Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 25, 2012 9:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Προτιμω χιλιες φορες να πανε στην αναπτυξη αυτα τα λεφτα παρα να γινουν σταχτη παλι. Whistling


συμφωνω μαζι σου σε αυτο με τις τραπεζες και το ξερω οτι ετσι ειναι. αλλα οταν εγω βαζω 1000 ευρω στη τραπεζα, ξερω οτι αν παω σημερα, αυριο σε ενα μηνα, θα εχω 1000 ευρω. αλλα με αυτους, θα βαλω 1000 μεσα, θα μου τα παρουν και αν βγαλουν λεφτα απο την αναπτυξη θα παρω τα 1000 πισω. Και δε το καταλαβα αυτο. Δουλευουν οι γονεις μου σαν σκυλια, πληρωνουν τοσους φορους-σε 1-2 χρονια και εγω το ιδιο- τα οποια χρηματα υποτιθεται οτι πηγαινουν εκει και θα ερθει ενας καραγκιοζης που παιρνει 10.000 το μηνα και αλλα τοσα απο επιτροπες, μιζες κλπ και θα μου πει σου παιρνω τις καταθεσεις για να κανω αναπτυξη; και γιατι να παρει τα δικα μου που ειναι δεκαρες και α μη κανει συμφωνιες με βαρδινογιαννη-γιαννακοπουλο-νιαρχο κλπ κλπ κλπ που εχουν δισεκατομυρια και να κανει αναπτυξη;


devilmanson έγραψε:
Οσον αφορα το στρατο θα σου πω το εξης συμφωνω μαζι σου αν δεν παιρνουμε στραβα υποβρυχια και μονοφτερα αεροπλανα αλλιως ναι να μειωθουν μαχαιρι. Wink


Και εγω το πιστευω οτι ειναι παρα πολλα τα χρηματα που δινονται σε εξοπλισμους. Τα περισσοτερα βεβαια δεν ειναι ετσι. Αλλα το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που η ευρωπη δεν λεει τιποτα στη τουρκια, ειμαστε αναγκασμενοι να τα παιρνουμε. Αλλα το θεμα δεν ειναι οτι ειπε να μειωθουν οι δαπανες. αν ελεγε, θα τις μειωσουμε και θα πιεσουμε την ευρωπη να τους κοψει τον αερα, τοτε κανενα προβλημα. Αλλα εδω ο καραγκιοζης λεει οτι θα τα κοψουμε και με τη τουρκια θα το ρισκαρουμε. Ε βεβαια. τι και αν γινει πολεμος; εμεις θα πολεμησουμε;
Και αυτους τους γελοιους καποιοι οχι μονο θα τους βαλουν στη βουλη, αλλα θελουν να τους κανουν και κυβερνηση. ΑΛΗΤΕΙΑ!!!! ΤΑ ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 25, 2012 11:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
devilmanson έγραψε:
Προτιμω χιλιες φορες να πανε στην αναπτυξη αυτα τα λεφτα παρα να γινουν σταχτη παλι. Whistling


συμφωνω μαζι σου σε αυτο με τις τραπεζες και το ξερω οτι ετσι ειναι. αλλα οταν εγω βαζω 1000 ευρω στη τραπεζα, ξερω οτι αν παω σημερα, αυριο σε ενα μηνα, θα εχω 1000 ευρω. αλλα με αυτους, θα βαλω 1000 μεσα, θα μου τα παρουν και αν βγαλουν λεφτα απο την αναπτυξη θα παρω τα 1000 πισω. Και δε το καταλαβα αυτο. Δουλευουν οι γονεις μου σαν σκυλια, πληρωνουν τοσους φορους-σε 1-2 χρονια και εγω το ιδιο- τα οποια χρηματα υποτιθεται οτι πηγαινουν εκει και θα ερθει ενας καραγκιοζης που παιρνει 10.000 το μηνα και αλλα τοσα απο επιτροπες, μιζες κλπ και θα μου πει σου παιρνω τις καταθεσεις για να κανω αναπτυξη; και γιατι να παρει τα δικα μου που ειναι δεκαρες και α μη κανει συμφωνιες με βαρδινογιαννη-γιαννακοπουλο-νιαρχο κλπ κλπ κλπ που εχουν δισεκατομυρια και να κανει αναπτυξη;


devilmanson έγραψε:
Οσον αφορα το στρατο θα σου πω το εξης συμφωνω μαζι σου αν δεν παιρνουμε στραβα υποβρυχια και μονοφτερα αεροπλανα αλλιως ναι να μειωθουν μαχαιρι. Wink


Και εγω το πιστευω οτι ειναι παρα πολλα τα χρηματα που δινονται σε εξοπλισμους. Τα περισσοτερα βεβαια δεν ειναι ετσι. Αλλα το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που η ευρωπη δεν λεει τιποτα στη τουρκια, ειμαστε αναγκασμενοι να τα παιρνουμε. Αλλα το θεμα δεν ειναι οτι ειπε να μειωθουν οι δαπανες. αν ελεγε, θα τις μειωσουμε και θα πιεσουμε την ευρωπη να τους κοψει τον αερα, τοτε κανενα προβλημα. Αλλα εδω ο καραγκιοζης λεει οτι θα τα κοψουμε και με τη τουρκια θα το ρισκαρουμε. Ε βεβαια. τι και αν γινει πολεμος; εμεις θα πολεμησουμε;
Και αυτους τους γελοιους καποιοι οχι μονο θα τους βαλουν στη βουλη, αλλα θελουν να τους κανουν και κυβερνηση. ΑΛΗΤΕΙΑ!!!! ΤΑ ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΑ!!!


1)Τα λεφτα σου θα μπορεις να τα παρεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις αυτο μπορω να στο εγγυηθω για τις τραπεζες απο τι στιγμη που δεν δεσμευονται γιατι το ξαναλεω δεν ειπε για δεσμεσεις.Η τραπεζα ειναι υποχρεωμενη να στα δωσει...Οποτε για το συγκεκριμενο σου βαζω και το χερι μου στην φωτια. Wink

2)Η ευρωπη δεν λεει τπτ γιατι απο γερμανια γαλλια προμηθευομαστε εξοπλισμο λογικο δεν ειναι να μην παιρνει θεση? Rolling Eyes εχει και ενα point το ολο θεμα.Τωρα το σχολιο που ειπε σιγουρα δεν μ αρεσε και το θεωρω χαζο να ειρωνευομαστε σε τετοιεσ συνθηκες αλλα σιγουρα ο τουρκος για να σου κουνηθει πρεπει να τα βαλει με υψηλοτερα κεφαλια και εχει ηδη εναν ρωσο απο πανω του που κανει κρα,το μονο σωστο που θα εκανε ο καραμανλης γιατι αν γινοταν το μπουργκας-αλεξανδρουπολη στους ορους ηταν να υπαρχει ρωσικο στρατος να προστατευει,εκει να δεις τι θα γινοταν και αν θα κουνιοταν ο τουρκος.Razz



Παράθεση:
Νίκο δεν νομίζω τώρα ότι πρέπει να λέμε τέτοιες κουβέντες. Δεν ξέρεις τι σημαίνουν τα λόγια που λες οπότε σε παρακαλώ. Είπαμε ο Τσίπρας είναι ηλίθιος, λέει ψέματα, την έχει ψωνίσει, δεν μπορεί να διαχειριστεί τίποτα και ακόμα περισσότερο οι βουλευτές του. Μου είπες ότι έχεις έναν φόβο περί πραξικοπήματος ή εμφυλίου και το σεβάστηκα παρ'ότι δεν συμφωνώ. Γιατί είναι ένα επιχείρημα. Αλλά μην μου παινεύεις και την οικονομική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ γιατί με απογοητεύεις.

Παρακαλώ πάντως όσοι συνεχίσετε να ψηφίζετε ΣΥΡΙΖΑ σας παρακαλώ. Μην με αναγκάσετε να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Γιατί εκεί θα με καταλήξετε... Ηρεμήστε και βάλτε το μυαλό σας να σκεφτεί.


Εμεις θα παμε αυριο για καφε γιατι ερχεσαι θεσσαλονικη αν δεν κανω λαθος!Οποτε θα μιλησουμε απο κοντα γιατι δεν τον παινευσα καθολου ουτε συμφωνω σε ολα μαζι του.Αν δεις ποιο πανω ποστ ειπα οτι εχουμε να κανουμε αναμεσα σε πεινα και εμφυλιο οποτε ποσο πιστευεις οτι παινευω το προγραμμα του συριζα Razz

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AbYqj0IYQpQ παντως αν αυτος ο ανθρωπος ειναι πιο επικινδυνος απο τον τσιπρα ενταξει σηκων τα χερια ψηλα! Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 29 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 26, 2012 3:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο σαιτ!

μπορουμε να αναφερουμε τι ψηφιζουμε η μονο συζητηση γινεται ?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 26, 2012 8:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

UchihaMadara έγραψε:
μπορουμε να αναφερουμε τι ψηφιζουμε η μονο συζητηση γινεται ?


Αυτό το thread είναι κυρίως για συζήτηση. Το τι τελικά θα αποφασίσει ο καθένας να ψηφίσει είναι καθαρά προσωπική του επιλογή. Φυσικά βέβαια, ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα τόσο να το κρατήσει για τον εαυτό του, όσο και να το αναφέρει, μαζί με τις σκέψεις του και τα επιχειρήματά του.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 26, 2012 8:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια απο τα ιδια και η Νδ οπως ο συριζα.Θα ρισκαρουμε με την τουρκια




Εγω παντως παραιτουμε απο την συζητηση πλεον βαρεθηκα και τους μεν και τους δεν ακομα και ο τζημερος με εχει απογοητευσει...Ολοι σαπιοι οτι ειναι να γινει ας γινει... Thumb Down

Πιο πολυ πλεον στεναχωριεμαι που εφυγε ο μπολονι απο τον παοκ και θα παρουμε κανα δωνη και θα γελαμε! Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 13 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 65
Τοποθεσία: U.O.C (Pi.Tsi.Kei.)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 27, 2012 5:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρομαι παρα πολυ που ακομα μια φορα το φορουμ δειχνει οτι μπορουμε να συζηταμε σοβαρα θεματα χωρις να ξεφευγουμε... Θελω να καταθεσω κι εγω τις σκεψεις μου, καταρχην για τις συγκεκριμενες εκλογες και ισως και γενικοτερα...

Πρωτον να ξεκαθαρισω οτι ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ απο το 2007 και συμφωνω σχεδον 100% με αυτα που πρεσβευει ο ΣΥΡΙΖΑ, δηλαδη ενοτητα της αριστερας, και εναντιωση σε ξενα και ντοπια συμφεροντα.

Θα ηθελα να quote-αρω παρα πολλα κομματια αλλα δε θα το κανω για να μην βγει το ποστ 3 σελιδες. Θα απαντησω σε 2 θεματα που ακουγονται πολυ αυτο τον καιρο, το θεμα με τις καταθεσεις και το θεμα της εθνικης ασφαλειας-εξοπλισμοι.

youzhi έγραψε:

συμφωνω μαζι σου σε αυτο με τις τραπεζες και το ξερω οτι ετσι ειναι. αλλα οταν εγω βαζω 1000 ευρω στη τραπεζα, ξερω οτι αν παω σημερα, αυριο σε ενα μηνα, θα εχω 1000 ευρω. αλλα με αυτους, θα βαλω 1000 μεσα, θα μου τα παρουν και αν βγαλουν λεφτα απο την αναπτυξη θα παρω τα 1000 πισω. Και δε το καταλαβα αυτο. Δουλευουν οι γονεις μου σαν σκυλια, πληρωνουν τοσους φορους-σε 1-2 χρονια και εγω το ιδιο- τα οποια χρηματα υποτιθεται οτι πηγαινουν εκει και θα ερθει ενας καραγκιοζης που παιρνει 10.000 το μηνα και αλλα τοσα απο επιτροπες, μιζες κλπ και θα μου πει σου παιρνω τις καταθεσεις για να κανω αναπτυξη; και γιατι να παρει τα δικα μου που ειναι δεκαρες και α μη κανει συμφωνιες με βαρδινογιαννη-γιαννακοπουλο-νιαρχο κλπ κλπ κλπ που εχουν δισεκατομυρια και να κανει αναπτυξη;

Οι τραπεζες απο τα λεφτα που βαζουμε μεσα κρατανε ως ταμειο ενα 10 με 20% ωστε οταν πας εσυ να μπορεις να βγαλεις τα 1000 μεχρι 20000 ευρω και το υπολοιπο 80% το "επενδυουν" σε ομολογα, χρηματιστηρια, τζογο κοινως ή το χρησιμοποιουν για να δινουν δανεια και να βγαζουν κερδος. Γιαυτο τα μεγαλα ποσα τα κανουν κλειστους λογαριασμους, ωστε να μπορουν να τα "διαχειριζονται" χωρις να τους τα ζητας ανα πασα στιγμη. Για αυτο και εχουν λυσαξει τωρα οτι αν πανε ολοι και βγαλουν τα λεφτα τους λογω φοβου, οι τραπεζες θα χρεοκοπησουν. Γιατι τα 1000 ευρω σου(μας) δεν υπαρχουν.

Οταν ο τζογος τους δεν παει καλα,πχ περιπτωση Lehman brothers to 2007 που επειδη χρεοκοπησε μια μεγαλη τραπεζα της αμερικης οι ελληνικες που ειχαν ομολογα της συγκεκριμενης τραπεζας βρεθηκαν να χανουν εκατομμυρια ευρω(ναι τα δικα μας εκατομυρια) το κρατος, (κυβερνηση καραμανλη) τους εδωσε σε 2 δοσεις 55 περιπου εκατομυρια ευρω για να μην χρεωκοπησουν. Με αυτα τα λεφτα το κρατος θα μπορουσε να αγορασει μετοχες, κανοντας τις τραπεζες δημοσιες και εξασφαλιζοντας τις καταθεσεις. Ομως επελεξε να χαρισει αυτα τα λεφτα, με λιγα λογια οι τραπεζες χασαν τα λεφτα ΜΑΣ και εμεις τους τα ξαναπληρωσαμε για να μην τα χασουμε.... Razz Στη συνεχεια οι κυβερνησεις Παπανδρεου/Παπαδημου δωσανε περιπου στην 3ετια 2009-2012 αλλα 140 εκ ευρω.... Με λιγα λογια το ελληνικο τραπεζικο συστημα εχει χρεοκοπησει 2-3 φορες απο το 2007 και το κρατος εξασφαλιζει τις καταθεσεις μας...

Αυτο που ειπε ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι οτι αυτο το 80% θα ελεγχουμε που θα παει και θα το χρησιμοποιησουν οι τραπεζες για να κανουν επενδυσεις στη χωρα και οχι να κερδιζει ο ιδιοκτητης τους. Που παλι θα κερδισει αν πανε καλα οι επενδυσεις αλλα τελοσπαντων...



Τωρα στο θεμα των εξοπλισμων: Απο το τελος του ΔΠΠ οι ελληνικες αρχες αγοραζουν εξοπλισους απο τους συμμαχους μας στο ΝΑΤΟ(Γερμανους, Γαλλους, Αμερικανους) Επισης τα μνημονια προβλεπουν και αγορα απο τους Γερμανους συγκεκριμενων εξοπλισμων. Το ιδιο γινεται και με την Τουρκια. Δηλαδη μας εχουν βαλει και τρεχουμε σε μια κουρσα διπλα διπλα χωρις να υπαρχει τερμα, γιατι μια παιρνουμε εμεις καποιο καλυτερο εξοπλισμο, μια η τουρκια κ.ο.κ. Το αποτελεσμα ειναι τα αεροπλανα και απο τις 2 πλευρες να καθονται και να χρησιμοποιουνται μονο για να βομβαρδισουν κανα Ιρακ καμια Λιβυη και να αναχαιτιζουν τα γειτονικα που κανουν παραβιασεις(αμφιπλευρα προφανως γιατι οποιος νομιζει οτι μονο οι Τουρκοι κανουν παραβιασεις μπορω να του δωσω μερικα λινκ απ τουρκικα σαιτ). Τελος θεωρω οτι ειναι απιθανο εως αδυνατο μια χωρα οπως η Τουρκια που παλευει τοσα χρονια να μπει στη Ε.Ε να κανει ντου στην Ελλαδα κατι που θα σημαινει κυρηξη πολεμου στην Ε.Ε και εναντιον αλλου κρατους του ΝΑΤΟ το οποιο σημαινει και επιθεση εναντιον του ΝΑΤΟ. + οτι εχει και τους Ρωσους που ψαχνουν ευκαιρια να μπουκαρουν στο Αιγαιο.
Αν ποτε και οταν βγουμε απο ΕΕ και ΝΑΤΟ τοτε μπορουμε να ξανασυζητησουμε το θεμα εξοπλισμοι. Μεχρι τοτε μπορουμε οπως ειπε και ο Συριζαιος να το ρισκαρουμε γιατι 1ον εχουμε αρκετο εξοπλισμο που καθεται και δε χρειαζεται καθε χρονο να παιρνουμε καινουριο, και 2ον αποκλειεται να γινει πολεμος απο την πλευρα της Τουρκιας. Παραδειγμα η περιπτωση των Ιμιων που μολις πηγε κατι να γινει, οι Αμερικανοι μας καναν νταντα και τους 2 και σταματησαν τα παντα μεσα σε ενα 2ωρακι.

Σορρυ για το ποστ "σεντονι" αλλα ειχα πολλα στο κεφαλι μου και ηθελα να τα πω.
Φιλικα παντα, και ολες οι αποψεις ευπροσδεκτες προς συζητηση...
_________________
--------------------------------------------------------------------------------
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering?
Pinky: I think so, Brain, but then it'd be Snow White and the Seven Samurai...

--------------------------------------------------------------------------------

Give Me Your Blood...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 27, 2012 11:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

^δεν σε προβληματίζει που προσάρτησε το παλιό ΠΑΣΟΚ;
που ο "καταληψίας" αρχηγός πρότεινε για πρωθυπουργό τον "κάτσε καλά" Γεράσιμο;

είμαστε για να κλαίμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 5:56 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία η ανάλυσή σου, Tsila, αλλά θα ήθελα να κάνω μια μικρή διόρθωση:

Tsilas έγραψε:
τους εδωσε σε 2 δοσεις 55 περιπου εκατομυρια ευρω για να μην χρεωκοπησουν.

Tsilas έγραψε:
Στη συνεχεια οι κυβερνησεις Παπανδρεου/Παπαδημου δωσανε περιπου στην 3ετια 2009-2012 αλλα 140 εκ ευρω....


Μακάρι να ήταν εκατομμύρια. Αλλά δυστυχώς τα ποσά που αναφέρεις ήταν σε δισεκατομμύρια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 10:23 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λευτέρη ένα πράγμα δεν κατάλαβα ποτέ μου με εσένα. Πώς ένας άνθρωπος που είναι τόσο τελειομανής και τόσο της λεπτομέρειας όπως εσύ, (που όταν συζητάμε εντός του site ακόμα και η παραμικρή σου άποψη τεκμηριώνεται λογικά) πώς γίνεται όταν θέμα πάει στα οικονομικά να πετάς κάτι χοντροκομμένα λαικίστικα ποσά και γεγονότα, τα οποία δεν τα έχεις διασταυρώσει απλά τα άκουσες από εκεί που σε βόλευε και που βρίσκονται πολύ πολύ μακριά από την πραγματικότητα.

Οι Τράπεζες δεν έχουν πάρει ούτε ένα ευρώ από το κράτος. Ούτε ένα ευρώ. Όλα τα παραπάνω ποσά που είναι έτσι κι αλλιώς ανακριβή, είναι λογιστικές εγγυήσεις ούτως ώστε οι τράπεζες να μπορέσουν να συνεχίσουν να δανείζονται και αυτές με τη σειρά τους χωρίς πρόβλημα... Εσείς οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ψάξτε τα λίγο τα πράγματα. Μην απορρίπτετε αμέσως κάθε άρθρο που δεν υποστηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ. Αν δεν βγάλετε άκρη ελάτε να τα συζητήσουμε, αλλά προειδοποιώ ότι για να αναλύσω το παραπάνω δεν θα χρειαστεί να γράψω σεντόνι, αλλά σετ κουβέρτες για υπέρδιπλο κρεβάτι!!! Razz Razz Razz

Όσοι για την κρατικοποίηση των τραπεζών είναι ακόμα ένα μεγάλο ψέμα. Κρατικοποίηση σημαίνει ότι το κράτος θα αγοράσει το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών από τις 4-5 μεγαλύτερες τράπεζες της Ελλάδας με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ που δεν έχει. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να πληρώνει μισθούς, επιδόματα και συντάξεις των εργαζομένων εκεί που μέχρι πρότινος δεν πλήρωνε. Κι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή. Πολύ καλή επιλογή. Αλλά ας κάνω μία μικρή αναλυσούλα για τον πολυδιαφημισμένο "τζόγο" των τραπεζών.

Φαντάζομαι ότι όλοι ξέρετε τι είναι ο πληθωρισμός. Για όσους δεν ξέρουν να πω επιγραμματικά ότι είναι η ποσοστιαία μεταβολή του επιπέδου των τιμών κάποιων συγκεκριμένων προιόντων που θεωρούνται αν όχι πρώτης ανάγκης, σημαντικά για να ζήσει κανείς. Ο πληθωρισμός σε όλο το κόσμο κάθε χρόνο είναι θετικός. (παράδειγμα στην Αργεντινή που όλοι τόσο αγαπάτε και ζηλεύετε που χρεωκόπησε και έδιωξε το ΔΝΤ o πληθωρισμός του 2010 άγγιξε το 28%. Επίσης στο Κόνγκο και την Βενεζουέλα ξεπέρασε και πάλι το 20%. Κάντε πράξεις με βάση αυτά που θα πω παρακάτω να δείτε αν είχαμε εδώ τέτοιο πληθωρισμό πόσα λεφτά θα χάνατε και πείτε μου μετά αν ακόμα θέλετε τη δραχμή. Άσχετα που ο δικός μας υπολογίζεται ότι σε βάθος 4ετίας θα αγγίξει το 80%).Αν εξαιρέσουμε την Ιαπωνία και ίσως και την Αμερική σε κάποιες περιπτώσεις. Αυτό τι σημαίνει. Ότι αν έχω 1000 ευρώ στην τράπεζα το 2012 και ο πληθωρισμός του 2012 είναι 3% σημαίνει ότι κατά μέσο όρο τα προιόντα αυξήθηκαν κατά 3%. Επομένως το 2013 στην τράπεζα μπορεί να έχω 1000 ευρώ αλλά μπορώ να αγοράσω προιόντα αξίας 970 ευρώ σε τιμές 2012. Μπορεί να μην σας φαίνεται πολύ. Αλλά για φανταστείτε ας πούμε να έχεις τους κόπους και τις αποταμιεύσεις μιας ζωής π.χ 30000-40000 ευρώ στην τράπεζα; Θα χάνεις πάνω από 1000 ευρώ το χρόνο μόνο λόγο πληθωρισμού. Όχι ωραίο έτσι; Επομένως όταν τα λεφτά κάθονται στην τράπεζα μειώνονται. Ποιος είναι ο μόνος τρόπος να αποφευχθεί αυτό; Οι επενδύσεις. Επενδύεις τα χρήματά σου προσπαθώντας να κερδίζεις τουλάχιστον το 2-3% του ετήσιου πληθωρισμού για να είσαι σταθερός, αν όχι παραπάνω για να βγεις και κερδισμένος. Επομένως οι τράπεζες δεν "τζογάρουν" για την πλάκα τους. Επενδύουν γιατί αν δεν το έκαναν τα χρήματα της και των καθατετών της κατ'επέκταση θα έχαναν πολύ γρήγορα την αξία τους. Προφανώς αποσκοπούν και στο κέρδος, αλλά στο φινάλε ποιος δεν το κάνει; Ανοιγεί κανείς μαγαζί χωρίς να θέλει να κερδίσει χρήματα; Γιατί να το κάνει αυτό η τράπεζα;

Κλείνω λέγοντας ότι κάτι ποσοστά που διάβασα παραπάνω του στύλ ότι οι τράπεζες επενδύουν το 80% του αποθεματικού τους και κρατάνε το 20% είναι για γέλια. Χρυσός κανόνας των επενδύσεων είναι ότι ποτέ δεν επενδύεις περισσότερα από 30% του κεφαλαίου σου. Και πιστέψτε οι τράπεζες χρησιμοποιούν πολύ λιγότερο καθώς έχουν και άπειρες άλλες άμεσες υποχρεώσεις κλπ κλπ.

Αυτά για τώρα. Απλά παρακαλώ ξεκολλήστε με αυτές τις βλακείες της αριστεράς με τις τράπεζες. Για ρωτήστε την ζάμπλουτη οικογένεια Τσίπρα που έχει τα λεφτά της; Σε κάνα σεντούκι; Η Παπαρήγα που τα βρήκε τα λεφτά για να κυκλοφορεί με Lexus αξία πάνω από 100.000 ευρώ και για να έχει τα παιδιά της σε ιδιωτικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό; Δεν τα είχε στην τράπεζα; Ο Αλαβάνος πως έγινε ο πλουσιότερος όλων των πολιτικών; Δεν έκανε επενδύσεις; Όλοι τους είναι αριστεροί με δεξιές τσέπες. Όταν όλοι καταλάβουμε ότι πλέον δεν υπάρχουν ιδεολογίες παλαιού τύπου(ούτε δεξιά, ούτε αριστερά, ούτε πάνω, ούτε κάτω) και ότι η μόνη σημερινή ιδεολογία είναι η δύναμη (είτε αυτή μεταφράζεται ώς χρήμα, ώς διπλωματική ή στρατιωτική επιρροή είτε ώς δόξα) μπορεί να ξεκολήσουμε από αυτές τις αηδίες και να πάμε μπροστά.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 12:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη μιλατε για τις τραπεζες και εχω περασει μεσα απο αυτες,και προσφατα και η κοπελα μου επειδη δεν ηθελα να κατσω να τα γραψω αναλυτικα προσπαθησα να βρω ενα αρθρο που να εξηγει αναλυτικα με σαφηνεια αυτο το θεμα.Σε ολο τον κοσμο η αναλογια στις τραπεζες παει ως εξης.

Παράθεση:
Οι τραπεζίτες παρατήρησαν ότι μπορούσαν να δανείζουν ποσό πολλαπλάσιο αυτού που έχουν σαν αποθεματικό (βλ. καταθέσεις ), χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, αφού οι καταθέτες δεν πήγαιναν ποτέ όλοι μαζί να απαιτήσουν τα λεφτά τους.

Δανείζοντας δηλαδή χρήματα περισσότερα απ’ αυτά που έχουν, μπορούν να εισπράττουν τόκο για χρήματα που δεν έχουν, βγάζοντας έτσι περισσότερα κέρδη.

Αυτό γίνεται με την ονομαζόμενη στη γλώσσα των τραπεζικών, κλασματική αποθεματική αρχή. Με το σύστημα αυτό οι εμπορικές τράπεζες μπορούν να δανείζουν εννέα ( 9 ) φορές το ποσό που έχουν στο αποθεματικό τους.

Τι σημαίνει αυτό;

Έστω ότι κάποιος καταθέτει σε μια τράπεζα 100.000 €.

Η τράπεζα μπορεί να δανείσει 9 Χ 100.000 € = 900.000 €.

Επαναλαμβάνω :

Η τράπεζα έχει 100.000 € από κατάθεση, δανείζει 900.000 €, εισπράττει τόκο για 900.000 €.

Με αυτό το σύστημα δανείζουν οι τράπεζες. Με αυτό το σύστημα οι τράπεζες δημιουργούν νέο χρήμα. Λογιστικό χρήμα.

Άρα το χρήμα που κατατίθεται στα βιβλιάρια καταθέσεων μας όταν παίρνουμε ένα δάνειο, δεν προέρχεται από τις καταθέσεις. Δημιουργήθηκε με την κλασματική αποθεματική αρχή, από το Τίποτα . Είναι λογιστικό χρήμα. Δημιουργείται τη στιγμή που εμφανίζεται στο βιβλιάριο καταθέσεων μας.

Και αυτό το Χρήμα είναι Χρέος



Ας δούμε τώρα ένα παράδειγμα δανεισμού από μια τράπεζα.

Ζητάμε από μια τράπεζα ένα δάνειο στεγαστικό 100.000 €. Η τράπεζα ελέγχει τη φορολογική μας δήλωση και ζητάει σαν εγγύηση τη δέσμευση κάποιου ακίνητου. Ο υπάλληλος μας ενημερώνει για τους όρους του δανείου, το επιτόκιο και τον τόκο.

Με την έγκριση του δανείου μας, η τράπεζα με το σύστημα των κλασματικών αποθεματικών, κάνει μια ηλεκτρονική εγγραφή στο βιβλιάριο καταθέσεων μας ( 100.000 ευρώ ), η οποία δημιουργήθηκε από το τίποτα.

Τα χρήματα που έχουν κατατεθεί δεν υπήρχαν. Δημιουργήθηκαν τη στιγμή που έγινε η κατάθεση.

Η εύρυθμη λειτουργία όλης αυτής της διαδικασίας στηρίζεται στην υπόσχεση μας ότι θα επιστρέψουμε το ποσό που γράφτηκε στο βιβλιάριο μας, συν τον τόκο. Στηρίζεται ακόμη και στο ότι δεν θα ζητήσουν όλοι οι δανειζόμενοι να πάρουν στο χέρι και να φύγουν, όλο το ποσό του δανείου τους.

Αν συμβεί το τελευταίο, τότε θα γίνει η μεγάλη αποκάλυψη:

ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο: Η τράπεζα με την έγκριση του δανείου μας και το σύστημα που προανέφερα δημιούργησε 100.000 €. Το ποσό αυτό το κατέθεσε στο βιβλιάριο μας. Επαναλαμβάνω δημιουργήθηκαν 100.000 €. Το συμβόλαιο του δανείου συνοδευόταν και από μια κατάσταση των μηνιαίων δόσεων, όπου φαινόταν το κεφάλαιο, οι τόκοι και το συνολικό ποσό που θα πρέπει να πληρωθεί μέχρι τη λήξη του δανείου – π.χ. για δάνειο 100.000 € και 35 χρόνια αποπληρωμής, πρέπει η τράπεζα να πάρει συνολικά περίπου 220.000 € ( 100.000 κεφάλαιο συν 120.000 τόκος ).

Έλα όμως που έχουν δημιουργηθεί μόνο οι 100.000 €, ενώ οι 120.000 € δεν υπάρχουν;

Εννοείται ότι τέτοια δάνεια έχουν δοθεί εκατομμύρια φορές σε εκατομμύρια δανειζόμενους, οι οποίοι καλούνται να επιστρέψουν το κεφάλαιο και τον τόκο.

Το κεφάλαιο έχει δημιουργηθεί σαν χρήμα( λογιστικό ), ο τόκος δεν δημιουργήθηκε και δεν υπάρχει σαν χρήμα με οποιαδήποτε μορφή, πραγματική ή λογιστική. Εμφανίζεται απλώς στο συμβόλαιο του δανείου και στην κατάσταση των δόσεων, σαν υποχρέωση του δανειζόμενου.

Λόγω αυτού του γεγονότος το συνολικό ποσό του χρέους που εμφανιζόμαστε ότι χρωστάμε, σαν κράτη ή ατομικά, είναι πολλαπλάσιο του χρήματος που υπάρχει στον πλανήτη, πραγματικού ή λογιστικού.

Το χρέος που έχει δημιουργηθεί με τον τρόπο που περιέγραψα αφορά όλες τις χώρες του κόσμου. Πλούσιες και φτωχές.

Τα μεγαλύτερα χρέη στον κόσμο τα έχουν: ΗΠΑ, Ιαπωνία, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία κ.λ.π. Όλοι χρωστάνε στις τράπεζες.

Έτσι δουλεύουμε να μαζέψουμε χρήματα που δεν υπάρχουν, για να ξοφλήσουμε τα δάνεια μας, κρατικά και ιδιωτικά. Κάποιοι τυχεροί η καλύτεροι διαχειριστές, θα μπορέσουν να συγκεντρώσουν το ποσό του δανείου και τους τόκους. Οι υπόλοιποι θα χρεοκοπήσουν ή θα χάσουν τα σπίτια τους.

Πως αντιμετωπίζουν οι τράπεζες αυτή την αδιέξοδη κατάσταση; Δίνοντας νέα δάνεια. Ουσιαστικά δίδουν πίστωση χρόνου και στους εαυτούς τους και στους δανειζόμενους, μέχρι να έρθει η επόμενη κρίση. Τότε αλλάζουν χέρια τεράστιες ακίνητες περιουσίες (όπως π.χ. τα 50 δισεκ.), οι οποίες περνούν στα χέρια των ισχυρών.



οποιος θελεις και το αρθρο ειναι αυτο εδω



Αυτη ειναι η αληθεια δυστυχως ή ευτυχως. Wink

Ο μονος λογος που ποσταρα ειναι επειδη μιλουσατε για τραπεζες οπως ειπα δεν ξαναασχολουμαι ουτε με Συριζα ουτε με ΝΔ ουτε με κανεναν τους...Οτι ειναι να γινει ας γινει αρκετα πια εχουμε φτασει να φανατιζομαστε με τον τσιπρα και τον αντωνη και εχουμε ξεχασει το εγω μας....Αυτο θελουν αλλα απο μενα τελος!Απλα θα κανω το καθηκον μου θα ψηφισω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 12:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που παραθέτεις Νίκο είναι αλήθεια σε ένα βαθμό. Δεν έχω διδαχθεί τίποτα για κάποια "Κλασματική Αποθεματική Αρχή" η οποία μάλιστα είναι πάντα σταθερή. Αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό αυτό που παραθέτεις ισχύει. So what; Που είναι το πρόβλημα με αυτό; Εγώ το βρίσκω μεγαλοφυές και είναι και ο λόγος για τον οποίο κινείται η οικονομία. Δημιουργείς λογιστικά χρήματα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερα κεφάλαια (μεγάλο μέρος των οποίων πάνε και σε έργα και σε επιχειρήσεις και γενικότερα στην αγορά μέσω δανείων ή εγγυήσεων) χωρίς να κόψεις χρήμα, χωρίς τρελούς πληθωρισμούς και όλα ωραία και καλά. Το πρόβλημα είναι η υπερβολή και η έλλειψη περιορισμού και ελέγχου σε αυτό το λογιστικό τρίκ. Αυτό όμως δεν είναι τίποτα. Ψάξε να δεις τι γίνεται με τις μοχλεύσεις των δανείων και των ομολόγων. Θα σου πέσουν τα μαλλιά. Ξαναλέω όμως. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παραπάνω είναι αρνητικό για τις τράπεζες ή γιατί αυτό το πράγμα μπορεί για παράδειγμα να απειλήσει τις καταθέσεις των πολιτών...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 12:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Εγώ το βρίσκω μεγαλοφυές και είναι και ο λόγος για τον οποίο κινείται η οικονομία. Δημιουργείς λογιστικά χρήματα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερα κεφάλαια (μεγάλο μέρος των οποίων πάνε και σε έργα και σε επιχειρήσεις και γενικότερα στην αγορά μέσω δανείων ή εγγυήσεων) χωρίς να κόψεις χρήμα, χωρίς τρελούς πληθωρισμούς και όλα ωραία και καλά. Το πρόβλημα είναι η υπερβολή και η έλλειψη περιορισμού και ελέγχου σε αυτό το λογιστικό τρίκ.


θα σου απαντησω με μια κλασικη ατακα ενος comics...With great power comes great rensposebilities. Razz

To κακο με αυτο για μενα ειναι οτι κινειται ανεξελεκτα με συνεπεια να κανουμε κυκλους και κυκλους στην ιστορια του κοσμου με αποτελεσμα να εχουμε πολεμους.Θα ηταν μεγαλοφυες κ για μενα αν καταφερναμε να μπορεσουμε να το ελενξουμε και να μην γινεται ανεξελεκτα με συνεπεια οταν καταρεει μια Lehman brothers να χουμε παγκοσμιες επιπτωσεις που αλλοι την αποκαλουν κριση αλλοι οικονομικο πολεμο αλλοι οπως θελουν.

Εγω ειμαι υπερ του φιλευλευθερισμου αλλα κατα του νεουφιλελευθερισμου.Ο πρωτος σε αφηνει να επεκτινεσαι αλλα τουλαχιστον σου βαζει κ ενα οριο πχ ΙΚΕΑ και Σουηδια,την φορολογουν 60% απο τα καθαρα της κερδη.Και ειναι υγιεις και η εταιρεια αλλα και η χωρα και ειναι και οι 2 κερδισμενες.

Ο νεοφιλελευθερισμος απο την αλλη δεν εχει κανενα ταβανι με συνεπεια οι τραπεζες και πολλες εταιριες ακα apple να μπορουν να δρουν ανεξελεγκτα να επεκτεινονται σε επικινδυνο σημειο που κατα συνεπεια ετσι και πεσουν εξω να επηφερουν τετοιες παγκοσμιες επιπτωσεις.Πχ ειχαμε την Lehman brothers η Bankia ειναι η μεγαλυτερη τραπεζα στην ισπανια αυτη την στιγμη και εχει μπει τοσο μεσα που κατα συνεπεια να ζητησει απο την ισπανικη κυβερνηση το ποσο,κρατησου,19 δις ευρω!,αν καταρευσει αυτη η τραπεζα δεν θελω να φανταστω τι επιπτωσεις θα εχει σ ολο τον κοσμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 1:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
To κακο με αυτο για μενα ειναι οτι κινειται ανεξελεκτα με συνεπεια να κανουμε κυκλους και κυκλους στην ιστορια του κοσμου με αποτελεσμα να εχουμε πολεμους.Θα ηταν μεγαλοφυες κ για μενα αν καταφερναμε να μπορεσουμε να το ελενξουμε και να μην γινεται ανεξελεκτα με συνεπεια οταν καταρεει μια Lehman brothers να χουμε παγκοσμιες επιπτωσεις που αλλοι την αποκαλουν κριση αλλοι οικονομικο πολεμο αλλοι οπως θελουν.


Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Άλλωστε το ανέφερα και νωρίτερα big smile Συμφωνούμε λοιπόν σε αυτό απλά πιστεύει ο καθένας κάτι διαφορετικό το οποίο πρέπει να γίνει για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα είναι θεωρητικά καλό αλλά έχει πρόβλημα στην πράξη και την εφαρμογή. Οπότε βελτιώνουμε πχ. ελεγχτικούς μηχανισμούς και δημιουργούμε κατάλληλους νόμους για την προστασία των αδύναμων στρωμάτων αλλά και των οικονομιών γενικότερα. Εσύ πιστεύεις (νομίζω δηλαδή αν κάνω λάθος διόρθωσέ plz) ότι πρέπει να γίνει αλλαγή του συστήματος από τη ρίζα. Τώρα ποια πλευρά έχει δίκιο μάλλον θα μας το πει η ιστορία... Αλλά αν και δεν είμαι ιστορικός ούτε φιλόλογος αν κάτι έχω μάθει από την λίγη ιστορία που έχω διαβάσει είναι ότι οι μεγάλες και απότομες κοινωνικές αλλαγές σε περιόδους κρίσης δεν οδήγησαν ποτέ σε καλό... Ελπίζω να μάθουμε από τα προηγούμενα λάθη της Ελλάδας και αν μην τα επαναλάβουμε. Τότε θα είμαστε πραγματικοί μάγκες.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ:Στα ευχάριστα των ημερών. Διάβασα στην καθημερινή της Κυριακής ότι για πρώτη φορά η Ακροδεξιά Κυβέρνηση Γκρουέφσκι των Σκοπίων αρχίζει να χάνει ποσοστά μετά την νέα χυλόπιτα από το ΝΑΤΟ. Επίσης χυλόπιτα του αιώνα έχουν φάει και από την Ε.Ε. Λέτε να κάνανε και τίποτα σωστό οι πολιτικοί μας; Άντε να δούμε μήπως και αλλάξουν λίγο γραμμή και αυτοί.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ SPOILER ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ!! THANK YOU!!!


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 2:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Άλλωστε το ανέφερα και νωρίτερα big smile Συμφωνούμε λοιπόν σε αυτό απλά πιστεύει ο καθένας κάτι διαφορετικό το οποίο πρέπει να γίνει για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα είναι θεωρητικά καλό αλλά έχει πρόβλημα στην πράξη και την εφαρμογή. Οπότε βελτιώνουμε πχ. ελεγχτικούς μηχανισμούς και δημιουργούμε κατάλληλους νόμους για την προστασία των αδύναμων στρωμάτων αλλά και των οικονομιών γενικότερα. Εσύ πιστεύεις (νομίζω δηλαδή αν κάνω λάθος διόρθωσέ plz) ότι πρέπει να γίνει αλλαγή του συστήματος από τη ρίζα.



+1 εγω πιστευω οτι αν υπαρχει ενα οριο στο συστημα μας θα ειχαμε διαφορετικη πορεια σαν κοσμος και μπορει να μην χρειαζονταν νομοι για να προστατευσεις τα αδυναμα στρωματα απο τη στιγμη που θα ταν υγιεις.Wink


Παράθεση:
Αλλά αν και δεν είμαι ιστορικός ούτε φιλόλογος αν κάτι έχω μάθει από την λίγη ιστορία που έχω διαβάσει είναι ότι οι μεγάλες και απότομες κοινωνικές αλλαγές σε περιόδους κρίσης δεν οδήγησαν ποτέ σε καλό... Ελπίζω να μάθουμε από τα προηγούμενα λάθη της Ελλάδας και αν μην τα επαναλάβουμε. Τότε θα είμαστε πραγματικοί μάγκες.


Μμμμμ... καποιες φορες ναι καποιες φορες οχι αλλα σιγουρα ηταν πολυ δυσκολες τις πρωτες εποχες τους αυτο ειναι η αληθεια... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 28, 2012 6:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:


ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΤΖΙΠΑΝΟΥ.




Και για να μην είμαι off-topic, ορίστε και μια νηφάλια άποψη για τον ΣΥΡΙΖΑ:
http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/oi-dyo-realismoi-kai-i-pithanotita-toy-syriza-toy-nikola-sebastaki
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 21 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01067 seconds with 5 queries