Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Σήμα στην αστυνομία και πρόστιμα για ελληνικές σημαίες!!! Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 286
Τοποθεσία: Thessaloniki




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 13, 2010 11:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
αρχίσεις να αφαιρείς τα εθνικά σύμβολα ενός έθνους; (επανάληψη)
2)γιατί σε ένα κράτος που οι κάτοικοι του ουδεμία εθνική συνείδηση έχουν, ούτε κοινή γλώσσα, ούτε νοοτροπία, ούτε θρησκεία (το λιγότερο) όπως η Ελβετία, βλέπεις ΠΑΝΤΟΥ την ελβετική σημαία; Εμείς είμαστε τόσο large που την καταργούμε; Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.
Αυτά από μένα, καληνύχτα.


ειδες που απαντας μονος σου σε αυτά που ρωτας;

αυτο που ειπες το εχω συναντήσει σε κράτη που αποτελουνται απο μικρότερες πολιτειες για να δημιουργησει ψευτικη εθνικη συνειδηση απο εκει που δεν υπαρχει

το ιδιο πραγμα γινοταν και στην τουρκια και ειδικα στην περιοχη του ποντου...
δηλαδη ελεος τι ειμαστε ; καθυστερημενοι για να εχουμε τη σημαια ως μηχανισμο προπαγανδας και να μας θυμιζει οτι ειμαστε ελληνες;

αυτά που λες ειναι ψευτοπατριοτισμοι πάντως...
και φοβάσαι οτι μάλλον εσυ πρώτος θα χασεις την ταυτοτητα σου....
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 12:19 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήθελα να 'ξερα αν τα έκανε αυτά η προηγούμενη κυβέρνηση τι θα έλεγες.
Το αν θα χάσω εγώ την ταυτότητα μου, δεν θα το κρίνεις εσύ αγαπητή Erisabetsu.
Σε λίγο που η αγαπημένη σου Δραγώνα θα μας πει ότι δεν υπήρξε γενοκτονία Ποντίων κι ότι οι Πόντιοι πήγαιναν γυρεύοντας και καλά τους έκαναν οι Τούρκοι (γιατί αυτό περίπου υποστηρίζει) θα περιμένω να δω και πάλι ποστ σου σε αυτό το thread.
Έως τότε καλά να περνάς Candy girl. big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 4:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aντί να πάνε να βγάλουν τις εικόνες, βγάζουν τις σημαίες. Καλάααα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 6:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτή η χώρα μπορεί να έιναι gtp (gia ta panhgyria) αλλά τη λατρεύω!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 11:09 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι τώρα, περίπου 5 φορές ξεκίνησα να γράψω κάτι και το σταμάτησα τελευταία στιγμή, αλλά τώρα θα γράψω κάτι λίγα. Για πολούς και διάφορους λόγους δεν ανήκω πουθενά...
Δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, παρακολουθώ όμως ποδόσφαιρο και άλλα αθλήματα. Δεν υποστηρίζω συγκεκριμένο κόμμα, ψηφίζω όμως και θεωρώ οτι έχω πολιτική άποψη. Δεν είμαι οπαδός-ακόλουθος καμίας θρησκείας, έχω φροντίσει όμως να ενημερωθώ επαρκώς(?) για τα δόγματα των 3 πιο διαδεδομένων θρησκειών. Τελευταίο (και ίσως πιο σημαντικό), δεν νιώθω οτι ανήκω σε κάποιον τόπο. Έτυχε να γεννηθώ στα Χανιά, αλλά δεν νιώθω Κρητικός. Κατάγομαι από την Εύβοια, αλλά δεν νιώθω Ευβοιώτης. Μεγάλωσα στην Ξάνθη και στην Πάτρα, αλλά δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο γι΄αυτές τις πόλεις(αν και η Ξάνθη είναι εκπληκτική!). Διαμένω τα τελευταία 22 χρόνια στην Αθήνα, αλλά δεν νιώθω Αθηναίος.
Γενικά ο οπαδισμός(συγγνώμη αν η λέξη φαίνεται "λίγη" για να συμπεριλάβει και άλλες σοβαρότερες κατηγορίες εκτός του αθλητισμού) θεωρώ οτι θα με περιόριζε. Δεν νιώθω την ανάγκη να είμαι μέλος ενός ευρύτερου ομοειδούς κοινωνικού συνόλου.
Παρ'όλα αυτά(και εκεί κολλάει η μεγάλη ίσως βαρετή και ελαφρώς off topic εισαγωγή) όταν συναναστρέφομαι κάποιον μη Έλληνα, από τον Αλβανό ή Ουκρανό που δουλέψαμε μαζί στην οικοδομή,έως τον Σείσέ από την Ακτή Ελεφαντοστού που γνώρισα στα ΤΕΙ, και τον Τέρο από την Φινλανδία, αυτό που με την πρώτη καταλάβαινα είναι το πόσο διαφορετικοί είμαστε(χωρίς να σημαίνει οτι αυτές οι διαφορές μας ΧΩΡΙΖΑΝΕ). Αυτή ήταν και η μαγεία του πράγματος, η διαφορετικότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να καταργήσουμε αυτά που σε πολλούς θυμίζουν την διαφορετικότητά μας. Η Erisabetsu έχει τον φραπέ( Thumbs UP ), κάποιοι άλλοι θέλουν την σημαία, τον εθνικό ύμνο, την εκκλησία...
Όλοι μαζί και διαφορετικοί... που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά?
Όσο για το αν θα έπρεπε κάποιος να αντισταθεί σε μια τέτοια προσπάθεια(σημαία κλπ.), απλά αναρωτηθείτε, αν για οποιοδήποτε λόγο θέλανε να καταργήσουν το κεφάλι του ΟΣΦΠ, το τριφύλλι του ΠΑΟ και τον δικέφαλο των ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, θα πέρναγε έτσι το πράγμα?
Σε καμία περίπτωση! Εε, ας βάλουμε λοιπόν τις προτεραιότητές μας.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 12:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nadir έγραψε:

Όλοι μαζί και διαφορετικοί... που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά?

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Η διαφορετικότητα, οι συνήθειες, οι προτιμήσεις και οι επιλογές του ενός δεν γίνονται πάντα (εύκολα?) αποδεκτές από τους συνανθρώπους.
Αυτό που περιγράφεις και το οποίο πρεσβεύεις, δηλαδή την εξάλειψη/απουσία ακραίων αντιδράσεων σε οποιονδήποτε τομέα, είναι η ιδανική περίπτωση μιας κοινωνίας ανθρώπων που απαρτίζεται από μονάδες εμπλουτισμένες με διαφορετικές αντιλήψεις και πεποιθήσεις.
Το θέμα όμως είναι ότι η πραγματική ανθρώπινη φύση τελικά ποια είναι;
α) αυτή που μπορεί να αποδεχτεί a priori την διαφορετικότητα του άλλου;
β) ή αυτή που δεν την αποδέχεται, και μπορεί να φτάσει να την πολεμά;
γ) ή μήπως τα δυο παραπάνω είναι τελικά ακραίες επιλογές, και το σωστό βρίσκεται κάπου στη μέση;
Αυτό που θέλω να πω με δυο λόγια είναι ότι η πλειονότητα των ανθρώπων πάνω σ' αυτόν τον πλανήτη σκέφτεται με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο από το δικό σου: έχει ανάγκη, όχι να ανήκει κάπου, αλλά να το δείχνει. Ίσως και συ να ανήκεις κάπου, απλά να μην σου είναι τόσο έντονο και να έχεις επιλέξει το (α).
Ας το σκεφτούμε:
α) Πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από σένα; Το αφήνω με ερωτηματικό μιας και δεν το διευκρινίζεις, αλλά έστω ότι είναι έτσι, ανήκεις σ' έναν σύνολο που αποτελείται από εκατοντάδες μύρια ανθρώπων, όποια κι από τις 3 θρησκείες νομίζεις ότι σε καλύπτει περισσότερο.
Δεν σε καλύπετει καμιά: ανήκεις σε ένα άλλο σύνολο, αυτό των αθεϊστών ή των αντίθετων στα όσα πρεσβεύουν οι επικρατούσες θρησκείες. Ένα αξιόλογο σύνολο ανθρώπων.
β)Θεωρείς εαυτόν Έλληνα; αν ναι, ανήκεις σε ένα σύνολο ας πούμε 15 μυρίων, μαζί με τους ομογενείς. +- 2-3 μύρια.
γ) Ψηφίζεις κάθε φορά στις εκλογές όπως είπες. Οπότε κάθε φορά επιλέγεις τον καλύτερο, κατά τη δική σου κρίση, ή έστω τον λιγότερο χειρότερο, για να είναι πρεσβευτής των συμφερόντων σου. Αυτό σημαίνει ότι κάθε τετραετία συγκατελέγεσαι με μια μερίδα Ελλήνων που ψηφίζουν το ίδιο πράγμα με σένα.
δ) Έχεις πολιτική άποψη; Η άποψη σου μπορεί να συμβαδίζει με, ας πούμε ένα τυχαίο ποσό, άλλα 1000 άτομα σ' αυτή τη χώρα.
ε) Δεν σε συγκινούν οι ομάδες και ο οπαδισμός στον αθλητισμό, παρά τον βλέπεις μόνο ως ψυχαγωγία: την ίδια άποψη με σένα έχουν, π.χ., άλλα 5000 άτομα.
στ) θεωρείς ότι με ανθρώπους άλλων χωρών αυτά που σας κάνουν διαφορετικούς δεν είναι αιτία ρατσισμού, αλλά το ακριβώς αντίθετο: την ίδια απάντηση με έναν τυχαίο αριθμό.
Για να κατεβάσουμε λίγο τις ποσότητες και να δώσουμε ένα παράδειγμα εντός του φόρουμ:
Ανήκεις αυτή τη στιγμή σε μια μικρή ομάδα ανθρώπων, αποτελούμενη από 22 άτομα, αυτή των Distros.
My point: όλοι ανήκουμε, έστω κι αν δεν μας γίνεται αισθητό. Απλά σ' άλλους είναι εντονότερο αυτό το "συναίσθημα", σ' άλλους, όπως εσύ, όχι.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 2:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Sugata, φυσικά και έχεις δίκιο όταν λες οτι ανήκω σε κάποιες ομάδες ανθρώπων. Αυτό που εννοώ, είναι αυτό που γράφω σε κάποιο σημείο λέγοντας "δεν νιώθω την ανάγκη να ανήκω καπου". Δηλαδή, άσχετα με το αν ταυτίζομαι με κάποιους, δεν θέλω να νιώσω την συλλογική δύναμη της μάζας, και να με πάρει η μπάλα. Θέλω να έχω την πλήρη ελευθερία στον εντελώς προσωπικό μου δρόμο, χωρίς την ευκολία και τα έτοιμα που θα μου δώσει η "ομάδα". Θέλω εν τέλει, το δικαίωμα και στο λάθος και στο πισωγύρισμα ακόμα, αλλά οι κατακτήσεις μου να είναι δικές μου, και να μην δεσμεύομαι από -ισμούς. Τότε και μόνο νομίζω οτι δεν θα ξεφύγω από τις αρχές που έχω θέσει στον εαυτό μου. Όλη η κατάκτηση δικιά μου, και όλο το λάθος δικό μου.
Τέλος πάντων, μπορεί να τραβήξει πολύ αυτή η κουβέντα, και σίγουρα δεν μπορώ να την αναπτύξω πίσω από ενα πληκτρολόγιο.
Ζητώ συγγνώμη απ'όλους για το off topic.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 4:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαιρετική κουβέντα γίνεται ως τώρα, με την ανύπαρκτη στο forum, μουστακαλού Erisabetsu (ωραίο signature) να χτυπάει με αγκαθωτά λουλούδια το φίλο μου τζιπάνο, τον έτερο φίλο (σχεδόν) Ναδίρ να προσπαθεί να μην ανήκει σε κάποιο -ισμό, αλλά τελικά με το να μη θέλει μπλέκει με τον ατομισμό, το τζιπάουερδυο να μας θυμίζει τη διαπίστωση που κάνει κάθε Έλληνας 24/7 και τον ανύπαρκτο εδώ και καιρό αδμίν Λευτέρη να θυμίζει ευγενικά το πραγματικό όνομα του Γιωργάκη.

Ναί τα είπα με μια ανάσα όλα αυτά, με υποψία παύσεως στα κόμματα. Τώρα υπομονή, ακολουθεί κάτι μάλλον μεγάλο...

Πρώτον, δεν καταλαβαίνω με τίποτα το λόγο της απομάκρυνσης της σημαίας στη στολή του αστυνομικού. Είμαι υπέρ της αναγραφής του ονόματός των και των αριθμών μητρώου, όπως ο πόντιος χρυσοχόος υπουργός έκανε. Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό πίσω από αυτή την απομάκρυνση.

Δεύτερον, πολύ περισσότερο ανησυχώ για την ανορθογραφία και την έλλειψη κριτικής σκέψης που παρατηρώ στους προσβεβλημένους εθνικά, συμπατριώτες δευτερευόντως και πρωτίστως συνανθρώπους μου. Τι θέλω να πω... Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ μια έκδηλη αναστάτωση στο λαό ότι οι κινήσεις από κρυφά και φανερά κέντρα εξουσίας τον ωθούν στο να χάσει την εθνική του ταυτότητα. Βγαίνουν διαδικτυακά λοιπόν και γράφουν κατεβατά ολόκληρα. Συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους, ανάλογα τις απόψεις που παραθέτουν. Τρελαίνομαι όμως με την τρελή ανορθογραφία (τι να κάνω ρε παιδί μου έχω πρόβλημα) των προασπιστών της καθαρότητας των Ελλήνων. Τι σημαίνει αυτό; Fact 1: Αμόρφωτοι άνθρωποι.
Καλώς πάμε παρακάτω... Αντιπαρέρχομαι ορισμένα ορθογραφικά που όλοι κάνουμε γράφοντας στο πληκτρολόγιο (ναί κοιτάω τα γράμματα που είναι κοντά μεταξύ τους για να επιβεβαιώσω ότι ο άνθρωπος βιαζόταν), συνεχίζω την ανάγνωση και βλέπω λέξεις όπως: "πρπ", "μν", "τ", "σ", και πάει λέγοντας...
Fact 2: Η greeklish εποχή των chat κερδίζει, άρα νέοι άνθρωποι.

Κρατώντας αυτά τα δυο και συζητώντας με ανθρώπους γύρω μου, αρχίζω και θλίβομαι με την ασυλία που δίνουν στους πραγματικούς βιαστές και κλέφτες της ζωής μας, κατηγορώντας εύκολα τον πρώτο αλλοδαπό. Βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου, πρώτα είσαι άνθρωπος και ως τέτοιος πράττεις. Τίποτα. Η απαντήσεις είναι: "Αυτοί οι *μπιπ* της βουλής τα κάνουν όλα!!". Ωραία, γιατί δεν κάνεις κάτι γι΄ αυτούς; "Και τι να κάνω;", Μην τους ψηφίζεις!, "...".
Τι σου φταίνε οι ξένοι ακριβώς; "Αυτοί φέρνουν τα ναρκωτικά, κλέβουν, βιάζουν...Αχ ρε *μπιπ* Αλβανέ, Πακιστανέ, Ρουμάνε, Βούλγαρε, Γεωργιανέ κτλπ, θα σε *μπιιιπ*!!!".


Καλημέρα κύριοι! Καλώς ήρθατε στον κόσμο που χρόνια μας φτιάχνουν εδώ και δεκαετίες και τώρα βλέπουμε μπροστά στα μάτια μας. Έντεχνα μέσα από -ισμούς, που λέει και ο Nadir, πέρασαν πολλά. Πιστέψαμε όλοι μας κάτι από αυτά και τώρα ήρθε η ώρα. Ύφεση (οικονομικοκοινωνικοπολιτκη) στην Ελλάδα; Οι ξένοι τα κάνουν όλα. Οι πρώτης διαλογής (Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Αμερικάνοί) μας κυβερνούν και οι δέκατης διαλογής μας παίρνουν τις δουλειές, μας βιάζουν, μας δίνουν ναρκωτικά και τα συναφή.
Εσύ ρε Έλληνα που τόσο αγαπάς την πατρίδα σου τι κάνεις γι' αυτό; Το φαΐ σου, την τιβί σου και την απόληξη του ορθού σου (ναι τον κ..ο λέω). Μόνο γκρίνια και κατηγορίες για τον άλλο. Από τον Ευρωπαίο και τον μετανάστη, μέχρι τους γείτονες και τους συγγενείς!!!!! Τα καλόπαιδα κάψαν τη σημαία και το κέντρο της Αθήνας. ΑΙΣΧΟΣ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΥΝΗ!! Για μια σημαία που δεν ήξεραν ότι υπάρχει και για ένα κέντρο που τους δίνει τη χαρά των Attica, Notos κ.α.
Το 80% των Ελλήνων δεν ξέρει ΚΑΝ τι είναι τα κτήρια εκείνα που φέρουν τις σημαίες.

Και τελειώνω τη μαθηματική σκέψη με τις άπειρες (αόρατες) παρενθέσεις των συλλογισμών μου. Είμαι μέτοχος όλων των -ισμών για τους οποίους μπορείτε να με κατηγορήσετε. Αλλά τα facts1,2, και το μεγαλύτερο όλων, η ουσιαστική αδιαφορία και το καθημερινό πέσιμο από τα σύννεφα μου δίνουν να καταλάβω σε τι σκ@τ@ χώρα ζω. Τι κάνω εγώ γι' αυτό, συγγνώμη, προλαβαίνω πολλούς, δε θα το συζητήσω. Ούτε γιατί είμαι αποτελεσματικός, ούτε γιατί είμαι κανένας πεφωτισμένος πατέρας του έθνους με σοφές λύσεις.


Για όσους φοβούνται τον αφελληνισμό τους κι αν όντως πιστεύουν στο μεγαλείο της Ελλάδας και τα ρέστα, να φροντίσουν να είναι Έλληνες κι όχι νεο-Έλληνες. Στις πράξεις κι όχι στο διαδίκτυο, τα καφενεία και τους λοιπούς χώρους συνάθροισης. Στην καθημερινότητά τους. Χωρίς διακρίσεις.


Είμαι εντελώς off-topic.
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 9:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Πού είναι ένας κλαράτος να κατέβει μέχρι το Σύνταγμα;"
Ειπωθέν από μορφωμένους που έχουν ζήσει σ' εκείνες τις εποχές...
Κι ο νοών νοείτο, τουλάχιστον για το πώς σκέφτονται κάποιοι παλιότεροι.
Γιατί τελικά, μάλλον πρέπει να βουτήξεις πιο βαθειά στα σκατά, για να βγεις καθαρός.
Αυτή τη λογική, που εγώ μπορεί να μην καταλαβαίνω, κάποιοι τη βρίσκουν ως την καλύτερη από τις χειρότερες επιλογές που έχει αυτή η χώρα.
Αλλά δεν το πολυλένε.... Whistling
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 2:11 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχει άδικο ο Gpower2 για την τελευταία 6ετία αλλά από την άλλη μην ξεχνάς ποιος ξεκίνησε όλο αυτόν τον "αγώνα" του ρουσφετιού δεκαετία του 80...
Συνεχίζοντας με αυτό, μία απάντηση στον Howl:
Έχοντας "ποτίσει" η νοοτροπία αυτή του ρουσφετιού τα τελευταία 30 χρόνια σε κάθε Έλληνα και Ελληνίδα (μικρής ή μεγάλης ηλικίας) από τα πιο μικρά μέχρι τα πιο μεγάλα αυτών, πόσο εφικτό το βρίσκεις να σηκωθεί μία μέρα ο Έλληνας και να κάνει αυτό που πρέπει στην αρχή μόνος του και μετά μαζί με άλλους πολλούς; Οι περισσότεροι από αυτούς θα ξεκινήσουν με γνώμονα τον εαυτό τους. Γιατί το ρουσφέτι αυτό σου μαθαίνει: Πράξεις με ανταλλάγματα. "Αν κάνω αυτό για κάποιον θα κερδίσω το άλλο από αυτόν".
Το χειρότερο όλων κατ'εμέ και η μεγαλύτερη κοροϊδία είναι ότι πλέον αρκετοί από αυτούς που φαίνεται να κάνουν τις όποιες επαναστάσεις είναι ήδη εξασφαλισμένοι ότι δεν θα χάσουν κάτι...Αριστεροί με δεξιές τσέπες... Όχι όλοι αλλά αρκετοί...
Από την άλλη αυτό που λες Nadir πιο πολύ με αδιαφορία για το σύνολο μου ακούγεται παρά με ανεξαρτησία από το σύνολο... Δεν λέω να φτάσουμε και στο άκρο του φανατισμού αλλά έτσι δεν βοηθάμε-ασχολούμαστε και με κανέναν άλλο πέρα του εαυτού μας (+1 στον ατομικισμό που ανάφερε ο Howl)
Όσον αφορά το θέμα της σημαίας είμαι υπέρ της διατήρησής της.
Το σύμβολο δεν το χρειάζεσαι για να νοιώσεις Έλληνας. Το σύμβολο σε χαρακτηρίζεισου προσδίδονται κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (γλώσσα, περιοχή καταγωγής, προϊστορία). Δεν λέω ότι αυτά θα προσδιορίσουν ποιος θα γίνεις αλλά σίγουρα θα κάνουν να ξεχωρίσεις μέσα σε ένα πλήθος από διάφορες εθνότητες. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ.
Το ότι οδεύουμε προς την παγκοσμιοποίηση είναι εμφανές. Δεν είναι ανάγκη να το επιταχύνουμε χωρίς λόγο και αιτία όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση βγάζοντας τα μάτια μας μόνοι μας...
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 3:21 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί λοιπόν στα παιδιά να μη μαθαίνεις ότι τα κάναμε μαντάρα με το ρουσφέτι και να τα οδηγήσουμε στο να μην το αποδέχονται;
Γιατί να πρέπει να ικανοποιούμε το σύστημα σώνει και καλά και οι ίδιοι;
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 9:14 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί σχεδόν πάντα ο Έλληνας, αλλά και όχι μόνο ο Έλληνας, πορεύεται με τη φωνή της λογικής των συμφερόντων του.
Αυτό τι σημαίνει;
Θα μου κάνει την εξυπηρέτηση ο τάδε; Αφού μπορεί, και θα μου την κάνει, γιατί να μην τον χρησιμοποιήσω;
Έρχεται ο άλλος, ο ηθικός: αφού το χρησιμοποίησε ο sugata, για κάτσε να δω αν έχω και γω κανέναν... Γιατί τι, μακάκας είμαι εγώ να μην το κάνω;
Ένας απλός φαύλος κύκλος που ποτέ δε σταματά.
Και η αλήθεια είναι ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί αυτού του κράτους δε λειτουργούν σωστά, σχεδόν σε όλους τους τομείς. Αν αυτό συνέβαινε, θα είχαμε περιστατικά αντίστοιχα της Βουλής των Λόρδων (έτσι νομίζω λέγεται στην Αγγλία; ) όπου για 150-300 έουρος, δεν ήταν παραπάνω, περί τους 100 βουλευτές πήραν πόδι.
Το ποιος το ξεκίνησε, δεν έχει πλέον σημασία. Αυτό είναι ιστορία για τα μελλοντικά παιδιά μας. Το ποιος το συνέχισε, ούτε κι αυτό έχει σημασία. Το ποιος θα έχει τα cohones να το σταματήσει είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, και, κακά τα ψέμματα, κομματάκι δύσκολο το βλέπω. Τουλάχιστον για τον Τζέφρι και τον συγκάτοικο-συμφοιτητή του. Για την κοντή δεν το συζητώ, αυτή έχει βαρεθεί τον ίδιο της τον εαυτό.
Από την άλλη, η παγκοσμιοποίηση αυτή καθ' αυτή δεν είναι που θα εξαλείψει αυτά τα χαρακτηριστικά, όπως τη σημαία. Αντιθέτως θα έλεγα, σε μια τέτοια περίπτωση είναι ανάγκη να τα κρατήσεις, για να αυτοπροσδιορίζεσαι και να σε προσδιορίζουν, αρκεί να το θέλεις και συ ο ίδιος.
Και ίσως το πιο εύστοχο σχόλιο για μένα ήταν αυτό του Nadir, όσον αφορά το τι θα γινόταν αν περνούσε, έστω σαν σκέψη, η αφαίρεση των συμβόλων των ομάδων. Της μπιπ το κάγκελο θα γινόταν. Τελικά οι προτεραιότητες μας δεν είναι και τόσο σωστά διαρθρωμένες, ε;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 3:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Howl έγραψε:
Γιατί λοιπόν στα παιδιά να μη μαθαίνεις ότι τα κάναμε μαντάρα με το ρουσφέτι και να τα οδηγήσουμε στο να μην το αποδέχονται;
Γιατί να πρέπει να ικανοποιούμε το σύστημα σώνει και καλά και οι ίδιοι;

Πιστεύω ότι σου απάντησε ο sugata με του οποίοι τα λεγόμενα συμφωνώ. Αλλά συμπληρώνω κιόλας: Αναγκαστικά το ικανοποιούμε. Είναι φαύλος κύκλος. Αν δεν το κάνεις θα σε φάει το (υπάρχον) σύστημα. Πως λοιπόν θα πεις σε κάποιον κάτι που και εσύ ο ίδιος δεν το πιστεύεις;;; Θα μου πεις θα ευελπιστείς ότι αυτός όταν μεγαλώσει δεν θα το κάνει και ας μην το πιστεύεις εσύ. Κομματάκι δύσκολο. Θα έχεις τον φόβο, μικρό ή μεγαλύτερο, ότι αν όντως γίνει ευσυνείδητος ξαφνικά βρίσκεσαι και εσύ εκτεθιμένος μιας και είσαι, λίγο ή περισσότερο, μέσα σε αυτό το κύκλωμα...Γιατί να το ρισκάρεις λοιπόν;; Τραγικό ακούγεται και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν κάποιοι εκπαιδευτικοί που δεν το φοβούνται αυτό και θα με βγάλουν ψεύτη.
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 4:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπάρχουν. Αν το τολμήσουν θα κατηγορηθούν ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή να βγάλουν την ύλη. Τα παιδιά πάντα θα σιχαίνονται το σχολείο και προκοπή δε θα δούμε.

Δε γίνεται ρε παιδιά να συμμετέχουμε στον κυκεώνα αυτό. Εγώ νιώθω όλο και πιο πολύ να με πνίγει όσο μεγαλώνω. Τι θα γίνει δηλαδή; Θα με πνίξει και θα συνεχίσω τη ζωή μου ξέροντας ότι είμαι νεκροζώντανος; Ή θα αφήνω τα παιδιά που έχω γύρω μου να γεννιούνται νεκροζώντανα πριν καν ονειρευτούν;
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 11:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραία συζήτηση γίνεται. Thumbs UP

Howl έγραψε:

Δε γίνεται ρε παιδιά να συμμετέχουμε στον κυκεώνα αυτό. Εγώ νιώθω όλο και πιο πολύ να με πνίγει όσο μεγαλώνω. Τι θα γίνει δηλαδή; Θα με πνίξει και θα συνεχίσω τη ζωή μου ξέροντας ότι είμαι νεκροζώντανος; Ή θα αφήνω τα παιδιά που έχω γύρω μου να γεννιούνται νεκροζώντανα πριν καν ονειρευτούν;


Aισιοδοξόντας, είμαι της γνώμης ότι ο φαύλος κύκλος που περιγράφει ο Tzolis μπορεί να σπάσει. Όχι ξαφνικά, αλλά σιγά σιγά με το παράδειγμα των λίγων.
Αν όλοι μου οι φίλοι π.χ. έχουν κάνει τη στραβή, θα την κάνω κι εγώ χωρίς τύψεις. Αν όμως έχω έστω κι έναν φίλο, που επέλεξε να μη την κάνει, θα το δω αλλιώς. Κατά πάσα πιθανότητα πάλι θα μπω στο χορό και θα βρω 1000 δικαιολογίες γιατί το έκανα, αλλά κάτι αλλάζει στη διαδικασία. Μετράει πολύ η ατομική αντίσταση κι ας μη κάνει μπαμ if you get my point.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01519 seconds with 5 queries