Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Σχεδιο "Αθηνα" Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2013 9:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα επανέλθω αύριο, αλλά θέλω ένα πράγμα να δηλώσω μέχρι τότε:


LEAVE GPOWER2 ALONE!!!!!!!!!!!!!!!




EDIT - Και ένα brofist στον Πάριν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 12:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πρώτον, μια και ξαναθίχτηκε το θέμα χημεία-φυσική, η χημεία με τη φυσική είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος και δεν γίνεται να ασχοληθείς σε μη εξειδικευμένο επίπεδο με το ένα χωρίς να ασχοληθείς με το άλλο. δλδ, όταν ασχολείται κανείς με γαλβανικά στοιχεία, τι κάνει, φυσική ή χημεία? προφανώς όταν έρθει η ώρα στο 3ο, 4ο έτος να επιλέξεις εξειδικευμένο αντικείμενο, επιλέγεις κάτι συγκεκριμένο που μπορείς να το κατηγοριοποιήσεις.
και στην τελική, όπως μου λέει ο πατέρας μου (καθηγητής φυσικής) από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, και έχει δίκιο, υπάρχιε μόνο μια θετική επιστήμη και αυτή είναι τα μαθηματικά. όλα τα υπόλοιπα είναι παρακλάδια.

δεύτερον, Πάρι, ο καθένας έχει τις πολιτικές του πεποιθήσεις, αλλά εκφράσεις όπως "λατρεμένενη αριστερά" να αποφεύγονται γιατί είναι αχρείαστα καρφιά στη συγκεκριμένη περίπτωση. προσωπικά όλους τους θεωρώ ξεφτίλες πουλημένους προδότες αλλά μπορεί να πεταχτεί κάποιος και να μιλήσει για τη "χουντική δεξιά". και τα δύο είναι εξίσου λάθος. στην εκπαίδευση δεν έχουν θέση τα χρώματα ( ου μην και τα αρώματα :P ) γι'αυτό κιόλας δεν θα έπρεπε να υπάρχουν παρατάξεις στα τριτοβάθμια ιδρύματα.

τρίτον, ας το πάρουμε επιτέλους χαμπάρι. ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει εύκολα. το χρήμα τρέχει τα πάντα στις μέρες μας οπότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να φροντίσουμε να μετατρέψουμε την σαπίλα που επικρατεί στο Ελλάντα σε έναν υγιή καπιταλισμό. και στα πλαίσια ενός υγιούς καπιταλιστικού συστήματος προβλέπεται ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
φυσικά καλύτερα θα ήταν να μην χρειάζεται να πληρώνεις, αλλά αν προκειμένου να μην πληρώνω εγώ να μην έχω και αντιδραστήρια να κάνω τα πειράματά μου, ή να με χρηματοδοτήσει το πανεπιστήμιο να κάνω την διδακτορική μου μελέτη πάνω στην εμφάνιση του θανάτου στην παιδική λογοτεχνία για παιδιά μεταξύ 6 και 11 χρόνων,ψχωρίς να πρέπει να αγχώνομαι για το πως θα βγάλω τον επιούσιο, τότε τι να την κάνω την δημόσια εκπαίδευση? και κάτι ακόμα. η δημόσια εκπαίδευση είναι δωρεάν μόνο για εκείνους που σπουδάζουν στο ίδιο μέρος που μένουν και οι γονείς τους και δνε χρειάζεται να πληρώνουν ενοίκια, λογαριασμούς κλπ. γιατί αλλιώς, μόνο δωρεάν δεν είναι. και το ξέρετε πολύ καλά αυτό. και τα λεφτά του κερατά δίνεις σε ενοίκια για πολλά περισσότερα χρόνια από όσα πρέπει, και χρονια χάνεις από τη ζωή σου.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 1:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkor1431 έγραψε:
τρίτον, ας το πάρουμε επιτέλους χαμπάρι. ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει εύκολα. το χρήμα τρέχει τα πάντα στις μέρες μας οπότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να φροντίσουμε να μετατρέψουμε την σαπίλα που επικρατεί στο Ελλάντα σε έναν υγιή καπιταλισμό. και στα πλαίσια ενός υγιούς καπιταλιστικού συστήματος προβλέπεται ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Συνειδητοποιεις ομως πως ετσι καποια ατομα αποκλείονται τελειως απο τις σπουδες ε; Θα σου αρεσε να σου ελεγαν "ξες κατι φιλε, πληρωνε τοσα αλλιως ντε σπουνταζεις"; Τουλαχιστον τωρα εχεις καποιες εναλλακτικες, οπως το να περασεις στη πολη σου ή να βρεις θεση σε φοιτητικη εστία. Κι αμα δεν εχει η πολη σου πανεπιστημιο/ΤΕΙ; Ε τοτε δε θα πληρωνες τα ιδια με επιπλέον κοστος τα διδακτρα; Τα οποια να σου θυμησω πως σε ορισμενες χωρες ειναι πιο ακριβα απο το κοστος ζωης σου αν εισαι φοιτητης;

Υ.Γ. Προσωπικη αποψη, τον "υγιη καπιταλισμο" τον θεωρω ιδια ουτοπια με τον "υγιη κομμουνισμο". It'll never happen...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 7:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:

Συνειδητοποιεις ομως πως ετσι καποια ατομα αποκλείονται τελειως απο τις σπουδες ε; Θα σου αρεσε να σου ελεγαν "ξες κατι φιλε, πληρωνε τοσα αλλιως ντε σπουνταζεις"; Τουλαχιστον τωρα εχεις καποιες εναλλακτικες, οπως το να περασεις στη πολη σου ή να βρεις θεση σε φοιτητικη εστία. Κι αμα δεν εχει η πολη σου πανεπιστημιο/ΤΕΙ; Ε τοτε δε θα πληρωνες τα ιδια με επιπλέον κοστος τα διδακτρα; Τα οποια να σου θυμησω πως σε ορισμενες χωρες ειναι πιο ακριβα απο το κοστος ζωης σου αν εισαι φοιτητης;

Υ.Γ. Προσωπικη αποψη, τον "υγιη καπιταλισμο" τον θεωρω ιδια ουτοπια με τον "υγιη κομμουνισμο". It'll never happen...


Απιστευτο....η ζωη ειναι αδικη. η ζωη ειναι ετσι και σε οποιον αρεσει. αλλοι εχουν, αλλοι δεν εχουν. να το πω και με παραδειγμα. εκατομμυρια πεθαινουν καθημερινα απο aids. και ομως, ο ματζικ τζονσον την αντιμετωπιζει εδω και 20 χρονια. γιατι; γιατι εχει λεφτα. αυτος που δεν τα εχει, θα τα ειχε τιναξει σε μερικους μηνες. Αυτο ισχυει και στη παιδεια και γενικοτερα σε ολους τους τομεις. Και στη παιδεια αυτο ακριβως σου λενε. Πληρωνε. Και ειδικα στη τριτοβαθμια. Που περα απο τα ενοικια υπαρχουν και οι σημειωσεις των καθηγητων. Και περα απο αυτα. Μιλησες για εναλλακτικες. Για ποιο λογο να υπαρχουν αυτες οι σχολες; για να μπαινει ο καθε αμορφωτος που οταν οι αλλοι καθοντουσαν με τις ωρες και διαβαζαν αυτος τα εξυνε; γιατι να σπουδασει αυτος; αυτον, την ανουσια σχολη του οπως τα τει ανθοκομιας, ζωικης παραγωγης και συναφη, και τους καθηγητες του εμεις τους πληρωνουμε και οι γονεις μας. Για ποιο λογο να πηγαινουν αυτα τα χρηματα σε αυτους και να μην πηγαινουν σε σοβαρες σχολες οπως η ιατρικη μπας και γινει κανα πειραμα για καμια ασθενεια; Αλλα δεν εχει σημασια αυτο. Οχι. Δεν εχει καμια σημασια να βγαινουν μορφωμενοι ανθρωποι απο τα πανεπιστημια. Δεν εχει καμια απολυτως σημασια να γινονται πειραματα στην ιατρικη, στη φυσικη στη τεχνολογια γενικοτερα. Οχι. Σημασια εχει καθε πολη, να εχει 10 σχολες, προκειμενου να μπαινει ο οποιοσδηποτε με ενα 2 ή 3 που εγραψε, για να ειναι στη πολη του και να μη πληρωνει. Σημασια εχει η δωρεαν παιδεια. Φυσικα βεβαια οπως ολα τα δωρεαν προιοντα που δινοντα ή εστω χαμηλου κοστους, ειναι σαπια. Το θεμα ομως ειναι να υπαρχει δωρεαν παιδεια.

Επειδη κατι ειπωθηκε παραπανω για φιλολογια. Αν στη φιλολογια γινεται τετοια εμβαθυνση, εγω οταν θα παρω το πτυχιο θα ειμαι κακριδης. Στη φιλολογια δεν γινεται εμβαθυνση στα αρχαια και στα λατινικα που ειναι το αντικειμενο γιατι χανουμε την ωρα μας με μαθηματα τυπου φιλοσοφιας, ιστοριας κλπ. Για τα οποια αν δεν κανω λαθος υπαρχουν αντιστοιχες σχολες. Για ποιο λογο λοιπον, τοσο το ιστορικο, οσο και το φιλοσοφικο να μην απορροφηθουν, και απλως οι ειδικευσεις απο 2 να γινουν 4; Βεβαια, σε εμας, το αντιληφθηκαν και τα 20 μαθηματα απο αυτα βγηκαν. Στις σχολες που κλεινουν, τις κλεινουν για τον ιδιο λογο. γιατι, ειτε δεν βγαζουν πτυχιο, ειτε γιατι υπαρχουν ανωτερες σχολες με τα αντιστοιχα μαθηματα. Και οπως και να το κανουμε καποιες σχολες δημιουργηθηκαν ξεκαθαρα για ψηφοθηρικους λογους, δεν εχουν νοημα υπαρξης και θα επρεπε να κλεισουν γιατι ειναι ζημιογονες. Κανεις δεν λεει να υπαρχουν 5 σχολες σε ολη την ελλαδα. Αλλα δεν νομιζω πως το τει ζωικης-φυτικης παραγωγης στη φλωρινα ειναι μια σχολη που πρεπει να μεινει ανοιχτη. Μην τρελαθουμε τωρα. Δεν λεω. οπως ολα και αυτο θα εχει τα λαθη του. Μπορει οντως καποιες σχολες να μην πρεπει να κλεισουν γιατι οντως κατι κανουν. Αλλα το μεγαλυτερο μερος αυτων που κλεινουν απλως παρασιτει. Προσωπικα για μενα, το μετρο ως κατι που θα βοηθησει τη παιδεια ειναι λαθος. υπαρχουν αλλοι τροποι για να διορθωθει η παιδεια αλλα ποιος τολμαει να τα κανει;

υ.γ υγιης κομμουνισμος(κοινοκτημοσυνη) εχει υπαρξει πριν απο 2,5 χιλιετιες περιπου στη Σπαρτη. Οσον αφορα το σημερινο ειναι μαρξισμος και οχι κομμουνισμος. Και οχι δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο. Ειναι σαν το πολιτευμα μας. Το γεγονος οτι το ονομαζουμε δημοκρατια δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι ενα ολιγαρχικο πολιτευμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 9:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Τσέλιγκα σε αυτά που λες σε βρίσκω πολύ φάουλ. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση όχι δεν θα έπρεπε να είναι για όλους. Εγώ δεν μπορώ να δεχτώ κάποιον να πάει στο πανεπιστήμιο επειδή τα έξυνε τόσα χρόνια στο λύκειο και να περνάει σε σχολές με 3 και με 2 και να μην ξέρει να μιλήσει, να γράψει ή να κάνει μια μαμημένη αριθμητική πράξη, ενώ ο άλλος που σκίζεται να περάσει, να μην ξέρει εαν θα το καταφέρει στη τελική.
Η λανθασμένη άποψη που είχε περάσει στην Ελλάδα ότι όλοι πρέπει να είναι επιστήμονες μας έχει καταστρέψει. Εαν δεν μπορείς τα γράμματα, γίνε κάτι άλλο. Η ζωή σου και τι γνωρίζεις δεν επιβάλλεται από ένα χαρτί, αλλά από τις γνώσεις και το τι θες να μαθεις εσύ στη ζωή σου. Εαν κάποιος βγάζει 2-3 και απλά πάει πανεπιστήμιο για να περάσει καλα σε μια σχολή πχ λέω εγώ ιχθυοκομμωτικής τι προσφέρει μετέπειτα στο τόπο....
Προτιμότερο ήταν να υπάρχουν από την αρχή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση σχολές που να οδηγούν κατευθείαν μετά απο 5-6 χρόνια στην επαγγελματική εξειδίκευση σε τεχνικό/αγροτικό επίπεδο, παρά να υποθάλπτουν πολιτικές μόνο και μόνο για χάρη του εσωτερικού τουρισμού.

Εκει με το καλο να ερθουν να γίνει τσι πουτανας.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 12:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkorito μιας και σωστά μου έκανες την παρατήρηση για την αριστερά θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Για μένα στις μέρες μας δεν υπάρχουν ιδεολογίες. Αυτά είναι αηδίες. Τρίχες κατσαρές για να διαχωρίζεται ο κόσμος και να έχουν οι πολιτικοί κάτι για να χρησιμοποιούν τον κόσμο. Η μόνη ιδεολογία στις μέρες μας είναι το χρήμα. Δεν είμαι υπέρ των δεξιών πχ και γι'αυτό βρίζω την αριστερά. Σε καμία περίπτωση. Απλά στη προκειμένη περίπτωση το σύνθημα "υποχρεωτική" δωρεάν παιδιεία προήλθε από την αριστερά. Και όταν με το καλό πάει να γίνει η αναθεώρηση του συντάγματος συμπεριλαμβανομένων των ιδιωτικών πανεπιστημίων ποιος θα φωνάξει; Ακόμα και ο Κουβέλης και ο Βενιζέλος που είναι στη κυβέρνηση ενώ δεν έχουν την αριστερή ιδεολογία ούτε καν στις πράξεις τους θα αντιδράσουν τάχα μου για ψηφοθηρικούς λόγους. Αλλά τώρα πάμε στη σαπίλα του πολιτικού μας συστήματος. Είναι άλλη κουβέντα αυτή. Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω λίγο αυτό.

Σοφία λάβε brofist και από εμένα. Δεν μπορώ να βάλω τώρα pic. Στο επόμενο post! Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 31
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 12:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά εγώ έχω μια απορία. Έριξα μια ματιά στο PDF αρχείο που βρήκα για το σχέδιο ¨ΑΘΗΝΑ¨ εδώ http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=9325 και αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία σχετικά με τα τμήματα Δομικών Έργων (συγκεκριμένα εγώ σπουδάζω Ηράκλειο) τα οποία με το σχέδιο ΑΘΗΝΑ θα λέγονται Τεχνολόγων Πολιτικών Μηχανικών και Τοπογράφων. Η απορία μου είναι (εγώ είμαι 6ο εξάμηνο) πότε θα εφαρμοστεί; Αν επηρεάζει το πρόγραμμα σπουδών και δημιουργηθεί νέο πρόγραμμα σπουδών. Και αν επηρεάζει και εμένα δηλαδή αν το πτυχίο μου (πρώτα ο Θεός) λέει απόφυτος Δομικών Έργων ή Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός και Τοπογράφος ή θα υσχύει μόνο για τους νέους εισαχθέντες στο τμήμα;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Underworld

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 2:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Φίλε/φίλη Hecate. Παρατηρώ ότι μονίμως μιλάς με επιθετικό τρόπο και μάλιστα χρησιμοποιώντας εκφράσεις απόλυτες.

Δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι, νομίζω πως έχεις λάθος εικόνα για τον τρόπο που γράφω, εκτός βέβαια κι αν προβάλλεις τα δικά σου συναισθήματα σ’ εμένα. Αν γνωρίζεις πώς έχουν τα πράγματα στα τμήματα φιλολογίας όπως λες, τότε ένας λόγος παραπάνω να καταλάβεις αυτά που σου γράφω. Δεν μ’ ενδιαφέρει να βρούμε ποιος ξέρει πιο πολλά, τέτοιες προθέσεις έχουν τα παιδιά του δημοτικού. Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι οι ομοιότητες των ξενόγλωσσων σχολών και τα κοινά μαθήματα που έχουν είναι καλύτερο να είναι προσαρμοσμένα στην κάθε σχολή παρά να διδάσκονται ξεχωριστά γιατί τότε θα αποτελούσαν μάθημα γενικής φιλολογίας κάτι που το βρίσκω άκυρο από τη στιγμή που γι’ αυτό υπάρχει το τμήμα της ελληνικής φιλολογίας. Έχουν σημαντικές διαφορές και δεν μπορούν απλά να γίνουν ένα τσουβάλι και να μπουν μαζί απλά επειδή ασχολούνται με «γλώσσες». Το παράδειγμα με τη φυσική και τη χημεία το χρησιμοποίησα για να σου δείξω πως οι ομοιότητες που έχουν κ η κοινή βάση-πχ των μαθηματικών κλπ- δεν είναι λόγος να συνενωθούν και να γίνουν ένα τμήμα. Όπως θα σου φαινόταν περίεργο κάτι τέτοιο έτσι μου φαίνεται περίεργο και στις ξένες γλώσσες. That’s all.

Deykalionas17 έγραψε:
Left64Vegeta έγραψε:

Ο σκοπός αυτής της αλλαγής δεν πιστεύω ότι είναι το γενικότερο καλό της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Κάθε άλλο. Μου φαίνεται πως απλά επειδή η δημόσια δωρεάν εκπαίδευση είναι από την φύση της ζημιογόνος, σταδιακά το κράτος θέλει να απαλλαγεί από αυτήν εντελώς.


Αμήν και πότε Λευτέρη. Από το στόμα σου και στου νομοθέτη την πένα. Αν και νομίζω ότι πλέον είναι σιγουράκι...Ήδη συζητείται ότι θα γίνει το καλοκαίρι συνταγματική αναθεώρηση που θα περιλαμβάνει και την αδειοδότηση για ιδιωτικά πανεπιστήμια. Επομένως είναι τελειωμένη υπόθεση.


Είσαι σίγουρος ότι δεν αναφέρθηκες στην κατάργηση της δωρεάν εκπαίδευσης? Εγώ δεν έχω πρόβλημα να επιτραπεί ΚΑΙ η ιδιωτική εκπαίδευση, αλλά ρίξε μια ματιά στα δικό σου σχόλιο παραπάνω περί κατάργησης της δωρεάν εκπαίδευσης.^^

Όσο για την δημιουργία κι άλλων τμημάτων δεν το βρίσκεις λίγο αστείο να το συζητάμε από τη στιγμή που όλα δείχνουν ότι υπάρχει η τάση να κλείνουν τμήματα παρά να ανοίγουν?

Gpower2 έγραψε:
Μάλλον το εκφράζω με λάθος τρόπο, αλλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι θα έπρεπε να επικεντρώνετε την ενέργειά σας σε πιο εποικοδομητικές ενέργειες/διαμαρτυρίες, όπως ας πούμε για την ποιότητα των παραδόσεων, των μαθημάτων και των συγγραμάτων, καλύτερα εργαστήρια, κτλ. παρά να μπλέκεστε με τα διοικητικά και οργανωτικά θέματα του πανεπιστημίου.

Νομίζω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο από τη στιγμή που ο τρόπος διοίκησης έχει άμεσο αντίκτυπο στη δομή κάθε σχολής και επηρεάζει κατ' έπέκταση τις παραδόσεις, τα συγγράματα και τα μαθήματα. Για το θέμα της δωρεάν εκπαίδευσης δεν αναφερόμουν σ' εσένα, σ' αυτό συμφωνούμε^

psofia έγραψε:
LEAVE GPOWER2 ALONE!!!!!!!!!!!!!!!

Hem, μετά απ'αυτό, πάω πάσο^
ok θα τον φάω τελευταίο Niar
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 4:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως υποσχέθηκα, επέστρεψα.

Θα είμαι απλή, σύντομη, λιτή και απέριττη.

1) Και εγώ άμα ήμουν αγγλικό/γαλλικό/ιταλικό/ισπανικό/αλαμπουρνέζικο και μου λέγανε ότι θα έπρεπε να έχω Συγκριτική Φιλολογία με Ιωακειμίδου (zzzz) ή Σιαφλέκη (μπρρρρρρ), θα είχα εξισταθεί και θα παραπονιόμουνα και θα διεκδικούσα την ανεξαρτησία μου.

2) Το "Σχέδιο Αθηνά" δεν επηρεάζει το δικό μου τμήμα.

Οπότε μαντέψτε ποια είναι η αντιδρασή μου...

Το ξέρετε κατά βάθος...

Το αναμένετε...

Αλλά επειδή είναι υπερβολικό, δεν πιστεύετε ότι θα το πω...

Θα το βάλω σε spoiler tag για εσάς τους σεμνότυφους...

Incoming...

...



3)
youzhi έγραψε:
υγιης κομμουνισμος(κοινοκτημοσυνη) εχει υπαρξει πριν απο 2,5 χιλιετιες περιπου στη Σπαρτη


Nein!!!!

Eκτός και αν θεωρείται υγιής κομμουνισμός, εσύ να περνάς καλά και τα ξαδερφάκια οι Μεσσήνιοι να δουλεύουν 30 ώρες την ημέρα στα χωράφια, στα μεταλλεία κτλ. και να πηγαίνουν εκστρατείες για εσένα, ενώ εσύ τους υπόσχεσαι πολιτικά δικαιώματα και ισότητα.
Χμμμμ, κάτι μου θυμίζει αυτό. Το περάσανε και αυτό πρόσφατα για "υγιή κομμουνισμό"... Κάπου προς τον Βορρά... Κρύο...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 4:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:

Nein!!!!

Eκτός και αν θεωρείται υγιής κομμουνισμός, εσύ να περνάς καλά και τα ξαδερφάκια οι Μεσσήνιοι να δουλεύουν 30 ώρες την ημέρα στα χωράφια, στα μεταλλεία κτλ. και να πηγαίνουν εκστρατείες για εσένα, ενώ εσύ τους υπόσχεσαι πολιτικά δικαιώματα και ισότητα.
Χμμμμ, κάτι μου θυμίζει αυτό. Το περάσανε και αυτό πρόσφατα για "υγιή κομμουνισμό"... Κάπου προς τον Βορρά... Κρύο...


Δεν μιλησα για τους μεσσηνιους. Επισης δεν τους υποσχεθηκαν ποτε τιποτα. Προβατα για σφαγη ηταν. ο κομμουνισμος στη πρωιμη του φαση ή μαλλον κανονικα μιλουσε μονο για κοινοκτημοσυνη και ελλειψη χρηματος. Κατι που μονο στη σπαρτη εφαρμοστηκε. αυτο που μιλα για ελλειψη δουλων και την ισοτητα γενικοτερα, ειναι, θα μπορουσαμε να πουμε, διαδοχος του κομμουνισμου και λεγεται χριστιανισμος.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 6:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Imminent bitch fight incoming....


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 6:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kelborn3 έγραψε:
Imminent bitch fight incoming....





Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 6:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Hecate

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί σου φίλε/φίλη. Άλλωστε πίστεψέ με έχω μπουχτίσει από ξερόλες ιδεαλιστές οι οποίοι όλοι τους τη ζωή ζουν μακριά από τις ιδεολογίες τους, αλλά όταν ξαφνικά καεί ο κώλος τους γίνονται επαναστάτες και απαιτούν κλπ κλπ. Και κατά τύχη ένα τεράστιο ποσοστό τους εκφράζεται μέσω internet... Σε ότι αφορά το quote που έκανες για την απάντηση στον Λευτέρη όντως έχεις δίκιο δεν εκφράστηκα σωστά. Από το quote που έκανα φαίνεται σαν να θέλω την κατάργηση της δωρεάν τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Βέβαια το θεωρώ ελαφρά αφελές να θεωρείς ότι θα ήθελα εγώ ή οποιοσδήποτε θα ήθελε κάτι τέτοιο. Αλλά αφού θέλεις να παίζεις με τις λέξεις εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ζητώ ταπεινά συγνώμη για την παρανόηση, πέφτω στα γόνατα, ζητώ άφεση αμαρτιών κτλ...

Για να κλείσω λοιπόν γιατί το thread με την βοήθεια του/της φίλου/φίλης Hecate έγινε από "Σχέδιο Αθηνά" σε "Μα οι σχολές ξενόγλωσσης φιλολογίας δεν είναι ότι πιο πολύτιμο για την Ελλάδα;" λέω ότι δεν είμαι φιλόλογος και δεν μπορώ να έχω μία σοβαρή άποψη για το αν αυτά τα τμήματα είναι περιττά και μπορούν να ενωθούν σε ένα ή όχι. Οπότε σταματώ να ασχολούμαι με το ζήτημα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου άλλωστε. Δεν φτιάχνουμε και 3 τμήματα για την κάθε γλώσσα; Ακόμα καλύτερα λέω εγώ... Και θα φτιάξω και petition για το τμήμα της Ιαπωνικής φιλολογίας... Kelborn πιστεύω θα είσαι η πρώτη τσίφρα, έτσι;

Deyki bored and out...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Underworld

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 7:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τη στιγμή που εκφραζόμαστε με λέξεις δίνω βάση σ' αυτά που έγραψες και όχι σε αυτά που ήθελες να πεις, δεν βρίσκομαι μέσα στο μυαλό σου. Όσο για το θέμα των ξένων τμημάτων υπάγεται στο σχέδιο Αθηνά. δεν φταίω εγώ αν σας έδωσε τόση έμπνευση να σχολιάσετε ένα απλό link. sorry αν σου χάλασα το topic, :-p
Well, take it easy κ εγώ βαριέμαι Laughing
Α, κ απ' όσο θυμάμαι η Hecate ήταν γένους θηλυκού:-p
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 7:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ηecate pic or it didnt happen. Ξερεις τι trap κυκλοφορούν στο ιντερνετ...

@Deykι Mε τέτοιο !@#$%^^ στο grendizer επίσημο λέκτορα θα με έκαναν...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 3 από 6

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01505 seconds with 5 queries