Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική

Music Game Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 152, 153, 154 ... 340, 341, 342  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 5:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραια τα λες,απλα στο φιλτρο που εβαλα καποια στιγμη δε περασαν καποια συγκροτηματα και οι ιδεολογιες τους,ισως και απλα να αλλαξα και να τα ξεπερασα να το πουμε ετσι,σιγουρα η βλακεια του καθενος δε θα πρεπε να μας επηρεαζει,αλλα εμενα δε μου εδιναν τιποτα πια,ειναι και θεμα τι παει στον καθενα κατι που ειναι τελειως υποκειμενικο και σεβομαι απολυτα τις επιλογες που κανει ο καθενας φιλε Nadir,γιαυτο δε χωραει αμφιβολια
ωστε εισαι σε συγκροτημα ε? Respekt και ποιος δε το ονειρευτηκε αυτο καποια στιγμη.....εγω ομως ειμαι μαλλον περισοτερο του σχεδιου τελικα...ευχομαι να κατσει και στους δυο μας,αν και μονο που κανουμε τη ...λα μας δεν ειναι και λιγο

σε καθε περιπτωση καλο ειναι να βλεπουμε σε 360 μοιρες πιστευω και οτι μας κανει το παιρνουμε
Judas Priest-Heading out to the Highway
http://www.youtube.com/watch?v=MoDbAd4fYBA&feature=related

Talk Talk - IT'S MY LIFE - 1984
http://www.youtube.com/watch?v=ISjg71jSnLg
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 5:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@απανταχού μεταλλάδες: Παραδεχτείτε την πραγματικότητα "Ναι ο αρχηγός μας ακούει funky disco, και εμείς την κρυφογουστάρουμε, αλλά ντρεπόμαστε να το πούμε". Ξέρετε πόσο θα σας βοηθήσω εγώ να το ξεπεράσετε; Razz

@Howl Εκτός από τους φοβερούς Pink Floyd, μη ξεχνάμε και τους Kraftwerk που από το 1970 έπαιζαν την ηλεκτρονική μουσική του σήμερα.

Το πιο κλασσικό κομμάτι τους:

Kraftwerk - Das Model
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 5:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οταν λεμε ηλεκτρονικη μουσικη τι ακριβως εννοουμε?λιγο με μπερδευει αυτο
αναφερομαι για συγκροτηματα οπως παλιοι pink floyd ,tangerine dream
ο vangelis τι θεωρειται?ο παρακατω?πολυ καλος και αυτος...

Jean Michel Jarre- Souvenir of China
http://www.youtube.com/watch?v=ORmuUI-FLwo&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 5:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@gpanos: Όλο φυτιλιές βάζεις και αυτό το θέμα έχει ξανατεθεί Razz

Ναί τολμώ να παραδεχτώ πως δεν έπρεπε να παραλείψω τους Kraftwerk...

Έτσι για το καλό και να μη βγω και Off Topic

Από μια μεγάλη live εκδοχή που παρά τα 10 λεπτά αξίζει να τη δείτε-ακούσετε

Dire Straits - Sultans of Swing

http://www.youtube.com/watch?v=yQoZmYUuvXw&feature=related

Edit της τελευταίας στιγμής για τον anim

Electro μουσική θεωρούνται και o Jean και ο Vangelis...Ηλεκτρονική μουσική θεωρείται οτιδήποτε χρησιμοποιεί για την παραγωγή μουσικών ήχων και άλλα όργανα πέραν των κλασσικών (βλ. κιθάρα, synthesizer κτλ). Απλά αναφέρθηκα προηγουμένως στους Floyd ως ένα απο τα πρώτα group που εισήγαγαν το bit, την παραμόρφωση στη φωνή και τον ηλεκτρονικό ήχο στη μουσική σκηνή. Θα έλεγα για ψυχεδελική επιρροή αλλά θα ήμουν άδικος απέναντι στον Ray Manzarek των Doors που το peyotl του Morrison του έδινε τη φαντασία να μας δίνει τον υπέροχο ήχο των πλήκτρων του...

(πωπωωω...ούτε σε περιοδικό να έγραφα ο τραγικός...sorry για το μεγάλο edit Embarassed )

Ένα πολύ αγαπημένο μου από την ιδιοφυία Syd Barrett και τον καλλιτέχνη που κατάφερνε να υλοποιεί Roger Waters

A Great Day For Freedom - Pink Floyd

http://www.youtube.com/watch?v=Cfri5tMXfc4
_________________
After all we are stardust...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Howl στις Παρ Απρ 04, 2008 7:01 pm, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 6:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και ο Jean Michel Jarre και ο Βαγγέλης Παπαθανασίου ανήκουν στην κατηγορία της ηλεκτρονικής μουσικής, απλά οι Kraftwerk ήταν λίγο ας πούμε πιο progressive.
Κλασσικά του Jean Michel Jarre (σίγουρα τα ξέρεις)
Oxygen
Magnetic Fields

Κλασσική επιτυχία του Βαγγέλη Παπαθανασίου
Chariots Of Fire

Επείγον EDIT
Μετά τoν Jimako που μου έτρωγε τις italo επιλογές, έχουμε και τον Howl που μου τρώει τις ροκιές μου.
Αντεπιτίθεμαι
Dire Straits - Money For Nothing
Steve Miller Band - Serenade

@Howl Αν νομίζεις ότι ξέρω μόνο από Italo και Disco γελιέσαι
Razz Razz Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 25 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 100
Τοποθεσία: Αιγαλεάρα!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 6:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκτος από τον anim που πλέον μας τρώει τα italo έχουμε και τον gpano
να μας τρώει τα electro!

Μα καλά ρε φιλέ ακριβώς αυτά ήθελα να προτείνω το βράδυ και χωρίς να έχω διαβάσει τα τελευταία posts.

Ένα ιδιαίτερο τραγούδι σήμερα από εμένα.
Αφιερομένο σε όλους και όλες, μα ιδιαίτερα σε κάποιον που σαν
σήμερα έφυγε από κοντά μας...

Iggy Pop-The Passenger
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 7:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βεβαιως,ειναι και απο τις επιτυχιες του ,το magnetic fields 2 σκεφτομουν να το προτεινω κιολας

για να θυμηθουμε και αυτον τον τυπο

Jimi Hendrix - Purple Haze (older and later versions)

http://www.youtube.com/watch?v=sc6I-1DpwBs

να και μια αφιερωση απο μενα σε ολα τα παιδια γιατι ειστε ωραιοι:
Depeche Mode- Route 66

http://www.youtube.com/watch?v=EgHSjNuJJms
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 7:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αναγκαζομαι να βγω απο την τρυπα μου και να μιλησω για την ηλεκτρονικη μουσικη, οχι για να αντικρουσω(ο gpanos και ο anim τα ειπανε ωραια), αλλα για να συμπληρωσω.Υπαρχει ενας τυπος, Ρωσος στην καταγωγη, που "κανει" ηλεκτρονικη μουσικη απο το '60! Κυριες και κυριοι ... ο Edward Artemiev.
http://www.electroshock.ru/eng/edward/
Εγω τον γνωρισα απο τις μουσικες που εχει γραψει για τις ταινιες του A.Tarkovski.
Ο τυπος εχει γραψει αυτο που λεμε ambient σημερα, στα μεσα της δεκατιας του 60!
Ενα μικρο δειγμα απο την μουσικη για την ταινια Solaris.
http://www.youtube.com/watch?v=rxJPj418C_Q

OFF TOPIC Η μεγαλη πλακα ειναι η αποψη του Tarkovski για την μουσικη στις ταινιες, αλλα θα το τραβηξω πολυ...αστο
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 8:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάμε σε μεταλλιά (περισσοτερο σε μελωδικό πάει το συγκεκριμένο) παίδες.............


Within Temptation - Memories

http://www.youtube.com/watch?v=PvM0kn-Q_7M
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 321
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 8:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμ .. εγω σημερα ακουγα κατι πιο ελαφρυ..
Buckcherry -> Crazy Bitch Uncensored Video Rolling Eyes
_________________
X---Kage Bushin No Jutsu---X

Μολις παρατηρησα οτι εγινα Forum Adict (xaxax)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 9:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
@απανταχού μεταλλάδες: Παραδεχτείτε την πραγματικότητα "Ναι ο αρχηγός μας ακούει funky disco, και εμείς την κρυφογουστάρουμε, αλλά ντρεπόμαστε να το πούμε". Ξέρετε πόσο θα σας βοηθήσω εγώ να το ξεπεράσετε; Razz



@#$%^&*!@#$%@!@#%&@^!$..... Razz Razz


Μ.Ο.V.E. - Destiny

πφφφ...ακου ''αρχηγος''....πφφφ και παλι πφφφ...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 9:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να κάνω ένα σχετικά Off Topic σχόλιο.
Πριν λίγο διάβασα τις ανταλλαγές απόψεων περί Metal και σατανισμού.
Φυσικά και όποιος ακούει metal δεν είναι σατανιστής, φυσικά και όποιος ακούει funky disco ή house δεν είναι φλώρος/ gay, κτλ όμως δεν πρέπει να αρνηθούμε ότι σε κάποιες ηλικίες αυτοί οι άνθρωποι μεταδίδουν μηνύματα και πολλές φορές υποσυνείδητα.
Αυτό που λες nadir ότι σου βγάζει μια σκοτεινή οργή είναι ακριβώς κάποιο κατακάθι του υποσυνειδήτου σου, όπως και στο δικό μου άλλωστε.
Κάποια στιγμή σε αυτό το νήμα είχα αναφέρει ότι metal άκουγα κι εγώ στο δημοτικό και μάλιστα είχα μια ιδιαίτερη "αγάπη" για τα μυστικιστικά αποκρυφιστικά της σολομωνικής. Είχα αγοράσει κρυφά από τους γονείς μου το βιβλίο με το μυστικό κλειδί του Σολομώντα και είχα βάλει στο μάτι ένα βιβλίο με τίτλο η "Μαύρη Μαγεία" της ίδιας εκδοτικής εταιρείας. Καλύτερα να μην σας αναφέρω το περιεχόμενο τους.
Ακολούθησαν κάποια γεγονότα (που δεν θέλω να τα αναφέρω για ευνόητους λόγους δημόσια) και τελικά το πήραν πρέφα οι δικοί μου και γλίτωσα.
Θα μου πεις "επειδή εσύ ήσουν ένα ανεγκέφαλο 12χρονο και παρασύρθηκες, θα το πάθουμε κι εμείς;". Βεβαίως και όχι απαντώ, όμως πόσα τέτοια αφελή 12χρονα και μεγαλύτερα υπάρχουν; πολλά.
Για αυτό θεωρώ συγκροτήματα που έχουν εμβλήματα το 666, πεντάλφες και άλλα σατανικά σύμβολα τουλάχιστον γραφικά για να μην πω επικίνδυνα.
Και είναι αφελές να ακούω να μου λένε "Μα δεν είναι σατανιστές!" "Τότε γιατί χρησιμοποιούν σύμβολα που έχουν ταυτιστεί με τον σατανά;"
Θρησκόληπτος δεν είμαι, και hard rock ακούω και μου αρέσει, όμως πάντα πρέπει να υπάρχει από εμάς μια στάση υπεύθυνη, και για αυτό συμφωνώ με τα φίλτρα που προείπατε, τα οποία δυστυχώς δεν είναι πάντα αποτελεσματικά.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 10:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos Μαλλον συμφωνω σε ολα μαζι σου, απλως μερικες διευκρινισεις.
Οτι ειπα και οτι επιλεγω στην μουσικη αφορουν μονο εμενα.Εννοω οτι δεν εχω καμμια διαθεση(πιθανον ουτε την ικανοτητα) να κανω κατηχηση σε κανεναν για τιποτα.Ολοι ειμαστε,η θα επρεπε να ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας, και τι αντικτυπο πιθανον εχουν στους αλλους.

Δεν υπαρχουν "φλωρικα" ειδη μουσικης, υπαρχουν ομως φλωροι σε ολα τα ειδη μουσικης.
Ο Στρατος Διονυσιου ηταν γιγας, ο ΛεΠα ειναι φλωρος.
Ο Rory Gallagher ηταν γιγας, o Bryan Adams ειναι φλωρος(δεν ειναι ακριβως ομοειδης αλλα φανταζομαι καταλαβενετε)
Οι Helloween υπηρξαν θηρια, οι Dragonforce ειναι φλωροι.
Και παει λεγοντας...

Το οτι μου βγαζει το Black Metal οργη και σκοτεινια, δεν εχει κατι το υποπτο, αυτα τα συναισθηματα αναζητω μεσω της μουσικης,μαλλον ετσι ολοκληρωνομαι.
Για την ακριβεια, δεν ακουω πλεον συγκεκριμενο ειδος, μου αρεσει να ακουω μουσικη που ξεσπαω, η που μελαγχολω, δεν θελω με τιποτα χαρουμενα τραγουδια.Τυχαινει λοιπον αυτα τα συναισθηματα να τα βρισκω κατα το μεγαλυτερο ποσοστο στην μουσικη που προανεφερα.Δεν ειναι βεβαια απολυτο, και ο Ξυλουρης μου προκαλει τετοια συναισθηματα.

Οταν ξερεις γιατι ακους την οποια μουσικη εχεις επιλεξει, το θεωρω δυσκολο να "ξεκοψεις" μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Το οποιο ειδος μουσικης δεν ειναι παιδικη αρρωστια(αν ηταν θα υπηρχαν και εμβολια, και θα γλιτωναμε τις φασαριες big smile )

Ειμαι τοσο off topic, που πιθανον να μου αξιζει καρτα, αλλα δεν βαριεσαι, ηθελα να τα μοιραστω αυτα με την παρεα.

Rory Gallagher - I'm not awake yet
Δυστηχως δεν γιουτιουμπιζεται.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 10:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βλεπω συγκροτημενες και ωριμες αποψεις απο ολες τις πλευρες,γεγονος ειναι παντως οτι οσον αφορα τη μουσικη δεν ειναι μονο ψυχαγωγια ,αλλα και τροπος ζωης,οποτε θα πρεπει να προσεχουμε μεσα απο τι γυαλια θα επιλεγουμε να βλεπουμε-αντιλαμβανομαστε τον κοσμο,ιδιαιτερα οταν εχουμε να κανουμε με καποιες ακραιες αντιληψεις φιλοσοφιες,οχι μονο απο το χωρο του metal
ισως να μην ταιριαζει να επεκτεινομαστε τοσο πολυ σε καποια θεματα μεσα απο αυτο το thread,αλλα νομιζω οτι δινει καποιο ενδιαφερον παραπανω απο μια απλη παραθεση τραγουδιων,αλλωστε δε θα το ζαλισουμε κιολας,σε καθε περιπτωση το τελευταιο λογο πανω σε αυτο τον εχουν τα παιδια της ομαδας της animeclipse
παντως αν δε γινεται να το αναφερεις nadir θα με ενδιεφερε εστω και μεσω pm ,αν θελεις βεβαια να μαθαινα την αποψη του ταρκοφσκι για τη μουσικη στις ταινιες,πολυ ενδιαφερον και το μουσικο θεμα που παραθεσες

η τελευταια προταση μου για σημερα:
Jimi Hendrix Tribute part 1 of 2
http://www.youtube.com/watch?v=FZdmgwvN0qk

αν και το δευτερο ειναι πιο γνωστο ,το πρωτο μου αρεσει πιο πολυ και τα δυο ειναι πολυ καλα παντως
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 10:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πωπωω...λοιπόν επειδή κι εμένα μ'αρέσουν τα μελαγχολικά αφιερωμένο εξαιρετικά στο Nadir


Mad World - R.E.M.

http://www.youtube.com/watch?v=8eAprKvKttI
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Μουσική Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 152, 153, 154 ... 340, 341, 342  Επόμενη
Σελίδα 153 από 342

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02021 seconds with 5 queries