Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Σοβαρό πρόβλημα στο Pc Τ_Τ Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 10:02 pm
Τίτλος: Σοβαρό πρόβλημα στο Pc Τ_Τ
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ξερω αλλα το pc μου κλείνη όποτε θέλει,κολλάει όποτε θελει.Αλλα οχι μια φορα την εβδομαδα αλλα κάθε 10 λεπτά. Evil or Very Mad Μου εμφανιζονται διαφορες βλακειες όπως Drwtsn32 που μου κολλάει εντελως το Pc και ετσι αναγκαζομαι να το κανω επανεκκινηση.Παιδιά η κατασταση είναι έλεος.Το έχω κανει 3 φορές format και συνεχιζει να κάνει τα ιδια.....μηπως μπορώ να κάνω κάτι??
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 10:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ανεβα στην ταρατσα και ''σπρωχτο''......μηπως κανεις κανα λαθος στο φορματ?μηπως το αντιγραφο του λειτουργικο σου ειναι ελλατωματικο?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 19 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 165
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 10:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλά να σε ενημερώσω πως το fast format δεν είναι το ίδιο με το full format.

Επίσης, με τόσα κουλά που έχουν δει τα μάτια μου δε θα απορούσα αν έχεις και κάναν ιο στη μνήμη...

PS : Επίσης μου είχε τύχει κάποια περίοδο να κολλάει και να κλείνει συνέχεια το pc, επειδή είχα άπειρο καιρό να ανοίξω το pc, και είχε χαλάσει ένα ανεμιστηράκι, με αποτέλεσμα να παθαίνει σε χρόνο dt ο σκληρός δίσκος
υπερθέρμανση=shut down/reset. Τσέκαρε το..
_________________
My swords are said to instill in their
wielders the urge to kill, once they grip the hilt.
In the end, they are demonic swords.
A sword that cuts one free from one’s karma and does not cut people…
That is what I consider the ultimate sword.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Radagast82 στις Τετ Απρ 02, 2008 10:43 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 9


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 10:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω αυτο φοβαμαι.μπας και εχεις κολλησει καναν ιο.και εμενα ετσι εκανε παλια οταν τον ανοιγα μετα απο 10 λεπτα μου ελεγε οτι πρεπει να κλεισει και μεσα σε 10 δευτερολεπτα με αντιστροφη μετρηση εκλεινε μονο του.καλα θα ηταν αν εριχνες ενα scan το pc σου.

με εκτιμηση Nazgul
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 10:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, η συμβουλή μου.

1) Ρίξε ένα low level format.
Εννοείται πως δεν θα έχεις βάλει κανέναν driver καμίας συσκευης, διότι μπορεί κατι τέτοιο να φτάιει. Μέτα κάνε εγκατάσταση έναν έναn τους drivers.
2) Tρέξε ένα memtest.

Αυτά τα δύο θα αποκλείσουν το software και τις μνήμες από υποψήφιους προβληματογόνους παράγοντες.

3) Έλεγξε αν δουλεύει σωστά ο σκληρός σου δίσκος.
4) Έλεγξε αν δουλέυει σωστά το τροφοδοτικό.

Aυτά από εμένα, έχω να πω και άλλα πολλά βέβαια. Αν σκαλώσεις πουθενά ρώτα Thumbs UP !
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Melnibone


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 11:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τσέκαρε μήπως ακούγονται φωνές από τον πύργο.Μπορεί να είναι στοιχειομένος.
Σε αυτήν την περίπτωση κάνε κανέναν αγιασμό ή εξορκισμό. Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 6:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστηχώς το κάνω fast foramt με κατι CD που μου εδωσε ενα παλικάρι. Sad Μέσα σε 15 δευτερολεπτα 'εχουνε ξαναμπει τα Windows. Crying or Very sadκαι αν εχω κολλήσει ιό στην μνήμη πως τον βγαζω(χωρις πλάκα τωρα^^)??καποιος να με βοηθησει σε αυτό το θέμα ααα και bezdim ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 7:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ιός στο hardware δεν υπάρχει.
Πρέπει να κάνεις κανονικά format. Υπάρχει format που γίνεται σε 15 δευτερόλεπτα;;; Μην τρελαθούμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 8:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλως περιέργως έχω και γώ εδώ και κάποιους μήνες ένα παρόμοιο πρόβλημα... Το οποίο δεν έχω καταφέρει να λύσω. Γίνεται λοιπόν το εξής.

Εκεί που κάνω διάφορα πράγματα στο pc, μπορεί να έχει περάσει και μια βδομάδα ανοιχτό και το δουλεύω και να μην κολλάει, ξαφνικά μόλις:

- Παρακολουθήσω 10-60 λεπτά streaming video (veoh, youtube, και άλλα streming sites, μέσω firefox πάντα)
- Παίξω 1-2 games της μιας ώρας στο Warcraft III.
- Πολύ σπάνια, όταν κάνω οτιδήποτε άλλο στην τύχη, πχ βλέπω ένα επεισόδιο fullscreen.

τότε αντιμετωμίζω τα εξής:

- Το pc γίνεται αργό, προς στιγμήν σέρνεται, και κόβεται η σύνδεση του Internet. Μετά θέλει επανεκκίνηση το pc για να ξανασυνδεθεί. (Otenet Sagem modem)
- Το pc κολλάει εντελώς, και αν έπαιζε κάποιος ήχος, ακούω το loop του buffer της κάρτας ήχου, μέχρι να κάνω Reset.

Τώρα, μερικά επιπλεόν δεδομένα:
- Το κουτί είναι μόνιμα ανοιχτό από τη μια μεριά, και δεν έχει ανεμιστήρα.
- Τροφοδοτικό 350 Watt, 6 χρονών.
- Antivirus δεν έχω, αλλά ούτε και ιούς.
- Το ίδιο πρόβλημα συνεχίζει ακόμα και αν κάνω declocking στο 70% του CPU.
(P4 2.53 GHz)
- Το ανεμιστηράκι και η ψύκτρα του CPU είναι καινούργια, τα είχα αλλάξει μήπως και έλυναν το πρόβλημα. (Cooler Master)
- Στην κάρτα γραφικών, παρόλο που δεν είχε από μόνη της ανεμιστηράκι, πέρασα ένα, μήπως και έλυνε το πρόβλημα. (Geforce 5200, 128MB)
- Ο σκληρός, ενίοτε, αν τον ακουμπήσω λίγο με το δάχτυλο, ακούω τον ήχο από ένα μοτεράκι που σβήνει. (WD 3000 ATA)
- Έχω μεταχειρισμένη μητρική, την άλλαξα όταν μου κάηκε η παλιά μου και δεν έβρισκα παρόμοια. (Gigabyte GA-8S648FX). Ενίοτε μερικές φορές είχε σβήσει το pc όταν πήγαινα να συνδέσω usb-flash στις μπροστινές USB.
- 2 RAM modules, μία παλία νομίζω Twinmos, και μια καινούρια Kingston, αμφότερες στα 512 MB και δουλεύουν σε DDR 266MHz.
- Ο πύργος είναι στοιχειωμένος. Αλλά τουλάχιστον τον καθαρίζω συχνά.

Ξέρω πως η σίγουρη λύση που θα μπορούσε να προτείνει κάποιος θα ήταν να πετάξω ολόκληρο το pc μου και να πάρω άλλο. Αλλά επειδή τα Euro είναι δυσεύρετα, σκέφτομαι να βρω τι φταίει και να το φτιάξω. Any ideas;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 12:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tidus έγραψε:
Ιός στο hardware δεν υπάρχει.
Πρέπει να κάνεις κανονικά format. Υπάρχει format που γίνεται σε 15 δευτερόλεπτα;;; Μην τρελαθούμε...

Ναι δικό μου λάθος,εννουσα 15 λεπτά α΄΄α απο την βιασυνη να φυγω το πρωι τοτε εγραψα δευτερολεπτα^^.Μάλλον θα το κάνω κανονικά format.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 1:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το παλιο μου pc εσβηνε και αυτο οποτε ηθελε και τελικα το προβλημα ηταν οτι ειχε μαζεψει σκονη το ανεμιστιρακι του επεξεργαστη το καθαρισα και δουλεψε κανονικα.Παντος για αυτα το κοληματα που κανει πιθανον να φταει καποιο driver οποτε καλο θα ηταν ενα κανονικο format και αφου γινοταν να το αφηνες για 1-2 μερες να δεις αν κολαει η σβηνει.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 1:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@left
1) Καθάρισε το κουτί από σκόνες, ειδικά την mobo γύρω από το cpu και την ψύκτρα του.

2) Έλεγξε αν (και πόσα) πυκνωτάκια γύρω από το cpu έχουν φτύσει υγρά (στην κορυφή τους κοιτάς) από υπερθερμάνσεις.

3) Καθάρισε καλά τον επεξεργαστή από πάνω (αφού βγάλεις την ψύκτρα) και βάλε καινούργια στρόση arctic silver.

4) Έλεγξε ότι το τροφοδοτικό σου σοου δίνει τις σωστές τάσεις.

5) Εάν μετά από αυτή την διαδικασία έχεις θερμοκρασία cpu (στο bios κατά το post) πάνω από 35-40 υπάρχει πρόβλημα ψύξης. Αφού σιγουρέψαμε την θερμοκρασία λοιπόν το επόμενο βήμα είναι format (κανονικά με το cd των windows sp2 πριν φορτώσουν τα win εννοείτε).

6) Μόλις μπεις στα windows βάλε σίγουρους παλαιότερους drivers κι όχι latest.

7) Κάνε memtest (κλασικά με bootcd)

8) Αν όλα τα από πάνω είναι εντάξει αλλά παρ' όλα αυτά συνεχίζεις να έχεις προβήματα πέτα το.... δεν αξίζει τον κόπο.
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 4:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@itachi:

δεν μου έχει τύχει να έχω πρόβλημα με το drwatson μετά το φορμάτ...
μπορεί η κόπια που έχεις να μην είναι εντάξει...δοκίμασε μία άλλη... επίσης format πάντα κάνουμε κανονικό δλδ όχι quick.... αν ακόμα έχεις πρόβλημα κάντο disable..

σίγουρα θα κάνεις memtest

@Left64vegeta:

για το κλείσιμο με τα flash dont worry... αν βάλεις το κλειδί στην θύρα το ίδιο θα γίνει, δοκιμαμένο Razz Razz ... απλά θα έτυχε εκείνη την φάση να κάνει επαφή και τσουπ..
οι θερμοκρασίες ποικίλουν ανάλογα με τον επεξεργαστή...
αν είναι preoscott τότε και 49-50 σύμφωνα με την intel είναι εντάξει... Μπορείς να συνδέσεις το Modem με ethernet??? μήπως όντως έχεις κάποιο πρόβλημα με τις usb....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 7:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZERO_SEQUENCE έγραψε:
@itachi:

δεν μου έχει τύχει να έχω πρόβλημα με το drwatson μετά το φορμάτ...
μπορεί η κόπια που έχεις να μην είναι εντάξει...δοκίμασε μία άλλη... επίσης format πάντα κάνουμε κανονικό δλδ όχι quick.... αν ακόμα έχεις πρόβλημα κάντο disable..

σίγουρα θα κάνεις memtest

@Left64vegeta:

για το κλείσιμο με τα flash dont worry... αν βάλεις το κλειδί στην θύρα το ίδιο θα γίνει, δοκιμαμένο Razz Razz ... απλά θα έτυχε εκείνη την φάση να κάνει επαφή και τσουπ..
οι θερμοκρασίες ποικίλουν ανάλογα με τον επεξεργαστή...
αν είναι preoscott τότε και 49-50 σύμφωνα με την intel είναι εντάξει... Μπορείς να συνδέσεις το Modem με ethernet??? μήπως όντως έχεις κάποιο πρόβλημα με τις usb....
memtest???Τι είναι αυτό?:S.Επίσης επειδή είμαι λίγο noob δεν ξερω καν πως να το κάνω Disable.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 7:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Itachi έγραψε:
memtest???Τι είναι αυτό?:S.Επίσης επειδή είμαι λίγο noob δεν ξερω καν πως να το κάνω Disable.


http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp

Είναι ένα προγραμματάκι ας πούμε το οποίο το γράφεις σε ένα cd και με το οποίο bootareis το pc σου, ώστε να τρέξει το memtest πριν από τα Windows. Με απλά λόγια το Memtest ελέγχει την RAM σου για τυχόν σφάλματα (γράφοντας random πληροφορίες σε κάθε τομέα της). Κρατάει κάποια ωρίτσα αναλόγως από την μνήμη και τα timings της.
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01145 seconds with 5 queries