Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Corrupted Death Note episodes?
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 03 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:31 pm
Τίτλος: Corrupted Death Note episodes?
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

Σε δύο (μέχρι στιγμής) επεισόδια του "Death Note", αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Φαίνονται να έχουν διάρκεια 5 λεπτά και κάτι. Μόλις περάσει η συγκεκριμένη διάρκεια, αποσυγχρονίζεται τελείως ο ήχος. Αν δοκιμάσω να προχωρήσω γρήγορα μπροστά, από κάποιο σημείο και μετά επιστρέφει στην αρχή. Αν συγχρονίσω manually τον ήχο, αποσυγχρονίζεται πάλι αμέσως.

Τα παραπάνω συμβαίνουν με Mplayer 1.0rc1-3.3.6. Με xine 0.99.4 απλώς κρασάρει ο xine με Floating exception πριν καν ξεκινήσει να παίζει.

Τα επεισόδια είναι το 13 και το 20. Είχα κατεβάσει το 13 από το torrent 1-25 και το ξανακατέβασα από το 1-37 μήπως τυχόν είχε γίνει corrupt, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα επεισόδια που έχω δει μέχρι τώρα (1-20) παίζουν μια χαρά και με τους δύο players.

Μήπως έχουν κάτι ιδιαίτερο στο encoding αυτά τα επεισόδια (σε σχέση με τα υπόλοιπα);

BTW, συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, έχω εντυπωσιαστεί. Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 236
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως δεν είναι 100% κατεβασμένα; Γιατί αυτό συνήθως συμβαίνει σε ημιτελή αρχεία.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου ρίξε μια ματιά στο Playback FAQ του site, όπου αναφέρονται οδηγίες για αναπαραγωγή αρχείων βίντεο.

Τα Death Note έχουν γίνει με x264 και AAC, οι players που αναφέρεις νομίζω πως έχουν προβλήματα με τα συγκεκριμένα codecs. Καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιον άλλο, σου προτείνω Media Player Classic ή την τελευταία έκδοση του BSPlayer.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 03 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Boss έγραψε:
Μήπως δεν είναι 100% κατεβασμένα; Γιατί αυτό συνήθως συμβαίνει σε ημιτελή αρχεία.


Γι αυτό τα ξανακατέβασα, αλλά δεν.... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έγραψε:
Φίλε μου ρίξε μια ματιά στο Playback FAQ του site, όπου αναφέρονται οδηγίες για αναπαραγωγή αρχείων βίντεο.


Το έκανα πριν γράψω το post, δεν βοήθησε....

gpower2 έγραψε:
Τα Death Note έχουν γίνει με x264 και AAC, οι players που αναφέρεις νομίζω πως έχουν προβλήματα με τα συγκεκριμένα codecs. Καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιον άλλο, σου προτείνω Media Player Classic ή την τελευταία έκδοση του BSPlayer.


Ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ Linux και τα παραπάνω μάλλον θέλουν Windows... Whistling

Τα υπόλοιπα επεισόδια δεν έχουν πρόβλημα. Ο codec που αναφέρει πως χρησιμοποιεί ο mplayer είναι ο FFmpeg H.264 από το libavcodec family.

Μια πιθανή κίνηση θα ήταν να κοιτάξω για νεότερες εκδόσεις player και codec, αλλά επειδή ακριβώς το πρόβλημα εντοπίζεται σε 2 από τα 20 επεισόδια, είπα να τσεκάρω μήπως έχουν κάτι ιδιαίτερο. Αν και σε όλα τα επεισόδια (καλά και μη) χρησιμοποιείται ακριβώς ο ίδιος codec.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 9:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκιμασε με VLC (υπαρχει για linux), απλως για να δεις αν παιζουν.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 511
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 10:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα πρεπει να εχουν προβλημα τα codex που χρησιμοποιεις...χρησιμοποιω Media Player Classic με τα codex του δελιοπουλου εδω και εναν χρονο(οποτε δεν ειναι θεμα αναβαθμισης)και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα...για κανε μια πληρη απεγκατασταση του Media Player Classic και εγκατεστησε το ξανα ...τωρα επειδη εχεις λινουξ δεν ξερω αν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα δεν νομιζω
_________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 10:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TakeshiGaijin έγραψε:
Ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ Linux και τα παραπάνω μάλλον θέλουν Windows... Whistling


-=S=- έγραψε:
Δοκιμασε με VLC (υπαρχει για linux), απλως για να δεις αν παιζουν.


Με βάση τα παραπάνω, θα συμφωνήσω με τον -=S=-. Δοκίμασε με VLC, αν παίζουν με την τελευταία έκδοση, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους players που χρησιμοποιείς. Αλλιώς μάλλον δεν κατέβηκαν καλά τα αρχεία ή χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικές ρυθμίσεις στον encoder, καθώς είσαι ο μόνος που αναφέρει το σχετικό πρόβλημα.

EDIT
@vouk
Τα προγράμματα και τα codec που αναφέρεις είναι όλα για Windows. Στο Linux είναι πολύ διαφορετικά τα πράματα! big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 03 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 11:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έγραψε:
TakeshiGaijin έγραψε:
Ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ Linux και τα παραπάνω μάλλον θέλουν Windows... Whistling


-=S=- έγραψε:
Δοκιμασε με VLC (υπαρχει για linux), απλως για να δεις αν παιζουν.


Με βάση τα παραπάνω, θα συμφωνήσω με τον -=S=-. Δοκίμασε με VLC, αν παίζουν με την τελευταία έκδοση, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους players που χρησιμοποιείς. Αλλιώς μάλλον δεν κατέβηκαν καλά τα αρχεία ή χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικές ρυθμίσεις στον encoder, καθώς είσαι ο μόνος που αναφέρει το σχετικό πρόβλημα.


Yep, τον είχα ξεχάσει αυτόν. Με vlc 0.8.5 παίζουν κανονικά. Thumb 2 Up Δοκίμασα και με το τελευταίο export του mplayer (πιο τελευταίο δηλαδή δεν γίνεται) και δεν άλλαξε τίποτα.

Πάντως κάτι είναι διαφορετικό στα συγκεκριμένα επεισόδια (υπάρχουν και κάμποσα άλλα μετά το 20) - στο μηχάνημα που κάνω downloads έχω Ubuntu 7.04 και Gnome. Ο filemanager του Gnome δεν μπορεί να εμφανίσει previews για τα επεισόδια που παρουσιάζουν το πρόβλημα, ενώ στα άλλα εμφανίζονται κανονικά. Κάποιο setting στο encoding ίσως;

Δεν βάζετε και στο FAQ μια αναφορά για τον vlc;; Δεν υπάρχει τίποτα για Linux players εκεί.

gpower2 έγραψε:

EDIT
@vouk
Τα προγράμματα και τα codec που αναφέρεις είναι όλα για Windows. Στο Linux είναι πολύ διαφορετικά τα πράματα! big smile


Τώρα γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι είμαι ο μόνος που βλέπει τα videos του AC σε Linux; Whistling

Ευχαριστώ και καληνύχτα σας....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 11:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TakeshiGaijin έγραψε:
Δεν βάζετε και στο FAQ μια αναφορά για τον vlc;; Δεν υπάρχει τίποτα για Linux players εκεί.


Έχεις δίκιο φίλε μου, είναι σημαντική παράλειψη. Απλά όπως διαπίστωσες το Linux δεν είναι και πολύ δημοφιλές λειτουργικό στο forum, κι επειδή κι εγώ δεν το χρησιμοποιώ ώστε να κάνω δοκιμές, δεν υπάρχει αναφορά. Υπόσχομαι να κάνω μια έρευνα και να εμπλουτίσω το σχετικό FAQ.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01629 seconds with 5 queries