Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

666 satan και θρησκεία (γενικότερα) Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 7:18 pm
Τίτλος: 666 satan και θρησκεία (γενικότερα)
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σχετικα προσφατα ασχολυθηκα με το manga 666 satan. συλλεγοντας πλυροφοριες απο διαφορες ιστοσελιδες για το σεναριο, διαπυστωσα οτι ασχολειτε σε μεγαλο βαθμο με τη χριστιανικη θρησκεια καθως μεσα στην ιστορια αναφερονται πολλα ονοματα γνοστων δαιμονων(λουσιφερ,αντραμελεχ) και αγγελων(γαβριηλ,ραφαηλ) πραγμα που με ενοχλησε ιδιαιτερα. για ποιο λογο ο αδερφος του masashi kishimoto ανακατευεται με την χριστιανικη θρησκεια διαστρευλονοντας την και απο πανω? τι εννοω με τον ορο διαστρευλονει, μεσα στην λυστα με τους αγγελους αναφερει τον samael ως εναν απο τους αγγελους, οπως ειναι γνωστο ο σαμαηλ αλλα ελληνικα ηταν ο αιοσφορος πριν την πτοση του οπωτε πως ειναι δυνατον να μου αναφερεις τον σαμαηλ μεσα στους αγγελους και μετα μεσα στους δαιμονες να μου πετας τον λουσιφερ? ενα αλλο στοιχειο που με ενοχλησε ειναι το οτι προσδηδει στους αγγελους διαφορα συμβολα εμπνευσμενα απο τη δικη του αλλοκοτη φαντασια
και το οτι αφηνει υπενιγμους πως ο πρωταγονιστης ειναι ο ιδιος ο σατανας. θα μου πειτε, ο λογος που τα εχει κανει ολα αυτα ειναι καθαρα κερδοσκοπικος, θελει να πουλησει. ελα ομως που εγω(προσωπικη μου αποψη) εχω καταληξει στο συπμερασμα πως παει περα απο εκει και επειδιοκει μεσα απο ενα φαινομενικα αθοω manga τον προσυλιτησμο. ισως να ακουγεται παρατραβηγμενο ομως σκευτητε το λιγο.
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ultimatesayan στις Τετ Ιούλ 16, 2008 5:57 pm, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 7:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διόρθωση.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τον χριστιανισμό όσο με προκαμπαλιστικές θεωρίες.
And its a great shounen!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 7:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shiroikage έγραψε:
Διόρθωση.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τον χριστιανισμό όσο με προκαμπαλιστικές θεωρίες.
And its a great shounen!!



αμφηβαλω, η χρηση της πενταλφας ως βασικο συμβολο(ελαφρος παραλαγμενη) και η αναφορα στους αγγελους παει καθαρα προς χριστιανησμο. ολα τα αλλα πηστευω πως λειτουργουν απλως ως ενα καλο καμουφλαζ για να καλειψουν την πραγματικη φυση του manga.
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 20 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 86
Τοποθεσία: Κάπου στο πουθενά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 7:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultimatesayan έγραψε:
Shiroikage έγραψε:
Διόρθωση.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τον χριστιανισμό όσο με προκαμπαλιστικές θεωρίες.
And its a great shounen!!



αμφηβαλω, η χρηση της πενταλφας ως βασικο συμβολο(ελαφρος παραλαγμενη) και η αναφορα στους αγγελους παει καθαρα προς χριστιανησμο. ολα τα αλλα πηστευω πως λειτουργουν απλως ως ενα καλο καμουφλαζ για να καλειψουν την πραγματικη φυση του manga.


Θα συμφωνήσω με τον Shiroikage, και για το που βασίζεται το manga, αλλά και στο ότι είναι ωραία ιστορία.

Αν ψάξεις λίγο για τις καμπαλιστικές θεωρίες θα δεις πως μοιάζουν πολύ περισσότερο με την ιστορία του manga απ' ότι ο χριστιανισμός. Η χρήση των συμβόλων, τα ονόματα των αγγέλων και των δαιμόνων που δεν υπάρχουν όλα στο χριστιανισμό, αλλά υπάρχουν σε αυτές τις θεωρίες, και άλλα πολλά.

σπόιλερ του manga:


Επιπλέον, δεν είναι ασυνήθιστο οι ιστορίες στα manga να χρησιμοποιούν στοιχεία (και όχι κατά λέξη την ιστορία) από μυθολογίες διαφόρων θρησκειών, παλιών και σημερινών. Για τσέκαρε στο Naruto τι αχταρμά της Ιαπωνικής μυθολογίας έχει κάνει ο δίδυμος αδερφός του δημιουργού του 666Satan...
Whistling
_________________

Δεν είναι γλυκούλια;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 8:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια μικρή διόρθωση στα λεγόμενα μου.
Πριν είπα πως δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με τον χριστιανισμό ενώ θα έπρεπε καλύτερα να πω ότι ουδε μια σχέση έχει εφόσον ο χριστός δεν αναφέρεται ούτε μια φορά στο concept.

Προς Yuuki.
Προσοχή!! τόσο το spoiler της Yuuki όσο και αυτό που ακολουθεί είναι ζωτικής σημασίας αν πρόκειται να διαβάσετε το manga.

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 123


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 9:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μενα αν πας να το διαβασεις σημενει οτι κατι δεν παει καλα με την θρησκεια σου και συμφονώ απόλυτα με τον ultimatesayan αν δεν εχουν σχεση με χριστιανισμο να μην με λεν βασιλη Mad
_________________
www.onemanga.com/one_piece Διαβάστε το
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, τώρα πρόκειται να το ξεκινήσω το manga αν και το έχω καιρό στη λίστα μου.
ultimatesayan μια μικρή παρατήρηση... Όποιος θέλει δε δίνει σημασία σε όσα λέω.Σας το δηλώνω από τώρα ότι δε με λένε Λιακόπουλο Razz
Εντός του spoiler δεν έχω κάτι για το manga αλλά είναι ένα μεγάλο κείμενο για τους αγγέλους, τα ονόματα και τα σύμβολα και δε θέλω να μονοπωλώ τη σελίδα...



Επίσης να δηλώσω πως η Καμπάλα δεν είναι μακριά από τα λεγόμενα του Χριστιανισμού μιας και βασίζονται πάνω στα ίδια σχεδόν γεγονότα με τη διαφορά ότι ο Χριστιανισμός διαχωρίζεται από αυτή τη σέχτα του Ιουδαϊσμού...

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι όλα όσα λέω στο spoiler είναι για μένα φιλολογικού ενδιαφέροντος χωρίς να χρειάζεται να ασπάζομαι μέρη του κειμένου ή ολόκληρο το κείμενο...
Αυτά τα ολίγα...

Embarassed
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω ιδέα από το συγκεκριμένο anime.
Αλλά από τον τίτλο και μόνο έχει στοιχεία από το χριστιανισμό.

666satan.

Το 666 σαν αριθμός του αντίχριστου μνημονεύτηκε στην Αποκάλυψη του Ιωάννου για πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος (αν και μερικοί υποστηρίζουν ότι έχει γίνει αναφορά και σε αρχαία κείμενα της ελληνικής γραμματείας).
Οπότε και μόνο από τον τίτλο μπλέκει τον χριστιανισμό ή μάλλον στοιχεία από την χριστιανική θρησκεία.

Απλή επισήμανση:
Σύμφωνα με τον χριστιανισμό οι αρχάγγελοι ήταν 3.
Γαβριήλ (Gabriel), Μιχαήλ (Michael), Σαμαήλ (Samael).
Από αυτούς ο Σαμαήλ επέλεξε να αλλάξει στρατόπεδο. Είναι ο γνωστός σατανάς/ διάβολος/ Εωσφόρος (Lucifer).

Απάντηση στο spoiler του Howl.
Η δεύτερη στρατιά που εξέπεσε ήταν οι Ελοχίμ, που δεν ήταν ακριβώς άγγελοι αλλά όντα με ενεργειακό σώμα ίδιο με αυτό των ανθρώπων. Μην ξεχνάμε ότι οι άγγελοι δεν έχουν σώμα οπότε και δεν μπορούν να έχουν δυνατότητα προς συνουσία. Αντίθετα οι Ελοχίμ είχαν γι' αυτό κι ενώθηκαν με τις κόρες των ανθρώπων. Για την συνέχεια της ιστορίας διαβάστε Λιακόπουλο.

Ο Σαμαέλ είναι ο διάβολος, ο πρώτος αρχάγγελος που έφυγε από το στρατόπεδο του Θεού. Απλά τελικά δεν είναι αυτός το μεγάλο αφεντικό του αντίπαλου στρατοπέδου του Θεού. Ο μεγάλος αντίπαλος του Θεού (Ο ΩΝ) είναι ο ΜΗ ΩΝ. Αλλά αυτός δεν ήταν κάποιος άγγελος που έφυγε, αλλά προυπήρχε μαζί με τον Θεό. Δεν ξέρω πολλά πάνω σε αυτό. Έχω καιρό να δω Λιακόπουλο.
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gpanos στις Τρι Ιούλ 15, 2008 10:35 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι αρχάγγελοι είναι Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ, Ουριήλ, Σαμαήλ και αυτός που δημιούργησε το στρατόπεδο που θέλησε να πάει (και πήγε) ο Σαμαήλ. Ο αυτός (συνεχίζω να μη θυμάμαι το όνομα) είναι ο εξαποδώ... Σύμφωνα με το Χριστιανισμό και με τις αγιογραφίες μονών του Αγίου Όρους και των Μετεώρων.

Επίσης σε μια συζήτηση που είχα κάποτε αυτοί είναι οι αρχάγγελοι που εμπλέκονται περισσότερο, υποτίθεται, με τα της ανθρωπότητας και έχουν "οριστεί" ως οι "αρμόδιοι" για την κατά το συνατόν ομαλή πορεία του κόσμου. Και λέω το κατά το δυνατόν αφού δεν πρέπει να είναι παρεμβατικοί. Αυτό σημαίνει πως σαφώς υπάρχουν κι άλλοι.

Θα πάω να ρουφήξω το Manga και θα μιλήσω και γι'αυτό
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 11:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

opas έγραψε:
Για μενα αν πας να το διαβασεις σημενει οτι κατι δεν παει καλα με την θρησκεια σου και συμφονώ απόλυτα με τον ultimatesayan αν δεν εχουν σχεση με χριστιανισμο να μην με λεν βασιλη Mad

εγώ που το διαβάζω δηλαδή να αρχίσω να ανήσυχο ε;
τι να πει κανεις...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:48 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά γ@μηστε τις θρυσκευτικές πεποιθήσεις κλπ. νοήμονες άνθρωποι είμαστε όλοι και μονοι μας κανουμε κουμαντο στο τι διαβάζουμε και στο τι οχι.
Για εμενα το satan δεν είναι παρα μια ωραία ιστοριούλα που με έκανε να περάσω ευχάριστο χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κόλλησες Shiroi-san?? Αν ψαχτείς λίγο θα καταλάβεις τι εννοώ...

Ναί σίγουρα, μια κουβέντα ξεκίνησε το παιδί! Σαν manga μια ωραία ιστορία είναι (όσο έχω διαβάσει ως τώρα),δε πόιντ ιζ δατ o ultimatesayan είχε έναν προβληματισμό ως αναγνώστης και ίσως μια αναστάτωση που του προξένησε το σενάριο...
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 2:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν κόλλησα καθολου και ούτε έκατσα να διαβάσω και τίποτα από ολα αυτά.
τεσπα οσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν είμαι αυτό που λεμε θρήσκος. Και να ήμουν όμως αν κατι μου ξίνιζε απλα δεν θα το διαβαζα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 2:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν κατάλαβες τι είδους ψάξιμο εννοούσα! Razz
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 16, 2008 10:21 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shiroikage έγραψε:
Δεν κόλλησα καθολου και ούτε έκατσα να διαβάσω και τίποτα από ολα αυτά.τεσπα οσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν είμαι αυτό που λεμε θρήσκος. Και να ήμουν όμως αν κατι μου ξίνιζε απλα δεν θα το διαβαζα...



ανφορικα με τη θρησκεια ουτε και εγω θα μπορουσα να χαρακτηρηστω θρησκος, προσπαθω να κραταω τα πυστευω μου σε ενα τετοιο σημειο ετσι ωστε ουτε φανατικος χριστιανος να γεινω(εχω δει πολλους απο αυτους και πηστεψτε με αυτοι κανουν τη μεγαλυτερη ζημια....) αλλα ουτε και να απομακρηνθω σε μεγαλο βαθμο απο την εκκλησια(γιατι τοτε αρχιζουν διαφορα προβληματα στα οποια δεν θα ηθελα να αναφερθω εδω). τορα, το να δω κατι που με ενοχλησε οπως το συγκεκρημενο manga και απλως να το αγνοησω το θεορω ανοητη πραξη. επισης ρειξε και μια ματια στις θεωριες που εγραψαν τα παιδια εχουν πολυ ενδιαφερον( μερικα απο αυτα δεν τα γνωριζα καν) και ισως σε βοηθησουν να δεις ποιο καθαρα το θεμα του manga 666 satan
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01876 seconds with 5 queries