Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία

Ποια βιβλία έχετε διαβάσει και ποια μας προτείνετε; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 11:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Ούτε για αχαλήνωτο... Clubbing!!! ρε πονηρά μυαλά, δεν σταματούσα να τα διαβάζω...



πονηροι?εμεις?εσυ το ειπες.... HaHa HaHa

εχω ακουσει καλα λογια γιαυτα αλλα το στορυ δεν με τραβαει......καμενε.... Laughing Laughing Laughing ...αστειακι.... Laughing Laughing Laughing Laughing .....μην το παρεις στα σοβαρα.... Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 12:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει δεν είναι ανάγκη να σε τραβάει το στόρυ... Εμένα πάντως με ξετρέλανε!!! Και μια συμβουλή: Ποτέ μην κρίνεις ένα βιβλίο προτού το διαβάσεις ΕΣΥ ο ίδιος! Άσχετα με το τι λένε οι άλλοι η δική σου άποψη μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική! Αυτό ισχύει παντού αλλά κατά την γνώμη μου κυρίως στα βιβλία...

Υ.Γ: Το'παμε δεν προσβάλλομαι. Έγινε μια φορά στην αρχή! Τώρα που ξέρω τι Κουμάσι είσαι δεν έχω πρόβλημα... HaHa HaHa HaHa HaHa HaHa
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 12:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



ξαναπεστο αν τολμας.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

παντως εχω διαβασει το οπισθοφιλο του πρωτου και λιγο την αρχη....σιγουρα μετα θα φτιαχνει (σιγουρα...??) αλλα αν δεν με τραβηξει απο τα 2 πρωτα κεφαλαια....τσου...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 12:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

serestrum έγραψε:


ξαναπεστο αν τολμας.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

παντως εχω διαβασει το οπισθοφιλο του πρωτου και λιγο την αρχη....σιγουρα μετα θα φτιαχνει (σιγουρα...??) αλλα αν δεν με τραβηξει απο τα 2 πρωτα κεφαλαια....τσου...


Ναι ρε εννοείται. Αν το ξεκινήσεις και δεν σου αρέσει δεν τίθεται θέμα. Πάντως σε πληροφορώ πως οι μάχες είναι εκπληκτικές!!! Μιλάμε πως όταν τις διάβαζα ένοιωθα σαν να είμαι και'γω μέσα στην μάχη. Πολλές φορές έσκυβα για να μην φάω κάνα βέλος απ'τις Βαλλιστρίδες των Γάλλων στο κεφάλι!!! big smile big smile big smile (Υπερβάλλω λιγουλάκι...)

Υ.Γ: Κουμάσι... HaHa HaHa HaHa
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 1:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν θες κατι με τρομερη αισθηση που σε βαζει μεσα στην ιστορια και τη μαχη διαβασε τις ''πυλες της φωτιας''(μαχη θερμοπυλων-τρομερο),το ''ανεμοι πολεμου''(η ιστορια του μεγα αλεξανδρου-τρομερο)...και τα δυο ειναι του στιβεν πρεσφιλντ και ειναι παρα πολυ καλα(ταπεινη μου γνωμη παντα)....και τσεκαρε το προηγουμενο ποστ μου στο τοπικ αυτο για κατι πιο υπερφυσικο και φανταστικο...τσακισου.... Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 3:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον...
Δεν θα ηθελα να βαλω ολα τα ειδη στο ιδιο τσουβαλι, οποτε θα κανω μερικα διαφορετικα posts.
Αφου το site ασχολειται με anime, θα ξεκινησω με Ιαπωνικη λογοτεχνεια.
Οτι ανωτερο εχω συναντησει στην Ιαπωνικη λογοτεχνεια, και σαφως ενα απο τα σπουδαιοτερα εργα που ειχα την τυχη να γνωρισω, η τετραλογια του ΓΙΟΥΚΙΟ ΜΙΣΙΜΑ "Η θαλασσα της γονιμοτητας". Απαρτιζεται απο τα εξης τεσσερα βιβλια.
"Ανοιξιατικο χιονι", μια απο της ωραιοτερες ιστοριες αγαπης.Φυσικα δεν ειναι απλα μια ιστορια αγαπης, αλλα αυτο ειναι το επικεντρο.Οσοι δεν εχουν ερθει αντιμετωποι με την Ιαπωνικη κουλτουρα(δεν νομιζω να υπαρχει καποιος σε αυτο το forum), θα παραξενευτει απο την εξελιξη και το τελος.Αν καποιος ομως εχει διαβασει ενα δοκιμιο του Μισιμα που προτεινε καποιος στα πρωτα posts «Η ηθική των σαμουράϊ στην σύγχρονη Ιαπωνία», θα δει "επι το εργον", το αυστηρο bushido, το οποιο ακολουθουσε ο συγγραφεας.Αν δεν συγκινηθειτε με την τραγικοτητα αυτης της ιστοριας, δειτε 7 φορες στην συνεχεια την ταινια "Serendipity", μονο αυτο θα σας αξιζει Twisted Evil

"Αφηνιασμενα αλογα", το δευτερο βιβλιο της τετραλογιας, και εδω εχουμε να κανουμε με πιο δυσκολα πραγματα. Παραδοσεις εναντιον ξενοφερτης κουλτουρας, αφοσιωση σε ιδανικα, επανασταση, αυτοθυσια, ολα δοσμενα μεσα απο την μαγικη πενα του Μισιμα.Αν δεν πορωθειτε και συγκινηθειτε απο αυτο το βιβλιο, δειτε ολα τα Die Hard 3 φορες απανωτα, αυτο θα σας αξιζει Twisted Evil

"Ο ναος της αυγης", το τριτο βιβλιο της τετραλογιας, και τα βρισκουμε σκουρα. Σε αυτο το βιβλιο ο Μισιμα διαπραγματευεται θεμελιωδη στοιχεια του Βουδισμου και τως Ασιατικων παραδοσεων. Μοιραια ο Δυτικος αναγνωστης βρισκεται σε βαθια νερα.Ευτυχως, η συνεχιση της βασικης ιστοριας κραταει το ενδιαφερον του αναγνωστη.Ειναι λιγο βαρυ, αλλα απαραιτητο για την συνεχιση της τετραλογιας. Παντως αν προηγουμενως καποιος εχει διαβασει το "Τι ειναι ο Βουδισμος" του Χορχε Λουις Μπορχες, θα διαφωτιζοταν αρκετα.

"Ο εκπεσων Αγγελος", το τεταρτο και τελευταιο μερος της "θαλασσας της γονιμοτητας", ειναι ενα αμαγαλμα ερωτικου παθους, αγαπης, ηθικης και πνευματικης σηψης. Ισως το πιο "σκοτεινο" βιβλιο που εχω διαβασει(αναλογικα με το οτι το θεμα του ειναι απολυτως συμβατικο).Εδω γνωριζει ο αναγνωστης τι σημαινει αποσυνθεση στον χαρακτηρα ενος ανθρωπου, γνωριζει το απολυτο κακο(οχι βεβαια στο στυλ διαβολοι και τριβολοι), το ανθρωπινο κακο, που ξεπερναει ολα τα δηθεν ορια.
Αν δεν βυθιστειτε στην σκοτεινια της ανθρωπινης ψυχης διαβαζοντας αυτο το βιβλιο, καταδικαζεστε σε καταναγκαστικη παρακολουθηση ολων των επεισοδιων του "Κωνσταντινου και Ελενης", και αυτο θα σας αξιζει Twisted Evil

Οτι αλλο και αν επιλεξετε απο τον Γιουκιο Μισιμα, αξιζει και με το παραπανω, απλως "Η θαλασσα της γονιμοτητας" ειναι το ανυπερβλητο αριστουργημα του.

Θα προτεινω επισης τον καταπληκτικο Χαρουκι Μουρακαμι(οπως εκαναν και αλλοι), το "Νορβηγικο δασος", "Κουρδιστο πουλι" ειναι υπεροχα(τωρα διαβαζω το "Σκληρή Χώρα Των Θαυμάτων Και Το Τέλος Του Κόσμου" και δειχνει να ειναι ανταξιο).
Τελος το "Τσακισε τα απο μικρα, σκοτωσε τα απο παιδια" του Κενζαμπουρο Οε.Δεν εχω να πω πολλα γι'αυτο το βιβλιο, απλα διαβαστετο με την πρωτη ευκαιρια.

Τερμα με την Ιαπωνικη λογοτεχνεια, θα επανελθω με επιστημονικη φαντασια, και ηρωικη φαντασια.Μην ανησυχειτε δεν θα μακρυγορησω παλι τοσο big smile
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 3:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@serestrum

Το "Άνεμοι πολέμου" το έχω διαβάσει αν και καταλάθως (μας το δώσανε στην 3η γυμνασίου με τα αριστεία big smile ) και οφείλω να ομολογήσω ότι με ξετρέλανε! Το έχω διαβάσει 20 φορές!!! Το άλλο δεν το έχω διαβάσει αλλά αφού, όπως λες, είναι του ίδιου και αφορά τις Θερμοπύλες... Έφυγα!!! (Τώρα τρέχω υποτίθεται...)

Αουτς!!!!!! Τσακίστηκα.... (Καλά ρε παιδιά μην βαράτε κιόλας!!! Οι ντομάτες ήταν αρκετή τιμωρία!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad )

@nadir

Ρε παιδάκι μου και εσύ κάνε λίγο πιο μεγάλα post!!! Μην στέλνεις μονολεκτικές απαντήσεις, μόνο και μόνο για να ανεβάσεις τα post σου...

(Καλά ρε παιδιά πάλι ντομάτες;;; Τίποτα άλλο δεν έχετε να πετάξετε;;; Laughing )
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 3:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@deyki17 αν σαρεσε η ταινια 300 θα μαθεις ιστορια αν τη σιχαθηκες (σηκωνω χερακι...) θα το λατρεψεις...

@nadir........μπορεις να τα ξαναπεις αλλη μια..?? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 97
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 4:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτείνω για διάβασμα την σειρά βιβλίων Ο Μαύρος Πύργος του Steven King.
Σε ένα φανταστικό κόσμο όπου αρχαίοι μύθοι, ηρωική φαντασία και θρύλοι της αμερικάνικης Δύσης συνυπάρχουν και δένονται με μια ωραια ιστορία.
Η ιστορία μιλάει για την προσπάθεια ενός πιστολέρο της Γαλάδ μαζί με τους συντρόφους του να βρουν τον Μαύρο Πύργο
Προσοχή δεν είναι μια παιδική ιστορία σε στυλ Harry Potter.
Μοιάζει με τον Άρχοντα τον Δακτυλιδιών αλλά χωρίς τις μεγάλες βαρετές περιγραφές.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 7:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

serestrum και Deykalionas17, ειχα σκοπο να συνεχισω με μικρο post, αλλα μετα απο τις παροτρυνσεις σας, θα σκεφτω ολο το βραδυ και θα γραψω αυριο το πρωι ενα ικανοποιητικου μεγεθους post big smile big smile big smile
(πλακα κανω, απλα δεν προλαβαινω τωρα)
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 7:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neochaos έγραψε:

Μοιάζει με τον Άρχοντα τον Δακτυλιδιών αλλά χωρίς τις μεγάλες βαρετές περιγραφές.



ok dude...σε εβαλα στο ματι....



φυλαξου....


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 97
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 7:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumb 2 Up Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2008 12:12 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσπαθησα πολυ σκληρα,με νυχια και με δοντια δηλαδη,να διαβασω το Dune αλλα δεν μπορεσα.Διαβασα τις πρωτες 50 σελιδες και μπορω να πω οτι με κουρασε παρα πολυ-ειναι πολυ φανταστικο,ακομα και για μενα...Μαλλον θα το ξαναπιασω μετα την εξεταστικη...η ισως το καλοκαιρι...η του χρονου... Whistling
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2008 6:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βιβλια ηρωικης φαντασιας.
Δεν θα σταθω στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, αφου εχει αναφερθει αποτους περισσοτερους. Ανταξια με τα βιβλια του Τολκιν θεωρω ολα τα βιβλια των σειρων του Μαικλ Μουρκοκ(Ελρικ,Κορουμ κτλ), με ανωτερα τα βιβλια της σειρας του Ελρικ(ισως ο καλυτερος ηρωας-αντιηρωας στην συγκεκριμενη λογοτεχνεια).
Σπουδαιοτατη σειρα βιβλιων, "Το επος της Γαιοθαλασσας" της Ουρσουλα Λε Γκεν(απο εκει εκανε ταινια ο υιος Μιγιαζακι).

Επιστημονικη Φαντασια.

Οποιος δεν γνωριζει τον Φιλιπ Ντικ, καλα θα κανει να τον μαθει!
Δεν υπαρχει τιποτα ανωτερο σε αυτο το ειδος απο τα βιβλια του Φιλιπ Ντικ.
Αναφερω τα , κατα την γνωμη μου, καλυτερα, αν και μου αρεσουν ολα(τα εχω διαβασει ολα, μαλλον ειμαι λιγο πορωμενος με αυτον τον τυπο, και ετσι απλα θα αναφερω τιτλους, αλλιως θα πλατιασω επικινδυνα big smile ).
1) Ubic
2) Τα τρια στιγματα του Παλμερ Ελντριτζ
3) Ερευνα στο σκοταδι
4) Κυληστε δακρυα μου, ειπε ο αστυνομος
5) Do androids dream of electric sheep? aka Blade Runner

Για Gibson εχουν μιλησει αλλοι, οποτε προτεινω εναλλακτικα, ολα του Norman Spinrad.

Θα επανελθω με αλλη κατηγορια αργοτερα.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 04, 2008 5:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανερχομαι με γενικευμενη κατηγορια"ξενη λογοτεχνεια".
Θα αναφερω βιβλια αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους ωστε να καλυπτουν ολα τα γουστα.

1984 - Τζορτζ Οργουελ.Οτι και να πω ειναι λιγο! Θα επρεπε να διδασακετε στο Λυκειο!
Ολα του Τομ Ρομπινς, με προτιμηση στα εξης- "Ακομα και οι καουμποϊσες μελαγχολουν" και "Το αρωμα του ονειρου"
"Οι σατανικοι στιχοι" - Σαλμαν Ρουσντι.
"Εκατο χρονια μοναξια" - Γκαμπριελ Γκαρσια Μαρκες.
"Με τον διαβολο στο κορμι" Ραϋμοντ Ραντιγκε. Κορυφαια αισθηματικη ιστορια.
"Η δικη" - Φραντς Καφκα (δεν προτεινεται σε ατομα με τασεις αυτοκτονιας
Twisted Evil )
"Το κοριτσι της διπλανης πορτας" - Τζακ Κετσαμ Επειδη αυτο το βιβλιο το θεωρω πολυ ιδιαιτερο θα παραθεσω τα λογια του οπισθοφυλλου.
"Φυλακισμένη σ'ένα μισοτελειωμένο αντιπυρηνικό καταφύγιο σε μια μικρή παραδεισένια πόλη των ειδυλλιακών fifties, η δεκατετράχρονη Mεγκ, TO KOPITΣI THΣ ΔIΠΛANHΣ ΠOPTAΣ, θυματοποιείται με κλιμακούμενη θηριωδία.

Bασανιστές της, η θεία της, τα ξαδελφάκια της και τ' άλλα Παιδιά του Aδιεξόδου. Σιωπηροί συνένοχοι οι πάντες. Συμπεριλαμβανομένου και του δωδεκάχρονου Nτέηβιντ, που από τη διπλανή πόρτα παρακολουθεί, παγιδευμένος ανάμεσα στον έρωτα και τη νοσηρότητα.

Tριάντα δύο χρόνια μετά, η αφήγησή του ξύνει μια πληγή καταδικασμένη να μείνει ισόβια ανοιχτή και πυορρούσα.

Tο Kορίτσι της Διπλανής Πόρτας δεν είναι μονάχα μια ανατριχιαστική ματιά στην ανθρώπινη ωμότητα. Kάτω από την άγρια επιφάνεια αναβλύζει ένα σχεδόν ελεγειακό ποίημα για το κακοποιημένο όνειρο το βιασμό της αθωότητας."

Δεν το προτεινω ανεπιφυλακτα, γιατι ειναι πολυ σκληρο. Οποιος παντως εχει ορεξη να δοκιμασει τις αντοχες του, ειναι η καλυτερη επιλογη!

"Διψα για αιμα" - Σαϊμον Κλαρκ. Αλλο ενα βιβλιο που θα παραθεσω τα λογια του οπισθοφυλλου για να κινησω το ενδιαφερον.
Είναι Σάββατο. Το πρωί βγαίνετε για ψώνια. Το βράδι πηγαίνετε στον κινηματογράφο ή ίσως για φαγητό σε κάποιο εστιατόριο. Όλα είναι απολύτως φυσιολογικά. Σωστά; Ξημερώνει Κυριακή και ο ανθρώπινος πολιτισμός έχει καταρρεύσει. Σε κάθε γωνιά του κόσμου, οι ενήλικοι έχουν κυριευθεί από μια δολοφονική παραφροσύνη. Στο μυαλό τους υπάρχει μόνο μία σκέψη: να σκοτώσουν τα παιδιά τους! Και αυτή τους η δίψα για αίμα είναι ανεξέλεγκτη. Υπάρχει διέξοδος από αυτόν τον εφιάλτη που απειλεί να καταβροχθίσει το ανθρώπινο γένος ή μήπως είναι αυτό το τέλος του κόσμου;

Η δυναμη της αφηγησης του Σαϊμον Κλαρκ σε καποια σημεια, ειναι ανυπερβλητη.Απλα καταπληκτικο.

"Εργοστασιο σφηκων" - Ιαν Μπανκς

"To Eργοστάσιο Σφηκών είναι το βιβλίο-σοκ που ανέδειξε τον Iain Banks ως έναν πιο τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους της σύγχρονης βρετανικής καλτ λογοτεχνίας. Mπείτε, αν τολμάτε, στον παράξενο κόσμο του δεκαεξάχρονου Φρανκ και δείτε μέσα από τα μάτια του. «Δύο χρόνια αφότου είχα σκοτώσει τον Mπλάιδ, δολοφόνησα το μικρό μου αδελφό, τον Πωλ, για εντελώς διαφορετικούς και σίγουρα πιο σοβαρούς λόγους, κι ένα χρόνο μετά από τον Πωλ σκότωσα τη μικρή μου ξαδέρφη Eσμεράλντα, μάλλον από σκέτο καπρίτσιο και χωρίς λόγο. Aυτό είναι και το σκορ μου μέχρι σήμερα. Tρεις. Eδώ και χρόνια δεν έχω σκοτώσει κανέναν άλλο και δε σκοπεύω να σκοτώσω ξανά στο μέλλον. Ήταν απλώς μια φάση που περνούσα»."

Αυτα.Ηδη εχω προτεινει πολλα.Αν καποιος ενδιαφερετε για καποιο απο τα βιβλια που προτεινα, και θελει καποια διευκρινηση, ευχαριστως να βοηθησω.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 4 από 11

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01487 seconds with 5 queries