Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά

Θα δούμε ποτέ anime όπως naruto, one piece, στην Ελλάδα; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 5:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mago μήπως εννοούσες να γίνει η animeclipse κάτι σαν studio υποτιτλισμού
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την GoGetaSjj4 στις Σαβ Σεπ 22, 2007 10:14 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 5:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GoGetaSjj4 έγραψε:
mago mipos enoouses na gini i animeclipse kati san studio ipotitlismou?


Η AnimeClipse είναι ένα fansub group. Σαν τέτοιο, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνει κάτι για χρηματικούς σκοπούς.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 5:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι ok απλός το λέω επειδή μου φάνηκε ακόμα πιο περίεργο να εννοεί να δίνετε τα επεισόδια που έχετε για προβολή από κάποιο κανάλι παρα να εννοούσε να γίνει studio υποτιτλισμού
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την GoGetaSjj4 στις Σαβ Σεπ 22, 2007 10:13 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 5:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GoGetaSjj4 έγραψε:
mago mipos enoouses na gini i animeclipse kati san studio ipotitlismou?


Για τη ελληνική Tv?Eυχαριστώ δε θα πάρω Evil or Very Mad
Μας φτάνει έτσι όπως είναι:
Αφιερωμένη στο έργο της και στους οπαδούς της.
Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 8:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πότε θα δούμε anime στην ελληνική τηλεόραση?

Όταν αποφασισουν οι διευθυντάδες προγραμματων να αγοράσουν αυτά που τους προτείνουν οι προμηθευτές τους, και όταν (προηγουμένως) οι προμηθευτάδες των έχουν συμπεριλάβει στο πακέτο τους κάποιο anime.

Ή όταν το παιδί ενός διευθυντάδου βλέπει anime και ψήσει το μπαμπά.

Ή ποτέ.

Μα, τέλοςπάντων, γιατί σας ενδιαφέρει τόσο πολύ η ελληνική τηλεόραση, και το αν δείχνει anime? ΑΥΤΟ δεν καταλαβαίνω εγώ...
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 11:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pantos iparxoun atoma pou den exoun internet kai bazo stoixima oti an eblepan anime......den tha ksekolousan.tespa to mono pou mporoume na kanoume einai na poume ena big thnx stin omada tou animeclipse kai na sinexisei na mas poronei me ta project tou.

animeclipse= Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 11:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

arislp έγραψε:
pantos iparxoun atoma pou den exoun internet kai bazo stoixima oti an eblepan anime......den tha ksekolousan.tespa to mono pou mporoume na kanoume einai na poume ena big thnx stin omada tou animeclipse kai na sinexisei na mas poronei me ta project tou.

animeclipse= Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt Respekt


Δε χρειαζόταν καν να το αναφέρεις φίλε μου!!!!!!!!!!! Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 1:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gerund_infinitive έγραψε:
Μα, τέλοςπάντων, γιατί σας ενδιαφέρει τόσο πολύ η ελληνική τηλεόραση, και το αν δείχνει anime? ΑΥΤΟ δεν καταλαβαίνω εγώ...


Ο φίλτατος gerund_infinitive έγραψε για άλλη μια φορά. Στο κάτω-κάτω της γραφής, αν η ελληνική τηλεόραση έδειχνε anime, η AnimeClipse μάλλον θα έβγαινε στη σύνταξη.
Άσε που τα τελευταία δείγματα γραφής σε μεταγλωττίσεις είναι απογοητευτικά.
Άσε που οι μεταφράσεις που βλέπουμε στην ελληνική τηλεόραση μπάζουν από παντού.
Και εντάξει, για κάποια άτομα νεαρά σε ηλικία μπορεί να μην έχει σημασία, όμως για κάτι εχμ, γηραιότερους που έχουν την κακιά συνήθεια να βλέπουν παιδικά, εεε συγγνώμη, anime ήθελα να πω, μάλλον θα τους πείραζε.
Επομένως, ακόμα κι αν η ελληνική τηλεόραση αποφάσιζε να δείξει κάποιο anime (πέρα από τα χιλιοπαιγμένα), πολύς κόσμος θα επέστρεφε σε fansub...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 1:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο μονος τροπος για να εχουμε ποιοτικες μεταφορες anime στην ελληνικη τηλεορα ειναι να διοριστει διευθυντης στην ΕΡΤ ο Αυγερινος Μπρουσαλλης. Υπαρχει βεβαια παντα το εμποδιο του σωβινισμού, αλλα κατι θα γινει.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 4:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως, θα διαφωνησω με τους gerund και raziel.

Πρωτον: πως εμαθα για τα anime;
Μεσω της τηλεορασης φυσικα. Οταν ημουν μικρος-νεαρος, δεν υπηρχε καν internet στην ελλαδα. Αλλα και να υπηρχε, δεν θα μπορουσα να προμηθευτω-δω anime, μιας και δεν υπηρχαν τα μεσα ακομη, δηλαδη μεθοδοι ripping, encoding, downloading, η εστω να αγορασω κασσετες μεσω διαδικτυου.

Επομενως, πηρα μια γευση του τι ειναι anime, βλεποντας jumaru, kabamaru, voltron, saber rider, area88, harlock, captain tsubasa κλπ κλπ στα παιδικα χρονια, και στα εφηβικα πορωθηκα φυσικα με dragonball. Αρα με λιγα λογια, χαρη στην τηλεοραση εμαθα και αγαπησα(συμπαθησα) για πρωτη φορα τα anime.

Δευτερον: Πρωταρχικος στοχος της AnimeClipse, υπηρξε η ευρεια διαδοση του anime στο ελληνικο κοινο, και κυριως του συγχρονου anime.
Προσωπικα, το ειχα παραπονο που αρκετοι φιλοι-συμφοιτητες-γνωστοι, πριν 5 χρονια, συζητουσανε για dragonball και yugi-oh, πιστευοντας, και αυτο χαρη στην τηλεοραση, οτι αυτα ειναι τα τοπ animation.
Για αυτον ακριβως τον λογο λοιπον, ειχα συμφωνησει προς την ιδρυση ενος ελληνικου fansub group, με την ελπιδα καποια στιγμη, να δραστηριοποιηθει καποιος παραγοντας-στελεχος καναλιου, και να κανει το βημα προς την αγορα της αδειας καποιου συγχρονου anime.
Ενταξει, η αρχη ειχε γινει με το Ντρεηκ στο Alter (One Piece), ομως και παλι δεν ηταν αρκετο. Βεβαια τωρα τελευταια επιτελους επιτευχθη το τεραστιο βημα απο την ΕΡΤ με το Full Metal Alchemist, προβαλλοντας ενα συγχρονο(μολις 3 ετων) και τοσο επιτυχημενο και συναμα εμπορικοτατο anime, και πανω απ'ολα, με καμια παρεμβολη στην ιαπωνικη φωνη.

Θα μου πειτε φυσικα "Αραξε ρε φιλε, ποση ισχυ εχει νομιζεις η AnimeClipse στο ελληνικο κοινο;" και θα συμφωνησω, ομως πιστευω οτι το πρωτο σταδιο, δηλαδη της καθιερωσης του πρωτου και μοναδικου μεχρι στιγμης ελληνικου fansub group, το εχουμε εκπληρωσει, και εχουμε γνωστοποιηθει σε αρκετα μεγαλη μεριδα της νεολαιας.

Οπως και να χει λοιπον, σκοπος δικος μου ηταν να μαθευτει το ιαπωνικο animation στην Ελλαδα, εννοωντας στην ελληνικη γλωσσα.
Η αντιληψη μου αυτη, επομενως, δεν επισκιαζει την προσπαθεια του μεχρι στιγμης ελληνικου καναλιου (cine+), αλλα αντιθετως, την επευφημει και νιωθω χαρουμενος καπως.

Ο λογος που νιωθω χαρουμενος, ειναι οτι η τηλεοραση, η οποια μεχρι στιγμης αποτελει το δημοφιλεστερο μεσο προβολης οπτικοακουστικου υλικου στα σπιτια (για λιγα χρονια ακομη, μιας και σιγα σιγα αναλαμβανει το internet), και χαρη στη cine+, πολυς κοσμος που δεν ηξερε για το συγχρονο anime, απολαυσε κατι τοσο ομορφο και ΑΚΡΩΣ καλυτερο σε σχεδιο και σεναριο απο τα αμερικανικα καρτουν, τα οποια καταλαμβανουν την μεγαλυτερη μεριδα προβολης animation στην τηλεοραση μας.

Και γω δεν βλεπω σχεδον ποτε τηλεοραση (παρα μονο για αγωνες και ντοκυμαντερ), ομως θα μου αρεσε πολυ να υπηρχε ενα καναλι που να εδειχνε σε τακτικη βαση, συγχρονα anime στην ελληνικη γλωσσα.
Αυτο δεν θα σημαινε ομως οπως ειπε ο raziel, οτι εμεις θα διαλυαμε την ομαδα, μιας και δεν στεκει κατι τετοιο.
Το anime αποτελει στην Ιαπωνια απο τις κυριοτερες μορφες ψυχαγωγιας, και επομενως παραγονται σειρες και ταινιες σε τεραστια συχνοτητα, γεγονος που σημαινει οτι εμεις σαν ομαδα, δεν προκειται να "πεινασουμε" ποτε big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 4:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xHATEBREEDx, σαφώς και δέν υποτιμώ τη δυνατότητα που πρόσφερε πρίν απο 15 (να βάλω 20 καλύτερα?) χρόνια η τηλεόραση ωστε κάποιο παιδί να μάθει για τα anime, πλέον όμως είναι συντριπτική η πλειοψηφία, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα (όπου και ζεί το μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων στη χώρα μας), των παιδιών που έχουν -και καλή μάλιστα- πρόσβαση στο δίκτυο για να προμηθευτούν με ότι τα ενδιαφέρει.

Δεύτερον, σαφώς και δέν κρίνω την προσπάθεια της AC, ειδικά όταν προσπαθώ και εγώ να την στηρίξω με τα μέσα και το χρόνο που διαθέτω. Σε αυτό το σημείο δέ διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλλά δέ νομίζω πως έχει να κάνει με το θέμα anime και ελληνική τηλεόραση.

Επίσης, μπράβο στο cine+, την ΕΤ ή όποιον άλλο φορέα κάνει κινήσεις για την προώθηση του είδους, όμως ούτε κάν ο κούκος είναι, για να πούμε πως θα έρθει κάποια "άνοιξη".
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 5:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gerund_infinitive έγραψε:

Δεύτερον, σαφώς και δέν κρίνω την προσπάθεια της AC, ειδικά όταν προσπαθώ και εγώ να την στηρίξω με τα μέσα και το χρόνο που διαθέτω. Σε αυτό το σημείο δέ διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλλά δέ νομίζω πως έχει να κάνει με το θέμα anime και ελληνική τηλεόραση.


Θα ηθελα ομως η προσπαθεια μας (ειτε μεσω του fansub, ειτε μεσω των προβολων σε δημοσιους χωρους) να εχει καποιο αντικτυπο στην ελληνικη τηλεοραση, εννοωντας δηλαδη να καταργηθει πληρως η αντιληψη οτι τα anime προοριζονται μονο για ανηλικους, και για αυτο τον λογο τα καναλια δεν προβαλλουν anime πλεον σε μεγαλη συχνοτητα.

Θα γουσταρα παρα πολυ, να στο πω πιο απλα, να αγγιξει η μεγαλη δυναμη του ελληνικου internetικου κοινου (animeclipse και anime.gr) τα γραφεια καποιου καναλιου, ωστε να αντιληφθουν οτι οποιαδηποτε επενδυση τους σε συγχρονο ιαπωνικο animation, θα εχει μεγαλη απηχηση, και επομενως, κερδοφορια Wink

Κατα τ'αλλα, θα συμφωνησω απολυτως μαζι σου big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 5:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ xHATEBREEDx θα διαφωνήσω στο εξής: αναφέρεσαι συνέχεια στο παράδειγμα του cine+. Όπως είπε και ο gerund_infinitive, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη - αυτό είναι προφανές. Αλλά όπως νομίζω επεσήμανα παραπάνω, δεν νομίζω ότι το cine+ τυγχάνει τόσο ευρείας αποδοχής. Άσχετα με το πόσοι το βλέπουν, πόσοι ακριβώς είναι αυτοί που ΜΠΟΡΟΥΝ να δουν το συγκεκριμένο κανάλι;

Προφανώς και επικροτώ την κίνηση, αλλά δεν θα ενθουσιαστώ κιόλας. Το cine+ ανήκει στην ΕΡΤ, δηλαδή το πληρώνουμε εσύ κι εγώ (και όλοι όσοι πληρώνουν φόρους τέλος πάντων), οπότε σε μία ιδανική κοινωνία (στην οποία προφανώς ΔΕΝ ζούμε), θα μπορούσε να δεχτεί υποδείξεις (δεν είναι η σωστή λέξη ακριβώς αλλά δεν μου έρχεται τίποτα άλλο) σχετικά με τη διαμόρφωση του προγράμματος.

Επίσης, λόγω του περιορισμένου κοινού, δεν νομίζω ότι πρόκειται για κίνηση που ενέχει ρίσκο, κάτι το οποίο θα υπήρχε αν ένα πιο κανάλι πιο ευρείας αποδοχής πρόβαλε σειρές anime. Στο κάτω-κάτω, μπορεί όντως ο γιος του διευθυντή του cine+ (ή της καθαρίστριας) να είχε μία καλή ιδέα και να πίεσε σ'αυτή την κατεύθυνση (βλ. άποψη gerund_infinitive). Δεν νομίζω ότι οι καρεκλοκένταυροι των ΜΜΕ γίνανε τόσο διορατικοί και προοδευτικοί ξαφνικά και το ρίξανε στην ασιατική κουλτούρα.

Αυτά για το εγχείρημα του cine+ και μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλα. Στα γενικότερα περί τηλεόρασης τώρα, μπορεί στην πρώτη δεκαετία της ζωής μου να έβλεπα κι εγώ ό,τι πρόβαλε η ΕΡΤ τότε και μαζί με αυτά και τα anime που πρόβαλε, αλλά ποτέ μου δεν κατάφερα να δω κάτι μεταγλωτισμένο στη συνέχεια (βλ. anime και οτιδήποτε άλλο σε ιδιωτικά κανάλια). Ίσως να είμαι παράξενος εγώ. Μπράβο τους πάντως για την κίνηση.

Όμως τι έκαναν; Πήραν σειρές που έγιναν licensed στην Αμερική, τις κάνανε dub με τα γνωστά σε όλους αποτελέσματα. Δεν νομίζω να κάθισαν να δούνε τι λέει στην Ιαπωνική εκδοχή, αλλά απλοποιήσανε (υποθέτω) στα Ελληνικά το ήδη απλουστευμένο Αμερικάνικο dub. Κι επίσης, δεν νομίζω ότι δείξανε μια σειρά ολόκληρη, είτε αυτή λέγεται Pokemon, Dragonball, Digimon, One Piece ή οτιδήποτε άλλο.

Και μετά η επανάληψη, της επαναλήψεως, ώ επανάληψη. Κανένας νεωτερισμός, κανένα νέο εγχείρημα. Και δεν είναι τυχαίο ότι οι σειρές που επιλέχθηκαν είναι προσανατολισμένες στο παιδικό ακροατήριο, πανομοιότυπες μεταξύ τους (μάχες, μάχες, κλπ.) και κάπου επαναλήψιμες. Δεν έχω τίποτα με τις συγκεκριμένες σειρές, αλλά δεν νομίζω ότι στα 27 μου χρόνια μπορώ να δω άλλη μια τέτοια σειρά. Υπάρχουν και σειρές πιο κατάλληλες για ενήλικες (δεν αναφέρομαι στα hentai, προς Θεού), αλλά στην Ελλάδα κάποιος που περνάει τα 18 χρόνια ενηλικιώνεται και δεν βλέπει "παιδικά". Αυτά σύμφωνα με τον προγραμματισμό των καναλιών.

Άρα, το κοινό που μεγάλωσε, μπορεί πλέον να βλέπει ό,τι σκουπίδι του σερβίρεται από το απόγευμα και μετά (ειδικά στην prime time ζώνη των 21:00 και μετά), ενώ το παιδικό κοινό θα ανανεωθεί και θα δει κι αυτό με τη σειρά του τα ίδια επεισόδια που βλέπανε κάποιοι άλλοι μερικά χρόνια πριν. Όλα αυτά αποτελούν μια εικασία, μία προσπάθεια κατανόησης της τηλεοπτικής πραγματικότητας.

Μίλησε ο xHATEBREEDx για κανάλι που θα δείχνει αποκλεστικά anime. Κάτι τέτοιο προφανώς θέλει μεγάλα κεφάλαια για να γίνει (το licensing είναι αρκετά ακριβό), και δεν ξέρω αν θα τύχαινε της αποδοχής που του πρέπει και στην τελική, αν θα "έβγαζε τα λεφτά του". Γιατί κανείς δεν είναι τόσο τρελός (ή τόσο ρομαντικός αν θέλετε) ώστε να ξεκινήσει ένα εγχείρημα που θα τον βάλει με πιθανότητα 100% μέσα (οικονομικά μιλώντας). Κακά τα ψέματα ρε παιδιά, ας είμαστε ρεαλιστές, πόσοι είμαστε για να μπορέσουμε να στηρίξουμε ένα κανάλι; Πόσοι είναι αυτοί που σνομπάρουν τους ελληνικούς υπότιτλους και το όποιο dub (πέραν του ιαπωνικού) ώστε να δουν anime στην ελληνική τηλεόραση; Δεν κατηγορώ κάποιον, αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλοί από το anime.gr δεν ξέρουν καν τι σειρές βγάζει η AnimeClipse (κι επαναλαμβάνω ότι δεν το λέω με σκοπό να ανοίξει πόλεμος, προς Θεού, τον ίδιο σκοπό έχουμε άλλωστε). Ή και να ξέρουν, προτιμούν για τον Α ή Β λόγο να τις δουν από ξένα fansub. Και καλά κάνουν στην τελική, γιατί η AnimeClipse είναι μία και με πόσα project πια να ασχοληθεί; Ενώ στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Μάλλον θα μπορούσα να γράφω αρκετή ώρα ακόμα, αλλά θα τελειώσω κάπου εδώ το συλλογισμό μου, με την απειλή (;!) ότι θα επανέλθω στο θέμα!

Υ.Γ. Τα περί διάλυσης της AnimeClipse, προφανώς ήταν ένας ουτοπικός αστεϊσμός... Cool
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 5:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ πιστεύω πως είναι απαραίτητο να δείχνει έστω και λίγα anime για τι καλο το internet αλλα πως θα ψάχνεις για κάτι που δεν γνωρίζεις?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 5:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει ρε συ, δεν ενοουσα καναλι με αποκλειστικοτητα στα anime (πχ σαν το γαλλικο mangas).
Απλα ενα καναλι γενικου περιεχομενου, που να προβαλλει σε τακτα χρονικα διαστηματα. (πχ δυο φορες την εβδομαδα).

Αν προσπαθησει καποιος να προβαλλει στο καναλι του μονο anime, σαφως και θα πιασει πατο, αφου το target group, που ειναι κυριως η νεολαια, εχει τεινει περισσοτερο στο internet παρα στην τηλεοραση, οποτε δεν θα συγκινηθει και τοσο πολυ.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01725 seconds with 5 queries