Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

www [.] dragonball [.] gr, το θυμάται κανείς;
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Lost City Of Atlantis


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 26, 2015 6:08 pm
Τίτλος: www [.] dragonball [.] gr, το θυμάται κανείς;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή ενότητα (το θέμα μου νομίζω δεν ταιριάζει ούτε στο off-topic, αν θέλει κάποιος mod ας του αλλάξει θέση αν κρίνει καλύτερα).

Λοιπόν, προ adsl εποχής, όταν σερνόμασταν ακόμη με τις dialup που κάναμε μαύρα μάτια για να κατεβάσουμε ένα απλό mp3 και ήμασταν με το ρολόι στο χέρι για να μην χρεώνουμε το λογαριασμό του ΟΤΕ, θυμάμαι υπήρχε μια σελίδα που αφορούσε αποκλειστικά το dragonball, συγκεκριμένα η www [.] dragonball [.] gr

Θυμάμαι τότε (πήγαινα 3η γυμνασίου), με είχαν μυήσει κάτι φίλοι μου στον κόσμο του Dragonball και χάρη σε αυτή την σελίδα μέσα σε λίγο καιρό έγινα ποιό ειδικός ακόμη και από αυτούς που βλέπανε τα επεισόδια στην τηλεόραση για πολλά χρόνια (όσο νάναι στο διαδίκτυο βρίσκεις περισσότερες πληροφορίες, ακόμη και τότε που δεν ήταν και τόσο διαδεδομένο).

Πέφτω τυχαία σε αυτή την σελίδα, και ξαφνικά μέσα σε λίγο καιρό μαθαίνω τα πάντα. Θυμάμαι ο πατέρας μου μου είχε αγοράσει 3μηνη σύνδεση dialup Otenet για το καλοκαίρι του 2001, και όλο αυτό το διάστημα το έφαγα στο κατέβασμα αρχείων από αυτή την σελίδα και στην μελέτη των περιεχομένων της. Πραγματικά ήταν σαν να μαθαίνω για έναν καινούριο κόσμο που δεν θα μπορούσα να δημιουργήσω ούτε με την φαντασία μου σαν παιδί. Με ταξίδεψε σε πολλά μαγικά μέρη. Παιδικά έβλεπα πολλά μιας και ήμουν φίλος της πρωινής τηλεόρασης τα Σαββατοκύριακα (τότε έπαιζαν παιδικά στο τέρμα, όχι όπως τώρα που δείχνουν όλο βλακείες), αλλά ότι παιδικό και να είχα δει ποτέ στην ζωή μου σαν παιδί, με όλα αυτά που διάβασα στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα ήταν σαν να μην είχα δει ποτέ τίποτα στην ζωή μου. Με μύησε στον κόσμο του anime (και όχι "παιδικού") Dragonball.

Βασικά τώρα αναρωτιέμαι που μπορεί να βρίσκεται το άτομο ή τα άτομα που κρύβονταν πίσω από το στήσιμο της ιστοσελίδας, θα ήθελα να τους πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για την εξαιρετική δουλειά που είχαν κάνει εκείνη την περίοδο (σήμερα φτιάχνει ιστοσελίδα και η κουτσή Μαρία, αλλά τότε ήταν μεγάλη υπόθεση), καθώς και στην συγκέντρωση πληροφοριών που ενώ τώρα είναι σχετικά εύκολο, τότε ήταν δύσκολο λόγω ότι μόλις είχε ξεπεταχτεί το ίντερνετ στην Ελλάδα και δεν έβρισκες πολλά πράγματα στα ελληνικά.

Για να μην μακρηγορώ άλλο, αν κάποιος από τους δημιουργούς της σελίδας www [.] dragonball [.] gr διαβάζει αυτό το θέμα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
_________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gokuthelegend στις Παρ Μάρ 27, 2015 11:14 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 1:48 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μιλας για εποχες που πραγματικα θα πρεπε να γραφτουν στην ιντερνετικη ιστορια...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 1:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι μου θύμισες τώρα... Το dragonball.gr, που μεταγενέστερα έγινε animexclusive.com και animexnfo.com, ήταν το πρώτο ελληνικό anime forum που δημιουργήθηκε, και πιθανότατα το μεγαλύτερο της τότε εποχής. Όσοι είναι παλιοί σίγουρα θα το θυμούνται.

Σε μια εποχή που τα anime γνώριζαν πολύ μικρή αναγνώριση στην Ελλάδα, το dragonball.gr διατέλεσε έναν πολύ σημαντικό ρόλο στην ευρύτερη διάδοσή τους. Τόσο με το DC++ hub που διατηρούσαν, όσο και με τις ανταλλαγές DVD ανάμεσα στους χρήστες.

Η δημιουργία της AnimeClipse ξεκίνησε σε εκείνο το forum.

Αν θυμάμαι καλά, δημιουργοί του ήταν ο Oneirobatis και ο Webmaster.

Όταν έκλεισε, είχα κατάφερει να κρατήσω ένα αντίγραφο όλων των συζητήσεων σαν αναμνηστικό για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι. Από το 2008 είναι διαθέσιμο για κατέβασμα στο site μας:

AnimeXclusive Emulator
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Lost City Of Atlantis


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 2:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την αλλαγή σε www.animexclusive.com την είχα πετύχει και εγώ. Το animexnfo.com να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι καλά, αλλά τότε εκτός από τα καλοκαίρια που μου έβαζε ο πατέρας μου 3μηνες συνδρομές, δύσκολα είχα πρόσβαση τον υπόλοιπο καιρό στο ίντερνετ (τότε έμενα και σε χωριό και δεν είχα πολλές επιλογές, μόνο στο σχολείο τις ώρες την πληροφορικής), και έχασα πολλά πράγματα που γινόντουσαν στο ενδιάμεσο. Παρόλα αυτά, όταν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ, ήμουν τακτικός επισκέπτης της συγκεκριμένης σελίδας.

Πάντως αν κάποιος θέλει να θυμηθεί τα παλιά, μπορεί να μπει στο web archives το οποίο έχει κρατήσει στιγμιότυπα της σελίδας σε πολλές και διάφορες χρονολογίες.

Αυτό το DC++ hub το είχα προλάβει αλλά όταν έβλεπα το μέγεθος των αρχείων με έπιανε κρύος ιδρώτας γιατί σκεφτόμουν πως θα τα κατεβάσω με σύνδεση dialup. Έπρεπε να πάρω την δύσκολη απόφαση για το ποια αρχεία θα κατεβάσω μέσα στον χρόνο που έχω διαθέσιμο.

Αυτό το animexclusive emulator τι κάνει; Βλέπω ότι είναι εκτελέσιμο αρχείο.

Αυτά τα 2 άτομα που αναφέρεις, έχουν προφίλ εδώ στο animeclipse;

Και κάτι τελευταίο, ξέρουμε γιατί τελικά η σελίδα σταμάτησε να υπάρχει;
_________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 2:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το AnimeXclusive Emulator είναι ένας ψευδο-browser με τον οποίο μπορεί κάποιος να περιηγηθεί στο αντίγραφο του AnimeXclusive και να διαβάσει τις συζητήσεις.

Το εκτελέσιμο αρχείο που κατέβασες είναι συμπιεσμένο και αυτο-αποσυμπιεζόμενο αρχείο, και περιέχει τον browser και τα αρχεία συζητήσεων. Τα αρχεία μετά την αποσυμπίεση πιάνουν περίπου 150MB χώρου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Lost City Of Atlantis


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 2:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Left64Vegeta έγραψε:
Το AnimeXclusive Emulator είναι ένας ψευδο-browser με τον οποίο μπορεί κάποιος να περιηγηθεί στο αντίγραφο του AnimeXclusive και να διαβάσει τις συζητήσεις.

Το εκτελέσιμο αρχείο που κατέβασες είναι συμπιεσμένο και αυτο-αποσυμπιεζόμενο αρχείο, και περιέχει τον browser και τα αρχεία συζητήσεων. Τα αρχεία μετά την αποσυμπίεση πιάνουν περίπου 150MB χώρου.


Το έτρεξα, έκανε την αποσυμπίεση και μετά μου έβγαλε σφάλμα ότι λείπει κάποιο dll, δεν μπορεί να τρέχει το εκτελέσιμο που είναι μέσα σε αυτό, το AXC-Emul.exe. Συγκεκριμένα λέει ότι λείπει το msvbvm50.dll, τέλος πάντων, βαριέμαι να το ψάξω τώρα, θα το κοιτάξω αργότερα.
_________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 2:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oops. Ναι, χρειάζεται πλέον και αυτό το dll:

msvbvm50.dll

gokuthelegend έγραψε:
Αυτά τα 2 άτομα που αναφέρεις, έχουν προφίλ εδώ στο animeclipse;

Και κάτι τελευταίο, ξέρουμε γιατί τελικά η σελίδα σταμάτησε να υπάρχει;


Όχι, απ' όσο γνωρίζω δεν έχουν προφίλ ούτε εδώ ούτε σε κάποια άλλη ελληνική anime-related σελίδα. Από τότε που έκλεισε το AnimeXclusive δεν τους έχω ξαναδεί στον χώρο των ελληνικών anime κοινοτήτων.

Η σελίδα έκλεισε ξαφνικά μετά από απόφαση του Oneirobati. Αν βάλεις στο address bar του Emulator το link:
http://www.animexnfo.com/forums/showthread.php?t=10374
θα δεις και μια σχετική ανακοίνωση που είχε βγάλει μερικές μέρες πριν το κλείσει οριστικά, και την σχετική συζήτηση που ακολούθησε:

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Lost City Of Atlantis


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 2:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

Κατάλαβα, κάτι είχε παιχτεί με κάποιους χρήστες του φόρουμ και το παλικάρι ο ονειροβάτης σταμάτησε να ασχολείται. Κρίμα πάντως.
_________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2015 9:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ti moy θυμισες.. ημουν κ εγω μελος του dragonball gr με το nickname ssj veggeto ! πηγαινα κ εγω γυμνασιο εκεινη την εποχη ... Θυμαμαι τον oneirobatis και τον webmaster που νομιζω λεγόταν Αντώνης !
Θυμαμαι και που ειχε γινει animexclusive και μετα το «εχασα» .. Θυμαμαι τις ανταλλαγες dvd με επεισοδια στην ενοτητα του forum , θυμαμαι ενα παιδι απο την κρητη με nickname : john_vla που είχε μπερδευτεί στην αποστολη του DVD στον webmaster και του εβαλε rank αναξιοπιστος και παλευε εκεινος να αποδειξει οτι εκανε λαθος χεχεχε !

Δε θυμαμαι παραπανω... παρολα αυτα ποσο εχουν περασει... 10 χρονια ?? εμενα μου φαινεται σα να ειναι ακομα περισσοτερα :O
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 27


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 17, 2015 1:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω ένα γεια..; Απίστευτο πώς βρέθηκα εδώ και πώς θυμάμαι τον κωδικό μου..!!
_________________
no guts - no glory!
no risk - no fun!
no martini - no party!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 11, 2016 11:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πωωωωωωω εποχές!!!!!
Τι μου θύμησες. Αχχ εποχές.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 27


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 19, 2018 11:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα, τυχαία κοίταζα περί anime μέσα στις διακοπές μου, έτσι για τα παλιά και βλέπω πως το σημερινό dragonball.gr έχει καινούργιο υλικό. Έχει καμία σχέση με το τότε, που είχαμε 15 χρόνια πριν....;;
_________________
no guts - no glory!
no risk - no fun!
no martini - no party!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 31, 2018 6:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Οι admins του παλιού παίζει να έχουν παιδιά μεγαλύτερα των 10 ετών τώρα. Rolling Eyes
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0208 seconds with 5 queries