Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων

Πώς γίνετε αυτό; Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 4:04 pm
Τίτλος: Πώς γίνετε αυτό;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ερώτηση είναι η εξής: Τα Project όλα είναι ισάξια σε δυναμικό (προσωπικού) ατόμων; Δηλαδή όλες οι ομάδες είναι κλειστές!
α. Δεν υπάρχουν άτομα που να ενδιαφέρονται για να μπουν σε μία;
β. Η δεν χρειάζονται άλλα άτομα αυτές οι ομάδες για διάφορους λόγους;

*Δεν ήξερα που να το γράψω αλλά επειδή είναι απορία - παράπονο το έγραψα εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 11 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 181
Τοποθεσία: Netherlands


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 4:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σκεφτηκα κ εγω αυτο κοιταζοντας τις ομαδες. Ισως θα ηταν καλο να φτιαχτει ενα recruitment thread οπου και οι ομαδες θα μπορουν να λενε " χρειαζομαστε 1-2-5 ατομα για αυτο κ αυτο" ειτε ο καθενας που ενδιαφερεται να βοηθησει να αφηνει ενα μηνυμα και εαν καποια ομαδα τον χρειαζεται να τον ενημερωνει με pm. Νομιζω ειναι η καλυτερη λυση. Ας περιμενουμε ν ακουσουμε την αποψη καπιου υπευθυνου.. =)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την oc3an στις Δευ Δεκ 04, 2006 4:14 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 568
Τοποθεσία: The Weird




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 4:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Amidamaru δεν ξερω κατα ποσο μια ομαδα μπορει να θεωρηθει κλειστη.
Μπορεις να πας πχ. σε ενα sub-forum μιας ομαδας και να ρωτησεις αν ενδιαφερονται για μεταφραστη, διορθοτη ή οτιδηποτε αλλο.
Thumbs UP
_________________

.:: Gungrave Released By AC ::.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 4:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θέλω να πάω να ρωτήσω γιατί είμαι ντροπαλός Embarassed και φοβάμαι την απόρριψη Sorry

Πάντως συμφωνώ με τον oc3an. Δηλαδή να μπορεί κάποιος που να θέλει να βοηθήσει αν μπορεί και τα λοιπά να βλέπει τι επιλογές έχει και που Wink Για να δούμε θα απαντήση κανένας υπεύθυνος για μας πει την γνώμη του ?! Thumbs UP
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 4:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω: σε ποιον τομέα κρίνεις τον εαυτό σου ότι μπορεί να αποδώσει καλύτερα?
1)Translating
2)Editing
3)Typesetting
4)Timing
5)Karaoke
6)After Effects
7)Encoding
Το να μιλάς γενικά για να βοηθήσεις κάπου, είναι, απλά, πολύ γενικό. Προσδιόρισε λίγο το πού πιστεύεις ότι μπορείς να προσφέρεις περισσότερο.
edit:υπάρχει και άλλη μια κατηγορία(τουλάχιστον έτσι πιστεύω):8)raw provider
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 5:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sugata, αφού έθεσες την ερώτηση σε προσωπικό επίπεδο θα σου πω. Δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω εκτός από μία άλφα και μάλλον όχι τέλεια μετάφραση όλα τα άλλα είναι άγνωστα για μένα! Αλλά ρωτάω γενικά για κάποιον που θα ξέρει η θα θέλει να ασχοληθεί ! Αυτό το διάστημα θα έχω αρκετό χρόνο! Λέω μια να φορτωθώ και στον Orson να μάθω τσακ-μπαμ τα μυστικά του karaoke Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 568
Τοποθεσία: The Weird




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 5:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα μυστικα του καραοκε ειναι απλα.
Αιμα, δακρυα, κι ιδρωτας...
_________________

.:: Gungrave Released By AC ::.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 5:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειδικά για το karaoke & τα after effects, αν δεν έχεις ήδη κάποιες γνώσεις, θα φας (και ο οποιοσδήποτε) πολύ χρόνο για να φτάσεις σ' ένα επίπεδο απλώς ικανοποιητικό, και σίγουρα όχι κάτι το φοβερό. Βέβαια, αν έχεις να αφιερώσεις όρεξη και χρόνο, όλα γίνονται. Δικιά μου γνώμη είναι ότι αυτά τα 2 αποτελούν τα δυσκολότερα&χρονοβόρα σημεία του fansubbing. Θα πρότεινα αφενός, να ξεκινήσεις με τα πρώτα. Ξέρεις αγγλικά, έστω και λίαν καλώς; Τελειoποίησε τα.
Το ίδιο και με τα ελληνικά. Λάθη γίνονται, άνθρωποι είμαστε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνουμε. Το typesetting (επιλογή fonts,colours κτλ κτλ) απλά θέλει φαντασία. Το timing πάλι, εμ, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
http://www.fansubbers.org/index.php/KB/TheArtOfTiming
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 5:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ για προσωπικό επίπεδο έκανα μια πρόταση για τον αυτό μου από εκεί και πέρα θα δείξει ανάλογα με το διάβασμα το ενδιαφέρον την όρεξη και τον χρόνο με ποιο αντικείμενο θα ασχοληθώ για να δω αν θα μπω σε κάποια ομάδα η όχι! Πάντως το αρχικό θέμα ήταν αυτό στο παραπάνω πόστ! Μην το ξεχάσουμε Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 11 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 181
Τοποθεσία: Netherlands


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 6:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε ναι το θεμα δεν ειναι μονο για τον amidamaru αλλα για ολους οσους εχουν χρονο και 8εληση να βοηθησουν εστω και στα απλα πραγματα. Για αυτο το λογο ακριβως προτεινα να γινει ενα thread αποκλειστικα κ μονο για recruitment των ομαδων ετσι ωστε αν καποιος θελει να βοηθησει να ξερει που να παει για να το πει και οι ομαδες να ποσταρουν μονο εκει για τετοια θεματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 6:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικά με τον προβληματισμό του Amidamaru, από προσωπική εμπειρία υπάρχουν δύο τρόποι να ξεκινήσει ένα project:
1) Μαζεύεται μια παρέα και λέει ότι θα κάνουμε το τάδε και επομένως στο 99.9% των περιπτώσεων υπάρχει πλήρες team
2) Κάποιος που έχει μερικά άτομα υπόψη και διαθέτει raws κάνει ανακοίνωση ότι σκέφτεται να ξεκινήσει το τάδε project και όποιος θέλει να συμμετέχει (για συγκεκριμένες θέσεις) να δηλώσει συμμετοχή
Προφανώς κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κάποια ομάδα να πάρει κι άλλο μέλος εφόσον η ίδια η ομάδα ΔΕΝ το επιθυμεί. Και πάλι προφανώς, αν για κάποιο λόγο υπάρξει ξαφνική ανάγκη για άτομα, γίνεται κάποια ανακοίνωση.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 7:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμ ναι, παιδιά, για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρθηκα προσωπικά στον amidamaru, επειδή αυτός εκδήλωσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για να συμμετέχει ή/και να κάνει ένα project. Παραμένει όμως μείζον θέμα για κάποιον που θέλει να συμμετέχει, να ξεκαθαρίσει σε τι μπορεί να προσφέρει. Π.χ. εγώ θέλω να μάθω karaoke & afx. Δεν ξέρω τίποτα όμως. Αν ξεκινήσω τώρα, ίσως σε κανένα τρίμηνο και μετά από πολύ κόπο (και τρόπο) να έχω φτάσει σ' ένα επίπεδο ικανοποιητικό για να πω "παίδες ξέρω και μπορώ να βοηθήσω"(αν και δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα τα έχω καταφέρει). What's the point in all this-> μένω για την ώρα σ'αυτά που ξέρω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω.Το να λέω ότι θέλω να μάθω κάτι παραπάνω για να βοηθήσω, ναι μεν είναι καλό, αλλά μιλάω για μακροπρόθεσμα. Για τώρα είναι ανούσιο και να ζητήσω να κάνω κάτι τέτοιο. Τι μου μένει; α)μετάφραση (κυρίως), β)διόρθωση ,γ)χρονισμοί (το βαρετό κομμάτι αλλά μέγιστης σημασίας, δ)επιλογή fonts,colours και τα τοιάυτα. Το να κάνω encoding είναι λίγο ανούσιο,όχι πως δε μπορώ, με την κατάλληλη καθοδήγηση, αλλά ελλείψει βαρβάτου μηχανήματος και γραμμής ίντερνετ, δε θα προτιμηθώ για κάτι τέτοιο. Όσο για το raw provider, ο καθένας αν ψάξει μπορεί να βρει και να διανείμει τα raws, φτάνει να έχει χώρο στο δίσκο του για την αρχική αποθήκευση.
Υ.Γ.: μίλησα για την προσωπική μου επιλογή σχετικά με το που μπορώ να προσφέρω, κρίνοντας από τις ικανότητες μου. Θεωρώ πως καλό θα ήταν όποιος θέλει να βοηθήσει να βελτιστοποιηθεί σε κάποιους συγκεκριμένους τομείς, και σ' αυτούς που δεν έχει καθόλου γνώση, ας το αφήσει για αργότερα.
ουγκ
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 05, 2006 9:31 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά τα λέμε όλα αυτά που λέμε, αλλά τα λέμε σε γενικές γραμμές. Εντύπωσή μου είναι πως κάθε ομάδα έχει τους δικούς της προβληματισμούς, κατευθυντήριες γραμμές κ.ο.κ. Ο Kakashi ή ο HzIKilL μπορούν να επιβεβαιώσουν ένα μανιφέστο που τους έστειλα σχετικά με τις σκέψεις όσων (απ)ασχολούνται με το Naruto πριν την ενσωμάτωσή τους στην ομάδα. Ο Blast0 ή ο Gkatzos από την άλλη, μπορούν να επιβεβαιώσουν άπειρες διαφωνίες/διαμάχες πάνω σε οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης: το font size, η απόδοση μιας συγκεκριμένης φράσης, τα χρώματα, οι χρονισμοί, το επίπεδο λόγου, ένα εφέ, η ανάλυση και επεξεργασία της εικόνας, ο αριθμός επεισοδίων που γίνονται release, η σειρά επεξεργασίας ενός επεισοδίου (πρώτα οι χρονισμοί ή πρώτα η μετάφραση; ), το χρώμα και η θερμοκρασία του καφέ, το γιατί το ποτό μου έχει ένα λιγότερο παγάκι από το δικό σου, ποιός είμαι, πού πάω και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα που δεν έχουν θέση εδώ. Πέρα από τη βασική τεχνογνωσία λοιπόν, είναι σημαντικότερο να υπάρχει ομοιομορφία και ομοψυχία ανάμεσα σε όσους δουλεύουν πάνω στο ίδιο project.
Χρήσιμο είναι IMHO να μπερδευτούν όλοι έστω και λίγο σε κάθε τμήμα της διαδικασίας ολοκλήρωσης ενός επεισοδίου, μόνο και μόνο για να ξέρουν πόσο εύκολο είναι να κάνεις karaoke ("εδώ θέλω να λίγη ακόμα σαντιγί"), ή το πόσο εκνευριστικά δημιουργικό είναι το να ελέγχεις τους χρονισμούς ("πόσες γραμμές είναι ακόμα;"), ή το πόσο απελευθερωτικό είναι το encoding ("άλλα εφτά περάσματα και σε δύο μέρες θα είναι έτοιμο!"), για να μήν αναφερθώ στην προσωπική μου ψυχασθένεια του editing (διορθώνω ακόμα και τις δικές μου μεταφράσεις...)
Επί της ουσίας, δεν πιστεύω ότι μια ομάδα σώνει και καλά πρέπει να ψάχνει για βοήθεια (Amidamaru, o3ean), αν και φυσικά μπορεί να τη ζητήσει, είτε σε προσωπικό επίπεδο, είτε με τη μορφή ανακοίνωσης αν χρειαστεί, όσο περισσότερο ότι κάποιος που πραγματικά έχει όρεξη να συνεισφέρει σε ένα project μπορεί να ζητήσει από τους επικεφαλείς να βοηθήσει (sokollatos, sugata). Το τί γίνεται απο κεί και πέρα, άλλο ζήτημα...
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 05, 2006 9:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gerund_infinitive, Ευχαριστώ πολύ ! με κάλυψες Worthy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 568
Τοποθεσία: The Weird




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 06, 2006 5:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gerund_infinitive έγραψε:
Χρήσιμο είναι IMHO να μπερδευτούν όλοι έστω και λίγο σε κάθε τμήμα της διαδικασίας ολοκλήρωσης ενός επεισοδίου, μόνο και μόνο για να ξέρουν πόσο εύκολο είναι να κάνεις karaoke ("εδώ θέλω να λίγη ακόμα σαντιγί"), ή το πόσο εκνευριστικά δημιουργικό είναι το να ελέγχεις τους χρονισμούς ("πόσες γραμμές είναι ακόμα;"), ή το πόσο απελευθερωτικό είναι το encoding ("άλλα εφτά περάσματα και σε δύο μέρες θα είναι έτοιμο!"), για να μήν αναφερθώ στην προσωπική μου ψυχασθένεια του editing (διορθώνω ακόμα και τις δικές μου μεταφράσεις...)


Τι ωραια που τοποθετητε αυτο το παιδι...
_________________

.:: Gungrave Released By AC ::.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01579 seconds with 5 queries