Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Βοήθεια: Αναλυτικός Οδηγός Χρήσης Mkv Αρχείων Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 01 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 89




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 4:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το VirtualDub δεν δέχεται όλα τα ήδη αρχείων καθώς και όλες τις μορφές matrsoska.

Ένας τρόπος που μπορείς να κάνεις την μετατροπή του ήχου είναι μέσο ειδικών προγραμμάτων για επεξεργασία ήχου (το VirtualDub δεν είναι ένα από αυτά).

Θα σου πρότεινα το BeSweet, είναι εξαιρετικό πρόγραμμα για την επεξεργασία του ήχου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 4:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To έχω το besweet όπως και το belight αλλά δεν μετατρέπει από aac σε κάτι άλλο...
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 01 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 89




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 8:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατέβασε το GraphEdit από εδώ

Κάνε το extract σε ένα φάκελο στο δίσκο σου.

Πήγαινε στον φάκελο που έκανες extract το παραπάνω αρχείο και τρέξε το αρχείο register.bat. Μετά τρέξε το graphedt.exe

Κάνε drag & drop to αρχείο aac μέσα στο παράθυρο του GraphEdit.

Επέλεξε και διέγραψε το κουτάκι "Default DirectSound Device".

Από το menu επέλεξε Graph -> Insert Filter -> DirectShow Filters -> File writer και "Insert Filter", δώσε ένα όνομα π.χ. convert.ac3.

Ένωσε τα δυο κουτάκια δηλαδή το out του ffdshow Audio Decoder με το in του convert.ac3.

Πάτα το δεξί πλήκτρο στο κουτάκι ffdshow Audio Decoder και επέλεξε Filter Properties -> Output- > AC3 και "Allow direct-to-file output" και "Don't use WAVEFORMATEXTENSIBLE header when not needed".

Μετά πάτα το κουμπάκι Play από το toolbar και απλά περίμενε. Έτσι θα το μετατρέψεις σε AC3 και λογικά μετά μπορείς να το κάνεις ότι θες.

Μόλις τελειώσεις την διαδικασία μην ξεχάσεις να επαναφέρεις το ffdshow Audio Decoder στη αρχική του κατάσταση. (Πάτα το δεξί πλήκτρο στο κουτάκι ffdshow Audio Decoder και επέλεξε Filter Properties -> Output- > Reset)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την deliopoulos στις Παρ Νοέ 03, 2006 12:50 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 11:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανα ότι είπες αλλά όταν πάτησα το play δεν έγινε τπτ... Βέβαια δημιουργήθηκε ένα αρχείο convert.ac3 εκεί που του είπα αλλά είναι 0 bytes...
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 01 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 89




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 03, 2006 12:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν τα έχεις κάνει όλα σωστά θα πατήσεις το Play και απλά θα περιμένεις μέχρι να ενεργοποιηθεί πάλι το Play, έτσι θα ξέρεις ότι τελείωσε η διαδικασία.

Ξανακατέβασε το αρχείο, τώρα μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο υπάρχει και μία εικόνα για να δεις τι πρέπει να κάνεις.

Edit: Ίσως το λάθος που έκανες πριν είναι ότι δεν ένωσες τα 2 τελευταία κουτάκια (το out του ffdshow Audio Decoder με το in του convert.ac3). Παρέλειψα και εγώ να το αναφέρω πιο πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 03, 2006 2:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά δεν μπορώ να εμφανίσω το 2ο κουτάκι... Crying or Very sad
ΕDIT:Βρήκα ένα τρόπο να το εμφανίσω από graph-> insert filters-> direct show filters-> aac parsher αλλά όταν πάω να ενώσω τα βελάκια του 1ου->2ου και 2ου->3ου μου βγάζει error: "These filters cannot agree on a connection. Verify type compatibility of input pin and output pin"! Λεπτομέρια που πρόσεξα εσένα το *.aac το έχει σαν output, εμένα σαν audio out!
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 01 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 89




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 03, 2006 7:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασε ξανά τις οδηγίες παραπάνω, γιατί δεν έχεις τρέξει το αρχείο register.bat.

Επίσης τι codecs έχεις; Τα παραπάνω λειτουργούν τέλεια σε περίπτωση που έχεις εγκατεστημένο το codec pack.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 03, 2006 8:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To έχω τρέξει το register.bat.... Όταν το τρέχω μου βγάζει το παράθυρο του cmp και το ξανακλείνει σε ένα δευτερόλεπτο (δεν προλαβαίνω να δω τι γράφει) οπότε μετά ανοίγω το graphedit και κάνω ότι λες κατά βήμα! Το δικό σου codec pack έχω... Μήπως παίζει conflict με κάτι ή δεν λειτουργεί σωστά το register.bat; Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... Crying or Very sad
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ / ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2007 11:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ τα κατάφερα με άλλον τρόπο, αφού βέβαια δοκίμασα όσα είχατε γράψει και δεν κατάφερα τίποτα, με το WINAVIVIDEOCONVERTER μετατρέπω τα .mkv αρχεία σε .avi, με το MKVextractGUI "παίρνουμε" τους υπότιτλους και με το CONVERTXtoDVD τα ενώνουμε σε 1 DVD Thumb 2 Up Thumb 2 Up

Και εχω και αγγλικούς και ελληνικούς υπότιτλους Thumbs UP

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο ήχος παίζει πιο αργά απ'ότι η εικόνα και οι υπότιτλοι... Sad


Τι να κανω ?
_________________
H Y U N D A I C O U P E C L U B

www.hyundaicoupe.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2007 10:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mαλλον επειδη χρησιμοποιησες το winavivideoconverter.
Με το Mkvextractgui δεν μπορεσες να εξαγεις το avi επισης;
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ / ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2007 3:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρόβλημα είναι ότι και στην αναπαραγωγή καθυστερεί ο ήχος... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Όταν πάω να το "ανοίξω" με το MKVEXTRACT (για το JUMARU προσπαθώ) μου βγάζει το παρακάτω πινακάκι...

TRACK ID 1: video (V_MS/VFW/FOURCC,DX50)
TRACK ID 2: audio (A_MS/ACM,MP3)
TRACK ID 3: subtitles (S_TEXT/UTF8)
TRACK ID 4: subtitles (S_TEXT/UTF8)

Επιλέγω το 1,2,4 αλλά μόλις πατάω το 2 μου βγάζει (A_MS/ACM,MP3) UNKNOWN FORMAT FOR MKVEXTRACT...

Τι ακόμα χρειαζεται να εγκαταστήσω? Και από που ?

Ευχαριστώ
_________________
H Y U N D A I C O U P E C L U B

www.hyundaicoupe.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 08 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 14


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 03, 2007 2:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγώ χρησιμοποίησα το mkvextract και τα αρχεία που μου έβγαλε είναι ένα video με κατάληξη .h264 τον ήχο σε μορφή .aac(παίζει μια χαρά) και τους υπότιτλους σε μορφή ass(με το subtitle workshop τους άλλαξα σε srt)
πως μπορώ τώρα να τα βάλω όλα σε ένα avi?(με τους υπότιτλους πάνω στην εικόνα αν γίνεται?)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00779 seconds with 5 queries