Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική

Γελάστε άφοβα - δείξτε το στους φίλους σας! Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 11:50 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μείνετε στην επιφάνεια... μη το ψάχνετε καθόλου... Έτσι θα πιάσετε το νόημα... Θα καταλάβετε όταν ο Alice Cooper (που αυτός και αν κατηγορείται για σατανισμό) τραγουδάει Hey stupid, μιλάει για τα ναρκωτικά και το πόσο επικίνδυνα είναι!!! Τι να πω... για λόγους διαφήμισης πολλοί κάνουν διάφορα... αλλά το να κατακρίνεις κάποιον και μια ολόκληρη γεννιά επειδή είναι διαφορετικός από σένα και να μην ακούς και τη γνώμη του, πόσο "χριστιανό" σε κάνει; Το να πηγαίνεις εκκλησία κάθε Κυριακή φορώντας τα καλύτερα ρούχα σου, απλά και μόνο για να σε σχολιάσουν και να σχολιάσεις τους άλλους που δεν είναι ντυμένοι σύμφωνα με τη μόδα, πόσο "χριστιανό" σε κάνει;;; Το να μιλάς με προκατάληψη και ρατσιστικές διαθέσεις γιατί τόσο σου κόβει, πόσο "χριστινό" σε κάνει;;;

Εκκλησία αποφεύγω να πηγαίνω γιατί οι δήθεν "άγιοι" που βρίσκονται σε μεγάλες θέσεις της εκκλησίας μας, μόνο άγιοι δεν είναι... αντε να μη θυμάμαι τι έγινε μετά το θάνατο του Χριστόδουλου!!! Όπως επίσης και για το γεγονός πως η "καλή" μας εκκλησία μόνο να ζητά ξέρει για να κάνει καινούριους ναούς και να διεκδηκεί τα κεκτημένα, ποτέ δεν έδωσε!!! Αλλά την προσευχή μου θα την κάνω καθημερινά και προσπαθώ να είμαι όσο πιο καλός γίνεται γιατί πιστεύω στο Θεό και το πόσο Μεγάλος είναι!!!

Το να ακούω Ροκ δε πιστεύω ότι με κάνει κακό άνθρωπο... κακός είναι αυτός που με κατακρίνει γι αυτό έτσι αβίαστα χωρίς να με ξέρει... Τώρα σχετικά με όσα συγκροτήματα εκμεταλλέυονται σύμβολα του σατανά... κάθε εποχή έχει τα δικά της εμπορικά σύμβολα... τότε ήταν ο σατανάς τώρα είναι το σεξ (ααχ.. ακούω από 13χρονα στο φροντιστήριο να λένε "μα καλά 13 είμαι!!! τι περίμενε να με βρει παρθένα!!!")!!!

Εεεε όχι κύριοι... εγώ θα είμαι πιο έξυπνος... θα κρατάω από κάθε εποχή ότι μου αρέσει, για τους λόγους που μου αρέσει και θα μάθω και στα μελλοντικά παιδιά μου να ακούνε και ροκ γιατί όπως και να το κάνουμε είναι και ποιοτική μουσική... (κάψτε με στην πυρά Whistling ).. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ!!! κρίνεται κάτι πριν το κατακρίνετε... ακούστε, δείτε αν είναι καλό, αποκτείστε τα δικά σας κριτήρια γι αυτο, απορύψτε ότι δεν είναι καλό... αλλά να ξέρετε πως το κάθε είδος μουσικής έχει τους "ύμνους" του... Το "Hotel California" είναι λένε ο μεγαλύτερος ύμνος στο σατανά... οκ θα κάνω ότι το δέχομαι... αλλά μην ακούσω κανέναν να λέει πως δεν είναι και ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί στην μεγάλη ιστορία τους παγκόσμιας μουσικής σκηνής, θα του δαγκώσω το λαρύγγι... Θα δεχτώ και την ηλίθια κατά τη γνώμη μου παραδοχή για το όνομα των AC/DC.. αλλά και πάλι τρασγούδια όπως το You shook me all night long δε μπορεί κανείς να πει πως δεν είναι τραγουδάρες (μέχρι και η Celine Dion το τραγούδησε Live)... και θα μπορούσα να αναφέρω εκατοντάδες ακόμα τέτοια παραδείγματα... και δεν είμαι λάτρης του σατανά... απλά μουσικόφυλος... και ακούω και ραπ και ποπ και λαϊκά και τσιφτετέλια και κλασική και ότι θέλετε... ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ!!!
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 2:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
2) Το σύμβολο-χειρονομία με τα 2 δάχτυλα όρθια (δείκτης, μικρός) σημαίνει "Obey to devil" και είναι μια χειρονομία που την κάνουν στις Metal & ροκ συναυλίες.


Πρόκειται όντως για μια χειρονομία που γίνεται στις HM συναυλίες όμως καμία σχεση δεν έχει με τον Σατανά. Σύμφωνα με τον R.J. Dio (τραγουδιστή των Black Sabbath / Rainbow / Elf) ο οποίος και καθιέρωσε την χειρονομία αυτή, πρόκειται για μια χειρονομία που πήρε από την Ιταλίδα γιαγιά του και χρησιμοποείται για να διώξει το κακό μάτι.

Περισσότερο reading εδώ (όπου αναφέρεται μάλιστα ότι υπάρχουν ρίζες στην Αρχαία Ελλάδα.

Έχοντας διαβάσει κάνα-δυο βιβλία για το Σατανισμό στη Ροκ μουσική (just for t3h lulz), και ακούγοντας hard rock / heavy / death / blach / WHATEVER metal εδώ και αρκετά χρόνια, έχω να πω ότι τα περί προσηλυτισμού και κρυφών μηνυμάτων είναι απλώς αηδίες.

Έχει κατηγορηθεί η μουσική αυτή ότι ωθεί νέους σε αυτοκτονίες και λοιπές βίαιες πράξεις (βιασμούς κλπ.). Αυτοί που διεξήγαγαν τις σχετικές έρευνες θα πρέπει πρώτα να δουν το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσαν οι συγκεκριμένοι αυτοί νέοι και μετά να κατηγορήσει την μουσική. Είναι εύκολο να βρεις έναν αποδιοπομπαίο τράγο (νάτος πάλι!), όμως είναι δύσκολο να κατηγορήσεις τους γονείς π.χ. αυτών των νέων ή τον περίγυρό τους - όσο κι αν ΑΥΤΟΙ είναι που φταίνε στην ουσία. Στην τελική, για κάθε νέο που "φλιπάρει" εξαιτίας του metal / rock, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες φυσιολογικοί, οι οποίοι αποτελούν και τον κανόνα.

Για τα πιστεύω όλων αυτών των μουσικών: είναι κοινά αποδεκτό ότι οι περισσότεροι (σε ένα ποσοστο του 90% ας πούμε) το κάνουν είτε για διαφημιστικούς λόγους (η κακία πουλάει lol), είτε επειδή είναι κάτι σαν trend σε συγκεκριμένα μουσικά είδη (π.χ. death / black metal). Υπάρχουν πολλές δηλώσεις που αποδεικνύουν αυτό ακριβώς.

Όσο για όλες αυτές τις θρησκευτικές οργανώσεις, προφανώς η υποκρισία τους δεν έχει προηγούμενο. Κατηγορούν ασύστολα και με γελοίες "δικαιολογίες" πράγματα τα οποία δεν μπορούν καν να καταλάβουν!

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν είχα πάει πέρυσι στο Jesus Christ Superstar στο θέατρο Badminton (πρόκειται για έργο των Andrew Lloyd Webber / Tim Rice το οποίο χρονολογείται στα 1970 και έχουν υπάρξει άπειρες διασκευές του), πέρα από τον στολισμό του γύρω χώρου και των διαφημιστικών φυλλαδίων, υπήρχαν άτομα από την ΧΥ θρησκευτική οργάνωση (δεν τη θυμάμαι τώρα), οι οποίοι μας ακολουθούσαν μέχρι και την πόρτα (από εκεί και πέρα είχε security και δεν μπορούσαν να μπουν), προτρέποντάς μας να φύγουμε μια και δεν ήταν ακόμα αργά για να γυρίσουμε πίσω, να το ξανασκεφτούμε και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Και μιλάμε για ένα διαχρονικό μουσικό έργο, το οποίο έχουν εκτιμήσει εκατομμύρια μουσικόφιλων, το οποίο διηγείται την ιστορία του Ιησού Χριστού από τα μάτια του Ιούδα, ενώ είναι αρκετά πιστό στις γραφές. Οποία βλασφήμια δηλαδή! Φυσικά υπήρχε ο κλασσικός συσχετισμός με Εβραίους, μασώνους, την παγκόσμια τάξη, τον Αντίχριστο και όλα τα σχετικά.

Επιγραμματικά, η μουσική μετράει πάνω απ'όλα. Ακούς την μουσική για την μουσική. Αν ακούς μουσική για να παίρνεις ιδέες για σατανιστικές τελετές κλπ. τότε σίγουρα το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι η μουσική που ακούς.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 9:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν αντιλέγω, ούτε αμφισβητώ ότι αυτή τη δήλωση έκανε ο Dio. Στην τελική δεν αμφισβητώ ούτε την αλήθεια αυτών που είπε ο Dio.
Ερώτηση 1: Με τα τελετουργικά ποιας θρησκείας ξεμάτιαζε η γιαγιά του; Ξέρουμε που ανήκε;
Ερώτηση 2: Και τι τον έιπασε τον Dio κι έκανε αυτή την χειρονομία στην συναυλία; Η δικιά μου γιαγιά όταν ξεματιάζει κάνει σταυρό. Δηλαδή πρέπει μετά από κάθε συναυλία μου (αν ήμουν τραγουδιστής, ή στην περίπτωση μου, μετά από κάθε ανακοίνωση μου σε επιστημονικά συνέδρια, αφού από εκεί έρχομαι τώραRazz) να σταυροκοπιέμαι;
Δεν περιμένω να μου απαντήσετε στις παραπάνω ερωτήσεις, ούτε και με ενδιαφέρει. Απλά θεωρώ λίγο αστείο να επικαλούμαστε την δήλωση αυτή για να καλύψουμε κάποια πράγματα.
Και για να το θέσω και λίγο ακραία:
Ας υποθέσουμε ότι γράφω ένα τραγούδι που μιλάει για την χούντα, εξυμνεί Χίτλερ, ναζισμό, Παπαδόπουλο, την "επανάσταση" της 21ης Απριλίου του 67 (ξέρετε ότι και τα συγκροτήματα που δηλώνουν σατανιστές θεωρούν ότι αυτό είναι "επανάσταση") και βγαίνω με τη σβάστικα να το τραγουδήσω, κι από κάτω οι απανταχού ακραίοι να χτυπιούνται με τα σύμβολα της Χρυσής Αυγής.
Λογικό δεν είναι την επόμενη μέρα να κατηγορηθώ για ακραίες ιδεολογίες και φασιστικές αντιλήψεις; Λογικό......
Τώρα αν βγουν οι οπαδοί μου (τρομάρα μου) και πουν "το έκανε για διαφημιστικούς - εμπορικούς λόγους", η "σβάστικα είναι αρχαίο ελληνικό σύμβολο" (που όντως είναι) και άλλα τέτοια, ακόμα κι αν εγώ ειλικρινά το έκανα για λόγους marketing, είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ την κριτική. Άσε που κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα πιστέψει εύκολα ότι δεν είμαι φασίστας.
Αντίστοιχα , εφόσον κάποια συγκροτήματα (δεν με νοιάζει σε ποιον χώρο ανήκουν) προκαλούν (με δηλώσεις, στίχους, το 666 κτλ κτλ), τότε ας δεχτούν την κριτική (και μαζί με αυτούς κι εμείς οι οπαδοί τους, Dio ακούω κι εγώ).
Ο σατανισμός σαν θρησκεία, αλλά και σαν ευρύτερη ιδεολογία υφίσταται ΠΑΝΤΟΥ. Φυσικά υπάρχει και στην μουσική.
Δεν αρνούμαι βέβαια, ότι πολλά συγκροτήματα το κάνουν για λόγους marketing.
Τα υποσυνείδητα μηνύματα, λυπάμαι που θα σε σταναχωρέσω, αλλά είναι μια πραγματικότητα (τουλάχιστον συμφωνεί με αυτό η επιστήμη), κι όχι μόνο για τον σατανισμό και τη μουσική, αλλά στην διαφήμιση, την τηλεόραση κτλ (με στόχο φυσικά το χρήμα).
Τέλος θεωρώ ακραία την αντίδραση πολλών χριστιανικών (;;;;; ) ομάδων που προσπαθούν να περάσουν το μήνυμα του χριστιανισμού με τελείως λάθος τρόπο και μάλλον το αντίθετο πετυχαίνουν.
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gpanos στις Κυρ Ιούν 01, 2008 12:40 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 30, 2008 7:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O Διάβολος είναι μέσα μου. Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: Ath

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 30, 2008 11:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για οποιον και να τραγουδουσαν, το διαολο, το Χριστο η το Niezsche, οι Zeppelin μια φορα το' πανε:
The Song Remains the same
Αν θελει κανενας να βγαλει τα ιδεολογικα απωθημενα του, τι να πω.....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0147 seconds with 5 queries