Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

666 satan και θρησκεία (γενικότερα) Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 10:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραια λοιπον για να συνεχισουμε στο συγκεκριμενο manga πρωταγωνιστης ειναι ο Jio Freed o οποιος ειναι πολυ καλο παιδι σαν τον ναρουτο και εχει μεσα του φυλακισμενο τον σατανα οπως ο ναρουτο το κιουμπι οκ; ετσι εχουν τα πραγματα. ο jio είναι ο καλός και σατανας ειναι ο κακος και ετσι παει το στορυ. Δεν πανε να σου πλασαρουν τον σατανα ηρωα, καθε αλλο μαλιστα. Αν το διαβασεις θα καταλαβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 10:56 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shiroikage έγραψε:
Ωραια λοιπον για να συνεχισουμε στο συγκεκριμενο manga πρωταγωνιστης ειναι ο Jio Freed o οποιος ειναι πολυ καλο παιδι σαν τον ναρουτο και εχει μεσα του φυλακισμενο τον σατανα οπως ο ναρουτο το κιουμπι οκ; ετσι εχουν τα πραγματα. ο jio είναι ο καλός και σατανας ειναι ο κακος και ετσι παει το στορυ. Δεν πανε να σου πλασαρουν τον σατανα ηρωα, καθε αλλο μαλιστα. Αν το διαβασεις θα καταλαβεις.



κατι σαν δαιμονησμενος δηλαδη με λιγα λογια....απο οπου και να το παρεις το θεμα παλυ εκει θα καταληξει...
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 11:19 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω ξενερωσει με την πολυ προκαταληψη. Τουλαχιστον διαβασε το ρε φιλε και μετα λεγε...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και ο naruto δαιμονισμένος είναι...
ultimatesayan οι ταινίες που έχουν τέτοιες αναφορές σε ενοχλούνε τόσο?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 05 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 123


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 3:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου πω την αληθεια και εμένα με ενοχλουν Laughing αν είχε εστο μικρο δίγμα σατανισμου οπως καποια αλλα να πω οκ αλλα αυτο το manga ρε παιδια απο μονο και τον τίτλο μπορεις να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα
_________________
www.onemanga.com/one_piece Διαβάστε το
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 20 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 86
Τοποθεσία: Κάπου στο πουθενά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 3:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο. Διάβασέ το πρώτα και μετά κρίνε. Εγώ προσωπικά δε διαπίστωσα καμία σχέση με σατανισμό, ούτε καν με τη χριστιανική θρησκεία δεν έχει σχέση η υπόθεση! Η ιστορία κατ'αρχάς διαδραματίζεται σε φανταστικό κόσμο που καμία σχέση δεν έχει με τη γη.

Επίσης, λόγω αυτών των προκαταλήψεων, στην Αμερική το manga εκδόθηκε υπό τον τίτλο O-parts Hunter, ενώ το περιεχόμενό του δεν είχε λογοκριθεί καθόλου (σύμφωνα με τη Wikipedia), που σημαίνει πως οι εκδότες (πολύ πιο αυστηροί από τους Ευρωπαίους ή Ιάπωνες συναδέλφους τους) δεν βρήκαν στην υπόθεση κάτι το κατακριτέο.
_________________

Δεν είναι γλυκούλια;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 3:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Right!! Mad
Όπως είπα και πριν διαβάστε το αν είναι να το κρίνετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο έχω δει ως τώρα εμένα μου αρέσει. Δεύτερον, τα περι σατανιστικής προπαγάνδας, εδώ το τραγούδι των Eagles το περίφημο Hotel California μιλά για την υποτιθέμενη πρώτη εκκλησία του εξαποδώ... Όπως και να έχει ο τίτλος μπορεί να κρύβει αλλά μπορεί και να μη λέει τίποτα! Πόσα βιβλία έχουν φανταχτερούς τίτλους και είναι μάπα ή ακόμα και άσχετο το περιεχόμενο;;;

Αν δε θέλει κάποιος για δικούς του λόγους δεν το διαβάζει είναι απλό...
Και οι υπόλοιποι μην αποπαίρνετε τους επικριτές...Την ανησυχία τους εκφράζουν!
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα διαφονησω για ακομη μια φορα, παρακατω σας δειχνω μια εικονα απο το πρωτο τευχος του manga αρκετα..."προκλητικη" κατα τη γνωμη μου...




και μονο απο την φωτογραφια καταλαβαινεις περυ τινος προκειτε(δεν ξερω αν ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το manga ομως και μονο που την περιεχει φανερωνει καποιο συσχετησμο), θα συμφονησω με τον opas δεν χρειαζεται να εισαι φυλοσοφος για να καταλαβεις οτι και μονο απο τον τιτλο το manga φευγει προς τα εκει.yuukki-chan μου δηνεις ως παραδειγμα το τι συμβαινει στην αμερικη, να σε πλυροφορησω πως τα αμερηκανακια εχουν χασει πασα ιδεα του τι σημαινει χριστιανισμος και Θεος(οπως σημβαινει και στην πλυοψηφια των υπολοιπων μεγαλων κρατων) γενικοτερα απο τη στιγμη που η χωρα τους εχει καταντησει να μοιαζει με συγχρoνα σοδομα και γομορα, να φανταστεις επητρεπεται η λατρεια του σατανα ανοιχτα σε ναους! το ιδιο υσχηει και για τις ταινιες και για οτιδηποτε αλλο εχει σχεση με αυτο GoGetaSjj4. σχετικα με τη θρησκεια ειμαστε ισως το μονο θεοκρατουμενο κρατος που εχει απομηνει!
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τη στιγμή που βλέπω σταυρούς και αναφορά στον Άγιο Ιωάννη, το manga εμπλέκει τον χριστιανισμό. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό προσβάλλει τη θρησκεία μας, άλλωστε δεν το έχω διαβάσει. Απλά το αναφέρω.
Συνολικά πόσα τεύχη είναι;
Είναι ongoing ή έχει τελειώσει;;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
Από τη στιγμή που βλέπω σταυρούς και αναφορά στον Άγιο Ιωάννη, το manga εμπλέκει τον χριστιανισμό. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό προσβάλλει τη θρησκεία μας, άλλωστε δεν το έχω διαβάσει. Απλά το αναφέρω.
Συνολικά πόσα τεύχη είναι;
Είναι ongoing ή έχει τελειώσει;;


και μονο που ο δαιμονας καθεται επανω στο σταυρο αποτελει απο μονο του αρκετα προσβλητικο στοιχειο
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από ένα εξώφυλλο και έναν τίτλο βγάζουμε ολόκληρες θεωρίες συνομωσίας. Ο λόγος για τον οποίο γίνεται αυτό είναι κατ'εξοχήν εμπορικός, το "κακό" πουλάει πιο πολύ όπως και να το κάνουμε.

Θυμήθηκα μια δήλωση του Alice Cooper την οποία και παραθέτω στη συνέχεια. Υπενθυμίζω ότι ο Alice Cooper έχει πολλάκις κατηγορηθεί για εμπλοκές με σατανισμό κλπ. λόγω των στίχων των τραγουδιών του και των εξωφύλλων από τους δίσκους του.

Alice Cooper έγραψε:
«Πηγαίνω κάθε Τετάρτη στην εκκλησία, μελετάω τη Βίβλο και μερικές φορές τη διδάσκω. Παρόλ' αυτά, συνεχίζω να ανεβαίνω στη σκηνή και να δείχνω πιο τρομακτικός από τον Marilyn Manson.

Δε σημαίνει πως όντας Χριστιανός δε μπορείς να είσαι αστέρας της ροκ ή διασκεδαστής. Έτσι είναι το lifestyle. Δε βρίζω ποτέ γιατί δεν είναι ευγενικό. Ο Alice μπορεί να σου κόψει το λαρύγγι, αλλά δε θα χρησιμοποιήσει ποτέ την λέξη που ξεκινάει από "F"».


Εν κατακλείδι, από τη στιγμή που σε προσβάλλει ο δαίμονας πάνω στο σταυρό (θυμίζω τον πίνακα του H.R. Giger που χρησιμοποιήθηκε και σε δίσκο των Celtic Frost) μπορείς απλά να το αγνοήσεις.


_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Raziel666 στις Πεμ Ιούλ 17, 2008 11:19 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 4:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ώπα!! Θεοκρατούμενα είναι τα κράτη που επικρατεί φονταμενταλισμός (βλέπε Ιράν) όπου η εκμετάλλευση του 95% του πλήθους που είναι αναλφάβητοι (ούτε καν αγράμματοι) από την ελίτ των μορφωμένων, βασίζεται στην πίστη σε κάποια θρησκεία...Η Ελλάδα δεν είναι θεοκρατούμενο κράτος. Σε καμία περίπτωση. Μην ξεχνάς πως και στην Αμερική στο όνομα της "ειρήνης" και του "Θεού" έχουν γίνει οι τελευταίοι πόλεμοι...Αυτό και μόνο λέει πολλά. Το να σέβεσαι τη θρησκεία είναι άλλο πράγμα. Και στη Γαλλία μπορείς ελέυθερα να πιστεύεις και στις Σκανδιναβικές χώρες και παντού...Στην Ελλάδα μάλιστα ίσως είμαστε ακόμα σαν ένα κλειστό lobby που κακά τα ψέματα δε δεχόμαστε τη διαφορετικότητα του άλλου, όποια κι αν είναι αυτή.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς τόσο πολύ όμως...Τόσες και τόσες ταινίες έχουμε δει και πόσα comic και manga έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί και με τέτοια θέματα ή έχουν αναφορές...Μέχρι και το Ergo Proxy μιλάει για κάτι ανάλογο,το Tenshi no Tamago και άλλα (αναφορές σε παράδεισο και συναφή)...Δηλαδη είναι λιγότερο παράξενη η αναφορά στην κόλαση και τον παράδεισο και σχεδόν κατακριτέο όταν μιλάς γι'αυτό;;

Μου θυμίζει τη φράση του Γραμματικάκη, "Η Ελλάδα είναι η χώρα της εκ των υστέρων υποκριτικής έκπληξης!". Μα δεν μπορεί! Έπεσα απ' τα σύννεφα!! (η σχετική φράση που το προσδιορίζει).

Ακόμα και αν είναι όπως το λες δε σε εισάγει πουθενά που εσύ δε θες να πας. Αυτό να το θυμάσαι.
_________________
After all we are stardust...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Howl στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:11 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 47
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:
Από ένα εξώφυλλο και έναν τίτλο βγάζουμε ολόκληρες θεωρίες συνομωσίας. Ο λόγος για τον οποίο γίνεται αυτό είναι κατ'εξοχήν εμπορικός, το "κακό" πουλάει πιο πολύ όπως και να το κάνουμε.

Θυμήθηκα μια δήλωση του Alice Cooper την οποία και παραθέτω στη συνέχεια. Υπενθυμίζω ότι ο Alice Cooper έχει πολλάκις κατηγορηθεί για εμπλοκές με σατανισμό κλπ. λόγω των στίχων των τραγουδιών του και των εξωφύλλων από τους δίσκους του.

Alice Cooper έγραψε:
«Πηγαίνω κάθε Τετάρτη στην εκκλησία, μελετάω τη Βίβλο και μερικές φορές τη διδάσκω. Παρόλ' αυτά, συνεχίζω να ανεβαίνω στη σκηνή και να δείχνω πιο τρομακτικός από τον Marilyn Manson.

Δε σημαίνει πως όντας Χριστιανός δε μπορείς να είσαι αστέρας της ροκ ή διασκεδαστής. Έτσι είναι το lifestyle. Δε βρίζω ποτέ γιατί δεν είναι ευγενικό. Ο Alice μπορεί να σου κόψει το λαρύγγι, αλλά δε θα χρησιμοποιήσει ποτέ την λέξη που ξεκινάει από "F"».


Εν κατακλείδι, από τη στιγμή που σε προσβάλλει ο δαίμονας πάνω στο σταυρό (θυμίζω τον πίνακα του H.R. Giger που χρησιμοποιήθηκε και σε δίσκο των Celtic Frost) μπορείς απλά να το αγνοήσεις.



Δίκιο έχεις...!Πάντως το μάγκα δεν το έχω διαβάσει εγώ αν και έχω ακούσει καλά λόγια...!Αλλα μου κίνησε την περιέργεια θα το διαβάσω και θα σας πω σχολεια τώρα δεν ξέρω...!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 5:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:
Από ένα εξώφυλλο και έναν τίτλο βγάζουμε ολόκληρες θεωρίες συνομωσίας. Ο λόγος για τον οποίο γίνεται αυτό είναι κατ'εξοχήν εμπορικός, το "κακό" πουλάει πιο πολύ όπως και να το κάνουμε.


η φτηνη δικαιολογια που προβαλλουν ολοι οσοι ερχονται σε δυσκολη θεση και θελουν να κρυψουν τους πραγματικους τους σκοπους εχει καταντησει πλεον μονιμη καραμελα. ενας ειναι ο σκοπος ολων αυτων των κυνησεων ειτε γηνονται απο manga ειτε απο ροκ τραγουδια η οτιδηποτε αλλο Ο ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟΣ λες πως γηνεται γιατι το "κακο" πουλαει περισσοτερο, σκευτικες σε βαθος αυτο που ειπες? αναρωτηθηκες τον λογο, το γιατι πουλαει το κακο? μου αναφερεις τον alice cooper ως παραδειγμα, γνωριζεις οτι ο μυστερ alice οταν ηταν ακομη εφυβος πουλησε την ψυχη του στον ιδιο τον σατανα με ανταλαγμα να γηνει επυτηχημενος ροκ σταρ και για αυτο λογο οδηγυθηκε σε κατασταση τρελας και πριν απο λιγα χρονια επυχηρησε να αυτοκτονησει? ασχετα που το παιζει εντιμος και χριστιανος μπροστα στον κοσμο, εξαλου δεν το βρισκω λογικο ενας χριστιανος να αναφερεται στον σατανισμο κατα αυτον τον τροπο μεσα απο τα τραγουδια του.
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01236 seconds with 5 queries