Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Σχεδιο "Αθηνα" Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 8:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
Δεν μιλησα για τους μεσσηνιους. Επισης δεν τους υποσχεθηκαν ποτε τιποτα. Προβατα για σφαγη ηταν. ο κομμουνισμος στη πρωιμη του φαση ή μαλλον κανονικα μιλουσε μονο για κοινοκτημοσυνη και ελλειψη χρηματος. Κατι που μονο στη σπαρτη εφαρμοστηκε. αυτο που μιλα για ελλειψη δουλων και την ισοτητα γενικοτερα, ειναι, θα μπορουσαμε να πουμε, διαδοχος του κομμουνισμου και λεγεται χριστιανισμος.


Μωρέ μια χαρά τους υποσχέθηκαν. Γιατί νομίζεις ότι οι Μεσσήνιοι εξεγέρθηκαν ουκ ολίγες φορές; Πάντως ναι δεν ήταν δούλοι, ήταν είλωτες: ζούσανε με την ησυχία τους στα χωριουδάκια τους (aka στρατόπεδα συγκέντρωσης), δεν είχανε αφέντη συγκεκριμένο να τους τραβολογάει (είχανε το "κράτος") και άμα έφευγαν από την Λακωνία ήταν ελεύθεροι (μην είδατε κανένα να φεύγει και να μην γίνεται ένας μίνι εμφύλιος). Υπήρχε και ομαδικό άθλημα, τύπου Χρισι Αβγι: όποιος σκοτώσει τον Μεσσήνιο πρώτος ήταν ο ήρωας της ημέρας. Μόνο λίγο πριν τα κακαρώσει ιστορικά η Σπάρτη , αποφάσισε να δώσει δικαιώματα και στους προλετάριούς της, αλλά μάταια - ήταν ήδη πολύ αργά!

Και αφού μιλάμε για πρώιμες φάσεις, η Σπάρτη από τις απαρχές της σε αυτούς βάσισε την οικονομία της και τα γεωπολιτικά της συμφέροντα.

Όσο για την καινοκτημοσύνη στην Σπάρτη, δεν είναι τόσο κομμουνιστική όσο... χίπικη: να πηδάει ο ένας την γυναίκα του άλλου, αλλά και το παιδί (!) του, να πηγαίνουν στα συσσίτια μαζί (στην πραγματικότητα για να κουτσομπολέψουν) κτλ. Άσε που οι ανισότητες μεταξύ των "ομοίων" ήταν τεράστιες: ούτε η κατανομή ούτε η μεταβίβαση/κληροδότηση της γης ήταν δίκαιη.

Έλλειψη χρήματος. Ο μεγαλύτερος μύθος για την Σπάρτη. Το απόλυτο ψέμα. Εντάξει, δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι υπήρχε το παραδοσιακό, σιδερένιο νόμισμα που ήταν σαν μακρυνάρι και δεν βόλευε να το κουβαλάς από εδώ και από εκεί. Δημόσια, όμως, δηλαδή όταν πήγαιναν να ψωνίσουν στον Βασιλόπουλο της εποχής ή όταν πήγαιναν να ψωνίσουν από τον Φοίνικα (τον σημερινό Κινέζο), χρησιμοποιούσαν τα νομίσματα άλλων πόλεων. Και μάλιστα, το ακόμα μεγαλύτερο χαστούκι σε αυτούς που θεοποιούν την Σπάρτη: μόνο οι όμοιοι χρησιμοποιούσαν αυτά τα λεφτά. Όλοι οι υπόλοιποι (είλωτες, ξεπεσμένοι πρώην όμοιοι) είχαν και καλά το σίδερο, στην πραγματικότητα δεν είχαν τίποτα. Γιατί; Ξαναγυρνάμε πίσω στην αρχή φυσικά: για να μην πετάξουν τα πουλάκια (το workforce) σε άλλα μέρη.

Η Σπάρτη έχει γίνει πρότυπο χωρίς λόγο. Δύο οι αιτίες:
1) Οι Σπαρτιάτες δεν άφησαν μαρτυρίες για τους εαυτούς τους. Βασικά, οι Σπαρτιάτες δεν άφησαν μαρτυρίες για τίποτα.
2) Όλοι οι Αθηναίοι συγγραφείς και ευγενείς τους αποθέωναν (φυσικά γιατί ήταν όλοι ανεξαιρέτως από αριστοκρατική γενιά -> άρα πιο συντηρητικών πεποιθήσεων -> άρα ζήτω η Σπάρτη)

Γενικά, δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τα σημερινά πολιτεύματα με τα παλιά, γιατί ήταν τελείως διαφορετικό το τότε από το τώρα. Αλλά σίγουρα η Σπάρτη δεν είναι κομμουνισμός και σε καμία περίπτωση υγιής.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 8:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος





_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 8:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
Όσο για την καινοκτημοσύνη στην Σπάρτη, δεν είναι τόσο κομμουνιστική όσο... χίπικη: να πηδάει ο ένας την γυναίκα του άλλου, αλλά και το παιδί (!) του, να πηγαίνουν στα συσσίτια μαζί (στην πραγματικότητα για να κουτσομπολέψουν) κτλ.

οργιάκια, αλλαξοπωλιές και αιμομιξίες....?!!!!

_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Underworld

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 8:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kelborn3 έγραψε:
Ηecate pic or it didnt happen. Ξερεις τι trap κυκλοφορούν στο ιντερνετ...


Ε, όχι!! ΌΧΙ! Δεν το πιστεύω ότι με κατάλαβαν!
ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ έκανα να τους ξεφύγω από το δρομοκαϊτειο!
Οι συνθήκες διαβίωσης ήταν άθλιες όλο χάπια, χάπια, χάπια!

Πάνω που βρήκα την ελευθερία μου ένιωσα να καταζητούμαι!
Ευτυχώς η αλλαγή φύλου πέτυχε κ τώρα μπορώ να ζήσω όπως θέλω.Laughing

Πάλι καλά που έβαλα κ σύστημα αλλαγής ip κ δεν ξέρετε πού βρίσκομαι:-P
Δε λέει να με πάνε πάλι πίσω στα μπουντρούμια!

Τι θα πουν οι φίλοι μου? Niar


Κρίμα να μη μπορώ να σας χαρίσω από κοντά λίγη απ' την αγάπη μου...
Όταν είμαι στις καλές μου πάντα αυτομαστιγώνομαι!

_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 10:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:





Θα μπορουσα καλλιστα να αναλυσω ολα οσα ανεφερες και να σου πω οτι ειναι λαθος. Αλλα δεν προκειται να το κανω για ενα απλο πραγμα. Ή μαλλον δυο:
psofia έγραψε:
Η Σπάρτη έχει γίνει πρότυπο χωρίς λόγο. Δύο οι αιτίες:
1) Οι Σπαρτιάτες δεν άφησαν μαρτυρίες για τους εαυτούς τους. Βασικά, οι Σπαρτιάτες δεν άφησαν μαρτυρίες για τίποτα.
2) Όλοι οι Αθηναίοι συγγραφείς και ευγενείς τους αποθέωναν (φυσικά γιατί ήταν όλοι ανεξαιρέτως από αριστοκρατική γενιά -> άρα πιο συντηρητικών πεποιθήσεων -> άρα ζήτω η Σπάρτη)


Απο αυτο καταλαβα οτι γνωριζεις ελαχιστα για τη σπαρτη. Γιατι; Το 2ο δεν ισχυει καθως δεν αποθεωναν τη σπαρτη. την αριστοκρατια αποθεωναν και ηλπιζαν στη βοηθεια της σπαρτης και φυσικα οχι ολοι. Π.χ Περικλης, Πλατωνας, Θεμιστοκλης....
Και το κυριοτερο. Οι σπαρτιατες, οχι μονο αφησαν μαρτυριες για τους εαυτους τους, οχι μονο ειχαν οι ιδιοι μεγαλο πολιτισμο(ακομα και ποιητες/και οχι δεν αναφερομαι στον τυρταιο) αλλα η σπαρτη ειναι απο τους βασικοτερους λογους υπαρξης του αθηναικου πολιτισμου. Η τραγωδια και ο παρθενωνας ειναι τα χαρακτηριστικοτερα παραδειγματα.

Και οσον αφορα τα πολιτευματα φυσικα και θα τα συγκρινουμε. Δεν μπορεις να ονομαζεις δημοκρατια ενα πολιτευμα οπου ο δημος εχει το ρολο κομπαρσου.

υ.γ ασχετο με τη συζητηση, αλλα πριν απο λιγο εμαθα πως ενας φοιτητης κατεθεσε μηνυση στον υπουργο παιδειας για παραβαση καθηκοντος σχετικα με ενα σχεδιο αθηνα νομιζω
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 11:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
ZeLiGa έγραψε:

Συνειδητοποιεις ομως πως ετσι καποια ατομα αποκλείονται τελειως απο τις σπουδες ε; Θα σου αρεσε να σου ελεγαν "ξες κατι φιλε, πληρωνε τοσα αλλιως ντε σπουνταζεις"; Τουλαχιστον τωρα εχεις καποιες εναλλακτικες, οπως το να περασεις στη πολη σου ή να βρεις θεση σε φοιτητικη εστία. Κι αμα δεν εχει η πολη σου πανεπιστημιο/ΤΕΙ; Ε τοτε δε θα πληρωνες τα ιδια με επιπλέον κοστος τα διδακτρα; Τα οποια να σου θυμησω πως σε ορισμενες χωρες ειναι πιο ακριβα απο το κοστος ζωης σου αν εισαι φοιτητης;

Υ.Γ. Προσωπικη αποψη, τον "υγιη καπιταλισμο" τον θεωρω ιδια ουτοπια με τον "υγιη κομμουνισμο". It'll never happen...


Απιστευτο....η ζωη ειναι αδικη. η ζωη ειναι ετσι και σε οποιον αρεσει. αλλοι εχουν, αλλοι δεν εχουν. να το πω και με παραδειγμα. εκατομμυρια πεθαινουν καθημερινα απο aids. και ομως, ο ματζικ τζονσον την αντιμετωπιζει εδω και 20 χρονια. γιατι; γιατι εχει λεφτα. αυτος που δεν τα εχει, θα τα ειχε τιναξει σε μερικους μηνες. Αυτο ισχυει και στη παιδεια και γενικοτερα σε ολους τους τομεις. Και στη παιδεια αυτο ακριβως σου λενε. Πληρωνε. Και ειδικα στη τριτοβαθμια. Που περα απο τα ενοικια υπαρχουν και οι σημειωσεις των καθηγητων. Και περα απο αυτα. Μιλησες για εναλλακτικες. Για ποιο λογο να υπαρχουν αυτες οι σχολες; για να μπαινει ο καθε αμορφωτος που οταν οι αλλοι καθοντουσαν με τις ωρες και διαβαζαν αυτος τα εξυνε; γιατι να σπουδασει αυτος; αυτον, την ανουσια σχολη του οπως τα τει ανθοκομιας, ζωικης παραγωγης και συναφη, και τους καθηγητες του εμεις τους πληρωνουμε και οι γονεις μας. Για ποιο λογο να πηγαινουν αυτα τα χρηματα σε αυτους και να μην πηγαινουν σε σοβαρες σχολες οπως η ιατρικη μπας και γινει κανα πειραμα για καμια ασθενεια; Αλλα δεν εχει σημασια αυτο. Οχι. Δεν εχει καμια σημασια να βγαινουν μορφωμενοι ανθρωποι απο τα πανεπιστημια. Δεν εχει καμια απολυτως σημασια να γινονται πειραματα στην ιατρικη, στη φυσικη στη τεχνολογια γενικοτερα. Οχι. Σημασια εχει καθε πολη, να εχει 10 σχολες, προκειμενου να μπαινει ο οποιοσδηποτε με ενα 2 ή 3 που εγραψε, για να ειναι στη πολη του και να μη πληρωνει. Σημασια εχει η δωρεαν παιδεια. Φυσικα βεβαια οπως ολα τα δωρεαν προιοντα που δινοντα ή εστω χαμηλου κοστους, ειναι σαπια. Το θεμα ομως ειναι να υπαρχει δωρεαν παιδεια.

Wow, η ζωη ειναι αδικη, τελεια. Εγω ομως ειμαι ημμυ, μεχρι εσυ να βρεις δουλεια στον ασεπ εγω θα εχω βγαλει περισσότερο λεφτα απ' όσα θα βγαλεις εσυ στη ζωη σου(λεεεεμε τωρα).
Τεσπα, το θεμα μου δεν ειναι οι μικρες σχολες. Αυτες οντως τις θεωρουσα προβλημα, οχι μονο για το κοστος αλλα και για τους ιδιους τους φοιτητες καθως δε βγαινουν τπτ απο εκει + τα τζαμπα λεφτα που δινουν. Εγω μιλησα για τη ΔΩΡΕΑΝ εκπαιδευση. Δεν ειναι θεμα δικαιοσυνης, αλλα θεμα αξιοκρατιας. Δηλαδη, το να μπορω να σπουδασω κι ας μην εχω λεφτα. Με οποιοδηποτε τροπο. Θελετε να μενω σε εστια; Θελετε να πηγαινω μονο να δινω, χωρις παρακολουθηση; Ας εχει. Αλλα αφου μπορεσω να την τελειωσω, ποιο το θεμα πως;
Η λογικη σου ειναι τερμα οπισοδρομικη. Ειναι σαν να λες "οι κοινωνικες ταξεις ειναι κλειστες και η ανοδος σε αυτες δυσκολη/αδυνατη". Γιατι το πτυχιο ενος πανεπιστημιου ειναι ενα σημαντικο εφοδιο για κοινωνικη ανοδο(εκτος κι αν μιλαμε για καμια σχολη της πλακας).

youzhi έγραψε:
υ.γ υγιης κομμουνισμος(κοινοκτημοσυνη) εχει υπαρξει πριν απο 2,5 χιλιετιες περιπου στη Σπαρτη. Οσον αφορα το σημερινο ειναι μαρξισμος και οχι κομμουνισμος. Και οχι δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο. Ειναι σαν το πολιτευμα μας. Το γεγονος οτι το ονομαζουμε δημοκρατια δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι ενα ολιγαρχικο πολιτευμα.
εδω γελαω

kelborn3 έγραψε:
Αγαπητέ Τσέλιγκα σε αυτά που λες σε βρίσκω πολύ φάουλ. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση όχι δεν θα έπρεπε να είναι για όλους. Εγώ δεν μπορώ να δεχτώ κάποιον να πάει στο πανεπιστήμιο επειδή τα έξυνε τόσα χρόνια στο λύκειο και να περνάει σε σχολές με 3 και με 2 και να μην ξέρει να μιλήσει, να γράψει ή να κάνει μια μαμημένη αριθμητική πράξη, ενώ ο άλλος που σκίζεται να περάσει, να μην ξέρει εαν θα το καταφέρει στη τελική.
Η λανθασμένη άποψη που είχε περάσει στην Ελλάδα ότι όλοι πρέπει να είναι επιστήμονες μας έχει καταστρέψει. Εαν δεν μπορείς τα γράμματα, γίνε κάτι άλλο. Η ζωή σου και τι γνωρίζεις δεν επιβάλλεται από ένα χαρτί, αλλά από τις γνώσεις και το τι θες να μαθεις εσύ στη ζωή σου. Εαν κάποιος βγάζει 2-3 και απλά πάει πανεπιστήμιο για να περάσει καλα σε μια σχολή πχ λέω εγώ ιχθυοκομμωτικής τι προσφέρει μετέπειτα στο τόπο....
τρελε δε μιλαω καν γι'αυτο. μιλαω για το αν η παιδια θα ειναι δωρεαν ή όχι. οχι για το αν θα υπαρχουν σχολες της πλακας.
Και αυτο που λες για το ξυσιμο... Ακυρο. Εγω τα εξυνα μεχρι ΚΑΙ την πρωτη λυκειου(στη δευτερα διαβασα μονο μαθ κατ), να φανταστεις στη δευτερα γυμνασιου ειχα παει να μεινω στην ταξη, απο απουσιες ΚΑΙ απο βαθμους. Αλλα στις πανελληνιες πηγα καλυτερα απο ΟΛΑ τα "φυτα" που διαβαζαν στις προηγουμενες ταξεις, μονο μια κοπελα με περασε. U mad? xD

Υ.Γ. Εννοειται οτι στις πανελληνιες απλα ελιωσα...

Υ.Γ.2 Συνειδητοποιω οτι ο γραπτος μου λογος εχει σκουριασει. Τελικα οντως ξεχνας να γραφεις εκθεσεις οσο περνανε τα χρονια :Ρ

edit: lol, εκανα ενα ΧΟΝΤΡΟ ορθογραφικο :Ρ
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2013 11:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:


edit: lol, εκανα ενα ΧΟΝΤΡΟ ορθογραφικο :Ρ

χωρίς να θέλω να μιλήσω και για τους άλλους, τα μόνα ορθογραφικά για τα οποία κόβω κεφάλι είναι τα ρήματα ενεργητικής φωνής με όμικρον.
για τα υπόλοιπα, όταν πρόκειται για ένα σε ολόκληρο σεντόνι, παίρνεις άφεση.
το ξέρω ότι θα μπορέσεις να κοιμηθείς ήσυχος απόψε,
no need to thank me Thumbs UP
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:

Wow, η ζωη ειναι αδικη, τελεια. Εγω ομως ειμαι ημμυ, μεχρι εσυ να βρεις δουλεια στον ασεπ εγω θα εχω βγαλει περισσότερο λεφτα απ' όσα θα βγαλεις εσυ στη ζωη σου(λεεεεμε τωρα).


Καταρχας μπραβο σου που θα βγαλεις περισσοτερα. Αλλα εγω αυτα που θελω, που χρειαζομαι, που με ενδιαφερουν, τα εχω ηδη οποτε δεν με ενδιαφερει.


ZeLiGa έγραψε:
youzhi έγραψε:
υ.γ υγιης κομμουνισμος(κοινοκτημοσυνη) εχει υπαρξει πριν απο 2,5 χιλιετιες περιπου στη Σπαρτη. Οσον αφορα το σημερινο ειναι μαρξισμος και οχι κομμουνισμος. Και οχι δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο. Ειναι σαν το πολιτευμα μας. Το γεγονος οτι το ονομαζουμε δημοκρατια δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι ενα ολιγαρχικο πολιτευμα.
εδω γελαω.
μπροβο σου. αλλωστε το γελιο κανει καλο

ZeLiGa έγραψε:
Τεσπα, το θεμα μου δεν ειναι οι μικρες σχολες. Αυτες οντως τις θεωρουσα προβλημα, οχι μονο για το κοστος αλλα και για τους ιδιους τους φοιτητες καθως δε βγαινουν τπτ απο εκει + τα τζαμπα λεφτα που δινουν. Εγω μιλησα για τη ΔΩΡΕΑΝ εκπαιδευση. Δεν ειναι θεμα δικαιοσυνης, αλλα θεμα αξιοκρατιας. Δηλαδη, το να μπορω να σπουδασω κι ας μην εχω λεφτα. Με οποιοδηποτε τροπο. Θελετε να μενω σε εστια; Θελετε να πηγαινω μονο να δινω, χωρις παρακολουθηση; Ας εχει. Αλλα αφου μπορεσω να την τελειωσω, ποιο το θεμα πως;
Εδω γελαω εγω. Ειναι θεμα αξιοκρατιας; θεμα κοινωνιας ειναι. Αν το κρατος εχει λεφτα, θα υπαρχει παιδεια. αν οχι τοτε λυπαμαι. Απλο. Τι εννοεις ποιο το θεμα πως; κανεις δεν ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει δωρεαν παιδεια(που δεν υπαρχει αλλα τελοσπαντων). Αυτον που θελει να σπουδασει γιατι το θελει πραγματικα αλλα δεν μπορει εννοειται πως θα πρεπει να βοηθηθει. Αλλα οχι να καθομαστε να ασχολουμαστε με τεμπεληδες που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να καθονται. Ειτε ειναι καθηγητες ειτε φοιτητες.

ZeLiGa έγραψε:
Η λογικη σου ειναι τερμα οπισοδρομικη. Ειναι σαν να λες "οι κοινωνικες ταξεις ειναι κλειστες και η ανοδος σε αυτες δυσκολη/αδυνατη". Γιατι το πτυχιο ενος πανεπιστημιου ειναι ενα σημαντικο εφοδιο για κοινωνικη ανοδο(εκτος κι αν μιλαμε για καμια σχολη της πλακας).
Δεν ειναι για 2 λογους: 1) δεν ειναι αυτη που αναφερεις και 2)Να σε πληροφορησω πως στη γαλλια για παραδειγμα, το 1700 μια ιεροδουλη μπορουσε καλλιστα να γινει μεγαλη αρχοντισσα. Που σημαινει, πως οι κοινωνικες ταξεις ειναι ανοιχτες στον οποιδηποτε. Αλλα οσον αφορα το πτυχιο μονον ελαχιστα πτυχια, οπως ιατρικης, εισαγγελιας, διπλωματων κλπ μπορουν να σου δωσουν κοινωνικη καταξιωση. Δεν σου δινει ενα πτυχιο καταξιωση.
Αλλα παντως σε ευχαριστω που τονισες το θεμα τις καταξιωσης. Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Οτι δεν μας ενδιαφερει το πτυχιο απο πλευρας παιδειας, μαθησης, αλλα μας ενδιαφερει μονο στο πως θα το χρησιμοποιησουμε για να βγαλουμε λεφτα και να "ανελιχθουμε" κοινωνικα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την youzhi στις Τρι Φεβ 19, 2013 12:18 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλά, θα μου πεις ότι δεν ξέρω τίποτα εμένα που:
1) πάω Φιλολογία
2) πέρασα 1η στην Φιλολογία (καλά όχι ότι λέει κάτι αυτό, αλλά το παραθέτουμε ως στοιχείο εντυπωσιασμού)
3) έδωσα και τελικά κατάφερα να περάσω (την 2η φορά) Αρχαία Ιστορία Α με τον πιο μεγάλο λακαμα και κόφτη της σχολής (Μπιργάλιας το όνομα), ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι και Σπαρτιάτης στην καταγωγή
4) πέρα από αυτό το μάθημα έχω ακούσει σε άλλα τόσα μαθήματα αρχαίας ελληνικής φιλολογίας για το πόσο η Σπάρτη είναι τόσο overrated από τους Αθηναίους λόγιους

ΥΓ 1: Το ξέρω ότι η Σπάρτη είχε γραμματειακή παραγωγή. Με μια άλλη θεόμουρλη κάναμε Τυρταίο, trust me το έχω νιώσει στο πετσί μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι λίγες αυτές μαρτυρίες είναι και επαρκείς για να ανασυνθέσουμε τι πραγματικά γινόταν στην Σπάρτη τότε. Oύτε από πολιτισμό έχουν πολλά αξιόλογα να δείξουν: Tυρταίος, Παυσανίας, Λυκούργος (μυθικό πρόσωπο κατά 90%)... Άντε να χώσεις και δύο-τρεις ικανότατους στρατηγούς (πχ. Γύλιππος), αλλά αυτά δεν είναι πολιτιστικά.

ΥΓ 2: Ποια αριστοκρατία; Ευνομία λεγόταν η Σπάρτη και κάνανε τεμενάδες όλοι οι Αθηναίοι και λέγανε τι καλό πολίτευμα ήτανε, πόσο πιο υπάκουοι από όλους τους Έλληνες είναι οι Σπαρτιάτες στους νόμους (είχαν μετρητή πειθήνιας?), τι καλά που δεν χρησιμοποιούσαν το νόμισμα (τα 'παμε), τι ωραία που έχουν μοιρασμένη την γη (και αυτό το 'παμε), τι ωραία που οι όμοιοι δεν ήταν αναγκσμένοι να εργάζονται (ναι επειδή δεν σκάβανε το χωράφι, δεν σημαίνει ότι τα ξύνανε όλη μέρα). Και Ξενοφώντα κάναμε και είδαμε τι τρελό γλύψιμο έπεσε.

ΥΓ 3: Στη βοήθεια της Σπάρτης;;; Πότε;;;; Στους Περσικούς;! Το ξέρεις φαντάζομαι (ή μάλλον δεν το ξέρεις) ότι ο Πλάτων δεν ζούσε στους Περσικούς και ο Περικλής ήταν παληκαράκι;; Μετά τους Περσικούς, δεν νομίζω ότι χρειάζονταν βοήθεια. Ε και στον λοιμό, κομματάκι δύσκολο να απευθυνθεί κάποιος για βοήθεια σε αυτόν που προκάλεσε τον λοιμό.

ΥΓ 4: Ο Παρθενώνας φτιάχτηκε για να δείξει το μεγαλείο της Αθήνας έναντι των Περσών, όχι των Σπαρτιατών... Ήμαρτον -.- Ιμπεριαλιστικό show-off θέλανε να κάνουνε!

ΥΓ 5: Τραγωδία και Σπάρτη στην ίδια πρόταση... Κάτι δεν πάει καλά...

ΥΓ 6: Ο αθηναϊκος πολιτισμός αναπτύχθηκε, γιατί υπήρχε ΛΙΜΑΝΙ (και στη σύγχρονη πόλη οι πιο ανεπτυγμένες πόλεις είναι πόλεις-λιμάνια), είχαν ναυτικό και είχαν τα λεφτά από τη συμμαχία.

ΥΓ 7: Και επαναλαμβάνω, είναι άτοπο, γελοιο, ανούσιο και ανοήτο να συγκρίνουμε τα τότε πολιτεύματα με τα τωρινά. Μιλάμε για άλλη εποχή, άλλη κοινωνία, άλλη οικονομία, άλλη ανάπτυξη, άλλες ανακαλύψεις, άλλους ανθρώπους. Η δημοκρατία της αρχαίας Αθήνας ουδεμία σχέση έχει με την σημερινή ως προς την δομή της και τη φύση της.

Επίλογος:
Σόρρυ, αλλά εσύ και εγώ δεν έχουμε τίποτα κοινό και δεν έχουμε κάτι άλλο να συζητήσουμε. Δεν το λέω ειρωνικά ούτε εκνευρισμένη είμαι ούτε τίποτα. Η αλήθεια είναι. Θα στο θέσω ως πλατωνική αλληγορία: σου προσφέρθηκε το χέρι του φιλόσοφου βασιλέα και εσύ προτίμησες τις αλυσίδες σου και τα ψεύτικα είδωλα. Πίσω στην σπηλιά σου, δεσμώτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
Δεν ειναι για 2 λογους: 1) δεν ειναι αυτη που αναφερεις και 2)Να σε πληροφορησω πως στη γαλλια για παραδειγμα, το 1700 μια ιεροδουλη μπορουσε καλλιστα να γινει μεγαλη αρχοντισσα. Που σημαινει, πως οι κοινωνικες ταξεις ειναι ανοιχτες στον οποιδηποτε. Αλλα οσον αφορα το πτυχιο μονον ελαχιστα πτυχια, οπως ιατρικης, εισαγγελιας, διπλωματων κλπ μπορουν να σου δωσουν κοινωνικη καταξιωση. Δεν σου δινει ενα πτυχιο καταξιωση.
Αλλα παντως σε ευχαριστω που τονισες το θεμα τις καταξιωσης. Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Οτι δεν μας ενδιαφερει το πτυχιο απο πλευρας παιδειας, μαθησης, αλλα μας ενδιαφερει μονο στο πως θα το χρησιμοποιησουμε για να βγαλουμε λεφτα και να "ανελιχθουμε" κοινωνικα.
Θα μιλησω και γενικα και προσωπικα.

προσωπικα: δεν μπηκα στη σχολη που ειμαι ουτε για τα λεφτα, ουτε για να καμαρωνω(αλλιως θα πηγαινα ιατρικη). μπηκα επειδη αντιπροσωπευε αυτο που ονειρευομουν απο μικρος, δηλ προγραμματισμο, υπολογιστες, ρομποτ, φυσικη κτλ. Δεν μπηκα στη σχολη για τα λεφτα, γιατι αυτο που θελω απο τη ζωη μου το εχω και χωρις λεφτα(δλδ γυναικες - ναι ειμαι ανωριμος, αλλα σκεψου/μαθε οτι ειμαι 20 χρονων).


γενικα: υπαρχουν ατομα που μπαινουν στη σχολη επειδη τους αρεσει η σχολη. υπαρχουν παλι και ατομα που μπαινουν για να καυχηθουν. Αλλα τα περισσοτερα ατομα μπαινουν σε μια σχολη για να βγαλουν ενα κομματι ψωμι στο μελλον. αν εσυ το θεωρεις αυτο ντροπη, δλδ το να παλευεις για να εξασφαλισεις το ζην, τοτε... χεστο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρα ειμαστε συναδελφοι. Ομως το οτι πας φιλολογια δεν σε κανει ειδικη στη σπαρτη και γενικοτερα στην ελληνικη ιστορια. Το οτι περασες 1η δεν εχει καμια απολυτως σημασια. οχι μονο στη φιλολογια αλλα ακομη περισσοτερο στην ιστορια. Και επισης ειναι overrated οπως λες για τον τροπο ζωης της. Οπως το γνωστο "το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν"

δεν το ξερεις. γιατι αν το ηξερες δεν θα ανεφερες τον τυρταιο και τον παυσανια. επισης μου αρεσε το 90%.

η βοηθεια της σπαρτης παει στην ανατροπη του πολιτευματος οπως ειχε γινει με τους πεισιστρατιδες. Τα ονοματα αναφερθηκαν ως παραδειγματα ευγενων που δεν εκαναν τεμεναδες στους σπαρτιατες.

ο παρθενωνας εχεις δικιο για αυτο φτιαχτηκε. μονο που η αρχιτεκτονικη του ειναι δωρικη. οπως και οι καρυατιδες

τραγωδια και σπαρτη δεν πανε μαζι; Χμμμμ.... Να φανταστω δεν γνωριζεις ουτε την Ορεστεια ουτε την Ελενη;

Ποσο πιο απλα να το πω;
οταν βγαζεις απο κυριαρχο το λαο και βαζεις 50 ατομα δεν λεγεται δημοκρατια, ολιγαρχια λεγεται. ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΔΟΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. Η δημοκρατια μιλαει για κυβερνηση του δημου. οχι για κυβερνηση 50 ατομων.

Τελος, Μιας και χρησιμοποιησες τον πλατωνα, εντελως ανουσια και λανθασμενα, και ακομη χειροτερα αλαζονικα, να σου θυμισω πως την αληθεια δεν μπορεις να την βρεις μιλωντας με καποιον που εχει κοινες αποψεις με εσενα. Αλλα ακριβως το αντιθετο. Γιατι διαφορετικα δεν θα φτασεις πουθενα. Και δυστυχως, οντως δεν εχουμε τιποτα να πουμε.

ZeLiGa έγραψε:
προσωπικα: δεν μπηκα στη σχολη που ειμαι ουτε για τα λεφτα, ουτε για να καμαρωνω(αλλιως θα πηγαινα ιατρικη). μπηκα επειδη αντιπροσωπευε αυτο που ονειρευομουν απο μικρος, δηλ προγραμματισμο, υπολογιστες, ρομποτ, φυσικη κτλ. Δεν μπηκα στη σχολη για τα λεφτα, γιατι αυτο που θελω απο τη ζωη μου το εχω και χωρις λεφτα(δλδ γυναικες - ναι ειμαι ανωριμος, αλλα σκεψου/μαθε οτι ειμαι 20 χρονων).
Μπραβο σου. Απο τη στιγμη που μπηκες εκει που πραγματικα ηθελες μπραβο.


ZeLiGa έγραψε:
γενικα: υπαρχουν ατομα που μπαινουν στη σχολη επειδη τους αρεσει η σχολη. υπαρχουν παλι και ατομα που μπαινουν για να καυχηθουν. Αλλα τα περισσοτερα ατομα μπαινουν σε μια σχολη για να βγαλουν ενα κομματι ψωμι στο μελλον. αν εσυ το θεωρεις αυτο ντροπη, δλδ το να παλευεις για να εξασφαλισεις το ζην, τοτε... χεστο.

πες μου απο που συμπερανες το οτι εγω ειπα αυτα που αναφερεις.Απο που καταλαβες οτι θεωρω ντροπη το να σπουδαζεις για να εξασφαλισεις στη συνεχεια το ψωμι σου; Απο το οτι μας ενδιαφερουν τα λεφτα και οχι η παιδεια; Καταρχας δεν ειναι ψεματα. Ουτε ντροπη ειναι. ειτε αν απλως θελεις να βγαζεις τα προς το ζην ειτε για να γινεις πλουσιος. Το να δουλευεις ειτε εχεις παρει πτυχιο ή οχι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ντροπη. Αλλα ειναι αισχος το να παρασιτεις. Εγω για αυτους μιλησα. Για ολους εκεινους τους φοιτητες και την πλειονοτητα ισως των καθηγητων που κοιτανε μονο το να πληρωνονται. Για τους καθηγητες ναι. ειναι ντροπη. Ειναι ντροπη να μην κανουν σωστα τη δουλεια τους και να κοιτανε μονο το χρημα. Για αυτο το λογο πιστευω πως τετοιες σχολες, που δεν κανουν τιποτα(εθεσα πιο πανω παραδειγματα) θα πρεπει να κλεισουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την youzhi στις Τρι Φεβ 19, 2013 12:54 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αλλο πραμα ειναι να κλεισουν σχολες και αλλο να σπουδαζει οποιος εχει λεφτα
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 12:55 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλά καλά άμα είσαι συνάδελφός μου εσύ, ζήτω που καήκαμε. Λυπάμαι τα καημένα τα παιδάκια.

Αλλά και πάλι, όπως είπα πριν, εγώ και εσύ δεν έχουμε τίποτα απολύτως κοινό (συνάδελφο μία φορά δεν σε θεωρώ), οπότε δεν έχουμε και κάτι άλλο να συζητήσουμε.

Βαριέμαι απλά να κάθομαι να γράφω κατεβατά ολόκληρα πάλι, για να σου δείξω πόσο λανθασμένος είσαι.

Enjoy your rest of eternity in ignorance.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 1:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:
αλλο πραμα ειναι να κλεισουν σχολες και αλλο να σπουδαζει οποιος εχει λεφτα


δεν ειπα κατι τετοιο. και ουτε θα μπορουσα να το πω τη στιγμη που ξερω πως στην ελλαδα αν γινοταν αυτο δεν θα σπουδαζε κανεις. αυτο που ειπα ειναι πως καποια στιγμη πρεπει να εμπεδωσουμε πως αυτος που εχει περισσοτερα, θα εχει και περισσοτερες επιλογες. Αυτο που εσυ λες, και θεωρεις πως διαφωνω ειναι πως αν κλεισει η σχολη σε μια πολη, αυτος που θελει να σπουδασει εκει δεν θα μπορει πλεον γιατι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα αρα δεν θα εχει προσβαση στη παιδεια. Συμφωνω απολυτα με αυτο. Αλλα πλεον δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. Γιατι; Γιατι, ουσιαστικα αυτο που παει να γινει, ειναι οπως ακουσα σημερα και για το χρυσο στη χαλκιδικη. Να μπει το συμφερον της χωρας πανω απο το τοπικο.. Δηλαδη. Τη τοπικη κοινωνια τη συμφερει να μην κλεισουν οι σχολες αυτες. Τη χωρα ομως γενικοτερα τη συμφερει. Και ειτε μας αρεσει ειτε οχι, στον πολεμο υπαρχουν και παραπλευρες απωλειες. Αλλα αυτη ειναι η τιμωρια μας. Γιατι ολα αυτα γινονται λογω χρηματων. Αν λοιπον δεν το παιζαμε βαρδινογιαννιδες, και δεν κοιτουσαμε πως θα φανουμε ανωτεροι στον γειτονα μας δεν θα φταναμε εδω. Καποτε, πολλοι ηταν εκεινοι που δεν ειχαν προσβαση στη παιδεια. Πλεον ξαναγυρναμε σε αυτες τις εποχες.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2013 4:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα που ακούστηκαν αλλά μέχρι να διαβάσω όλα αυτά τα σεντόνια πήγε 4 και βαριέμαι και quote να κάνω.

Προς το παρόν θα σταθώ εδώ γιατί είναι το post που με παρακίνησε να γράψω...

Παράθεση:
Υ.Γ:Άκουσα φήμες ότι το καινούργιο ομοσπονδιακό πανεπιστήμιο της Αθήνας (ΑΣΟΕΕ, Γεωπονική, Πάντειος κλπ που ενώθηκαν) προβλέπεται να στεγαστεί στο νέο συγκρότημα που (κάποια στιγμή) θα χτιστεί στο πρώην αεροδρόμιο στο ελληνικό. Έχετε ακούσει κάτι για αυτό;


Δηλώνω άσχετος επί του θέματος παρόλο που πρόκειται για την περιοχή μου,αν δεν γίνομαι αδιάκρητος που το άκουσες??
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 4 από 6

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01363 seconds with 5 queries