Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

Kanon 2006 [afterview]
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 4:18 pm
Τίτλος: Kanon 2006 [afterview]
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είπα να κάνω μια διαφορετική παρουσίαση από τις υπόλοιπες. Αναδημοσιεύω λοιπόν εν μέρει από το blog μου:

Ένα όνειρο…
Ονειρεύομαι…
Ένα όνειρο που βλέπω κάθε μέρα…
Ένα ατελείωτο όνειρο…
Κόκκινο χιόνι…
Ένας κόσμος βαμένος στο κόκκινο.
Ένα μικρό παιδί έκλαιγε, κρύβοντας τον κόκκινο ουρανό.
Ήθελα τουλάχιστον να σκουπίσω τα δάκρυά του…
Όμως τα χέρια μου δεν μπορούσαν να κουνηθούν, και τα δάκρυα έτρεχαν από τα μάγουλά του και ξεθώριαζαν πάνω στο χιόνι…
Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να παρακολουθώ…
Ήταν τόσο οδυνηρό και τόσο θλιβερό…
Όλα θα είναι εντάξει!
Επομένως, μην κλαις!
«Το υπόσχομαι…»
Αναρωτιέμαι ποιανού ήταν αυτές οι λέξεις.
Το όνειρο ξεθωριάζει σε ένα άλλο χρώμα.
Ναι…
Το υπόσχομαι.


Έτσι ξεκινάει το remake μιας σειράς που τελείωσε την Παρασκευή που μας πέρασε.

Kanon 2006 λοιπόν. Μια σειρά όπου το συναίσθημα παίζει κυρίαρχο ρόλο.

Η αυθεντική σειρά μεταδόθηκε το 2002, και ήταν μια δημιουργία της TOEI Animation, βασισμένη στο ομώνυμο εικονογραφημένο βιβλίο της Key/Visual Art’s.

Το remake του 2006, είναι μια δημιουργία της Kyoto Animation, η οποία είχε ξανασυνεργαστεί με την Key/Visual Art’s στο Air, αλλά και στην σειρά Clannad που αναμένεται να βγει κάποια στιγμή στην Ιαπωνία (προφανώς μετά την ταινία Clannad σε συνεργασία TOEI Animation / Key/Visual Art’s).

Η υπόθεση έχει ως εξής : ο Aizawa Yuuichi, επιστρέφει σε μια πόλη μετά από εφτά χρόνια, χωρίς να θυμάται και πολλά πράγματα από τις προηγούμενες επισκέψεις του εκεί, για να ζήσει μαζί με την ξαδέρφη του, την Minase Nayuki και τη μητέρα της, την Akiko.

Σ’αυτή την πόλη θα συναντήσει την Shiori, την Mai, την Sayuri, την Makoto… και την Ayu.

Με το πέρασμα του χρόνου, ο Yuuichi αρχίζει και θυμάται πράγματα, και σταδιακά ανακαλύπτει ότι πριν από εφτά χρόνια είχαν γίνει κάποια όχι και τόσο ευχάριστα περιστατικά.

Δεν θα πω περισσότερα για την υπόθεση, καθώς νομίζω ότι μπορεί να μου ξεφύγει κάποιο spoiler.

Ξεκίνησα να μαζεύω τα releases του Kanon 2006, όπως μαζεύω και πολλά άλλα για να το δω σε κάποια στιγμή. Κάποια στιγμή, στο 7ο επεισόδιο αν θυμάμαι καλά που μόλις είχα κατεβάσει, αποφάσισα να δω λίγο τι παίζει στα πρώτα λεπτά.

Ήταν μια σκηνή λοιπόν η οποία μου φάνηκε αρκετά αστεία κι έτσι αποφάσισα να αρχίσω να βλέπω τη σειρά. Και όντως στα πρώτα επεισόδια είχε αρκετές κωμικοτραγικές καταστάσεις και η ώρα περνούσε ευχάριστα.

Βέβαια στη συνέχεια, η σειρά εξελίχτηκε σε μία μάλλον οδυνηρή εμπειρία. Όταν λέω οδυνηρή, εννοώ φυσικά ότι δεν δημιουργούσε και τόσο ευχάριστα συναισθήματα (και όχι ότι δε βλεπόταν).

Μπήκα στον πειρασμό να αρχίσω να βλέπω την αυθεντική σειρά κάπου 2-3 επεισόδια πριν τελειώσει η φετινή, χωρίς φυσικά να έχω σκοπό να δω το τέλος της αυθεντικής πριν από την φετινή. Έτσι έκανα μια πρόχειρη σύγκριση, η οποία μπορεί να συνοψιστεί στα εξής:
1) Το voice cast είναι το ίδιο, με εξαίρεση τον seiyuu του χαρακτήρα Aizawa Yuuichi. Θεωρώ ότι ο φετινός είναι πολύ καλύτερος στο ρόλο του, ενώ ο προηγούμενος δεν έπειθε. Όλες οι άλλες φωνές είναι ίδιες και απαράλλαχτες.
2) Τα επεισόδια ήταν 24 φέτος, ενώ το 2002 ήταν 13+1. Δηλαδή περισσότερη ευελιξία στην εξέλιξη της ιστορίας.
Υπάρχουν κάποιες διαφορές στην εξέλιξη, ενώ προφανώς στο φετινό έχουν προστεθεί πράγματα που δεν υπήρχαν στο προηγούμενο.
3) Το animation στο φετινό, είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερο από αυτό του 2002. Δε λέω ότι το παλιό είναι άσχημο, απλά δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση με το φετινό. Υπάρχουν στιγμές στο φετινό που το animation είναι πραγματικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.

Φυσικά υπάρχει και άλλες μικροδιαφορές, απλά έκρινα σκόπιμο να σταθώ σε αυτές. Να μην ξεχάσω να μνημονεύσω το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τελευταίο επεισόδιο - από τα καλύτερα που έχω δει σε anime σειρές, σε κάνει να θες να το δεις ξανά και ξανά.

Το καλό με τη σειρά είναι ότι ανάμεσα στα fansub που την ανέλαβαν, ήταν το φοβερό και τρομερό joint των Eclipse Productions και Static-Subs, επομένως κάθε Παρασκευή στο διάστημα 1μμ-7μμ είχαμε καινούριο επεισόδιο, μερικές ώρες μετά τη μετάδοσή του στην Ιαπωνία, με απίστευτη ποιότητα και ελάχιστα (έως καθόλου) λάθη.

Για όσους θέλουν να τη δουν άμεσα, προτείνω ανεπιφύλακτα την παραπάνω έκδοση, ενώ για όσους δε βιάζονται, οι KickAssAnime κάνουν φοβερή δουλειά με τα DVD της σειράς, και έχοντας για υπότιτλους ένα μίγμα από τους SS-Eclipse και τους a.f.k.

Κλείνοντας, και επειδή review χωρίς εικόνες δε γίνεται, ορίστε οι πρωταγωνιστές της σειράς:


Aizawa Yuuichi


Minase Akiko


Minase Nayuki


Tsukimiya Ayu (Uguu~)


Sawatari Makoto (Auu~)


Kitagawa Jun


Misaka Kaori


Kawasumi Mai


Kurata Sayuri (Ahaha~)


Misaka Shiori


A pinky promise...

Υ.Γ.: Τώρα πρέπει σε κάποια στιγμή να καταφέρω να δω τη σειρά Air, να δούμε πότε…

Υ.Γ. 2: (απάντηση από το βάθος για το Υ.Γ.) όταν καταφέρουν οι KickAssAnime να το τελειώσουν επιτέλους!
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 01 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: gianena-athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 5:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιο πρωτίνεις να δoούμε πρώτα
Το 2006 η το 2002?(Μπας και γλιτώσουμαι και κανα spoiler Embarassed )
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 5:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δύσκολη επιλογή. Ίσως καταλληλότερος γι'αυτό να ήταν ο dante80 που ξέρω ότι έχει δει και τα δύο. Εγώ το αυθεντικό δεν το έχω δει ακόμα μέχρι το τέλος.
Από όσο έχω δει πάντως, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το καινούριο.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 236
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 5:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτείνω το καινούργιο.

Του 2002 το σχέδιο δεν μου άρεσε καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2007 8:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2006 αβάδιστα...

Μπράβο ρε man, ωραίο after.... Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: Saiunkoku

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2008 10:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρίν πολύ καιρό είχα δει το Air αλλά δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα (είναι λίγο δυσνόητη μερικές φορές η φαντασία των ιαπώνων ιδιαίτερα για τους αρχάριους του είδους)
Τώρα πρόσφατα είδα και το Κανον 2006 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ το πόσο ομαλά εκτυλίσσεται και ολοκληρώνεται η ιστορία (πλέον δεν με πειράζει τόσο πολύ η φαντασία τους, χεχε) και το όμορφο συναίσθημα που μου άφησε στο τέλος.
Το Air είχε αρκετές ομοιότητες με το Kanon. Στα ίδια μήκη κύματος θα είναι και το Clannad?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01403 seconds with 5 queries