Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Αριστερόχειρας ή Δεξιόχειρας; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Τι είστε, Αριστερόχειρας ή Δεξιόχειρας;
αριστερόχειρας
26%
 26%  [ 12 ]
δεξιόχειρας
73%
 73%  [ 33 ]
Σύνολο Ψήφων : 45

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2007 4:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρίξτε μια ματιά εδώ

http://www.lefthandersday.com/tour9.html

Έχει αρκετό ενδιαφέρον
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 8:21 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elric_kyodai έγραψε:
δε χρειάζονται διαλυτικά και τόνος γιατί το "υι" δεν είναι ούτε δίψηφο ούτε δίφθογγο φωνήεν.


>και όμως, το υι είναι δίφθογγος! :P σαν τα οι, ει, αι, μπλαμπλαμπλα... (off topic)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τοποθεσία: Greece - UK

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 9:47 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντα δεξίοχειρας. Ποτέ δεν έκανα καταπληκτικά γράμματα, αλλά δεν ήταν και άσχημα (απλά πλέον χρειάζομαι τουλάχιστο 10 λεπτά για να αρχίσω να γράφω καλά με το χέρι, και όταν έρθει αυτή η στιγμή είμαι ήδη πιασμένος). Το πολύ πληκτρολόγιο βλάπτει.

Πάντως θυμάμαι αρκετούς φίλους αριστερόχειρες να κάνουν ορνιθοσκαλίσματα, φυσικά υπήρχαν και αυτοί που έκαναν καταπληκτικά γράμματα.

Υποτίθεται ότι οι αριστερόχειρες είναι πιο καλλιτεχνικοί και έχουν το κάτι το διαφορετικό (μερικοί μπορούν να πουν ότι και οι περισσότερες διάνοιες ήταν αριστερόχειρες). Όλα είναι μια ιδέα, δε νομίζω ότι κάνει διαφορά. Στο κάτω κάτω πολλοί κάνουν πράγματα και με τα 2 χέρια 100% το ίδιο καλά...

1. Γράφουν στο πληκτρολόγιο ή μήπως γράφετε με το ένα χέρι πιο γρήγορα; Είναι απλά θέμα συνήθειας.
2. Παίζουν πιάνο, κιθάρα κτλ. Τα περισσότερα μουσικά όργανα χρειάζονται την ίδια δεξιοτεχνία και στα δύο χέρια. Αν κάτσει να κάνεις πρακτική όλα γίνονται.
3. Παίζουν μπάσκετ, ποδόσφαιρο κτλ. Ίσως ορισμένοι όχι το ίδιο αποτελεσματικά και με τα 2 χέρια/πόδια αλλά και εδώ είναι θέμα εξάσκησης.

Θυμάμαι ένα καλοκαίρι, όταν αποφάσισα να βελτιώσω το αριστερό μου χέρι στο μπάσκετ. Είχα δέσει το δεξί πίσω από τη μέση και έκανα προπονήσεις με το αριστερό κάθε μέρα για 1-2 ώρες.. Αυτό ήταν!

Whistling

Δυστυχώς όμως όπως ανεφέρουν και πολλοί παραπάνω, πολλά πράγματα είναι φτιαγμένα για δεξιόχειρες. Πως θα χρησιμοποιούσα το Logitech MX Revolution αν ήμουν αριστερόχειρας; Ή μια φωτογραφική μηχανή SLR (Δεν θα ήταν το ίδιο). Μάλλον θα έπρεπε να μπω στο "λούκι" και να συνηθήσω..
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 4:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε,σιγα καλε,το να πατησεις ενα κουμπι με το αριστερο χερι δεν θελει και ιδιαιτερη συγκεντρωση.Ακομα και εμεις που ειμαστε δεξιοχειρες δεν εχουμε και σε αχρηστια το αλλο χερι.

Υ.Γ-Οσον αφορα την κιθαρα,εχω ακουσει οτι οι περισσοτεροι αριστεροχειρες δυσκολευονται,ειναι αληθεια?
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01258 seconds with 5 queries