Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » TV - Cine - Comics

The Hobbit 2012 & 2013 Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2011 4:54 pm
Τίτλος: The Hobbit 2012 & 2013
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και μια ταινία που είμαι σίγουρος ότι την περιμένουν πολλοί πως και πως, ειδικά οι fans του Lord of the Rings.

Και φυσικά αναφέρομαι στο The Hobbit, το οποίο θα γυριστεί σε 2 μέρη.

Το 1ο μέρος, με τίτλο: The Hobbit: An Unexpected Journey έχει ημερομηνία κυκλοφορίας 14 Δεκεμβρίου του 2012,

ενώ το 2ο, με τίτλο: The Hobbit: There and Back Again, 13 Δεκεμβρίου του 2013.

Ορίστε και ένα trailer:


_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2011 5:26 pm
Τίτλος: Re: The Hobbit 2012 & 2013
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τυχαινει να ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ φαν του αρχοντα
δεν ειχα την παραμικρη ιδεα για αυτες τις ταινειες,,η δουλεια με εχει αποροφησει τοσο πολυ το τελευταιο καιρο που δεν εχω ενημερωθει καθολου

ευχαριστω για την πληροφορια

δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να την χασω για τπτ στο κοσμο Thumbs UP
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2011 7:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης, σχετικά με το Hobbit, όπως είχαμε πει και σε άλλο thread:


Γυρίζει 48 καρέ το δευτερόλεπτο!

_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2011 9:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To τραγούδι των νάνων είναι κορυφαίο....πάω να ξαναδώ την τριλογία...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 28 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2011 11:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nick7LF έγραψε:
Επίσης, σχετικά με το Hobbit, όπως είχαμε πει και σε άλλο thread:


Γυρίζει 48 καρέ το δευτερόλεπτο!


+1
Ταινια που αξιζει οσο τιποτα αλλο να την δεις σε ΚΑΛΗ οθονη κινηματογραφου!

Go Hobbits!
_________________



Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 02 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: Magnolia

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 11:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επιτέλους και κάτι όμορφο !, δεν ξέρω απλά τα τελευταία χρόνια συνήθως όταν βλέπω μια ταινία λέω: «Τα ίδια και τα ίδια…». Ομολογώ ότι το δέος που είχα νιώσει στην επιστροφή του βασιλιά στο σινεμά, δεν το έχω ξανά νιώσει από τότε σε ταινία … (Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και όμορφη μουσική στο τρέιλερ!, μπράβο τους).
_________________
Θα ήθελα να ήμουν και εγώ ένας Anime χαρακτήρας – με υπερδυνάμεις σαν του Natsu, αναπτήρας !
Να είχα φλόγες στα μανίκια, ο κρυμμένος μου άσος. – Να ‘παιρναν φωτιά τα pads του mpc πάντα με θράσος ...

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 3:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όντως ωραίο το τραγουδάκι!
Απ'την άλλη τι μανία είναι αυτή να τα βγάζουν όλα σε 2 μέρη; Για να πληρώνουμε δίς; Αν και ίσως θα είναι πιο ακριβής η μεταφορά του βιβλίου σε 2 ταινίες, κάτι που δεν ήταν (ακριβής) στην Τριλογία του Άρχοντα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 3:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το να γυρίζεται μια ταινία σε 2 μέρη, είναι η καινούρια μόδα.
Π.χ. Harry Potter 7, Twilight

Θα συμφωνήσω με τη Σοφία, ότι αυτό το κάνουν καθαρά για το κέρδος (δε νομίζω ότι τους ενδιαφέρει να είναι ακριβής η μεταφορά), και να πληρώνουμε διπλή ουσιαστικά την ταινία, αλλά το καλό από αυτήν την ιστορία είναι ότι βγαίνει πιο ακριβής η μεταφορά. Αλλά όχι ότι αξίζει να πληρώσουμε 2 φορές για ουσιαστικά την ίδια ταινία.

Δε μιλάω μόνο για το The Hobbit (στο οποίο πιστεύω ότι καλά κάνει και βγαίνει σε 2 μέρη λόγω της φύσης της ταινίας), αλλά γενικά για την τάση που βλέπω να ακολουθούν οι δημιουργοί τα τελευταία χρόνια.
_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 534


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 6:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To Hobbit το περιμένω εδώ και 1,5 με δυο χρόνια και το τρeιλερακι ήταν μια πρέζα ικανοποίησης.
Τα δυό μέρη με ξενέρωσαν μιας και γίνεται όπως ύπατε τελευταία για καραεμπορικούς σκοπούς,αλλά στην περίπτωση του Χόμπιτ ίσος να είναι για το καλύτερο μιας και μιλάμε για τον Πίτερ Τζάξον.
Για την απόδοση του βιβλίου στον Άρχοντα Psofia επέτρεψε μου να διαφωνήσω,κυρίως γιατί τείνουμε να συνδέουμε λανθασμένα το βιβλίο με την ταινία. Άλλη η τέχνη της λογοτεχνίας και άλλη του κινηματογράφου μιας και σου περνάνε το θέμα με εντελώς διαφορετικά μέσα.Πολλές λεπτομέρειες που μπορούν να θεωρηθούν απαραίτητες μπορούν άνετα να εξαιρεθούν στη μεταφορά και εμείς να ξινίσουμε.Το θέμα για τη μεταφορά είναι να σου δίνει κατά βάση τις άμεσα αναγκαίες πληροφορίες και γεγονότα ώστε να μην αλλοιώνει την ιστορία και νομίζω ότι οι ταινίες του άρχοντα μια χαρά το πέτυχαν.

Εδώ άμμα δεις την Extended version μόνο του τρία απορείς πως δεν βάλλανε μέσα τέτοιες σκηνές αλλά άμα το σκεφτείς όσο πωρωτικές και καλογυρισμένες και αν ήταν η απουσία τους δεν αλλοίωνε την όλη εικόνα. Άμα θέλει κανείς να δει πραγματικά το πόσο δύσκολη ήταν η μεταφορά του άρχοντα{γιατί κακά τα ψέματα και σαν βιβλίο δεν είναι καλά δομημένο} υπάρχουν τα έχτρα dvd στο extended που εξηγούν το πως το μετάφεραν και την λογική πίσω από κάθε επιλογή.

Οπότε στο δια ταύτα πιστεύω ότι θα αξίζουν τα δύο μέρη του Χόμπιτ παρόλο που μου χτυπάει για το εμπορικό της κίνησης. Και ανυπομονώ να δω το Riddles in the Dark στην οθόνη και Gollum σε 3D,που όσο και αποτυχία είναι το 3D ένας Gollum 3D θα τα σπάει!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 7:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα για να σχολιάσω 2 σημεία που ήρθαν κάπως στο μάτι.

Evian Teos έγραψε:
Για την απόδοση του βιβλίου στον Άρχοντα Psofia επέτρεψε μου να διαφωνήσω,κυρίως γιατί τείνουμε να συνδέουμε λανθασμένα το βιβλίο με την ταινία. Άλλη η τέχνη της λογοτεχνίας και άλλη του κινηματογράφου μιας και σου περνάνε το θέμα με εντελώς διαφορετικά μέσα.Πολλές λεπτομέρειες που μπορούν να θεωρηθούν απαραίτητες μπορούν άνετα να εξαιρεθούν στη μεταφορά και εμείς να ξινίσουμε.Το θέμα για τη μεταφορά είναι να σου δίνει κατά βάση τις άμεσα αναγκαίες πληροφορίες και γεγονότα ώστε να μην αλλοιώνει την ιστορία και νομίζω ότι οι ταινίες του άρχοντα μια χαρά το πέτυχαν.

Και εμένα επίτρεψέ μου να σου πω ότι γνωρίζω ότι η λογοτεχνία και ο κινηματογράφος είναι διαφορετικές τέχνες και ότι το επιχείρημα που λες το έχω ακούσει πολλές φορές. Και δεν λέω το σινεμά έχει τη μαγεία του αφού οπτικοποιεί άτομα, γεγονότα και καταστάσεις και ειδικά στην περίπτωση ενός βιβλίου, να κάνει πραγματικότητα αυτά που μόνο διαβάζουμε και φανταζόμαστε. Ωστόσο, και ειδικά για την περίπτωση του Άρχοντα, πολύ μεγαλύτερη γοητεία έχουν κατ' εμέ τα τραγούδια, οι περιγραφές τοπίων, απεικονίσεις προσωπικοτήτων, μικρές ανθρώπινες σκηνές που δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία για την εξέλιξη του έργου αλλά κυρίως για την κατανόηση των χαρακτήρων και πολλά άλλα. Πράγματι, απόλαυσα τις ταινίες, ήταν ένα "οπτικό υπερθέαμα" ή ό,τι άλλη κλισέ ατάκα υπάρχει, αλλά κάποιες στιγμές ένιωθα έτοιμη να σηκωθώ να φύγω από την αίθουσα ή από τον καναπέ με κάποιες παραλείψεις. Μπορεί τα στεγνά και τα απαραίτητα να πιάνανε ήδη 3+ ώρες για κάθε βιβλίο, αλλά μπορούσαν να χωρέσουν κι άλλα.
Πιστεύω με τις 2 ταινίες Hobbit θα τα δούμε όλα, όπως έγινε και με το τέλους του Harry Potter.

Evian Teos έγραψε:
{γιατί κακά τα ψέματα και σαν βιβλίο δεν είναι καλά δομημένο}

...
OYAT. Πραγματικά, μου έρχεται να πω καμιά κακία, αλλά ανώτερες δυνάμεις μου θύμισαν πρόσφατα ότι γιορτινές μέρες έρχονται, ας μην χαλάμε τις καρδίες μας. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 534


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 10:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που εννοείς για τις μικροσκηνές κτλ, αλλά σε σχέση με την καταστροφή που θα μπορούσαν να κάνουν στον άρχοντα{το έχουμε δει με άλλα βιβλιά-ταινίες} μια χαρά νομίζω ότι τα πήγαν.Για φαντάσου να γινόταν τα τρία βιβλία σε 2 ταινίες που ήταν και το αρχικό πλάνο τι μεταφορά θα κάνανε!
Το πρόβλημα μου με το Hobbit είναι το να κόψεις 1 βιβλίο σε δύο μέρη θα πετύχεις κάτι καλύτερο ΄θα το καταστρέψεις?
Πόσο θα γούσταρα να κάναν το Sirmarillion ταινία αλλά θα χρειαζόντουσαν δεκαετίες να τελειώσουν ένα τέτοιο έπος!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 13 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 7
Τοποθεσία: Heaven

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 02, 2012 7:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία!!!
_________________
Have you ever told the truth?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 03, 2012 8:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Evian Teos έγραψε:
{γιατί κακά τα ψέματα και σαν βιβλίο δεν είναι καλά δομημένο}

έπρεπε να το πεις αυτό ε?
έχεις απόλυτο δίκιο, είναι επειδή το δούλευε και το ξαναδούλευε δεκαετίες.
psofia έγραψε:

OYAT. Πραγματικά, μου έρχεται να πω καμιά κακία, αλλά ανώτερες δυνάμεις μου θύμισαν πρόσφατα ότι γιορτινές μέρες έρχονται, ας μην χαλάμε τις καρδίες μας. Laughing

Νo, apprentice, I, Dark Lord Melkor, your lord and master command you: unleash the hatred, the fury and the rage.
Evian Teos έγραψε:

Πόσο θα γούσταρα να κάναν το Sirmarillion ταινία

ΟΧΙ

εγώ να πω ότι το ROTK ήταν αξιοπρεπές, αν και έλειπαν μέρη που θα έπρεπε να υπάρχουν (και ούτε στα extended υπάρχουν).
εκεί που πραγματικά το έπνιξαν όμως ήταν στο Two Towers. που είναι οι Νουμενόριανς μου? ΠΟΥ????????????????

Το Χόμπιτ ποτέ δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο για μένα, απλά ένα παραμυθάκι που χρησίμευε ώς σύνδεσμος ανάμεσα στο Σιλμαρίλλιον και στον Άρχοντα.
οπότε, ούτε το περιμένω με ανυπομονησία ούτε προδικάζω ότι θα είναι μούφα (μάλλον θα είναι αλλά το γεγονός με αφήνει παγερά αδιάφορο.)

@Evian Teos, πρώτα είδες τις ταινίες και μετά διάβασεςτα βιβλία? ή μήπως είδες τα extended όπου δικαιολογούσαν τις επιλογές τους όπως σωστά είπες ( και όσο καλά και αν δικαιολογήσεις κάποια πράγματα αυτό δεν αναιρεί ότι έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό) χωρίς να έχεις διαβάσει τα βιβλία και παρ'όλ'αυτά το παίζεις ειδήμων?
γιατί συγνώμη, αλλά πραγματικά αμφιβάλλω αν είχες καν ιδέα γύρω από τον Τolkien πριν γίνει ο πάταγος με τις ταινίες.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 534


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 03, 2012 10:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι πρέπει παραδεχτώ ότι πρώτα είδα τις ταινίες και μετά ασχολήθηκα με τα βιβλία. Αλλά πιστεύω ότι ήταν σχετικά καλό αυτό γιατί δεν είχα μια προσωπική άποψη για το βιβλίο για να ξενερώσω με κάποιο σημείο στην ταινία.
Από Τολκίν έχω να διαβάσω πολύ πράγμα ακόμα για να το παίξω ειδήμων.
Απλά και ας το παραδεχτούμε τον όρο σκότωμα στην μεταφορά τον έχουν χαρακτηρίσει άλλες ταινίες-βιβλία και το Lotr παρόλες τις απώλειες{που είναι φυσικό σε μια μεταφορά να υπάρχουν κάποιες απώλειες} στέκεται αρκετά καλά όπως είπες άλλωστε και εσύ.
Αλλά παρόλαυτα αυτό το θέμα είναι το Hobbit που προσωπικά το περιμένω καλό και με ανυπομονησία,τώρα για το τι μεταφορά θα κάνει ο Τζακσον θα δείξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 12, 2012 12:30 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος


_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » TV - Cine - Comics Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02044 seconds with 5 queries