Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εις αναζήτηση μεταπτυχιακού
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 12:55 am
Τίτλος: Εις αναζήτηση μεταπτυχιακού
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή καθώς κοιτούσα παλιά topics του Forum παρατήρησα ότι υπάρχουν αρκετά παιδιά που έχουν γνώσεις πληροφορικής θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια τους για την εύρεση ενός καλού μεταπτυχιακού...

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Γερμανία όπου και μαθαίνω τη γλώσσα και σκοπεύω στο μέλλον δηλαδή σε κανά χρόνο να κάνω κάποιο master αλλά δεν ξέρω τι και εδώ είναι που μπαίνετε εσείς happy

Έχω τελειώσει στο ΠΑΠΕΙ πληροφορική και εντάξει σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένος αλλά σε κάποια πράγματα ξενέρωσα γι αυτό και ήεθα Γερμανία αναζητώντας μια καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός όταν μου διδάχθηκε σωστά μου άρεσε και μου έδωσε κίνητρο να ασχοληθώ και από μόνος μου. Προσωπικά είχα καλούς καθηγητές σε μαθήματα που αφοούσαν προγραμματισμό ιστοσελίδων(PHP, HTML, XHTML, CSS κλπ) αλλά και πολύ τρόμπες σε μαθήματα όπως C και JAVA με αποτέλεσμα να είμαι λιγάκι για το π...

Βάσεις δεδομένων έχω ασχοληθεί λιγάκι και είχα καλό καθηγητή με αποτέλεσμα να μου αρέσουν αν και σε μερικά σημεία ήταν λιγάκι πίκρα αλλά εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας... Βέβαια επειδή πήρα κατεύθυνση δίκτυα από ΒΑΣΕΙΣ έχω πολύ βασικές γνώσεις δομή της SQL κλπ και κάποια βασικά SQL Querys. Τα δίκτυα μου άρεσαν αν και βασικά εγώ μόνο μαθηματικά έκανα και κάποια θεωρία που αφορούσε αλγόριθμους διανομής πακέτων πλεονεκτήματα μειονεκτήματα κλπ και φυσικά τον περίφημο αλγόριθμο Djikstra τον οποίο τον έκανα σε 50 διαφορετικά μαθήματα...

Για να συνοψίσω δίκτυα τα καταφέρνω και τα θεωρώ ενδαφέροντα oi γλώσσες που αφορούν προγραμματισμό σελίδων στο διαδίκτυο τις θεωρώ ενδιαφέροντες και θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ και τέλος οι Βάσεις τις θεωρώ ενδιαφέροντες αλλά τις φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι παίζει σε πιο ανεβασμένο επίπεδο.

Όπως καταλάβατε δεν είμαι και κανένας σκληροπυρηνικόςτ αλλά νταξ τη παλεύω οπότε θα ήθελα κάτι σχετικό με αυτά που ανέφερα πιο πάνω και όσο γίνεται να έχει απορόφηση στην αγορά εργασίας

Ευχαριστώ για το χρόνο σας happy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 11:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το χαρτί του ΠαΠειού μια χαρά έβρισκες δουλειά σαν ΙΤ εδώ πέρα (άντε και με ένα μεταπτυχιακό π.χ. στο ΕΜΠ στους Μηχανολόγους).

Δεν χρειαζόταν να πας στη Γερμανία για να βρεις τελικά δουλειά στην Ελλάδα.

Εννοώ πως αν πιάσεις δουλειά εδώ, τι θα κάνεις? Θα σχεδιάζεις σελίδες, θα φτιάχνεις δίκτυα ή βάσεις. Γνώσεις που ήδη έχεις.

Η αγορά ψάχνει ανθρώπους με καλές βασικές γνώσεις, όχι καθηγητές πανεπιστημίου.

Στην Ευρώπη έχουν διαφορετική άποψη για την πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Και σίγουρα το master το βλέπουν πιο πολύ κάπως σαν pre-phd. Κάνεις κάποια μαθήματα για ένα-δύο χρόνια, τα οποία θα σε βοηθήσουν στην μετέπειτα έρευνά σου. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ, όσο καιρό ασχολούμαι με το άθλημα.

Έτσι το βασικότερο που πρέπει να δεις, για μένα, είναι να βρεις κάποια υποτροφία. Σχεδόν όλα τα ιδρύματα έχουν κάτι. Είτε σαν μορφή υποτροφίας, είτε με τη μορφή επικουρικού έργου.
Ρώτα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
Σαν κατεύθυνση διάλεξε αυτό που σου αρέσει και παράλληλα έχεις τις περισσότερες γνώσεις.

Μπορείς, επίσης, να ξεκινήσεις σαν post-graduate researcher σε κάποιο ινστιτούτο τύπου Max Planck (είναι στην Κολωνία) και μετά το προχωράς για Phd. Γενικότερα ψάχνουν κόσμο για να δουλέψουν πάνω σε διάφορα projects.

http://www.mpg.de/english/researchFields/index.html
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 7:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντησή σου (αλήθεια τι σπουδάζεις?) happy Κοίτα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα θεωρω ότι και η κουτσή Μαρία έχει από ένα μεταπτυχιακό με αποτέλεσμα κατά κάποιο τρόπο να έχει γίνει απαραίτητο... Sad Προσωπικά δεν ψήνομαι για Phd γιατί γενικά δεν με ενδιαφέρει η έρευνα. Απλά θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό για να βελτιώσω τις πιθανότητες να βρω μια δουλειά είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε στον δημόσιο στην Ελλάδα. Βέβαια αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει περισσότερο πρακτικό χαρακτήρα και όχι τόσο χαρακτήρα προετοιμασίας για Phd, το οποίο απότι μου λες στο εξωτερικό δεν ισχύει και τόσο. Τεσπα θα ψάξω και γω να δω τι παίζει με τα πανεπιστήμια εδώ στη Γερμανία αλλά αυτό που θα ήθελα είναι από τα παιδιά που ήδη έχουν εργασιακή εμπειρία η είναι στο πανεπιστμιακό τομέα να μου δώσουν λιγάκι info για το τι πιστεύουν ότι έχει και θέχει για ένα εύλογο χρονικό διάστημα απορόφση στο τομέα της πληροφορικής happy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2009 9:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως υπονοεί και το nick είμαι μαθηματικός. Αυτή την περίοδο συνεχίζω το διδακτορικό μου μετά από μια διακοπή για στρατό.

Anyway, καλή τύχη και καλή συνέχεια στις σπουδές σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01384 seconds with 5 queries