Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 1:36 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
@youzhi
Νομίζω ότι δεν έπιασες την ειρωνεία...


για ποιο πραγμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 1:48 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έλα, μην γίνεσαι ξεμωραμένος παππούς - ψηφοφόρος ΝΔ Razz Το post του Blast0 = ειρωνικό, όχι κυριολεκτικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 53
Τοποθεσία: Thessaloniki


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 1:49 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

προδότρα Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 1:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Blast0 έγραψε:
προδότρα Embarassed Embarassed Embarassed


#ftaiei_o_syriza
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 53
Τοποθεσία: Thessaloniki


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 2:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή τώρα είδα ένα edit του youzhi για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας εγώ δεν είπα ότι όλοι οι νδ έχουν βολευτεί και γι αυτό ψηφίζουν νδ. Απλά το παιχνίδι της πώλησης της ψήφου το έχει παίξει και το πασόκ και η νδ. Και για να χαρεί και ο youzhi προφανώς η νδ έχει μεγαλύτερο ποσοστό ιδεολόγων ψηφοφόρων από το πασόκ. Ίσως κάποτε καταλάβουν κιόλας πως πρέπει να γίνουν ένα σύγχρονο κεντροδεξιό κόμμα με επικράτηση των φιλελευθέρων (για να βρουν φωλιά και τα έρμα του τζήμερου δλδ Razz). Η αποχώρηση καμμένου και η μετακίνηση πολλών για ΧΑ βοηθά αλλά με σαμαρά αρχηγό.... Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 2:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Blast0 έγραψε:
Επειδή τώρα είδα ένα edit που youzhi για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας εγώ δεν είπα ότι όλοι οι νδ έχουν βολευτεί και γι αυτό ψηφίζουν νδ. Απλά το παιχνίδι της πώλησης της ψήφου το έχει παίξει και το πασόκ και η νδ. Και για να χαρεί και ο youzhi προφανώς η νδ έχει μεγαλύτερο ποσοστό ιδεολόγων ψηφοφόρων από το πασόκ. Ίσως κάποτε καταλάβουν κιόλας πως πρέπει να γίνουν ένα σύγχρονο κεντροδεξιό κόμμα με επικράτηση των φιλελευθέρων (για να βρουν φωλιά και τα έρμα του τζήμερου δλδ Razz). Η αποχώρηση καμμένου και η μετακίνηση πολλών για ΧΑ βοηθά αλλά με σαμαρά αρχηγό.... Whistling


αν νομιζεις οτι με ενδιαφερει η νδ κανεις λαθος. Ο μονος λογος που μιλησα για τους ψηφοφορους της ειναι επειδη γνωριζω παρα πολλους και το τι εκαναν για το κομμα και δεν πηραν τιποτα. με λιγα λογια. η υπερασπιση ηταν μονο για συναισθηματικους λογους. οσον αφορα εμενα μονο μια φορα ψηφισα νδ(το 2009), δεν προκειται να τη ξαναψηφισω. η ιδεολογια μου ειναι πιο κοντα σε αυτα που -και καλα- πρεσβευει ο καμμενος, παρα σε αυτα της νδ.

τωρα.
venezouelas έγραψε:

Aμφιβάλλω να είναι άνθρωποι που δουλευούν από το πρωί εώς το βράδυ για να πάρουν 5 εκατοστάρικα ή ακόμα και άνεργοι. Εγώ πιστεύω ότι είναι άνθρωποι που με την προπαγάνδα που άσκησε η ΝΔ(πχ ότι δεν θα ψήφιζαν το μνημόνιο 2 αλλά τελικά το ψήφισαν. ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΝ τον λάο προκαλώντας του φόβο ότι θα βγούμε από το ευρώ και αλλά ''ωραία'' της ΝΔ. Επίσης οι άνθρωποι που την ψήφισαν είναι βολεμένοι όπως προανέφερα ή τους υποσχεθεί λεφτά ή θέσεις...ή αλλιώς παίζει να είσαι χαζός να ψηφίζεις αυτό που συμβάλλει την καταδίκη σου και όλων μας ή ακόμα χειρότερα των παιδιών σου....Εμένα ο πατέρας μου δουλεύει από το πρωι εως το βράδυ αλλά δεν πήγε να ψηφίζει αυτά τα λαμόγια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ... Κάτι τελευταίο αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να αναγκαστώ εγώ και ο καθένας και να κυβερνάνε τα ίδια κόμματα.....δηλάδη σιγά τους σωτήρες ...έλεος πια ....μπορούμε μόνοι μας να σώσουμε τον εαυτό μας ως λαό. Λέω κάτι που απέδειξε αυτό που είπε κάποιος δεν θυμάμαι ποιος ....Αν δεν αλλάξει αυτή η άτιμη νοοτροπία που έχουμε σαν χώρα δυστυχώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας....και αυτό έγινε..


2.000.000 ανθρωποι ειναι βολεμενοι, τρομοκρατημενοι και χαζοι και υπεκυψαν στη προπαγανδα. και 1.500.000 ηταν οι σωστοι. η απαντηση ειναι αυτη:
Deykalionas17 έγραψε:
Μόνο η Αθήνα τον έβγαλε ουσιαστικά πρώτο κόμμα και η Κρήτη και το Ιόνιο που είναι παραδοσιακά δυνάμεις που έβγαζαν ΠΑΣΟΚ με τρελά ποσοστά και προτιμάνε να αυτοκτονήσουν από το να ψηφίσουν ΝΔ. Και για να μην μπερδευόμαστε... Ποιοι κατοικούν στην Αθήνα;;; H σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων... Του στενού δημόσιου τομέα τουλάχιστον... Δηλαδή υπουργεία, δημόσιες υπηρεσίες, τα μεγαλύτερα δημοτικά επιτελεία, συνδικαλιστές κλπ... Αυτοί είναι ο "λαός" που είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Κατά τα άλλα πέρα από αυτούς, λίγους ανθρώπους έπεισε ότι μπορεί να κάνει κάτι για τη χώρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 3:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:

Aμφιβάλλω να είναι άνθρωποι που δουλευούν από το πρωί εώς το βράδυ για να πάρουν 5 εκατοστάρικα ή ακόμα και άνεργοι. Εγώ πιστεύω ότι είναι άνθρωποι που με την προπαγάνδα που άσκησε η ΝΔ(πχ ότι δεν θα ψήφιζαν το μνημόνιο 2 αλλά τελικά το ψήφισαν. ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΝ τον λάο προκαλώντας του φόβο ότι θα βγούμε από το ευρώ και αλλά ''ωραία'' της ΝΔ. Επίσης οι άνθρωποι που την ψήφισαν είναι βολεμένοι όπως προανέφερα ή τους υποσχεθεί λεφτά ή θέσεις...ή αλλιώς παίζει να είσαι χαζός να ψηφίζεις αυτό που συμβάλλει την καταδίκη σου και όλων μας ή ακόμα χειρότερα των παιδιών σου....Εμένα ο πατέρας μου δουλεύει από το πρωι εως το βράδυ αλλά δεν πήγε να ψηφίζει αυτά τα λαμόγια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ... Κάτι τελευταίο αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να αναγκαστώ εγώ και ο καθένας και να κυβερνάνε τα ίδια κόμματα.....δηλάδη σιγά τους σωτήρες ...έλεος πια ....μπορούμε μόνοι μας να σώσουμε τον εαυτό μας ως λαό. Λέω κάτι που απέδειξε αυτό που είπε κάποιος δεν θυμάμαι ποιος ....Αν δεν αλλάξει αυτή η άτιμη νοοτροπία που έχουμε σαν χώρα δυστυχώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας....και αυτό έγινε..


2.000.000 ανθρωποι ειναι βολεμενοι, τρομοκρατημενοι και χαζοι και υπεκυψαν στη προπαγανδα. και 1.500.000 ηταν οι σωστοι. η απαντηση ειναι αυτη:
Deykalionas17 έγραψε:
Μόνο η Αθήνα τον έβγαλε ουσιαστικά πρώτο κόμμα και η Κρήτη και το Ιόνιο που είναι παραδοσιακά δυνάμεις που έβγαζαν ΠΑΣΟΚ με τρελά ποσοστά και προτιμάνε να αυτοκτονήσουν από το να ψηφίσουν ΝΔ. Και για να μην μπερδευόμαστε... Ποιοι κατοικούν στην Αθήνα;;; H σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων... Του στενού δημόσιου τομέα τουλάχιστον... Δηλαδή υπουργεία, δημόσιες υπηρεσίες, τα μεγαλύτερα δημοτικά επιτελεία, συνδικαλιστές κλπ... Αυτοί είναι ο "λαός" που είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Κατά τα άλλα πέρα από αυτούς, λίγους ανθρώπους έπεισε ότι μπορεί να κάνει κάτι για τη χώρα...
[/quote]
Καταρχάς δεν είπα ότι είναι σωστοί αλλά ναι οι 2 εκατομμύριοι άνθρωποι είναι κυρίως γέροι, εκείνοι που τους κυριάρχησε ο φόβος , εκείνοι που ευνοούνται από την ΝΔ και επιπλέον οι ''στενομυάλοι'' και εκείνοι που έπεσαν θύματα προπάγανδας. Τώρα για την πάραθεση του Deykalionas17 που τοποθέτησες θέτονται τρία πράγματα...1)Νομίζεις ότι μόνο στην Αθήνα υπάρχει το βόλεμα; Και το ρίχνουμε όλα στο ΣΥΡΙΖΑ; Δεν αμφιβάλλω ότι δεν βόλεψε μερικούς μην εστιάζεις μόνο εκεί η περισσότερη Ελλάδα είναι μπλε....2)Αν ρίξεις μια ματιά στις περιοχές που βγήκε πρώτο το ΣΥΡΙΖΑ ακολουθεί μετά η ΝΔ με μικρές διαφορές...γιατί άραγε...για το λόγο που είπε ο Deykalionas τα Υπουργεία , οι δημόσιες υπηρεσίες κτλπ κτλπ....και πάνω σε αυτό ο ''λάος'' του ΣΥΡΙΖΑ ήταν πριν ''λαός'' του ΠΑΣΟΚ σε πλειοψηφία(πχ,πώς έπεσε το ΠΑΣΟΚ και τα ποσοστά της Κρήτης που ψήφισε ΠΑΣΟΚ γιατί πολύ απλά το ΠΑΣΟΚ υποσχέθηκε θέσεις, είδε ο κόσμος ότι δεν τα κατάφερε με τις πρώτες εκλογές και αλλάξαν πολιτικό προσανατολισμό κατά την γνώμη μου, το θεωρείς αδύνατο; και μπορεί για πολλάπλους λόγους να έγινε που εγώ ο ίδιος μπορεί να μην γνωρίζω) 3)Υπάρχει και το ενδεχόμενο της νοθείας...αφού μας εξαπατάνε σε όλα δεν υπάρχει πιθανότητα να μας εξαπατάνε και εκεί;
Αυτά από μένα...εύχομαι το καλύτερο στον καθένα ....λίγο αισιοδοξία αλλιώς θα τρελαθούμε ...τουλάχιστον εγώ προσπαθώ και ευελπιστώ ότι κάποια μέρα θα βγούμε από την κρίση....(αν και σιγά σιγά χάνονται οι ελπίδες μου με αυτά που ακούω και βλέπω στην τηλεόραση)
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 53
Τοποθεσία: Thessaloniki


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 3:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
(πχ,πώς έπεσε το ΠΑΣΟΚ και τα ποσοστά της Κρήτης που ψήφισε ΠΑΣΟΚ γιατί πολύ απλά το ΠΑΣΟΚ υποσχέθηκε θέσεις, είδε ο κόσμος ότι δεν τα κατάφερε με τις πρώτες εκλογές και αλλάξαν πολιτικό προσανατολισμό κατά την γνώμη μου, το θεωρείς αδύνατο; και μπορεί για πολλάπλους λόγους να έγινε που εγώ ο ίδιος μπορεί να μην γνωρίζω


H κρήτη ήταν πασοκικό κάστρο, εκτός από τις μητσοτακικές περιοχές, εξαιτίας βενιζέλου( όχι του μπένυ Razz). Κάτι αντίστοιχο με χαλκιδική,σέρρες, λακωνία κτλ για την ΝΔ. Οι λόγοι δηλαδή πάνε καμιά 100 χρόνια πίσω. Ακόμα και τώρα η πασοκάρα έχει ψηλά ποσοστά στην κρήτη. Ε κάποια στιγμή κι αυτοί βαρέθηκαν (.....τους πήρε λίγα χρόνια βέβαια) και είπαν να ροζουλίσουν Razz

Επίσης νοθεία σε μεγάλο ποσοστό είναι πολύ δύσκολο να γίνει, καθώς υπάρχουν οι κομματικοί αντιπρόσωποι.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 3:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Καταρχάς δεν είπα ότι είναι σωστοί αλλά ναι οι 2 εκατομμύριοι άνθρωποι είναι κυρίως γέροι, εκείνοι που τους κυριάρχησε ο φόβος , εκείνοι που ευνοούνται από την ΝΔ και επιπλέον οι ''στενομυάλοι'' και εκείνοι που έπεσαν θύματα προπάγανδας. Τώρα για την πάραθεση του Deykalionas17 που τοποθέτησες θέτονται τρία πράγματα...1)Νομίζεις ότι μόνο στην Αθήνα υπάρχει το βόλεμα; Και το ρίχνουμε όλα στο ΣΥΡΙΖΑ; Δεν αμφιβάλλω ότι δεν βόλεψε μερικούς μην εστιάζεις μόνο εκεί η περισσότερη Ελλάδα είναι μπλε....2)Αν ρίξεις μια ματιά στις περιοχές που βγήκε πρώτο το ΣΥΡΙΖΑ ακολουθεί μετά η ΝΔ με μικρές διαφορές...γιατί άραγε...για το λόγο που είπε ο Deykalionas τα Υπουργεία , οι δημόσιες υπηρεσίες κτλπ κτλπ....και πάνω σε αυτό ο ''λάος'' του ΣΥΡΙΖΑ ήταν πριν ''λαός'' του ΠΑΣΟΚ σε πλειοψηφία(πχ,πώς έπεσε το ΠΑΣΟΚ και τα ποσοστά της Κρήτης που ψήφισε ΠΑΣΟΚ γιατί πολύ απλά το ΠΑΣΟΚ υποσχέθηκε θέσεις, είδε ο κόσμος ότι δεν τα κατάφερε με τις πρώτες εκλογές και αλλάξαν πολιτικό προσανατολισμό κατά την γνώμη μου, το θεωρείς αδύνατο; και μπορεί για πολλάπλους λόγους να έγινε που εγώ ο ίδιος μπορεί να μην γνωρίζω) 3)Υπάρχει και το ενδεχόμενο της νοθείας...αφού μας εξαπατάνε σε όλα δεν υπάρχει πιθανότητα να μας εξαπατάνε και εκεί;
Αυτά από μένα...εύχομαι το καλύτερο στον καθένα ....λίγο αισιοδοξία αλλιώς θα τρελαθούμε ...τουλάχιστον εγώ προσπαθώ και ευελπιστώ ότι κάποια μέρα θα βγούμε από την κρίση....(αν και σιγά σιγά χάνονται οι ελπίδες μου με αυτά που ακούω και βλέπω στην τηλεόραση)


Ααα...μονο οι γεροι ψηφιζουν νδ. και αυτο το ξερεις επειδη....;;;;;; και αφου ειναι γεροι τοτε πως ειναι βολεμενοι; αφου οι γεροι παιρνουν ελαχιστη συνταξη;; Ααα...αυτοι που φηφιζουν συριζα και αλλα κομμουνιστικα μορφωματα ειναι οι γεροι με τα 100 ευρω συνταξη ενω οι...βολεμενοι της νδ παιρνουν 5.000. Λογικο
ποιος αραγε, προεκλογικα, ηταν εκεινος που εταξε περισσοτερες θεσεις στο δημοσιο(γυρω στα 1.500.000-2.000.000 ειναι-ποσους ψηφος πηρε ο συριζα; 1.600.000; Whistling Whistling) και εκανε τεμεναδες στους συνδικαλιστες;;;;;
αυτο το ενδεχμενο(της νοθειας) δεν υπαρχει γιατι υπαρχουν πολλοι αντιπροσωποι κομματων και ατομο της εισαγγελιας.
και τελος. ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι. ψηφισε το 62% των ελληνων. και τι ειπε; πρωτευων κομμα νδ, και απο διπλα πασοκ-δημαρ. συριζα-καμμενος αντιπολιτευση, χ.α αν κουνηθει κανεις, σφαλιαρες και κκε στη γωνιτσα μεχρις ωτου φυγει εντελως απο τη βουλη. Αυτα αποφασισαν οι ελληνες. Τωρα αν δεν σας αρεσουν ειναι δικο σας προβλημα. και οι βολεμενοι στην ελλαδα ειναι αυτοι των υπουργειων, οι υψηλοβαθμοι των δημοσιων υπηρεσιων, της ερτ

υ.γ οσον αφορα τη κρητη δεν αλλαξαν πολιτικο προσανατολισμο. απλως ειδαν οτι το πασοκ δεν βγαινει στην εξουσια και ψηφισαν καποιον που μπορει να βγει. οταν και εαν ξαναανεβει το πασοκ, να δεις για ποτε θα ξαναγινει πρασινη
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 8:59 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι απίστευτο το πόσο πολύ έχει πωρωθεί ο κόσμος με την πολιτική και κυρίως οι νέοι (σε σχέση με παλιότερα). Εκ πρώτης όψεως θα έλεγα ότι είναι για καλό. Αλλά δυστυχώς, βλέπω ότι οι περισσότεροι απλά παρασσύρονται υπερ του δέοντος από το στενό τους κοινωνικό περιβάλλον, αλλά και από τα γενικόλογα του κάθε κόμματος. Λίγοι κάθονται να αξιολογήσουν με ψυχραιμία και όσο γίνεται πιο αντικειμενικά την κατάσταση.

Σχετικά με τη ΝΔ:

Όσοι πιστεύουν ότι τη ΝΔ την ψήφισαν κυρίως οι παλιοί της ψηφοφόροι ή οι "βολεμένοι" του συστήματος, προφανώς και δεν έχετε πιάσει τον παλμό της κοινωνίας. Γιατί η Ελλάδα δεν αποτελείται μόνο από εργάτες που σκυλοπεινάνε, ούτε μόνο από "βολεμένους δημόσιους", ούτε μόνο από διεφθαρμένους μεγαλοεπιχειρηματίες.
Πέρα από το κίνημα αντι-ΣΥΡΙΖΑ, που σίγουρα βοήθησε στη διπόλωση που είχαμε, ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ με τις ανεύθυνες* δηλώσεις των πρωτοκλασάτων στελεχών του, τρομοκράτησε πολύ κόσμο, είτε θέλετε να το δεχτείτε είτε όχι. Όσοι λοιπόν από αυτούς είχαν στραφεί σε εναλλακτικά κόμματα, αποφάσισαν να ψηφίσουν ΝΔ, γιατί δεδομένων των συνθηκών, είναι το βασικό κόμμα μαζί με τον ΣΥΡΙΖΑ που διεκδικούσε την πρωτιά.

*Πριν βγείτε και αρχίσετε τη γνωστή επιχειρηματολογία ότι τα κανάλια φταίνε κτλ κτλ, τα συγκεκριμένα άτομα έκανα δηλώσεις παρεξηγήσιμες. Μπορεί να εννοούσαν κάτι άλλο (πχ. αυτό με τις καταθέσεις) και να μην το εξέφρασαν σωστά, αλλά δε νοείται να βγαίνει πολιτικό πρόσωπο που η φωνή του ακούγεται και να λέει τέτοιες ανακρίβειες και διφορούμενες δηλώσεις. Καλύτερα να μη μιλούσαν καθόλου.

Η ΝΔ λοιπόν βγήκε επειδή ο κόσμος τη θεώρησε την καλύτερη δυνατή λύση αυτή τη στιγμή. Γιατί δε θέλει ο κόσμος πειράματα και δοκιμές στην παρούσα φάση, ή τουλάχιστον έτσι αποδείχθηκε. Κρίμα, κρίμα και πάλι κρίμα, που δε βρέθηκε κανένας αξιόλογος άνθρωπος να πείσει και να αλλάξει λίγο το πολιτικό σκηνικό και γυρίσαμε σε κυβέρνηση με αρχηγό μια μαριονέτα.

Σχετικά με το ΣΥΡΙΖΑ:

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, εκμεταλλεύτηκε χρονικά την κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ. Άντλησε τεράστιο ποσοστό πασόκων και έφτασε εδώ που έφτασε. Δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες συγκεντρώσεις του ΣΥΡΙΖΑ που βρέθηκα, οι μισοί και βάλε ήταν γνωστά πασοκόμουτρα και εργατοπατέρες. Σε αυτούς, συνυπολογείστε και όσους τους νέους που πίστεψαν στον νέο και φρέσκο Αλέξη, ότι θα δουν στον ήλιο μοίρα (53% η ανεργία σε ηλικίες κάτω των 25), ότι θα μπορέσουν κι αυτοί να μπουν στο δημόσιο, ότι θα δουν τα χρέη του μπαμπά και της μαμάς να διαγράφονται, ότι θα φύγει η διεφθαρμένη δικέφαλη χίμαιρα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και ότι θα μπει κάτι καινούριο να κυβερνήσει.

Στην τελευταία προεκλογική εμφάνιση του Αλέξη στη Θεσσαλονίκη (Παρασκευή 15/6), όταν ανέφερε τη διαγραφή από τα χρέη των υπερχρεωμένων νοικοκυριών, άρχισαν να πανηγυρίζουν σαν παλαβοί κάτι τύποι με καπελάκια, μουσάκια, δερματινάκια κοντά στα 40. Εγώ το πήρα σαν "κάναμε τη μεγάλη ζωή με τα δάνεια, χρεωθήκαμε, και τώρα ο Αλέξης θα τα διαγράψει και δεν τρέχει τίποτα". Ε λοιπόν συγγνώμη, αλλά φακ γιου. Βαρέθηκα να ακούω κήρυγμα για τα εργασιακά μου δικαιώματα από ανθρώπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ, να βλέπω καταλήψεις και απεργίες από συνδικαλιστάδες που δεν έχουν πατήσει το πόδι τους στο γραφείο τους για μήνες, να βλέπω τύπους να αλλάζουν αμάξι κάθε χρόνο και μετά να διαμαρτύρονται ότι δε βγαίνουν, κι άλλα πολλά που θα μου πάρει πολλές σελίδςε για να τα απαριθμήσω. Λυπάμαι, αλλά όσο εξοργισμένοι είστε όλοι εσείς, άλλο τόσο είμαστε κι εμείς, που κάναμε μετρημένη ζωή για να βάλουμε 5 φράγκα στην άκρη και ουσιαστικά θέλετε να μας βγάλετε μαράκες.

Και τέλος, σε αυτό το παντελώς αβάσιμο επιχείρημα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν κυβέρνηση, αμφιβάλλω αν ψάξατε τα βιογραφικά από τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και το τι έχουν κάνει στη ζωή τους. Θα μου πεις οι άλλοι είναι καλύτεροι; Σαφώς και όχι, αλλά δε σημαίνει ότι του ΣΥΡΙΖΑ είναι αγνοι και αμόλυντοι.

Σχετικά με τη ΔΞ (Blast0 αφιερωμένο):

Η Δημιουργία Ξανά και ο Τζήμερος μου είχαν φανεί σαν κάτι το εξωπραγματικά καλό πριν τις εκλογές στις 6 Μαίου. Δυστυχώς, μετά τις εκλογές άρχισαν να κάνουν τη μία κωλοτούμπα πίσω από την άλλη. Ωστόσο, και μόνο το γεγονός ότι είχαν συγκεκριμένες θέσεις, με προτάσεις ολοκληρωμένες, για μένα ήταν η καλύτερη επιλογή. Και όπως είχαν πει πολλάκις, ας βγει επιτέλους κάποιος να κάνει μια αντιπρόταση.
Πίστεψα ότι αν μπαίνανε στη βουλή, θα μπορούσαν να δώσουν έναν διαφορετικό αέρα στην πολιτική. Ίσως να ήθελα και να το πιστέψω. Όπως και να 'χει, τώρα δε θα μάθουμε ποτέ. Ο κόσμος προτίμησε να ψηφίσει Καμμένο και Χρυσή Αυγή.

Και κάτι το οποίο ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί πιο πριν, αλλά προέκυψε μέσα από συζητήσεις. Η άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ και η επιλογή του να παραμείνει σαν ισχυρή αντιπολίτευση, θα μπορούσε να ωφελήσει πολύ τη χώρα, αν αξιοποιήσουμε αυτό το χαρτί σωστά. Θα μπορούσε δηλαδή ο Σαμαράς να λέει στους Γερμανούς και στους λοιπούς Ευρωπαίους "cut me some slack, I got Alexis on my back", δηλαδή "προσέχτε, μη με ζορίζετε, γιατί ο Αλέξης καραδοκεί και θα μας πάρει αμπάριζα όλους". Θα μπορούσε λοιπόν να λειτουργήσει σαν μοχλός πίεσης στις διαπραγματεύσεις με την Ευρώπη, ακόμα κι εμμέσως και ίσως και καλύτερα από το να πήγαινε ο ίδιος.
Το θέμα είναι, αυτό θα το δει ο Σαμάρας και ο Αλέξης, ή θα επιστρέψουμε στις μικροκομματικές κόντρες που "απολαμβάνουμε" εδώ και τόσο καιρό; Άι να δούμε...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 21 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 53
Τοποθεσία: Thessaloniki


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 11:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νόμιζα δε μ αγαπούσες πλέον, γι' αυτό και δεν απαντούσες στο κάλεσμά μου Crying or Very sad

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πάντως πιο είναι το πρόβλημα με τον μάνο (γιατί οι περισσότεροι γι αυτό ξενερώσατε). Κατά 70% ίδιο πρόγραμμα, είναι true, έχει τουβλάκια, πυργάκια και γενικά τα σπάει. Καλά οκ προφανώς διαφωνώ μ αυτά που λέει για την οικονομία αλλά τον σέβομαι. Μπορώ να καταλάβω κάποιος να αισθάνεται προδομένος αν υποστήριξε ΔΗΞΑ μόνο για το πολιτική χωρίς πολιτικούς (έλα πλατεία μ ακούς;Wink αλλά φαίνονταν εξαρχής το τι πρεσβεύει ο τζήμερος. Στην τελική διαφημιστής είναι, ήξερε τι ήθελε να ακούσει μέρος του κόσμου. Σαν να λέμε λαικισμός τσίπρα/σαμαρά απ την ανάποδη. Μήπως απλά θα έπρεπε εξαρχής όλοι όσοι γοητεύτηκαν από τον τζήμερο να είχαν ψηφίσει τον ειλικρινή μάνο ? Εκτός αν σας γοητεύει μια πολιτική αλά tea party που με τον μάνο πήγε προς το κέντρο, οπότε πάσο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 11:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

youzhi έγραψε:
Ααα...μονο οι γεροι ψηφιζουν νδ. και αυτο το ξερεις επειδη....;;;;;;


Γιατί το είπαν και οι ειδήσεις: http://www.newsbeast.gr/politiki/ekloges2012/Arthro/369450/pos-psifisan-oi-psifoforoi-analoga-me-tin-ilikia-tous/

Το ίδιο ισχύει και για τους επαρχιώτες. Μου διαφεύγει κάποιο link, αλλά λογικά είδες τον μπλε χάρτη της Ελλάδος (με κανα ροζ εδώ κι εκεί). Όπως και η Α' Αθηνών και Α' Πειραιώς, που κώλωσαν και ψήφισαν ΝΔ επίσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 11:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απόλυτα συμφωνώ για άλλη μια φορά με αυτά που είπε ο Gp2. Αυτή ήταν μία ολοκληρωμένη ανάλυση της πραγματικότητας. Και όποιος δεν μπορεί να την δει απλά εθελοτυφλεί! Thumb Down Thumb Down
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 11:49 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολλα ποστ απανωτα και δεν χωθηκα και γω σαν ,το μοριο Razz ,Εγω αυτο που διαβαζω απο ποστ στο ιντερνετ facebook και γενικα απο αυτα που ακουω τριγυρω ο κοσμος ψηφισε με φοβο,καλα αυτο δεν ειναι νεο θα μου πειτε τι μας το λες,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι η οργη δεν εχει φυγει ουτε στο ελαχιστο ακομα και απο αυτους που ψηφισαν.

Σε πολλα ποστ διαβασα κιολας ατομα που παραδεχτηκαν πως ψηφισαν αλλα φαινεται ηδη να εχουν μετανιωσει λογο οργης απο αυτο το θεατρο που παιζετε με την κυβερνηση ηδη.Ας ελπισουμε οτι δεν θα βγει αυτο που ελεγα πριν καιρο για κοινωνικη εκρηξη.

Επισης επειδη η ιστορια ειναι για να μαθαινουμε οι κυβερνησεις που φευγαν σουμπιτες μετα απο τετοια καταστασεις ΔΝΤ δεν ηταν οι πρωτες αλλα οι δευτερες.



Παράθεση:
Λυπάμαι, αλλά όσο εξοργισμένοι είστε όλοι εσείς, άλλο τόσο είμαστε κι εμείς, που κάναμε μετρημένη ζωή για να βάλουμε 5 φράγκα στην άκρη και ουσιαστικά θέλετε να μας βγάλετε μαράκες.


Μονο σε αυτο θα διαφωνησω και μαλιστα καθετως και οριζοντιως. Razz

Δεν ειναι οι μεν και οι δεν.Υπηρχαν ατομα που χρειαστηκαν να παρουν εστω και ενα δανειο για καποιους λογους και δεν μπορεσαν να το ξεχρεωσουν λογω τον τρελων επιτοκιων 25%.Θα μου πεις να μην το επερναν δεν ειναι ετσι ομως.

Αλλοι χασαν τα σπιτια τους για 1500 ευρω ψεματα?
Αλλοι πηραν δανειο για λογους υγειας ψεματα?(μας ετυχε προσωπικα στην οικογενεια μας ενα σοβαρο προβλημα υγειας και δεν μας φταναν τα λεφτα που χαμε στην ακρη και αναγκαστηκαμε να δανειστουμε και το ξεχρεωσαμε με πολλες θυσιες)
Αλλοι πηραν δανειο γιατι τα λεφτα που ειχαν στην ακρη τα επενδυσαν στην ελλαδα για να ανοιξουν επιχειρησεις οι οποιες δωσαν δουλεια και αναγκαστηκαν για να μην δουν να χωνονται κοποι ζωης να παρουν δανειο και αυτοι δλδ στο ιδιο τσουβαλι.
Φυσικα επειδη εχουν δει πολλα τα ματακια μου,ειδικα οταν ημουν σε τραπεζα ειδα και ατομα με μερσεντεσ να λενε οτι δεν εχουν να πληρωσουν 20 ευρω.Ε ενταξει αυτους να πανε να γαμηθουνε.

Τα παραδειγματα και τις καταστασεις που μπορω να παρουσιασω μονο απο αυτα που εβλεπα ειναι χιλιαδες.Καποιοι οντως αξιζουν αυτα που επαθαν αλλα υπαρχουν πολλες κατηγοριες ανθρωπων που πιστευω και εσυ ο ιδιος θα τις δικαιολογησει και δεν θα το θεωρησεις δικαιο να τους χωσει στο ιδιο τσουβαλι με αυτους. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2012 11:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σωστά, αλλά.
και το αλλά είναι ότι γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο η ψήφος είναι προσωπική. γιατί αλλιώς κρίνει ο καθένας τα πράγματα. δεν είμαστε όλοι ίδιοι (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ κάποιος ήταν με τον Τσίπρα αλλά η αμφιβολία για την έξοδο από το ευρώ τον ώθησε να ρίξει την ψήφο στο ΠΑΣΟΚ, άσχετα με το αν όντως υπήρχε κίνδυνος εξόδου ή όχι, ή κάποιος πίστευε στην ΔΞ αλλά σκέφτηκε ότι δεν θα βγει οπότε ας το ρίξει στον Τσίπρα, ή κάποιος πριν ψήφισε ΛΑΟΣ αλλά έπαθε έμφραγμα από τη χαρά του όταν ο Κασιδιάρης χαστούκισε την Κανέλη, κλπ κλπ κλπ)
όσο και να μην μου αρέσει που ο κόσμος είναι κοντόφθαλμος και χαζός γενικότερα (όχι μόνο όσον αφορά στην πολιτική), το έχω πάρει απόφαση και το αποδέχομαι. και αυτό στα πλαίσια της δημοκρατίας είναι. ολόκληρος Θεμιστοκλής έκανε αμάν να πείσει τους Αθηναίους ότι λέγοντας "Ξύλινα Τείχη" η Πυθία εννοούσε τα πλοία και όχι πραγματικά τείχη από ξύλο. κι αν θυμάμαι καλά, δεν μπόρεσε να τους πείσει όλους. τα λέω καλά Psofia?

άρα λοιπόν, ό,τι έγινε έγινε. μόνο να δούμε μένει τι θα φέρει η επόμενη μέρα. μην αντιδιαλέγεστε για το τι θα συνέβαινε αν ήταν διαφορετικά τα αποτελέσματα. δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 27 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01387 seconds with 5 queries