Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Games

Resident evil FTW!!
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 7:22 pm
Τίτλος: Resident evil FTW!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά υπήρξα φανατικός θαυμαστής του συγκεκριμένου παιχνιδιού... Θυμάμαι όταν ήμουν γύρω στα 10-11(τώρα είμαι 22) το πρωτοέπαιξα στο θείο ενός φίλου μου ο οποίος είχε πάρει το sega saturn και είχε δώρο το συγκεκριμένο παιχνίδι μαζί με το Tomb Raider... Αν θυμάμαι καλά ήταν από τα πρώτα παιχνίδια με τρισδιάστατα γραφικά πράγμα που το έκανε κάτι το μαγευτικό για την εποχή(μιλάμε για το 97 98). Δυστυχώς τότε τα αγγλικά μου ήταν σε πολύ αρχικό επίπεδο και σε συνδιασμό με το παράξενο χειρισμό για μένα( το πιο πολύπλοκο παιχνίδι που είχα παίξει μέχρι τότε ήταν το σούπερ μάριο :P) και ότι δεν μου ανήκε η κονσόλα με άφησαν αδιάφορο...

Μετά από κανά 2 3 χρόνια έπεσε στα χέρια μου το RE 2 σε υπολογιστή... Αυτό ήταν κόλησα Cool . Από τότε έχω τερματίσει το RE1 RE2 RE3 REsurvivor REcode veronica και ομολογώ ότι απόλαυσα κάθε ένα από αυτά και από άποψη αυτού του survival horror feeling που μου έβγαλαν και από άποψη σεναρίου. Θα μου πείτε είσαι φανατικός θαυμαστής του συγκεκριμένου παιχνιδιού και δεν έχεις παίξει την επανέκδοση του 1 και το zero? Βασικά μου την έσπασε ότι είχε βγει μόνο για Game cube και όχι για κάποια άλλη κονσόλα οπότε έτσι για το γαμώτο έκανα Boykotaz :P Αλλά εντάξει που θα μου πάει θα τα πάρω και θα τα τελειώσω αν και μέχρι τώρα θα έχουν αποκτήσει συλλεκτική αξία :P. Θα ήθελα να παίξω και το Umbrella Chronicles που ουσιαστικά βοηθάει στο να δεσει το σενάριο μεταξύ των διαφορετικών παιχνιδιών ακόμα καλύτερα αν και είναι shoot em up...

Τώρα να εκφράσω και κανά δυο παράπονα... Προσωπικά γουστάρω απίστευτα αυτή την αίσθηση του τρόμου και φόβου που έβγαζαν τα παιχνίδια μέχρι το RE Veronica. Για μένα αυτό σημαίνει Resident evil και αυτό είναι η καρδιά του παιχνιδιού... Η έλλειψη πυρομαχικών ο φόβος μέχρι το επόμενο save το survival horror feeling ρε παιδί μου πως το λένε Worthy

Ωστόσο για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει η Capcom αποφάσισε να μετατρέψει το παιχνίδι σε μια Matrix sci fi περιπέτεια. Από το RE4 και μετά το παιχνίδι άλλαξε τελείως στυλ...
Thumb Down Μετατράπηκε σε μια σούπερ ντούπερ περιπέτεια όπου ο πρωταγωνιστής είναι κάτι μεταξύ Rabo Neo και μαμιάς της γειτονιάς και το όλο σκηνικό έχει γίνει κάτι σαν γουέστερν... Πάει ο φόβος πάει το σκοτάδι πάνε τα ζόμπι με τα μουγκρητά που σε έκανα να φοβάσαι να ανοίξεις την επόμενη πόρτα, πάει η καρδιά του RE κατεμέ... Sad . Προσωπικά δεν σκόπευα να το παίξω ποτέ και να κρατήσω τις ευχάριστες αναμνήσεις που μου άφησαν τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς αλλά ίσως στο μέλλον το παίξω μόνο και μόνο για το σενάριο...

Όσο για το 5 που βγαίνει σήμερα η άυριο μία από τα ιδια... Και για του λόγου το αληθές...


Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και των άλλων παιδιών που είτε απλά έχουν παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι ή είναι σκληροπυρηνικοί φαν :P
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 7:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα ειμαι και εγω ενας πορωμενος φαν του παιχνιδιου απο 2α γυμνασιου ενω τωρα ειμαι φανταρος!

Συμφωνω πολυ στα λεγομενα σου φιλε η μαγεια χανεται σιγα σιγα με τον καιρο αν και θα πω οτι το 4 με τον λιον με αρεσε αρκετα σαν παιχνιδι αν και οντως καποια πραγματα οπως αγορα οπλων και τετοια καταντουσαν γελοια!

τωρα για το 5 δεν εχω ιδεα,αλλα και εδω που ειμαι και να θελα δεν μπορω,ωστε αυριο βγαινει?!

ας εξηγησει καποιος το στορυ στο 5!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 9:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
ωστε αυριο βγαινει?!


Όχι. Παρασκευή 13 Μαρτίου. Μεθαύριο δηλαδή.

devilmanson έγραψε:

ας εξηγησει καποιος το στορυ στο 5!


Εγώ θα σου πρότεινα να δεις το Resident Evil: Degeneration μόλις βγεις με άδεια.
http://en.wikipedia.org/wiki/Resident_Evil:_Degeneration

Έχει βγει σε DVD. Νοίκιασέ το!

Είναι ταινία 3D Animation, φτιαγμένη από την ίδια τη CAPCOM και πρωταγωνιστές είναι η Claire και ο Leon. Τα γεγονότα της ταινίας διαδραματίζονται 1 χρόνο μετά τα γεγονότα του RE: 4, και πριν τα γεγονότα του RE: 5. Οπότε η ταινία είναι κάτι σαν prequel του RE: 5.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την rasraziel στις Τετ Μάρ 11, 2009 9:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 9:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το RE4 ήταν καλό σαν παιχνίδι αλλά ομολογώ πως δεν με τρόμαξε. Το αγαπημένο μου (και καλύτερο κατ' εμέ) ήταν το Nemesis. Thumb 2 Up Ειδικά προς το τέλος που είχαν τελιώσει οι σφαίρες για τα βασικότερα όπλα μου και με τον Nemesis να με κυνηγάει! Rolling Eyes
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2009 12:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά όσο και να μου τη σπάει το 4 είχε αρκετά μεγάλη επιτυχία... αρκετή για να συνεχίσουν τη σειρά και να βγάλουν το 5 βασισμένο στον ίδιο τρόπο παιχνιδιού με το 4. Προσωπικά ευχόμουνα το 4 να πατώσει στις πωλήσεις μπας και η capcom το γυρίσει στο παλιό στυλ Whistling αλλά οι προσευχές μου δεν εισακούστηκαν... :P. Από την άλλη διάβαζα σε αρκετά φόρουμ ότι πολλοί φαν του παιχνιδιού είχαν βαρεθεί με τα ίδια και τα ίδια δηλαδή τα ίδια κλασικά χαζά ζόμπι η κλασική έπαυλη με τους κλασικούς γρύφους κλπ. Εγώ όμως αυτό απολάμβανα σε κάθε παιχνίδι και κάθε παιχνίδι ήταν αρκετά διαφορετικό imo για να σου κρατάει το ενδιαφέρον... Βέβαια εγώ είμαι εγώ :P

Devil manson δες την ταινία που σου πρότεινε ο rasraziel νταξ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και άσχημη.

Προσωπικά ένα site που όταν έχω όρεξη καίγομαι είναι το εξής :P

http://residentevil.wikia.com/wiki/Resident_Evil_Wiki

περιέχει αρκετό υλικό να διαβάζεις για ώρες :P

Όσο για το 5 το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα είναι ότι


Έλα σιγά σιγά να μαζευόμαστε να γινόμαστε πολλοί και πολλες δεν με χαλάει :P
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Μάι 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Στην μεγάλη κόκκινη γραμμή

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 22, 2009 2:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παιζω τωρα το 4 και εχω κολησει προς στο τελος που ειναι ο σκορπιος
ξερει κανεις να μου πει τιποτα γιατι δεν μπορω να τον περασω με τιποτα?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 116
Τοποθεσία: Ξεσσαλλλλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 22, 2009 3:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παιδια τι σημανει ftw ?
_________________







ʼν το διαβάζεις αυτό τότε σίγουρα βαριέμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 22, 2009 3:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

G_Altair έγραψε:
ρε παιδια τι σημανει ftw ?

ftw στην συγχρονη διαδυκτιακη αργκο σημαινει for the win.
Ουσιαστικα ειναι αλλο ενα αρκτικολεξο απο τα πολλα που διευκολυνουν(?) την επικοινωνια μεταξυ συναναστρεφομενων στο Ιντερνετ.
Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://netforbeginners.about.com/od/blogchatinstantmessaging/f/whatisFTW.htm
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 116
Τοποθεσία: Ξεσσαλλλλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 22, 2009 4:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nadir έγραψε:
G_Altair έγραψε:
ρε παιδια τι σημανει ftw ?

ftw στην συγχρονη διαδυκτιακη αργκο σημαινει for the win.
Ουσιαστικα ειναι αλλο ενα αρκτικολεξο απο τα πολλα που διευκολυνουν(?) την επικοινωνια μεταξυ συναναστρεφομενων στο Ιντερνετ.
Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://netforbeginners.about.com/od/blogchatinstantmessaging/f/whatisFTW.htm

netforbegginers τωρα με προσβαλες ....
_________________







ʼν το διαβάζεις αυτό τότε σίγουρα βαριέμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 25
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 22, 2010 12:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οντος τα πρωτα 3 ηταν επικά και τρομαζες τωρα κλαφτα χαραλαμπε xD τερματισα το 4 και δεν τρομαξα σε καμια σκηνη ουτε καν να τραβιχτω κατι..
και αποσο ειδα και το 5 ειναι σαν το 4..
_________________
Sk8R
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 23, 2010 9:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάει κοντα εναμισις χρονος απο τοτε που εκανα αυτο το ποστ και ακομα δεν εχω αξιωθει να παιξω ουτε το RE 0 ουτε το RE (remake του 1), και αυτο για 2 λογους... πρωτον το μεταπτυχιακο με εχει παει μαμιωντας και δευτερον δεν εχω game cube ή Wii. Αρκετα με τη κλαψα :P

Προς τερψην:
http://www.youtube.com/watch?v=SW5CzlypV5A&p=F1FB7501F3461A98.

BTW οποιος εχει τουμπανο pc και ενδιαφερεται...

http://www.youtube.com/watch?v=7CIaviMq7y8

Εγω δεν εχω Crying or Very sad Αλλα ο καιρος γαρ εγγυς Cool
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=NeVenEyUt-Q Retro games forever big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Games Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00733 seconds with 5 queries