Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

666 satan και θρησκεία (γενικότερα) Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 07, 2008 9:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="sgouver"]Το αν υπαρχει θεος ή οχι δεν μπορει να βρεθει...
Το ζητημα ειναι αν εμεις μπορουμε(θελουμε) να πιστεψουμε σε κατι ή οχι.



δεν μπορει να βρεθει? μα η απαντηση ειναι ΠΑΝΤΟΥ γυρω μας! απο τον ποιο απλο μονοκυτταρο μικροοργανησμο μεχρη ταυς ποιο μεγαλους γαλαξιες ολα φανερονουν την υπαρξη του Θεου! δεν μπορω να χονεψω το οτι υπαρχουν ανθρωποι που πηστευουν πως τα παντα δημιουργηθηκαν απο ενα big bang η πως το λενε. τελευταια εψαξα μερικα βιντεο στο you tube για αυτο το θεμα και αλλα παρομοια και εμεινα απογοητευμενος απο αυτα που αντυκρησα. η συντρυπτικη πλυοψηφια αυτων που εγραφαν διαμαρτηρονταν και ελεγαν πως δεν υπαρχει Θεος γιατι αν υπειρχε θα εκανε θαυματα χωρης να μπορουν να κατανοησουν πως και μονο η δυνατοτητα μας να αναπνεουμε και να σκευτομαστε ειναι ενα μεγαλο θαυμα!
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 07, 2008 10:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ας πω και κατι τελαυταιο για τον giger που δε ξερω αν αληθευει γιατι απλα το εχω ακουσει ,δε το χω διαβασει να το δηλωνει ο ιδιος(στη συζητηση δε θελω να πω τιποτα,ας πιστευει οτι θελει ο καθενας ,μεσα στα πλαισια του συνταγματος που εχουμε)
απο οτι φαινεται ειχε μεγαλωσει σε καταπιεστικο θρησκευτικο περιβαλλον και καπου πρεπει να ειναι απηυδυσμενος,κατο που εξηγει μερικες φορες τα κινητρα.
καλος ο giger σε αυτα που κανει αν και δε μου αρεσει καθολου αυτη η θεματολογια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 9:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το διαβάζω από την αρχή και βαριέμαι να φτιάχνω quotes για το τι είπε ο καθένας)
1) Η πεντάλφα καμιά σχέση δεν έχει με το χριστιανισμό, άλλο αν υιοθετήθηκε απ' αυτόν. Είναι καθαρά παγανιστικό σύμβολο. Καμιά σχέση δεν έχει με κακά πράγματα, άλλο αν ένας καλός κύριος το 19ο αιώνα είπε να τη γυρίσει ανάποδα και να την κάνει σύμβολο του κακκού.
2)Η ιστορία του Νεκρονομικού ξεκινά ως αποκύημα της φαντασίας του H.P. Lovecraft. Μέχρι την ώρα που αυτός το αναφέρει σε μια από τις νουβέλες του δεν γίνεται αναφορά πουθενά αλλού. Και καμιά σχέση δεν έχει με το υποτιθέμενο Βιβλίο των Νεκρών των αρχαίων Αιγυπτίων.
3) Οι αρχάγγελλοι (κατά μια εκδοχή) ήταν 7: Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ, Σαχιήλ, Σαμουήλ, Ουριήλ, και Αναήλ. Ουδείς εξ αυτών έφυγε να πάει στο διάολο, ακόμη πάνω είναι (αν δεχτούμε ότι είναι) και πίνουν καφέ μιας και είναι πρωί ακόμη.
4)Είναι μεγάλο, χιουμοριστικό και clopy-paste, γι' αυτό μπαίνει σε spoiler tag

Η δική μου γνώμη; Καθένας με τις απόψεις του...
5) Εκτός των Eagles, ανάλογο τραγουδάκι και όχι και τόσο καλλυμένο πίσω από ξενοδοχεία, σουίτες και παρτάκια είχαν και οι Iron Maiden με το The number of the Beast.
6) Ίσως δεν είμαστε θεοκρατούμενοι, αλλά είμαστε θεοφοβούμενοι. Και αυτό είναι χειρότερο. Βασικά μάλλον και τα δυο είμαστε, αλλά τέσπα.
7)Καλώς ή κακώς ό,τι γίνεται σ' αυτόν τον άμοιρο πλανήτη και αφορά τη διασκέδαση και τις τέχνες, σχετίζεται με την προπαγάνδα. Ακόμη και καθαρά δικά σου πιστεύω να έχεις, αν ασχολείσαι με την ψυχαγωγία, επηρεάζεσαι απ' αυτά και θέλοντας ή μη, εμποτίζεις με αυτά τις δημιουργίες σου. Και ναι συμφωνώ, το κακό πουλάει, πάει και τέλειωσε, δε μπα να 'σαι και ο πάπας ή ο οικουμενικός πατριάρχης.
8)Και οι παπάδες είναι άνθρωποι, και έχουν κι αυτοί τα δικά τους πάθη-αμαρτίες-λάθη. Τώρα αν μερικά εξ αυτών είναι εγκληματικές πράξεις, π.χ. λέω την παιδεραστία, ε, δε χάλασε κι ο κόσμος, χαλασμένος είναι ήδη. Απλά μας κάνει περισσότερη εντύπωση γιατί έχουμε να κάνουμε με παπά και όχι με απλό πολίτη.
Προσπερνώντας όλα τα υπόλοιπα γιατί κουράστηκα να διαβάζω και πρέπει να φύγω, το αν υπάρχει και τι υπάρχει πάνω από μας δε με πολυσκοτίζει. Ούτε με πολυσκοτίζει ποιο είναι το όνομα του. Κάτι είπε ο gpanos για ένα ΩΝ (αρσενικού γένους, οι κοπελιές άμα θέτε πείτε για μια ΟΥΣΑ). Προτιμώ αυτήν την εκδοχή, μέχρι η επιστήμη να με πάει ένα βήμα παραπέρα.
Φυσικά και δεν έχω διαβάσει το manga, δεν πρόκειται γιατί βαριέμαι τα manga, αν έχει βγει σε anime θα του ρίξω μια ματιά. Με συγκίνησε η συζήτηση γι' αυτά τα θέματα γι' αυτό και πήρα μέρος.
ʼντε bye, και καλά μπανάκια...
http://www.digital-brilliance.com/necron/necron.htm για όσους ψήνονται να διαβάσουν κάτι παραπάνω περί νεκρονομικού. (=άλλη μια εκδοχή)
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 11:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ αυτή την εκδοχή ήξερα για το Νεκρονομικόν...Δε νομίζω ότι ήταν εξ ολοκλήρου δημιούργημα του Λαβκραφτ. Το κειμενο στο spoilerάκι γνωστό και μάλλον θα αποτελέσει τη συνέχεια της συζήτησης σ'αυτό το thread. Tυχαίνει σε άλλη περίσταση και όχι διαδικτυακή να το έχω συζητήσει με άτομα που το υποστήριξαν...Δε νομίζω ότι θα πάρω θέση ξανά! Razz
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 11:44 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

3) Οι αρχάγγελλοι (κατά μια εκδοχή) ήταν 7: Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ, Σαχιήλ, Σαμουήλ, Ουριήλ, και Αναήλ. Ουδείς εξ αυτών έφυγε να πάει στο διάολο, ακόμη πάνω είναι (αν δεχτούμε ότι είναι) και πίνουν καφέ μιας και είναι πρωί ακόμη.



δεν ξεπεσαι κανεις? τοτε απο που και πως προηλθε ο διαβολος? ο σαμαηλ ξεπεσε μαζι με ολο του το ταγμα και για αυτο σκοπος μας ειναι να ακολουθησουμε, οσω μπορει ο καθενας, το δρομο του Θεου ωστε να γηνουμε εμεις αυτοι που θα συμπληροσουμε το χαμενο ταγμα. στο spoiler ο Θεος παρουσιαζεται πολυ επυτηχημενα ως ενας δυκτατορας που επυβαλει τη θεληση του. για πεστε μου ομως, υπηρχε περυπτοση ενας τετοιος Θεος(δυκτατορας) να εκανε τη μεγαλη θυσια και απο Θεος να εγηνε ανθρωπος μονο και μονο για να σωσει εμας τους απυστους? οχι,βεβαια ολα οσα εκανε ο Θεος τα εκανε απο αγαπη για τον ανθρωπο χωρης ο ανθρωπος, να μπορει να τα κατανοησει, απο την αλλη μερια ο διαβολος εκμεταλεβομενος αυτη την αδυναμια του ανθρωπου βρησκει γονιμο εδαφος για να καρποφορησει τις απατες και τα ψεματα του και με αυτον τον τροπο να στηλει τον ανθρωπο στην καταστροφη.[/b]
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 12:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
ολα οσα εκανε ο Θεος τα εκανε απο αγαπη για τον ανθρωπο χωρης ο ανθρωπος, να μπορει να τα κατανοησει,

Αυτα τα "δεν μπορει ο ανθρωπος να καταλαβει" (τις "πραξεις" και τα σχεδια του Θεου) ποτε μου δεν τα χωνεψα, τζαμπα του πηγε το ¨κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν".Οπως οταν ενα παιδι κανει "επικινδυνες" ερωτησεις στους γονεις του, και ο ευκολος τροπος διαφυγης ειναι το στερεοτυπο "Δεν καταλαβαινεις εσυ, εισαι μικρος".
Οσο για το αν παρουσιαζεται ο Θεος στον Χριστιανισμο ως δικτατορας, τι να σου πω, εγω δεν μπορω να χαρακτηρισω αλλιως τις ενεργειες τυπου"Δεν πιστευετε σε μενα; Παρτε κατακλυσμο, λοιμο, κεραυνο, ή οτι αλλο εχω προχειρο, μπας και βαλετε μυαλο".Εδωσε δηλαδη στον Ανθρωπο νοημοσυνη και ελευθερη βουληση, αλλα δεν του επιτρεπετε να την ασκησει("εισαι ελευθερος να κανεις μονο αυτο που θελω τεκνον μου").
Παράθεση:
ο σαμαηλ ξεπεσε μαζι με ολο του το ταγμα και για αυτο σκοπος μας ειναι να ακολουθησουμε, οσω μπορει ο καθενας, το δρομο του Θεου ωστε να γηνουμε εμεις αυτοι που θα συμπληροσουμε το χαμενο ταγμα.

Πηγα μια φορα φανταρος(το δικο μου ταγμα δεν ηταν χαμενο), και δεν εχω καμμια διαθεση να ξαναπαω για κανεναν.

Ολα αυτα υπο του πρισματος των Χριστιανικων δοξασιων βεβαια, μιας και αυτος ειναι ο χαρακτηρας του thread.
Φιλε ultimatesayan, οτι εγραψα , πιστεψεμε, το εγραψα χωρις καμμια δοση ειρωνιας.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 109
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 12:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote=''ultimatesayan'']
Παράθεση:
δεν μπορει να βρεθει? μα η απαντηση ειναι ΠΑΝΤΟΥ γυρω μας! απο τον ποιο απλο μονοκυτταρο μικροοργανησμο μεχρη ταυς ποιο μεγαλους γαλαξιες ολα φανερονουν την υπαρξη του Θεου! δεν μπορω να χονεψω το οτι υπαρχουν ανθρωποι που πηστευουν πως τα παντα δημιουργηθηκαν απο ενα big bang η πως το λενε.


Αυτο που για μενα ειναι βεβαιο ειναι πως στο συμπαν επικρατουν δυναμεις και νομοι οι οποιοι υποδηλωνουν ενα ειδος απεραντης σοφιας κανοντας μας να φαινομαστε πραγματικα μικροι.

Ο θεος με την θρησκευτικη εννοια ειναι κατι το πιο χειροπιαστο ή αν θες κατι το πιο απλο, ομως εγω δεν πιστευω πως ειναι.

Οσο αναφορα το big bang δεν αποτελει κοσμοθεωρια και αν υσχιει τοτε γεννιουνται κι αλλα ερωτηματα.

Παντως απο οπου και να το παρουμε καταληγουμε πως η εννοια του Θεου ειναι αλληγορικη και εξαρταται απο το πως την οριζει καποιος, γι'αυτο οπως αρχικα ανεφερα ''Το ζητημα ειναι αν εμεις μπορουμε(ή θελουμε) να πιστεψουμε σε κατι ή οχι''.

Απο εκει και περα δεν υπαρχουν κανονες.
_________________


http://www.cool-stuff.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 4:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Nadir"]
Παράθεση:
ολα οσα εκανε ο Θεος τα εκανε απο αγαπη για τον ανθρωπο χωρης ο ανθρωπος, να μπορει να τα κατανοησει,

Αυτα τα "δεν μπορει ο ανθρωπος να καταλαβει" (τις "πραξεις" και τα σχεδια του Θεου) ποτε μου δεν τα χωνεψα, τζαμπα του πηγε το ¨κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν".Οπως οταν ενα παιδι κανει "επικινδυνες" ερωτησεις στους γονεις του, και ο ευκολος τροπος διαφυγης ειναι το στερεοτυπο "Δεν καταλαβαινεις εσυ, εισαι μικρος".
Οσο για το αν παρουσιαζεται ο Θεος στον Χριστιανισμο ως δικτατορας, τι να σου πω, εγω δεν μπορω να χαρακτηρισω αλλιως τις ενεργειες τυπου"Δεν πιστευετε σε μενα; Παρτε κατακλυσμο, λοιμο, κεραυνο, ή οτι αλλο εχω προχειρο, μπας και βαλετε μυαλο".Εδωσε δηλαδη στον Ανθρωπο νοημοσυνη και ελευθερη βουληση, αλλα δεν του επιτρεπετε να την ασκησει("εισαι ελευθερος να κανεις μονο αυτο που θελω τεκνον μου").


το οτι δεν μπορουμε να τα καταλαβουμε ειναι δικο μας φταιξιμο γιατι δεν δειχνουμε την αναλογη εμπυστοσυνη και αγαπη που θα επρεπε να δειχνουμε στο Θεο.(πραγμα αρκετα δυσκολο σε μια αποχη σαν τη δικη μας)


ολες οι πραξεις του Θεου που εχουν να κανουν με μεγαλες καταστροφες οπως αυτες στα σοδωμα και τα γομωρα η ο μεγαλος κατακλυσμος εγειναν σε εποχες,περιοχες οπου οι ανθρωποτητα βρησκοταν σε αθλια κατασταση(συνεβαιναν αποτροπαια και χυδαια πραγματα) και ο Θεος αποφασησε πως δεν πηγαινε παραπερα και για αυτο εστελνε αυτες τις θεομηνιες ωστε να βαλει ενα τελος. ο Θεος μας εδωσε ελευθερια ομως οταν αυτην την ελευθερια αρχιζεις να την καταχραζεσαι εις βαρος των συνανθροπων σου τοτε πρεπει να σου τεθουν καποια ορια.
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 5:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον raidenjunior ότι η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα και ότι δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά...
Το ξέρω ότι δεν είμαι "κανένας" για να λέω κάτι τέτοιο, αλλά καλό θα ήταν να αποφευχθεί κάποιο flame war...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 9:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

_Sophia!!!_ έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τον raidenjunior ότι η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα και ότι δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά...
Το ξέρω ότι δεν είμαι "κανένας" για να λέω κάτι τέτοιο, αλλά καλό θα ήταν να αποφευχθεί κάποιο flame war...


flame war? για ποιο λογο να σημβει κατι τετοιο?προστοπαρων κανουμε μια πολυ καλη και πολιτησμενη συζητηση δεν βλεπω απο που και πως θα ξεκηνησει ενας... flame war.
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 9:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά, αν και το διδάχτηκα, δεν το υποστήριζω ένθερμα ότι ο θεός έγινε άνθρωπος. Anyway, κλεμμένο κι αυτό, σαν το προμηθέας-εωσφόρος. Κι ο φαραώ ήταν θεός ή εκπρόσωπος του θεού, και το δωδεκάθεο κατέβαινε που και που και βοηθούσε και σε καμιά μάχη, όταν δεν έκανε όργια, κτλ κτλ κτλ...
Ίσως θα ήταν καλύτερο να δεχτούμε ότι αυτή η θρησκεία επικράτησε στον τότε γνωστό κόσμο, μετά από πολλούς κόπους και αγώνες, για κάποιους λόγους που δε γνωρίζω. Μπορεί απλά να ήταν κωλόφαρδη και να της έκατσε το τζόκερ. Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2008 12:19 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κλεμμενο δε ξερω αν ειναι ,αλλα αν ηταν θα ηταν απο αλλου.
η πενταλφα ηταν κατι σχετικο και με τους πυθαγορειους.
και η σβαστικα πολυ πιθανον αλλιως να ξεκινησε αλλα......
πιο πριν κατι ειχε ειπωθει για τον Πλατωνα και σια.
μεγιστοι και τρανοι ολοι αυτοι ,αλλα λεγαν και τα ακυρα τους.

νομιζω οτι με αλλο θεμα ξεκινησε το τοπικ και αλλου παει.


ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει για τις θρησκειες,το αντιθετο ειναι φασισμος,στη τελικη τους αγνοουμε,αν δε μας αρεσουν αυτα που λενε,ουτε ειμαστε υποχρεωμενοι να τους τρωμε στη μαπα,οπως και με τη μουσικη ,που αυτη στα ισα αρχιζει και λεει διαφορα,οποτε το κατακρινουμε,το καταδικαζουμε και μεχρι εκει .

δε πιστευω να αρχισετε να τσακωθειτε τωρα για ολα αυτα........συνηθως σε τετοιες συζητησεις καποιος στραβωνει ,γιατι νομιζει οτι του την ειπε καποιος αλλος και αν δεν αρχισει flame εδω ,του τη κραταει και του τη λεει η και αρχιζει κανονικο flame σε αλλα thread.........
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 36


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 10, 2008 2:11 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανάθεμα το hollywood που έχει παρερμηνεύσει τα πάντα

Ένα σχόλιο μόνο
ultimatesayan έγραψε:
εαν θεορεις αυτο προσυλητησμό τότε τι εχεις να πεις για ολες αυτες τις αιρεσεις που παραποιουν τον χριστιανισμο?

Πιστεύετε ότι μέσα στους αιώνες ο Χριστιανισμός δεν έχει αλλοιωθεί. Τουλάχιστον το 40% από ότι μαθαίνουμε σήμερα περί χριστιανισμού είναι αλλοιωμένο σύμφωνα με τα συμφέροντα αυτών που ελέγχουν τη μάζα των πιστών.

Πότε είπε ο Χριστός ότι πρέπει να υπάρχει ιεραρχία στην εκκλησία? Πότε είπε ότι πρέπει οι εκκλησίες να είναι γεμάτες με χρυσά μπιχλιμπίδια ή οι παπάδες να φορούν χρυσοκέντητα άμφια ? Η μήπως είπε ότι ο κατώτερος μισθός ενός παπά θα είναι 1000 ευρώ τι στιγμή που άλλοι άνθρωποι δεν έχουν ένα ρούχο να βάλουν πάνω τους.

Στην τελική πιστεύω ότι το εν λόγω manga δεν αποτελεί απόπειρα προσηλυτισμού γιατί όπως και σε άλλα manga έχουν χρησιμοποιηθεί στοιχεία από διάφορους πολιτισμούς και θρησκείες τα οποία είτε πέρασαν απαρατήρητα είτε δεν τους δόθηκε ιδιαίτερη σημασία.
Βλέπε στο Neon Genesis Evangelion ονόματα όπως Adam, Eve, Spear of Longinus
http://en.wikipedia.org/wiki/Neon_Genesis_Evangelion_(TV_series)#Religion
http://en.wikipedia.org/wiki/Spear_of_Longinus
_________________

As long as there is trust, there is betrayal.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 10, 2008 1:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@_Sophia!!!_:Μη βαριέσαι και πήγαινε να παίξεις WoW εσύ (χοχο αυτό πάει για flame)

@sugata: Δεν της έκατσε το joker, ήταν απλά η θρησκεία που εκείνη την εποχή ικανοποιούσε όλα τα θέλω και τις ανάγκες που παρουσιάστηκαν...Ήθελαν οι άνθρωποι της εποχής κάτι που δεν είχε να κάνει με όργια και διαφθορά και οι διδαχες των πρώτων ήταν πως αυτή δεν είχε ανάγκη από τέτοιες πράξεις. Απλά άργησε κάτι αιώνες ο Μωάμεθ.

Και κοίτα να δεις που ο RageCry απαντά σωστά σε αυτό το θέμα!! Κρίμα που έπεσε στον offtopicισμό!!!

@ultimatesayan: Ίσως αν δεν έπαιρνες τόσο τοις μετροιτοίς αυτά που λένε τα βιβλία να ήταν καλύτερα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι άνθρωποι είναι υπάκουα όντα σε ότι αφορά τη φύση τους. Πιστεύουν σε αυτό που βλέπουν και πιάνουν. Το ότι δεν καταλαβαίνουν το Θεό κι όλα τα σχετικά, ποιός είπε ότι δεν είναι θαυμάσια δημιουργήματα όσων μετέφεραν τις διδαχές, με σκοπό να διατηρήσουν το φόβο και το δέος που αισθάνονταν όσοι τους άκουγαν;;
Και τα περί Θεού-δημιουργού-φιλεύσπαλχνου-τιμωρου...Ρε συ...Κάπου χάνει το όλο θέμα.Ήρθε όπως είπες στη Γη ως άνθρωπος για να βοηθήσει και σε άλλες συνθήκες κατέστρεψε;;; Επίσης,"εμάς τους απίστους";; Μα είναι προσωπική επιλογή το τι θα πιστεύεις. Ούτε ο Χριστός βγηκε και είπε άπιστοι προσκυνήστε γιατί θα κάνω σεισμούς,φωτιές και τα σχετικά.... Το παλικάρι είπε να αγαπάτε το διπλανο σας και να τον βοηθάτε. Όλα τα άλλα ήταν πρόσθετα και μάλλον από άλλους.


Γενικά ας είναι ό,τι να 'ναι το thread είναι και μια συζήτηση που γίνεται έτσι κι αλλιώς χρόνια τώρα και ανάμεσα σε τόσους ανθρώπους. Χειρότερο είναι να απαξιώνουμε μια κουβέντα γιατί θα φέρει το τάδε αποτέλεσμα...Αλλιώς ακόμα "α" και "ου" και "γκρρρ" θα λέγαμε!
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 10, 2008 10:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Howl κέρδισες. Θα αναγκαστώ να δώσω πιο υποκειμενική χροιά στα λεγόμενα μου...
Πιστεύω ότι η συζήτηση για τη θρησκεία γενικά είναι καταδικασμένη. Ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, να μου επιτραπεί η έκφραση. Και η αλήθεια ίσως βρίσκεται κάπου ανάμεσα, όπως στον Πλάτωνα, αλλά σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι δεν παίρνουν από λόγια και προσκολλούνται στη γνώμη τους.
Μπορεί τελικά ο αγαπητός ultimate να αλλάξει άποψη σχετικά με το 666 Satan, δεν σημαίνει όμως ότι θα αλλάξει πλήρως η στάση του. Περιμένουν κάποιοι "προοδευτικοί" να του αλλάξουν ριζικά τα μυαλά?
Από την άλλη ο ultimate επιδιώκει να αρχίσει μια "μαζική υστερία" εναντίον εξωχριστιανικών αναφορών -δεν ήξερα πώς αλλιώς να το πω- για τη θρησκεία μας? (συγγνώμη φίλτατε, αλλά από ότι κατάλαβες δεν συμφωνώ μαζί σου...)

(Διστάζω γενικά να πω την άποψη μου, γιατί είμαι ακόμα σε νεαρή ηλικία και ξέρω ότι δεν έχω ακόμα αρκετές εμπειρίες και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν "τρύπες" στα επιχειρήματα μου. Οποιαδήποτε καλοπροαίρετη διόρθωση είναι δεκτή. Παρακαλώ όμως όχι κοροϊδίες και θυμό)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 6 από 7

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02069 seconds with 5 queries