Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 4:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Deykalionas17, warlock
1 warning please. Μέχρι τώρα καλά τα συζητούσαμε, δε χρειάζεται να μπούμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις!

Μπορεί ο καθένας να αναφέρει τις προσωπικές του απόψεις. Φυσικά και δε θα συμφωνούμε όλοι με όλους. Δε χρειάζεται όμως να πλακωθούμε μεταξύ μας.
Ας διαβάσει ο καθένας τις απόψεις του άλλου, ώστε να προβληματιστεί και να σκεφτεί. Μπορεί κάποια πράγματα να μην είχαν περάσει από το μυαλό μας.

Και θα σα παρακαλούσα ΟΛΟΥΣ να μη χρησιμοποιείτε χαρακτηρισμούς τύπου "ζώα" και τα σχετικά. Όπως είπα και πιο πάνω, ας κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 4:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

No worries g. Δεν πρόκειται να τσακωθώ. Απλώς ζήτησα να αποσυρθούν τα bold, γιατί έχουν την υπόσταση της έντασης. Και μάλιστα ο warlock συμφώνησε, οπότε κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια ότι δεν θέλω (και άλλωστε δεν μπορώ) να πείσω κανέναν για τίποτα. Όπως λέω για τρίτη φορά. Εξέθεσα την άποψή μου χωρίς να προσβάλλω (πιστεύω) κανέναν. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψή του.

Κάτι μικρό τελευταίο. Warlock δεν ήταν σκοπός μου να μειώσω την απόφασή σου ή οτιδήποτε. Για να την υποστηρίζεις σημαίνει ότι σκέφτηκες και στο μυαλό βρήκες αυτό που προτιμάς. Και το σέβομαι αυτό. Απλά λέω ότι ο Καμένος είναι όπως και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Κράζει τους έξω. Για ΟΛΑ φταίνε οι άλλοι. Δεν φταίμε εμείς ποτέ. Ο Καμένος λοιπόν λέει ψέματα (στα μάτια μου είναι ψέματα ξαναλέω) στο λαό, ο οποίος είναι μπουχτισμένος από τις περικοπές και τους λέει "Οι κακοί οι ξένοι φταίνε θα πάω εγώ και θα τους κάνω ντα." Δεν βάζει όμως στο στόμα του λέξεις όπως απολύσεις στο δημόσιο που έπρεπε να έιναι το μισό απ'ότι είναι. Δεν λέει να ανοίξουν τα επαγγέλματα. Δεν λέει να προχωρήσουν οι επενδύσεις. Δεν λέει ότι πρέπει να τιμωρηθεί η φοροδιαφυγή. Λέει μόνο ότι θα δώσουμε όσα γουστάρουμε πίσω και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε από τη κρατική σπατάλη γενικά και αόριστα. Τα λέει γιατί αυτά του δίνουν ψήφους...

Ας γυρίσω λίγο πιο πίσω. Φταίξανε οι ξένοι ναι. Αλλά εμείς ζητήσαμε Μνημόνιο και ΔΝΤ. Εμείς ζούμε με δανεικά τα τελευταία 30 χρόνια. Εμείς δεν παράγουμε τίποτα. Εμείς έχουμε τον πιο αργόστροφο δημόσιο τομέα, εμείς έχουμε τους περισσότερους άνεργους πτυχιούχους νέους εμείς, εμείς, εμείς. Όταν το καταλάβουμε ότι πρέπει να τακτοποιήσουμε τα του οίκου μας πρώτα και μετά να τσακωθούμε με τους απ'έξω μέσα σε λίγα χρόνια θα ζούμε σε μία πολύ καλύτερη χώρα.

Αυτή είναι η άποψή μου.

youzhi έγραψε:
Deykalionas17 έγραψε:
Δηλαδή αν έβγΙνε κάποιος και έλεγε θα κάνω τον κατώτατο μισθό 2500, θα κάνω τα πάντα δημόσια και δωρέαν και δεν ξέρω τι άλλο θα το πιστέυατε και θα τον ψηφίζατε;;;


εδω και 30 χρονια παιρνει 7-8% και λεγεται ΚΚΕ.


Epic comment is epic!!! Worthy Worthy Worthy

Και για να δω ποιος μάγκας (πολιτικός) θα τολμήσει να προτείνει συνταγματική αναθεώρηση. Ο Τσίπρας είναι ο μόνος που το είπε στον Χατζηνικολάου και είναι προς τιμήν του. Η βουλή που θα προκύψει μετά από αυτές τις εκλογές μπορεί να προτείνει αλλαγές στο σύνταγμα. Αναφέρω ενδεικτικά:

1)Ριζική αλλαγή εκλογικού νόμου
2)Κατάργηση ασυλείας υπουργών καθώς και παραγραφής των αδικημάτων δημοσίου χαρακτήρα.
3)Απομάκρυνση της κυβέρνησης από την δικαιοσύνη μπας και την αφήσουν να κάνει τη δουλειά της.

Αυτά πρέπει να ζητάμε κανονικά για να μην μπορούν να μας κάνουν ότι θέλουν στο μέλλον και να μην τους αφήνουμε να μας "παίζουν" σαν μαριονετούλες.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 5:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε, οχι! Δεν παιζει να τσακωθω για οποιοδηποτε κομμα! Προτιμω να τσακωθω για την μπαλα αν ειναι ετσι! Razz

Αποψεις λεμε, σιγουρα, αλλα σιγουρα Deykaliona δεν τα λεει ετσι και προφανως τα εχεις ακουσει απο αλλου ετσι οπως τα γραφεις! Πηγαινε ακου καμια δεκαλεπτη συντευξη του συγκεκριμενου και μετα ελα να ξανα διαφωνησεις μαζι μου. Τεσπα αρκετα, οπως εχω πει και εγω σε προηγουμενο ποστ μου ας ψηφισει ο καθενας οτι θελει αρκει να εχει ακουσει ολες τις αποψεις, εγω δεν εχω ακουσει της Δημιουργιας Ξανα και θελω να τις ακουσω... προσωπικα εχω ακουσει τις προτασεις των περισσοτερων κομματων και ετσι καπως κατεληξα σε αυτο. Παω για coffee τα λεμε! happy
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 6:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον εγω ειμαι της αποψης...




αυτη ειναι η 2 φορα που ψηφιζω...την 1 ειχα ριξει ακυρο(μακακια)...τωρα ειλικρινα δεν ξερω τι να ψηφισω.....το μονο σιγουρο για μενα ειναι οτι οσοι ειναι μεσα στην βουλη ειναι πουλημενοι(απο τον 1 ως τον τελευταιο)..τι τσιπρας τι παπαρηγα τι καρατζαφερης...ολα αυτα ειναι ενα καλοστημενο παιχνιδι...γιαυτο και θα ψηφισω καποιο μικροτερο κομμα(βεβαια υπαρχει και το παιχνιδι με τις εδρες το οποιο στην τελικη αν βαλουμε καποιο κομμα που δεν ειναι στην βουλη μεσα στην ουσια θα πληρωνουμε +1 ενα κομμα)..για καποια στιγμη περασε απο το μυαλο μου και η χρυση αυγη...γιατι λεω αφου οι αλλοι μας γα@#@#@ γιατι να μην τους γα@#@ και εμεις...αλλα μετα ειπα οπα περιμενε,αυτοι ειναι νεο-ναζιστες...ολο αυτο ξεκινησε απο την γερμανια..πως θα πανε αυτοι που χρησιμοποιουν την ''φιλοσοφια'' τους να τους πουν φερτε πισω τα λεφτα...δεν θα το κανουν..εχω βαρεθει να βλεπω συνεχεια διαφημισεις στην τηλεοραση του πασοκ και την νδ(τις παιζουν και την μια πισω απο την αλλη παναθεμα τους)ενω υπαρχουν δεν ξερω και εγω ποσα κομματα πλεον..βαθεια μεσα μου πιστευω πως οτι και να κανουμε την εχουμε πατησει....ολη αυτη η κριση ειναι προσχεδιασμενη εδω και χρονια...η μονη λυση για μενα ειναι να φανε ψοφο ολοι οι πολιτικοι σε ολες τις χωρες και να φιταχτει το συστημα απο την αρχη..αλλα επειδη δεν προκειται να γινει κατι τετοιο(ειλικρινα πιστευω οτι μονο κατι τετοιο θα μας εσωζε)την εχουμε βαμμενη...τεσπα οπως και να εχει ειναι μονοδρομος πλεον το τελος μας..εχουν φτιαξει ετσι τα πραγματα ωστε να πιστευουμε πως υπαρχει διαφυγη ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 9:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρωτα απ'ολα προσοχη στη ψηφο που θα δωσετε!Ειναι πολυ σημαντικη!Μην πεφτετε στην παγιδα του τυπου δεν ψηφιζω!Ειναι το τελευταιο χαρτι που μας εχουν αφησει απο μερος τους,οποτε ας το αξιοποιησουμε!

Σχετικα με το ΔΗΜΑΡ και τους ανεξαρτητους ελληνες παιδια μην κοροιδευομαστε και καλυτερα μην μας κοροιδευουν ειναι η αναθεωρηση του πασοκ και τη ΝΔ.!Οσο για το συριζα πουλημενο χρονια τωρα ,π.χ. υπεγραψε τη συνθηκη του μααστριχτ, και εχει δηλωσει οτι θα συνεργαζοταν με τους ανεξαρτητους... Παιδες μακρυα απο καθε εθνικιστικο κομμα,σε περιοδο κρισης το επομενο βημα ειναι ή φασισμος ή κομμουνισμος!Το λεω αυτο γτ αν μπει η χρυση αυγη στη βουλη παμε σε κακο δρομο.

Προσωπικα τωρα, μαλλοκ ΚΚΕ θα ψηφισω ή ανταρσυα,ζητανε ανατροπη του συστηματος και οχι ενα καλυτερο καπιταλισμο οπως ζηταει ο τσιπρας!

Το μελλον μας δεν ειναι ο καπιταλισμος ειναι ο νεο δρομος ο σοσιαλισμος
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 10:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ξαναπώ αυτά που είπα στην αρχή χωρίς να μπω στη συζήτηση. Αυτή τη φορά από το στόμα του μέγα Λακαιδεμόνιου ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΧΙΟΥ!


_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 11:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Θα ξαναπώ αυτά που είπα στην αρχή χωρίς να μπω στη συζήτηση. Αυτή τη φορά από το στόμα του μέγα Λακαιδεμόνιου ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΧΙΟΥ!



Συμφωνω και επαυξανω ειναι το μονο που πρεπει πραγματικα να γινει!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 1:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σταματήστε να λέτε ψέματα στους εαυτούς σας ωρέ... Που σας φταίνε οι παππούδες. Κλειδώστε σπίτια πέρα από τους παππούδες, κομματόσκυλα, κομματικούς στρατούς, νεολαίες, βολεμένους στο δημόσιο, όσους χρωστάνε γενικότερα σε αυτά τα λαμόγια, στρατιωτικούς, σώματα ασφαλείας, ψηφοφόρους οπαδούς, φοροφυγάδες που δεν έχουν αγγιχτεί και μεγαλοεισοδηματίες και μεγαλοεπιχειρηματίες (κοινώς οι ζάμπλουτοι) που επίσης δεν έχουν πειραχτεί και τότε μπορεί να έχετε μία ελπίδα να ρίξετε τα δύο αυτά κόμματα. Σταματήστε να τα ρίχνετε όλα στους παππούδες. Δεν αλλάζει η κατάσταση στις 6 του φετινού Μάη. Όμως αν αρχίσουμε να βάζουμε μυαλό ελπίζω τα επόμενα χρόνια να αλλάξει.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 2:14 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελπίζω Πάρι όταν εμείς γίνουμε κωλόγριες να θυμόμαστε αυτά που περάσαμε νέοι και κυρίως να διατηρουμε μεγαλύτερη εγκεφαλική μάζα.

Προσωπικά μια γιαγιά μου έχει μείνει, δεν έχω συζητήσει μαζί της, αλλά αν μου πει ότι θα πάει να ψηφίσει ΠΑΣΟΚάρα πάλι, δε θα της αφαιρέσω το δικαίωμα. Απλά θα ξεχάσω το κλειδί στην άλλη μεριά της πόρτας και θα μπλοκάρω τις μπαλκονόπορτες με έπιπλα τα οποία όλως τυχαίως θα έχω αποφασίσει να αερίσω εκείνη τη μέρα. Βασικά και λίγο blue tack να βάλω στα κουφώματα πάλι δε θα μπορεί να βγει γιατί δεν έχει δύναμη, είναι μια ανήμπορη γριούλα.

Αρκετά γιαγιά! Μπορεί να είσαι χρυσοχέρα ακόμα, στα 80 σου, να απολαμβάνω τις πίτες και τα λοιπά εδέσματα αλλά ως εκεί. Αν ψηφίσεις πάλι ΠΑΣΟΚάρα δε θα χεις ούτε σιμιγδάλι να μου φτιάξεις χαλβά!!!
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 10:30 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Ελπίζω Πάρι όταν εμείς γίνουμε κωλόγριες να θυμόμαστε αυτά που περάσαμε νέοι και κυρίως να διατηρουμε μεγαλύτερη εγκεφαλική μάζα.

Και εγώ αυτό ελπίζω bezdim .
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 11:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Ελπίζω Πάρι όταν εμείς γίνουμε κωλόγριες να θυμόμαστε αυτά που περάσαμε νέοι και κυρίως να διατηρουμε μεγαλύτερη εγκεφαλική μάζα.

Προσωπικά μια γιαγιά μου έχει μείνει, δεν έχω συζητήσει μαζί της, αλλά αν μου πει ότι θα πάει να ψηφίσει ΠΑΣΟΚάρα πάλι, δε θα της αφαιρέσω το δικαίωμα. Απλά θα ξεχάσω το κλειδί στην άλλη μεριά της πόρτας και θα μπλοκάρω τις μπαλκονόπορτες με έπιπλα τα οποία όλως τυχαίως θα έχω αποφασίσει να αερίσω εκείνη τη μέρα. Βασικά και λίγο blue tack να βάλω στα κουφώματα πάλι δε θα μπορεί να βγει γιατί δεν έχει δύναμη, είναι μια ανήμπορη γριούλα.

Αρκετά γιαγιά! Μπορεί να είσαι χρυσοχέρα ακόμα, στα 80 σου, να απολαμβάνω τις πίτες και τα λοιπά εδέσματα αλλά ως εκεί. Αν ψηφίσεις πάλι ΠΑΣΟΚάρα δε θα χεις ούτε σιμιγδάλι να μου φτιάξεις χαλβά!!!


Ένα μεγάλο respect στο comment σου ακόμα γέλαω μ τον τροπο που το έθεσες κ θα συμφωνήσω πάλι μαζι σου!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 11:21 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Ελπίζω Πάρι όταν εμείς γίνουμε κωλόγριες να θυμόμαστε αυτά που περάσαμε νέοι και κυρίως να διατηρουμε μεγαλύτερη εγκεφαλική μάζα.


+1000 και respect is given where respect is due!! Respekt Respekt Respekt
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 12:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ό,τι και αν είναι να ψηφίσετε πάντως, σκεφτείτε το ΚΑΛΑ. ΠΑΣΟΚ-ΝΔ έχουν σπάσει "και καλά" σε άλλα μικρά κόμματα-παγίδες. Οι μασόνοι έχουν κατεβάσει τόσες παρατάξεις, έχουν βαλθεί να μπουν πιο μέσα στα δρώμενα αυτή τη φορά.

Από συζητήσεις και έρευνα που έχω κάνει στο internet έχω ήδη απορρίψει πολλά κόμματα. Δε θα πω τι και πως γιατί δεν θέλω να κάνω συζήτηση, δεν έχει νόημα μέσω internet, χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους συνομιλητές μου.

Σκεφτείτε καλά και τζογάρετε με βάση αυτά που πιστεύετε ότι πραγματικά σας αντιπροσωπεύουν και από εκεί και πέρα μένει μόνο να ελπίζουμε, γιατί στον τζόγο που λέγεται εκλογές οι πιθανότητες "επιτυχίας" είναι λιγότερες και από το 2,7% στη ρουλέτα.

Ελπίζω να είναι όλα όσο πιο διαφανή γίνεται και να μη βγουν πάλι άμεσα ή έμμεσα οι γνωστές δυναστείες που μας ρούφηξαν το αίμα. Ακόμη όμως και αν έτσι γίνει, μας εύχομαι αρχαίο πνεύμα αθάνατο, μάχιμο και αγωνιστικό και να θυμόμαστε τους αγώνες των προγόνων μας. Κανείς δε μπορεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μας αγγίξει όσο μέσα μας καιεί το πνεύμα της ελευθερίας. και όπως είπε αυτολεξί και ο μέγας Καραϊσκάκης:



«Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related


Έχει επεξεργασθεί από τον/την bezdim στις Τρι Μάι 01, 2012 2:10 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 6:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα την ηρωικη τοποθετηση του bezdim, θα διατυπωσω και εγω τις δικες μου σκεψεις και πως κατεληξα εκει που κατεληξα!

1. Τι σημαινει μνημονιο για μενα

Ας δουμε το μνημονιο, με τα νουμερα που εχουν ακουστει και κανενας σε κανενα πανελ δεν αμφισβητησε, αλλα και κανενας δημοσιογραφος. Να σημειωθει οτι το συστημα χρηματος ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να χρωσταμε ολοι, οποτε δε μιλαμε ποτε για να μη χρωσταμε τιποτα απολυτως αλλα να χρωσταμε πολυ λιγοτερα!

Αυτη τη στιγμη η χωρα μας, παραγει 88δις. Το χρεος μας ειναι αυτη τη στιγμη στα 550δις, με επιτοκιο 3%-4% καπου εκει... Αυτο το 550 καθε φορα που δανειζομαστε αυξανετε οπως επισης και το επιτοκιο αντιστοιχη σε περισσοτερα δις οπως ειναι φυσικο. Απο τα 88δις περιπου τα 50 πανε σε μισθους και συνταξεις, τωρα με τις περικοπες και τις μουφα συνταξεις που ανακαλυφθηκαν, ναι μεν θα ειναι λιγοτερα αλλα τα υπολοιπα χρηματα θα πηγαινουν στους πιστωτες μας.

Με βαση αποκλειστικα τα νουμερα και το μνημονιο που ειναι ενα προγραμμα λιτοτητας και ετσι θα παραμεινει γιατι το χρεος θα αυξανεται, οτι και να κανουμε, οσες σπαταλες και αν περιορισουμε, τα λεφτα δε θα ειναι ποτε αρκετα!Ακομα και αν διπλασιαστουν τα 88δις τα λεφτα θα φτανουν μονο για να καλυψουμε το επιτοκιο. Απλα το θεμα ειναι να πεσει το χρεος μας πραγμα που δε θα γινει με το μνημονιο, γιατι για μενα το μνημονιο αποτελει ελεγχομενη πτωχευση. Και προφανως καποια στιγμη οδηγει σε σταση πληρωμων, γεωγραφικο αποκλεισμο, δραχμη!

2. Γιατι δεν πιστευω στην επαναδιαπραγματευση και στα κομματα που λενε οτι πρεπει να επαναδιαπραγματευτουμε.

α. Το προγραμμα τους απο τη στιγμη που μιλαμε για επαναδιαπραγματευση μπορει να αλλαξει ανα πασα στιγμη. Μην ξεχναμε οτι το μνημονιο περιλαμβανει ολους τους τομεις οικονομικα, ναυτιλια, υγεια...

β. Τα συγκεκριμενα κομματα χρησιμοποιουν τη χιλιο ακουσμενη φραση Παπανδρεου-Βενιζελου: "Η Ελλαδα εχει υπογραψει, πρεπει να σεβαστει την υπογραφη της και να διαπραγματευτη, για να μη βγουμε απο το ευρω και την ευρωπη." Φραση που ακουγαμε χιλιαδες φορες οταν κοβανε μισθους, συνταξεις!

Γι' αυτο πιστευω οτι υπαρχουν δυο δρομοι, ειτε να πουμε ναι στο μνημονιο ειτε οχι.

3. Τι ειχα κατα νου πριν καν τα ακουσω απο οποιοδηποτε κομμα.

Επιτροπη λογιστικου ελεγχου επι του ελληνικου δημοσιου χρεους και ορισμος αρκετου ποσοστου του χρεους μας ως απαχθες, εφοσον αποδειχθει και απο την επιτροπη. Οποιος δεν ξερει τι εστι επιτροπη και απαχθες χρεος ας googlarei

Και ετσι καπως βρηκα το κομμα που πιστευω οτι ειναι το σωστο και συμφωνω βεβαια και με αρκετες απο τις υπολοιπες θεσεις του. Οχι σε ολες, γιατι εξ ολοκληρου προσωπικα για μενα ειναι αδυνατον να συμφωνησω. Αλλα στο 90% καπου εκει, συμφωνουμε! Razz

Ξερω οτι πολλοι ισως διαφωνησουν με το σκεπτικο μου, αλλα κι αλλο σεντονοποστ θα προσπαθησω να το αποφυγω, γιατι δε μου αρεσει να γραφω σεντονοποστ, οπως θα προσπαθησω να αποφυγω κι αλλο ποστ γενικοτερα στο θεμα γιατι ειπα οτι πιστευω...

Τελος οπως ειπα και ξαναλεω ο καθενας εχει τα δικα του πιστευω και τη δικια του λογικη, οποτε ολα τα παραπανω μπορει για καποιον να μην ισχυουν καν και δε ζηταω απο κανενα να συμφωνησει ή να διαφωνησει. Απλα ετσι βλεπω εγω την πραγματικοτητα. Ο καθενας ψηφιζει αυτο που θελει!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όμως το πρόβλημα όπως είπα και προτίτερα είναι ότι αυτό:
warlock έγραψε:
Επιτροπη λογιστικου ελεγχου επι του ελληνικου δημοσιου χρεους και ορισμος αρκετου ποσοστου του χρεους μας ως απαχθες, εφοσον αποδειχθει και απο την επιτροπη. Οποιος δεν ξερει τι εστι επιτροπη και απαχθες χρεος ας googlarei

οδηγεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε αυτό:
warlock έγραψε:
Και προφανως καποια στιγμη οδηγει σε σταση πληρωμων, γεωγραφικο αποκλεισμο, δραχμη! == Χρεοκοπία!!!
Όποιος δεν ξέρει τι εστί χρεοκοπία (και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά ας το ψάξει)

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι όπως έχει ειπωθεί ότι και να γίνει δεν υπάρχει έξοδος από την "κρίση". Τα μνημόνια λανσαρίστηκαν για να αναγκάσουν βίαια και γρήγορα τους λαούς της Νότιας Ευρώπης να προσαρμοστούν δημοσιονομικά στους κανόνες των βόρειων (ίσως όχι άδικα σε ένα βαθμό), ούτως ώστε κάποια στιγμή να οδηγηθούμε στη στενότερη ένωση της ευρώπης οικονομικά. Με πιο απλά λόγια το ευρωομόλογο. Γιατί αν έτσι όπως είμαστε τώρα βγει ευρωομόλογο η Γερμανία, η Γαλλία και όσες οικονομίες ακόμα στέκονται στα πόδια τους θα αναγκαστούν να πληρώνουν εμμέσως τα ελλείματα τα δικά μας, των Ιταλών, των Ισπανών κ.ο.κ. Και αυτό προφανώς δεν θα γίνει. Επομένως αυτό που κάνουν τόσα χρόνια οι πολιτικοί μας είναι να προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο κάνοντας τα καλά παιδιά στους Ευρωπαίους για να επωφεληθούμε όσο γίνεται όταν το ευρωομόλογο γίνει πραγματικότητα. Και κανένας Καμμένος (κυριολεκτικά και μεταφορικά) δεν θα το αλλάξει αυτό. Το μόνο στο οποίο μπορούμε να ελπίζουμε είναι μία κυβέρνηση η οποία θα εφαρμόζει μεν το μνημόνιο, αλλά κάνοντας και άλλα πράγματα που λέει και όχι μόνο κόβοντας μισθούς και συντάξεις. Θα εκπλαγείτε από τα πόσα ωραία και σωστά πράγματα λέει το μνημόνιο. Απλά οι πολιτικάρες μας δεν τα έκαναν γιατί θα χάσουν τους πελάτες τους...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 4 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01308 seconds with 5 queries