Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις

Sub fonts Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα
joe
Μωρό


Ένταξη: 10 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 17


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2007 5:25 pm
Τίτλος: Sub fonts
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην συγχαρητηρια για την δουλεια και την προσφορα σε ολα τα παιδια της ομαδας.

Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση με αφορμη τους υποτιτλους του Area 88. Αναφερομαι σε αυτο μιας και ειναι το πρωτο που εχω κατεβασει απο την ομαδα. Η παρατηρηση μου εχει να κανει με την γραμματοσειρα.

Μιας και ειμαι της δουλειας (γραφιστας) επιτρεψτε μου να σας πρηξω με λιγο θεωρεια. Υπαρχουν δυο ειδη γραμματοσειρων. Οι γραμματοσειρες κειμενου και οι γραμματοσειρες display. Οι μεν ειναι αυτο που λεει το ονομα τους. Γραμματοσειρες απλες και καταλληλες για να διαβαζονται ξεκουραστα. Οι δε ειναι γραμματοσειρες καταλληλες για τιτλους, διακοσμητικες εφαρμογες κτλ αλλα λογω της πολυπλοκοτητας στις φορμες τους πολλες φορες ακαταλληλες για κειμενο. Προσπαθηστε να φανταστειτε ενα βιβλιο ολο με μια grind γραμματοσειρα στο κειμενο. Θα σας αλλαξει τα φωτα big smile .
Γιαυτο το λογο στα εντυπα παιζουν συγκεκριμενοι τυπο γραμματοσειρων. Ειδικα δε στο ιντερνετ και ακομα περισσοτερο σε υποτιτλους αποφευγονται ολες οι serif γραμματοσειρες (δηλαδη αυτες με πατουρες και ουριτσες), και προτιμονται απεριττες γραμματοσειρες τυπου verdana, tahoma, arial, helvetica(ειδικα) και αλλες αυτης της μορφης.

Στο Area 88 που αποτελει το case study μας οι υποτιτλοι εχουν περαστει με μια γραμματοσειρα διακοσμητικη, την aircraft αν δεν κανω λαθος. Αυτη η γραμματοσειρα ειναι ακαταλληλη γιατι οι ουρες των γραμματων και οι οφθαλμοι (τρυπες στα α, ο, δ κτλ) ειναι ανισοπαχοι με αποτελεσμα να μπουκωνουν σε μικρο μεγεθος και να καθιστουν τους υποτιτλους δυσαναγνωστους απο αποσταση.
Πριν βιαστε καποιος να πει ''μια χαρα το βλεπω'' ας παει μερικα βηματα πισω απο την οθονη του ή ακομα αν μπορει ας βαλει μια απλη γραμματοσειρα κειμενου. Τοτε θα δει τι εννοω.

Ο λογος υπαρξης των υποτιτλων πρεπει να ειναι μονο λειτουργικος και οχι καλωπιστικος. Γιαυτο υπαρχουν οι τιτλοι.

Ελπιζω να βοηθησα με αυτες τις παρατηρησεις που στοχο εχουν μονο την βελτιωση της πολυ καλης δουλειας σας. Αν οποιοσδηποτε εχει καποια απορια ή θελει καποια συμβουλη πανω στο θεμα μην διστασει Thumbs UP

Thanks.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2007 5:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σαι καλα για την παρατηρηση σου joe, ευχαριστω πολυ.
Η αληθεια ειναι οτι το area88 act1-2 αποτελουσε αρχικη μας δουλεια, και γι αυτο τον λογο βλεπεις την λανθασμενη επιλογη γραμματοσειρας που ειχα κανει.
Ομως τωρα στο Act3 (ανεβαινει αυτη τη στιγμη που μιλαμε στον ftp μας, ωστε στη συνεχεια να το ανεβασουμε στον τρακερ παραπανω απο ενα ατομα Wink ), εχω διαλεξει διαφορετικη γραμματοσειρα διαλογου (sk queen), Η οποια παραμενει ευδιακριτη, παρα το εντονο παχος της Thumbs UP
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
joe
Μωρό


Ένταξη: 10 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 17


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2007 6:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumb 2 Up

Ανυπομονω για το τριτο μερος!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
joe
Μωρό


Ένταξη: 10 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 17


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 27, 2007 11:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανερχομαι στο θεμα με μια προταση. Τι θα λεγατε αν καθιερωνοταν σαν στανταρ γραμματοσειρα υποτιτλων η Helvetica? Ουτως ή αλλως αυτη ειναι που ειναι σε χρηση σε ολες τις ταινιες και σειρες που βλεπουμε. Δεν υπαρχει λογος να ανακαλυπτουμε την Αμερικη οταν το εχουν κανει ηδη αλλοι για εμας Cool .

Πολλοι ισως να βλεπουν τα βιντεο σε υπολογιστη, αλλα μην ξεχναμε οτι η φυσικη τους θεση ειναι σε οθονη τηλεορασης. Και μεγαλη μαλιστα για να γουσταρουμε big smile .

Το Rurouni Kenshi α μερος παρατριχα να με τυφλωσει Laughing Laughing

Η δουλεια που κανετε ειναι τρομερη και αξιεπαινη. Μην αφηνετε μικρα ψεγαδια να κοβουν ποντους. Ειναι κριμα να αδικειται δουλεια ατελειωτων ωρων απο μια γραμματοσειρα.
Trust me, I know what Im doing Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 10:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν νομίζω ότι η διαφορετική γραμματοσειρά / σειρά είναι ένα ψεγάδι - πιο πολύ πρόκειται για την στυλιστική / αισθητική άποψη του ανθρώπου που ασχολείται με το typesetting. Ενίοτε γίνεται και προσπάθεια για να ταιριάζει με τη σειρά. Και δεν μιλάω μόνο για την AnimeClipse, αλλά και για ξένα fansub.

Όσο για την υιοθέτηση της Helvetica, θα είμαι ο πρώτος που θα διαφωνήσω - αν θέλει κάποιος να την χρησιμοποιήσει σε project του είναι ελεύθερος να το κάνει. Το ότι έχει καθιερωθεί σε ταινίες και σειρές δεν σημαίνει ότι είναι και καλαίσθητη - ίσα ίσα σε συζητήσεις έχς ακούσει πολλούς να διαμαρτύρονται για την μονοτονία των γραμματοσειρών αυτών. Μήπως να κάναμε και κίτρινο το χρώμα της γραμματοσειράς όπως στα Αμερικάνικα R1 DVD;

Δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική, αλλά όπως είπα και παραπάνω, προσθέτουμε την προσωπική μας πινελιά στο όλο θέμα. Τώρα αν αυτή αρέσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Τα παραπάνω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση ή κάτι τέτοιο, απλά προσπαθώ να εκφράσω τις αντιρρήσεις μου τεκμηριωμένα και να συμβάλλω στην (όποια) συζήτηση πάει να γίνει.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 12:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά μου αρέσει να κάθομαι και να διαλέγω γραμματοσειρά σε κάθε δοθείσα ευκαιρία [νέα σειρά, νέο στοιχείο typesetting, νεο style, πες το όπως θες], οπότε δε θα με βρεις σύμφωνο.
Άλλωστε η κλασσική γραμματοσειρά ταινιών/σειρών δεν μου αρέσει και την θεωρώ τρομερά μονότονη! Razz
Επίσης, χωρίς να έχω τίποτα μαζί σου, να πω μονάχα ότι μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έχουν ακουστεί παράπονα για fonts. Τις περισσότερες φορές δεν ακούγεται τίποτα, οπότε είσαι ίσως ο μοναδικός που το βρίσκει ενοχλητικό... Wink
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 1:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και επισης να προσθεσω οτι εκανες παρατηρηση σε 2 release απο τα πρωτα μας βηματα, οπου πειραματιζομασταν.
Αν κατεβασεις και δεις οτιδηποτε των τελευταιων 2 χρονων, θα διαπιστωσεις οτι οι γραμματοσειρες πλεον ικανοποιουν και δεν κουραζουν τον θεατη καθολου Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 1:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαφώς και είμαι κατά της τυποποίησης στην επιλογή μιάς γραμματοσειράς, και πιστεύω οτι αποτελεί επέκταση της αισθητικής άποψης των στοιχειοθετών, αλλά ο (?) joe έχει δίκιο όταν μιλάει για γραμματοσειρές που είναι "κατάλληλες για να διαβάζονται ξεκούραστα". Βέβαια, το τί στοιχειοθετεί την "καταλληλότητα" μιάς γραμματοσειράς αξίζει περισσότερη σκέψη: είναι η "απλότητα", το μέγεθος, το χρώμα, η εξοικείωση των θεατών με αυτή, η απόσταση απο την οθόνη, το μέγεθος της οθόνης, όλα αυτά μαζί; Σαφώς επίσης έχει σημασία καί η δυναμική ανάμεσα στη λειτουργικότητα και την αισθητική. Άποψή μου είναι οτι πρωτεύουσας σημασίας είναι η λειτουργικότητα, αλλά χωρίς να παραμερίζεται η αισθητική. Όπως και νά'χει, κάποια project της AC αδυνατώ να τα δώ ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου (σημαντικό προσωπικό κριτήριο) εξαιτίας της γραμματοσειράς που χρησιμοποιήθηκε. Θα μου πείς, κάτσε κανονικά μπροστά στην οθόνη και δές τα. Και τότε θα έχεις εσύ δίκιο, κι εγώ θα μείνω με το παράπονο. Επιστρέφουμε στο θέμα του κατα πόσο η δουλειά που γίνεται γίνεται περισσότερο για ατομικούς λόγους ή για την εξυπηρέτηση άλλων. Πάμε πάλι απ' την αρχή... Confused What..?
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 315


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 1:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαν απλος θεατης, ειμαι ικανοποιημενος απ τις γραμματοσειρες [αναφερομαι στις προσφατες δουλειες σας] και εβρισκα πολυ ενδιαφερον και το χρωμα σε μερικους υποτιτλους - οπως ergo proxy και το πρωτο claymore αν δεν κανω λαθος..

Την καθιερωση μιας γραμματοσειρας δεν τη θεωρω απαραιτητη αλλα οπως και να χει , ειναι επιλογη των παιδιων του εκαστοτε project
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 2:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gerund_infinitive έγραψε:
...Και τότε θα έχεις εσύ δίκιο, κι εγώ θα μείνω με το παράπονο. Επιστρέφουμε στο θέμα του κατα πόσο η δουλειά που γίνεται γίνεται περισσότερο για ατομικούς λόγους ή για την εξυπηρέτηση άλλων. Πάμε πάλι απ' την αρχή... Confused What..?

Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι που πραγματικά να είναι αισχρό τελείως και να μη βλέπεται. Λίγο πιο δυσανάγνωστο ναι, αλλά όχι και τέρμα!

Πιστεύω πάντως ότι ειδικά στα νέα releases σειρών κυρίως που έχω δει, έχει γίνει καλή δουλειά σε όλα.
Όπως και να χει, ο εκάστοτε typesetter καλό είναι να διαλέγει κάτι που να τον εκφράζει/εκπροσωπεί αλλά να είναι και αρκετά ευανάγνωστο.
Αλλά νομίζω πως αυτό είναι πλέον κοινός τόπος και όλοι διαλέγουν κάτι που να πληρεί τις προϋποθέσεις...
Rolling Eyes
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 2:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Madarb έγραψε:
Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι που πραγματικά να είναι αισχρό τελείως και να μη βλέπεται. Λίγο πιο δυσανάγνωστο ναι, αλλά όχι και τέρμα!


Έχω σταματήσει σειρά στο δεύτερο επεισόδιο επειδή δεν μπορούσα να διαβάσω τι έγραφε (από την καρέκλα του υπολογιστή μου)...
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 3:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar έγραψε:
Madarb έγραψε:
Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι που πραγματικά να είναι αισχρό τελείως και να μη βλέπεται. Λίγο πιο δυσανάγνωστο ναι, αλλά όχι και τέρμα!


Έχω σταματήσει σειρά στο δεύτερο επεισόδιο επειδή δεν μπορούσα να διαβάσω τι έγραφε (από την καρέκλα του υπολογιστή μου)...


Κι εγώ έχω βρει μαργαριτάρια, αλλά αναφερόμουν στα δικά μας releases, επειδή αυτό είναι και το θέμα! Wink
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 3:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Madarb έγραψε:
Cougar έγραψε:
Madarb έγραψε:
Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι που πραγματικά να είναι αισχρό τελείως και να μη βλέπεται. Λίγο πιο δυσανάγνωστο ναι, αλλά όχι και τέρμα!


Έχω σταματήσει σειρά στο δεύτερο επεισόδιο επειδή δεν μπορούσα να διαβάσω τι έγραφε (από την καρέκλα του υπολογιστή μου)...


Κι εγώ έχω βρει μαργαριτάρια, αλλά αναφερόμουν στα δικά μας releases, επειδή αυτό είναι και το θέμα! Wink


Embarassed
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 09 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 34
Τοποθεσία: Edge of the World

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 4:05 pm
Τίτλος: Re: Sub fonts
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγκεντρωτικα καποια πραγματα που θεωρησα βασικα κατα τη (ταπεινη καταταλλα) γνωμη μου μεχρι στιγμης.


joe έγραψε:


1) Μιας και ειμαι της δουλειας (γραφιστας)


2) Υπαρχουν δυο ειδη γραμματοσειρων. Οι γραμματοσειρες κειμενου και οι γραμματοσειρες display. Οι μεν ειναι αυτο που λεει το ονομα τους. Γραμματοσειρες απλες και καταλληλες για να διαβαζονται ξεκουραστα. Οι δε ειναι γραμματοσειρες καταλληλες για τιτλους, διακοσμητικες εφαρμογες κτλ αλλα λογω της πολυπλοκοτητας στις φορμες τους πολλες φορες ακαταλληλες για κειμενο.


3) Ο λογος υπαρξης των υποτιτλων πρεπει να ειναι μονο λειτουργικος και οχι καλωπιστικος. Γιαυτο υπαρχουν οι τιτλοι.

Ελπιζω να βοηθησα με αυτες τις παρατηρησεις που στοχο εχουν μονο την βελτιωση της πολυ καλης δουλειας σας.

4) Η δουλεια που κανετε ειναι τρομερη και αξιεπαινη. Μην αφηνετε μικρα ψεγαδια να κοβουν ποντους. Ειναι κριμα να αδικειται δουλεια ατελειωτων ωρων απο μια γραμματοσειρα.


1) Συγγνωμη φανμπουδες, φανσαμπερς, γαιοκτημονες και καθε ειδους τσιφλικαδες, αλλα σ'αυτο το σημειο κρυβεται το μυστικο. Οι προτασεις δεν ειναι προσωπικης φυσεως. Προερχονται απο καποιον (θεωρητικα γιατι κιεγω μπορω να δηλωσω μικροπουλης δε σημαινει οτι ειμαι ε) επαγγελματια.

2) Καλα τα λες μαλλον Cool

3) Εδω κανεις λαθος. Η επιλογες ειναι προσωπικες και αν ο φανσαμπερ το θελει μονο για καλλωπισμο και συνολικα για να προσθετει μια αισθητικη αποψη σε 3ους τοτε εσυ δεν εχεις κανενα λογο στο ζητημα γιατι δε πληρωνεις / δε πληρωνεται.

4) Βασικοτατο στοιχειο επισης. Το οποιο ισχυει και απλα επαληθευεται παρακατω απλα απο ατομα που τολμουν να ποσταρουν επειδη τεθηκε το ζητημα.

Raziel666 έγραψε:
1) Δεν νομίζω ότι η διαφορετική γραμματοσειρά / σειρά είναι ένα ψεγάδι - πιο πολύ πρόκειται για την στυλιστική / αισθητική άποψη του ανθρώπου που ασχολείται με το typesetting.

2) Όσο για την υιοθέτηση της Helvetica, θα είμαι ο πρώτος που θα διαφωνήσω. Το ότι έχει καθιερωθεί σε ταινίες και σειρές δεν σημαίνει ότι είναι και καλαίσθητη - ίσα ίσα σε συζητήσεις έχς ακούσει πολλούς να διαμαρτύρονται για την μονοτονία των γραμματοσειρών αυτών.

3) Δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική, αλλά όπως είπα και παραπάνω, προσθέτουμε την προσωπική μας πινελιά στο όλο θέμα. Τώρα αν αυτή αρέσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.


1) Αν ο ανθρωπος, ανθρωπε μου, δεν νοιωθει απο τεχνη, οσο και να προσπαθησει να ζωγραφισει την τζοκοντα παλι ισοβιτης θα του βγει το τελικο αποτελεσμα.

2) Ακριβως. Καθιερωση δε σημαινει τιποτα απολυτως. Αυτοι πληρωνονται για να το κανουν αυτο. Εμεις επιτελουμε κοινωνικο εργο.

3) Η αμερικη δυστυχως εχει αναλυφθει χρονια τωρα και αν η προσωπικη πινελια κατα ποσο μπορει να "δωσει" στο ολο εγχειρημα η οχι, μπορουμε να ανατρε3ουμε στα 2 1) που προηγηθηκαν. Οσο για το αν αρεσει η οχι, φαυλος κυκλος. Εννοειται δε πληρωνει κανεις τον φανσαμπερ. Και πρεπει / το κανει για τον εαυτο του. Αλλα αν δε σε ενδιαφερει το τι θα πει και αν θα μπορει να ξεχωρισει το Α απτο Ν ο κοσμος, τοτε μη κανεις release ποτε την προσπαθεια σου και κανε προσωπικες προβολες στον χωρο σου για σενα (που ξερεις απο πριν τι λενε οι υποτιτλοι) και για τη γατα σου (που δεν....ε μη το εξηγησω κιαυτο).

Αλέκος έγραψε:

1) Σαφώς επίσης έχει σημασία καί η δυναμική ανάμεσα στη λειτουργικότητα και την αισθητική.
Άποψή μου είναι οτι πρωτεύουσας σημασίας είναι η λειτουργικότητα, αλλά χωρίς να παραμερίζεται η αισθητική.

2) Όπως και νά'χει, κάποια project της AC αδυνατώ να τα δώ ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου (σημαντικό προσωπικό κριτήριο) εξαιτίας της γραμματοσειράς που χρησιμοποιήθηκε. Θα μου πείς, κάτσε κανονικά μπροστά στην οθόνη και δές τα. Και τότε θα έχεις εσύ δίκιο, κι εγώ θα μείνω με το παράπονο.


1) Μια χαρα τα λες και εμορφα και ουραια και φαινεται να κατεεις απο τεχνη. Στην πραξη τι γινεται εχει σημασια ομως.

2) Κανονικα θα πρεπε να σου απαντησω στα @@ μου ρε φιλε, αλλαξε οθονη, η πανε το κρεβατι πιο κοντα, η μη δουλευεις τοσες ωρες για να μπορεις να βλεπεις ανετα ανιμε το βραδυ που ξαπλωνεις. Το κριμα ειναι πως ολα σ'αυτο το σπιτι ειναι τοποθετημενα σε τετοιο σημειο ετσι ωστε να μη προσβαλεις το ζεν, το ΟΜ και δε ξερω γω τι αλλο σε καμια περιπτωση οποτε οποιαδηποτε απαντηση σου θα με κανει να νοιωσω πολυ μικρος Embarassed


Cougar έγραψε:

Έχω σταματήσει σειρά στο δεύτερο επεισόδιο επειδή δεν μπορούσα να διαβάσω τι έγραφε (από την καρέκλα του υπολογιστή μου)...

Εσυ αλλαξε καρεκλα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
joe
Μωρό


Ένταξη: 10 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 17


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 9:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαταρχην χαιρομαι που γινεται διαλογος, γιατι παντα απο εκει ξεκιναμε να παμε καπου.
Θα ηθελα επσης να ξεκαθαρισω κατι για να μην δημιουργηθουν περιττες παρεξηγησεις. Το οτι ανεφερα την επαγγελματικη μου ιδιοτητα δεν εχει να κανει ουτε με επιδειξιομανια, ουτε ταση να επιβαλλω καμια αποψη, ουτε να παραστησω τον μαγο της φυλης. Απλα ειναι ενα γεγονος. Και επισης το να κανει καποιος ενα επαγγελμα και να ζει απο αυτο σημαινει οτι εχει συγκεντρωσει μια εμπειρια και μεθοδολογια. Οι αποψεις μου βασιζονται σε παγιωμενους κανονες γραφιστικης που φυσικα και δεν δημιουργησα αλλα βρηκα και αποδεχτηκα. Γιατι? Γιατι δουλευουν. Ακριβως λοιπον επειδη θα ηθελα να μοιραστω ενα μερος απο αυτη την μεθοδολογια που εχει καθιερωθει, εγραψα 5 πραγματα παραπανω δικαιολογωντας την αποψη μου και επεξηγωντας την.

Εγω λοιπον απο την πλευρα μου βλεποντας μια παρα πολυ καλη και επαγγελματικη δουλεια, προσπαθω με τον ''οβολο'' μου να συμβαλλω στην βελτιωση της ωστε να μην χωλαινει πουθενα. Δεν εχω αλλο τροπο big smile βλεπετε απο encoding κτλ ειμαι καραασχετος Laughing . Ο xHATEBREEDx εχει δικιο λεγοντας οτι σας αδικω γιατι βλεπω παλιοτερα εργα σας. Δυστυχως δεν προσεχω ημερομηνια release απλα επιλεγω τι μου αρεσει να δω οποτε μαλλον ετυχε.

Προσωπικα θεωρω οτι ο υποτιτλος ειναι κατι 100% χρηστικο και οχι διακοσμητικο. Η επιτυχια του δε ειναι να περνα απαρατηρητος. Αυτο που εχει σημασια ειναι η πλοκη του ανιμε οχι οι στυλιστικες επιλογες γραμματοσειρων. Οτιδηποτε αποσπα την προσοχη απο το εργο μειωνει την αισθηση του. Η Helvetica εχει καθιερωθει απο το 50 ως μια γραμματοσειρα πολλαπλων χρησεων διοτι ειναι απλη και καθαρη. Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που την επελεξαν για στανταρ γραμματοσειρα υποτιτλων, ουτε ατεχνοι ηταν, ουτε βαριουνταν, ουτε δεν ειχαν αλλη. Η επιλογη προφανως εγινε μετα απο πειραματισμο. Οταν λοιπον εχει ηδη διεξαχθει μια ερευνα, για να την ανατρεψεις πρεπει να εχεις κατι πολυ καλυτερο. Ενα αλλο επισης στοιχειο ειναι το γεγονος οτι την εχουμε συνηθισει τοσο που σχεδον πια δεν την βλεπουμε στην οθονη. Κατι που βοηθα σε αυτο που εξηγησα πιο πανω.

Αντιλαμβανομαι οτι καθενας βαζοντας τοση δουλεια θελει να ξεχωρισει και να πει ''ει εδω ειμαι, εγω το εκανα''. Ομως ακομα πιο ωραιο ειναι να παραδιδεις κατι τοσο αρτιο και τελειο που θα μπορουσε καλλιστα να πωλειται. Ισως εγω να το βλεπω ετσι γιατι ειμαι λιγο ψειρας, ακομα και οταν ασχολουμουν με modding παιχνιδιων ηθελα το αποτελεσμα να ειναι σαν να το εβγαλες απο το κουτι. Σιγουρα καθενας μπορει να πει οτι βαζει τον κοπο του, δεν πληρωνεται απο κανενα και σε τελικη ετσι γουσταρει. Κανενας δεν θα εχει δικαιωμα να φερει αντιρρηση γιατι ετσι ειναι. Δεν ειναι ομως καλυτερα οταν το προιον ειναι τελειο? Η προσφορα σας ειναι μεγαλη και κανεις δεν το παραγνωριζει θελω να πιστευω. Η ιδια η υπαρξη υποτιτλων ειναι αυτο που σαν κανει να αξιζετε μπραβο. Δεν χρειαζεται να κανετε κατι παραπανω για να φανειται.

Εν παση περιπτωση εγω εκανα τις προτασεις μου και θελω να πιστευω οτι τις δικαιολογησα. Αν θελετε περαστε μια βολτα απο την κοινoτητα μας www.vcdc.gr και παρτε και αλλες γνωμες πανω στο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01607 seconds with 5 queries