Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

[Review] Hajime no Ippo
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 1:30 pm
Τίτλος: [Review] Hajime no Ippo
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hajime no Ippo



Ο Makunochi Ippo είναι ένα ντροπαλό παιδί, μαθητής λυκείου, που τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάει στο σπίτι και στο μαγαζί της μητέρας του. Ορφανός από πατέρα έχει αναλάβει το ρόλο να τον αντικαταστήσει στης δύσκολες δουλειές της οικογενειακής επιχείρησης. Αποτέλεσμα του χαρακτήρα του και της οικογενειακής κατάστασης του είναι να γίνεται περίγελος τον «μαγκάκων» του σχολείου του που τον χαρακτηρίζουν επιεικώς «φλωράκο».



Μια ακόμη δύσκολη μέρα για τον Ippo και ενώ βρίσκεται όπως πάντα σε δύσκολη θέση τρώγοντας ξύλο από μια παρέα, εμφανίζεται ως από μηχανής θεός ο Takamura ο οποίος είναι επαγγελματίας boxer. Γλυτώνει τον Ippo από σίγουρο ξυλοδαρμό και τον μεταφέρει αναίσθητο στο γυμναστήριο για να τον βοηθήσει. Ο Takamura γρήγορα ανακαλύπτει πως ο μικρός Ippo έχει γερά χέρια και καταφέρνει να τον πείσει να ξεκινήσει το Box.

[img]http://p-images.veoh.com/image.out?imageId=media-v570713EDp8nDGS1180882793.jpg[/img]

Από τη στιγμή εκείνη η ζωή του Ippo θα αλλάξει δραματικά. Τα άτομα που άλλοτε τον κορόιδευαν και τον χτυπούσαν τώρα θα τον βλέπουν σαν είδωλο. Πλέον έχει ένα όνειρο και σκοπεύει να το κυνηγήσει. Θέλει να γίνει «δυνατος»!!!



Σε αυτό το anime δε θα δείτε εξωπραγματικά γεγονότα και φαινόμενα. Ο George Morikawa μας μεταφέρει με πολύ ωραίο τρόπο την σκληρή προσπάθεια ενός νεαρού που ψάχνει να βρει τον εαυτό του μέσα στο boxing ring. Προσεγμένο στη λεπτομέρεια μέσα στο ring και στις κινήσεις των πυγμάχων, δείχνει την αγωνία, το άγχος τη χαρά και τη λύπη ενός παιδιού που ονειρεύτηκε να γίνει «δυνατός». Τα συναισθήματα εναλλάσσονται το ένα το άλλο και η λύπη διαδέχεται τη χαρά, τον έρωτα και την αγωνία με την αθωότητα να κυριαρχεί σε όλο της το μεγαλείο. Κάποιοι θα πουν «ακόμα ένας Rocky”. Εδώ όμως όλη η σειρά έχει να κάνει με το να πιστεύει κανείς στον εαυτό του και ότι κανείς δε πρέπει να μένει υποτιμημένος. Η σκληρή προσπάθεια πάντα αποδίδει και τα ταλέντα χρειάζονται πίστη για να ανθίσουν.





Το anime είναι προσεγμένο και με πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ. Για όποιον θέλει να ξεφύγει από τα συνηθισμένα anime και να δει κάτι λίγο διαφορετικό, αυτό είναι το καλύτερο ίσως anime που ασχολείται με το χώρο του αθλητισμού
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ManiacGr στις Πεμ Δεκ 13, 2007 12:19 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 2:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπράβο φίλε ωραία δημοσίευση.!
Μόλις τελειώσω το Monster μάλλον θα καταπιαστώ με το μποξέρ!!! big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 51
Τοποθεσία: Athens Byron

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 2:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλο anime το Ippo.Είναι σίγουρα μέσα στα 5 καλύτερα μου.Παρεπιπτόντως Takamura rulez Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Melnibone


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 2:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραία παρουσίαση!
Αλλά ακόμα πιο ωραίο είναι το anime!
Όποιος δεν το έχει δει πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει!
Προσοχή είναι άκρως πωρωτικό!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 5:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχει σημασία αν σε κάποιον δεν αρέσει το μποξ. Όσοι παρακολουθούν anime και δεν το έχουν δει, πρέπει να το κάνουν αμέσως.

Ελπίζω κάποια στιγμή να συνεχιστεί η σερά μιας και το manga έχει προχωρήσει πολύ Whistling
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 23, 2007 7:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τα καλύτερα anime που έχω δει.Πρέπει να το δείτε ακόμα και αν δεν σας αρέσει το box.Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν η ατμόσφαιρα στο γυμναστήριο και η σχέση του Ippo με τους 3 μποξέρ φίλους του.

Επίσης θα δείτε έναν από τους καλύτερους χαρακτήρες όλων των εποχών που έχουν εμφανιστεί σε anime.TAKAMURA rules Respekt Respekt Respekt

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Μην ξεκινήσετε να το δείτε αν δεν κατεβάσετε πρώτα ΟΛΑ τα επεισόδια.Προτείνω να αναζητήσετε το torrent των Anime-MX.Επίσης έχουν βγει 2 ταινιές που συνεχίζουν λίγο την ιστορία.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 26, 2007 3:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hajate θα διαφωνίσω πλέον... Μπορείτε να το ξεκινήσετε βλέποντας 1-2 επεισόδια τη βδομάδα... φυσικά από την Animeclipse Thumb 2 Up Thumb 2 Up που το ξεκίνησε σαν project...
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 28, 2007 2:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ManiacGr, αν αυτό που λες είναι αλήθεια, ευχαρίστως να περιμένω τα AnimeClipse Releases καρτερικά... ανα βδομάδα...
Αλλά να πω την αλήθεια... και πιο αραιά να είναι, πάλι μάλλον θα περιμένω... Thumbs UP

Πάντως έχω ακούσει πολλά και γενικά μου αρέσουν τα sport anime ανεξαιρέτως, οπότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα το παρακολουθήσω!

Go Bulls! (άσχετο από Space Jam, αλλά μου έχει μείνει Rolling Eyes )
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 29, 2007 7:43 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φίλε μου Tzolis... μα καλά σου αρέσουν τα σπορτς ανιμε και δεν το εχεις δει;;; για επεισοδιο τη βδομάδα δε ξέρω αλλά 2-3 ανα 2-3 βδομάδες μαζεμένα κάτι μπορει να γίνει... ίσως και πιο γρήγορα αλλά χλωμό... anyway... ελπίζω ότι θα σου αρέσει από animeclipse στα ελληνικά και ότι θα περιμένεις όπως λες Whistling Whistling
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 10 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 29, 2007 9:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thanks ManiacGr για την δουλειά που κάνετε k κάνετε θα περιμένω σίγουρα για τα επόμενα επεισόδια etc έχω να δω πάρα πόλα Anime αφού είμαι νέο μέλος k δεν έχω κατεβάσει τίποτα. Laughing
είδα το πρώτο επεισόδιο πολύ καλό. Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 29, 2007 4:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ομολογώ... είμαι απαράδεκτος!
Η αλήθεια είναι ότι προ καιρού είχα τελειώσει το Prince of Tennis (ναι... τα είδα ΟΛΑ!! + ταινίες + Specials + National Championship ότι έχει βγει μέχρι τώρα τουλάχιστον) βλέπω και Eyeshield 21 αλλά επειδή έχει καιρό να βγάλει κάτι καινούργιο, έψαχνα τι άλλο να δω σε sports anime, οπότε μου έδειξες το φως!!! Thumb 2 Up Thumb 2 Up
Και don't worry... είμαι της υπομονής... Thumbs UP

(να σημειωθεί οτί καμία σχέση δεν έχω με κανένα από τα 2 αθλήματα, απλά αν και αρκετά sonen αυτές οι σειρές, με τράβηξαν)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01254 seconds with 5 queries