Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Elfen Lied

Τελικά, θα συνεχιστεί η σειρά Elfen Lied; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 8:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Madarb, εγώ ήμουν! (η Lucy) Wink Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 29 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 8:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί ήταν άκυρο το τέλος ??? Θα προτιμούσατε απλα να δείχνει τη Lucy να πεθαίνει η να επιστρέφει στο σπίτι φαντάζομαι. Όπως όλη η σειρά, έτσι και το τέλος ήταν συμβολικό. Μπορώ να σας δώσω τη δική μου εξήγηση αν θέλετε (υποκειμενική φυσικά), αλλα δεν ήταν το θέμα αν η Lucy ζει η πεθαίνει. Η σειρά στην πραγματικότητα δεν είχε καν να κάνει με τα δυκλόνια .
Αυτό που έδειχνε ήταν την απάνθρωπη πλευρά της κοινωνείας μας και μερικούς ανθρώπους που πέσαν θύματα της σε μικρή ηλικία . Το ότι στο τέλος κατάφεραν να θεραπεύσουν τις πληγές του παρελθόντως και ο τρόπος που το πέτυχαν ήταν αυτό που είχε σημασία.
Οι άνθρωποι που φτιάξανε το anime, καταφέρανε να πάρουν ένα αρκέτα ποιό ρηχό manga που είχε ναι μεν μια καλή κεντρική ιδέα αλλα πολύ κακή εκτέλεση και να δημιουργήσουν κάτι το διαχρονικό. Μπόρεσαν ακόμα και να μετατρέψουν το fanservice του manga σε τέχνη.
Ειλικρινά ελπίζω να μην βγει συνέχεια , γιατί πολύ απλά οι χαρακτήρες έχουν πια κάνει τον κύκλο τους.
_________________
Close the world, Open the nExt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 9:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

_Sophia!!!_ έγραψε:
Madarb, εγώ ήμουν! (η Lucy) Wink Laughing


Αρα οι πληροφοριες ηταν εσωτερικες ε??? Laughing Laughing Laughing

SkiesOfAzel έγραψε:

Ειλικρινά ελπίζω να μην βγει συνέχεια , γιατί πολύ απλά οι χαρακτήρες έχουν πια κάνει τον κύκλο τους.


συμφωνω σ'αυτο που λες, αλλα για το γαμωτο θα θελα να δω αν οντως γυρναει.
παντως σαν σειρα ειναι οντως τρομερη.
η εξηγηση σου αν και συντομη περιεκτικη θα λεγα! Thumbs UP
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 9:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesOfAzel έγραψε:
Γιατί ήταν άκυρο το τέλος ??? Θα προτιμούσατε απλα να δείχνει τη Lucy να πεθαίνει η να επιστρέφει στο σπίτι φαντάζομαι. Όπως όλη η σειρά, έτσι και το τέλος ήταν συμβολικό. Μπορώ να σου δώσω τη δική μου εξήγηση αν θέλεις, αλλα δεν ήταν το θέμα αν η Lucy ζει η πεθαίνει.


Είναι πολύ ευχάριστο που θεώρησες συμβολική όλη τη σειρά, αν και προσωπικά θα διαφωνήσω με την ερμηνεία που δίνεις. Όπως επίσης και με την άποψη ότι το manga είναι ρηχό και το anime καλύτερο. Καταρχήν το μάνγκα έχει πολύ καλύτερο σενάριο, με περισσότερες ανατροπές, και τον δικό του συμβολισμό. Το όιτ περνάει κάποιες σκηνές που χαρακτηρίζεις ως fanservice είναι απόλυτα λογικό, γιατί αλλιώς το μάνγκα θα το διάβαζες και θα σε πλάκωνε η ψυχή σου, καθώς είναι αρκετά σκοτεινό και με πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

SkiesOfAzel έγραψε:
Αυτό που έδειχνε ήταν την απάνθρωπη πλευρά της κοινωνείας μας και μερικούς ανθρώπους που πέσαν θύματα της σε μικρή ηλικία . Το ότι στο τέλος κατάφεραν να θεραπεύσουν τις πληγές του παρελθόντως και ο τρόπος που το πέτυχαν ήταν αυτό που είχε σημασία.
Οι άνθρωποι που φτιάξανε το anime, καταφέρανε να πάρουν ένα αρκέτα ποιό ρηχό manga που είχε ναι μεν μια καλή κεντρική ιδέα αλλα πολύ κακή εκτέλεση και να δημιουργήσουν κάτι το διαχρονικό. Μπόρεσαν ακόμα και να μετατρέψουν το fanservice του manga σε τέχνη.


Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς με την άποψη ότι το anime σαν anime ήταν εκπληκτικό, αλλά δεν σημαίνει ότι προσπάθησαν να περάσουν τον συμβολισμό στον οποίο αναφέρεσαι. Απλά προσπάθησαν να ελαφρύνουν την ατμόσφαιρα του μανγκα, και στις πολύ σκοτεινές σκηνές, όσο και στις πιο προκλητικές. Γενικά τα κατάφεραν σε πολύ καλό βαθμό. Απο εκεί και πέρα όμως δεν νομίζω ότι προσπάθησαν να περάσουν κάτι παραπάνω. Εξάλλου οι συμβολισμοί που αναφέρεις υπάρχουν και στο μάνγκα.

Δυστυχώς δεν έχουν μεταφραστεί από scanlators όλα τα volumes του manga, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για το τέλος της σειράς, αλλά μέχρι εκεί που έχω διαβάσει (αρκετά αργότερα από το τέλος του ανιμε) είναι πραγματικά καταπληκτικό. Υπάρχουν και άλλοι συμβολισμοί, το λεξιλογικό επίπεδο είναι καταπληκτικό (ζορίζονται εξάλλου οι scanlators) και θέτει ζητήματα θρησκευτικά και υπαρξιακά. Δεν λέω άλλα για να μην πετάξω spoiler...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 11:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ανάλυση του SkiesOfAzel είναι πολύ καλή. βέβαια όλα αυτά που γίνονται, μπορεί απλά να εξυπηρετούν τις ανάγκες του σεναρίου και να μην κρύβουν κανένα κρυφό νόημα απολύτως!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 29 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 2:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το παρακάτο μακρινάρι έχει SPOILERS από τo manga. Προσπάθησα να τα αποφύγω όσο μπορούσα άλλα για να κάνω κάποιες συγκρίσεις έπρεπε να αναφερθώ και σε αυτο, οπότε BE WARNED.

Αγαπητέ Gpower the Second happy
Κοίτα, μια βασική ιδέα έγραψα, ο κάθε χαρακτήρας έχει και τη δική του ιστορία αλλα μου είναι δύσκολο να γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες οπότε απέφυγα να μπω σε λεπτομέρειες. Το ότι το τέλος και μεγάλο μέρος της σειράς είναι συμβολικό δεν είναι αυθέρετο συμπέρασμα μου, οι ίδιοι οι δημιουργοί το τονίσανε ακόμα περισσότερο με αντικείμενα που δεν υπήρχαν καν στο manga όπως το σπασμένο ρολόι το μουσικό κουτί κλπ. Ακόμα και ο τίτλος είναι συμβολικός Wink . To ότι το anime είναι licensed απο το manga δεν σημαίνει πως προσπαθεί να πει τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Arggg κοίτα τι έκανες, τωρα πήρα φόρα και δεν μπορώ να σταματήσω :P .

Το anime και το manga κάνουν αναμφησβήτητα κοινωνική κρητική . Σχολιάζουν και τα 2 τη σκληρότητα απέναντι στα παιδειά, την καταπίεση και τον φόβο της διαφορετικότητας , την αδιαφορία για τον συνάνθρωπο μας που είναι σε δυσμενή θέση , τη ροπή στη βια κλπ. Που δαιφοροποιείται το anime και γιατί θεωρώ πως κάνει καλύτερη δουλειά ?

1) Lucy : Τονίζεται λιγότερο το γεγονός πως είναι δυκλόνιο και περισσότερο πως απλά διαφέρει απο το μέσο άνθρωπο. Αυτό το πετυχαίνει το animation studio δίνοντας περισσότερο βάρος στο παρελθόν της Lucy (γιατί έγινε όπως είναι τώρα) και λιγότερο στο πως έχει καταλήξει. Η αναδρομή πιάνει σχεδόν 2 επεισόδια και είναι το ποιο κεντρικό σημείο της σειράς , σε αντίθεση με το manga που την κάνει σχεδόν στην αρχή και μετά επι volumes ολόκληρα αναλόνεται στο να προσπαθεί να μας δείξει πόσο φριχτό τέρας έχει γίνει η Lucy (και χρησιμοποιεί καθαρά τη βία σαν μέσο ψυχαγωγείας). H βασικότερη διαφοροποίηση όμως είναι πως ενω στο manga αλλάζει η Nyu , στο anime αλλάζει η ίδια η Lucy. Mε λίγα λόγια, το anime δεν κατέφυγε στις 3πλες προσωπικότητες (ναι , στο manga έχει 3 Razz ) και επιστημονικές αρλούμπες του manga για να αναπτήξει τον χαρακτήρα που πραγματικά μέτραγε και έδιξε ποιό γλαφυρά πως τα τέρατα δεν γενιούνται, τα φτιάχνουμε εμείς . Η Nyu μαλιστα στο anime δεν "γεννιέται" απο το χτύπημα στο κεφάλι , άλλα απο το σοκ όταν η Lucy αντικρίζει τον Kouta (δες προσεκτικά αυτο το σημείο και θα διαπιστώσεις πως η Lucy είναι αυτή που βγαίνει απο τη θάλασσα). Έπισης στο anime η Lucy δεν δείχνει το σαδισμό του manga άλλα φαίνεται να μισεί και αύτο που είναι (ουσιαστικά με τις πράξεις της τιμωρεί και τον εαυτό της). Ζει μόνο για να ζητήσει συγνώμη απο τον Kouta.

2) Nyu : Η "ανθρώπινη" προσωπικότητα της Lucy (το ανθρώπινο μέρος του εγκεφάλου της) στο manga, είναι στο anime η προσωπικότητα που γεννήθηκε απο τις τύψεις και και τη μετάνια για τις πράξεις της . Η Lucy πιστεύει πως δεν της αξίζει να βρήσκεται με τον Kouta αλλά δεν μπορεί να μείνει και μακριά του γιατί τον αγαπάει άλλα και επειδή έχει ανάγκη απο τη συγχώρεση του. Προσπαθεί υποσυνείδητα να "διορθώσει" το παρελθόν , συμβολικά φτιάχνοντας το ρολόι και κυριολεκτικά με διάφορες πράξεις της (συγχωρόντας τον Kouta στη θέση της αδερφης του πχ). Παρόλα αυτά, το τραύμα του Kouta παραμένει αφού αυτός εξακολουθεί να μην μπορεί να αντιμετοπίσει τι έγινε και προτιμάει να μην θυμάται. Η Lucy μόνο μπορεί να απολογηθεί γιαυτό που έκανε και μόνο μεσα απο αυτήν μπορεί o Kouta να ξεπεράσει και αυτός το παρελθόν του.

3) Kouta : Ο Kouta έχει μια αλλά πολύ σημαντική αλλαγή στο anime έναντι του manga, είναι η αντίδραση του όταν θυμάται τι έκανε η Lucy. Προφανώς όπως είπα και πριν το anime ασκεί κρητική και πολλές φορές το κάνει χρησιμοποιόντας και αντιθέσεις. Από την αρχή λοιπόν , βλέπουμε το πρόσωπο της κοινωνείας που κακοποιεί τα παιδειά της, που καταπιέζει τον αδύναμο και το διαφορετικό, που εκδικήται και που χρησιμοποιήσει τους ανθρώπους σαν σκαλοπάτια προς την επίτευξη των στόχων. Έιναι μια ακρέα εικόνα που όμως υπάρχει σε καποιο βαθμό και γιαυτό και το anime την σχολιάζει. Η απάντηση που δίνεται σε όλα αυτά είναι ο Kouta , οχι σαν χαρακτήρας αλλα σαν παράδειγμα. Ο Kouta που απολαμβάνει τη διαφορετικότητα, που προστατεύει τους ανθρώπους που βρίσκονται σε αδυναμία ο Kouta που προτιμάει να ξεχνά, παρά να μισεί. Ο Kouta λοιπόν στο anime ξέρει και να συγχωρεί . Αν δεν ξέρεις τι γίνεται στο manga μπορώ να σου πω σε pm αλλα δεν θα το γράψω εδώ γιατί είναι super spoilerific Wink .

4) Το τέλος : Στο anime η Lucy βρήσκει το θάρος να αντιμετοπίσει τον Kouta και αυτός θυμάται και τη συγχωρεί. Αν δεν γινόταν αυτό, δεν θα είχαμε και αντιπαράδειγμα (όπως καταλαβαίνεις δεν γίνονται ακριβώς έτσι τα πράγματα στο manga). H Lucy ακολουθεί το παράδειγμα του Kouta και δεν αντεπιτίθεται στους στρατιώτες αλλά σήκωνει τα "χέρια" της προς τον ουρανό (εξιλέωση), σπάζοντας τον κύκλο της βίας και πληρόνοντας το τίμημα (το τελευταίο δική μου εκδοχή).

Ο Kurama συμφιλιόνεται με την κόρη του και πληρώνει για τα λάθη πεθαίνοντας μαζί με τη Mariko. Στο manga την Mariko την σκοτώνει η Lucy με τον ποιο σαδιστικό τρόπο αφού πρώτα έχει προηγηθεί μια απίστευτα τραβηγμένη σκηνή κατα την όποια η Mariko αναπτήσει 2η προσωπικότητα Myu? Razz (ναι, ala Nyu ) ξαναγίνεται Mariko, αποφασίζει ξαφνικά να γίνει καλό κορίτσι και πεθαίνει προστατέυοντας τον μπαμπάκα . Η Nana απο την άλλη αφου μαθαίνει πως ο Kurama δεν είναι ο φυσικός της πατέρας αποφασίζει πως θέλει να γίνει γυναίκα του . . . Με τον Kurama δεν σας λέω τι γίνεται :P (spoilerific και αυτο) .
Η τελευταία σκηνή (δική μου εκδοχή και αυτή) : Το μουσικό κουτί σταματάει να παίζει τη λυπητερή μουσική, όλα συγχωρέθηκαν πλέον. Το ρολόι μπορεί να ξανααρχήσει να χτυπά, οι χαρακτήρες πλέον μπορούν να κάνουν μαζί μια νέα αρχή. H Mayu και η Nana έχουν βρει πλέον μια καινούργια οικογένεια, με τη Yuka και τον Kouta σε ρόλο μητέρας και πατέρα και ο Kouta έχει πλέον συμφιλιωθεί με το παρελθόν του. Κάποιοι πέρνουν την εκδοχή του manga και πιστεύουν πως η Lucy επιβίοσε αλλα χωρίς τα κέρατα της έγινε η Nyu (το ρολόι συμβολίζει τη Nyu και το μουσικό κουτί τη Lucy).

Περι συμβολισμών : Κάποιοι βασικοί συμβολισμοί είναι όντως κοινοί, κάποιοι άλλοι όμως είναι σκόπιμα αλλαγμένοι. Κάνοντας μικρές άλλα σημαντικές μετατροπές οι δημιουργοί του anime κατάφεραν να αλλάξουν νόημα σε πολλά πράγματα , παραμένοντας ταυτόχρονα αρκετά κοντά στην πλοκή του manga .

Περι fanservice : Κοίτα, το οτι υγρένεται το [CENSORED Wink ] της Yuka οταν πρωτοφιλιέται με τον Kouta καταλαβαίνουμε όλοι πως δεν αποσκοπεί στο να ελαφρύνει την ατμόσφαιρα , μάλλον να τη φτηνήνει καταφέρνει, μαζί με τις επιθέσεις της Nyu στην μπανιέρα του Kouta καθώς και πολλά άλα παρόμοια συμβάντα. Ευτυχώς στο anime έδειξε ελάχιστα απο αυτά και με τρόπο αθώο δίνοντας τους το νόημα που θα έπρεπε να έχουν και στο manga, αυτό της παιδικής περιέργιας. Το γυμνό επίσης αποδίδεται με τελείως άλλο τρόπο στο anime , άλλες φορές αθώο, άλλες επιβλητικό άλλα ποτέ χυδαίο. Ασε που το manga είχε φτάσει και σε επίπεδα Harem show. Υπήρχε άκομα μία κοπέλα στο σπίτι (αυτή έμαθε στη Nyu να τραγουδα το Elfen Lied για όσους ενδιαφέρονται) και όλες κρυφογουστάρανε τον Kouta.

Οσο για το σενάριο, το καλύτερο (όπως βέβαια και οι απόψεις που εκφράζω) είναι υποκειμενικό. Διάφοροι χαρακτήρες κυριολεκτικά αλλάζουν σε 2 καρε όπως η Mariko σλλά και άλλοι χαρακτήρες αργότερα. Επιπλέον η όλη ιδέα της καταστροφής του ανθρωπίνου είδους απο ένα άλλο ποιο εξελιγμένο που προωθήται απο μια σκοτινή μυστική οργάνωση που την κυβερνά ένας παράφρον δεν χρειάζεται να σου πω εγώ αν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη η όχι, ιδίως στην Ιαπονία. Όσο για τις περισσότερες ανατροπές που αναφέρεις, μου φάνηκαν τις περισσότερες φορές πολύ κλισαρισμένες, μαλλον ένας τρόπος για να παραταθεί η διάρκεια του manga και όχι κάτι που προσέφερε τίποτα το ουσιαστικό. Αυτό που έκανε το elfen Lied να ξεχωρίζει ήταν περισσότερο ιδέες με τις οποίες ασχολείται και οι χαρακτήρες του και λιγότερο το σενάριό του.

Οοοοουυυφφ , έλιωσα να γράφω ... Τέλος πάντων δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ το manga ρηχό, απλά πιστέυω πως το anime είχε καλύτερη εκτέλεση.
_________________
Close the world, Open the nExt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 3:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesofAzel Thumbs UP
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 3:43 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα μεγάλο Respekt για την εκπληκτική ανάλυση που έκανες! Worthy

Σε ορισμένα σημεία διαφωνώ, αλλά νομίζω ότι είναι φυσιολογικό δύο διαφορετικοί άνθρωποι να έχουν και διαφορετικές απόψεις. Το σημαντικότερο είναι ότι συμφωνώ στα περισσότερα σημεία, και το καλύτερο είναι ότι υποστηρίζεις τεκμηριωμένα τις απόψεις σου!

Το μόνο που θα πω, είναι ότι στο manga περνάει και το μήνυμα της ματαιοδοξίας και της φιλοδοξίας που έχουν μερικοί άνθρωποι όπως ο Αρχηγός της οργάνωσης που ανέφερες,

Από κει και πέρα φαίνεται ότι έχεις μελετήσει σε βάθος το όλο ζήτημα, οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ανταλάσσουμε ποστ μήκους σελίδωνRazz

Υ.Γ.
Έχεις βρει όλα τα volumes από το μάνγκα; Εγώ έχω μέχρι και το πρώτο chapter από το Volume 09...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 29 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 2:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον είναι Respekt να χάνεις 2 ώρες απο τη ζωή σου για να γράψεις τις απόψεις σου για ένα anime Wink .
Το manga το έχω ολόκληρο αλλά όπως καταλαβαίνεις απο ένα σημείο και μετά, δεν είναι μεταφρασμένο. Είχε βγει παλιότερα ενα full scanlation αλλα κυκλοφόρησε μόνο σε newsgroups , για τους λίγους και τους εκλεκτούς Razz .
Btw παιδειά , ευχαριστώ για την ελληνική μετάφραση, χάρη σε εσάς κατάφερε ο 60 χρονών πατέρας μου να δει ένα τόσο καλό anime. Σειρά έχει τώρα το Lain happy.
_________________
Close the world, Open the nExt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 2:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesOfAzel έγραψε:

Btw παιδειά , ευχαριστώ για την ελληνική μετάφραση, χάρη σε εσάς κατάφερε ο 60 χρονών πατέρας μου να δει ένα τόσο καλό anime. Σειρά έχει τώρα το Lain happy.


Shocked Shocked Shocked
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 4:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesOfAzel έγραψε:
Χμμ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον είναι Respekt να χάνεις 2 ώρες απο τη ζωή σου για να γράψεις τις απόψεις σου για ένα anime Wink .
Btw παιδειά , ευχαριστώ για την ελληνική μετάφραση, χάρη σε εσάς κατάφερε ο 60 χρονών πατέρας μου να δει ένα τόσο καλό anime. Σειρά έχει τώρα το Lain happy.


Μόνο και μόνο που έκατσες κι έγραψες στα ελληνικά όλο αυτό το πράμα τι να πω... Πάλι καλά που δεν έγραφες για το manga, ακόμα θα έγραφες. Καλά τα έχουμε και μεταξύ μας για το elfen lied, αλλά να πω κι εδώ ότι συμφωνώ σχεδόν σε όλα(για το άνιμε μιλάω). Τώρα μη με βάλεις να ξαναδιαβάσω αυητό το πράμα για να βρώ που διαφωνώ, δεν το κάνω. Razz

Offtopic on
κάτσε και δες με τον πατέρα σου saikano μιας και το αγαπας τόσο και μετεφραζε απο τα αγγλικα στα ελληνικα HaHa HaHa Laughing Laughing Twisted Evil
Offtopic off
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 4:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SkiesOfAzel έγραψε:
Χμμ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον είναι Respekt να χάνεις 2 ώρες απο τη ζωή σου για να γράψεις τις απόψεις σου για ένα anime Wink .


Η ανταλλαγή απόψεων σχετικά με κάποιο αντικείμενο, στην προκειμένη ένα αντικείμενο τέχνης (ναι, τα anime είναι μορφή τέχνης και όποιος λέεις το αντίθετο δεν ξέρει τι του γίνεταιRazz), πιστεύω πως δεν είναι χάσιμο χρόνου, άλλα ένα είδος πνευματικής "τροφής", επομένως συνεχίζω να σου δίνω Respekt , και ας μη τα δέχεσαι Razz, επειδή με "τάισες" καλά!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 29 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 4:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sunday έγραψε:
SkiesOfAzel έγραψε:
Χμμ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον είναι Respekt να χάνεις 2 ώρες απο τη ζωή σου για να γράψεις τις απόψεις σου για ένα anime Wink .
Btw παιδειά , ευχαριστώ για την ελληνική μετάφραση, χάρη σε εσάς κατάφερε ο 60 χρονών πατέρας μου να δει ένα τόσο καλό anime. Σειρά έχει τώρα το Lain happy.


Μόνο και μόνο που έκατσες κι έγραψες στα ελληνικά όλο αυτό το πράμα τι να πω... Πάλι καλά που δεν έγραφες για το manga, ακόμα θα έγραφες. Καλά τα έχουμε και μεταξύ μας για το elfen lied, αλλά να πω κι εδώ ότι συμφωνώ σχεδόν σε όλα(για το άνιμε μιλάω). Τώρα μη με βάλεις να ξαναδιαβάσω αυητό το πράμα για να βρώ που διαφωνώ, δεν το κάνω. Razz

Offtopic on
κάτσε και δες με τον πατέρα σου saikano μιας και το αγαπας τόσο και μετεφραζε απο τα αγγλικα στα ελληνικα HaHa HaHa Laughing Laughing Twisted Evil
Offtopic off


1ον , Ξέρεις πολύ καλά πως τα cd του Saikano τα πέταξα στα σκουπίδια με το που τελείωσα τη σειρά (έπρεπε να το είχα κανει πριν το δω αλλά δεν ήξερα) .
2ον Μην με προκαλείς γιατί θα έρθω , θα σε δέσω στην καρέκλα σου, θα σου βάλω και μανταλάκια να μην μπορείς ούτε τα μάτια να κλήσεις και θα στο βάλω να το δεις όλο σερί Twisted Evil
_________________
Close the world, Open the nExt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 34


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 7:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως απο οτι ξερω δεν θα βγουν νεα επεισοδια.Μονο σε manga συνεχίζεται η ιστορια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 21 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 876
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 07, 2007 2:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

auron12 έγραψε:
Παντως απο οτι ξερω δεν θα βγουν νεα επεισοδια.Μονο σε manga συνεχίζεται η ιστορια.

Αυτό το διάβασες σε καένα foroum? κρίμα πάντως αν δεν βγάλουν και το άνιμε...
Crying or Very sad Crying or Very sad
_________________
Arvendui for President
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Elfen Lied Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0162 seconds with 5 queries