Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2012 8:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQvO6Ae-VUuW6dvpJxrEIB2a3Vnc-Ph8ilrdFncRHDeF4Cg9mir-g
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 11:47 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=147135&catid=9
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 1:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν κλειδωθεί αυτό το μακροσκελέστατο thread να πω ότι τα πρώτα δείγματα για αυτή τη κυβέρνηση στα δικά μου μάτια είναι πολύ θετικά. Και εξηγούμαι:

1)Η κυβέρνηση θα είναι πλέον μισή από αυτές που είχαμε συνηθίσει. Με maximum 26 μέλη (15 υπουργούς και 11 υφυπουργούς). Ενώ παλαιότερα βλέπαμε σχήματα με τουλάχιστον 50 άτομα. Οπότε αυτό είναι μία καλή αρχή.
Να προσθέσω ότι επιτέλους θα υπάρξουν ξεχωριστά υπουργεία για την εμπορική Ναυτιλία και τον Τουρισμό και θα συμπτυχθούν σε ένα τα υπουργεία πολιτισμού, αθλητισμού και Παιδείας. Επίσης ακούω ότι θα δημιουργηθεί και μια υφυπουργική θέση (δεν γνωρίζω σε πιο υπουργείο) που θα ονομάζεται Μακεδονίας-Θράκης. Δεν ξέρω τι θα αναλάβει. Αν θα αναλάβει παράδειγμα εξωτερικά θέματα (ονομασία Σκοπίων) ή εσωτερικά (όπως ΕΟΖ κλπ), απλά είπα να το σημειώσω.

2)Αν ψηφιστούν σύντομα νόμοι όπως το ασυμβίβαστο υπουργού και βουλευτή, το να σταματήσουν να παίρνουν οι βουλευτές επιδόματα για συμμετοχή σε επιτροπές (που είναι η δουλειά τους δηλαδή), να περιοριστούν σε ένα βαθμό τα κονδύλια για αυτοκίνητα, κινητά κλπ βουλευτών, γίνουν κάποιες προσπάθειες αναθεώρησης του συντάγματος και δούμε επιτέλους σε χαρτί και με υπογραφές από κάτω ότι δεν θα πέσουν άλλο μισθοί και συντάξεις και ότι θα έχουμε ελαφρύνσεις στη φορολογία όπως λέει το link που παρέθεσε ο Νίκος, πιστεύω ότι θα είναι μια καλή αρχή για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να δοθεί πίστωση χρόνου σε αυτή τη κυβέρνηση να δουλέψει.

3)Βλέπω πολλά άτομα μέσα που συμμετείχαν στην προηγούμενη μεταβατική κυβέρνηση και με χαροποιεί αυτό. Επίσης βλέπω ανθρώπους άφθαρτους, πανεπιστημιακούς (επιτέλους ένας γιατρός πιθανότατα θα αναλάβει το υπουργείο υγείας και αν δεν κάνω λάθος αυτός που θα πάει στο δικαιοσύνης είναι πρώην αρχιεισαγγελέας) και όσο το δυνατόν λιγότερο κομματοποιημένους να απαρτίζουν αυτή τη κυβέρνηση.

Είτε τους ψηφίσαμε είτε όχι πιστεύω ότι όλοι ευχόμαστε αυτή η κυβέρνηση να τα πάει όχι απλά καλά, αλλά άριστα και να πάμε προς τα μπρος και όχι μπρος τα πίσω και πάλι. Γιατί αν πάνε όλα πάλι σκατά όπως είπε και ένας δημοσιογράφος για πλάκα: "Μας βλέπω το Πάσχα με δραχμούλες και ΣΥΡΙΖΑ". Δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερο σενάριο από αυτό... Επομένως fingers crossed!!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 1:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρη λυπάμαι, αλλά εγώ την χαρά σου δεν την συμμερίζομαι.
Πάλι τους ίδιους μαλάκες ψήφισε ο κόσμος. Απλά είναι και η ΝεοΔημοκρατική Αριστέρα αυτή τη φορά στην κυβέρνηση. Θα συμφωνήσω και με τον προλαλήσαντα devilmanson για αυτά που είπε ότι τζάμπα κάναμε εκλογές για κάτι ψίχουλα έδρες παραπάνω και για την απαράδεκτη εκπροσώπηση ατόμων που δεν ψηφίσαμε τόσο στο πασοκ όσο και στη ΝεοΔημοκρατική Αριστερά.

Όταν ακούγεται το όνομα του Αρβανιτόπουλου, στενότατου συνεργάτη της Διαμαντοπούλου, για το νεο Υπουργείο Παιδείας μόνο προβληματισμός μπορεί να υπάρξει. Που δεν έχουμε χαρτιά να γράψουμε σε αυτήν την εξεταστική γιατί καταργήθηκε το σχετικό κονδύλι και πρέπει να αγοράσουμε εμείς τα δικά μας.
Το 2 δεν πρόκειται να γίνει ποτέ και το ξέρουμε όλοι. Αφού για πολιτικούς μιλάμε τώρα, πλάκα με κάνεις.

Και η κυβέρνηση Παπαδήμου είχε κάποιους τεχνοκράτες και πανεπιστημιακούς και δεν κατάφερε τίποτα. Ο Πικραμμένος και το επιτελείο του ήταν πιο συμπαθείς. Μακάρι να μένανε κιόλας, μην σου πω.

Όσο για το αν θα πάει καλά αυτή η κυβέρνηση... Είμαι σίγουρη ότι ο Σαμαράς θα μείνει ως ο πιο μισητός πρωθυπουργός της ελληνικής ιστορίας. Και αν όχι ο πιο μισητός, ίσως ο πιο αδιάφορος. Και κάποιες φορές είναι χειρότερο να είσαι αδιάφορος παρά μισητός...

Σχετικά με την δραχμούλα, πιστευώ ότι όλα αυτά είναι μπούλσιτ. Δεν γίνεται, δεν μπορούν νομικά, πολιτικά, εθνικά, κοινωνικά, καλλιτεχνικά (λολ) να μας πετάξουν από το έουρο. Απλά θέλανε να μας τρομάξουν. Το ξέρω ότι η άποψη μου είναι επικίνδυνη για κάποιους, αλλά είμαι διατεθειμένη να πάρω το ρίσκο για αυτήν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 1:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
Σχετικά με την δραχμούλα, πιστευώ ότι όλα αυτά είναι μπούλσιτ. Δεν γίνεται, δεν μπορούν νομικά, πολιτικά, εθνικά, κοινωνικά, καλλιτεχνικά (λολ) να μας πετάξουν από το έουρο. Απλά θέλανε να μας τρομάξουν. Το ξέρω ότι η άποψη μου είναι επικίνδυνη για κάποιους, αλλά είμαι διατεθειμένη να πάρω το ρίσκο για αυτήν.


Δεν νομίζω ότι αποτελεί ρίσκο στην κοινωνία να εκφέρεις αυτή την άποψη. Άλλωστε έιναι η άποψη των περισσότερων. Το αντίθετο μάλιστα. Όταν κάποιος πάει να βρει κάτι θετικό στην όλη κατάσταση πετροβολείται. Είμαι της άποψης ότι όλα μπορούν να αλλάξουν και ότι λόγω πίεσης απ'έξω, λόγω πίεσης από τον Τσίπρα, λόγω πίεσης από τον κόσμο πέντε πράγματα θα γίνουν. Τόσα χρόνια δεν τα έκαναν γιατί ήξεραν ότι ό,τι και να γίνει θα ξαναβγουν. Και ήταν και φιλαράκια τότε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ. Οπότε τι κυβέρνηση, τι αντιπολίτευση το ίδιο πράγμα ήταν. Πλέον το ΞΕΡΟΥΝ και μην πείτε ότι δεν το ξέρουν ότι αν δεν τα πάνε καλά στις επόμενες εκλογές θα βγει ο Τσίπρας. Και bye bye θεσούλες, bye bye επιδόματα και μίζες. Επομένως για την καρέκλα τους και μόνο μπορεί να κάνουν σωστά πράγματα αυτή τη φορά. Όπως ανέφερα και παραπάνω δεν μου αρέσει ο μηδενισμός και ποτέ δεν τον χρησιμοποιώ. Οπότε καταλήγω και πάλι στο συμπέρασμα. Fingers Crossed να γίνουν πέντε σωστά πράγματα και ας φύγουνε με την ουρά στα σκέλια μετά...

Όσο για αυτό που λένε όλοι:

psofia έγραψε:
Πάλι τους ίδιους μαλάκες ψήφισε ο κόσμος.


Από τα λόγια σου κατάλαβα ότι δεν συμπαθείς τον Κουβέλη. Τον θεωρείς ίσως κρυφόπασόκο ή κάτι τέτοιο. Τον Τζήμερο δεν τον ήθελες και νομίζω ότι παρ'ότι τον ψήφισα κι εγώ δεν είναι έτοιμος για πολιτική. Πρέπει να αλλάξει η οπτική του γύρω από όλη αυτή τη κατάσταση. Φαντάζομαι ότι δεν είσαι υπέρ του λαικιστή/εθνικιστή Καμμένου, για την ΧΑ δεν το συζητώ. Οπότε μας μένει μόνο ο Τσίπρας και το ΚΚΕ. Θεωρείς ότι αυτούς έπρεπε να δηλαδή να ψηφίσει ο κόσμος για να πάμε καλύτερα; Γιατί πέρα από αυτούς δεν μας βρίσκονται άλλοι εύκαιροι. Και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη για το πως θα προχωρήσει μπροστά μία χώρα. Γιατί με αυτούς τους δύο (κατ'εμέ) η χώρα θα πάρει την πλήρη κατηφόρα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 2:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Toν Κουβέλη δεν τον συμπαθώ γιατί είναι ο νέος Καρατζαφέρης, σε πιο light εκδοχή κωλοτούμπας. Ίσως μία από τις δύο φορές θα έπρεπε να τον είχα ψηφίσει, αλλά με αυτά που βλέπω τώρα δεν το μετανιώνω κιόλας.
ΚΚΕ καμίααααααααααααααααα...

Κοίτα να δεις. Στις πρώτες εκλογές που μπορούσα να ψηφίσω δεν είχα κλείσει καν τα 18, αλλά ήμουν συνειδοτοποιημένη (σε αντίθεση με το 95% των συνομηλίκων μου). Δεν ψήφισα τίποτα, γιατί πραγματικά δεν με εξέφραζε τίποτα και όλοι ήταν μαλάκες για εμένα. Από τότε, δεν έχει αλλάξει και ιδιαίτερα η ιδεολογία μου.
Και τις δύο φορές τώρα ψήφισα συριζα, όχι γιατί συμπαθώ τον cool Alexis (ίσα-ίσα μάλλον τρόμπα τον θεωρώ), αλλά ελλείψει καλύτερης επιλογής. Σίγουρα τον ψήφισαν πολλοί πρώην πασόκοι (κρήτη), πρώην κκε, πρώην βολεμένοι. Αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό (ίσως και η πλειοψηφία) νοήμονων ανθρώπων της μέσης τάξης, άνθρωποι σαν κι εμάς, που ψήφισαν με την ίδια λογική με εμένα. Η αλλαγή δεν είναι κακή και ειδικά τώρα χρειάζεται μια αλλαγή ο τόπος μας. Κατά προσωπική εκτίμηση, ο Τσίπρας σίγουρα θα γίνει κάποια στιγμή πρωθυπουργός. Τώρα τι και πώς θα γίνει, time will tell...

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα. Ίσως κάποια άλλη στιγμή...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 2:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:

Από τα λόγια σου κατάλαβα ότι δεν συμπαθείς τον Κουβέλη. Τον θεωρείς ίσως κρυφόπασόκο ή κάτι τέτοιο. Τον Τζήμερο δεν τον ήθελες και νομίζω ότι παρ'ότι τον ψήφισα κι εγώ δεν είναι έτοιμος για πολιτική. Πρέπει να αλλάξει η οπτική του γύρω από όλη αυτή τη κατάσταση. Φαντάζομαι ότι δεν είσαι υπέρ του λαικιστή/εθνικιστή Καμμένου, για την ΧΑ δεν το συζητώ. Οπότε μας μένει μόνο ο Τσίπρας και το ΚΚΕ. Θεωρείς ότι αυτούς έπρεπε να δηλαδή να ψηφίσει ο κόσμος για να πάμε καλύτερα; Γιατί πέρα από αυτούς δεν μας βρίσκονται άλλοι εύκαιροι. Και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη για το πως θα προχωρήσει μπροστά μία χώρα. Γιατί με αυτούς τους δύο (κατ'εμέ) η χώρα θα πάρει την πλήρη κατηφόρα.

Nαι γιατί με αυτούς που βγήκαν η χώρα θα πάει μπροστά, το είδαμε και στα παλαιότερα χρόνια...Τουλάχιστον χαίρομαι που αισιοδοξείς όπως και εγώ αλλά με την ελπίδα θα μείνουμε δυστυχώς φίλε Deykalionas17. Τέλος, μην βιάζεσαι να βγάλεις γρήγορα συμπεράσματα....θα δεις πως όλο αυτό θα φουσκώσει και θα ''πέσει'' και θα μας πάρει η κατηφόρα όπως μας έπαιρνε ως συνήθως. Ο Σαμαράς θα μείνει ένας από τους μισητούς πιστεύω πρωθυπούργους γιατί θα είναι συνεχιστής των ''υπογραφών'' της χώρας μας.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 2:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θα διαφωνήσω ΚΑΘΟΛΟΥ με αυτό που λες για την αλλαγή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αλλαγή. Το πρόβλημα είναι ότι είναι ακροαριστερός στις αντιλήψεις. Και δεν θα σου τις παππουδίστικες αντιλήψεις με τους αστυνομικούς τα ΜΑΤ, τους κουκουλοφόρους κλπ. Θα σου μιλήσω για 2 συγκεκριμένα πράγματα:

1)Αποκρατικοποιήσεις.
Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να μας σώσει και να μας αλλάξει την κουλτούρα. Όπως ο ΟΤΕ έγινε πραγματική εταιρία όταν αποκρατικοποιήθηκε (ασχέτως αν έγινε σκάνδαλο από την όλη διαδικασία, τώρα ο ΟΤΕ είναι μία υγειέστατη εταιρία, χωρίς συνδυκαλισταράδες να κάνουνε κουμάντο). Αν πουληθεί η ΔΕΗ(και γλιτώσουμε χιλιάδες ξυσιματίες υπαλλήλους και τους αντίστοιχους συνδυκαλιστές προφανώς) και ανοίξει η αγορά ενέργειας, αν πουληθεί ο ΟΣΕ(εκεί να δεις πότε εκατομμύρια σε μισθούς θα γλιτώσουμε) και ανοίξει η αγορά των σιδηροδρόμων, όταν τα περιφερειακά αεροδρόμια και λιμάνια δοθούν σε ιδιώτες (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι αναγκαστικά σε ξένους, αλλά και Έλληνες) οι οποίοι θα τα πονάνε και θα τα θέλουν κερδοφόρα για να επιβιώσουν, όταν θα ανοίξουν τα επαγγέλματα και τα ωράριά τους και θα μπορεί να αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα η χώρα θα πάει μπροστά πραγματικά. Ο Τσίπρας θέλει ΑΚΡΙΒΩΣ το ανάποδο. Όλα στο κράτος. ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή, Τράπεζες, τα πάντα. Και αν δεν πιστεύεις ότι μπορεί να γίνουν οι 2-3 νομοθετικές αλλαγές που ανέφερα πιο πριν, μην μου πεις ότι πιστεύεις ότι μπορεί να αλλάξει η κουλτούρα του Έλληνα και ξαφνικά οι δημόσιοι υπάλληλοι να αρχίσουν να δουλεύουν... Είναι ο κύριος λόγος που λέω πάντα ότι θα πάει τη χώρα πίσω. Αυτή την έννοια έχουν τα λόγια μου.

2)Εθνικά θέματα, εξωτερική πολιτική, μεταναστευτικό
Είναι μια δεύτερη κατηγορία θεμάτων. Φαντάζομαι σε γενικές γραμμές καταλαβαίνεις τις ανησυχίες μου εδώ. Σε όλα τα εξωτερικά θέματα έχει εκφράσει τρομακτικές απόψεις. Και για τα Σκόπια, και για την Τουρκία, για τους αγωγούς αερίου πετρελαίου, για τους μετανάστες. Η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολλά και είναι εκτός θέματος. Επομένως για να κλείσω σου λέω ότι συμφωνώ και σίγουρα πολλοί νέοι νοήμονες άνθρωποι ψήφισαν τον Τσίπρα ακριβώς προσπαθώντας κάτι να αλλάξουν (πχ εσύ, ο Νίκος, σχεδόν όλη μου η παρέα εδώ στην Αθήνα) χωρίς να έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτόν σε προσωπικό επίπεδο. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι αυτός ο δρόμος που πρέπει να επιλέξουμε σαν χώρα. That's all.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 2:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Κλείδωσαν" τα περισσότερα πρόσωπα που θα συγκροτήσουν τη νέα κυβέρνηση. Πολλές είναι οι "καραμπόλες", ενώ ακόμα και αυτή την ώρα γίνονται τα τηλεφωνήματα στους νέους υπουργούς.
Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες η σύνθεση του νέου υπουργικού σχήματος θα είναι η εξής...

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 3:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:


1)Αποκρατικοποιήσεις.
Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να μας σώσει και να μας αλλάξει την κουλτούρα. Όπως ο ΟΤΕ έγινε πραγματική εταιρία όταν αποκρατικοποιήθηκε (ασχέτως αν έγινε σκάνδαλο από την όλη διαδικασία, τώρα ο ΟΤΕ είναι μία υγειέστατη εταιρία, χωρίς συνδυκαλισταράδες να κάνουνε κουμάντο). Αν πουληθεί η ΔΕΗ(και γλιτώσουμε χιλιάδες ξυσιματίες υπαλλήλους και τους αντίστοιχους συνδυκαλιστές προφανώς) και ανοίξει η αγορά ενέργειας, αν πουληθεί ο ΟΣΕ(εκεί να δεις πότε εκατομμύρια σε μισθούς θα γλιτώσουμε) και ανοίξει η αγορά των σιδηροδρόμων, όταν τα περιφερειακά αεροδρόμια και λιμάνια δοθούν σε ιδιώτες (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι αναγκαστικά σε ξένους, αλλά και Έλληνες) οι οποίοι θα τα πονάνε και θα τα θέλουν κερδοφόρα για να επιβιώσουν, όταν θα ανοίξουν τα επαγγέλματα και τα ωράριά τους και θα μπορεί να αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα η χώρα θα πάει μπροστά πραγματικά. Ο Τσίπρας θέλει ΑΚΡΙΒΩΣ το ανάποδο. Όλα στο κράτος. ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή, Τράπεζες, τα πάντα. Και αν δεν πιστεύεις ότι μπορεί να γίνουν οι 2-3 νομοθετικές αλλαγές που ανέφερα πιο πριν, μην μου πεις ότι πιστεύεις ότι μπορεί να αλλάξει η κουλτούρα του Έλληνα και ξαφνικά οι δημόσιοι υπάλληλοι να αρχίσουν να δουλεύουν... Είναι ο κύριος λόγος που λέω πάντα ότι θα πάει τη χώρα πίσω. Αυτή την έννοια έχουν τα λόγια μου.



Συμφωνω μαζι σου και θελω παρα πολυ να γινουν αποκρατικοποιησεις.Αν διστασα καποια στιγμη να μην ψηφισω Τσιπρα ηταν αυτος εδω ο λογος.Ομως θα σου πω κατι αυτη την στιγμη αν σκεφτεις οτι σε 2 χρονια ολα εχουν υπο5πλασιαστει μιλαμε για ξεπουλημα.Οταν ηθελε η ΝΔ επι εποχη καραμανλη να πουλησει τον οτε με 24 ευρω την μετοχη και το λιμανι στους κινεζους.Το κολοπασοκ με μπροσταρει τον Παπανδρεου δεν αφησε τπτ να γινει και τα πουλησαν αυτη και συγκεκριμενα τον οτε με αξια μετοχης 9 ευρω.Συγγνωμη αλλα για να βγαλει κερδος η ελλαδα απο αυτο δεν ειναι μονο να αποσυμφορηθει απο τους δημοσιους αλλα να τα πουλησει και σε μια σωστη αντικειμενικη τιμη.

Οποτε θα σου πω κατι απλο το σωστο πιστευω ειναι ΝΑΙ στις αποκρατικοποιησεις ΟΧΙ ομως τωρα.

Επισης το πρωτο ποστ το σημερινο ειναι η αποδειξη σε αυτο που ελεγα.Τα 2 κομματα παλι ταξανε απο πισω και στα μουλωχτα.Δεν κανουν καμια απολυση στο δημοσιο.Αν και πιστευω οτι ουτε οι απολυσεις αυτη την χρονικη στιγμη θα βγουν σε καλο γιατι οι δημοσιοι και οι συνταξιουχοι κρατανε οσο γινεται την αγορα ακομα,Σιγουρα οι προθεσεις τους ομως δεν πανε για αυτο τον λογο τοσα χρονια τους μαθαμε.Εχω θεση και προσωπικο παραδειγμα και με αυτο που ειδα τωρα ειμαι 65% σιγουρος οτι πολυ δημοσιοι καλα βολεμενοι μονο ΤΣΙΠΡΑ δεν ψηφισαν.

Παράθεση:
2)Εθνικά θέματα, εξωτερική πολιτική, μεταναστευτικό
Είναι μια δεύτερη κατηγορία θεμάτων. Φαντάζομαι σε γενικές γραμμές καταλαβαίνεις τις ανησυχίες μου εδώ. Σε όλα τα εξωτερικά θέματα έχει εκφράσει τρομακτικές απόψεις. Και για τα Σκόπια, και για την Τουρκία, για τους αγωγούς αερίου πετρελαίου, για τους μετανάστες. Η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολλά και είναι εκτός θέματος. Επομένως για να κλείσω σου λέω ότι συμφωνώ και σίγουρα πολλοί νέοι νοήμονες άνθρωποι ψήφισαν τον Τσίπρα ακριβώς προσπαθώντας κάτι να αλλάξουν (πχ εσύ, ο Νίκος, σχεδόν όλη μου η παρέα εδώ στην Αθήνα) χωρίς να έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτόν σε προσωπικό επίπεδο. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι αυτός ο δρόμος που πρέπει να επιλέξουμε σαν χώρα. That's all.


Απλα να πω οτι πρωθυπουργος ειναι αυτος που ανοιξε τα συνορα μας και εγιναν μπατε σκυλοι αλεστε.Μακαρι τελος παντων αφου εχουμε αυτη την κυβερνηση να τα παει καλα πιστευω οτι ολοι το ευχομαστε γιατι πανω απο ολα οχι η πατριδα αλλα ο λαος της και μετα η πατριδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 6:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Οποτε θα σου πω κατι απλο το σωστο πιστευω ειναι ΝΑΙ στις αποκρατικοποιησεις ΟΧΙ ομως τωρα.


Δυστυχώς Νίκο, εδώ που είμαστε είναι ή τώρα ή ποτέ... Ή ακόμα καλύτερα ή τώρα ή σε δραχμές. Όσο και αν δεν το πιστεύετε οι περισσότεροι κατ'εμέ παίζει πολύ αυτό...

devilmanson έγραψε:
Εχω θεση και προσωπικο παραδειγμα και με αυτο που ειδα τωρα ειμαι 65% σιγουρος οτι πολυ δημοσιοι καλα βολεμενοι μονο ΤΣΙΠΡΑ δεν ψηφισαν.


Μέντιουμ δεν είμαι. Αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό. Λυπάμαι αλλά θα το υποστηρίζω μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Προσοχή όμως δεν μίλησα για όλους, αλλά για την απόλυτη πλειοψηφία...

devilmanson έγραψε:
Απλα να πω οτι πρωθυπουργος ειναι αυτος που ανοιξε τα συνορα μας και εγιναν μπατε σκυλοι αλεστε.


Αυτό είναι εντελώς ανακριβές και λυπάμαι που το ακούω απ'όλους. Ο Σαμαράς αυτό που έχει κάνει είναι ότι έχει υπογράψει μία διακρατική συμφωνία με την Αλβανία για άνοιγμα των συνόρων οι οποία ίσχυσε τη δεκαετία του 90. Βέβαια η Αλβανία την εκμεταλεύτηκε και υπάρχουν φήμες που ακούγονται ότι τότε αποσυμφόρησε τις φυλακές της τότε στέλνοντας φυλακισμένους εγκληματίες μέσα στην Ελλάδα. Αλλά από εκεί και πέρα ο Σαμαράς δεν φταίει ούτε για τους Πακιστανούς, ούτε για τους Αφρικανούς ούτε για κανένα άλλο. Τα σύνορα με την Τουρκία, τη Βουλγαρία, τα Σκόπια όπως και τα θαλάσσια σύνορα δεν είναι ανοικτά. Γι'αυτό αυτοί που έρχονται τους κυνηγάνε στον Έβρο και στα νησιά του Αιγαίου. Και γι'αυτό λέγονται ΛΑΘΡΟμετανάστες. Απλά δεν είναι επαρκώς φυλαγμένα. Επομένως αυτή η γενίκευση ότι: "Ο Σαμαράς φταίει για το μεταναστευτικό πρόβλημα της Ελλάδας" είναι γλώσσα που χρησιμοποιεί ο ΣΥΡΙΖΑ και απέχει πολύ από την πραγματικότητα, όπως και όλα όσα λέει άλλωστε.

devilmanson έγραψε:
Μακαρι τελος παντων αφου εχουμε αυτη την κυβερνηση να τα παει καλα πιστευω οτι ολοι το ευχομαστε γιατι πανω απο ολα οχι η πατριδα αλλα ο λαος της και μετα η πατριδα.


Συμφωνώ σε αυτό απόλυτα. Μακάρι όλα να πάνε καλά! happy

@venezouelas

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε my friend! Και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι σε προσωπικό επίπεδο. Thumbs UP

@blast0

Δεν αγνόησα το τελευταίο σου post, απλά έπρεπε να φύγω και την επόμενη μέρα που ξαναμπήκα τα post είχα προχωρήσει και δεν είχε νόημα να γυρνάω την κουβέντα πίσω. Hope there are no hard feelings! big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 8:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry για το double post. Δεν ξέρω τι θα κάνει τελικά αυτή η κυβέρνηση στο τέλος, αλλά όπως είπα ξεκινάει με καλούς οιωνούς. Δεν έχω ξανακούσει πρόεδρο της δημοκρατίας και γενικότερα πρωθυπουργό που να ανακοινώνει μείωση των αποδοχών της κυβέρνησης. Και μάλιστα κατά 30%. Επίσης η αναθεώρηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών και μάλιστα μέσω του συντάγματος είναι μέσα στη προγραμματική συμφωνία και μάλιστα ο Κουβέλης ζήτησε να μπει δικός του άνθρωπος (και μπήκε) στο υπουργείο δικαιοσύνης για να χειριστεί(ανάμεσα σε άλλα βέβαια) αυτό το θέμα προσωπικά. Μήπως όντως αλλάζουν κάποια πράγματα σιγά σιγά; Εύχομαι και ελπίζω..

Επίσης μειώνονται όπως ευχόμουν παραπάνω και τα βουλευτικά αυτοκίνητα και περιορίζονται μόνο στους Βουλευτές τις περιφέρειας και περιορίζονται στο ελάχιστο δυνατό. Και επίσης ζήτησε μετρημένες δηλώσεις και με φειδώ η παρουσία στα τηλεοπτικά παράθυρα. Εμένα καλά μου ακούγονται όλα αυτά. Να δούμε τι έχουν να πουν για αυτό οι επαναστάτες του λαού. Θα απαλλαγή του μισθού του ο Τσίπρας και η Παπαρήγα ή όχι; Αν δεν κόψουν τους μισθούς τους εθελοντικά θα φάνε μεγάλη σφαλιάρα... Μου μυρίζει Βενιζέλος πίσω από όλο αυτό...

Edit:Επίσης τελικά αυτό που σας έλεγα για τον υφυπουργό Μακεδονίας-Θράκης, δεν θα είναι μόνο υφυπουργός αλλά κανονικό και αυτόνομο υπουργείο... Άρα πιθανότατα θα ασχοληθεί και με εξωτερικά, αλλά και με εσωτερικά θέματα! big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 9:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Sorry για το double post. Δεν ξέρω τι θα κάνει τελικά αυτή η κυβέρνηση στο τέλος, αλλά όπως είπα ξεκινάει με καλούς οιωνούς. Δεν έχω ξανακούσει πρόεδρο της δημοκρατίας και γενικότερα πρωθυπουργό που να ανακοινώνει μείωση των αποδοχών της κυβέρνησης. Και μάλιστα κατά 30%. Επίσης η αναθεώρηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών και μάλιστα μέσω του συντάγματος είναι μέσα στη προγραμματική συμφωνία και μάλιστα ο Κουβέλης ζήτησε να μπει δικός του άνθρωπος (και μπήκε) στο υπουργείο δικαιοσύνης για να χειριστεί(ανάμεσα σε άλλα βέβαια) αυτό το θέμα προσωπικά. Μήπως όντως αλλάζουν κάποια πράγματα σιγά σιγά; Εύχομαι και ελπίζω..

Επίσης μειώνονται όπως ευχόμουν παραπάνω και τα βουλευτικά αυτοκίνητα και περιορίζονται μόνο στους Βουλευτές τις περιφέρειας και περιορίζονται στο ελάχιστο δυνατό. Και επίσης ζήτησε μετρημένες δηλώσεις και με φειδώ η παρουσία στα τηλεοπτικά παράθυρα. Εμένα καλά μου ακούγονται όλα αυτά. Να δούμε τι έχουν να πουν για αυτό οι επαναστάτες του λαού. Θα απαλλαγή του μισθού του ο Τσίπρας και η Παπαρήγα ή όχι; Αν δεν κόψουν τους μισθούς τους εθελοντικά θα φάνε μεγάλη σφαλιάρα... Μου μυρίζει Βενιζέλος πίσω από όλο αυτό...

Edit:Επίσης τελικά αυτό που σας έλεγα για τον υφυπουργό Μακεδονίας-Θράκης, δεν θα είναι μόνο υφυπουργός αλλά κανονικό και αυτόνομο υπουργείο... Άρα πιθανότατα θα ασχοληθεί και με εξωτερικά, αλλά και με εσωτερικά θέματα! big smile


Ax βρε παρη πανω που βλεπω το ποστ σου και λεω ναι +1000,γιατι ναι οντως ειναι καλη κινηση αυτη αλλα πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι να μην λεμε μονο τα στραβα αλλα να επικροτουμε και τα καλα,μου σκας αυτο!

Παράθεση:
Θα απαλλαγή του μισθού του ο Τσίπρας και η Παπαρήγα ή όχι; Αν δεν κόψουν τους μισθούς τους εθελοντικά θα φάνε μεγάλη σφαλιάρα...


Γινε λιγο πιο αντικειμενικος γιατι δλδ πρεπει να απαλαγγουν και γιατι μονο αυτοι????Ενταξει καταλαβαινω την απεχθεια σου στον Τσιπρα και στην Παπαρηγα αλλα γινε λιγο πιο αντικειμενικος και εγω απεχθανομαι τον Σαμαρα αλλα τα καλα οταν τα κανει δεν θα κατσω να βρω την αποψη που θα τον μειωσει και να το αναδειξει ως αρνητικο. Wink

Επισης στην τελικη και μια να μην παιρνουν κανενας τους εεγω θα πω αυτο που ειπε ο Σαμαρας και συμφωνω απολυτα μαζι του.

Αφηστε τις καλες προθεσεις στην ακρη.Σημασια εχει το αποτελεσμα και το αποτελεσμα αφορα τον ελληνικο λαο και την κοινωνια του.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 11:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ Νίκο προφανώς πάει για όλους αυτό που λέω παραπάνω... Μην προσβάλεσαι κι εσύ με το παραμικρό. Προφανώς και δεν τους πάω. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την χώρα αυτή τη στιγμή. Για δύο χρόνια ακόμα τουλάχιστον ο Τσίπρας θα έιναι αντιπολίτευση και θα μπορώ να τον βρίσω και να τον θάβω ελεύθερα χωρίς να φαίνεται ότι επηρεάζω το εκλογικό αποτέλεσμα. Απλά υποθέτω ότι και τα υπόλοιπα μέλη των κομμάτων που συμμετέχουν στην κυβέρνηση θα έχουν γραμμή να παραιτηθούν αυτού του 30%, γιατί θα ήταν κουλό δύο τύποι που είναι στο ίδιο κόμμα να παίρνει αυτός που έχει μεγαλύτερες ευθύνες λιγότερα λεφτά από αυτόν που είναι απλά βουλευτής. Η Χ.Α έχει πει ότι οι υπουργοί της θα κρατάνε μέχρι 1600 νομίζω που είναι ο μέσος μισθός ενός επαγγελματία λοχία του στρατού και τα υπόλοιπα θα πηγαίνουν σε σφαίρες και όπλα... εε ενοούσα σε τρόφιμα και φάρμακα για τους άπορους. Φαντάζομαι ότι ο Καμμένος επίσης θα το κάνει... Ποιος μας μένει; Οι δύο αριστερές παρατάξεις με τις δεξιές τσέπες. Δεν λέω ότι και αυτοί δεν θα το κάνουν, απλά λέω ότι είναι μία έξυπνη πρώτη διακριτική τρικλοποδιά από τον Μπένι στο Τσιπρόπουλο. Και μίας τρικλοποδιάς μοίριες έπονται!! Razz Razz Razz Razz

devilmanson έγραψε:
Αφηστε τις καλες προθεσεις στην ακρη.Σημασια εχει το αποτελεσμα και το αποτελεσμα αφορα τον ελληνικο λαο και την κοινωνια του.


+1000
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 22, 2012 12:13 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Αφηστε τις καλες προθεσεις στην ακρη.Σημασια εχει το αποτελεσμα και το αποτελεσμα αφορα τον ελληνικο λαο και την κοινωνια του.


Personally εγώ που είμαι της θεωρητικής αυτό μου θυμίζει πως το λέγαμε να δεις...
επίκληση στο συναίσθημα...
Είναι κλασική τακτική των πολιτικών όταν δεν έχουν επιχειρήματα... Whistling

_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 29 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01598 seconds with 5 queries