Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική

Γελάστε άφοβα - δείξτε το στους φίλους σας! Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 8:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ σε βρίσκω πολύ σωστό Gpanos! (και φυσικά η γνώμη ενός ανερχόμενου ραδιοφωνικού παραγωγού μετράει κάτι τις παραπάνω). big smile

Ακόμα και αυτό με τα υποσυνείδητα μηνύματα πρέπει να έχει κάποια βάση, αν σκεφτεί κανείς ότι ακόμη και ειδικές μυρωδιές βάζουν οι του marketing στους αεραγωγούς των καταστημάτων για να σε κάνουν να θες να ψωνίσεις κι άλλο...

Απλά η προσέγγιση του ζητήματος στο συγκεκριμένο κείμενο έχει μια στενομυαλιά που ωθεί τον αναγνώστη στην απόρριψη του.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 8:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι δικαιωμα του καθενος να ακουει οτι θελει...αν εχει την κριτικη ικανοτητα να κατανοει τι ακριβως ακουει δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα...αμα δεν την εχει...νομιζω το ιδιο ειναι με τους φανατικους οπαδους στο ποδοσφαιρο....και γενικοτερα...

επισης απο οσο ξερω η χειρονομια με τον δεικτο και το μικρο δακτυλο εγινε σε μια συναυλια απο ενα μελος των Black Sabbath απλα...ετσι...και εγινε συμβολο...

τωρα το σατανιστικο συμβολο που μοιαζει εχει τη διαφορα οτι τα 2 μεσαια δακτυλα ακουμπανε με τον αντιχειρα ''μπροστα'' απο την παλαμη ενω ο δεικτης και το μικρο δακτυλο ειναι σηκωμενα.


δηλωνω πως αυτα γνωριζω και ευχαριστως να με διορθωσει καποιος...οσο ζω μαθαινω...

εδιτ....η τελευταια φραση του τουιν ειναι ολ δε μανυ...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 8:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τα υποσυνείδητα μηνύματα μπορώ να σας κάνω μια ανάλυση λίγο αργότερα (έχω προπόνηση τώρα), βασισμένος στην ψυχιατρική που έκανα στο παν/μιο (ένα μάθημα με το οποίο είχα παραδόξως και καλές σχέσεις - άσχετο).

twin έγραψε:
η γνώμη ενός ανερχόμενου ραδιοφωνικού παραγωγού μετράει κάτι τις παραπάνω).


Laughing Laughing Razz Razz

Ευχαριστώ φίλε, αλλά μάλλον είμαι "κατερχόμενος", από το 2004 που άφησα τα FM μέχρι το AC Podcast ήμουν στην..... κατάψυξη (παλιοσχολή βλέπεις......) Evil or Very Mad
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 9:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@gpanos

θα περιμένω με ενδιαφέρον μια τέτοια ανάλυση... Thumbs UP

Εδώ που τα λέμε πάντως μερικοί στίχοι ορισμένων τραγουδιών κάνουν μπαμ...δε χρειάζεται να το περάσουν και υποσυνείδητα!

offtopic:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 10:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσω της μουσικής μας κάνουν υποψήφια σατανάκια...
Μέσω των διαφημίσεων (με κρυφά frames) μας περνάν υποσυνείδητα μηνύματα και μας ελέγχουν...
Με αόρατα μαγνητικά πεδία απλωμένα πάνω από τις πόλεις διαβάζουν τις σκέψεις μας...

Ε ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ!! (βρε λες; suicide )

Χωρίς πλάκα λοιπόν, γιατί το πράγμα όσο γελοίο κι αν φαίνεται είναι πολύ σοβαρό, πρέπει να επισημάνω πως ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ φανατισμού, είναι μια αδαής κίνηση και κίνηση ενός αμόρφωτου βλάκα. Ούτε ο φανατισμένος Μουσουλμάνος είναι καλός ΑΛΛΑ ούτε ο φανατισμένος Χριστιανός. Ακούστε τα πάντα, διαβάστε τα πάντα αλλά να μην είστε φανατίλες. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια εποχή που καθημερινά ο κάθε τσοπάνης μας πυροβολεί με χιλιάδες μηνύματα. Πιστέψτε αυτό που θέλετε χωρίς να προκαλείτε πόνο ή να κάνετε κακό στους συνανθρώπους σας. Αγαπάτε αλλήλους...

EDIT1: Όλα αυτά τα σήματα κατατεθέν που ειπώθηκαν νωρίτερα για τις 5άλφες και τα δάχτυλα, έχει δηλωθεί σχεδόν από όλα τα παλαιότερα συγκροτήματα (που δημιούργησαν άλλωστε και το "κύμα" αυτό) ότι ήταν καθαρά για λόγους Marketing και πωλήσεων... πολύ απλά για να δημιουργούν φανατίλες οπαδούς που να τα σκάνε, όχι για να μαζεύονται και να σφάζουν κοκόρια όλοι μαζί!

EDIT2: Πωπω.... sabotage έγινε τώρα... δηλαδή εγώ για το επόμενο podcast ετοίμαζα αφιέρωμα σε Japonesoun σατανάκιδες;; Crying or Very sad Crying or Very sad
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 10:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απάντηση στο offtopic


On topic τώρα.

Πάμε να πούμε λίγα βασικά πράγματα (βιβλίο Ψυχιατρικής Α.Π.Θ.)
Συνειδητό: Λίγο ή πολύ όλοι ξέρουμε τι είναι. Ουσιαστικά είναι το σύνολο των λειτουργιών που δρουν ως μεσολαβητής, μεταξύ εσωτερικών παρορμήσεων, ενώ παράλληλα οι λειτουργίες αυτές ενεργούν για τη διατήρηση επαφής και ελέγχου της εξωτερικής πραγματικότητας (ορισμός του ΕΓΩ, που αποτελεί μέρος του συνειδητού)
Υποσυνείδητο: Πως δικαιολογείται η ύπαρξη του; Με την εμφάνιση αδικαιολόγητης συμπεριφοράς, προερχόμενης από επιθυμίες , ορμές κ.λ.π. των οποίων δεν έχει άμεση συναίσθηση το άτομο. Στο υποσυνείδητο περιέχονται τα ψυχικά εκείνα βιώματα και οι διεργασίες που για λόγους ομοιοστατικής ισορροπίας κρατούνται μακρυά από τη συνειδητή αντίληψη δηλ. το συνειδητό. Ο,τι περιέχει το υποσυνείδητο (κυρίως ανεπίτρεπτες επιθυμίες) γίνετια φανερό έμμεσα από τα όνειρα, τα "τυχαία" λάθη, στις αντιφατικές ενέργειες, τη διχασμένη προσωπικότητα, ορισμένα αμνησικά φαινόμενα και τις ψυχωτικές ιδέες και ψευδαισθήσεις.
Ασυνείδητο: Ακόμα βαθύτερο από το υποσυνείδητο.

Τώρα πως λειτουργούν τα μηνύματα.
Είχα σκοπό να αναφέρω ό, τι θυμάμαι από μια συζήτηση που είχα με έναν καθηγητή μου πάνω στο θέμα αυτό, αλλά βρήκα ένα site που τα εξηγεί στα ελληνικά με πολύ απλό ύφος.
Δεν λέω ότι όλα αυτά που γράφονται είναι επιστημονικά 100% σωστά, αλλά είναι σίγουρα μια καλή εκλαϊκευμένη πηγή πληροφοριών.
Ρίξτε μια ματιά εδώ και ό, τι απορίες έχετε αν μπορώ να σας τις λύσω (αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την ψυχιατρική, πέραν του ότι μου άρεσε σαν μάθημα)
http://www.neurofeedback.gr/Training/Subliminals.htm



EDIT
@Cougar
1) Ρε έβγαλες όλη τη κουβέντα που κάναμε στο MSN μέσα στο forum;;; Τώρα τι θα πούμε στο podcast;; Razz Razz Razz Razz
2) Οι ΕΛ δεν είναι στα έγκατα της γης. Οι Νεφελίμ είναι. Μέχρι το Podcast #5 να έχεις διαβάσει και πάλι τους 3 πρώτους τόμους του "Γιατί και πως ζουν ανάμεσα μας" του Λιακόπουλου RTFM. Επιτρέπεται να κάνεις τέτοια λάθη;;; Razz Razz Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 70
Τοποθεσία: Back from the abyss


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 11:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμμ, διάβασα κι εγώ το thread και είπα να πεταχτώ να προσθέσω τα δυο μου σέντσια. Ακολυθεί ακατάσχετη φλυαρία γιατί βαριόμουν και είπαν να το ρίξω σε φιλοσοφείν της κακιάς ώρας. Razz

Περί metal μουσικής: Αποτελεί ένα ιδιαίτερο είδος μουσικής; Ναι, σίγουρα. Έχω ακούσει κι εγώ τα μεταλλάκια μου, είχα και κολλητές που όλο το λύκειο το βγάλανε μέσα στη μαυρίλα και την πόρωση με τη death metal (γλυκύτατα κορίτσια κατά τ' άλλα), αλλά αν βάλεις ένα οποιοδήποτε τραγούδι να το ακούσει άνθρωπος που δεν είναι του χώρου, αγριεύεται, πώς να το κάνουμε. Ιδίως αν λάβει κανείς υπόψη τα λόγια. Και το γεγονός ότι (συμφωνώ για λόγους marketing) είναι επίτηδες γεμάτα μέσα στα σατανιστικά σύμβολα. Αλλά ρε παιδιά, να μην ξεχνάμε ότι καλή-χρυσή η μουσική τους, αλλά οι περισσότεροι την έχουν φάει και κάπως κατακέφαλα. Δεν θέλω να κάνω γενικεύσεις, αλλά εντάξει, άνθρωπος που την βρίσκει με ανθρωποθυσίες, αίματα και το τέλος του κόσμου στα πόδια του εξαποδώ, όπως τον αποκαλεί η γιαγιά μου, δεν με πείθει για νορμάλ τύπος και χρυσό παιδί.

Περί μαγείας, μαγισσών κλπ: Οι σύγχρονες μάγισσες αποτελούν στην ουσία μια νεοπαγανιστική θρησκεία και αυτοαποκαλούνται Wiccans. Στην καθαρή της μορφή είναι μια αρκετά υπεύθυνη μορφή θρησκείας (όπως και ο Χριστιανισμός αντίστοιχα είναι θρησκεία για την αγάπη, άσχετα με το αν εφαρμόζεται πάντα), αφού η βασική της διδαχή είναι λίγο-πολύ "κάνε ό,τι θες, αρκεί να μην κάνεις κακό σε άλλους" και "είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου". Δηλαδή αν κάνεις κακό με τη "μαγεία" σου (την οποία αποκαλούν magick για να τη διαχωρίσουν από το magic που ανήκει στα παραμύθια) έστω και άθελά σου, ετοιμάσου να το πληρώσεις στο 10πλάσιο. Με λίγα λόγια, σαν θρησκεία συνιστά να σκέφτεσαι καλά την κάθε πιθανή συνέπεια των πράξεών σου πριν κάνεις ο,τιδήποτε.
Τώρα βέβαια αυτό είναι η επίσημη εκδοχή. Η ανεπίσημη εκδοχή είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό ελκύουν έφηβους και κυρίως έφηβες (ιδίως μετά από την πρόσφατη σχετική επιτυχημένη σειρά και καναδυο παλαιότερες ταινίες) που ψάχνουν κάτι το διαφορετικό. Δεν θα εκφέρω γνώμη για την εγκυρότητα των λεγομένων τους, αλλά το γεγονός και μόνο ότι στοχεύουν σε μια τέτοια ηλικιακή ομάδα με αφήνει δύσπιστη. Το πρόβλημα είναι ότι μαζί με τους ψιλο-αθώους Wiccans υπάρχουν και πιο σκοτεινές παρα-ομάδες που εύκολα παρασύρουν νέα παιδιά στον καθαυτό σατανισμό. Εγώ προσωπικά έχω πέσει κατά τύχη (ενώ έψαχνα κάτι άσχετο) σε site που έδινε οδηγίες για το πώς να διαβάζει κανείς το Πάτερ Ημών ανάποδα και άλλα που δε θέλω να αναφέρω και φρίκαρα εντελώς. Μη γελάτε τόσο εύκολα λοιπόν.

Περί θρησκευτικών οργανώσεων: Δυστυχώς, ούτε αυτά τα κινήματα τα επιδοκιμάζω. Και όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί διαφωνώ με τον φανατισμό τους. Άλλο να πεις "παιδί μου, εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις αυτά στη ζωή σου" κι εντελώς άλλο να λες "όσοι κάνουν τα τάδε και τα τάδε είναι κακοί". Όταν βάζεις νέους ανθρώπους στη νοοτροπία να σκέφτονται "οι μεταλλάδες είναι σατανικοί, οι ροκάδες είναι κακοί, οι προγαμιαίες σχέσεις είναι πορνεία, οι ομοφυλόφιλοι είναι του διαβόλου, οι εβραίοι θέλουν να καταλάβουν τον κόσμο, και όοοοολοι μας ζηλεύουν εμάς επειδή είμαστε Χριστιανοί", ε τότε μόνο το μίσος καλλιεργείς, πώς να το κάνουμε. Άντε μετά να σε σώσει η μακριά η φούστα και ο θεοσεβούμενος ο κότσος. Και από την εμπειρία μου, υπάρχει αρκετός φανατισμός και σε νέα παιδιά, πιστέψτε με. Χωρίς πάλι να κάνουμε υπερβολικές γενικεύσεις και να παίρνει αθώο κόσμο η μπάλα.

Εν κατακλείδι (είδατε ωραίες λέξεις που ξέρω; ), το φυλλάδια με ψιλοστενοχώρησαν γιατί αποτελούν εικόνα ενός διπλού προβλήματος. Από τη μια οι υπερβολές των metal συγκροτημάτων που προσωπικά τις αποδοκιμάζω όπως πχ κι ένα ροκ συγκρότημα που μπορεί να προωθεί τα ναρκωτικά και από την άλλη κάποιες θρησκευτικές ομάδες που με τις υπερβολές τους μας κάνουν όντως και γελάμε. Και οι δύο ακραίες ομάδες στα μάτια μου λίγο πολύ το ίδιο είναι...

ΥΓ: Μη με δουλέψτε πολύ, ε; Λίγο μόνο. Ναι, το ξέρω κι εγώ η ίδια, με πιάνουν φάσεις απιστευτής αμπελοφιλοσοφίας. Τι να κάνουμε, αυτά και το τάβλι μας έχουν μείνει... Embarassed
_________________

Δίνω κατατακτήριες ιαπωνικών στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ... για να δούμε τι στο καλό έχω μάθει. :P
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 28, 2008 11:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι...
Αυτό με την θρησκεία των Wiccans το είχα δει και σε μία εκπομπή στην τηλεόραση.
Το πιο ωραίο από όλα που είπες ήταν αυτό:

Naya έγραψε:
Αλλά ρε παιδιά, να μην ξεχνάμε ότι καλή-χρυσή η μουσική τους, αλλά οι περισσότεροι την έχουν φάει και κάπως κατακέφαλα. Δεν θέλω να κάνω γενικεύσεις, αλλά εντάξει, άνθρωπος που την βρίσκει με ανθρωποθυσίες, αίματα και το τέλος του κόσμου στα πόδια του εξαποδώ, όπως τον αποκαλεί η γιαγιά μου, δεν με πείθει για νορμάλ τύπος και χρυσό παιδί.


Έδωσες ρέστα.... Respekt
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 12:14 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ και επαυξάνω σε όσα είπε ο Cougar, Τέλος!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 100
Τοποθεσία: Αιγαλεάρα!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 12:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού όλοι συμμετέχουν ας πω και εγώ το δικό μου "τροπάριο".

1ον: Καλό το μέταλ, δύναμη. Αλλά η υπερβολές με τις πεντάλφες κτλ κτλ ανούσια, περιττά και πολλές φόρες επικίνδυνα (αν αναλογιστούμε την ηλικία στην οποία έχει απήχηση).

2ον:Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει σε ποιο σύνδεσμο, οργάνωση, ομάδα, θρησκεία θέλει να ανήκει. Αρκεί να μην θίγει τα δικαιώματα και τις ελευθερίες του άλλου. Έτσι θεωρώ κατακριτέο το γεγονός ότι γίνεται προπαγάνδα και "προσηλυτισμός", ακόμη και αν προέρχεται από άτομα της θρησκείας μου.

Τελικά:Εκεί που χάνεται το μέτρο δημιουργούνται προβλήματα. Και εκεί που υπάρχει ημιμάθεια γεννιέται ο φανατισμός. Τάσσομαι κατά των ακραίων φαινομένων (και των δύο πλευρών) λοιπόν. Και όπως λένε η γνώση είναι δύναμη, άρα διαβάζω, ακούω, βλέπω όσα πιο πολλά μπορώ τα αξιολογώ και συνεχίζω.

ΥΓ. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις του γράφοντος και δεν έχουν σκοπό να θίξουν κανένα. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
ΥΓ2. Διορθώστε με αν κάνω λάθος η πεντάλφα ήταν αρχαίο ελληνικό σύμβολο που ουδεμία σχέση είχε με τους παγανιστές-σατανιστές.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 1:31 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θυμάμαι και στην συναυλία των Slayer ένας τύπος μοίραζε DVDs με εξώφυλλο που δεν παρέπεμπε στο περιεχόμενό τους. Μόλις το είδα στον υπολογιστή, εμφανίστηκε κάτι παρόμοιο με τις εικόνες που postαρε ο raziel666 (ουουουου σατανιστή). Εννοείται πως το DVD έγινε στάχτη και μπούρμπερη με συνοπτικές διαδικασίες.

Καλά, και αυτοί βρήκαν να τα μοιράσουν στο μοναδικό μέρος που αποκλείεται να πιάσουν τόπο ? Περισσότερη απήχηση θα είχαν αν τα μοίραζαν σε κανένα νηπιαγωγείο.

Η απάντησή μου στους κυρίους Twisted Evil
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 31 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τοποθεσία: Κάπου...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 3:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω φυλλάδιο τέτοιου τύπου. Δεν ξέρω αν είναι και τα ίδια παλικάρια, λίγο απίθανο, μάλλον τα παιδιά τους θα είναι, αλλά όσα γράφουν οι "Ελεύθερες Νεανικές Καρδιές" είναι μια περίληψη των όσων γράφονται σε ένα βιβλιαράκι 90!!! σελίδων που φέρει το όνομα ΡΟΚ ΜΟΥΣΙΚΗ, και το οποίο είχε κυκλοφορήσει πριν σχεδόν 20 χρόνια από μια αντίστοιχη ομάδα ανύσηχων χριστιανών από τη Θεσσαλονίκη ονόματι "Οι Σκύμνοι". Βέβαια στο συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει μια βαθιά και λεπτομερής ανάλυση του θέματος με επεξήγηση όλων των σατανιστικών συμβόλων που χρησιμοποιούν τα ροκ συγκροτήματα, επιστημονικές μελέτες, ιστορική αναδρομή, ανάλυση στοίχων και πολλά άλλα καλούδια. Από το στόχαστρό τους να φανταστείτε δεν ξεφεύγουν ούτε οι Pink Floyd!!! (Έλεος, κράζουν και τους Pink Floyd!!! Έλεος!!!!)
Για όποιον ενδιαφέρεται το ανέβασα στον ftp, και θα το βρείτε εδώ (Θα το ανέβαζα σε rapidshare αλλά με τόσα σκυλάκια και γατάκια το θεωρώ κοροϊδία, ελπίζω να με συγχωρήσει ο Λευτέρης Embarassed )

Με το περιεχόμενο του φυλλαδίου δε θέλω να ασχοληθώ και πολύ. Άποψή μου είναι ότι το metal (και γενικά η μουσική) δεν έχει σχέση με τον σατανισμό ή το χριστιανισμό. Κι από όσο ξέρω η υποτειθέμενη λατρεία στον σατανά από τα πρώτα hard rock συγκροτήματα δεν είχε να κάνει καθόλου με τελετουργίες, αντίχριστους, ανθρωποθυσίες, το τέλος του κόσμου κ.ο.κ. αλλά με την χαοτική φύση του σατανά, δλδ την αντίδραση στην φορμαλιστική κοινωνιά της εποχής.
Τα ακραία φαινόμενα που εμφανίστηκαν τη δεκαετιά του 80 με κάψιμο εκκλησιών, δολοφονιές στο όνομα του σατανά και άλλα καλά παρουσιάστικαν από κάτι τύπους στη Νορβηγία εν μέσω μιας άτυπης διαμάχης που ήθελε τον νικητή να βγαίνει από το μέγεθος της καφρίλας που είχε να επιδείξει μέχρι την ημέρα της κρίσεως. Αυτόι γέννησαν το black metal που στη μέρες μας έχει αντικαταστήσει τη λέξη καφρίλα με τη λέξη ποζεριά. Καμιά σχέση με σατανισμό, απλό, καθαρό και αμιγές image making.
Τα υπόλοιπα είδη metal καμιά σχέση δεν έχουν με το σατανισμό.
Όσον αφορά το "obey to devil", το ξέρω και είμαι απόλυτα σίγουρος, ξεκίνησε από τον Dio, όταν άρχισε να το κάνει τις συναυλίες του, και όταν ρωτήθηκε τι σημαίνει αυτό που κάνει με τα δάκτυλα απάντησε ότι είναι κάτι που έκανε η Ιταλίδα γιαγιά του όταν ξεμάτιαζε και του φάνηκε πολύ "cool" και το υιοθέτησε.

Τέλος πάντων, θα μπορόυσα να γράφω με τις ώρες επιχειρήματα που να αποδεικνύουν αυτό που λέω, αλλά απ' τη μιά βαριέμαι και απ' την άλλη δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν, στην τελική ο καθένας ακούει ότι γουστάρει, πιστεύει ότι γουστάρει και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν ούτε αλλάζει ενδιαφέροντα επειδή κάποιος κάπου κάποτε του είπε ότι αυτό που κάνει είναι κακό και η ψυχή του θα τυραννιέται στο πυρ το εξώτερον.

Άσχετο, αλλά το τελευταίο χρόνο στη σχολή μου κυκλοφορεί ένας τύπος που μοιράζει φυλλάδια με τίτλο "Ο Ανεστημένος Χριστός Θα Σε Σώσει" ή κάτι παρόμοιο. Καμιά σχέση με κράξιμο η προσυλητισμό, απλά λέει ότι ο Χριστός σε αγαπά και άμα δε πιστεύεις σε αυτόν δε θα σωθεις και κάτι τέτοια. Και αναρωτιέμαι, τι τους έχει πιάσει όλους τώρα τελευταία με αυτό το θέμα;;; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι οι νεφελιμ του Λιακόπουλου υπάρχουν και ότι το τελος του κόσμου πλησιάζει!! Χωρίς πλάκα!!
_________________
Refuse/Resist


Δεν ελπίζω τίποτα
Δε φοβούμαι τίποτα
Είμαι λεύτερος
Ν.Κ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 6:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαταρχήν φίλε Raz (και εκπρόσωπε του Θηρίου -αν κρίνω απ' το ψευδώνυμό σου, είναι ξεκάθαρο πως χρησιμοποιείς αυτή τη φυλλάδα για λογαριασμό της δικής σου προπαγάνδας Razz Razz ) έπρεπε να είχες μικρύνει λίγο την εικόνα. Έκανες τη σελίδα tw;dr (όπου w stands for wide)

Έχω να πω τα εξής:

Το layout τους είναι εντελώς αποτυχημένο. Έτριβα τα μάτια μου βλέποντας πρόσφατες ημερομηνίες και ιστότοπους, γιατί φαινόταν σαν να είχε τυπωθεί πριν 25 χρόνια! Λάθος, Λάθος! Αν δεν εκσυγχρονιστούν θα μείνουν 3 κι ο κούκος στην παρέα τους. Κρίμα και τόσοι νέοι απόφοιτοι σχολών γραφιστικής παραμένουν άνεργοι... ..

Σοβαρά τώρα, αυτές οι νεανικές καρδιές καθόλου ελεύθερες δε μου φαίνονται και είναι τουλάχιστον θλιβερό το να χτυπάνε σε τέτοιο beat. Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού όπως είπε και ο Μαρξ (αν δεν κάνω λάθος) (ναι αυτό μας οδηγεί σε άλλο παράδειγμα εγκεφαλικού καψίματος λόγω ιδεοληψίας, αλλά δεν είναι το θέμα μας), και συμφωνώ με τον κύριο Λένον, καλά θα κάνει να εξαφανιστεί ο Χριστιανισμός μπας και βρούμε την ησυχία μας.
(Μετά φυσικά θα έχουμε να τα βάλουμε με όλες τις υπόλοιπες μορφές φανατισμού και πλύσης εγκεφάλου που υφιστάμεθα καθημερινά..)


SaDoW έγραψε:
ΡΕ παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... οι περισσοτεροι μας τα κατακρινουμε για τουσ δικους μας λογους,,, αλλα λεω ΕΑΝ! ΕΑΝ οντως αυτα που λενε Ηταν οντως αληθεια τι θα κανατε?? πως θα αντιδρουσατε? (και μιλαω οτι αυτα που λενε περι ΜΑγειας πνευματων μαγισσων και υποσυνειδητων μυνηματων ΕΙΝΑΙ αληθεια) ποια θα ηταν η κινηση σας? θα καιγατε δισκους? δεν θα ξανα ακουγατε Ροκ? Πιστευω οτι ειναι καλο θεμα για συζητηση... Rolling Eyes


Κοίτα, εγώ είμαι καθαρή γιατί πέρα από δυο χειμώνες που πέρασα βγαίνοντας 5 μέρες τη βδομάδα σε μεταλλάδικα, όπου έπινα ανυποψίαστη τις παγωμενες μπύρες μου κοιτάζοντας έκπληκτη αυτούς τους αληταράδες που πορωνόντουσαν και κάνανε διάφορες τρομακτικές χειρονομίες (σαν αυτές που περιγράφει αυτό το διαφωτιστικό φυλλάδιο καλή του ώρα --θεούλη μου! πού βρισκόμουν!!), ποτέ μου δεν είχα καμιά ιδιαίτερη επαφή με τους καλλιτέχνες που κατηγορούνται.

Εσείς που έχετε σπαταλήσει πολύ περισσότερο χρόνο από τη ζωή σας αγαπώντας τους και ακολουθώντας τους νομίζω θα έπρεπε να ανησυχείτε.. Βάλτε τις οικογένειές σας σε επιφυλακή, και αν σας παρατηρήσουν να σηκώνεστε μες στη νύχτα διψασμένοι για αίμα να ψάχνετε μωρές παρθένες για να θυσιάσετε στο όνομα του Οξαποδώ, να παίρνετε το τσουκάλι της γιαγιάς σας και να φτιάχνετε μαντζούνια με φτερά νυχτερίδας και τρίχες από τον τάφο του παππού, χμ τότε μάλλον καλύτερα μην ξαναπατήσετε στην AnimeClipse και ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΑΜΕΣΩΣ στην ιστοσελίδα που σας προτείνει το φυλλάδιο. Αυτοί θα ξέρουν πως να το αντιμετωπίσετε. My deepest sympathies...! Περαστικά!!!

HaHa
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 8:25 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητε Σατανα,

Σου γραφω αυτο το γραμμα, ως αναφορα στην υλοποιηση των σχεδιων σου(την αλωση ολων των ανθρωπινων ψυχων).
Για αλλη μια φορα αποδικνυεται, οτι εισαι πολυ μεγαλος...
Καταφερες να κανεις τους αντιπαλους σου να ασχολουνται με το rock και το heavy metal, και ετσι να καταφευγουν σε "αγνα" ειδη μουσικης οπως το δημοτικο τραγουδι.Τι αδαεις που ειναι! Ποτε δεν σκεφθηκαν το βαθυτερο νοημα δημοτικων τραγουδιων οπως ¨Μπηκαν τα γιδια στο μαντρι". Τα γιδια ευκολα καταλαβαινουμε ποιους συμβολιζουν, και το μαντρι φυσικα ειναι οι σκοτεινες αγκαλες σου. Αμ το αλλο! "Βρεχει ο ουρανος Γιαννο μ' , και βρεχεσε". Ολοι στο συνειδητο τους νομιζουν οτι το "Γιαννο μ' " ειναι συντμηση του Γιαννο μου.Υποσηνειδητα ομως περνα ο υμνος στον "Γιανν Ομ", τον γνωστο δαιμονα της πρωτης λεγεωνας, δευτεροξαδερφο του Γιογκ Σοδωθ, της γνωστης οικογενειας του Κθουλου βεβαιως βεβαιως.
Αγαπητε Σατανα, νομιζουν οτι με το να βαλλουν κατα της ροκ μουσικης, και με το να την αποφευγουν, αποφευγουν και την σκοτεινη επιρροη σου.
Ω τι μεγα πλανη! Ασχολουμενοι με υποκινουμενες υποκουλτουρες οπως αυτα τα ανιμε δεχονται την πισωπλατη μαχαιρια σου. Αποφευγουν το(?) KISS , αλλα βλεπουν το Itazura na kiss .Για να μην αναφερθω σε μυριες περιπτωσεις διαφορων ανιμε με σκοτεινο και αβυσαλεο περιεχομενο, το οποιο επιπολαια ενστερνιζονται νομιζοντας οτι ειναι απλη ψυχαγωγια.Και τους αρεσουν και οι κακοι εκει! Τελικα εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να προσπαθησεις και πολυ, το εχουν μεσα τους.
Αγαπητε Σατανα, η μεγαλη επιτυχια σου τελικα ηταν, οτι οι δηθεν πολεμιοι σου( κατι "Ελευθερες νεανικες καρδιες", "οι πεταλουδες ελευθερα πετουν" ή κατι τετοιο, δεν θυμαμαι καλα) ενω δειχνουν οτι σε πολεμουν, τελικα σε εσενα οδηγουνται.Μιλουν με, μαλλον περιφρονηση, για "μαυρους απο την Αφρικη" και Εβραιους που εχουν ολα τα κακα του κοσμου.Με αυτο τον τροπο φωλιαζει στις "ελευθερες νεανικες καρδιες" τους, η διακριση, η περιφρονηση , το μισος προς συνανθρωπους τους. Ποια καλυτερη αρχη για να επιτελεσουν το εργο σου;

Αγαπητε Σατανα, εμεις οι ακολουθοι σου, εχουμε προχωρησει τοσο πολυ, που οσο και να μας αποκαλυπτουν, θα υπαρχουν πολλαπλασια μερη που θα εχουμε στησει τις ενεδρες μας. Αποκαλυψαν τα αναποδα μυνηματα στους Rollin Stones, Καρβελα, Γαρμπη και πολλους αλλους.Δεν εχουν ομως ακομα βρει το αναποδο μυνημα στον δισκο "Στρουμφοχορεψτε" οπου με μια προσεκτικη αναποδη ακροαση, ακουγονται καθαρα τα μυνηματα "ο Σπιρτουλης ειναι gay και του αρεσει", "δες με ΜπαμπαΣτρουμφ κανω σεξ με την Στρουμφιτα" και "Ψιψινελ σκισε την ψυχη μου".

Αγαπητε Σατανα, "ο καιρος γαρ εγγυς", θα ερθει η βασιλεια σου, αλλα εχω και ενα παραπονο. Εγω, τοσα χρονια πιστος σου δουλος, συνεχιζω να ακουω black metal "με το τσουβαλι", μεχρι και σε τετοιο ανιερο συγκροτημα συμμετεχω. Στην εκκλησια δεν παταω, περιφρονω τις θρησκειες, κι'ομως εσυ με εχεις ξεχασει.Ουτε ενα τζοκερ, ενα 13αρι(που ειναι και δικος σου αριθμος), ενα λαχειο βρε αδελφε. Γιατι εγω που σε στηριζω τοσα χρονια, να μενω στην μετριοτητα;
Αλλα μου ειχες ταξει οταν παζαρευαμε τα 21 γραμμαρια μου. Μου θυμιζεις κατι αλλους, που κανουν τα ιδια, με τελετουργικο τροπο θα ελεγα, καθε 4 χρονια.Τους πολιτικους μας λεω. Ολο ταζουν ρουφαν το αιμα και τις ψυχες μας, και ανταποδωση μηδεν.
Αγαπητε Σατανα, μην νομιζεις οτι βλασφημω κανοντας σου παραπονα.Η προθεση μου ηταν να σου επιστησω την προσοχη στον μεγαλυτερο και ποιο υπουλο αντιπαλο σου. Αν δεν κανεις κατι συντομα, θα σου παρουν τα ηνια αυτοι οι πολιτικοι.Μην τους υποτιμησεις. Η διψα τους να εξουσιαζουν ζωες και ψυχες, δεν υπολειπεται απο την δικια σου διψα.Οι μεθοδευσεις τους ειναι το ιδιο πονηρες. Ειναι οσο αδιστακτοι μπορεις να φανταστεις, και ξερω αφεντη οτι εχεις μεγαλη φαντασια.
Αγαπητε Σατανα, μην τους αφησεις να σου κλεψουν το ονειρο.

Ο παντα ταπεινος δουλος σου
Nadir




_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 29, 2008 9:24 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jack Black έγραψε:

Άσχετο, αλλά το τελευταίο χρόνο στη σχολή μου κυκλοφορεί ένας τύπος που μοιράζει φυλλάδια με τίτλο "Ο Ανεστημένος Χριστός Θα Σε Σώσει" ή κάτι παρόμοιο. Καμιά σχέση με κράξιμο η προσυλητισμό, απλά λέει ότι ο Χριστός σε αγαπά και άμα δε πιστεύεις σε αυτόν δε θα σωθεις και κάτι τέτοια. Και αναρωτιέμαι, τι τους έχει πιάσει όλους τώρα τελευταία με αυτό το θέμα;;;


Να σου πω, προσωπικά θα το προτιμούσα αυτό από τα διαφημιστικά για clubάκια που φουλάρουν κάθε μέρα τα καλαθάκια και κάτι ζαβλακωτικά φυλλάδια που μας έχουν γεμίσει οι παρατάξεις...!

@Nadir, you've got a point...αλλά φρίκαρα...Razz

λιγάκι offtopic:
Δεν ξέρω τι λέει ο Λιακό πάντως Ελ υπάρχει μόνον ένας:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01525 seconds with 5 queries