Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Σχετικά με το ratio...
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2008 11:58 am
Τίτλος: Σχετικά με το ratio...
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά ρε παιδιά τι έγινε με αυτόν τον τρακερ?
επαφιεται στη συνείδησή μας το seeding? (δηλ δεν παρακολουθείται το ratio πια?)

Ακομα, μηπως υπάρχει κανα θρέντ που να λέει τι εγινε και χαλασε?
(απλή περιεργια..)

αυτα.

Υ.Γ επειδή παίζεται να το εχω κάνει πόστ σε λάθος σημείο, παρακαλω βάλτε το στο σωστο σημειο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2008 12:37 pm
Τίτλος: Re: Σχετικά με το ratio...
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vrekman32 έγραψε:
Τελικά ρε παιδιά τι έγινε με αυτόν τον τρακερ?
επαφιεται στη συνείδησή μας το seeding? (δηλ δεν παρακολουθείται το ratio πια?)


Το seeding από πάντα εξαρτόνταν από τη συνείδηση και τις προθέσεις των μελών. Ουσιαστικά ουδέποτε επιβάλλαμε κάποιο κανόνα σχετικά με το ratio. Απλά θεωρήσαμε σωστό η συμβολή ενός ατόμου να προβάλλεται δημόσια, μιας και δεν πρόκειται παρά για μια δημόσια προσφορά, ως κίνητρο και αναγνώριση της προσφοράς του.

Ωστόσο η νέα δομή του tracker δε μας δίνει πλέον τη δυνατότητα να ξέρουμε τα στατιστικά ανεβάσματος/κατεβάσματος ενός χρήστη.

vrekman32 έγραψε:
Ακομα, μηπως υπάρχει κανα θρέντ που να λέει τι εγινε και χαλασε?
(απλή περιεργια..)


Πιστεύω ότι δε θα ενδιέφερε πολλά άτομα να μάθουν τεχνικές λεπτομέρειες σχετικά με το πρόβλημα... Συνοπτικά όμως, ο tracker είχε μεγαλώσει αρκετά και κατανάλωνε πάρα πολλούς πόρους από το server μας, πολύ παραπάνω από το επιτρεπτό, με αποτέλεσμα να ακούσουμε παράπονα από την εταιρεία του server.
(Η χρήση cpu έφτασε στο 19% σε shared web hosting)

Αυτή τη στιγμή το site είναι ακόμα υπό επιτήρηση σε εφεδρικό server, αναμένοντας το επίπεδο χρήσης πόρων να πέσει στο 1/20 από όσο είχε φτάσει. Με το νέο tracker είμαστε πολύ κοντά στην επιθυμητή κατανάλωση, και σύντομα θα μεταφερθούμε ξανά σε κανονικό server.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2008 1:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλιστα...

καλή συνέχεια τότε!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 19


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 26, 2008 9:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί δεν ζητάτε βοήθεια από coders άλλων Ελληνικών tracker (ή και ξένων αν έχετε γνωριμίες) για νας σας βοηθήσει να στήσετε έναν tracker με τα απολύτως βασικά?
Αν και ratio free ο tracker, το ratio θα έπρεπε να φαίνετε κάπου για πολλούς λόγους..΄Μπορεί να γίνει να μην είναι ορατό σε όλους αλλά μονο στον ιδιοκτήτη του account.

Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Συνεχίστε την καλή δουλειά!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 26, 2008 9:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

an1me έγραψε:

Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Και ποιος θα τον πλερωνει αδερφε;
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 19


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 5:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

-=S=- έγραψε:
an1me έγραψε:

Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Και ποιος θα τον πλερωνει αδερφε;


Υποθέτω όσοι είναι @ admin/mod team θα μπορούν να μοιράζονται τα έξοδα...
Εφόσον πάντα δεν υπάρχουν donations...


Επίσης, εγώ απλά είπα το πιστευω κ το τι μου έχει δείξει η εμπειρία μου τα όσα χρόνια ασχολούμαι..
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 228




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 7:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

an1me έγραψε:
-=S=- έγραψε:
an1me έγραψε:

Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Και ποιος θα τον πλερωνει αδερφε;


Υποθέτω όσοι είναι @ admin/mod team θα μπορούν να μοιράζονται τα έξοδα...
Εφόσον πάντα δεν υπάρχουν donations...


Επίσης, εγώ απλά είπα το πιστευω κ το τι μου έχει δείξει η εμπειρία μου τα όσα χρόνια ασχολούμαι..


Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν donations (όχι με σκοπό να βγάλουν λεφτά αλλά την συντίρηση του site όπως βλέπουμε και σε άλλα fansubs).
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1745
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 3:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικα εγω πιστευω οτι πρεπει να μπει και η μπαρα για το ratio(πραγμα που εγινε)και να υπαρχει οριο στο ratio.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 25 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 47
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 5:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RaiDeNJuNioR έγραψε:
an1me έγραψε:
-=S=- έγραψε:
an1me έγραψε:

Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Και ποιος θα τον πλερωνει αδερφε;


Υποθέτω όσοι είναι @ admin/mod team θα μπορούν να μοιράζονται τα έξοδα...
Εφόσον πάντα δεν υπάρχουν donations...


Επίσης, εγώ απλά είπα το πιστευω κ το τι μου έχει δείξει η εμπειρία μου τα όσα χρόνια ασχολούμαι..


Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν donations (όχι με σκοπό να βγάλουν λεφτά αλλά την συντίρηση του site όπως βλέπουμε και σε άλλα fansubs).


+φωνώ

Edit:Εγώ πιστεύω πως η μπάρα που έδειχνε το ratio έπρεπε να λειτουργεί ακόμα!(Με κάποιο τρόπο)Γιατί έδειχνε το ευχάριστο σε κάθε team που έβγαζε το release γιατί βοηθούσε στην διασπορά του!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 6:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ποτέ donation μιας και η AnimeClipse είναι μη κερδοσκοπική.(άσχετα ότι αυτά τα χρήματα δεν θα πήγαιναν στις τσέπες μας)
Αυτό φυσικά έχει ειπωθεί και στο παρελθόν αρκετές φορές και είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει.
Το δε ratio είναι αχρείαστο μιας και ο tracker ήταν και είναι ratio free και δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση ούτε και εδώ να μπει περιορισμός. O καθένας αφήνεται στο φιλότιμο του όσον αφορά το seeding. Δεν ήμασταν και ούτε και θα γίνουμε ποτέ μπαμπούλες. Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι και ο καθένας γνωρίζει τι είναι σωστό και τι όχι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Shiroikage στις Παρ Ιούν 27, 2008 7:25 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 7:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

an1me έγραψε:
Γιατί δεν ζητάτε βοήθεια από coders άλλων Ελληνικών tracker (ή και ξένων αν έχετε γνωριμίες) για νας σας βοηθήσει να στήσετε έναν tracker με τα απολύτως βασικά?


Είχαμε ήδη δικό μας τράκερ, και έχουμε δικούς μας coders/developers. Δεν χρειάζεται να ζητήσουμε βοήθεια από άλλους.

an1me έγραψε:
Επίσης, δεν ξέρω αυτήν την στιγμή σε τι server είστε, αλλά πιστεύω είναι μονόδρομος η εγκατάσταση σε εναν dedicated server...


Είμαστε σε Virtual Dedicated Server, με επιτρεπόμενη κατανάλωση 1% των πόρων. Ο dedicated server σίγουρα είναι η απόλυτη λύση, αλλά θα είναι σαν να αυξάνουμε το budget του site 20 φορές, προσθέτοντας κυριολεκτικά ένα ενοίκιο γκαρσονιέρας κάθε μήνα. Ακόμα και αν ενεργοποιούσαμε τα donations, πράγμα του οποίου είμαστε πλήρως ενάντιοι, υπολογίζουμε ότι δε θα ήταν αρκετό να υποστηρίξει το κόστος.

an1me έγραψε:
Αν και ratio free ο tracker, το ratio θα έπρεπε να φαίνετε κάπου για πολλούς λόγους. Μπορεί να γίνει να μην είναι ορατό σε όλους αλλά μονο στον ιδιοκτήτη του account.

AnimeHotel έγραψε:
Edit:Εγώ πιστεύω πως η μπάρα που έδειχνε το ratio έπρεπε να λειτουργεί ακόμα!(Με κάποιο τρόπο)Γιατί έδειχνε το ευχάριστο σε κάθε team που έβγαζε το release γιατί βοηθούσε στην διασπορά του!


Αυτή τη στιγμή ο νέος τράκερ μας βρίσκεται σε dedicated server. Ωστόσο δεν μας ανήκει αυτός ο server, και τόσο η δομή του όσο και η διασύνδεση με το site μας δεν δίνει τη δυνατότητα ενημέρωσης στατιστικών ανά χρήστη. Και εμείς θα το θέλαμε, αλλά είναι πλήρως άσκοπο και άστοχο να 20πλασιάσουμε το κόστος ίσα ίσα για να υπάρχει ratio ανά χρήστη.

an1me έγραψε:
Υποθέτω όσοι είναι @ admin/mod team θα μπορούν να μοιράζονται τα έξοδα...

RaiDeNJuNioR έγραψε:
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν donations (όχι με σκοπό να βγάλουν λεφτά αλλά την συντίρηση του site όπως βλέπουμε και σε άλλα fansubs).


Ήδη οι admins/mods μοιράζονται τα έξοδα για το τρέχον site. Ο 20πλασιασμός της επιβάρυνσής τους χωρίς λόγο είναι τόσο άσκοπος όσο και αποφευκτέος.
Τα donations όπως προείπα, αφενός δε μας αρέσει σαν λύση, αφετέρου δε θα είναι αρκετά για dedicated, και κατά τρίτο δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για όλο αυτό.

Εφόσον πάντα δεν υπάρχουν donations...

Εν τέλει, πιστεύετε ότι να βάλουμε donations και να πάμε σε dedicated, ίσα ίσα για να γίνουμε "αυστηροί" και να επιβάλλουμε ratio, θα ανεβάσει το seeding και τις ταχύτητες; Όχι. Πολλοί όσοι έχουν χαμηλό ratio, απλά θα φτιάχνουν ένα νέο λογαριασμό από νέο e-mail, Και θα συνεχίζουν να leechάρουν ασυνείδητα, χωρίς να ξανακάνουν seed.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 19


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 9:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το Donation δεν είναι κακό απλά στην Ελλάδα είναι παρεξηγήσιμο....


όσο αφορά το ratio, συμφωνώ να παραμείνει ratio free ΑΛΛΑ να μπορεί αν βλέπει ο κάθε χρήστης τα στατιστικά του κ γενικά αλλά κ σε επιμέρους torrent
(εγώ π.χ., έχω seedbox και είχα μπει σαν seeder ανεβάζοντας μπόλικα GB...Θα μου ήταν χρήσιμο εμένα προσωπικά να ξέρω πόσα ΄'εχω ανεβάσει γενικά, αλλα κ σε κάθε torrent (snatchlist ένα πράγμα)


anyway...εγώ τις απόψεις μου εξέφρασα...με βάση τα λεγόμενα του admin, δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ την παρούσα κατάσταση...


Καλη συνέχεια happy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2008 10:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εμείς θα το θέλαμε, αλλά ΔΕΝ γίνεται. Και αν γίνει θα πρέπει να κοστίσει τόσο πολύ, που δεν υπάρχει νόημα να γίνει. Για την ώρα όμως κρατάμε εθιμοτυπικά την userbar σαν αναμνηστική για την ώρα, για να φαίνεται πόσα είχε ανεβάσει/ κατεβάσει ο καθένας.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01259 seconds with 5 queries