Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Elfen Lied

Τελικά, θα συνεχιστεί η σειρά Elfen Lied; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 07, 2007 2:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

auron12 έγραψε:
Παντως απο οτι ξερω δεν θα βγουν νεα επεισοδια.Μονο σε manga συνεχίζεται η ιστορια.


Αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα. Το μάνγκα έχει ολοκληρωθεί εδώ και πολύ καιρό. Απλά δεν έχουν βγεί όλα τα chapters σε scanlation, τα group που το έχουν πιάσει είναι οι Illuminati-Manga και οι Oshii-Manga, αλλά καθυστερούν πολύ λόγω έλλειψης προσωπικού.

Είχε ακουστεί η φήμη, ότι θα έβγαινε και μέρος 2ο στο άνιμε, αλλά ακόμα εν έχει βγει κάτι επίσημο, οπότε κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει τελικά. Πάντως στο μάνγκα η ιστορία είναι ολοκληρωμένη, όποιος ξέρει γιαπωνέζικα... Razz
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 09 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 17


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 23, 2007 1:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απίστευτο anime παιδια... πραγματικά θα άξιζε αν εβγαινε και συνεχεια.
Δεν παίζει θα παω να παρω το manga να δω τι γινεται παρακάτω.
η ακόμα καλύτερα να το διαβάσω όλο απο την αρχή...

παντως τρομερή σειρα. εχω δει πολλές καλές σειρες, και τις περισσοτερες τις έχετε μεταφράσει!!! Respekt
_________________
animaniak
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 242
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 24, 2007 5:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θα πω πως είναι και το καλύτερο anime που έχω δει αλλά εντάξει από άποψη "στησηματος" ήταν πολύ καλό. Τώρα για το τέλος που έδωσε δεν είμαι ικανοποιημένος και πόσο μάλλον αν το σταματήσει σ'αυτό το σημείο και δεν το συνεχίσει σύμφωνα με το manga.
Thumb Down
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 876
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 25, 2007 3:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

darkphoenix έγραψε:
Τώρα για το τέλος που έδωσε δεν είμαι ικανοποιημένος και πόσο μάλλον αν το σταματήσει σ'αυτό το σημείο και δεν το συνεχίσει σύμφωνα με το manga.
Thumb Down

Ναι ναι μαζί σου άρχοντα. Πολύ ελεεινό φινάλε για ένα τόσο καλό και χαρούμενο (τρόπος του λέγειν) Anime.
_________________
Arvendui for President
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 100
Τοποθεσία: Στο διπλανό δωμάτιο από αυτό που είναι ο Serestrum...παίρνω μάτι xD

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 30, 2007 2:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oxi re! To telos itan apla epiko,emena mou arese apisteyta poli! Einai wraio na se afinei etsi me tin glika....eidika o tropos pou teleiose,me to stamatima tis mousikis pou simvolizei to telos tis Lucy,kai to roloi pou ksafnika arxise na leitourgei (kai kala oti twra iparxei mono i Nyuu pou eixe kollima me to roloi) Crying or Very sad .......den kserw,oses fores kai na to dw,paramenei ena apo ta agapimena mou endings,itan poli...aprosmeno san telos! Ksefeyge apo ta tipika "to kalo nikaei,kai o vasikos ta ftiaxnei me tin simprotagwnistria,kai zisan aytoi kala klp klp".
_________________
Kenshin got owned







ORE WO,DARE DA TO OMOTTE IRU?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 24, 2007 4:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bασικά εγώ έβλεπα την σειρά μόνο και μόνο που είχε λίγο hentai με την Nyou Razz στο Manga να δείτε τη hentai έχει Thumb 2 Up αλλα το τέλος ητανε φοβερό μαλλον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ η Nyu πρέπει να έζησε Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 24, 2007 6:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μουσικη ηταν τρομερα ωραια,μια απο τις καλυτερες που εχω ακουσει σε ανιμε(και το Innocent Venus επισης-ασχετο!).Εμενα με εκνευρισε που την συγχωρεσε στο τελος...του σκοτωσε ολο το σοι δηλαδη,mercy! RTFM Aλλα δε βλεπω το λογο να συνεχιστει...μαλλον θα κουρασει.
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 10:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

to elfed life apla gamaei...mhpws mpwreite na mou peite kana allo anime me omh via me aimata kai tetoia kati paromoio tou elfed life...sas paraklw peite mou....
_________________
manh for ever...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 10:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωμη βια και αιματα....μπρρρρ...και η Nina μου ελεγε να το δω....μππρρρρρ και ξανα-μπρρρρρ........
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 06 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 28
Τοποθεσία: Kingdom Of Arabasta

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 9:18 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σαν ανιμε εμενα δε με εντυπωσιασε....το βρηκα ψιλοανουσιο και ρηχο αλλα οντως ηταν πολυ καλα στημενο οπως ειπε και ο darkphoenix....παντως η δουλεια σας ηταν πολυ καλη! Thumb 2 Up τωρα για το τελος πρεπει να πω οτι ηταν αρκετα ικανοποιητικο...γενικα μαρεσει η "σε αφηνω και φανταζεσαι τι εγινε δινοντας σου διαφορα στοιχεια" κατασταση!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2008 12:50 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγω θα ηθελα να συνεχιστει αλλα μεχρι τωρα δεν υπαρχει κατι το επισημο.....ασ ελπισουμε πως θα συνεχειστει
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 2:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesOfAzel έγραψε:
Το παρακάτο μακρινάρι έχει SPOILERS από τo manga. Προσπάθησα να τα αποφύγω όσο μπορούσα άλλα για να κάνω κάποιες συγκρίσεις έπρεπε να αναφερθώ και σε αυτο, οπότε BE WARNED.

Αγαπητέ Gpower the Second happy
Κοίτα, μια βασική ιδέα έγραψα, ο κάθε χαρακτήρας έχει και τη δική του ιστορία αλλα μου είναι δύσκολο να γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες οπότε απέφυγα να μπω σε λεπτομέρειες. Το ότι το τέλος και μεγάλο μέρος της σειράς είναι συμβολικό δεν είναι αυθέρετο συμπέρασμα μου, οι ίδιοι οι δημιουργοί το τονίσανε ακόμα περισσότερο με αντικείμενα που δεν υπήρχαν καν στο manga όπως το σπασμένο ρολόι το μουσικό κουτί κλπ. Ακόμα και ο τίτλος είναι συμβολικός Wink . To ότι το anime είναι licensed απο το manga δεν σημαίνει πως προσπαθεί να πει τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Arggg κοίτα τι έκανες, τωρα πήρα φόρα και δεν μπορώ να σταματήσω :P .

Το anime και το manga κάνουν αναμφησβήτητα κοινωνική κρητική . Σχολιάζουν και τα 2 τη σκληρότητα απέναντι στα παιδειά, την καταπίεση και τον φόβο της διαφορετικότητας , την αδιαφορία για τον συνάνθρωπο μας που είναι σε δυσμενή θέση , τη ροπή στη βια κλπ. Που δαιφοροποιείται το anime και γιατί θεωρώ πως κάνει καλύτερη δουλειά ?

1) Lucy : Τονίζεται λιγότερο το γεγονός πως είναι δυκλόνιο και περισσότερο πως απλά διαφέρει απο το μέσο άνθρωπο. Αυτό το πετυχαίνει το animation studio δίνοντας περισσότερο βάρος στο παρελθόν της Lucy (γιατί έγινε όπως είναι τώρα) και λιγότερο στο πως έχει καταλήξει. Η αναδρομή πιάνει σχεδόν 2 επεισόδια και είναι το ποιο κεντρικό σημείο της σειράς , σε αντίθεση με το manga που την κάνει σχεδόν στην αρχή και μετά επι volumes ολόκληρα αναλόνεται στο να προσπαθεί να μας δείξει πόσο φριχτό τέρας έχει γίνει η Lucy (και χρησιμοποιεί καθαρά τη βία σαν μέσο ψυχαγωγείας). H βασικότερη διαφοροποίηση όμως είναι πως ενω στο manga αλλάζει η Nyu , στο anime αλλάζει η ίδια η Lucy. Mε λίγα λόγια, το anime δεν κατέφυγε στις 3πλες προσωπικότητες (ναι , στο manga έχει 3 Razz ) και επιστημονικές αρλούμπες του manga για να αναπτήξει τον χαρακτήρα που πραγματικά μέτραγε και έδιξε ποιό γλαφυρά πως τα τέρατα δεν γενιούνται, τα φτιάχνουμε εμείς . Η Nyu μαλιστα στο anime δεν "γεννιέται" απο το χτύπημα στο κεφάλι , άλλα απο το σοκ όταν η Lucy αντικρίζει τον Kouta (δες προσεκτικά αυτο το σημείο και θα διαπιστώσεις πως η Lucy είναι αυτή που βγαίνει απο τη θάλασσα). Έπισης στο anime η Lucy δεν δείχνει το σαδισμό του manga άλλα φαίνεται να μισεί και αύτο που είναι (ουσιαστικά με τις πράξεις της τιμωρεί και τον εαυτό της). Ζει μόνο για να ζητήσει συγνώμη απο τον Kouta.

2) Nyu : Η "ανθρώπινη" προσωπικότητα της Lucy (το ανθρώπινο μέρος του εγκεφάλου της) στο manga, είναι στο anime η προσωπικότητα που γεννήθηκε απο τις τύψεις και και τη μετάνια για τις πράξεις της . Η Lucy πιστεύει πως δεν της αξίζει να βρήσκεται με τον Kouta αλλά δεν μπορεί να μείνει και μακριά του γιατί τον αγαπάει άλλα και επειδή έχει ανάγκη απο τη συγχώρεση του. Προσπαθεί υποσυνείδητα να "διορθώσει" το παρελθόν , συμβολικά φτιάχνοντας το ρολόι και κυριολεκτικά με διάφορες πράξεις της (συγχωρόντας τον Kouta στη θέση της αδερφης του πχ). Παρόλα αυτά, το τραύμα του Kouta παραμένει αφού αυτός εξακολουθεί να μην μπορεί να αντιμετοπίσει τι έγινε και προτιμάει να μην θυμάται. Η Lucy μόνο μπορεί να απολογηθεί γιαυτό που έκανε και μόνο μεσα απο αυτήν μπορεί o Kouta να ξεπεράσει και αυτός το παρελθόν του.

3) Kouta : Ο Kouta έχει μια αλλά πολύ σημαντική αλλαγή στο anime έναντι του manga, είναι η αντίδραση του όταν θυμάται τι έκανε η Lucy. Προφανώς όπως είπα και πριν το anime ασκεί κρητική και πολλές φορές το κάνει χρησιμοποιόντας και αντιθέσεις. ʼπο την αρχή λοιπόν , βλέπουμε το πρόσωπο της κοινωνείας που κακοποιεί τα παιδειά της, που καταπιέζει τον αδύναμο και το διαφορετικό, που εκδικήται και που χρησιμοποιήσει τους ανθρώπους σαν σκαλοπάτια προς την επίτευξη των στόχων. Έιναι μια ακρέα εικόνα που όμως υπάρχει σε καποιο βαθμό και γιαυτό και το anime την σχολιάζει. Η απάντηση που δίνεται σε όλα αυτά είναι ο Kouta , οχι σαν χαρακτήρας αλλα σαν παράδειγμα. Ο Kouta που απολαμβάνει τη διαφορετικότητα, που προστατεύει τους ανθρώπους που βρίσκονται σε αδυναμία ο Kouta που προτιμάει να ξεχνά, παρά να μισεί. Ο Kouta λοιπόν στο anime ξέρει και να συγχωρεί . Αν δεν ξέρεις τι γίνεται στο manga μπορώ να σου πω σε pm αλλα δεν θα το γράψω εδώ γιατί είναι super spoilerific Wink .

4) Το τέλος : Στο anime η Lucy βρήσκει το θάρος να αντιμετοπίσει τον Kouta και αυτός θυμάται και τη συγχωρεί. Αν δεν γινόταν αυτό, δεν θα είχαμε και αντιπαράδειγμα (όπως καταλαβαίνεις δεν γίνονται ακριβώς έτσι τα πράγματα στο manga). H Lucy ακολουθεί το παράδειγμα του Kouta και δεν αντεπιτίθεται στους στρατιώτες αλλά σήκωνει τα "χέρια" της προς τον ουρανό (εξιλέωση), σπάζοντας τον κύκλο της βίας και πληρόνοντας το τίμημα (το τελευταίο δική μου εκδοχή).

Ο Kurama συμφιλιόνεται με την κόρη του και πληρώνει για τα λάθη πεθαίνοντας μαζί με τη Mariko. Στο manga την Mariko την σκοτώνει η Lucy με τον ποιο σαδιστικό τρόπο αφού πρώτα έχει προηγηθεί μια απίστευτα τραβηγμένη σκηνή κατα την όποια η Mariko αναπτήσει 2η προσωπικότητα Myu? Razz (ναι, ala Nyu ) ξαναγίνεται Mariko, αποφασίζει ξαφνικά να γίνει καλό κορίτσι και πεθαίνει προστατέυοντας τον μπαμπάκα . Η Nana απο την άλλη αφου μαθαίνει πως ο Kurama δεν είναι ο φυσικός της πατέρας αποφασίζει πως θέλει να γίνει γυναίκα του . . . Με τον Kurama δεν σας λέω τι γίνεται :P (spoilerific και αυτο) .
Η τελευταία σκηνή (δική μου εκδοχή και αυτή) : Το μουσικό κουτί σταματάει να παίζει τη λυπητερή μουσική, όλα συγχωρέθηκαν πλέον. Το ρολόι μπορεί να ξανααρχήσει να χτυπά, οι χαρακτήρες πλέον μπορούν να κάνουν μαζί μια νέα αρχή. H Mayu και η Nana έχουν βρει πλέον μια καινούργια οικογένεια, με τη Yuka και τον Kouta σε ρόλο μητέρας και πατέρα και ο Kouta έχει πλέον συμφιλιωθεί με το παρελθόν του. Κάποιοι πέρνουν την εκδοχή του manga και πιστεύουν πως η Lucy επιβίοσε αλλα χωρίς τα κέρατα της έγινε η Nyu (το ρολόι συμβολίζει τη Nyu και το μουσικό κουτί τη Lucy).

Περι συμβολισμών : Κάποιοι βασικοί συμβολισμοί είναι όντως κοινοί, κάποιοι άλλοι όμως είναι σκόπιμα αλλαγμένοι. Κάνοντας μικρές άλλα σημαντικές μετατροπές οι δημιουργοί του anime κατάφεραν να αλλάξουν νόημα σε πολλά πράγματα , παραμένοντας ταυτόχρονα αρκετά κοντά στην πλοκή του manga .

Περι fanservice : Κοίτα, το οτι υγρένεται το [CENSORED Wink ] της Yuka οταν πρωτοφιλιέται με τον Kouta καταλαβαίνουμε όλοι πως δεν αποσκοπεί στο να ελαφρύνει την ατμόσφαιρα , μάλλον να τη φτηνήνει καταφέρνει, μαζί με τις επιθέσεις της Nyu στην μπανιέρα του Kouta καθώς και πολλά άλα παρόμοια συμβάντα. Ευτυχώς στο anime έδειξε ελάχιστα απο αυτά και με τρόπο αθώο δίνοντας τους το νόημα που θα έπρεπε να έχουν και στο manga, αυτό της παιδικής περιέργιας. Το γυμνό επίσης αποδίδεται με τελείως άλλο τρόπο στο anime , άλλες φορές αθώο, άλλες επιβλητικό άλλα ποτέ χυδαίο. Ασε που το manga είχε φτάσει και σε επίπεδα Harem show. Υπήρχε άκομα μία κοπέλα στο σπίτι (αυτή έμαθε στη Nyu να τραγουδα το Elfen Lied για όσους ενδιαφέρονται) και όλες κρυφογουστάρανε τον Kouta.

Οσο για το σενάριο, το καλύτερο (όπως βέβαια και οι απόψεις που εκφράζω) είναι υποκειμενικό. Διάφοροι χαρακτήρες κυριολεκτικά αλλάζουν σε 2 καρε όπως η Mariko σλλά και άλλοι χαρακτήρες αργότερα. Επιπλέον η όλη ιδέα της καταστροφής του ανθρωπίνου είδους απο ένα άλλο ποιο εξελιγμένο που προωθήται απο μια σκοτινή μυστική οργάνωση που την κυβερνά ένας παράφρον δεν χρειάζεται να σου πω εγώ αν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη η όχι, ιδίως στην Ιαπονία. Όσο για τις περισσότερες ανατροπές που αναφέρεις, μου φάνηκαν τις περισσότερες φορές πολύ κλισαρισμένες, μαλλον ένας τρόπος για να παραταθεί η διάρκεια του manga και όχι κάτι που προσέφερε τίποτα το ουσιαστικό. Αυτό που έκανε το elfen Lied να ξεχωρίζει ήταν περισσότερο ίδέες με τις οποίες ασχολείται και οι χαρακτήρες του και λιγότερο το σενάρειο του.

Οοοοουυυφφ , έλιωσα να γράφω ... Τέλος πάντων δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ το manga ρηχό, απλά πιστέυω πως το anime είχε καλύτερη εκτέλεση.


Μόλις διάβασα αυτήν την εκπληκτική ανάλυση (ναι έστω και μετά από 2μίση χρόνια από την ημερομηνία που γράφτηκε) και έρχομαι τώρα μετά από 3 μήνες που έχει να γίνει πόστ σε αυτό το τόπικ να πω πως μετά από όλα όσα είπες, SkiesOfAzel, είμαι απόλυτα καλυμμένη και δεν με νοιάζει πλέον αν θα βγει δεύτερος κύκλος Elfen Lied ή όχι... συμφωνώ απόλυτα με την εκδοχή που δίνεις σχετικά με το finale του anime και ύστερα και από αυτήν την ανάλυση σου που παραθέτω πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να αφήσουν το anime εκεί... να μην το προχωρήσουν άλλο...Και να φανταστείτε πώς όταν τελείωσε το Elfen Lied τραβούσα τα μαλλιά μου και ήθελα απεγνωσμένα να μάθω τι έγινε στο τέλος... τώρα μετά από αυτά που διάβασα θεωρώ τον εαυτό μου πολύ αφελή... Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά SkiesOfAzel να σαι καλά...
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 17 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τοποθεσία: Cyprus

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 15, 2008 11:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eιλικρινά ήταν απίθανο anime!!!!στην αρχή μπορεί να το σνομπαρα λίγο και να έλεγα ότι είναι κοριτσίστικο και τέτοια (και αυτό λόγο του υπερβολικού ροζ που υπήρχε σε όπια εικόνα έβλεπα σχετική με το elfen lied) αλλά τώρα που το είδα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις!!! Παιδία μόνο μια απορία θέλω να λύστε για να ησυχάσω :P... στο manga (αφού συνεχιστικέ) ήταν η Λούση εκείνη η σκιά στη πόρτα στο τέλος??
_________________
0123456789


Έχει επεξεργασθεί από τον/την christis7 στις Τρι Δεκ 16, 2008 9:47 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 16, 2008 4:34 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christis7 έγραψε:
Eιλικρινά ήταν απίθανο anime!!!!στην αρχή μπορεί να το στάμπαρα λίγο και να έλεγα ότι είναι κοριτσίστικο και τέτοια (και αυτό λόγο του υπερβολικού ροζ που υπήρχε σε όπια εικόνα έβλεπα σχετική με το elfen lied) αλλά τώρα που το είδα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις!!! Παιδία μόνο μια απορία θέλω να λύστε για να ησυχάσω :P... στο manga (αφού συνεχιστικέ) ήταν η Λούση εκείνη η σκιά στη πόρτα στο τέλος??


Στο manga από ένα σημείο και μετά η ιστορία αλλάζει εντελώς, άρα καμία σχέση με το τέλος του anime Thumbs UP


Πριν από μέρες είδα και εγώ το anime από την ac. Καλή δουλεία παιδιά, όπως πάντα εννοείτε. Respekt

Αν και πραγματικά είναι από τα πιο ενδιαφέρον anime που παρακολούθησα, έχω μερικές αντιρρήσεις. Φυσικά πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι μου η πλοκή και ειδικά το τέλος μου άρεσαν ιδιαίτερα σε βαθμό που το είδα ΟΛΟ μέσα σε μια βδομάδα 3 φορές HaHa, αν και το τέλος αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση..

Επειδή έχω μερικά παράπονα για το anime δεν μπορώ να του δώσω βαθμολογία 10/10 αλλά.. 8.5 και το βάζω στην κατηγορία των αγαπημένων μου. Thumb 2 Up

Πάρακάτω δεν θα κάνω άλλα θετικά σχόλια καθώς είναι είδη γνωστά και χιλιοειπωμένα και δεν έχω κάτι καινούριο να προσθέσω. Έτσι θα επικεντρωθώ σε κάτι αρνητικό.

Στα αρχικά επεισόδια καταντάει αρκετά κουραστικό λόγο του ότι η Nyu, η Mayu αλλά αργότερα και η ΝΑΝΑ, φεύγουν συνεχώς για κάποιο λόγο από το σπίτι και μετά από λίγο οι άλλοι βγαίνουν να ψάξουν αυτή που έφυγε. Σε κάποια στιγμή σκέφτηκα να το παρατήσω (συνέχισα επειδή είχα διαβάσει θετικά σχόλια και επειδή το είχα κατεβάσει ήδη, εξάλλου ήταν μόνο 13 Embarassed ) καθώς παραήταν κουραστικό (για μένα) αφού η ιστορία συνεχώς (μπορεί και 2 φορές σε 1 επεισόδιο) είχε ως εξής.. έφευγε κάποια απ' το σπίτι, βλέπαμε τι πήγε να κάνει αυτή που έφυγε και μετά, μας έπαιρνε πίσω στο σπίτι όπου ανησυχούσαν για αυτήν και θα άρχιζαν να την ψάχνουν.

Πιστεύω ότι αυτό έγινε λόγο του ότι είχαν μόνο 13 επεισόδια μέσα στα οποία θα έπρεπε να ξετυλίξουν την ιστορία, και έτσι τα πάντα συνέβαιναν με ταχύτητα χωρίς να προλαβαίνει ο τηλεθεατής να χωνέψει αρκετά πράγματα. Γι' αυτό αφαιρέθηκαν και αρκετές άλλες λεπτομέρειες και περιττές σκηνές που υπάρχουν στο manga οι οποίες όμως θα βοηθούσαν τον τηλεθεατή να μπει καλύτερα στο κλίμα της ιστορίας.

Εγώ είχα την τύχη-ατυχία (ούτε τύχη, ούτε ατυχία βασικά) να δώ πρώτα το anime και μετά να διαβάσω το μισό manga (μέχρι τώρα, σε λίγο θα συνεχίσω Razz ) και πραγματικά, αν δεν είχα διαβάσει πολλά από το ιντερνέτ για την ιστορία, δεν θα καταλάβαινα τόσα πολλά βλέποντας μόνο το άνιμε (όχι δεν είμαι χαζός Whistling ). Ακόμη και τώρα που διαβάζω το manga μου αρέσει εξίσου καθώς διάφοροι άλλοι χαρακτήρες της ιστορίας ξεδιπλώνονται καλύτερα, όπως για παράδειγμα ο γιος του Kakuzawa, αν και πέθανε νωρίς, θεωρώ όμως ότι στο anime η παρουσία του ήταν πολύ πολύ βιαστική.

Γενικά με 2 λέξεις θεωρώ το anime αρκετά καλό αλλά πολύ πολύ μικρό και βιαστικό.

Μια απορία.. γιατί γυρίστηκε το anime με διαφορετικό τέλος; Ξέρω ότι το anime άρχισε και τέλειωσε πριν να ολοκληρωθεί το manga, αλλά μήπως πίστευαν ότι θα είχε περισσότερη επιτυχία και θα ολοκληρωνόταν παράλληλα με το manga (με πολλά επεισόδια), αλλά αργότερα δεν είχε επιτυχία και λόγο ανώτερης βίας το έκοψαν βιαστικά; (φυσικά δεν περιμένω απάντηση για αυτό Razz )
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 18, 2008 3:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Elfen πραγματικά το λατρεύω..
Είχα αρχίσει να διαβάζω τα posts από την αρχή μιας κ είμαι καινούριο μέλος αλλά κουράστηκα για να είμαι ειλικρινής..
Θα μπορούσε κάποιος να μου πειαν ξέρει,αν θα συνεχιστεί τελικά το anime ή όχι?
και αν μπορώ από κάπου να κατεβάσω το manga στα αγγλικά?
Ευχαριστώ =)


ps:Α,κ κάτι ακομα..Εγω ειχα κατεβασει το anime με αγγλικους υποτιτλους κ μονο τα 13 επεισοδια,το 14ο δε το εβρισκα πουθενα,κ τωρα που το βρηκα εδω για καποιο λογο δε μπορω να το κατεβασω...
Κανω κλικ αλλα εμφανιζεται μια κενη σελιδα κ μετα τιποτα =/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Elfen Lied Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01625 seconds with 5 queries