Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Από vista σε xp
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 99
Τοποθεσία: Magnolia Town

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 12:04 am
Τίτλος: Από vista σε xp
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα!
το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης,το pc απο τοτε που το πηρα ειχε vista και απ οτι θυμαμαι εχω κανει αρκετα format..τωρα μιας και κανω πρακτικη στο δημοσιο σαν πληροφορικη καταφερα να "δανειστω" 1 cdaki με xp..ξεκινησα λοιπον να κανω το format και δεν περιοντουσαν μερικα αρχεια με αποτελεσμα να μην μπενουν τα xp..απ οτι καταλαβα ψαχνοντας στο internet τα vista δεν αφηνουν τα xp να περασουν αρχεια στο φακελο windows.και αυτος ο φακελος δεν γινεται μετονομασια.ετσι ο μονος τροπος που μου ρχεται στο κεφαλι για να βαλω τα xp ειναι να χωρισω το σκληρο σε 2 μερη αλλα δεν θελω να το κανω ετσι..θελω να εχω 1 κομματι το σκληρο και να γινει εκει το format..μηηπως μπορει κανεις να βοηθισει?^^
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Vengeful Spirit

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 2:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν κανει format, και clean install οπως ειναι επομενο, το παλιο συστημα διαγραφετε επ αοριστος και γινεται εγκατασταση εκ νεου. Η διαδικασια που προσπαθεις να περιγραψεις ακουγεται περισσοτερο σαν upgrade, κατι που δεν υφισταται.

Μηπως προσπαθεις να κανεις εγκατασταση τα ΧP μεσα απο τα Windows; Ο τροπος ειναι μεσο του BIOS. Θα μπεις στο ΒΙΟS και θα κανεις τις εναλογες επιλογες για να διαβαζει πρωτα απο CD/DVD ή USB αρχικα και μετα τον σκληρο. Ετσι, με το CD μεσα ανοιγεις τον Η/Υ και θα ξεκινησει η διαδικασια.

Για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να ανατρεξεις στον φιλο μου τον Google, εαν κατι συνεχιζει να σε προβληματιζει μπορεις να απευθυνθεις και εδω. Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 99
Τοποθεσία: Magnolia Town

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 8:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ετσι το εκανα..απ τα BIOS να διαβαζουν πρωτα το DVD..αρχισε η εγκατασταση των XP και μετα απο λιγο γυρω στο 16% μου ελεγε για διαφορα αρχεια που δεν μπορουν να αντιγραφουν στο φακελο windows..δοκιμασα και με τα home και με τα professional..
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Vengeful Spirit

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 9:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ισως το προβλημα ειναι στα δισκακια που "δανειζεσαι".
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 9:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1ον Αυτό που λέει ο Horus μήπως το δισκάκι είναι λίγο χαλασμένο;

2ον(και πολύ πιθανόν) Πώς είναι η σύνδεση του σκληρού σου δίσκου; Με SATA δηλαδή με ένα κόκκινο καλώδιο; Ή με την παλιά ταινία; (Πλατύ γκρι... σύνδεση ATA.) Αν είναι SATA θα πρέπει να περάσεις τα RAID Drive για να σου αναγνωρίσουν τον σκληρό γιατί και εγώ αυτό κάνω όταν τον κάνω φορματ. Τα RAID Drive τα βρίσκεις στο CD της μητρικής σου ή από το Official Site της μάρκας της μητρικής. Και τα περνάς σε μία δισκέτα και κάπως γίνετε η εγκατάσταση σου λέει πατήστε F6 για εγκατάσταση RAID Driver...(Μου φαίνετε ότι είναι F6). Και περνάς τα RAID Drive. Και μετά συνεχίζει αυτόματα μόνο του την εγκατάσταση των Windows. (Είμαι λίγο αρχαίος σε θέμα Λειτουργικού Συστήματος αλλά είναι πολύ stable τα Windows XP και δεν θέλουν και μεγάλες επιδώσεις)
_________________
Τα Wallpapers μου

Μy Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 99
Τοποθεσία: Magnolia Town

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 06, 2012 10:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα δισκακια δεν εχουν προβλημα στανταρ..και το δοκιμασα παλι με 1 δικο μου και σκατα..τεσπα θα δειξει τι θα κανω!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 07, 2012 12:30 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν την εκκίνηση της εγκατάστασης των WinXp, εκεί όπου επιλέγεις τον δίσκο, έχεις τη δυνατότητα να κάνεις format το target partition. Αν δεν έχεις αρχεία για να σώσεις εκεί (που δε θα έπρεπε κανονικά Razz) τράβα τον όπως και δήποτε format, καθώς με το ntfs μπορεί να έχουν ξεμείνει δικαιώματα στον δίσκο και να έχεις πρόβλημα από εκεί.

Αν όντως έχεις κάνει format και τα δισκάκια σου είναι καθαρά, πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει πρόβλημα είτε με τον δίσκο, είτε με τη RAM. Πιο συχνά έχω δει να υπάρχει πρόβλημα με τη RAM για να είμαι ειλικρινής, ειδικά όταν τα προβλήματα παρουσιάζονται κατά την αντιγραφή των αρχείων της εγκατάστασης.

Αν έχεις λοιπόν 2 ή παραπάνω modules RAM, δοκίμασε να βγάλεις κάποια ή να τα αλλάξεις θέση και να ξαναδοκιμάσεις την εγκατάσταση...

Καλό κουράγιο!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 99
Τοποθεσία: Magnolia Town

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 07, 2012 12:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σε ευχαριστω gpower..καποια στιγμη θα το δοκιμασω οταν δεν βαριεμαι και θα σου πω τι εγινε:Ρ
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01508 seconds with 5 queries