Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

Naisho no Tsubomi
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 05, 2008 2:08 pm
Τίτλος: Naisho no Tsubomi
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Naisho no Tsubomi tells the story of Tsubomi Tachibana, a fifth grader dealing with issues such as her mother's pregnancy, her first period and the strange feelings she has started to get when she has been around boys.

Based on a shoujo manga by Yabuuchi Yuu, serialised in Ciao.

(Based on a popular manga series, this has been described as being a 'sex education story' for young teenaged girls. Its true-to-life and even tempered approach to issues of young adulthood and budding sexuality have not only garnered the attention and respect of the Japanese manga community, but with parents as well.)
Taken from AniDB


Το Naisho no Tsubomi, δεν μου το ειχε προτεινει κανενας. Απλα κοιταζοντας στην ιστοσελιδα
των Ureshii, ειδα οτι το ανελαβαν ως project. Τρια επεισοδια ειναι, σκεφτηκα, η ποιοτητα
θα ειναι τουλαχιστον πολυ καλη, δεδομενου οτι η συμπραξη Froth-Bite - Ureshii αποτελει εγγυηση,
γιατι οχι λοιπον. Το θεωρησα σαν ενα καλο διαλειμμα απο τις σειρες που βλεπω αυτο τον καιρο.
Και ακριβως αυτο ηταν. Ενα ευχαριστο διαλειμμα. Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
Στον τομεα του animation, τιποτα το εντυπωσιακο. Μαλλον μετρια δουλεια για τα σημερινα standards,
με εξαιρεση τις ωραιες επιλογες χρωματων στα background, και τα ωραια εφε φωτισμου σε καποιες
στιγμες. Μην το ξεχασω, σιγουρα εχετε δει μεγαλα ματια στα ανιμε. Ε, λοιπον, εδω εχουμε μια
συλλογη απο τα μεγαλυτερα ματια που εχετε δει ποτε! Μιλαμε για ματια μεγαλυτερα απο νυκτοβιου λεμουριου!
Ο ηχος δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο, το voice acting σε καλο επιπεδο. Θα με ρωτησει καποιος, γιατι τοτε να δω αυτο το OVA?
Για την αθωα, παιδιαστικη προσεγγιση καθημερινων, ή πολυ σοβαρων θεματων. Απο την πρωτη περιοδο ενος κοριτσιου,
μεχρι την ελξη μεταξυ των δυο φυλων, και την εισοδο ενος νεου μελους στην οικογενεια.
Πολλες φορες, οταν συνανταμε τον ορο αθωοτητα στα ανιμε, αντιμετωπιζουμε τον "βιασμο" αυτης, την τραγικοτητα
του να στην στερουν. Στο Naisho no Tsubomi, τιποτα τετοιο δεν συμβαινει. Απο την αρχη μεχρι το τελος, ειναι διασκεδαστικο,
οπως οταν παρακολουθεις μικρα παιδια να παιζουν, και σου φαινεται περιεργο το πως αντιμετωπιζουν
τις διαφορες καταστασεις, εν μερει γιατι εχεις ξεχασει πως ειναι να εισαι παιδι.
Αν θελετε να κανετε ενα διαλειμμα, και να (ξανα)ανακαλυψετε την παιδικη αθωοτητα και γνησιοτητα,
δειτε το. Υποθετω πως δεν θα μπει στην λιστα των καλυτερων ανιμε κανενος (ουτε στην δικη μου αλλωστε).
Δεν ειναι ομως χασιμο χρονου, μπορει ομως να γινει επανευρεση ξεχασμενων συναισθηματων.
Τρια επεισοδια ειναι, σιγουρα εχετε χασει περισσοτερο χρονο για λιγοτερο διασκεδαστικες δραστηριοτητες.
Δωστε του μια ευκαιρια.

Τα 3 επεισοδια του Naisho no Tsubomi μπορειτε να τα βρειτε σε τορρεντ λινκς,
στην ιστοσελιδα των Ureshii http://ureshii-fansub.org/ .
Η επιλογη του συγκεκριμενου γκρουπ ειναι μαλλον μονοδρομος, αφου στο aniDB δεν φαινεται να εχει ασχοληθει αλλο Αγγλοφωνο γκρουπ με αυτο το OVA.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02628 seconds with 5 queries