Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Naruto (DROPPED)

Ναρούτο, ο τελικός απολογισμός (προσοχή spoilers)
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Τι βαθμολογία δίνετε στο Ναρούτο?
10. Αριστούργημα
20%
 20%  [ 2 ]
9. Κορυφαίο
0%
 0%  [ 0 ]
8. Από τις καλύτερες σειρές
20%
 20%  [ 2 ]
7. Πολύ καλό
50%
 50%  [ 5 ]
6. Καλό
10%
 10%  [ 1 ]
5. Βάση και πολύ του είναι
0%
 0%  [ 0 ]
4. Τραγικό όπως το Bleach
0%
 0%  [ 0 ]
3. Για τα μπάζα
0%
 0%  [ 0 ]
2. Σκουπίδι
0%
 0%  [ 0 ]
1. Άσε ρε φιλαράκι, ακόμα με το Ναρούτο ασχολείσαι...
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2014 8:00 pm
Τίτλος: Ναρούτο, ο τελικός απολογισμός (προσοχή spoilers)
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα βάλω ένα 7αράκι στο Ναρούτο. Ακολουθεί ένα μικρό σεντόνι για να το δικαιολογήσω. Όποιος βαριέται να διαβάζει και τα αγνοήσει δεν χάνει και τίποτα. Προσπάθησα να περιορίσω το κράξιμο όσο πιο πολύ γίνεται. Razz

Super Happy ending λοιπόν για μια ιστορική σειρά. Για μένα προσωπικά όπως και για πολλούς εδώ μέσα, το Ναρούτο είναι η σειρά που μου γνώρισε τον κόσμο των anime/manga. To παρακολουθώ περίπου από το 2006, πρώτα από το anime και μετά από το manga. (omg πως περάσανε το χρόνια γέροντα? big smile )

Γενικά θεωρώ ότι η επιρροή που είχε στο Ιντερνετικό κοινό και ο σάλος που προκάλεσε ήταν κάτι αντίστοιχο του LOST. Για πάρα πολύ καιρό όλοι είχαμε μπει στο τρυπάκι της σειράς. Θεωρίες συνομωσίες , αναπάντητα ερωτήματα, βδομάδα με βδομάδα, αγωνία για το τι θα γίνει παρακάτω, να αναλύουμε, να σχολιάζουμε και να μαλώνουμε στα forum για τους αγαπημένους μας χαρακτήρες. Όσο η σειρά έβαζε συνεχώς ερωτήματα στους αναγνώστες τόσο γινόταν και καλύτερη. Αυτή ήταν και η «χρυσή περίοδος» της σειράς. Θυμάμαι το forum της animeclipse να είναι καθημερινά ενεργό. Όσοι είχαν γραφτεί από τότε θα θυμούνται τι εννοώ. Η αγωνία ήταν τόσο μεγάλη που έβγαιναν και spoilers 2,3 μέρες πριν βγει κανονικά το τεύχος.

Δεν ξέρω πως θα φανεί σε κάποιον που δεν έχει ιδέα για το Ναρούτο αν μπει τώρα και απλά να το διαβάσει ολοκληρωμένο. Είναι αλλιώς να παρακολουθείς σειρές όπως το Ναρούτο βδομάδα με βδομάδα και αλλιώς να το διαβάσεις μονορούφι. Για αυτό και για τους παλιούς αναγνώστες έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας και θα το κοιτάμε πάντα με νοσταλγία.

Για μένα η πτώση στην ποιότητα της σειράς ξεκίνησε όταν τα ερωτήματα σταμάτησαν και άρχισαν σιγά σιγά οι απαντήσεις (όπως και με το Lost δηλαδή… lol) . Αν κρίνουμε ξεχωριστά τα 2 βασικά μέρη της σειράς, θα έβαζα ένα 9,5/10 για το πρώτο μέρος και ένα … 5/10 για το δεύτερο.

Το πρώτο μέρος για τα δεδομένα των σούνεν ήταν για μένα σχεδόν αριστούργημα. Ναι εντάξει πολλές ιδέες ήταν αντιγραμμένες από το ΗxH. So what? Δεν υπάρχει πουθενά παρθενογένεση. Ο Kishimoto έβγαλε τους Hunters και έφτιαξε ένα αντίστοιχο κόσμο με ninjas. Και τι δεν είχε μέσα. Μαμάτους χαρακτήρες, κορυφαίες μάχες με στρατηγική, ωραία πλοκή, δεμένα arcs, super villains (τους τότε Orochimaru και Itachi lol) και φυσικά πολλά ερωτήματα. Ακόμα και το anime ήταν στα καλύτερά του. Ωραίο animation, σκηνοθεσία και απίστευτη μουσική. Είχα γράψει τα openings/closings σε cd και τα άκουγα κάθε μέρα στο αμάξι. Είναι κανείς που δεν έχει λιώσει το Harouka Kanata?

To δεύτερο μέρος, το shippuden, έχει για μένα τεράστια διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το πρώτο. Πραγματικά υπήρχαν chapters, ειδικά στο τέλος, που ήταν σκουπίδια αντίστοιχα με το Bleach. Για μένα ο ίδιος ο δημιουργός του το αδίκησε. Αντιμετώπισε το κοινό του σαν ανώριμα παιδάκια. Θα με ρωτήσει κάποιος και τι περίμενες δηλαδή. Το Ναρούτο είναι ένα προϊόν που απευθύνεται σε εφήβους. Έ όχι ρε φιλαράκι, όταν σκοπεύεις να κρατήσεις τη σειρά για 15+ χρόνια οι αναγνώστες σου ξεκινάνε έφηβοι και καταλήγουν 30άρηδες. Ο μέσος όρος του κοινού που παρακολουθεί το έργο σου μεγαλώνει. Δεν είναι πια παιδάκια να τους προσφέρεις την εύκολη λύση. Παράδειγμα: Πέθαναν πολλοί χαρακτήρες? …Mass resurrection jutsu…. Omg ρε φίλαράκι.

Μπορώ να κράζω το shippuuden για ώρες, υπήρχαν όμως και καλά arc. Όπως αυτό με το θάνατο του Asuma. Νομίζω ότι από και μετά άρχισε η ιστορία να μπάζει. Ας όψεται η εμμονή του Kishimoto με τα sharingan/rinnegan και όλες τις παραλλάγές τους. Ή τα resurrection για οτιδήποτε ψοφούσε ή τις αποκαλύψεις για τον τελικό villain. Aλήθεια θυμάται κανείς το όνομά του? Ηταν μια μαύρη «σκιά» που χειραγωγούσε τον Madara… just epic…

Ο ΚIshimoto έγραψε πολλά κορυφαία chapter. Για μένα αυτό που έχει μείνει στη μνήμη σαν το καλύτερο, είναι αυτό με το θάνατο του Jiraya. Ήταν ένα καθοριστικό chapter που σημάδεψε όλη την μετέπειτα πορεία της σειράς. Άψογο από όλες τις απόψεις. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράφατε όλοι ποια ήταν τα αγαπημένα σας chapter.

Τέλος σεντονιού. To Ναρούτο δυστυχώς μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση για το τέλος. Ναι είναι από τις αγαπημένες μου σειρές, απλά δεν είναι στις καλύτερες. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2014 9:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ξεκινήσω λέγοντας πως χάρηκα πολύ όταν είδα τον τίτλο του συγκεκριμένου thread, περίμενα περισσότερη συζήτηση όταν βγήκαν τα τελευταία τσάπτερ!

Και τώρα στο ζουμί:
Hajate νομίζω ότι τα είπες πολύ ωραία και σωστά, αν και θα διαφωνήσω ελαφρώς όσον αφορά το Shippuuden, ή αλιώς το after time skip part του manga. Νομίζω ότι το σημείο που άλλαξε προς το χειρότερο το Naruto, ήταν το τέλος της μάχης με τον Pain, κοινώς το επικό mass resurrect no jutsu, που ήταν ταυτόχρονα και epic fail.
Από κει και πέρα η κατρακύλα ξεκίνησε, με λίγα τσάπτερ να διασώζουν την κατάσταση, όπως ας πούμε το Edo Tensei του Madara. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο "τετραγωνάκι" του τσάπτερ μας είχε αφήσει όλους με την τρίχα κάγκελο. Είναι πραγματικά συγκλονιστικό πώς μπόρεσε να αποδώσει την απίστευτη υπεροψία του Madara, με τέτοιο τρόπο που να προκαλεί συναισθήματα φόβου, θαυμασμού και μίσους ταυτόχρονα.
Και συνεχίζοντας την "υπεράσπιση" του δεύτερου μέρους του manga, επίσης θεωρώ επικές τις μάχες με την Akatsuki, ειδικά εκείνη με Hidan και Kakuzu. Ίσως και η αρτιότερη στρατηγικά μάχη στο Naruto, με τον Shikamaru να δίνει ρεσιτάλ και το τέλος της να μας προσφέρει ίσως τη μεγαλύτερη αίσθηση κάθαρσης, καθώς είχαμε και μια απόδοση δικαιοσύνης λόγω του θανάτου του Azuma.
Φυσικά θα συμφωνήσω για το τέλος του Jiraya, σε μια επίσης επική μάχη, με το καλύτερο για μένα Genjutsu της σειράς, με τους αρχιβατράχους να σχηματίζουν τον κύβο που παγίδευσε έστω και προσωρινά τον Pain.
Δυστυχώς προς το τέλος το Naruto κατέληξε πολύ προς Dragonball μεριά, και μάλιστα όχι προς την καλή του. Χαρακτήρες με δυνάμεις ικανές να διαλύσουν πλανήτες, νεκραναστάσεις, έναν main villain τελείως ξεκάρφωτο και πολύ πρόχειρα δοσμένο, κάτι που δε μας είχε συνηθίσει ο Kishimoto, και γενικά μια αίσθηση προχειρότητας. Ακόμα και τα σχέδια δεν έμοιαζαν με τα παλιά, πολύ πέτρα βρε παιδάκι μου, λίγες λεπτομέρειες και πολλές εκρήξεις.
Παρόλα αυτά, τα τελευταία τσάπτερ πραγματικά με έκαναν να νοσταλγήσω το παλιό καλό Naruto, είδαμε σχεδόν όλους τους χαρακτήρες ξανά, είδαμε την Konoha, πήραμε και μια μικρή γεύση από τη νέα γενιά, την καινούρια φλόγα της Konoha. Πραγματικά, ακόμα και τώρα που γράφω για αυτά, με πιάνει μια συγκίνηση, ίσως γιατί θυμάμαι τις πιο ανέμελες εποχές, όπου όντας φοιτητές διαβάζαμε και βλέπαμε το Naruto ξανά και ξανά, μαλώνοντας για το ποιος είναι καλύτερος, ο Naruto ή ο Sasuke, για το αν θα πρέπει να τα φτιάξει ο Naruto με τη Hinata ή με τη Sakura, για τα μούτρα του Kakashi κάτω από τη μάσκα, κ.ο.κ.
Τελικά δεν μπορώ να πω πως μετάνοιωσα για τις ώρες που αφιέρωσα στο Naruto, ακόμα κι αν στο τέλος μας τα χάλασε. Σίγουρα δε συγκρίνεται με την υπέρτατη διαγαλαξιακή φόλα που ακούει στο όνομα LOST, και εννοείται ότι το βλέπω με πολύ περισσότερη συμπάθεια. Προσωπικά θα του έδινα ένα 8 άνετα, γιατί πιστεύω ότι για το μεγαλύτερο διάστημά του κυμαινόταν σε επίπεδα άνω του 9.
Και για να ανεβάσω το "στοίχημα", θα πρότεινα να μοιραστούμε αγαπημένες εικόνες από Naruto και όχι απαραίτητα ολόκληρα τσάπτερ!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2014 9:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hajate, αν χαρακτηρίσουμε κατρακύλα το Shippuuden, τι να πούμε για κάτι κατολισθήσεις (λέγε με Claymore...)?

παίδες, θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίερο νόημα να το κοσκινίζουμε.
η ιστορία ήταν και παραμένει ένα παραμύθι. θα μπορούσε να το έχει πει αλλιώς είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο. θα μπορούσε, συμβαδίζοντας με την ηλικία του target group να το κάνει πολύ μάυρο. αλλα στην τελική, δεν σημαίνει ότι λόγω ηλικίας πρέπει αυτό που μας αρέσει να είναι σοβαρό και βαρύγδουπο. και λίγο παραμύθι δεν βλάφτει.

για μένα, ούτε κρύο, ούτε ζέστη. ανέκαθεν το μεγάλο μου θέμα ήταν να ολοκληρώνεται μια ιστορία. Ε, ολοκληρώθηκε. κρίνοντας από το ότι δεν στεναχωρέθηκα γι'αυτό, και από το ότι δνε μου λείπει, τελικά δεν μου κάηκε καρφί. το σφίξιμο που ένιωσα όταν τελείωσε το GTO ή το SDF Macross λυπάμαι, αλλά ούτε στο χιλιοστό δνε το έφτασε το Ναρούτο.
Χαίρομαι που δεν θα έχω να αναρωτιέμαι, στις δύσκολες εκείνες στιγμές που έχω πάει στην τουαλέτα και δεν έχω κάτι για διάβασμα, τί απέγιναν τελικά οι χαρακτήρες που οι μακάκες το κόψανε πριν ολοκληρωθεί.
Χαίρομαι που όταν έλεγα ότι η σειρά λέγεται Naruto και όχι Sasuke, και να μην κάνουν όνειρα μεγαλείου κάτι σιχαμερά Sasuke-fangroup members, και με βρίζανε, βγήκα σωστός.
Κάτι OP, FT κλπ ακόμα τρέχουν οπότε όσοι τα διαβάζετε όλα δεν ξεμένετε κι ιδιαίτερα. Δεν χρειάζετε να ανησυχούμε αν θα μπορέσουν να καταλάβουν οι νεότερες γενιές την ευχαρίστηση των cliffhangers του Ναρούτο, γιατί οι επόμενες γενιές θα έχουν για άλλες, αντίστοιχες σειρές, να αγωνιούν.

Αυτά. Νομίζω.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 66


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2014 2:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν το βαθμολογούσα θα το έβαζα 6,3 .
To Naruto ήταν αρκετά καλό(παρά το copy),έδειχνε όλες τους χαρακτήρες είχε σαν villain Orochimaru,Itachi(τους καλύτερους της σειράς),ενδιαφέρον μάχες και γενικότερα ήταν πιο άρτιο από το 2ο μέρος.Ααα δεν είχε και το Sasuke-Naruto thing σε πολύ μεγάλο επίπεδο.Γενικότερα άξιζε.
Καλύτερο arc στο 1ο ήταν το Chuunin Exam για μένα με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος και είχε ίσως τις πιο ωραίες μάχες της σειράς.
Tο 2ο μέρος τώρα είχε στην αρχή Akatsuki,Beasts και γενικότερα πήγαινε καλά.Έχει την καλύτερη μάχη Hidan vs Shikamaru σε όλο το Naruto εκεί πιστεύω πωρώθηκαν όλοι.Αργότερα έχει τον θάνατο του Jiraiya η πιο συγκινητική στιγμή στην σειρά και μέχρι το τέλος του Pain Arc όλα πήγαιναν αρκετά καλά.
Από κει και πέρα τα fights καμία απολύτως λογική απεριόριστο chakra,villain που έχουν την δύναμη του θεού.Ακόμα να καταλάβω ποιος ήταν ο τελικός εχθρός και ίσως το πιο κλισέ τέλος του κόσμου.
Προς το τέλος με απογοήτευσε ιδιαίτερα.
Πάντως θα λείψει μια σειρά η οποία κρατούσε 15 χρόνια έβαλε πολλά άτομα στον χώρο των anime και γενικά είναι από τα πιο δημοφιλή anime.
Ακόμα και γω που δεν ήμουν ongoing πολύ καιρό 1,5 χρόνο περίπου θα μου λήψει το εβδομαδιαίο chapter.
Ανάμενουμε σιγά σιγά τα επόμενα μεγάλα shonen έχοντας ήδη One Piece,Fairy Tail,Bleach,Toriko
_________________
Επιτρέπεται να πέσεις.Επιβάλλεται να σηκωθείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2014 7:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θυμάμαι όταν διάβασα το τελευταίο κεφάλαιο, είχα ανατριχιάσει. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το manga που με συνόδευε από τότε που ήμουν 15, τελείωσε. Βλέπω κάθε εβδομάδα που βγαίνουν τα One Piece και Βleach, και μου φαίνεται περίεργο που λείπει το Naruto και ότι τα big three γίνανε δύο!

Το Νaruto είχε τις καλές στιγμές του, είχε και τις κακές του. Σίγουρα ποιοτικά δεν έσκιζε όπως άλλα anime/manga και σίγουρα προκαλεί περισσότερο νοσταλγία παρά άλλα θετικά συναισθήματα, μιας και ο περισσότερος κόσμος άρχισε με αυτό και το Dragonball την πορεία του στα anime. Δεν νομίζω πάντως, όταν με το καλό τελειώσει το Bleach (γιατί και αυτό διανύει το τελευταίο του arc), ότι θα αισθανθώ την ίδια ανατριχίλα...

Θα συμφωνήσω με πολλά από όσα ειπώθηκαν ήδη. Πιστεύω ότι το κορυφαίο arc γενικά ήταν το Chuunin Exam. O Kishimoto έχτισε μια αρκετά καλή ιστορία, βασισμένη σε ιαπωνικούς μύθους και παραδόσεις, με ενδιαφέροντα αναπάντητα ερωτήματα και καλούς villains. Απλά, όπως και όλοι μας, πιστεύω ότι το πράγμα χάλασε: 1) κυρίως με το mass resurrection jutsu, 2) με τις μέτριες και απόλυτα προβλέψιμες απαντήσεις που δόθηκαν στα ερωτήματα και 3) οι villains αποδείχτηκαν καλοί εντέλει (Orochimaru, Itachi, Pein) και αντικαταστάθηκαν από μέτριους κακούς (Kabuto, η μάνα).

Ένα άλλο σημείο που δεν μου στάθηκε καλά ήταν ο θάνατος του Jiraiya: απλά νομίζω ότι δεν είχε νόημα μιας και ο Pein αποδείχτηκε καλός και ήταν και μαθητής του, ήταν πολύ ξαφνικός και απότομος και δεν τον είδαμε στο Edo Tensei. Γενικά, με τον Jiraiya αισθάνομαι ένα uneasiness (δεν υπάρχει κατάλληλη ελληνική λέξη), σαν το κεφάλαιό του στην ιστορία να μην έκλεισε καλά... Ένας άλλος άκυρος θάνατος ήταν αυτός του Neji, λες και δεν ήξερε ο Kishimoto πώς να τον βολέψει στο σχέδιο του για το μέλλον.

Το τέλος ήταν καλό και σίγουρα ευχαρίστησε πολλούς. Βέβαια, τα καλά τέλη είναι αρκετά κλισέ και προβλέψιμα, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να τελειώσει αλλιώς. Αισθάνθηκα πάντως ότι ήταν αρκετά βιαστικό και είχε κάποια κενά: πού ήταν ο Sasuke και τι νόμιζε ότι άκουσε, τι απέγιναν χαρακτήρες όπως ο Orochimaru, τι κρύβεται πίσω από την μάσκα του Κakashi ffs κτλ.

Δεν θα βάλω βαθμολογία. Όπως είπα, είχε και καλά και αρνητικά. Πιστεύω πολλοί (και εγώ μαζί) δεν μπορούν να συμπαθήσουν το Naruto 100% γιατί ήταν υπερβολικά popular, shonen, μέρος των Big Three, χωρίς μεγάλο βάθος και κράτησε πολλά χρόνια χωρίς να ωριμάσει όπως το κοινό του. Δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε, όμως, ότι μπήκε για καλά στο πάνθεον των anime/manga και έγινε μέρος της κουλτούρας της εποχής μας. Ίσως ξεχαστεί στο μέλλον, ίσως όχι, πάντως δεν μπορούν να ισχυριστούν πολλοί ότι πέτυχαν την επιρροή και την δημοφιλία που είχε το Naruto.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2014 8:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λυκειο ημουνα οταν ξεκινησα να βλεπω το ναρουτο...πρωτα one piece(λογω του οτι το εδειχνε παλια το αλτερ) και μετα το ναρουτο..πρωτα ειδα ολα τα επεισοδια ως το shippuuden και μετα ξεκινησα να διαβαζω το μανγκα..πρεπει να περασαν καμια 10αρια χρονια απο τοτε.. WOW!!!

εγω δεν θα πω πολλα..συμφωνω σε πολλα με ολους..οπως οτι το τελος ηταν βιαστικο,οτι το μανγκα μετα τον pain επεσε καπως οπως και επισης αυτο με τον jiraiya με ενοχλησε και μενα..ηθελα πολυ να τον ξαναδω...

οσο αφορα το τελος του εγω νομιζω οτι μπηκαν στη μεση τα λεφτα...οπως γινεται με τα παντα εκει εξω μολις δουν οτι κατι πουλαει ξεκιναει το milking...αν αφηνανε τον κισι να το τελειωσει οπως αυτος ηθελε νομιζω πως τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα..ειμαι σιγουρος οτι καταρχας θα τελειωνε πιο νωρις και ισως καποια πραγματα να ηταν διαφορετικα..τεσπα δεν εχει σημασια...θα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου μανγκα ever...οχι ομως το κορυφαιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Naruto (DROPPED) Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01327 seconds with 5 queries