για να συμβιώσουμε, θέτεις τα προσωπικά σου όρια. Μέχρι πόσο σε αγγίζει ο άλλος. Από εκείνη τη στιγμή και μετά πράττεις ανάλογα...Κανείς δε θα πράξει ανάλογα με σένα...Ότι σε προσβάλλει το κρίνεις αλλά δεν το καίς στην πυρά!
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Howl έγραψε:
ultimatesayan έγραψε:
εδω να παραδεχτω πως εκανα λαθος χρηση της λεξης θεοκρατουμενο, λεγοντας θεοκρατουμενο ηθελα να πω οτι ειμαστε οι μονοι που πραγματικα διατηρουμε στερεη(στην πλυοψηφια) μας την πυστη μας στο Θεο


Τύποις όλοι άγιοι είμαστε και όλοι δημοκράτες και φιλελεύθεροι και ανοιχτομυαλοι και και και και τόοοσα ωραία! Άλλο η σοβαρότητα και άλλο η σοβαροφάνεια! Κάτι το οποίο το ξεχνάμε καθημερινά!

Και ξαναπα, ειμαστε η χώρα της εκ των υστέρων υποκριτικής έκπληξης...Πέφτουμε απο τα σύννεφα μόλις κάτι γίνει εμφανές, άσχετα αν το ξέραμε απ' την αρχή!
Με τέτοιες γέφυρες εγώ πάντως λέω να μάθω κολύμπι...Δε θέλω αυτός που μου διδάσκει την ταπεινότητα ως τρόπο ζωής να οδηγεί γ@μώ τα αμάξια και στο ποίμνιό του να έρχονται γέροι και νέοι που ψάχνουν τα σκουπίδια για να φάνε και να ντυθούν.Αν και νομίζω o sunday κάπου εδώ το έθεσε σωστά...Ας μην ξεκινήσουν flames...

Εδιτ: @ AnimeHotel το όνομα δε διαχωρίζει την αλήθεια από το ψέμα, το όνομα προσδιορίζει αυτό που θες να πεις και το πως θα το αποκαλείς

εδιτ2: @gpanos τζαστ ιν κέης



αυτοι ακρηβως αποτελουν πλυγη για την εκκλησια. ομως, στην εκκλησια πας για δικο σου οφελος και οχι για δικο τους. οντως ειναι κομυκοτραγικο ενας παπας να προσπαθει να σου διδαξει τις αρχες του χριστιανισμου και απο την αλλη να ζει μεσα στην χλυδη. εγω αυτο που εκανα πρωσοπικα ειναι να αρχησω να τους αγνοω τελειως! sunday, γηνεται να αλαξουμε λιγο τον τιτλο του topic(χωρις να αφερεσοθμε το 666 satan) και να συμπερηλαβουμε και αυτο το θεμα της συζητησης? παντως γηρναει γυρω απο τη θεματολογια του manga
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ultimatesayan στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:51 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι από τη στιγμή που βρίσκεται στο μάνγκα φόρουμ. Συνεχίστε τη συζήτηση και θα κάνει κάποιος αντμιν όποτε μπορέσει ό,τι αλλαγές χρειαστούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultimatesayan έγραψε:
sunday, γηνεται εαν αλαξω λιγο τον τιτλο του topic(χωρις να αφερεσω το 666 satan) να συμπερηλαβω και το θεμα αυτης της συζητησης?


Κάνε αγόρι μου αυτό που θες. Μην ζητάς την άδεια κανενός.
Κάνεις edit το πρώτο post και αλλάζεις τον τίτλο κατά βούληση.
Wink


EDIT Εννοείται ότι τα στοιχεία του manga μένουν κανονικά για να μην είναι σε λάθος Section.
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gpanos στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:52 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 3 από 7

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01066 seconds with 5 queries