Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Αριστερόχειρας ή Δεξιόχειρας; Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Τι είστε, Αριστερόχειρας ή Δεξιόχειρας;
αριστερόχειρας
26%
 26%  [ 12 ]
δεξιόχειρας
73%
 73%  [ 33 ]
Σύνολο Ψήφων : 45

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 03 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: C:\System Volume Information

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 11:39 am
Τίτλος: Αριστερόχειρας ή Δεξιόχειρας;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σε όλους.

Μου καρφώθηκε στο μυαλό από ψες το βράδυ να φτιάξω ένα δημοψήφισμα επηρεασμένος από την μέρα των εκλογών που ξημέρωνε.

Η ψηφοφορία αυτή δεν έχει πολιτικό χαρακτήρα.
(Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε).

Θέλω απλώς να μου πείτε ποιο χέρι είναι το "δυνατό" σας χέρι ή αλλιώς με ποιο χέρι γράφετε.


Νταξει, εννοείται ότι παντα θα είμαστε μειοψηφία απλώς θέλω να δω σε τι ποσοστό.
_________________
Ποτέ μην πατήσετε στο google να κάνει search την λέξη: google. Θα διαλυθεί το internet!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την koproskylo στις Σαβ Σεπ 22, 2007 12:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 217
Τοποθεσία: boreia...polu

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα σου πω κατι να νοιωσεις καλυτερα.
υπηρχε μια εποχη στον κοσμο αυτο που οι αριστεροχειρες
ηταν ισοι με τους δεξιοχειρες.ηταν δηλαδη 50-50.
μετα αρχισε να αλλαζει αυτο και κυριως μερικων προκαταληψεων
ή ακομα και για πολιτικους λογους.
_________________
everything has two sides.keep the good one learn from the bad one.
http://anathemanga.forumotion.com/index.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Πειραιάς


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 2:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοπρόσκυλο, σε νοιώθω. Αν και έχω την εντύπωση ότι είμαι λίγο αμφίχειρας. Γιατί δεν έβαλες κι αυτήν την επιλογή στο δημοψήφισμα;

[με το αμφίχειρας εννοώ ότι προτιμώ να γράφω με το αριστερό γιατί κάνω καλύτερα γράμματα, αλλά έχω διαχωρίσει εργασίες που κάνω μόνο με το αριστερό (γράψιμο), μόνο με το δεξί (μπιλιάρδο, μπάσκετ) και μερικά πράγματα που τα κάνω και με τα 2 χέρια (μαχαιροπήρουνα στο φαγητό)]
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 2:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

zombitsa έγραψε:
θα σου πω κατι να νοιωσεις καλυτερα.
υπηρχε μια εποχη στον κοσμο αυτο που οι αριστεροχειρες
ηταν ισοι με τους δεξιοχειρες.ηταν δηλαδη 50-50.
μετα αρχισε να αλλαζει αυτο και κυριως μερικων προκαταληψεων
ή ακομα και για πολιτικους λογους.


+1

Δεν θα ξεχάσω τις σφαλιάρες που είχα φάει από τη δασκάλα στην 1η δημοτικού για να γράψω με "το καλό το χέρι". Είχε και βέργα. Όλα αυτά εν έτη 1985.

Από την εμπειρία μου, αυτός ο κομπλεξισμός έχει τις ρίζες του στον εμφύλιο.

Επίσης, αναγκαστικά όλοι οι αριστερόχειρες είναι και σε ένα ποσοστό αμφίχειρες, καθώς πολλά πράγματα είναι φτιαγμένα μόνο για δεξιόχειρες.

Τέλος, το ποσοστό των αριστερόχειρων ήταν πάντα μικρότερο από αυτό των δεξιόχειρων. Το παράδοξο είναι πως σύμφωνα με το Δαβρίνο το "αδύναμο" γονίδιο τείνει να εξαφανίζεται, πράγμα που σ' αυτή την περίπτωση δεν συμβαίνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 03 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: C:\System Volume Information

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 7:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elric_kyodai αυτό ακριβώς που λες:
"με το αμφίχειρας εννοώ ότι προτιμώ να γράφω με το αριστερό γιατί κάνω καλύτερα γράμματα".

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανεις που να κάνει τόσο καλα γραμματα και με τα 2 χερια οποτε να χρησιμποιει και τα 2. Σιγουρα θα εχει καταληξει σε ενα χερι. Για αυτο το λογο δεν εβαλα αυτη την επιλογη.

Να πω και εγώ με την σειρά μου ένα μικρό τοσοδούλικο τεράστιο
μαμημένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το δημοτικό μέχρι σημερα:

Όταν γράφω είτε με μολύβι είτε με στυλό το χέρι μου γίνεται σαν της μαϊμούς τον πισινό Rolling Eyes .

Κάποιο πρωινό είχα ακούσει στον Παπαδάκη θαρρώ, οτι υπαρχει ενα μαγαζι κάπου στην Αθήνα που πουλάει πράγματα που μπορούν να διευκολύνουν τις ζωές μας: ας πούμε μπρίκια που το χερούλι είναι από την άλλη πλευρά.



MatheMagician μου είχε πει ενας συμμαθητης μου απο το Λυκειο μια μερα την πικρα του: κανονικα έγραφε με το αριστερό αλλά οι γονείς του όταν ήταν μικρός του έσπαγαν το χέρι για να συνηθησει να γράφει με το άλλο...και τελικα αυτο συνεβη Sad

Όταν το άκουσα τρελάθηκα, αλλά απο την αλλη μπορεί να το έλεγε στα αλήθεια. Αν έχεις τον Θεό σου ρε φίλε, οι ίδιοι σου γονείς ( και δεν μιλάμε για τπτ αμμόρφωτους. Ο πατέρας του ήταν οδοντίατρος και σήμερα διδάσκει σε μεγάλο πανεπιστήμιο ).
_________________
Ποτέ μην πατήσετε στο google να κάνει search την λέξη: google. Θα διαλυθεί το internet!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: Warwickshire...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 10:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή στις περιοχές που αναπτύχθηκαν γραφές οπου οι χαρακτήρες γράφονται απο τα αριστερά προς τα δεξιά είχαν περισσότερους δεξιόχειρες (ή δεξιόχειρες διανοούμενους) μιας και τους βόλευε περισσότερο (για ευνόητους λόγους, φανταστείτε να γράφετε με υγρή μελάνι....) και οι περιοχές με γραφές απο τα δεξιά προς τα αριστερά περισσότερους αριστερόχειρες; Λέω εγώ τώρα..... Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 11:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καταρχάς, να δηλώσω ότι δεν ασχολούμαι με την πολιτική καθόλου. Οπότε σε αυτό τον τομέα ψηφίζω κανένα χέρι! Razz

όσο για το άλλο θέμα, αντιμετώπισα και εγώ τα ίδια προβλήματα και μάλιστα στο "σύγχρονο" σχολείο που "σέβεται" τα δικαιώματα του μαθητή. μέχρι την τρίτη δημοτικού οι δάσκαλοι με πίεζαν να μη γράφω με το αριστερό, με αποτέλεσμα στην τάξη να γράφω με το δεξί και κρυφά στο σπίτι με το αριστερό. από αριστερόχειρας έγινα αμφιδέξια και μάλιστα το δεξί μου πια είναι πιο σταθερό και γράφω πιο συχνά με αυτό. το γαμώτο είναι ότι τα γράμματα μου είναι σκ*τα τελείως και μουτζουρώνονται τα χέρια μου.
ζήτω το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα! Greek Flag
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 217
Τοποθεσία: boreia...polu

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 11:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χωρις να θελω να αμυνθω για λογαριασμο του ελληνικου κρατους ή της ελληνικης εκπαιδευσης θα ηθελα να πω πως δεν φταει το συστημα αλλα οι
κομπλεξικοι δασκαλοι νεοι οι παλιοι που πιεζουν τα παιδια να γραφουν με το δεξι.δηλαδη η ξεροκεφαλια του καθενος.

παντως παιδια αν και δεξιοχειρας εχω παρατηρησει οτι οσοι συμμαθητες και συμφοιτητες ηταν αριστεροχειερες εκαναν καλυτερα και πιο καθαρα γραμματα.
_________________
everything has two sides.keep the good one learn from the bad one.
http://anathemanga.forumotion.com/index.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 11:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

_Sophia!!!_ έγραψε:
μέχρι την τρίτη δημοτικού οι δάσκαλοι με πίεζαν να μη γράφω με το αριστερό, με αποτέλεσμα στην τάξη να γράφω με το δεξί και κρυφά στο σπίτι με το αριστερό.


Εγώ έτρωγα τη σφαλιάρα και συνέχιζα να γράφω με το αριστερό. Από μικρός αντιδραστικός. Κάποια στιγμή το πήρανε γραμμή οι δικοί μου (δεν ήθελα να πάω σχολείο -χοχο), έγινε της πόρνης με τη δασκάλα και μετά δεν με ενόχλησε κανείς.

@koproskylo. Φίλε μου, όσα πτυχία και να πάρει κανείς δεν τον κάνουν άνθρωπο. Πρέπει να το έχεις από πριν (βλ. οικογένεια, μεγάλη-κουβέντα-για-κάποια-άλλη-στιγμή, κλπ). Πίστεψέ με, το ζω από μέσα (a.k.a. phd) και δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο γλοιώδης, κ%λόπαιδο με οξεία διευρυμένη στενομυαλιά, ή απλά μ@#$κας μπορεί να γίνει κάποιος. Το περιστατικό με τον φίλο σου είναι τουλάχιστον απαράδεκτο και λέγεται κακοποίηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 17, 2007 10:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ αριστερόχειρας είμαι!

Ευτυχώς δε με πίεσε κανένας να γράφω με το δεξί αν και στην αρχή έγραφα καλά και με τα δύο χέρια big smile ...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 9:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεξιοχειρας...αν και πολλες φορες ηθελα να ειμαι αριστεροχειρας.Δεν ξερω γιατι,αλλα μου φαινοταν πολυ καλλιτεχνικο,ισως και εξωπραγματικο(μαλλον γι'αυτο ηθελα).Επιπλεον εβλεπα και τα τελεια γραμματα της ξαδερφης μου που ηταν αριστεροχειρας και σκυλοζηλευα.Παντως,παντα θεωρουσα οτι οι αριστεροχειρες εχουν ιδιαιτερα ενδιαφεροντα και ορισμενοι κανουν καλλιγραφιες.Τωρα αν αυτο ισχυει...οι αριστεροχειρες θα μας το πουν. Respekt

ΥΓ-koproskylo-san απο που εισαι,αν επιτρεπεται?
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 9:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά, όντως οι αριστερόχεροι είναι περισσότερο καλλιτεχνικοί τύποι και θεωρούνται ευαίσθητες φύσεις.
επίσης, οι αμφιδέξιοι είναι γενικά άτομα τεράστιας ευφυίας! Cool (sorry δεν θυμάμαι πως μπαίνουν διαλυτικά και τόνος)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Πειραιάς


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 9:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

koproskylo έγραψε:
Κάποιο πρωινό είχα ακούσει στον Παπαδάκη θαρρώ, οτι υπαρχει ενα μαγαζι κάπου στην Αθήνα που πουλάει πράγματα που μπορούν να διευκολύνουν τις ζωές μας: ας πούμε μπρίκια που το χερούλι είναι από την άλλη πλευρά.


Μα το μπρίκι μπορείς να το κρατήσεις το ίδιο και με τα 2 χέρια... Razz

_Sophia!!!_ έγραψε:
επίσης, οι αμφιδέξιοι είναι γενικά άτομα τεράστιας ευφυίας! (sorry δεν θυμάμαι πως μπαίνουν διαλυτικά και τόνος)


δε χρειάζονται διαλυτικά και τόνος γιατί το "υι" δεν είναι ούτε δίψηφο ούτε δίφθογγο φωνήεν. Επίσης τα διαλυτικά με τον τόνο γράφονται με "AltGr+;".
Ελπίζω αυτές οι 2 απαντήσεις να σου έδωσαν μια ιδέα για την ευφυία των αριστερόχειρων-αμφιδέξιων big smile (ψωνάρα ο δικός σου).

Όσο για τις προσπάθειες δασκάλων και συγγενών να γράψω με το δεξί απέβησαν άκαρπες, γιατί όταν μου είπαν να γράψω με το δεξί και με είδαν να γράφω ακριβώς τα ίδια αλλά από τα δεξιά προς τα αριστερά και με τα γράμματα σε horizontal mirror φρικάρανε και δε μου ξαναείπαν τίποτα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: C:\System Volume Information

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2007 3:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά ρε σεις. Θα μου πέσουν τα μαλλιά από αυτά που διαβάζω Crying or Very sad .


_Sophia!!!_ έγραψε:
αντιμετώπισα και εγώ τα ίδια προβλήματα και μάλιστα στο "σύγχρονο" σχολείο που "σέβεται" τα δικαιώματα του μαθητή. μέχρι την τρίτη δημοτικού οι δάσκαλοι με πίεζαν να μη γράφω με το αριστερό, με αποτέλεσμα στην τάξη να γράφω με το δεξί και κρυφά στο σπίτι με το αριστερό. από αριστερόχειρας έγινα αμφιδέξια και μάλιστα το δεξί μου πια είναι πιο σταθερό και γράφω πιο συχνά με αυτό. το γαμώτο είναι ότι τα γράμματα μου είναι σκ*τα τελείως και μουτζουρώνονται τα χέρια μου.
ζήτω το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα! Greek Flag


MatheMagician έγραψε:
Εγώ έτρωγα τη σφαλιάρα και συνέχιζα να γράφω με το αριστερό. Από μικρός αντιδραστικός. Κάποια στιγμή το πήρανε γραμμή οι δικοί μου (δεν ήθελα να πάω σχολείο -χοχο), έγινε της πόρνης με τη δασκάλα και μετά δεν με ενόχλησε κανείς.


elric_kyodai έγραψε:
Όσο για τις προσπάθειες δασκάλων και συγγενών να γράψω με το δεξί απέβησαν άκαρπες, γιατί όταν μου είπαν να γράψω με το δεξί και με είδαν να γράφω ακριβώς τα ίδια αλλά από τα δεξιά προς τα αριστερά και με τα γράμματα σε horizontal mirror φρικάρανε και δε μου ξαναείπαν τίποτα...


Ρε παιδιά που ζείτε, στο Κιλκιστάν Cool ;

Μετά από αυτά που διάβασα πήγα και ρώτησα την μάνα μου να μου πει αν μου έκανε τέτοια πράγματα όταν ήμου μικρός, ή αν με πίεζε η δάσκαλα μου στο δημοτικό.

Λοιπόν, η μάνα μου πήρε πρέφα στην 1η δημοτικού ότι έγραφα με το αριστερο και με άφησε στην ησυχία μου. Η δασκάλα μου από την άλλη πλευρά, η κυρία Τούλα, ( άγια γυναίκα, που ο Θεός να σας κόβει χρόνια και να της δίνει μέρες Razz ) είπε η μάνα μου ότι ήμασταν καμιά 4 άτομα μες την τάξη που γράφαμε με το αριστερό και όχι μονο δεν μας εκανε τίποτα, αλλά συμβούλευσε και τους γονείς μας να μην μας πιέζουν.
_________________
Ποτέ μην πατήσετε στο google να κάνει search την λέξη: google. Θα διαλυθεί το internet!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 181
Τοποθεσία: Netherlands


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2007 4:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα δεν με πιεσαν ποτε να γραφω με το δεξι. Αριστεροχειρας ημουν παντα. Απλα μου εμαθαν να γραφω και με το δεξι λεγοντας μου (απο το σπιτι) οτι πολλα πραγματα ειναι φτιαγμενα αναποδα για τους αριστεροχειρες. Ποτε δε δεχτηκα πιεση, ουτε απο σχολειο ουτε απο σπιτι. Ειναι πολλα πραγματα που κανω το ιδιο καλα κ με τα 2 χερια αλλα κ αλλα οπως η ζωγραφικη που τα κανω μονο με το αριστερο η μονο με το δεξι απο συνηθεια οπως πχ το mouse (αν κ μπορω να το κουμανταρω πολυ ανετα με το αριστερο) το πληκτρολογιο μεσα απο μια παγκοσμια μυστικη συνομοσια ειναι φτιαγμενο για δεξιοχειρες.. RTFM
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01522 seconds with 5 queries