Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Πρόβλημα με subs του Fairy Tail σε TV!
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 24, 2012 8:18 pm
Τίτλος: Πρόβλημα με subs του Fairy Tail σε TV!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά.Συνηθίζω να βλέπω τα anime στην τηλεόραση (Samsung B60032) μου μέσω του ενσωματωμένου media player που έχει.Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι που κατέβασα από τον tracker του site τα επεισόδια του Fairy Tail και δεν μου εμφανίζει τους υπότιτλους.

Γνωρίζουμε τίποτα.Περιμένω προτάσεις και εύχομαι να υπάρχει λύση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 2:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου φίλε GregoryGero,
δυστυχώς οι τηλεοράσεις δεν αναγνωρίζουν τα ενσωματωμένα αρχεία υπότιτλων μέσα στα mkv, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις εσύ τους υπότιτλους.

Η πιο εύκολη λύση είναι να βγάλεις το αρχείο των υπότιτλων και να το μετατρέψεις σε srt. Βέβαια, έτσι θα χάσεις τη γραμματοσειρά και τα εφφέ που χρησιμοποιούμε, αλλά τουλάχιστον θα βλέπεις τους υπότιτλους. Τα προγράμματα που θα χρειαστείς είναι:

Mkvtoolnix και Mkv Extract GUI 2 για να βγάλεις το αρχείο των υπότιτλων
Aegisub για τη μετατροπή των ass σε srt.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 11:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εαν εχεις και αρκετα φραγκα μπορεις να αγορασεις ενα εξωτερικο player που υποστηριζει ολες τις μορφες αρχειων video οπως εκανε ο αδερφος μου και τα βλεπει ολα κανονικα στη tv.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 1:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Γεια σου φίλε GregoryGero,
δυστυχώς οι τηλεοράσεις δεν αναγνωρίζουν τα ενσωματωμένα αρχεία υπότιτλων μέσα στα mkv, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις εσύ τους υπότιτλους.

Η πιο εύκολη λύση είναι να βγάλεις το αρχείο των υπότιτλων και να το μετατρέψεις σε srt. Βέβαια, έτσι θα χάσεις τη γραμματοσειρά και τα εφφέ που χρησιμοποιούμε, αλλά τουλάχιστον θα βλέπεις τους υπότιτλους. Τα προγράμματα που θα χρειαστείς είναι:

Mkvtoolnix και Mkv Extract GUI 2 για να βγάλεις το αρχείο των υπότιτλων
Aegisub για τη μετατροπή των ass σε srt.

Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου.

Να υποθέσω οτι δεν υπάρχει μορφή subs που να υποστηρίζετε απο τα media player των τηλεοράσεων και να κρατάει τα εφέ που έχετε κάνει.Σωστά?Μου κάνει εντύπωση που τα one piece επεισόδια που κατεβάζω απο άλλο site μου τα παίζει κανονικά με τα εφέ και τη γραμματοσειρά των δημιουργών.Είναι σε άλλη μορφή αυτά?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Vengeful Spirit

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 2:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενδεχομενος τα επεισοδια τα οποια δειχνει τους υποτιτλους με εφε ειναι hardsubbed απο το group του One Piece, τα παιδια εδω ενσωματωνουν τα επεισοδια με softsubs.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 7:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ulias έγραψε:
Ενδεχομενος τα επεισοδια τα οποια δειχνει τους υποτιτλους με εφε ειναι hardsubbed απο το group του One Piece, τα παιδια εδω ενσωματωνουν τα επεισοδια με softsubs.

Τα εφέ και τη γραμματοσειρά δηλαδή δεν τα γλιτώνω.Κρίμα ρε παιδιά και είναι τόσο καλή δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Vengeful Spirit

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 8:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεις να κανεις extract τους υποτιτλους οπως περιεγραψε ο Gpower παραπανω και επειτα να τους καψεις πανω στο βιντεο aka hardsubbed εαν εισαι προθυμος να μπεις σε αυτην τη διαδικασια.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 20 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 19


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 8:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα και εγώ αυτό το θέμα και δεν φταίει που είναι ενσωματωμένη κάτι άλλο πεζή γιατί εμενα δεν είναι ότι κόλλαγαν μονο πήγαινε αλλου ο ήχος αλλου η εικόνα και το λέω pso δεν πεζή ρολο γιατί έχω ξανά δει Anime στην tv
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2012 10:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ulias έγραψε:
Μπορεις να κανεις extract τους υποτιτλους οπως περιεγραψε ο Gpower παραπανω και επειτα να τους καψεις πανω στο βιντεο aka hardsubbed εαν εισαι προθυμος να μπεις σε αυτην τη διαδικασια.

Μπορείς να μου δώσεις οδηγίες και τι προγράμματα χρειάζομαι για να κάνω κάτι τέτοιο?Είμαι πρόθυμος.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2012 1:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην παιδεύεσαι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Handbrake ή το Media Coder. Σχετικά ετοιματζίδικα προγράμματα που αναλαμβάνουν να τα κάνουν όλα για σένα. Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2012 7:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Για να μην παιδεύεσαι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Handbrake ή το Media Coder. Σχετικά ετοιματζίδικα προγράμματα που αναλαμβάνουν να τα κάνουν όλα για σένα. Wink

Υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτά τα προγράμματα για να με διευκολύνουν?Τα έχω κατεβάσει και τα δύο αλλά δυσκολεύομαι να τα χρησιμοποιήσω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 14
Τοποθεσία: Neverland


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2012 11:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα!
Εχω την ιδια (περιπου) τηλεοραση με εσενα και βεβαια το αντιστοιχο προβλημα!
Καποια αρχεια matroska μου τα διαβαζε κανονικα και αλλα οχι,σε καποια εμφανιζε υποτιτλους σε καποια αλλα οχι...!
Γενικα καταλαβα οτι η δικη μου τηλεοραση δεν εχει αποκωδικοποιηση για ηχους DTS,FLAC κ' καποιο αλλο φορματ ηχου. Τετοιο θεμα ειχα και με τα εργα της AC,ενω παραλληλα δε μου εμφανιζε υποτιτλους. Το θεμα του ηχου το ελυσα κανοντας χρηση ενος τζαμπαντουαν προγραμματος (αλλα πολυ καλου κατα την ταπεινη μου γνωμη) που λεγεται XviD4PSP. Για οτι πληροφορια θες στο πως να κανεις κατι μπορεις να απευθυνθεις σε μια ξενη Ιστοσελιδα http://www.videohelp.com/.(υπομονη να εχεις και γνωση αγγλικων) Οσο αφορα τους υποτιτλους μπορεις να πειραματιστεις με το mkvtoolnix και να δεις εαν αλλαζοντας το Forced track Flag και σωζοντας το αρχειο σε βοηθησει καπως!

Αυτα προς το παρον...
_________________
VAE VICTIS
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2012 9:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vengeta έγραψε:
Καλησπερα!
Εχω την ιδια (περιπου) τηλεοραση με εσενα και βεβαια το αντιστοιχο προβλημα!
Καποια αρχεια matroska μου τα διαβαζε κανονικα και αλλα οχι,σε καποια εμφανιζε υποτιτλους σε καποια αλλα οχι...!
Γενικα καταλαβα οτι η δικη μου τηλεοραση δεν εχει αποκωδικοποιηση για ηχους DTS,FLAC κ' καποιο αλλο φορματ ηχου. Τετοιο θεμα ειχα και με τα εργα της AC,ενω παραλληλα δε μου εμφανιζε υποτιτλους. Το θεμα του ηχου το ελυσα κανοντας χρηση ενος τζαμπαντουαν προγραμματος (αλλα πολυ καλου κατα την ταπεινη μου γνωμη) που λεγεται XviD4PSP. Για οτι πληροφορια θες στο πως να κανεις κατι μπορεις να απευθυνθεις σε μια ξενη Ιστοσελιδα http://www.videohelp.com/.(υπομονη να εχεις και γνωση αγγλικων) Οσο αφορα τους υποτιτλους μπορεις να πειραματιστεις με το mkvtoolnix και να δεις εαν αλλαζοντας το Forced track Flag και σωζοντας το αρχειο σε βοηθησει καπως!

Αυτα προς το παρον...

Όπως σωστά είπες η τηλεόραση μας δεν έχει και αποκωδικοποιητή DTS αυτό όμως το έλυσα με το MKV2AC3.Πολύ ωραίο και απλό πρόγραμμα.

Όσο αναφορά το θέμα με τους υπότιτλους το έλυσα το πρόβλημα με το Handbrake. Τους παίζει κανονικά τους υπότιτλους με όλα τα εφέ απλά θέλει χρόνο για να γίνει η επεξεργασία του κάθε επεσοδίου.

Όποιος έχει αντίστοιχο θέμα και ίδια μούρλα με εμένα θα του δώσω αναλυτικέ οδηγίες για το Handbrake.

Ευχαριστώ πολύ όσους μου διαθέσανε έστω λίγο από το χρόνο τους για να με βοηθήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01536 seconds with 5 queries